Hollands tulpen maken in New York furore Vlammen overdekken de Veluwe Begrafenis Prins Bernhard naar Zandvoort Vlammen soms 10 Meter hoog Water uit het Gen. Snijders Dr. J. ROMEIN HOOGLEERAAR TE AMSTERDAM ZES TON VOOR De heer van der Mey vertelt van de moeilijkheden en van het schitte rend resultaat op de World Fair Iedereen enthousiast ff 3.75 per ffleseh J. A. Utrechtschestraat 17 200 a 300 H.A. heide en bosch door brand verwoest kanaal gedronken WEET DE HOSPES ER MEER VAN? Curatoren hadden zijn naam op de voordracht geschrapt luchtbescherming Meer dan 40 maal ingebroken De tunnelwerken in Rotterdam 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 JUNI 1939 Haarlem, Woensdag. AMERIKA kent vele manieren, om -eclame le maken. Voor de groote World-fair hebben zij er ook vele toegepast en oen er van is geweest het planten van tulpenbollen. Over het gc- heele tentoonstellingsterrein zijn een millioen bollen verspreid, die bij de opening in Moei stonden en waarnaar eenige honderdduizenden bezoekers met groote bewondering gekeken hebben. Zij hebben anderen verteld van de pracht van de tulpen en de toeloop is daardoor erooter geworden. De goede inzet van de wereldtentoonstelling is dan ook voor een groot deel te danken aan de tulp. Ook Nederland weet hoe reclame gemaakt moet worden en door medewerking te ver- leenen aan de wereldtentoon stelling door een millioen bol len beschikbaar te stellen en eenige experts naar Amerika te zenden, wordt de naam van ons land veel genoemd en de bezoekers besteden groote aandacht aan de Nederland- sche bol. Nu zijn zij er enthou siast voor en als in den herfst gelegenheid bestaat, om bol len te koopen, zullen de Ne- derlandsche handelaren mo gelijk ervaren, dat er van de machtige reclame op de We reldtentoonstelling veel is uit gegaan. Aan wie is het te danken,, dat het Nederlandsche product on hét oogenblik in het middelpunt der belangstelling staat? Een belangrijk deel kan gescho ven worden op rekening van de recla me-commissie van de groep-Amerika van den Bond van Bloemhollenhandc- laren. De heeren G. van der Mey. B. Korsten en C. van Zijverden zijn de led.en dezer commissie en zij hebben zich in het najaar naar Amerika begeven, om de werkzaamheden te regelen. Dezer dagen is de heer G. van der Mey uit de nieuwe wereld teruggekeerd en we hebben met hem een gesprek ge had over het succes, dat met de tulpen hereikt is. Vroeger afgedankte auto's en stadsvuil DE Amerikanen hebben hard ge werkt, om de bollen op tijd in bloei te krijgen en zij hebben ei misschien wel vijf en zeventig duizend dollar voor over gehad, om alles in orde te maken. I-Iet terrein0 van de wereld tentoonstelling Was vroeger hier en daar gelijk een moeras- en op dé plaatsen, waar nu de tulpen bloeien, lagen vroe ger afgedankte automobielen en stads vuil. Groote machines, welke voor ons land onbekend zijn, werden gebruikt om de gronden in orde te maken. Toen wij in October j.l. in Amerika aankwamen, vertelde de heer Van der Mey verder, was het bij de afdeeling Nederland nog een groote wanorde en in de omgeving stonden eenige betonmolens, 120.000 steenen. cement uit Maastricht en de loodsen waren alle vol. Deze obstakels moesten het eerst uit den weg geruimd worden en dank zij de groote medewer king der Amerikanen, was de woestenij spoedig verdwenen. „Welke taak had de commissie te ver vullen?" vroegen we. „In het najaar moesten bollen geplant Worden op de géheele tentoonstelling, waarvan een groot contingent bij het Nederlandsche paviljoen en dan moest medewerking verleend worden aan do bloemententoonstelling, die een deel ■van