DE MOOIE VELUWE! L Fransch flottielje bezoekt Rotterdam Hij wilde een ambtenaar in het water werpen Dictatoriale macht? Von Brauchitsch noteert 109 K.M. per uur Bosch- en heide branden bij Gilze Overname der landbouwcrisis maatregelen KROON-TAX Prins Bernhard in Brabant dfollandsA Sr%n. De verkeersregeling te Hilversum 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 JUNI 1939 Den gasten is een schoon onthaal bereid ROTTERDAM, 2 Juni. HET tweede Fransche vlootes- kader, dat tot 9 Juni ligplaats zal nemen in de Rotterdamsche haven, passeerde vanmiddag om 4-20 uur het lichtschip Maas. In langzaam tempo werd 'doorge varen zoodat het eerste van de dertien schepen eerst om kwart voor acht aan de Parkkade aan kwam. Het was de „Jaguar", het vlag- geschip van den flottieljecomman dant. Daarachter volgden in zeer langgerekte kiellinie de overige schepen, die soms op grooten af stand van elkaar voeren. Toen de „Jaguar" zich gereed maakte om te meren, speelde het strijkje in „Bellevue" het Fransche volkslied, waarna Rotterdamsche mariniers behulpzaam waren met het vast leggen. Zoodra de loopplank was uitgelegd, begaf de commandant van het piket van Hr. Ms. „Sumatra", luitenant ter zee Kolf, zich aan boord om den flottiel je-commandant. schout-hij-nacht Y. Don- val. namens den commandant van de „Sumatra" welkom te heeten. Kort daarna brachten de wachtcom mandant der mariniers, kapitein P. J- van Gijn. de havenmeester A. Kortland, de vice-consul van Frankrijk, de heer L. Moreau en de inspecteur van de rivier politie P. G Versloot een bezoek aan het vlaegesehip. Inmiddels waren de torpedobooten „Boulonnais". ..Foudrovant" en „Bres- tois". die eveneens aan de Parkkade zul len blijven, naast elkaar langszij van de „Jaguar" komen liggen. De andere boo ten voeren door naar de Boompjes. Stiel tjeskade en Westerkade. Mooi werk van de P.T.T. Juist toen de „Jaguar" meerde, reed een bestelwagen van de Posterijen voor, die een flink gevulde postzak als spe ciale bestelling aan boord bracht. Ook stonden aan de Parkkade werklie den van den Gemeentelijken Telefoon dienst. die direct begonnen met het aan leggen van den telefoon, die een half uur later reeds was aangesloten. Ook de Botferflamsche politie zette haar beste beentje voor bij het op een afstand houden van de vele duizenden belangstellenden, die zich langs de parkkade en op den heuvel hadden opgesteld. Nadat de eerste bezoekers waren verwelkomd, werden vlaggeseinen gewisseld. Toen werd de Nederland sche vlag geheschen en vuurde de „Jaguar" een salvo van 21 kanon schoten af, dat door de „Sumatra" werd beantwoord. De groote Hollandsche vlag werd ge streken. maar aan de achterste ra bleef een kleinere Nederlandsche driekleur wapperen Deze vlaggenwisseling werd door de andere schepen van het flot tielje overgenomen. Kort daarop vuurde de „Sumatra" een salvo van 13 schoten af, hetgeen even eens door het Fransche vlaggeschip werd beantwoord. Tijdens deze salvo's werden door het strijkje van het restau rant de heide volksliederen ten gehoore gebracht. Officieele bezoeken en officieuze festiüviteiien Zaterdagochtend zullen de garnizoens commandant en de commandant van de mariniers een bezoek brengen aan •chout-bij-nacht Don val. terwijl ook de consul van Frankrijk, de heer R. Im- bault-Huart zijn landgenooten zal ver welkomen. Later in den morgen zal de flottieljecommandant tegenbezoeken brengen aan den burgemeester, den gar nizoenscommandant der mariniers en den havenmeester. Des middags wordt een galadiner ge houden in den daktuin van hotel Atlanta, aangeboden door den commandant van de Kon. Nederlandsche marine. Des avonds zullen de officieren zich naar de cabaret-dancing Pschorr begeven, waar