KINDERCOURANT „Wat heeft die jongen toch?" f§ RUBRIEK VAN OOM BOB I EEN BLOEMPOT VERRAADDE HEM RESI DOET DE POPPENWAS Een linoleumsnede „UIT EIGEN PEN" BRIEFWISSELING Om na te tekenen door JAN VAN LEEUWEN Niemand begreep, waarom Ruut op eens zo veranderd was. Vroeger was hij de aardigste, flinkste jongen van de klas en ineens was hij veranderd. Hij wilde nooit meer meespelen als de an dere jongens spelletjes deden. Hij lette niet meer op in de klas en soms zei hij zulke onaardige dingen tegen de leraren en de jongens, dat ze hem verbaasd aan keken en vroegen: „Zeg, wat is er eigen lijk met jou?" Dan haalde hij nors zijn schouders op, zei kortaf: „Niets" en liep weg. Ruut was nu al ruim een jaar op de kostschool. Niet alle kinderen op de school woonden er ook. Sommige kwa men alleen overdag en gingen gewoon om vier uur naar huis, maar Ruut hoor de tot de „internen". Toen zijn vader gestorven was, en hij met zijn moeder samen achterbleef, hadden ze erover ge praat, wat het beste was en toen had moeder gezegd: „Nu zal ik dikwijls weg zijn om te werken, want ik moet geld voor ons verdienen en zorgen, dat jij een goede opvoeding krijgt. Het zou daarom het beste zijn, als je naar een goede kostschool ging. Dan hoef ik geen zorgen te hebben dat je teveel alleen thuis bent. Lijkt je dat ook niet goed? Ruut naar Kostschool En zo hadden ze besloten, dat Ruut haar de kostschool ging. A. Ruut had zich voorgenomen om heel hard te wer ken en op die manier gauw van school af te zijn, zodat hij zijn moeder kon hel pen. Hij schreef haar dikwijls en in de vacanties ging hij naar huis. De leraren waren allemaal erg tevreden over hem, tot die verandering kwam en hij stil en in zichzelf gekeerd was. Eigenlijk was het begonnen, toen Bob op school kwam. Bob kwam uit Indië. Zijn ouders waren er nog en hij moest in Holland op school gaan. Van het eer ste ogenblik af had Ruut gevoeld, dat 'hij Bob niet aardig vond en Bob dacht: „Zo, dus die jongen heeft hier, in de klas alles te vertellen? Is dat nu zo'n held? Ik vind het een echt moeders- jongetje" en hij had besloten om zich niet óók door dien jongen te laten in palmen. Tenminste, hij deed net alsof het daarom was, maar in werkelijkheid kon hij niet goed hebben, dat Ruut zo geliefd was bij de jongens en de leraren. In Indië was hij zelf altijd de beste van de klas geweest.. Zo was de ruzie begonnen. Het werd elke week erger. Als er iets gebeurd was, gaf Bob Ruut er de schuld van, om hem vooral zwart te maken in de ogen van de andere jongens. Hij schold hem uit voor „Moe derszoontje!" en „opschepper!" en het spreekt vanzelf, dat Ruut dat erg naar Ruut krijgt straf Op een keer, op de speelplaats, stak Bob vlug zijn been uit, toen Ruut aan kwam, zodat deze erover viel en zich lelijk pijn deed. Nu werd Ruut zo nijdig, dat hij op Bob afvloog en hem een paar flinke klappen gaf. Een ogenblik later mlden de beide jongens over de grond en er moest een leraar aan te pas ko men om hen te scheiden. Ze werden bij den directeur geroepen en moesten zeg den, waarom ze gevochten haclden. „Ik weet het niet," zei Bob. „I-Iii gaf me opeens een paar klappen! Hij is altijd 20 gemeen tegen me!" Ruut keek hem woedend aan, maar Bob zei niets over het pootje-haken, waardoor Ruut was gevallen. Toen besloot Ruut om er ook niets van te zeggen. Hij zou wel eens met Bob afrekenen. Klikken tegen den directeur wilde hij niet. Daarom keek directeur hem ernstig aan en zei: „Wat is er toch met jou, Ruut, Vroeger deed je zooiets toch nooit. Wat is er? -7 Je gaat ook met