de groote expositie innam. De be doeling was toezicht te houden en lei ding te geven bij de werkzaamheden. Er moest van de 500 H.A., welke de ten toonstelling groot is, over een opper vlakte van drie H.A., zonder tusschen- paden geplant worden. Hollandsche wijze van beplanting \Y7IJ hebben daarbij, ver- ff volgde de heer Van der Mey, de Hollandsche wijze toege past. Eerst werd tot de gowcnschte diepte gegraven, dan een laagje ri vierzand gelegd en daarna werd het geheel met een bovenlaag afge dekt. Door de perfecte Amerikaan- sche apparaten werd het werk in korten tijd uitgevoerd en voor het uitdiepen b.v. werden groote grij pers gebruikt." Er werd bij het in orde brengen van de beplanting met groot enthousiasme gewerkt en veel steun ondervonden we van mr. Nye, den architect, van de bui tenbeplanting. Niets was hem te veel, om een vlot verloop te verkrijgon. Dan hebben we samengewerkt met miss Sprout, die er voor zorgde, dat de kleu ren goed uitkwamen. De Amerikanen hadden niet gevraagd om een millioen tulpen, welke uit het Surplusfonds wa ren ter beschikking gesteld, doch ze hadden opgegeven van welke kleuren zij aantallen wilden hebben. Dat was gedaan, om de omgeving in overeen stemmine te brengen met "de kleuren der tulpen. Nu de tentoonstelling ge reed is, moet erkend worden, dat de kleuren bijzonder goed harmonieeren met de gebouwen. De heer Van der Mey vertelde dan van de moeilijkheden na 24 November, toen er veel sneeuw gevallen was. Het grootste deel der bollen was reeds ge plant, maar op plekken, waar nog ge werkt moest worden, waren modder poelen ontstaan en toen moest er eerst gedraineerd worden, om geschikte gronden te krijgen. Er zijn later nog circa 25.000 bollen in den grond geplant en de rest, ongeveer 20.000 zijn in pot ten gedaan en toen de tijd gunstig was zijn ze in den grond gezet. Ook hadden de organisatoren met pech te kampen, toen in Maart con staking uitbrak. Ver der was het niet prettig, toen vernomen werd. dat locomotieven van de General Motors door bloembollenperken waren gereden, om ter bestemder plaatse te komen. Het resultaat N\ deze sombere klanken werd de heer Van der Mev enthousiast bij het vertellen van het groote suc ces, dat bereikt werd bij de opening van de wereldtentoonstelling. De eerste tulpen stonden in bloei en de bezoekers waren verbaasd over de schoonheid. Een groote hitte verbrandde echter een aantal bloemen, maar daarna volgde koel weer en de tulpen stonden prach tig. „Iedereen was enthousiast, dat konden we op verschillende plaat sen merken. Vijf van iedere hon derd bezoekers mochten gratis een telefoongesprek voeren en allen, die zich in verbinding stelden met ken nissen in San Francisco, Los Ange los of Mexico vertelden dan van de schoonheid der tulpen. In de kran ten en in de bioscoop werd de mees te aandacht besteed aan de bloem bollen en in modemagazijnen maakte men reclame met tulpen. Dan had een tulpenweek op de ten toonstelling een groot succes en ve len waren aanwezig by een dans partij, waaraan meisjes in Frie- sche, Volemdamsche en Zeeuwsche kleederdrachten deelnamen." „Wat venvacht U van de toekomst", vroegen we tenslotte. „Of de Nederlandsche handel er voor- Tel. 145 deeil van zal hebben, moeten we af wachten. In iedr geval hebben de tul pen een geweldigen indruk op de Ame rikanen gemaakt. In Amerika is de tulp nog niet zoo bekend als in andere landen, maar door deze expositie heb ben vele honderdduizenden haar gezien en aangenomen kan worden, dat de Amerikanen er in de toekomst belang stel! ling voor zullen hebben. Bovendien hebben de Nederlanders de gelegenheid gebad