Afscheid in den Raad van Maarn 1 Amersfoort Gemeente-secretaris gaat heen Barneveldsche eieren naar Bagdad Meisje bij het spel verdronken ERNST TOLLER MARKTOVERZICHT BARNEVELD UIT MODI 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD Wanneer wordt het station Maarsbergen verbonden? MAARN De Raad der gemeente Maarn is in openbare vergadering bij een geweest onder voorzitterschap van burgemeester F. E. Everwijn-Lange. Deze ver-nadering stond in het teeken des afsrheids. daar als voor naamste agendapunt werd behan deld. het verzoek om ontslag per 1 Juni '39 van den gpmeente-secretaris. gemeente-ontvanger, tevens ambte naar van den burgerlijken stand, de heer F. M. van Panthaleon baron van Erk. wegens zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Steen- wijk erve ld. De voorzitter wenschte den vertrekken- den gemeente-secretaris, mede namens den geheelen raad van harte geluk met diens bpnopming als burgemeester van een mooie gemeente. Het is voor Maarn een groote eer dat uit haar midden thans voor de derde maal een burgemeester wordt uitgezonden. De heer Van Eek heeft altijd met ambitie en accuratesse zijn arbeid verricht en verlaat zijn ambt zonder epnigen werkachterstand. en in volkomen financieele orde. Naast dit pijnliik afscheid zullen de voorzitter en de Raad een aangename herinnering bewaren. De heer Van Eek dankt den voorzitter voor diens hartelijke woorden, tevens voor de vriendelijkheid en hartelijkheid door den geheelen raad hetoond. waar door de arbeid voor snr. zeer is verge makkelijkt. Spr dankt nogmaals den burgemeester, wethouders en den gehee len raad voor de prettige samenwerking door hem ondervonden pn spreekt voor de gemeente de beste wensrhen uit. De voorzitter deelt mede dat met de benoeming voor ppn nieuwen gem secr. zal worden gewacht tol de volgpndp ver gadering. Een verzoek van de concours-commis sie van de muziekvereen. ..Astra", tot het beschikbaar stellen van een prijs door de gemeente, wordt goedgekeurd, Na eenige hegrootingswijzigingen in den kanitaaldienst '38 en '39. wordt ver volgens goedgekeurd de verkoop van een perceel, gemeentegrond aan de Meentsteeg. groot pl.m. 1750 M2. ƒ1,— per M!.. tot het bouwen van een woon huis door architect Adriaanse te Amers foort, Voor de aanschaffing van benoodigde brandblusch- en luchtbeschermings-ap- paraten, wordt in principe besloten tot het instellen van een luchtbeschermings- en brandweerfonds. Bij de rondvraag deelt de voorzit ter nog mede. ter gelegenheid van de feestelijke opening van het Maarn- sche station, niet den Raad in zijn geheel te hebben uitgenoodigd. aan gezien de wenschen der gemeente slechts gedeeltelijk door de Ned. Spoorwegen zijn vervuld. Het ge meentebestuur heeft aan de spoorw. een garantie verleend voor de gehee ls gemeente MaarnMaarsbergen, thans Is alleen het station Maarn aangesloten aan het treinverkeer, en dit is volgens voorzitter lang niet het gewensehte resultaat. Met alle dankbaarheid voor hét reeds bereikte hoopt spr. ook nog eens Station Maarsbergen te zien verbonden. Daarna geheime zitting. BARNEVELD. Door tusschenkomst an onzen burgemeester, den heer J. W estrik, heeft jhr. van Limburg Stirum. Hr. Ms. gezant te Londen, opdracht ge geven om op de Barneveldsche eier markt een doos met eerste soort eieren aan te koopen. Deze eitjes worden di rect via Schiphol per K.L.M. naar Bag dad vervoerd om binnenkort te prijken op de tafel van den F.ngelschen gezant in