De saneering van het bakkerijbedrijf ENGELAND's FALEN IN PALESTINA MOOR Vraagstuk inzake den nachtarbeid op de helling DE RONDE VAN Een demonstratie van Joodsche organisaties in Den Haag tegen de Britsche politiek De Zuiderzee en het algemeen belang Louis Armstrong naar Nederland? Rijksinkoopbureau HET ZEILSCHIP: de hoogeschool voor den zeeman Vereeniging opgericht met het doel een of meer zeilende schoolschepen in de vaart te brengen Techn. Hoogeschool 2e BLAD PAG. 1 AMBRSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 JUNI 1939 Commissie van onderzoek zal het geheele complex van overheidsmaatregelen en economische ver schijnselen in studie nemen r Installatierede van minister Steenberghe 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. De minister van economische zaken heeft heden de commissie tot onder zoek van den toestand in het bak kerijbedrijf geïnstalleerd met een rede, waaraan het volgende is ont leend: De moeilijkheden in het bakkerijbe- 'drijf hebben reeds verscheidene malen de aandacht der regeering gevraagd en ook reeds eenige malen tot ingrijpen van overheidswege genoodzaakt. Een efficiente en economisch gezonde broodvoorziening is zoowel voor een be hoorlijke bevrediging van de directe behoefte aan dit allereerste yolksvoed- sei als uit een oogpunt van corlcurrentie* mogelijkheid voor het Nederlandsche bedrijfsleven een allereerste voorwaarde. Een tweede reden, waarom de regee ring den eang van zaken in het bakke rijbedrijf met aandacht volgt, is gele gen in den aard van dezeri bedrijfstak zelf. In een bedrijfstak als deze immers met een cront aantal middenstandsbo- önjven. draagt de onderlinge concurren tie veelal een ander karakter dan in be drijfstakken. die voornamelijk uit groo- tere ondernemingen bestaan. Zoo 7,al in he1 '■'■"■•'•bpdriif in ster kere mate nog dan elders de onderlinge concurrentie niet in de eerste plaats 'ei- den tot een saneerinc door het uitvallen der marginale hedriiven doch tot een verarming van een groot deel der be* drijfsgenooten en eerst daarna, mis schien. tot een zekere raneering. Het is voornamelijk de dreigende verarming van het Amsterdamsche bakkerijbedrijf in een on gelimitelden concurrentie strijd geweest, die de ae-'ejding is ge worden tot de verbindendverklaring van een minimum-broodprijsregeling te Am sterdam. Intusachen is d t geenszins de eerste maatregel geweest, die van overheids wege ten aanzien van het bakkerijbe drijf is genomen. Een dor maatregelen is de verbin dendverklaring der Amsterdamsche mi- nimiim-nrijsregeling waartoe een wel teer bijzondere situatie aanleiding heeft gegeven. Immers de overcapaciteit was te Amsterdam wel bijzonder groot en de 'daarmede samenhangende debietehon- ger eveneens, De situatie te Amsterdam was inderdaad aanmerkelijk ongunsti ger dan die in het overige gedeelte van het. land. Dientengevolge moest dus, toen vrij willige regelingen niet houdbaar bleken te zijn. teeen de uitwassen der onderlin ge concurrentie, die zich to Amsterdam voordeden, van bovenaf worden opge treden, en wel met maatregelen, die die- Tier reppen dan du waarmede de re- geering voor 't overige gedeelte van het land heeft meenen te kunnen volstaan. Intusschen is. bij de hehandeling van deze zaak, toch w e 1 de vraag gerezen of niet, afgezien van toevallige bijver schijnselen. de diepere oorzaken, die tot de Amsterdamsche euvelen hebben ge leid. van nlrremep.nen aard en dus ook In andere plaatsen, zij het ook soms la tent, aanwezig ziin. De sinds eenlgen tlid ook te 's-Gra- venhage opnieuw gevoerde broodprijs oorlog geeft aanleiding deze vraag met nog wat meer nadruk te stellen. Die vraag doet echter terstond een tweede vraag opkomen. Indien immers deze oorzaken inderdaad van min of meer al- gamponen aard zouden blijken te zijn. zou men de vraag moeten stellen, of dan de tot nog toe voor het geheele land getroffen publiek- of privaatrechtelijke regelingen op den duur wel voldoende kunnen worden geacht en zoo niet. of dan