op grootsche wijze reclame te maken voor een Nederlandsch product en; ook zal Nederland tallooze malen gemoemd worden. Mogelijk kan in de toekomst ook bereikt worden, dat de injvoer van narcissen in Amerika ver groot zal worden. In ieder geval is een succes bereikt, waarop alle Nederlan- deirs trotsch mogen zijn." Z.K.H. zal de autoraces Zaterdag a.s. bijwonen 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Nadat jZ.K.H. reeds in principe bet voornemen ite kennen had gegeven de automobiel- (races te Zandvoort, georganiseerd door tde K.N.A.C. op 3 Juni a.s., te willen bij- |wonen, kan thans worden gemeld, dat Z.K.H. omstreeks 12 uur in Zandvoort zal komen om de races met zijn hooge belangstelling te vereeren. Z.K.H. zal dus o.m. getuige zijn van de wedstrijden in de groote klasse en de sportklasse en de demonstraties van den Mercedes Benz-racewagen, gereden door Manfred von Brauchitsch en van den auto Union recordwagen, die door Hans Stuck zal worden bestuurd. In verband met het groote aantal deelnemers heeft de organisatiecommis sie zich genoodzaakt gezien de gelegen heid tot training te verruimen. Deze training, welke op Donderdag en Vrij dag a.s. zal plaats vinden en voor het publiek toegankelijk is, is op deze da gen van 3 uur tot 7 uur vastgesteld. Het. circuit zal dan geheel worden afgesloten op dezelfde wijze als Zater dag tijdens de races het geval zal zijn. Auto's moesten de koplampen ontsteken vanwege de dikke rooknevels EDE, 31 Mei. EEN brand van ongekenden omvang heeft vanmiddag op de Veluwe gewoed. Omstreeks twaalf uur werd het vuur ontdekt bij Teriet (gemeente Ede), halver wege den Rijksstraatweg Apel doornArnhem. Oogenblikkelijk werden de Ve- luwsche Boschbrandweren gere- quireerd, welke in den loop van den middag versterkt werden met vijfhonderd man tewerkgestelden in de werkverschaffing te Teriet. Ook militairen uit Arnhem boden hulp, terwijl de marechaussee en boschwachters honderden burgers bij de blussching betrokken. Een poging om het vuur door middel van een tegenvuur te stui ten, mislukte. De vuurzee, welke aangewakkerd werd door een fei len N.O.-wind had hedenmiddag om vier uur reeds eenige honder den H.A. heide en complexen dennenbosschen verwoest. Nader wordt, gemeld: De brand werd het eerst ontdekt door militairen van het garnizoen te Arnhem, die nabij Ter- let. aan het oefenon waren. Met man en macht probeerden zij het vuur te stuiten, doch de hevige Noord- Oostenwind dreef de vlammen steeds verder door de kurkdroge heide, welke op vele plaatsen tot kniehoogte staat Inmiddels arriveerden de boschbrand weren uit Arnhem, Oosterbeek, Velp en Ede,- terwijl de militairen versterking ontvingen van het garnizoen te Arnhem. Toen het vuur op zijn hevigst woedde, werden een zeventigtal arbeiders van het werkloozenkamp „De Kemperberg" te Schaesbergen, alsmede alle beschik bare werklieden van den Dienst van Gemeentewerken te Arnhem in vracht auto's naar de meest bedreigde plaatsen gedirigeerd. Aanvankelijk scheen het, alsof men machteloos stond tegenover de vlam men, welke soms tien meter hoog op laaiden, doch omstreeks vijf uur bleek het grootste gevaar geweken. Het vuur had inmiddels de Hooi- laan, welke van Teriet naar Deelen loopt, bereikt, doch door den straf fen wind werd het vuur over de laan heen gedreven in de richting van het landgoed „Vrijland", dat geheel met bosschen is bedekt. Gelukkig draaide de wind iets, zoodat het vuur juist langs den boschrand van „Vrijland" in de richting van den Deelenscheweg voorschreed. Hier wist men het vuur tot staan te brengen. Op den Deelenscheweg, tusschen Hoenderloo