genoemde plaats. Als aardige bizonderheid kunnen wij nog melden dat de gezant in Engeland voor zijn vertrek naar ziin standplaats zich tegenover ihr. van Limburg Sti rum te Londen liet ontvallen, dat hij in het warme Bagdad erg zijn versch Hol- landseh eitje aan het ontbijt zou missen. Jhr. van Limburg Stirum besloot toen zijn ambtgenoot eens met een paar dozijn kersversche eitjes direct uit Barneveïd te verrassen. Hedenmorgen is de nieuwe burgemeester van Hagestein, bij Vianen, de heer Gurk geïnstalleerd. Wij zien hier den burgemeester luisterend naar de zanghulde der kinderenonder leiding van den heer De Grijn. VAN ONZE VEEMARKTEN De gebruiksveehandel is op de laatst gehouden markten nog weer sterk terug- geloopen. Van veehouderszijde is er hui tengewoon weinig vraag. Het kan ook haast niet anders. Want wel luiden de weerberichten den laatsten tijd dageliik dat er mooi weer verwacht wordt, zelfs worden de eerste dagen in Juni als schoon zomerweer aangekondigd en wij willen graag aannemen dat op den dag een stralende zon velen zal verkwikken maar... voor den veehouder is het weer al sinds enkele weken buitengewoon slecht Zoo er niet spoedig een veran dering ten goede komt regen met zarlv tere nachten) zal de toestand zeker kri tiek worden. De geringe vraag laat zich dan ook ge makkelijk verklaren. Eerstens zitten nu reeds in den tijd dat men hier en daar een aanvang gaat maken met den hooi bouw. hetgeen altijd een stilte brengt in den gebruiksveehandel, en tweedons is momenteel de grasgroei betrekkelijk ge- Deze origineele eer e wacht had men gevormd ter gelegenheid van het huwelijk van den heer G. v. Selm en mej. Mechel te Maarssen MAASTRICHT. 2 Juni. Gistermid dag is de 7-jarige M. F. v. d. W. alhier, toen zij met een paar speelgenootjes nlj de Maas liep in een snolstroomend ver bindingsbeekje het z.g. „Drifke" geval len en meegesleurd, waardoor zij ter hoogte van de St. Pietersluis in hot Maa(«-toevnei knnnnl terecht kwam. Ondanks toegeschoten hulp mocht men er niet in slagen de kleine te red den. Tevergeefs het ft men de levens geesten bij bet meisje nog trachten op te wekken. De gemeentepolitie heeft het liikfe naar het ziekenhui» overgebracht EEN BURGEMEESTER PROMOVEERT AMSTERDAM. 2 Juni. - De burge meester van Boskoop, mr. E. P. Verkerk is hedenmiddag aan de Vrije Universi teit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: ..Toelatingseischen voor lidmaatschap van den Volken bond". MEJ. DR. M. ROOSEBOOM LEIDEN. - Mei. dr. Rooseboom te Leiden, toegelaten als privaat-docente aan de I.eidsche universiteit om onder wijs te geven in de microscopische dier kunde. was gedurende den studietijd van Prinses Juliana aan de Leidsche universiteit een harer studievriendin- aen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 2 Juni. Geslaagd. Can- didaatsexamen Rechten; de heer F. L. Rutgers. Leiden. Doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak geologie: de heer D. A. Erdman, Den Haag. KUNSI Herinneringen van Albert Helman In een traai In memoriam Ernst Tol ler vertelt Albert Helman in De Groene van een ontmoeting met den Oostenrijk- schen dichter in Mexico. Toller was ernstig geworden, de melancholieke ernst van zeer verfijnde Joden. „Bii zijn heele verblijf in Mexico zocht hij slechts naar de hoogste waarheid der poëzie. Wij hadden kort na elkaar dezelfde streken in liet binnenland be zocht. en de eenige keeren dat hii uit de iicht-letbarglsche beklemming