je .werk erg achter uit hoorde ik van de leraren!" Buuts gezicht werd helemaal strak, maar hij zei niets. Hij wilde niet ver tellen van de ruzie met Bob en ook niet, dat, hij het zo vreselijk vond, dat de an dere jongens zich bijna niet meer met hem wilden bemoeien en dat hij daar om ook niet goed kon werken. Hij hjeld zijn mond stijf dicht en keek kop- P'R naar de grond. Toen gaf de direc teur hem strafwerk op en zei, dat, hij Zaterdagmiddag niet. met de andere jongens naar buiten mocht gaan. Toen de jongens de kamer uit waren schudde de directeur zijn hoofd en zei tn zichzelf: „Wat er toch met dien jon gen is! ]k begrijp het niet, vroeger ^as hij zo aardig en nu is niemand meer tevreden over hem..." De rapporten Twee maanden later werden de rap porten uitgedeeld. Ruut had vier on voldoendes en de directeur zei, dat hij het een schandaal vond, dat een jongen met zulke hersens zulke slechte cijfers maakte. Ruut. moest straks maar eens bij hem komen. En toen Ruut bij hem kwam, zei hij: „Ik begrijp niet, dat je je niet schaamt, jongen. Niemand weet, wat, er in jou gevaren is, deze laatste maanden. Je bent. stug en nors, zooals je vroeger nooit was en je doet niets meer voor je schoolwerk. Je laat je arme moeder maar voor je werken en bent zelf te lui om iets te doen! Je moest je je ogen uit je hoofd schamen! Ik denk wel, dat je moeder erg trots op haar zoo zal zijn! Kijk nu eens wat een cij fers!" Hij duwde hem het rapport in handen. Ruuts gezicht stond stug en hard. Hij pakte het rapport aan en zei: „Het kan me niets schelen!" Toen, met één snelle beweging verscheurde hij het rapport. Een ogenblik leek het alsof de direc teur hem een klap wilde geven. Hij werd rood van drift en hij hief zijn hand al op om den jongen een draai om zijn oren te geven. Toen liet. hij zijn hand weer zakken on kuchte even. „Hm," daar had ik me ook bijna laten gaanikehga eens zitten, jon- gen." En nu de directeur zo vriendelijk te gen hem sprak, begon Ruut opeens te huilen en vertelde alles van de laatste maanden. Hij bleef heel lang in de kamer van den directeur en die avond schreef hij voor het eerst weer een op gewekte brief naar zijn moeder.... Niemand begreep, waarom Ruut na de rapporten en de vacantie ineens zo was veranderd, maar ze vroegen er verder ook niet naar en waren blij, dat hij weer de oude Ruut was. De directeur bleef een «roote vriend van Ruut en hij had nooit meer reden om over zijn leerling te klagen. Iedere politieagent en inspecteur weet, dat het dikwijls heel kleine dingen zijn, waardoor een misdadiger ontmaskerd wordt. Bij elke inbraak of misdaad is meestal iets. dat den dader verraadt en soms zijn het de meest onverwachte kleinigheden. Een van die kleinigheden maakte, dat het mogelijk was om de laatste leden van een bekende inbrekerstroep in En geland gevangen te nemen. De meeste aanhangers van deze troep zaten al vei lig en wel in de gevangenis, maar men wist. dat er nog ongeveer drie van de troep over. moesten zijn. Deze drie gin gen rustig door en braken de ene brand kast na de andere open. Op een keer gelukte het de politie om ook de overige boeven te pakken te krijgen. Er was weer eens een brand kast geplunderd. Het. stoncl wél onge veer vast, dat drie misdadigers het ge daan moesten hebben en ook, dat deze drie inbrekers in een bepaald hotel over nacht hadden. Ook waren'drie mannen opgepakt, die men van de misdaad ver dacht. Alleen moest nu nog bewezen worden, dat. deze drie mannen die be paalde nacht in dat hotel overnacht hadden. Nu za] je vragen, hoe