de „Fransche Week" zal worden begon nen met een groot Fransch nachtfeest- Maandag staat een officieele ontvangst ton stadhuize op het programma, met een gezellig samenzijn in de Burgerzaal. Maandag geeft het cirrus Strassburger ©en speciale mating voor de matrozen van de oorlogsbodems. De, opvarenden van deze schenen heb ben gratis toegang tot de Rotterdam sche Diergaarde, terwijl diverse biosco pen de officieren en matrozen tot het bijwonen van een vertooning hebben uit- genoodigd Verder hebben tal van open bare vermakelijkheidsinrirhtincen spe ciale feestavonden georganiseerd. Hef flottielje zal tot Vrijdagmorgen in de Rotterdamsche havens blijven liggen Fnkele van de schepen, kenbaar door een blauwe vlag met wit kruis, zullen op bepaalde dagen voor het publiek te bezichtigen zijn. MACHINISTEN EXAMEN VGRAVKNHAGE. 2 Juni. Ge slaagd voor voorloopig diploma: W. P. A. van den Blink te Oostvoorne. J. Mcr- kenhof te Zeist. H. J. Schouwenaar te Goes en D. W. Wiersma te Scharnegou- tum. APOTHEKERSADSISTENTSEXAMEN AMSTERDAM. 2 Juni. Geslaagd mej. W. J. van Reenen te Velp (G.). Trainingsrondjes op het circuit te Zandvoort ZANDVOORT. 2 Juni. Op den tweeden dag van de training voor den prijs van Zandvoort was de be langstelling rond het circuit door de duinen bijzonder groot. Zeker 3000 toeschouwers zagen in de mid daguren de verschillende wagens hun proefronden draaien, doch het hoofdmoment, was toch wel de de monstratie van den Duitschen cou reur Manfred von Brauchitsch, die met zijn Mercedes Benz een negen tal ronden reed. Prachtig lag de lage wagen in de bochten, scherp sneed von Brauchitsch de hoeken af. doch het sprak wel van zelf. dat op dit bochtige circuit deze racewagen niet op volle toeren kon draaien. Nietfemin haalde hii er nog een ronde van 1 min. 20 sec. uit, n.l. de vierde, d.w.z. hij bereikte over ruim 2 K.M. een gemiddelde uursnelheid van 109.5 K.M. De elfde, tevens laatste, ron de bedroeg 1 min. 20K sec., waarmede hij dus weinig beneden het „ronde record" bleef. De snelheden van de deelnemers in de verschillende klassen waren niet zoo groot als gisteren. Natuurlijk wa ren er nog enkele ongemakjes. Zoo kwam de Lancia van den heer P. M. K. Povel (Baarn) vlak voor de perstribune buiten den weg terecht, de wagen maakte een huiteling, doch alles liep goed af. zij het dat de carosserie hier en daar wat deuken vertoonde. Ook een D.K.W. van den heer R. J. 'Smeets uit Echt lag op een gegeven oogenblik met de wielen omhoog, maar enkele sterke kerels zetten het. gederailleerde wagentje weer op zijn pootjes en even lustig ging het direct daarop weer ver der. De B.M.W. van Piet Nortier bleek ook dezen middag de snelste te zijn. De organisatie was ook nu weer bui tengewoon goed en alle maatregelen zijn getroffen om er zorg voor te dra gen. dat de eerste nationale autoraces van Nederland een groot succes zullen worden. UITSLAANDE BRAND TE OVERSCHIE OVERSCHIE, 2 Juni. Vanochtend om twaalf uur is een felle uitslaande brand uitgebroken in een oude scnuur van den heer H. Snijders in de Neel Gijsenstraat te Overschie. De oude boer derij die daar nog staat, is het laatste restant van de vroegere bebouwing van de Zestienhovenschekade,. en het boer derijtje en de schuur zijn vervallen. De eigenaar meent, dat kinderen, door met lucifers te spelen, den brand veroor zaakt hebben. Al spoedig laaiden de vlammen uit de schuur. De windrichting was gunstig, zoodat het woonhuis ge spaard gespaard bleef. Ondanks het krachtig bluschwerk van de brandweer is de schuur totaal vernield. De opstallen zijn verzekerd. GILZE, 2 Juni. In de grensstreek in de omgeving van Gilze hebben se dert gisteravond enkele bosch- en heide branden gewoed. Gisteravond