die hem omgaf scheen te ontwaken, om een exact maar hartstochtelijk verteller te worden, was wanneer hij vertelde van zijn ontmoetingen met Indianen, van zijn ontdekking dat er kinderen waren die nog niet wisten dat de reep choco lade die hij hun gaf. iets eetbaars was: of van de ontzaglijke verlatenheid van de grijze berglandschappen van de Sierra Madre Hij had toen al echter het woord- karige cn de verloren blik van de ten doode opgeschrevenen. die van het le ven niets anders meer verwachten dan een moeizame verlenging van het leed. Hii sprak van geen enkel plan. geen en kele hoop; ook van geen enkele teleur stelling of smart. Hii stond reeds aan de andere zijde der verwachtingen. in een wereld die leefde van louter ver wachtingen. Hif vertegenwoordigde een nieuwe menschensoort die de geschiede nis tot nu toe nog niet had gekend: het dicht?; soort dat geen heimwee meer bezit, om- u 's opgegaan in nevelen. Noch over zijn eigen werk. noch over den literairen arbeid van apderen sprak nu ook maar een woord. Het behoorde bii het andere, het Sodoma der verdwa zing. dat in vlammpn werd vernietigd, en waarheen de kinderen Lots niet mochten omzien, op straffe van verstee- nine. Maar ik vrees dat hij heimelijk. en hoe menscheliik is dat niet! in de stilte van zijn dichterlijke verbeel ding tnrh telkens daarnaar omzag. Daar voor was hii fezeer een kind van zijn tnd en van F.uropa geweest: hij kon niet ontrouw worden aan dat wat eenmaal ..alles voor hem geweest was. zelfs niet aan de nagedachtenis daarvan. En lief zijn Immers juist de nagednehtenis- scn die ons met spookachtige greep in het alledangsrhe leven worgen. Mij zag om. over de kim van een wereldzee, cn versteende." ..Ook Amerika behoedt niet. ook Ame rika biedt geen beschutting tegen de ontreddering der kinderen Lots. Het is alleen het fata-morgana. dat het snak ken naar de waterbronnen van weleer een dagreis langer duren laat. voor de sanioem komt. de woestijndood. En het is geen „Wandlung" enkel maar een schoon bedrog dat van de kunst dat het leven dragelijker, en de wan hoopsdaad verschrikkelijker maakt. Tol Ier echter hield niet meer van de „kunst matige paradijzen" waarmee de hope- loozen tegen beter weten in de jaren nog weten te rekken. Hij was altijd zui- ver-gedeflnieerd in zijn keuze. „Du coors die doot, du liets mi tleven..." ..Hoppla. denn wir leben, wir leben. wir leben... Aber wie?" Er zou een stem moeten komen, een lied. een geluid, iWaar blijven de dich ters. en waar het schoone leven voor ons, als niemand het ons meer toe- heel stil gaan staan, zoodat de geringe voorraad spoedig verbruikt zal zijn. We zijn daardoor in een toestand gekomen dat er noodgedwongen een gterk vermin derde vraag ontstaat. Een feit is dat ook het aanbod nu sterk teruggaande is. maar op de j.l. gehouden markten, zooals te Rotterdam en den Bosch was dit toch nog te ruim. Wel kon ook nu nog een eoed dier over de ge- heele linie ongeveer prijshoudend ge plaatst worden, maar daarmede is het geheel niet gehaat, het grootste percen tage is van een minder gehalte: hii een wat gunstiger grasland kan ook de min dere kwaliteit nne tot ziin recht komen en is dan ook wel te plaatsen, nu echter tracht men het nog van de hand te doen door den priis aannpmeliik te maken Met het bovenstaande is het verloop vrijwel geschetst. Zoowel Dinsdag te Rotterdam als Woensdag in den Bosch was het slecht. Het aanbod was, zooals we reeds opmerkten, teruggaande, maar