moet worden voortgegaan op den vonr Amsterdam ingeslngen weg. Ik ontveins mij geenszins, dat ik van Uwe commissie een oordeel over een Uiterst moeilijk vraagstuk vraag. Niet alleen bestaan er groote verschil len tusschen de individueels onderne mingen, ook locaal zijn er zeer groote onderschelden. Niet alleen de structuur van het bedrijf Joopt van plaats tot plaats uiteen, ook de prijsverhoudingen liggen vaak zeer verschillend. Nog gecompliceerder is. dunkt mij, het vraagstuk geworden door de cumu latie van een aantal publiek- en pri vaatrechtelijke regelingen. Hoewel het hier gaat om bestudeering van hPt vraagstuk, hoe de economische moeilijkheden in het bakkerijbedrijf op gelost zouden kunnen worden, dient er koorts op gelet, dat die economische moeilijkheden mede veroorzaakt kun- Ran zijn door sociale overheidsmaatre gelen. In dit verhand kan men b.v. noe men de afschaffing van den nacht arbeid door de arbeidswet 1010. De ze maatregel heeft, naar de ervaring heeft uitgewezen, economische ge volgen van zeer ingrijpenden aard voor een deel van het bakkerijbe drijf met zich gebracht. De slechte tijdsomstandigheden, waarin ons 'and sinds 1920 verkeert, hebben de Zwaarte van die gevolgen nog erger doen gevoelen. Het ligt daarom mijns inziens mede op den weg Uwer commissie en ik weet daar bij geheel in overeenstemming te l'in met het oordeel van mijn ambt genoot van sociale zaken ook der gelijke regelingen, welke, hoewel op sociaal terrein gelegen, van bijzon deren invloed zijn op economisch gebied, thans onder de oogen te zien. De minister verklaarde daarna de commissie voor geïnstalleerd. Antwoord van mr. Verschuur Mr. dr. T. J. Verschuur, voorzitter der commissie, antwoordde o,a. voor al len, die in het benarde bakkerij-bedrijf hun bestaan moeten vinden, zal het in stellen dezer commissie bemoediging beteekenen. Blijkbaar was het niet de bedoeling van Uwe Excellentie de leden dezer commissie te bemoedigen door den toe stand gunstiger of eenvoudiger voor te stellen, dan hij nu eenmaal, helaas, is. Voor diegenen mijner medeleden, die elk voor zich aan een bepaalden vorm van dit veelzijdig bedrijf zich het nauwst verwant gevoelen of althans een bepaalde voorkeur zouden kunnen koesteren, zal uw rede een aansporing vormen alle eenzijdigheid te vermijden. Behoeft het nog gezegd te worden, dat de commissie die fout ook zou begaan, als zij voor de bakkerij een oplossing wist te vinden, maar den consument zou beschouwen als taillable et coi'veable a merci? Haar doel. hot publiek te die nen, zal voorop moeten staan en kan tot zijn volle recht komen, ook indien aan breïdelooze concurrentie een einde wordt gesteld. Uwe Excellentie be schreef reeds, hoe kapitaalverslindend de concurrentie werkt voor den mid denstand in dit aloude en onmisbare bedrijf. Voor de nijveren in den midden stand is het een schrale troost, dat zij door middel van hun eigen pauperisa- tie het groot-bedrijf zeer ernstige slagen hebben toegebracht. Nu het eenmaal zoo ver is gekomen, dient de solidariteit zich aan alle groepen in dit bedrijf we! als onmisbaar aan. Onze commissie kreeg van Uwe Ex cellentie den wenk geen enkelen der verscheidene reeds getroffen, overheids maatregelen als een non plus ultra te beschouwen. Zóó ver ging u daarbij, dat zelfs het vraagstuk van den nachtar beid, dat welhaast definitief afgedaan scheen, op de helling mag worden gezet. Namens mijn medeleden geef ik Uwe Excellentie de verzekering, dat. zij naar best vermogen zullen trachten naar voorstellen, welke tot saneering van het bakkerij-bedrijf zullen kunnen voeren. DUITSCHLAND Weereen auto-ongeluk op de racebaan van Indianapolis Herhaaldelijk hoort men van ernstige ongevallen op de autoracebaan te India napolis (Ver. Staten). Op bijgaande foto ziet men den wagen van den renner John Seymour in vlammen opgaan; de coureur zelf werd ernstig gewond 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. Naar overtuigen, dat het witboek gerecht aanleiding van