om zes uur brak brand uit in de streek tusschen Baarle-Nassau en Merxplas, dat op Belgisch gebied ligt, waardoor 20 H A. jonge dennen en heide zijn verwoest. Om twee uur in den afge- loopen nacht was het vuur tot staan gebracht, door het ingrijpen van de brandweer van Baarle-Nassau. bijge staan door militairen uit de grens streek. Denzelfden avond zijn op Belgisch ter rein te Merxplas eveneens 20 H.A. bosch door het vuur weggevreten. Vanmorgen om elf uur ontstond brand In de heide arhter het station Weelde. Vanmiddag om een uur waren reeds 20 H.A. verbrand en woedde het vuur nog onverminderd voort. KINDERHOEKJE De Geldersch-Overijsselsche Maatij van Landbouw In de Vrijdag te Apeldoorn gehouden 103e algemeene vergadering van de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw bracht de voorzitter, de heer mr. A. G. A. Ridder van Rappard, in zijn openingsrede o.m. ook ter spra ke het overnemen der Landbouwcrisis- maatregelen door de landbouworgani saties. Spreker zeide daarover het vol gende: „Wat de overname der land bouwcrisismaatregelen betreft, beter te noemen landbouwondernemingsmaat regelen, zijn er naast de nadeelen. ook voordeelen aan de overname verbon den. Wij moeten trachten zoo spoedig mogelijk af te komen van het hui dige staats-socialistische systeem. De boeren hebben zoo dikwijls ge klaagd, dat zij in hun vrijheid wor den beknot en het zou onlogisch zijn en van weinig vertrouwen ge tuigen. indien zij, nu zij een gedeel te dier vrijheid terug kunnen win nen, daar afwijzend tegenover zou den staan. Zij, die beweren, dat het rapport niets positiefs bevat, gaan te ver. Waar de minister als voorbeeld noemt het stellen van prijsgrenzen, waardoor de landbouw van de betere kansen zou kunnen profiteeren, daar wordt wel de gelijk een zeker perspectief geopend. Aan de overname behooren echter nauwkeurig uitgestippelde voorwaar den te worden verbonden, n.l. dat de prijzen der landbouwproducten rede lijk moeten zijn en dat de boer de vrije beschikking moet houden over zijn pro duct Spreker ging in op de critiek o.a. van de Kamer van Koophandel te Am sterdam. die het onjuist acht, als de leiders der landbouwordeningsmaatre- gelen zullen voortkomen uit den kring der coöperaties, hetgeen een achterstel ling zou bcteckenen van den particu lieren handel. Met het oog op.de he vige actie tegen de landbouwcoöpera ties moet. ook aan de tweede voorwaar de worden voldaan. Is dit niet het ge val, de landbouw onthoude zijn mede werking aan het voornemen der regee ring. Wij moeten ons het recht en de vrijheid voorbehouden, onze producten te verwerken en af te zetten aan wien wij willen en onze kunstmest en an dere bedrijfsbenoodigdheden zelf aan te koopen." De man had verhooging van steun gevraagd AMSTERDAM. 2 Juni. Op 10 Maart werd een ambtenaar van Maatschap- pelijken Steun aangevallen door een werkloos hoefsmid. De ambtenaar werd van achteren besprongen, toen hij op de Bloemgracht liep. „Nu heb ik je, nu ga je er aan" riep de aanvaller uit, ter wijl hij den amhtenaar naar den wa terkant drong. Het was duidelijk, dat de man de bedoeling had zijn tegen partij in het water te duwen. Met sla gen en stompen op het hoofd dreef hij hem langs het hek naar een open plek. Dichter rn dichter naderden de vech tenden den steilen walkant. Gelukkig werd de ambtenaar tijdig ontzet. De aanvaller werd gearresteerd. Nadat hij korten tijd in het Huis van Bewaring had doorgebracht, werd hij weer in vrijheid gesteld. Vandaag stond hij te recht. verdacht van poging tot dood slag. „U moet me eens vertellen", zeide de president, van do rechtbank mr. J. Boon. „hoe u het hebt klaargespeeld, om in vrijheid te worden gesteld." „Door de waarheid te