en Arnhem, hingen de rooknevels over een afstand van bijna een k.m. zoo dicht, dat auto bestuurders en motorrijders hun koplampen moesten ontsteken. Onder leiding van den heer J. I-I. Me melink, rentmeester van het Nationale Park „De Hooge Veluwe", werd hier een tegenvuur aangelegd. Te omstreeks zes uur laaiden hier en daar de vlammen nog op, doch gevaar voor uitbreiding bestond toen niet meer. De verbrande óppervlakte heide be draagt 200 300 h.a. terwijl ook eenige dennenbosschen zijn vernield. De heide ten Noorden van de Hooi- laan was eigendom van „De Hooge Ve luwe" en ten Zuiden van deze laan van de gemeente Arnhem. De geweldige rookkolommen, welke boven de brandende helde opstegen, trokken vele bezoekers naar Teriet,die bet vlammenspel gade sloegen. Onder hen bevonden zich de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. S. Baron van Heemstra en de heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem. Uit de omstandigheid, dat het vuur vlak bij den Apeldoornschen straatweg is ontstaan, leidt men af, dat de oorzaak van den brand moet worden gezocht in het achteloos wegwerpen van een brandende ciga- ret of sigaar. Tegen'den avond konden degenen, die zich met de bestrijding van het vuur hadden bezig gehouden, inrukken. Drie leden van een schippers- gezin aan typhus gestorven GRONINGEN, 31 Mei. Ongeveer veertien dagen geleden werd aan boord van een schip, liggende in het Buiten- damsterdiep te Groningen bij leden van het gezin van de familie Heddema ty phus geconstateerd. Onmiddellijk werd een onderzoek in gesteld door den directeur van de Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, waarbij kwam vast te staan, dat de oor zaak moest worden gezocht in het ge bruik van water uit het kanaal, waar in een matras dreef, afkomstig van een tvphus-lijder. De leden van het gezin Heddema werden ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht, waar een dag later de 17-jarige dochter Martha aan de gevolgen over leed. Thans zijn ook de 15-jarige Jantje en de 18-jarige Trientje aan deze ziekte overleden. De toestand van het 12-jarig zoontje der familie Heddema is hopeloos. De moeder is er eveneens ernstig aan toe, terwijl de vader minder ernstig ziek is. Duizend gulden ontvreemd Leiden, 31 Mei. De 83-jarige P. R., die in de kost is bij den 35-jarigen vverlcloozen chauffeur F. H. in de Aloe- laan, alhipr, heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat uit zijn gesloten geld kist, staande in een eveneens afgeslo ten kast, een bedrag van bijna duizend gulden aan bankbiljetten van tien en vijfentwintig gulden is ontvreemd. Daar de hospes sinds gistermiddag vier uur spoorloos verdwenen is en hij even te voren zijn vrouw onder een voor wendsel do deur had uitgestuurd, neemt de politie aan, dat hij er meer van weet. Zijn opsporing is per radio verzocht. (Vervolg van het avondblad) Nadat dr. Colijn bij de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van den generaal C. J. Snijders de figuur en den arbeid van den ontslapene had geschetst legde de oud-minister van marine gep. vice-admiraal Naudin ten Cate met een kort woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van generaal Snijders een groote krans met rood-vvit-blauw lint namens de Koninklijke Nederlandsche Marine bij de baar neer. Op het lint van deze krans stond: van de Koninklijke Nederlandsche Marine, en generaal Snij ders, die van 1914—1918 den lande als opperbevelhebber heeft gediend. Van de zijde van de Koninklijke Ver- eenlging van Officieren, Ridders der Mi litaire Willemsorde, had een eenvoudig ceremonieel plaats, waarmede mevrouw de wed. Snijders en de naast bestaanden zich vereenigd hadden. In dit verband verdient vermelding, dat generaal Snij ders het onderscheidingsteeken van rid der 4e klasse der Militaire Willemsorde verkregen heeft omdat hij zich als twee de-luitenant, der genie, gedetacheerd bij het Koninklijk Ned.