het Witboek der Engel- sche regeering inzake Palestina hebben de afdeelingen 's-Gravenhage van den Ned. Zionistenbond, de Ned. Mizrachie, Poale Zion, Joodsche Vrouwenver. voor practisch Palcstina-werk, Kolenoe, Mac- cabi, „Keren Hajesod" en de Joodsche Jeugd Federatie in „Dlligcntia" hier ter stede een Palestina-demonstratie belegd, welke zeer druk was bezocht. Nadat de Zionistische jeugd-organisa- ties met vlaggen de zaal binnen getre den waren, heette de voorzitter van de Haagsche afdeeling van den Ned. Zio nisten Bond, mr. E. Hertzberger, de aan wezigen welkom. Opperrabijn A. B. N. Davids was de eerste der vier sprekers. „Wat voor zin heeft het, hier te de- monstreeren?", zoo vroeg spr. zich af. „Omdat ieder moet weten, wat het En- gelsche witboek behelst". Tweemaal heeft de Britsche legatie in Den Haag aan de.pers een communiqué verstrekt, om het. Nederlandsche volk ervan te Wielrenners van zeven naties, ook Nederlanders, nemen deel aan den striid om den Gr ooien Prijs van Duitschland. Bij wande foto loont de start te Berlijn voor den wedstrijd, welke twintig dagen duurS. over een afstand van vijf duizend kilometer Het onttrekken van water ten behoeve van drinkwater voorziening Memorie van antwoord 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Aan de Memorie van Antwoord betreffende de aanvulling van do wet van 28 Februari 1801 tto vaststelling van bepalingen be treffende 's Rijks Waterstaatswerken wordt. o.m. ontleend. Naar de opvatting van een deel der commissie voor Openbare Werken, Ver- keers- en Waterstaat saangolegenheden zou het in beginsel niet juist zijn in de door het Rijk tot stand gebrachte af sluiting van de Zuiderzee aanleiding te vinden om de mogelijkheid te openen in de toekomst ar,., landstreken, welke tot nu toe vrijelijk op de Zuiderzee konden loozen. te dien aanzien heperkingen op te leggen. Alle uit de afsluiting voort vloeiende schadelijke gevolgen zou het rijk in die opvatting ten volle voor zijn rekening moeten nemen. De minister van Waterstaat kan geheel instemmen met het tegen overgestelde standpunt, ingenomen door de overige leden der commissie. De afsluiting van de Zuiderzee heeft, zooals terecht door die ieden werd opgemerkt, voor de omliggende lan den groote voordeelen opgeleverd.— Zij is door het rijk in het algemeen belang ondernomen en het Rijk streeft ook thans weder het alge meen belang na, wanneer het wil voorkomen, dat de één in onbeperk te mate water uit het IJsselmeer zou onttrekken, of daarop loozen ten koste van den ander. Naar het. den minister voorkomt, be hoeft dan ook geen vrees te bestaan, dat de belangen van de landen, welke van ouds hun water op het. thans afgesloten deel van de Zuiderzee brengen, of daar aan water onttrekken, bij de voorgestel de regeling te veel in hot gedrang zou den komen. De commissie stelde eenige vragen met betrekking tot het reeds thans ver leend zijn vnn vergunningen tót het af leiden van water uit het IJsselmccr. Vergunningen alleen voor het afleiden van water uit. het IJsselmoer zijn tot dusver door of vanwege den minister niet verleend. Wel is het voorgekomen, dat in ver hand met het onttrekken van waterwer ken moesten worden gemaakt, waarvoor op grond van het Rijkszeeweringenregie- mcrat of het baggerreglement een ver gunning werd vereischt, Slechts eenmaal is vanwege den mi nister van Financiën een privaatrech telijke vergunning voor het afleiden van water uit. het IJsselmeer verleend en wel aan de gemeente Urk. Daarbij is een jaarlijksche vergoeding van f 2.50 bedongen. Do minister kan nog medcdcelen, dat zijn ambtgenoot van financiën uit prac- tische overwegingen bereid is te bevorde ren, dat bij te sluiten privaatrechtelijke overeenkomsten ter zake van hot ont trekken van water ten behoeve van de drinkwatervoorziening het bedingen van vergoeding zich zal bepalen tot een zeer gering bedrag of geheel achterwege zal blijven, indien thans het water tegen niet meer dan ongeveer den kostprijs ter beschikking