het mo gelijk is, dat dat niet direct kon worden uitgemaakt, maar in die grote hotels in Londen komen zoveel mensen, dat men werkelijk niet precies al die gasfen her kent, Bovendien komen de gasten dik- vvijls alleen 's nachts in het hotel en zijn overdag ergens in de stad. Niemand durfde dan ook met. zekerheid te bewe ren of de drie mannen in het hotel ge slapen hadden. Het was trouwens ook heel goed mogelijk, dat ze hun uiterlijk een beetje veranderd hadden. En ook nu kwam door een toeval de waarheid aan het licht. De portier her innerde zich, dat er die avond een man in de hal van hot, hotel was gekomen, die tegen een bloempot opliep. De por tier had hem daarna verzocht de schade te vergoeden, wat de man geweigerd had. Ze hadden enige tijd met elkaar staan praten en daarbij had de portier het gezicht van den man goed opge nomen. Nu herkende hij den man bij het onderzoek en zo was een bloempot de oorzaak, dat de drie boeven konden worden opgepakt. door LIES HELGERS Alles is nu weer mooi schoon. Wat is dat toch fijn! Resi heeft erg hard gewerkt Om gauw klaar te zijn. 't Was een grote poppenwas Van de hele week! Nu hangt alles in de zon Buiten op de bleek. De wind wil Resi helpen, Blaast ;zo hard hij kan En de kleertjes worden heus Vlugger droog daarvan! ».V* Als we naar dit plaatje kijken, is het of we de bloemen op de grond wer kelijk zien bloeien en we voelen de stemming, die er in een bos kan heer sen, als het zomer is en de zon schijnt en als de tientallen kleine lichtplek- jes op de grond schitteren van de stra len, die door het dichte bladerdak heen dringen. Wat is het in de zomer mooi in de bossen! Je zou al die kleuren wel willen schilderen, zodat je ook in de winter aan het zomerbos herinnerd wordt. Er zijn dan ook al heel wat prachtige schilderijen gemaakt over het. bos in de zomer en dikwijls valt het ons op hoe goed zo'n schilderij de stemming weer geeft. Nog moeilijker is het om de stem ming weer te geven in een houtsnede of een' linoleumsnede. Het bos, dat je hier ziet afgebeeld is een afdruk van een linoleumsnede. Heel voorzichtig heeft de kunstenaar met zijn vlijm scherpe mesjes, de tekening uit het taaie linoleum gesneden. De kunst van het linoleumsnijden is uit die van hout snijden ontstaan, dat de oudste manier was om papier te bedrukken. In het begin werden de houtsneden gebruikt om mooie figuren op prachtig geweven stoffen over te drukken en pas in het eind van de 11de eeuw werd er papier mee bedrukt. Langzamerhand heeft zich de kunst toen verder ontwikkeld en gebruikte men behalve hout ook me taal, steen, ivoor en linoleum en lang zamerhand heeft men hiermee steeds meer bereikt. waagt, denk je dat je er heus niets van terecht zult brengen? De Colorado ke ver is zeker een gevaarlijke vijand, we zullen er het beste maar van hopen neef. Beste nichten en neven. ONGEWILD heb ik jullie deze week met het eerste raadsel veel last bezorgd. Je moet weten, dat ik alleen voor de kinderkrant nieuwe spelling schrijf, an ders altijd oude. Huismus schreef ik nu bij vergissing met ch en ik begrijp, dat jullie erg heb ben moeten zoeken om er uit te ko- men. Ik heb nu alweer een bewijs, dat jul lie slim zijn, want er zijn toch heel wat goede oplossingen bij. De vacantie en het mooie weer heb ben mij een rustige middag bezorgd, er waren niet veel brieven te beant woorden. Ik kreeg al heel wat mooie tekenin gen binnen. Wie na de wedstrijd de te kening terug wil hebben, kan dat aan het, loket komen vragen, gelijk met het halen van de bonnen. Nu krijgt onze