zeggen", ant woordde verdachte. „Ik heb nooit de bedoeling gehad om den ambtenaar in het water te dringen, ik werd alleen maar driftig toen ik hem zag. Ik had verhooging van steun gevraagd en toen ik hem er od straat over aansprak zei hij: „wat moet je Pres.: „En toen sloeg u er maar op." Verd.: ..Ik werd driftig". Pres.: „Ik vind dit een hoogst ernstig misdrijf. De ambtenaren van maat- schappelijken steun hebben het al moeilijk genoeg. F.en man. die uit broodsgebrek een fiets steelt wordt in het Huis van Bewaring opgesloten en voor een jaar naar de gevangenis ge stuurd. Ik begrijp nog niet. hoe u in vrilheid gekomen bent." De amhtenaar. een burger en een agent legden hun verklaringen af. op grond waarvan de officier van justitie de tenlaste gelegde poging tot doodslag bewezéb achtte. Verd. drinkt te veel en dat is een van de redenen, dat hij als goed vakman geen werk kan vinden. Hij is reeds vier maal veroordeeld. Spr. vorderde anderhalf jaar gevan genisstraf. De verdediger mr. P. Vos was van oordeel, dat hier slechts sprake was van mishandeling en niet van poging tot doodslag. PI. drong op clementie aan. Brand in de Boschjes ran Poot Gelukkig nog bijtijds gebluscht 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Heden ochtend omstreeks kwart over elf be merkte een Scheveningsche visscher, Leendert Plugge, die op een van de tal rijke duinpaden achter de Boschjes van Poot hij het. voormallige café-restaurant wandelde, dat onder de beplanting met lage dennen de dennenaalden, die daal den geheelen grond bedekken, langs het hek lagen te smeulen. Hij waarschuw de den plantsoenbewaker, die, nadat hii de brandwer had gewaarschuwd, gedu rende ongeveer tien minuten met de schop trachtte het vuur te bedwingen. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse met twee spuiten. Met twee stralen op een der spuiten kon men het vuur blusschen. Vanneer de brandweer langer was weggebleven, hadden de boschjes en de omringende bebouwing groot gevaar ge- loopen. De oorzaak is vermoedelijk het achteloos wegwerpen van een branden de cigaret of lucifer. 126. De storm, die even geluwd was, komt thans weer op zetten. Pam wil gaarne dienst doen als uitkijkpost, hetgeen hem wordt toegestaan. Het valt niet mee' in het topje van den mast en Pam moet zich stevig vasthouden. 127. De boot wordt hevig op de golven heen en weer ge slingerd. Groote stortzeeën slaan over het schip en plotse ling hoort Pam een schreeuw. Er is een man overboord gevallen. Vele leden der Eerste Kamer maken bezwaar tegen de 8 oorlogswetten Kosten niet te onderschatten 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. D LIJKENS het Voorloopig Ver- •^slag op de acht Oorlogswetten konden eenige leden in de Regee ring niet dat vertrouwen stellen, dat zou zijn vereischt om het moge lijk te maken, haar. door steun aan dit wetsontwerp en aan eenige an dere ontwerpen, die nagenoeg onbe perkte door hen als dictatoriaal gekenschetste macht over het economische Teven in Nederland te geven, welke de ontworpen bepalin gen, indien tot wet verheven, haar zouden verzekeren. Sommige leden verklaarden het ont werp medewerking Verdedigingsvoorbe reiding 1939 belangrijker te achten dan de overige ontwerpen, omdat zij uiterst gewichtige voorbereidingsmaatregelen inhoudt, welke de regeering zeer spoe dig in werking hoopt te doen treden. Deze leden waren van oordeel, dat toepassing van de ontworpen bepalingen wel zeer zwaren last op de importeurs zal leggen, en wel als gevolg van den, naar verluidt, op dezen te oefenen aan drang tot het vormen en onderhouden van. van overheidswege vast te stellen, voorraden, zulks terwijl overeenkomstig artikel 9 daaraan verbonden kosten niet worden vergoed, tenzij