van, het publiek wordt gesteld, vaardigd is. En de legatie had succes, want men leest in de pers weinig pro test tegen het witboek. Men geeft ons den raad het Palestina- ideaal maar te laten varen, maar wat zou men ervan zeggen, wanneer men den Nederlanders den raad zou geven zich maar aan vreemde heerschappij te onderwerpen? Het is daarom een schande, dat men den Joden raadt, het ideaal van een eigen huis maar op te geven en dat ge ven wil' ook niet op. Het Witboek maakt een einde aan de toekomst, aan het bestaan en aan de zelfstandigheid van het, Joodsche volk. Na tien jaar zou geen enkele Jood meer in Palestina mogen komen. De Joden vormen dan een minderheid. Men heeft gezegd, dat, men anders de Arabieren niet tevreden kon stellen. Maar waar om heeft men dan de verhouding twee tot één genomen en niet het pariteits beginsel? Men wilde de Arabieren voor zich winnen, maar dat noemde spr. een naïeve gedachte. Wil men de Arabieren tevreden stellen, dan moet men hun steeds meer geven, want de Arabieren worden tegen Engelschen en Joden op gestookt. Het is tragisch, dat de Joden van twee kanten worden bedreigd n.l. van de zijde der totalitaire staten en van de zijde van hun tegenstanders. Spr. kan zich niet indenken, dat het volk het eens was met de politiek der regeering, al heeft het parlement het Witboek aanvaard om de regeering in deze moeilijke tijden niet ten val te brengen. Maar wij. Joden, zullen ons ideaal blijven nastreven. Het Is beter op God te vertrouwen dan op machtige menschen, citeerde spr. Niet voor den eersten keer staat het Joodsche volk tegenover de'geheele we reld, zooals David tegenover Goliath stond. De geschiedenis wordt ten slotte niet door wapengeweld, maar door den geest gemaakt. Daarom 7,ullen wij ons geen rust geven, totdat het licht van Zion opgaat, zooals de zon aan den heuvel. Tweede spreker was de heer S. Lis- saucr, die herinnerde aan de woorden van den Engelschen koning, onlangs in Canada tiitgesproken: „Zonder vrijheid, geen vrede: zonder vrede, geen vrij heid." Daarom is de woordbreuk van de En- gelsche regeering een vergrijp tegen don vrede. Wij hebben Engeland vertrouwd als een compagnon in onze Palestina-zaak. Wij hebben onze beloften gehouden. Van een woest land hebben wij vruchtbaar, rijk land gemaakt. Wij hebben de we reld laten zien. dat. Joden nog iets an ders kunnen dan sjacheren, dat. zij even tueel het zwaarste werk kunnen doen. De terreur werkte stimuleerend op de energie der pioniers, en ook het Wit boek' zal hun energie stimuleeren. Over de geheele wereld worden protestverga deringen en demonstraties gehouden, maar deze hebben geen waarde, wan neer zij niet gevolgd worden door da den. Iedere Jood moet elk bedrag, dat hij maar kan, storten voor grondaan koop in Palestina. Amerika eing hierin voor. In Augustus zal in Genève het antwoord gegeven worden op het. Wit boek. Dat antwoord moet luiden; neen. neen, neen. Vervolgens spraken nog mevr. Schwim- merVigeveno en mr. M. L. Kan. VERGADERING VEREEN. VAN AMST. BURGERS AMSTERDAM, 2 Juni. In de gister avond gehouden vergadering van de Vereeniging van Amsterdamsche Bur gers is bij acclamatie een motie aan genomen, waarbij de vergadering ken nis neemt van de benoeming van dr. J, Romein lot hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam, en zulks inafwijking van de voordracht van curatoren. Het algemeen oordeel is,, dat deze be noeming niet i6 gebaseerd op bekwaam heid, maar op politieke gronden. De vergadering besloot zich te wen den tot. den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, met het be leefd, doch dringend verzoek, zijn goed keuring aan deze benoeming te ont houden, als zijnde niet. in het belang der Gemeentelijke Universiteit. WILLIBRORDZEGELS Naar ontwerpen van Hub. Levigne 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. De di recteur-generaal der posterijen, telegra fie en telefonie maakt bekend, dat ter herdenking van het feit, dat het in No-' vcmber 1939 twaalf