de vraag was zeer flauw en bepaalde zich in hoofdzaak tot een goede kwali teitskoe. Van de mindere soorten bleel er daardoor heel wat ongeplaatst. Een goede versche melk- of kalfkoe was het best te plaatsen en gold nog een tame lijk hoogen prijs, n.l. van 175 tot. 250 gul den, de mindere soorten moesten echter tegen sterk verlaagde prijzen worden af gegeven. In mager weide- en jong vee is de handel nog stiller. Ook daar beperkt zich de vraag in hoofdzaak tot een kwa liteitskoe. welke dan ook nog wel tegen de vorige week prijzen geplaatst is ge worden. Met de slachtveemarkt gaat het even min naar wensch. Het aanbod is aan den ruimen kant. Ook goede kwaliteit wordt er momenteel voldoende aangebo den. Reeds wordt er behoorlijk goed vee uit het land aangevoerd, terwijl de stal- beesten nog lang niet op zijn. Alles wijst er dan ook op dat de prijs (welke reeds teruggaande is) moeilijk behouden zal blijven, te meer niet nu er veel vee. het geen bij een beter grasland nog voor '1 leven gehouden zou worden, naar de slachtveemarkt verhuist. De inzet is deze week over 't geheel genomen iets teruggaande, met een overwegend aanbod: in hoofdzaak door dat de vraag zeer flauw is. De vette kalverenmarkt is deze week ook aanmerkelijk slechter ingezet. Zoo wel Amsterdam als Rotterdam hadden een teruggaand verloop. Er werd enkele centen per pond lager besteed. De nuchtere kalverenmarkt, welke de vorige week even minder afliep met het oog op de Pinksterdagen, is deze week weer iets vaster ingezet. Voor een goed slachtkalf werd besteed van 5 tot 9 gul den. De lammeren markt vergaat het ook al niet best. De vraag van veehouders zijde is zeer flauw en de prijs was op de laatste markten daardoor weer iets teruggaande. Besteed wordt van 4 tot 7 eulden per stuk. De vette varkensmarkt is deze week wederom flauw en niet geheel prijshou dend ingezet. Zoowe' Rotterdam als Am sterdam hadden een redelijk aanbod, hetgeen moeilijk eeplaatst kon worden: besteed is van 22 tot hoog uit 23H cent per pond met 4 kg. korting. H. KAASOVERZICHT De aanvoeren op de markten voor Gouda volvet zijn thans weer flink, hoe wel meermalen in dezen tijd van het jaar méér was aangevoerd dan nu. De handel had een zeer kalm verloop, en de prijzen blijven tot heden aan den la gen kant. Tal van producenten hadden met een prijs van om de 20 ct. per pond genoegen te nemen. Natuurlijk werden enkele partijen voor flink hoogcre prij zen verkocht, maar dit is normaal en vindt plaats op vrijwel allo kaasmark ten. Echter moet men wèl bedenken, dat bij een notcering b.v. van eerste soort 22 A 24 ct., hiervan een betrekkelijk zéér klein percentage aan de markt is ge weest. Partijen, welke gehéél tot de eer ste soort gerekend kunnen worden, zijn gewoonlijk klein in aantal aangevoerd, en ook de allerlaagst genoteerde par tijen, zijn gewoonlijk niet talrijk te noe men. De groote middenmoot van den aanvoer is en blijft op iedere markt hoofdzaak. Het moge in de laatste dagen nog al mooi weer geweest ziin. voor den vee houder-kaasboer kon het heter, want er is weinig gras in de weide, omdat dc noodige warmte bijna geheel ontbreekt, om het gras flink te doen groeien. Wij zagen tal van groote vlakten grasland, waarop héél weinig voor het vee was te eten. Op den duur blijft het nog veel t« koud. en indien nu op deze koude veel droge warmte zou komen, met bran, dende zon, dan zien wy weer het ver schijnsel yan doodgaan van de grasvel