neef Old Death het woord, hij gaat. jullie een spannend verhaal vertellen. „DE SMOKKELAARS"! DE wolken joegen langs de lucht, 't Was een zeer donkere avond, dicht bij de grens. De klok van het dorpje Greenwoud liet haar tien slagen horen. Buiten het dorp woonde do fa milie Jansen. „Vader u moet weg," zei- de Jet het oudste kind van den kom mies. „Ja kind," zei vader, ,,'t is waar ook, ik heb nachtdienst". Vader ging 't portaaltje in en trok zijn jas aan. „Ditüg," riep vader nog en verdween in de duisternis. Bij 't douanekantoor gekomen was Willemsen (ook een kommies) er, hij stond Jansen al op te wachten. Samen liepen ze op en neer. Plotseling hoorde Willemsen een vreemd geluid vlak bij in 't eikenbosje. Samen slopen ze ieder van één kant naar 't eikenbosje toe. Daar zagen ze twee mannen zitten. De één was een Duitser en de ander een Hollander. Jansen, die het dichtst bij hen was hoorde dat ze de volgende avond om half elf daar weer zouden zijn en een partij zeep voor 120 gulden naar Duits land zou worden vervoerd. Jansen sloop nu naar Willemsen en samen gingen ze jveer verder, De volgende 'avond. De dorpsklok laat haar tien slagen horen. Daar bij 't douanekantoor gaan vier mannen naar buiten, Jansen en Willemsen zijn er ook bij, ieder neemt een andere rich ting. Om half elf gaat daar een man met een zak over de schouder naar 't eikenbosje. Schichtig kijkt hij rond, maar niemand ziet me denkt hij, 't Is de Hollander. In 't' eikenbosje gekomen wacht de Duitser hem al op. De Duitser telt 120 gulden uit en de koop is gesloten. Sa men zullen ze weer weggaan.,., dan ineens roepen 4 stemmen: „in naam der wet gij zijt gevangen". Ze proberen nog te vluchten, maar ze kunnen niet weg. Ze worden beiden gebonden en naar 't douanekantoor gebracht. Dat is het einde van een paar smokkelaars, die er al zo veel zijn geweest OLD DEATH. Bengel Zijn de eitjes uitgeko men, hoeveel kleine vogeltjes zijn er nu? Het mannetje was niet erg zorg zaam voor het vrouwtje, maar mis schien vond ze het nog prettiger, dat hij zo mooi voor haar zong. Wat doe je nu met de jonge kanaries? Als je al in de vierde klas zit, kan je ook de raad sels wel oplossen Bengel. Al vata Hóe oud die neef is weet ik niet precies, doch minstens twee en een half maal zoo oud als jij. Een boek komt via de uitgever, drukker cn bin der bij de boekhandel. Is je nieuwsgie righeid zo voldaan? Het is niet nodig onder een pseudoniem te schrijven, cn wat het verdienen betreft, dat hangt natuurlijk af van de capaciteiten. Je verhaal heb ik ontvangen, zo gauw ik er tijd voor heb zal ik het doorlezen. Je hoort er dan wel van. Sally Swing Zo gauw ik de bonnen in m'n bezit heb, zal ik het je laten weten. Ik feliciteer je nog met je verjaardag, je bent die dag niet ver geten, jonge Sally wat een cadeaux heb je gekregen. Ik geloof best. dat de bovenlucht nog wat, erg fris is, de wind waait nog uit de verkeerde hoek. Pas maar op voor kouvatten. Blondje. Het bos was prachtig met. Pinksteren, ik heb er ook m'n troost in gezocht en genoten. Heb je wel eens dwars door de Leusderhei ge wandeld? De hei is er wel een halve meter hoog op sommige plaatsen, maar het. is een schitterende tocht hoewel ik denk, dat het voor m'n kleine nicht wat te vermoeiend is. Raffles de Onbekende. Je maakt het er niet eenvoudiger op neef, maar ik vind het. best hoor, ik hoop dat je onder deze naam tromver meedoet. Het is jammer, dat je niet een poging V i o o 11 j e. De omgeving van Bilt- hoven is heel erg mooi, je ziet er ook zulke prachtige tuinen. Het