In de Rietwildernis T, Kampereiland Schaduwen aan de kust Kamer van Koophandel PREDIKBEURTEN Een ontmoeting met den snor Middenstandsexamen door. Rinke Tolman Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGtSFRAAI 42 - 1ELEF. 11 Het ontstaan van het woord Jazz Last van Uw zenuwen? J. Jefferson Farjeon 2c BLAD PAG. 2 AMËRSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 JUNI 1939 Herdenking van het overleden lid der Kamer H. Cozijn sen uit Harderwijk Gistermiddag kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gel dersche Vallei in vergadering bijeen on der praesldium van den heer Joh. H. v. Lonkhuyzen. Deze sprak een waardee- rend gedenk woord uit over het overle den lid der Kamer H. Cozijnsen. Sedert we de laatste maal bijeen wa ren. aldus .«preker, is de heer Cozijnsen door den dood uit ons midden wegge nomen. Van de reorganisatie der Ka mers van Koophandel in 1022 af tot nu toe, dus 17 jaren lang. had hij zitting N in deze Kamer, en in de ppriode van 1926 tot 10-52 als voorzitter der Kamer. Tij dens zijn voorzitterschap werd door de Kamer helanrijk werk verricht, waarin hijzelf een groot aandeel had. o.a.: de vervaardiging van de districtsfilm; de instelling der districtsdagen: de invoe ring van een eigen Kamermedaille; de actie voor de instelling van een borg- tochten register: de verharding van den Zwarlebroeker Zandweg: het behoud van de Barneveldsche eiprmarkt; de ac tiviteit voor een Vallei-kanaal; het stre ven naar wettelijke erkenning van het handelsonderwijs; hef opkomen voor de erkenning der Kamerantonomie door Riik en gemeenten. Hij was steeds lid of voorzitter der Commissie voor Financien en Han delsregister en der. Commissie voor Ver keerswezen. Iwee belangrijke vaste commissies der Kamer. De heer Cozijnsen was een markante figuur en heeft in onze Kamer een be langrijke plaats ingenomen. Zijn posi tief, soms scherp optreden maakte hem tot pen sterken tegenstander in de de bal ten. Met toewijding en bekwaamheid nam hij de plaats in ons midden in. Met wnardeering voor den velen arbeid, dien hij als lid en als voorzitter dezer Ka mer verrichtte, zal hij hij ons in dank bare herinnering blijven. Namens de Kamer is aan zijn familie onze deelne ming betuigd. Daarna memoreerde hij diverse Ka mer-vertegenwoordigingen. alsmede de benoeming van diverse jury's voor eia- lagpkeuringen. De Kamer zal met de Barneveldsche winkelier.sverecniging overleggen,- wat er mogelijk is van haar plannen vo»r een handelsavondschool aldaar. In ne vacature-Cozljnsen zal voor 1 lid d°r afd. Grootbedrijf een verkiezing gehou den worden op 22 Juni e.k. Diverse aangelegenheden werden be handeld, o.a. treinenloop avonduren traject AmersfoortVeenendaal; rij wielpaden achter de hoornen tussehen Hoevelaken—Nijkerk; verbinding Stroe met groofe verkeer; wegwijzerverande- ring hij hotel De Klomp: spoor- en bus- aansluitingen voor Ederveen: hetere treinaansluitingen voor het Zuiden te Utrecht; enz. De leges voor diverse Kamerdiensten '(certificaten, legalisaties, enz.) werden herzien en opnieuw vastgesteld. De P.T.T. berichtte, dat het postee- bruik te F.de niet wettigde, om de al daar gevraagde openstelling van het kantoor tussehen lSJS en 17 uur toe te Staan. Opnieuw zal gepleit worden voor een volledige vrijstelling voor midden standsexamen handelskennis voor gedi plomeerden handelsavondschool 3e klas se R fMiddpnstandsopleiding) Amers foort. Daarna ging de Kamer over in «en vrij langdurig comité-generaal. dyanxla TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in PesieV bad was hedenmorgen 70 gr. F. of 21 gr. C. Te Utrecht slaagde voor het arts-exa men onze stadgenoot, de heer J. D. Kaan. GUAND THèfiTKE. Vertooning van de film „Jongensstad". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n m CITY THéATER. Van Vrijdag 2 Juni t.m. Dinsdag 6 Juni en Woensdagmiddag 7 Juni vertooning van „Roode Oichi deeën" en „B'u verrassing getrouwd". Voorstellingen; Zondag 1.45: 4.00: 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „De geest van den zwarten piraat" li en „Zwerver der Zee". GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A K G. >PKN'BARE leeszaal mei jeugdlees ZAAL. Muurhuizen 9 KK LEESZAAL - Wüersstraat 2. Filiaai Uitleen bihliot heek Edisonstraat 35 STKRHGIS Beekenst.Jaan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur MUSEUM ELéHITE. Westsingel. - Geopeno dagelijks van 1012 en 14 uur. uitga zonderd Zondags 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrjjen toegangj. AMIC1TIA. 12 Juni. Vergadering van De Princevlag. 8 uur n.m. A, B. v. L. O.-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni. Kinderfeestdag van de N.U.S.O. 3.15 uur nam. GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak: 24 t.m, 31 Mal Zakken gerst; koperen mascotte; beursje; portemonnaie; gouden of dou blé armband; leege kist (Verkade Zaan dam): kinderhoedje; rijwielbelasting- merk in étui; vulpen: heerenrijwiel; kraansleutel; sleutel v.e. melkbus; por temonnaie met inh.; damesrijwiel; meshandschoen, babymutsje, rijwielbe- lastingmerk; in étui; statief van een fototoestel in foudraal; bal: da meshandschoen; actetasch met in houd; portemonnaie met inhoud: rij- wielbclastingmerk; vulpen; damesbont; twee heerenhoeden; 2 beenpijpen; da- mestasehje met inhoud: rozenkrans: re flector rijwiellamp: voetbal: rijwielbelas- fingmerk; damesrijwiel, sleutel van een fietsslot; damesrijwiel; autoslinger; hee- reripolshorloge; kosteloos rij wiel bel a s- tingmerk; damesfiets; rijwielbelasting- merk in étui; kinderportemonnaie met inh.; abonnement van den Veluwschen Autodienst. Inlichtingen dagelijks hoofd-bureau van politie van 9 v.m. tot 12 uur v.m. en van 2 uur n.m. tot 4 uur njn. Niet per telefoon. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 2 Juni. Aardbeien 2561, Perziken 413, roode bessen 45 46. kruisbessen 34, tomaten 1517, asperges 29—43, andijvie 27—56, bloem kool 520, dubbele boonen 5263, kom kommers 48, wortelen 6—10, postelein 1831, raapstelen 45, rabarber 3045, radijs 15—28, sla 5—20, spinazie 14—35, selderij 5-10, peterselie 6—10, uien 140141, peulen 47—51. EIERVEILING AMERSFOORT, 1 Juni. Aanvoer pl.m. 72.5000 stuks. Witte eieren 3.20— 3.60, bruine eieren 3.553.S0, eend- eieren 2.70. EXAMEN Bij het op 17 Mei 1.1. door het Centraal Bureau Instituut Pont te Utrecht ge houden boekhoudexamen slaagden: Mej. D. T. J. Schenkelaars en de hee- ren L. M. v. Voorene, W. C.. Baesjou, T. J. Wisman en W. T. Wisman. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE De Christelijk Historische Unie houdt op Dinsdag 6 Juni in het Wijkge- bouw Ned. Herv. Kerk (Monnikenpad) een openbare vergadering. De heeren J. D. II. v. d. Neut. J. L. v. Nieuwon huizen on H. van Galen Last zullen resp. spreken over „Onze Vlag", „Onze bedrijfspolitiek" en „Onze beginselen". Zondag 4 Juni St. Joriskerk 10 uur: ds. Blok. 6 uur: ds. Pannebakker. Nieuwe Kerk 10 uur: ds. v. d. Berg. 6 uur: ds. Dönszelmann. Emmakerk 10 uur: ds, Gerritsen. 6 uur: dr. G. P. van Itterson, den Haag. Jeugddienst. Bethelkerk 10 uur: Kinderkerk. Kapel „Zon en Schild" 10 uur: ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur: de heer v. d. Heide. Wijkgebouw „Het Sluisje" 10 uur: Kinderkerk. Evang. Luthersche Kerk 10.30 uur: Gecomb. dienst met de Vrijz. Hervormden. Vrijz. Hervormden Luthersche Kerk 10.30 uur v.m.: de. Oort. Remonstrantsche Kerk 10.30 uur: dr. R. Miedema. Extra collecte en uitzending dooi don V.P.R.O. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. W. F. Golterman. Vrijz. Chr. Jeugdkerk 't J. G. Gebouw, Bloemweg 2" Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: ds. Popma. 5.30 uur: ds. Holwerda. t Geref. Kerk (L. Vrouwestraat: 10 uur: ds. Schep, Öussum. 5.30 uur: ds. Popma. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur: ds. J. ter Schegget, Amsterdam 5.30 uur: geen dienst. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uur ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53; 9.30 en 5.30 uur; Godsdienstoefening. 6 Juni de heer E. Wijnne, Kamperveen. Geref. Gemeente Stoovestraat 11 10 uur en 5.30 uur: Godsdienstoefening. 8 Juni 7 uur: de heer I.. Weiting. Vrije Kath. Kerk Geen opgave ontvangen. Universee'e Eeredions' Soefi Beweging Toonzaal Sierkunst Geen dienst. Leger des Heils (Langestraat 94) 10 uur: Heiligingsdienst, 7 uur open luchtsamenkomst 8 uur: Openbare sa menkomst. Chistian Science Society Arnhemsche weg 7 10 uur: Hollandsche dienst 11.15 uur Engli&h service. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 Geen opgave ontvangen. Amersf. Bergkapel Theosofische Loge Geen bijeenkomst. Jeziël Concordia Donderdag- en Zondag avond 8 uur. Evangelisatie Zendeling N. Vetter. SOEST Vrijz. Godsdienstigen Gebouw Religie en Kunst 10.30 uur: dr. K. F. Proost, Rotterdam. HOOGLAND 9.30 uur de Heer J. L. D. v. d. Roest, oud-zendeling. HOOGLANDERVEEN 7 uur: ds. Posthumus Meijje6. HOEVELAKEN Geen opgave ontvangen. LEUSDEN 10 uur: ds. Hofstede. THEE DOETJE GOED! Interessante maar verre van alledaag- sche vogel IA/AT vooral onze aandacht trok, toen wij onlangs een viertal dagen van 22 tot en met 25 Mei) met omen punter een doortocht baanden door de riet- en biezenwildernissen van het Kampereiland, was de talrijkheid van den snor (Locu st ell a luscinioides I u s c inioi- des). Dit is een verre van allcdaagsche vogel, die volgens Van Oordt en Verwey in vroeger jaren ook op het Kralinger Meer, in de buurt van Ouderkerk aan de IJsel en bij Zierikzee moet hebben gebroed doch die tegenwoordig zijn jongen, be halve in een paar Limburgsche localitei- ten. waar hij echter maar door een paar individuen wordt vertegenwoordigd, slechts grootbrengt in een beperkt gebied: de uit gestrekte moerascomplexen van Midden- Friesland, den „kop" van Overijsel en (Jtrecht (de plassen ten Oosten van de Vecht). In deze streken, waar het on- Voor het speciaal examen midden standsdiploma, dat afgenomen wordt in „De Valk" alhier, slaagden onze stadge nooten: J. Schouten, J. Schaap, W. van Ooick, J. J. Molenaar, P. Voskuilen, A. Veldhui zen, A. J. van Wijngen, W. A. M. van Bemmel. Voor het volledig examen slaagden J. H. v. d. Boogert, G. J. O. Coenen, H. B. Deen, A. Doornekamp, H. Elzenaar, E. F. Govaert, D! Stöl, A. Groenhuizen, F. J. M. Haarsma, G. M. Hofland, J. Jansen en T. A. v. d. Klas horst. Donderdag j.l. waren 166 candidaten geëxamineerd voor het speciaal examen waarvan afgewezen werden 39, en 70 voor het volledig examen, waarvan afge wezen 28. BEDRIJFSLEVEN Reis- mi Passagebureau „Muil- das" N.V., Varkensmarkt 1. Het antieke pand Varkensmarkt, hoek L'trechtschestraat heeft :;ijn bestemming gekregen. Het reis- en passagebureau „Mundus" N.V. uit Hilversum heeft gis teren hier een filiaal geopend. Men heeft het pand zijn oude stijl la ten behouden, doch zoowel uit- als in wendig is het geheel gerestaureerd. Een halfronde balie brengt