den. Een zachte regen, van wel twee da gen achtereen, zou door den kaasboer met vreugde worden begroet! De melk productie is dan ook. waf de maand Mei betreft, niet bizonder groot geweest, en was slechts aan den matigen kant. Ten opzichte van de toekomst kunnen wij niets met eenige zekerheid zeggen. Momenteel klagen meerdere kooplieden over weinig vraag naar de beste soor ten uit het jaar 1938. waarvan hier en daar nog al wat in voorraad schijnt te zijn. Men kan daarvoor geen prijs ma ken. geb:k aan den inkoopprijs, met be rekening van den indroog, dus: zal daar aan geld verloren moeien worden. Nu kan men wel zeggen: de kaaskoopers hebben er meermalen ook flink aan ver diend. maar juist ribt was in de laatste jaren niet zoo. De aldoor sterker v dende onderlinge concurrentie belet het maken van een flinke winst, en wij ver wachten dat ook in de toekomst hii zeer vele kaashandelaren het vet van den ketel zal blijven. De Donderdagmorgen te Barneveld gehouden veemarkt had een vrij vlug verloop en wij kregen den indruk dat de prijzen, hoewel niet hooger dan verle den week. vrij wat vaster lagen. Het-ver- schijnsel deed zich voor dat er door alle kooplieden vrij wat meer op gewicht dan wel op kleur gekocht werd. Dit komt doordat het koelen, waar bij voorkeur bruine en gekleurde eipren voor gebezigd worden, thans zoo goed als afgeloopen is. De meeste koelinrichtingen voor eieren rijn gevuld en ten anni/pn van de kalk nutten is dit volledig het geval Voor versch gphruik van het pi ie de grootte een voornamer factor dan de'kleur. Door deze reden was de noteering voor wit en gemengd ongeveer gelijk, terwijl de mooiste hruine eieren slechts 30 cent per 100 ptuks meer opbrachten. De gemiddel de prijs van de witte en gemengde eieren was f3,25. van de hruine eieren f3.55 en van de eendeneieren f2,55 per 100 stuks. Omtrent den export melden wij nog: Terwijl het vrije contingent voor Duitsch- land voor de maand Juni weer ongewij zigd Is. zoo iq het centrale contingent ongeveer 25 kleiner, iets. wat. gezien don achterstand in de clearing en in ver band met de afnemende productie, wel te verwachten was. Gelijk wij vorige week als onze ver wachting omtrent den gang van zaken op de Engelsche markt tot uitdrukking rachten was eerst gisteren een reactie in den markttoestand aldaar merkbaar en ofschoon zulks nog niet direct in terk verbeterde prijzen tot uitdrukking kwam. zoo kon men toch een veel betere vraag constatecrcn. iets wat wii den laat sten tijd nu niet bepaald gewend wa ren. Te verwachten is dan ook. dat op het huidige prijspeil, flat Immers voor den tijd van het jaar zeer laag te noe men is. een veel betere consumptie komt. waardoor de prijzen langzaam zullen kunnen aantrekken en dnt dit met .sprongen" zal gaan Is mogelijk niet te verwachten, tenzij men de fouten in het verleden gemaakt al weer vergeten zou zijn. Feit is echter, dat voor conservee- ringsdoeleinden de meesten reeds ge lekt zijn en de enkelen, die toch nog wat zouden willen ondernemen, zullen dit slechts doen op een laag prijspeil en zoo vlug de prijzen huiten hun bereik ko men zullen deze koopers weer kalm af wachten, met het resultaat, dat weer di rect meer eieren in consumptie gebracht moeten worden. Dus zou het onder alle omstandigheden verstandig zijn niet te hard van stapel te loopen. Ook van de zijde van het binnenland schijnt een iets hetere vraag zoo hier en daar te hespeuren te zijn. maar van een bepaald levendigen