was Maan dag echt weer voor de bossen, voor do zee was het veel te koud. Waar wonen je Grootouders? Ook buiten de stad? Michael Strogoff. Tot 1 Juli kan je een tekening inzenden, probeer het maar eens Michael, het is voor mij veel leuker als er veel inzendingen komen. Wat voor een boek heb je ge kregen? Als het uit is, hoor ik er wel eens iets van. Ik hoop dat je trouw mee blijft doen met de raadsels, dat kan je in ieder geval wel goed. Kippest aartje. Heb Js de krant niet erg goed gelezen waar de wedstrijdvoorwaarden in staan? Nu vind ik je een te aardig nichtje om te gen te mopperen, dus Kippestaart ver tel ik jou nog eens precies wat je doen moet. Een mooie tekening maken, er jo naam en leeftijd onder zetten en in de bus doen. Is de afmeting te groot voor de bus, dan geef je haar aan het loket af. Gesnapt! Vol verwachting klopt mijn hart kleine nicht. Speenkruidje. Het zou zeker jammer zijn, als de mezen uitvlogen terwijl je naar school was. Je bent nu natuurlijk iedere dag in spanning als je uit school komt. Die mus was niet erg oud, maar Oom Bob. Ik heb n.l. de oude spelling gebruikt, het zal wel even lastig geweest zijn om te vinden, toch is het gelukt Speenkruid. Je teke ning is eenvoudig, doch heel leuk. Poppen moeke. Zo'n verward epistel ben ik ook helemaal niet van je gewend, ik dacht al dat er iets bijzon ders was. Op een middag ben ik eens 5 tweelingen tegen gekomen, allemaal van verschillende leeftijden, dat was leuk. Je moet maar eens flink gaan sparen, dan kan je er misschien nog eens een kopen. Heb je de tekening zelf gemaakt Poppenmoes? Keurig Ihoor. Athleet. Hoera, eindelijk weer eens een paar Artisbonnen, blijf je door sparen neef Ik vind je tekening ook erg mooi, het zal nog moeilijk worden een keus te doen, want ik heb verschil lende goede tekenaars onder mijn fami lieleden. Natuurlijk mag je haar terug komen halen als de wedstrijd afgelopefl is, B r u i n o o g j" e. De laatste vacantie- dag was feestelijk door het mooie weer, jo zult er wel van geprofiteerd hebben. Leuk dat je visite had met de Pinkster dagen. De toezegging van een tekening deed mij plezier Bruinoog, succes mee. Pinguin. -Je bent niet veel binnen geweest gedurende de Pinksterdagen daar was het Maandag ook zeker te mooi voor. Je was al vroeg op pad, ik bewonder je hoor. Al een poosje ben ik van plan er ook eens 's morgens vroeg op uit te gaan, maar tot nu toe is er niets van gekomen. Ik ben nieuwsgierig naar je tekening Pinguin. Nufje. Je hebt al weer een heer lijk feest achter de rug, dat heb ik wel begrepen. Ik heb nog nooit de moed ge had om de Dom te beklimmen, je moet denken ik ben al een beetje oud en dan worden je benen er te stijf voor. Daarom lach jij natuurlijk kleine Nuf, maar het is heus waar. Je hebt mij deze week een flinke lange brief geschreven, dat moet je meer doen. Leergraag. Ik had niet gedacht dat je met zoveel wind toch naar Alk maar zou fietsen. Het was wel een hof, dat je hem achter had. Je hebt er een hele tijd over gedaan, ik heb wel eens gehoord van iemand, die het in ruim vier uur fietste. Je bent er niet lang ge weest, was je niet erg moe? Juffrouw Snip. Jouw vacantie was vroeger om, dan van de andere fa milieleden. Ik dacht dat alle vacanties tot Donderdag waren. We zijn elkaar Maandag misschien wel tegen gekomen, ik heb daar ook in de buurt gewandeld. Wat heb je Woensdagmiddag gedaan? Het was prachtig weer en ik was druk met m'n familie. Waren er geen spinnen in de hut? Ik dacht dat meisjes daar altijd bang voor waren. T a r z a n. Is het