eeuwen geleden zal zijn, dat Willibrord, de Apostel der Ne derlanden, gestorven is, bijzondere postzegels zullen worden uitgegeven in de frankeerwaarden van respectieve lijk 5 en IZVj cent. Deze postzegels, van welke het eerst genoemde Willibrord's landing on de Nederlandsche kust afbeeldt en dat van 12M cent den apostel weergeeft als Bis: schop van Utrecht, zullen van 15 Juni t.m. 15 September 1039 worden ver krijgbaar gesteld. De zegels zijn vervaardigd door Hub. Levigne, die zijn ontwerpen zelf in staal graveerde. De kleur der zegels is respectievelijk groen en blauw. Op de zegels zijn de bepalingen van toepassing, welke gelden voor de ge wone postzegels, behoudens dat de gel digheidsduur eindigt met 31 December 1939, en de zegels zullen, voor zoover zij na den termijn van verkrijgbaar- stelling op de kantoren nog niet zijn verkocht, worden vernietigd. Een concert te Den Haag Naar wij vernemen is het waarschijn lijk, dat de bekende trompettist en bandleider Louis Armstrong nog dezen zomer een bezoek zal brengen aan ons land. De band van Lion Russel zal hem op deze tournée vergezellen. Louis Armstrong is „one of the Kings of Jazz". Met Maxine Sullivan trad hij in verschillende films op, o.m. in Ar tists and Models" (Artisten en model len) en in de deze week in Rembrandt gedraaide film „Kom je ook op de races". Indien dit bezoek doorgaat, zal er een concert in Scheveningen worden gege ven. WIJNHANDEL „DE MOOR" f 3.25 per literkruik. TEL. 129 Worden de voordeelen aan centra lisatie van inkoop niet steeds meer proble matiek? 's-GRAVENHAGE. Aan het voor- loopig verslag inzake wijziging van de begrooting van financiën voor 1939 wordt o.m. ontleend: Sommige leden zagen de voortdurende uitbreiding van het Rijksinkoopbureau allerminst met onverdeeld genoegen. Naar hun meening kleeft eenerzijds aan die uitbreiding het bezwaar dat bij leve ringen aan het Rijk de middenstand steeds meer worde uitgeschakeld, terwijl anderzijds de voordeelen, welke aan een centralisatie van inkoop verbonden kun nen zijn, hier steeds meer problematiek worden. Immers, bij voortdurende uitbrei ding komt er een punt, waarop de lastjn aan rente en aflossing, aan salarissen, aan sociale voorzienin gen, enz. zoo hoog zijn geworden, dat zij het geldelijk voordeel over treffen, dat voor de gezamenlijke Rijksinstellingen aan dezen vorm van inkoop van de door haar benoo- digde goederen verhonden is. Andere leden daarentegen wezen erop, dat de centralisatie van den inkoop voor den staat zeer belangrijke besparingen oplevert. Gaarne zouden verscheidene leden vernemen, of het pand, waarvoor thans gelden worden aangevraagd, reeds is aangekocht, en, zoo ja, of die transactie dan is tot stand gebracht onder voorbe houd van goedkeuring door den begro tingswetgever. AMSTERDAM, 2 Juni. De vereeni ging „Het Nederlandsche Zeewezen' vatte twee jaar geleden het plan op om ook in Nederland een of meer zeilende schoolschepen in de vaart te brengen, ter aanvulling van de opleiding van on ze aanstaande koopvaardij-officieren. Zij gaat hierbij van het standpunt uit, dat de theoretische opleiding op onze zee vaartscholen op zoo hoog peil staat, dat deze niet de minste verbetering vraagt, ruaar dat aan dc practische opleiding van de stuurmansleerlingen in hun ver plichten vaartijd weinig gedaan kan worden, doordat hiertoe tijd en gelegen heid op de stoom- en motorschepen ont breken. De leidende gedachte is ge weest, dat het zeilschip nog steeds te be schouwen is als de hoogeschool voor den zeeman bij uitnemendheid. Daar toch worden de ware zeemanseigen schappen: betrouwbaarheid, flinkheid, paraatheid, saamhoorigheid en betrouw baarheid het best, aangekweekt. Op een zeilschip leert men meer en meer be grijpen de beteekenis van: „Altijd klaar voor alles." Het zeilschoolschip moet dus niet een drijvende zeevaartschool zijn. liet theoretisch onderwijs moet er achterwege blijven omdat het hier overbodig is. Karaktervorming en lichamelijke opvoeding, het maken