-Indische Leger bij twee gelegenheden op Atjeh zeer bijzon der onderscheiden heeft bij de oprich ting van versterkingen, welke hij met moed en beleid heeft volbracht, niette genstaande verscheidenen zijner werkers sneuvelden of gewond werden. De genoemde vereenigïng was over eenkomstig haar wet vertegenwoordigd door twee harer leden, t.w. de voorzitter van het hoofdbestuur P. D. A. Fran- kamp, gep. kolonel der infanterie van het K. N. I. L., en gep. generaal-majoor W. G. van Hoogenhuijze, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, die de model or- deteckens der Militaire Willemsorde droegen. In de aula plaatsten de beide leden der verceniging zich aan weerszijden van de kist, die gedekt was door de na tionale vlag met de onderscheidingstce- kenen op iluweelcn kussens, met het front naar de naasthestaanden. Bij het uitdragen van de baar, waarbij de mili taire kapel treurmuziek deed weerklin ken, stelden zij zich op voor de kist, de onderscheidingen op de kussens dragen de en begaven zich op deze wijze naar het graf. Daar stelden zij zich aan het hoofdeinde op en legden de onderschei dingstcekencn naast de kist. Alvorens de kist daalde, legden zij een orchidee op de kist onder het uitspreken der woorden: „Een laatste groet der oude makkers", terwijl zij hun standplaats aan het hoofdeinde bleven innemen tot de plechtigheid beëindigd was. Daarna werd de kist ln de met spar rengroen bekleede groeve plechtig neer gelaten, terwijl stemmig het Wilhelmus weerklonk. De heer Snijders, zoon van den ontsla pen generaal, dankte de vertegenwoordi gers van H. M. de Koningin, alsmede dr. Colijn en vice-admiraal Naudin ten Cate en voorts allen, die van hun belang stelling hadden blijk gegeven, Bijna drie millioen voor tunnel bij Velsen AMSTERDAM, 31 Mei. Bui ten de voordracht van B. en W. en van Curatoren om, heeft de gemeenteraad van Amsterdam in zijn vergadering van dezen mid dag benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis dr- J. M. Romein. Hij verwierf 21 van de 40 uitge brachte stemmen. Voor de tweede maal binnen het half jaar heeft do naam van dr. J. M. Ro mein in een vergadering van den Raad van Amsterdam in het middelpunt ge slaan van de belangstelling en voor de tweede maal is zij in openbare verga dering het onderwerp geweest van dis cussie. Men zal zich herinneren, dat de Amsterdamsche gemeenteraad het vo rige jaar in October moest voorzien in de vacature, welke was ontstaan door het aftreden van prof. dr. II. Brugmans als gewoon hoogleeraar aan de Gemeen te-Universiteit van Amsterdam, die den pensioengerechtigden leeftijd had be reikt. De voordracht van de litteraire faculteit ter voorziening in deze vaca ture, vermeldde als eerste dr. J. M. Ro mein, doch het college van Curatoren was het hiermede niet eens en plaatste als eerste candidaat dr. N. B. Ten Haef, die na zeer uitvoerige discussies in den gemeenteraad werd benoemd met 18 van de 34 uitgebrachte stemmen. Dr. Romein verwierf toen 16 stemmen. In dezelfde vergadering moest de Raad destijds voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. Theissen, die buitengewoon hoogleeraar was geweest in de vaderlandsche ge schiedenis. De Raad benoemde dr. A. Enno van Gelder, die deze benoeming om financieele redenen niet aannam. De nieuwe voordracht van de facul teit