aanstonds de stemming aan een reisbureau eigen, ter wijl voor lange besprekingen een neven kamer, eveneens in stijl gehouden, inge richt is. De eerste étage is benut voor archief. Het practische intérieur stelt den rei ziger in de gelegenheid op vlugge, over zichtelijke wijze een beeld te krijgen van de omgeving waar hij zijn zaken- of vacantiereis zal doorbrengen. Hiertoe werkt in niet geringe mate de expositie der tientallen kaarten van alle doelen der wereld mede, waar de verschillende landen door speciale toeristenreclame op de kaart dc aandacht vestigen op bij zondere aantrekkelijkheden van het go- bied, b.v. voor de kuststreek of de ber gen, waarbij de ontwerper meermalen grappige Icckeningen maakte. Op dezen openingsmiddag was de be langstelling groot. De heer. mr. P. A. Asser, directeur van het reisbureau, ge assisteerd door den leider van het Amersfoortsche filiaal, den heer S. P. Klijn, leidde de belangstellenden rond. Talrijke bloemstukken waren gezonden. land" overheerscht, heeft men kans te over om met den vogel, die niet buitenge woon schuw is, kennis te maken. Het is wel op een zeer eigenaardige manier, dat hij onze belangstelling op- eischt. Zijn lied, dat men hem vooral kan zien voordragen, wanneer hij zich met zijn pooten aan een dorren riet stengel vastklemt, hetzij .aan den top. hetzij in het midden daarvan, is waar lijk uniek: het is uiterst eentonig: alle variatie ontbreekt er ten eenenmale aan, maar toch is het interessant: het is een langgerekte triller: urrrrrrrrr. Dit snorrend geluid, een wel heel primi tieve vorm van zang. heeft den vogel zijn naam bezorgd. Inmiddels is er nog een andere vogpl. die er een ver want deuntje op nahoudt: de sprink- haanrietzanger, doch diens „lied" klinkt een ietsje hooger en is ook iets minder grof. Overigens wordt de snor. wiens Friesche naam „snilekrtiper" luidt, ook wel aangeduid met den naam nachte gaalrietzanger. Uit de beknopte karak teristiek. die wij van de muzikale prestaties van den snor gaven, valt reeds af te leiden, dat hij den naam nachtegaalrietzanger niet heeft te dan ken aan eenige overeenkomst tussehen zijn zang en dien van onzen philomeel Het is de uiterlijke gelijkenis, die ver antwoordelijk moet worden gesteld voor de naamgeving. ij geheele bovenzijde van den snor (sexe-, leeftijds- en seizoenverschillen mogen geen naam hebben) is rossig bruin, keel en kin zijn blank, terwijl de beneden kant van het lichaam licht grijsbruin is Verwarring met den sprinkhaanrietzanger is vrijwel uitgesloten, daar het kleed ge heel effen is. d.w.z. zonder vlekken en strepenAlleen de staart vertoont wèl eens strepen, maar die zijn dan toch nog aan den vagen kant. De nachtegaalrietzangers verschijnen ten onzent al in de eerste helft, van April en de laatste exemplaren schijnen het hier nog tot October uit te houden, voordat zij vermoedelijk naar Afri ka reizen. Als passanten ontmoet men de snorren in Nederland ridöit, hetgeen geen verbazing behoeft te wekken, aan gezien de Nederlandsche broedterritoria tevens de N.W. grens van het versprei dingsgebied der soort vormen. Het schi,jnt, dat. de vogel (die zich alleen of nagenoeg uitsluitend met insecten voedt) vroeger ook wel in Engeland heeft gebroed, maar wanneer men re cente Britsche vogelboeken raadpleegt, komt men den naam „Savi's warbler" haast niet meer tegen: het droogleggen van moerassen in Engeland heeft den vogel doen verdwijnen. Merkwaardig is ook het nest van den snor, dat temidden van de wilde warrig heid van de moerasplanten is gebouwd, zoodat het moeilijk is op te sporenhet materiaal bestaat uit breede bladeren, vooral