van den leerling tot een allround zeeman moeten het eenige doel zijn. Nagenoeg alle zeevarende landen, tot de zeer kleine toe, hebben voor de op leiding van hun koopvaardij- eri meestal ook voor hun marineofficieren zeil- schoolschepen in de vaart Alleen Neder land ontbreekt tot nu toe in de rij. Slechts een jSaar reederijen brachten een paar zeiljachten in de vaart voor dit doel. Nog een groote reederij had in 1037 reeds plannen uitgewerkt voor een zeil schoolschip. De uitvoering werd echter opgeschort. Ook de Koninklijke Marine is zij het op zeer bescheiden wijze met het jacht „Urania" tot de zeilopleiding. te ruggekeerd. Een commissie uit de vereeniging Het Nederlandsche Zeewezen" heeft het plan van het in de vaart brengen van een zeilend schoolschip in studie geno men en is tot de slotsom gekomen, dat het niet alleen aller aanbeveling ver dient, maar ook uitvoerbaar is. Met den bouw en inrichting van één schip van 2500 reg. ton zal echter vol gens de raming een bedrag van 050.000 gemoeid zijn. De bedrijfsuitga- ven en inkomsten onder welke laatste gerekend is met bijdragen van reede rijen, stichtlhgen, gemeentebesturen aan groote en kleine havenplaatsen, ook vrachtvervoer zijn geraamd op f 100.000 per jaar. Op grond van dit rapport is een na tionale vereeniging „Het Zeilend School schip" opgericht, waarvan voorzitter is de heer C. J. Jaski te Laren en secre- taris-penningm. de heer J. C. den Bandt te Wassenaar. Voorts hebben in dit bestuur zitting mr. A, Blussé van Oud- Alblas te Rotterdam, J. W. Kempff te Naarden, W. L. Leclercq, Vogelenzang, W. H. Mellema te Amsterdam, P. H. Pic- cardt Wieringa, Voorburg, VV. N. van de Poll te Hilversum, C. W. de Visser, Bloemendaal, dr. W. Th. de Vogel te Hilversum en N. van Wijck Jurriaanse te Baarn. Deze vereeniging tracht thans die lichamen bij elkaar te brengen, waarvan gebleken is, dat zij het belang van een schoolschip inzien en een fonds te vor men voor houw of aanschaffing en ex ploitatie van een schip en voor gelde lijke tegemoetkoming aan de leerlingen, waarvan er voor 10 a 50 plaats is op elke reis. Op het oogenblik telt de vereeniging waarvan men lid of begunstiger kan worden, reeds 250 leden. Voorloopig tracht de vereeniging en kele jonge Nederlandsche stuurlieden eenige reizen te laten meedoen op het Zweedsche zeilende schoolschip de „Abraham Rydberg". om krachten te krijgen, die later op het Nederlandsche schoolschip dienst kunnen doen. Dit schip vertrekt einde Augustus voor een reis van ongeveer 10 maanden. Uitbreiding van het gebouw voor werktuig- en natuurkunde 's-GRAVENHAGE. Ingediend is een wetsontwerp houdende goedkeuring van ondorhandsche eigendomsoverdracht aan de gemeente Delft, ingevolge rui ling, van een perceel grond in den Wlppolder te Delft, ter grootte van 2.01.70 H.A. Reeds langen tijd is de ruimte van het tot de Technische Hoogeschool behoo- rende gebouw voor werktuig- en natuur kunde te gering gebleken, zoodat voor de opstelling van machines, welke voor het nemen van proeven voor onderwijs en industrie van overwegend belang worden geacht, geen plaats werd gevon den. Reeds geruimen tijd doet zich drin gend behoefte gevoelen aan eenige ge- lijkvloersche ruimten. Teneinde zoodanige uitbreiding te kun nen verwezenlijken werd het wensche- lijk geoordeeld do beschikking te verkrij gen over een aan de gemeente Delft in eigendom behoorend terrein, aan de Ezelsveldlaan. De gemeente bleek tot afstand van be doeld perceelsgedeelte bereid, mits in ruil daartegenover aan haar werd afge staan het aan den Staat behoorend aan de Nassaulaan gelogen perceel. Tevens was de gemeente genegen aan den Staat in eigendom af te staan 'een perceel bouwterrein aan de verlengde Poort- landstraat. De elgenrlomsverkrijging van dit perceel moet met, het oog op eene mogelijke uitbreiding van de tot de Technische Hoogeschool behoorende ter reinen ter plaatse, in het belaAg van den Staat worden geacht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5