vermeldde thans op de eerste plaats jhr. dr. P. J. van Winter en op de twee de plaats dr. J. M. Romein en dr. H. J. Smit met gelijke waardeering. Curato ren echter schrapten ook dezen keer de naam van dr. Romein, zoodat op de voordracht van B. en W. vanmiddag al leen de namen van jhr. dr. P. J. v. Win ter en dr. H. J. Smit voorkwamen. Alvorens de raad tot stemming over ging, motiveerden enkele leden hun stem, waarbij in de eerste plaats het communistisch raadslid, de heer D. W ij n k o o p, uiteenzette, waarom een benoeming van dr. Romein die vroe ger communistisch georiënteerd is ge weest, doch thans niet meer voor hem en zijn fractiegcnooten in October van het vorige jaar niet aanvaard baar was, maar op dit oogenblik wel. Den vorigen keer zoo betoogde de heer Wijnkoop was zijn figuur voor ons onaanvaardbaar, omdat zijn werk steun verleent aan dat van de bestrijders der Sovjet-Unie. In het laatste half jaar echter en vooral in de laatste weken is er veel veranderd. Niet in Rusland, maar in de „objectieve realiteit". De Westersche landen in Europa hebben ingezien, dat zij de Sovjet- Unie noodig hebben. En van deze gewijzigde omstandigheden zoo oordeelde de heer Wijnkoop zal ook dr. Romein invloed hebben on dergaan. Daarom zullen de commu nisten dezen keer hun stem op dr. Romein uitbrengen. De heer van derVelde (S.D.A.P.) betoogde, dat curatoren dr. Romein om dezelfde redden als den vorigen keer hebben geschrapt. Z.i. is zulks om p o- litieke redenen gebeurd. Bij een benoeming als deze mogen uitsluitend wetenschappelijke e i g e n- .schappen een rol spelen. Het feit, dat dr. Romein op de voor dracht van Curatoren niet voorkomt, was voor spr. en ve.le van zijn fractie- genoolen, geen reden om niet op dr. Romein te stemmen. Nadat prof. Woltjer (A.R.) evenals in October was opgekomen tegen de voorstelling, dat curatoren zich door politieke inzichten zouden hebben laten leiden, werd onder groote spanning: ge stemd. Het resultaat was, dat op dr. Romein 21 en op jhr. dr. van Winter 19 stemmen werden uitgebracht. Waar mede dus dr. Romein was benoemd. Andere benoemingen Voorts benoemde de raad tot buiten gewoon hoogleeraar in de artsenijbe- reidkunde (receptuurleer en galenische pharmacie) prof. p. vander Wielen, nummer een der voordracht, tot nu toe gewoon hoogleeraar, als hoedanig de raad hem op zijn verzoek eervol ontslag verleende, en tot buitengewoon hoog- leeraar in de pharmaceutische schei kunde en het chemisch onderzoek van plantaardige en dierlijke grondstoffen en de daaruit bereide praeparaten, mej- dr. C G. van Arkel, thans lector, even eens nummer een der voordracht. Tot gewoon hoogleeraar in het handels recht, het faillisscmentsrecht en het in ternationaal privaatrecht benoemde de raad prof. mr. M. H. Bregstein te Rotterdam, nummer een der voordracht. Tót lector in de economische geologie en mineralogie werd benoemd dr. J. Westerveld. Een tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen Voorts heeft de raad na een korte discussie zijn goedkeuring verleend aan een voordracht van B. en W. om tot een maximum van 2.800.000 bij te dragen in de kosten van den bouw van een tunnel onder het Noordzeekanaal ter vervanging van de Velscr Spoorbrug. Zes ton voor lucht bescherming Ten slotte die/nt vermeld te wor den, dat de Raad een bedrag van ruim f 570.000 ^beschikbaar heeft ge steld voor het uitvoeren van maat regelen tegen /luchtbescherming. Van dit geld«zal in de eerste plaats hout worden aangekocht voor het treffen van voorzieningen in 93 schuilkelders en voor het bouwen van 280 schuilloopgraven, terwijl voorts gekocht zullen