van riet en vlotgras. Het legsel is vijftallig, maar ook ligt er in een nest wel eens een ei meer of minder. De kleur er van is wit; er kan een dichte bespikkeling met grijs- en bruin-roode vlekjes worden vastgesteld. Verrassend veel lijken soms de legsels, die omstreeks twee weken wor den bebroed, op die van den boomleeu werik. Hoeveel legsels zijn er per jaar? Broedt het mannetje of het wijfje? Of broeden wellicht beide? Hoe is de ar- beidsverdeeling der geslachten bij de opvoeding van het kroost en den nest- bouw? Volkomen zekerheid dienaan gaande bestaat er nog steeds niet. Er is dus ten aanzien van den eigenaardigen moerasbewoner nog wel het een en an der op te helderen. Het menu voor Maandag Voor de Koliietalel Halve gedraaide Bereiding: 300 gr. vleeschrestèn, 4 hardgekookte eieren, 8 koude gekookte aardappelen, 2 tomaten, wat ingemaak te augurkjes en uitjes, 2 eetlepels Deut sche slaolie, 2 eetlepels azijn. 2 theele pels soja of maggi-aroma. Meng het fijngemalen (of gehakte) vleescli. de fijn gemaakte aardappelen, 2 fijn gewreven harde eieren en een paar van de gehakte uitjes en augurkjes met de olie. de azijn en de soja tot een samenhangende massa, desnoods nog wat olie en azijn toevoegende als de aangegeven hoeveelheid vloeistof niet voldoende mocht blijken. Stapel het mengsel eenigszins kussen- vormig op een vlakkte schotel en ge bruik als randgarneering afwisselend tomatenschijfjes en partjes hardgekookt ei, als midden versiering eenige. waaier vormig ingesneden augurken en uitjes. Voor de middagtafel Uitgebakken spek Gebakken aardappelen Sla met eieren Grutjes in karnemelk met stroopsaus. VOOR KREEFTENSLA kwaliteit kreeft) per blik 170 90 55 CRAB per blik65 In een van zijn artikelen vertelt Wou ter Hutschenruyter over het ontstaan van het woord Jazz: Ongeveer 1914 speelde in het café van Sam Hore te Chicago een ensemble o.l.v. een zekeren Jasko Brown. Deze. Jasko Brown bespeelde zelf de piccolo en droeg, wanneer hij tenminste nuchter was, orthodox-kerkelijke wijzen voor. Na een paar drinks begon hij echter de meest vreemde en barbaarsche geluiden aan zijn instrument te ontlokken, het geen bij de toehoorders altijd zeer in den smaak viel. Om nu zooveel mogelijk van deze muziek te „genieten" (is dit het juiste woord, jazz-haters?) spoorde men hem aan tot drinken door te roe pen: „Encore Jasko". (Nog eentje. Jas ko!). Al spoedig werd dit tot een geroep van „encore jass". en hieruit, ontstond het woord Jazz, hetwelk tegenwoordig óf verafgood en aanbeden óf niet een min achtend schouderophalen van „Ze we ten niet beter" bekeken wordt. Spoedig weer opgewekt on gekalmeerd met Mijnhardfs Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. FEUILLETON Naar hei Engelsch van 20) „Ja, de reuk is zeker zeer sterk", gaf Leonard toe, „maar ik geloof, dat ik het nu naar den zin heb, want ik vind het lekker". Acht of tlon kleine zwarte huisjes stonden bij elkaar. In één ervan scheen slechts licht, een zwak geel straaltje, af komstig van een kaars, en toen zij na derbij kwamen, ging zelfs dit uit. Maar zij lieten de huisjes links liggen. Zij zochten echter naar iets anders en opeens slaakte Leonard zacht een uit roep van pleizier. „Wc zijn er!" fluisterde hij. „Ik zei al .dat ik schik had! We hebben geluk." Een zwarte schaduw stak boven het zand uit. Haar omtrek was onmisken baar. Het was een kleine boot. ..Prachtig", antwoordde Napoleon, nu zijn we gered." Het strand was verlaten en de boot Ine gelukkig niet ver van de zee af. Het zand was harder geworden en door het opkomend tij was de afstand gerineer gew orden. 