een leuke middag geworden en heeft Bobbie er ook van genoten? Dat zou je bijna een deel van je spaarpot gekost hebben, ik bedoel als je de ruit werkelijk ingegooid had. In welke klas zit je Tarzan? Je hebt mij dat geloof ik nog nooit verteld. Je kunt al zo goed schrijven, dus ik denk in de tweede. Huismus. Geweldig, wat had jij een verjaardag. Leuk zeg, dat de gramo- phoon er ook bij was. Je onthaalt nu je huisgenoten zeker doorlopend op mu ziek. We zijn de Pinksterdagen nog aar dig doorgewaaid, vind je niet. Huismus? Het cadeau van Tarzan vind ik erg praclisch. Heb je nog meer broertjes en zusjes, ik weet heus niet meer of ik het al eens gevraagd heb. Zonnekind. Jij denkt zeker, een paar weken geleden maakte Oom Bob ons zo nieuwsgierig, dat zal ik hem be taald zetten. Ik vind Lupine ook heel erg mooi in de tuin, vooral ook met Papavers er bij. Zij maken de grond ook vruchtbaar, wist je dat? Woensdagmid dag was je toch weer vrij Zonnekind, dus zo heel erg veel medelijden heb ik niet met je. Hardvochtig hè? Boefje. Daar ben je al weer de laatste, ik denk maar zo, eind goed al goed. Je hebt je met de Pinksterdagen niet verveeld, dat was een dagindeling, die klopte als een bus. Heb je veel „ge bakken" of was je bij de vorveërs? Heb je het zwembad niet gemist? Ik denk, dat je je schade wel vlug in zult halen. Jammer, dat het spookverhaal mislukte, houd je van griezelverhalen? DE OPLOSSINGEN I In de bovenste vakjes komt de naam van HUISML'SCH met de woor den ui, iep, soes, musch, unie, sijs, c.a. II De bloemennamen zijn: Muur bloem. margrieten, duizendschoon, stok roos, papaver. Deze week won Sally Swing de prijs, je kunt hem Maandagmiddag na 3 uur aan 'het bureau afhalen. DE RAADSELS 1 (Ingezonden door een nichtje) xxxxxxxxx X X 1 X X X 1 1 X X X Op de kruislijnen komt de naam van een familielid. 1 de naam; 2 dagelijks voedsel; 3 plaats in N.-Holland; 4 plaats in Z.-Holland; 5 een land in Europa (eiland); 6 geen werkelijkheid; 7 vragend voornaamwoord; 8 bewoner van Ierland; 0 voorzetsel; 10 medeklinker. II Wie haalt uit de onderstaande zinnen de verborgen dierennamen? Wie was de eerste mens op aarde? Sommige wilde dieren vallen niet openlijk aan, doch hebben een sluip aard. Zorg dat Uw keukengerei gerieflijk is. Sterker kuilen zijn ingestort, zeide da oude graaf. We spelden de pots een strik om. Op de Woestijgerweg liep een ver dwaalde hond. Pas op die lijst, er zit al een kras op< RUILHANDEL Sally Swing kan aan Oosterveen bonnen halen. Raffles vraagt Kwatta-soldaatjes, Vimbonnen en postzegels. Piccolo wil haar bonnen graag ruilen voor Duif, Arck's, Niemeijer of Alb. Heijn bonnen. Jobann Strauss' vraagt Sunlight, Boeken- of Hillebonnen. Athleet kom maar eens kijken of er Arks bonnen voor je zijn. Nufje help Ik aan van Nelle mer ken. Leesgraag rekent op Radion bon nen. Boefje spaart Boeken- en Drostö bonnen. Dat zijn de zaakjes dan weer voor deze week. Eigenlijk hoef ik niet meer te zeggen, dat. prijs en bonnen na Maan dagmiddag 3 uur klaar liggen. Hartelijk gegroet OOM BOB Kijk allemaal eens goed naar deze tekening en probeer dan het na te te kenen in één lijn. Je moet dus ergens beginnen waar. moet je zelf maar uitmaken en dan zonder het pot lood op te heffen de hele figuur na tekenen. Maar de lijnen mogen elkaar nergens raken of snijden. Je moet dus de hele figuur natekenen, maar zó, dat de lijnen bij de hoekpunten een klein eindje van elkaar afzijn. Probeer het maar eens. De volgende keer komt de oplossing.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11