worden zand, ontsmettingsmiddelen, chloorkalk enz. Ook zal een centrale doovings- en ontstekingsinstallatie ten be hoeve van het lichtnet worden aan gebracht. Aan de goedkeuring van deze voor dracht ging een breedvoerig debat voor af, waarbij verschillende raadsleden de opmerking maakten, dat de voorgestel de maatregelen verre van voldoende zijn. Men heeft alleen gedacht aan de men- schen, die zich bij een luchtaanval op straat bevinden en niet aan de men- schen, die thuis zijn. Vele raadsleden wezen op de noodzakelijkheid om in tijden van oorlog over te gaan -tot een evacuatie der burgerbevolking en zij vroegen of daaromtrent reeds plan nen zijn ontworpen. In zijn antwoord zette de Burgemees ter, onder wien de luchtbeschermings dienst ressorteert, uiteen, dat B. en W. van het standpunt uitgaan, da „thuisblij- do beste passieve verdediging tegen luchtaanvallen is. Dit standpunt wordt door hoogere instanties ook inge nomen en B. en W. kunnen geen aan leiding vinden om hiervan af te wijken. Spr. wees op de fabelachtige groote bij dragen, die noodig zouden zijn, indien voor de gcheele bevolking schuilkelders zouden moeten worden gebouwd, welke kosten geheel ton laste der gemeente zouden komen. 1-Iet Rijk geeft hiervoor geen financieelen steun. Do Burgemeester zeide te durven verklaren, dat de organisatie van de luchtbescherming in Amsterdam bovenaan staat in vergelijking met die in andere steden, ook in het buitenland. Ten aanzien van de mogelijkheid van evacuatie zeide hij, dat de raad hierover nog een nota zal bereiken. Hij wees er echter nu reeds op, dat het bestuur der stad in oorlogstijd in handen is van militairen en dat die dus moeten be slissen, waarheen en op welke wijze eventueel geëvacueerd moet en kan worden. Ruim 2000 buit gemaakt LEEUWARDEN, 31 Mei. In den avond van 1 April werd te Heerenveen gearresteerd de 24-iarige schoenmaker T. H. uit Zwolle, verdacht van het ple gen van verscheidene inbraken. Verd. stond veertien dagen geleden voor de rechtbank te Leeuwarden te recht. Hem waren inbraken, gepleegd in Friesland en Overijssel, ten laste ge- legd. Hij bekende in den avond van 1 April te Heerenveen in verschillende woningen te zijn binnengedrongen. Hij had zich hierbij zoo zeer verlaat, dat hij den laat- sten trein naar Zwolle had gemist. Hij zou per taxi naar Zwolle terugkeeren, doch de garagehouder koesterde ver denking tegen den laten klant en waar schuwde de politie, die H. arresteerde. Kort daarop kwam een heele serie in braken aan het licht, waaruit bleek, welk een goede vangst de I-Ieerenveen- schc politie had gedaan. Verd. gaf bij zijn verhoor toe, dat hij in eenige'maan den tijd bij meer dan veertig inbraken ruim tweeduizend gulden had buitge maakt. De officier van justitie had tegen ver dachte een gevangenisstraf van vier jaar geëischt. De Leeuwarder rechtbank veroordeel de hem tot drie jaar gevangenisstraf. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft in een der lokalen van het voor malige raadhuis aan de Hoogstraat aanbesteed het inaken van een gedeel te van de tunnel tra1verse op den rech ter Maasoever te Rotterdam, gelegen in den 's-Gravendijkwal en bestaande uit onderdoorgangen in den Nicuwebinnen- weg en de Mathencsserlaan, een open gedeelte tusschen de onderdoorgangen en aan de onderdoorgangen aansluiten de opritten, bestaande grootendeels uit werken in gewapend beton. Er waren 37 inschrijvingen. Laagste was die van het aannemingsbedrijf C. van Leeuwen uit Rotterdam met 494.730.hoogste inschrijver was L. Vermaat uit Rotterdam met 676.000.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7