handel is echter nog weinig te bemerken. Er viel hij den aanvang van deze pluimveemarkt, vergeleken met die van vorige week, een belangrijk verschil te constateeren. want waren toen bij ope ning der markt de meeste prijzen nog op peil later trad reeds een daling is thans begon de markt al met lage prijzen en vooral de gewone Jonge haan ties en de oude kippen bleken veel van hun waarde te hebben verloren. Al ver wonderden wij ons. gezien den afloop der vorige markt, niet te zeer over de lage prijzen, toch hadden wij niet zoo'n ster ken teruggang der noteering verwacht als Donderdagmorgen inderdaad het ge val bleek te zijn. Wij hadden veronder steld dat met het begin dezer maand de uitvoermogelijkheden het prijspeil nog wel weer wat zouden ophalen. Dit was echter niet het geval, want het contin gent. dat in de Junimaand geleverd kan worden is, voor zoover bekend, zeer laag VERONICA DE kruidachtige, weinig hooge planten van het geslacht Eereprijs dragen niet alleen fraaie blauwe bloempjes, maar ook is het geslacht een schoone naam ge geven. Het is genoemd naar de heilige Veronica. Zooals bekend is, zou deze heilige aan Jezus een doek hebben aangeboden om zijn gezicht af te drogen. Zij ontving dien doek terug met een afdruk van zijn gelaat er op. Welnu, van de bloempjes van sommige soorten Eereprijs zijn de kromslippen vlak uitgespreid, zoodat ze een vierhoekige ruimte innemen. Üp ccn daarvan namelijk komt een donkere vlek voor, die eenigs- zins zou herinneren aan een afdruk van een gelaat. Daarin kan men misschien de verklaring vinden, dat het geslacht naar de heilige Veronica is genoemd. Het meest trekt de aandacht de Gewone Eereprijs, die thans tusschen gras langs slooten, wegen en boschkanten in de Birkt, langs den Lage-, Hooge- en Hoogland- scheweg, op Liendert en in den omtrek van den Heiligenbergerwcg een ongemeen fraaie versiering aanbrengt, vooral, wan neer er de witte bloemen van Sterremuur en Fluitekruid cn de licht-roode bloemen van Koekoeksbloem nog tegen afsteken. Van ome inlandsche soorten heeft de Ge wone- met de Groote Eereprijs de groot ste bloemkroon. De stengel heeft 2 over- langsche riicn van haren, die van beteeke- nis zijn voor het opzuigen van het water, dat op de bladen valt. Schaaft men die haarrijen er af, dan blijven groote water droppels op dc bladen liggen. De plant heeft een kruipende wort"'~'ik, die vertakt is en waaruit vele al ol et vertakte, uit een liggenden voet opstij,.-n- de, eenigszins slappe, ronde stengels ko men. De zittende, teere en rimpelige blade ren zijn tegenoverstaand, rondachtige tot langwerpig-eirond, aan den voet iets hart vormig en ingesneden gckarteld-gezaagd. Ook zijn zij aan weerszijden dicht kort be haard. Soms bevinden zich aan de toppen der takken witte knoppen, die door een galmug (Cecidomyia Vcronicae) zijn ontstaan. Zij zijn wit, doordat zij omgeven zijn met in- eengrijpende buitenste bladeren, die met witte haren hekleed fijn. De prachtige, hemelsblauwe bloempjes staan in trossen bijeen. lederen morgen gaan in eiken tros een of twee bloempjes open. De ontplooiing gaat vrij snel; men ziet de eerst tvgs paarsachtige kroon zich uitspreiden en de twee meeldraden wijken naar rechts links uiteen. Daar tusschen in staat de stijl, die schuin naar beneden is gericht. De bloemen zijn geheel ingericht voor de bestuiving door zweefvliegen, vooral door den Goudmantel, zoo genoemd naar zijn fraaie lange goud-gele haren