de betrokken mi nister anders bepaalt. Wat betreft de vergoeding welke, naar hun ter oore was gekomen, de regeering voornemens schijnt, voor de opslag van den voorraad te geven, stelden deze le den de vraag, op welke wijze het daar voor benoodigde bedrag zal worden ver kregen. Het billijkste zouden zij achten, in dien dat bedrag ten laste van de Defen sie-begrooting werd gebracht. De bedoelde kosten waarbij o.a mede werd gewaagd van bet huren van bergruimten, assurantie, bewaring, ver werking van de granen en van de finan ciering moeten, zoo gingen de hier aan het woord zijnde leden voort, niet worden onderschat. De financiering uitgezonderd, heb ben deskundigen de kosten geraamd op ten minste 20 per 1000 kg. des jaars, derhalve op niet minder dan f 3 millióen per jaar voor 150 mil- lioen kg. Voor de financiering van 150.000 ton granen zou, naar verluidt, moe ten worden gerekend met eenen ge middelden prijs van 90 per 2000 kg. en mitsdien met een kapitaal van f 6.750.000.moeten worden vastgesteld, welk bedrag dus zal moeten worden bijeengebracht naast het gewone bedrijfskapitaal. Nopens de Distributiewet 1939 waren vele leden van oordeel, dat de distribu tiediensten niet onder den Burgemeester behoorden te komen, doch onder de col leges van Burgemeester en Wethouders Andere leden hadden ernstig bezwaar tegen centralisatie van het distributie apparaat in het algemeen, zooals die huns inziens in dit wetsontwerp wordt beoogd. De in de jaren van den wereld oorlog met het distributiewezen opge dane ervaring wijst, naar zij meenden te weten, in gansch andere richting. WOONHUIS UITGEBRAND STEENWIJK, 2 Juni. Het woon huis van den heer G. Kamp aan den Tukschenweg, alhier, met den geheelen inboedel is vanmiddag door brand ver woest. Terwijl de heer Kamp zelf bezig was in een achter de woning gelegen siga ren fabriekje en zijn echtpenoote hij de buren op visite was. ontdekten voorbij gangers rook, die door het dak naar buiten kwam. Aangewakkerd door den feilen wind stond spoedig het geheele pand in lichter laaie. De gemeentelijke brandweer, naderhand geassisteerd door de. motorspuit van Steenwijker wold, besireed het vuur met. kracht, maar niettemin ging nagenoeg alles verloren. De heer K. was verzekerd. U BELT 1357 Z.K.H. bezoekt het congres der Boschbouwvereeniging en het natuurmonument Kampina BREDA, 2 Juni. Vandaag is te de zer stede het tweedaagsche congres van de Nederlandsche Boschbouw Vereeni- ging aangevangen met een officecle ontvangst ten stadhuize. Burgemeester van Slobbe sprak hier de congressisten toe. Hierna begaf het gezelschap zich naar het Zuid-Hollandsche Koffiehuis, waar de avondvergadering onder voor zitterschap van prof. A. te Wechel werd gehouden. Klokslag acht uur arriveer de in zijn auto Z.K.H. Prins Bernhard, vergezeld van zijn secretaris, jhr. mr. G Dedel. De voorzitter verwelkomde den Prins en gaf vervolgens het woord aan den eersten spreker, jhr. W. H. de Beaufort uit Zeist, die de stelling verdedigde, dat bosch en jacht zonder eenig be zwaar kunnen samengaan. De tweede spreker prof. J. H. Jager Gerlings uit Wageningen achtte daarentegen den wildstand in de bosschen een groot be zwaar. Er volgde debat, waarna Prins Bern hard om tien uur per auto vertrok. Bij zijn vertrek werd hij toegejuicht door een groote menigte, welke zich op de Groote Markt had verzameld. Prins Bernhard heeft in de middag uren met eenige bestuursleden van de Verecniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland een bezoek gebracht aan het aan die vereeniging behoorende Brabantsche natuurmonu ment Kampina nabij Boxtel. EEN ARM VAN HET LIJF GERUKT Dezer dagen heeft op den Velperweg te Arnhem een aanrijding plaats gehad tusschen een bus van de Geldersche tram en een motorwagen van de ge meente-tram, die uit tegenovergestelde richting kwam. De bus schoof langs den tramwagen heen met het noodlottig ge volg, dat het dertienjarig zoontje van ds. Hak, Hervormd predikant te Arn hem, die een arm buiten een der bus raampjes hield, ernstig werd gewond. De arm werd liem, daar de bus met groote snelheid reed, van het lijf ge rukt. De jongen is Vrijdag in het Diacones- senhuis te Arnhem aan de verwondin gen overleden. van den weg staande auto» mogen - wanneer licht op ver plicht is - géén andere ver lichting voeren dan n recht» geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft Rechts van den weg staande, moogt u In zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverllchtlng óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geefL EEN ENKLE SIGARET KAN MAKEN DAT B05CH EN HEI IN BRAND GERAKEN. MA AT KLEERMAKERS L. BERGSTRAAT 16 - Tel. 355 Garandeeren U de beste Kleeding naar maat zoowel wat afwerking als coupe betreftwaardoor U inderdaad niet meer buiten Amersfoort behoeft te koopen Gaarne staan wij U met onze nieuwe stalencolieciie ten dienste UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. is met ingang van 1 Juni 1939 aan mr. J. J. Wintermans eervol ontslag verleend als inspecteur van den landbouw. Aan den heer Wintermans is dank betuigd voor de door hem bewezen diensten. KUNST MAÜRITS WAGENVOORT TACHTIG JAAR 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. Den 27en Jurïi a.s. wordt de bekende roman schrijver en journalist Maurits Wagen voort tachtig jaar. Een aantal vrienden en bewonderaars zullen hem op dien dag een blijk van belangstelling willen geven. Men wil bij deze gelegenheid de uit gave van het. tweede deel van zijn dag boek, dat een merkwaardig tijdsdocu ment is. verzekeren. THEO VAN DER BIJL HEEFT OPERATIE ONDERGAAN Naar wij vernemen is de Nederland sche toonkunstenaar Theo van der Bijl in de Boerhaave-kliniek te Amsterdam opgenomen, waar hij een operatie heeft ondergaan. De dirigent, maakt het naar omstan digheden goed. OMTREK Het aantal automatische seinen wordt uitgebreid HILVERSUM, 3 Juni. B. en W. stellen den gemeenteraad voor een cre- diet van 7400 te verleenen voor het aanbrengen van automatische verkeers- seinen bij het kruispunt Kerkstraat— GroestSpoorstraat en bij het kruis punt Koninginneweg—Naarderstraat— Lage Naarderweg. Het verkeer op het eerstgenoemde punt, wordt thans door politie-agenten geregeld; daarvoor moe ten regelmatig drie beambten aan den gewonen dienst worden onttrokken. De ervaring met de verkeersscinen op don Kerkbrink heeft geleerd dat daarmede een even goede, doch veel minder kost bare oplossing kan worden verkregen. Wat het, tweede kruispunt betreft, het doorgaande verkeer in beide richtingen langs de Naarderstraat, en den Lage Naarderweg is als gevolg van de nieuwe verbinding met Bussum zeer toegeno men. Daarenboven neemt ook langs den Koninginneweg, die een belangrijke toe gangsweg naar het station is, het ver keer toe. Het College geeft i.e. de voorkeur aan inrichtingen, werkend met drempels met luchtdruk, waarbij de electrische contacten worden geplaatst in een af zonderlijke relaiskast met membraan besturing. die naast den drempel in het voetpad wordt ingegraven. De kosten van deze installaties, daaronder begre pen die van toezicht en voor enkele reserve-onderdeelen, zullen 5270 be dragen*. Voor het leveren en monteeren van de kabels naar de seinlichten, en verder voor het breek-, timmer-, me taal-, graaf- en schilderwerk, en voor de aan de wegen uit te voeren werken moet nog op een uitgave van 2100 worden gerekend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10