en goudach tig glanzende huid. Deze insecten zweven eerst eenigen tijd om den bloem en steken dan hun slurf naar het dnnr ccn witten ring goed kenbare midden der bloem om uit het korte kroonbuisje honig te halen. Zij zoeken steun aan den ingang van den bloem, waardoor ze meestal' de twee meeldraden grijpen, zoadat hun lijf van onderen met stuifmeel bepoederd wordt. In een volgenden bloem raken zij eerst met de huikzijde den stem pel aan en is dus kruisbestuiving vrijwel verzekerd. Behalve door vtiegen, wordt de Eereprijs ook druk bezocht door kleine Graafbijtjes. De Duitschers noemen Veronica Chamae- drys ook wel Mönnertreue, vermoedelijk, omdat de bloempjes na twee dagen afval len en verbleeken. Maar wal dan te zeggen van Meisjestrouw, zooals de plant aan den Veluwezoom heet? Van de 20 soorten Eereprijs, die in ons land voorkomen, is het grootste aantal zeldzaam tot zeer zeldzaam. Het meest vindt men hier nog, ook op onze Berg, de klein-bloemige Mannetjes- eereprijs, waarvan de stengel rondom be haard is en de bladeren bij hun top of m het midden het breedst zijn. Ook de kleine lichtblauwe of lila ge kleurde bloempjes van de Klimop-eereprijs treft men wel aan, waarvan de blaadjes iels lijken op zfer kleine klimopbladeren, ofschoon ze niet zoo hard of leerachtig ziin. Bij het torentje van Oud-Leusden komt in gmoten getale de zeldzame Groote Eere prijs voor, die te herkennen is aan de fraaie groote blauwe bloemen met wit hart, die, np zeer lange stelen staandever buiten de bladeren uitsteken. VIRIDIS gesteld. De prijzen der oude kippen had. den door deze oorzaak nog het meest geleden, want de reeds lage consenten worden bijna geheel gebruikt voor den uitvoer van jonge haantjes, maar ook hiervan overtrof het aanbod de afzetmo gelijkheden dermate dat de prijzen nog terugliepen. Het grootste deel van den aanvoer wordt bij deze geringere waar- deering dan ook bestemd voor de koel inrichtingen. Wij komen nu langzamer hand in den tijd van de groote aanvoe ren. De vorige week werd de 50.000 reeds gepasseerd, welk aantal, zoo vroeg in het seizoen, vrij belangrijk mag heeten. Ging de handel in bovengenoemde pluimvee- soorten dus uiterst slecht, dit kon niet gezegd wnrden van den handel in Noord- Hollandschc Blauwen. Naar deze kui kensoort blijkt in het buitenland nog steeds zeer goede vraag te bestaan. Hier bleken de prijzen slechts met enkele centen per kilo gedaald te zijn en werd er nog tot 85 cent per kilo besteed. Ver gelijkt men deze noteering met die van de jonge haantjes, dan is het verschil wel zeer belangrijk, daar deze in het gunstigste geval het slechts tot 40 cent per kilo konden brengen. Merkwaardig is dat op het oogenblik de vraag naar Noord-Hollandsche Blauwen van al onze buitenlandsehe afnemers blijkbaar even groot is. want nemen Zwitserland. Bel gië, Duitschland en Luxemburg, in ver hand met hef begonnen reisseizoen, re gelmatig partijen af, ook Engeland doet op deze prijzen nog steeds bestellingen, zoodat dit land thans de prijzen, die wii elders kunnen maken, volgt, iets wat veelal juist omgekeerd het geval is. Jammer is dat. nu de gemaakte prijzen zoo goed zijn. de voorraad van deze kui kens waarschijnlijk niet groot is, daar de meeste fokkers om dezen tijd van het jaar de productie gewoonlijk inkrim pen, omdat het bedrijf dan gewoonlijk slecht loonend is, wat echter dit jaar tot nog toe geenszins het geval

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8