7onder er om te geven, dat zij hun niet toebehoorde, duwden zij de boot naar het water, en gehoorzamend aan een aanwijzing van Leonard, klom Napoleon er in. „Ik hoop. dat je kunt roeien?" Infor meerde Leonard, juist voordat hij de boot afduwde. „Op de Theems", antwoordde Napo leon. „Wel, er zijn hier zulke kleine golf jes. zoodat het weinig verschil zal uit maken. Gooi de riemen uit. Jij zult het werk moeten doen. terwijl ik stuur. Klaar? Goed! Haal op!" Hij gaf een duw, sprong erin en het volgende oogenhlik gleden zij de ge heimzinnige duisternis in. Afstanden en grenzen verdwijnen in het, donker. Napoleon was verbaasd liet was genoeglijk zoo over de kleine golfjes, die zoo groot hadden geschenen toen hij ze van het strand af had ge zien. Na een pnnr flinke halen waren ze door de branding heen en zij ver dwenen. een zwarte duisternis in. „Ik zou er wat voor geven als de maan nu scheen," mompelde Napoleon. „En als Ik iemand anders was!" vroeg Leonard. „Ja, dat zou wel beter zijn", gaf Na poleon toe. „Maar kom, ik zal er niet over klagen. Maar kijk eens, eh hoe zit het met onze richting?" „Ja. dnt zal onze grootste moeilijkheid zijn. Meet je. Truelove, we zijn niet van het punt vertrokken, van waar ik gerekend had. Mijn kompas nagaand, verwacht ik. dat we nog langs de kust zullen moeten varen „Nee. dat zullen we niet", riep Napo leon plotseling. „Daar is het licht weer! Kijk!" „Lat is zoo", mompelde Leonard, dankbaar. „Dat licht heeft ons het le- vpn gered!" Hij trok het kompas uit zijn z&k en. overwoog den toestand. Toen, terwijl Napoleon roeide, gaf hij de richting aar Het kompas was verlicht en hij behoefde zijn zaklantaarn niet aan te doen om er op te kunnen zien. Napoleon roeide gestadig voort. Hij besloot niet te denken aan de dingen, die komen zouden, maar tevreden te zijn tot het moment, waarop er iets zou gebeuren. Als zijn metgezel hem beval naar rechts te gaan. dan ging hij naar rechts. Zoo af en toe vergat hij wat rechts was en wat links, en op nieuw moesten zij den toestand over zien, toen het licht van het wrak weer verscheen. „Zij zijn niet bijster voorzichtig mei die lichten, moet ik zeggen", merkte Leonard op. „Ik zou denken, dat zij zoo voorzichtig moesten zijn als het maar kon." „Dat wil dus zeggen dat zij daar voor geldige redenen hebben", ant woordde Napoleon scherp. „Misschien hebben zij die niet, weet je!" „Het is niet gewoon om een wrak bij nacht te bezoeken", herinnerde Leo nard hem. „Het mag dan niet gebruikelijk zijn", gaf Napoleon toe, „maar heel nette menschen doen het. Heb je opgemerkt, dat onze boat Daisy heet?" „Links!" riep Leonard. „Neen, neen. links!" „Nu, is dit dan niet links oh. neen neem mij niet kwalijk", zei Napoleon. „W eet je. dat 'heb je nu met roeien. Je zit met je rug naar de plaats, waar je heen gaat. Zot idee. Daarom houd ik meer van punteren!" Zij zwegen. Zij konden het wrak niet zien, maar zii wisten, dat zij elke mi nuut dichterbij kwamen, en een over dadige conversatie was dus niet ge- wenscht. Niet alleen, dat hun stemmen gehoord konden worden, maar zij moesten zich nu meer op hun taak concentreeren. Het licht had eenigen tijd niet geschenen, en Napoleon was gewaarschuwd, dat hij zoo recht moest roeien als het maar kon. „Ik wilde, dat het licht nog eens ver scheen" mompelde hij eens, „Onder ons gezegd, ben ik blij, dat het dat niet doet", fluisterde Leonard terug. „Het kan beteekenen. dat de gene. die op liet wrak is, naar den anderen kant is gegaan van het schip. Naar beneden bijvoorbeeld, voor een oogenhlik." :i „Of het. kan zijn, dat zij ohs opge merkt hebben, en oris nu opwachten" -voegde Napoleon er grimmig aan toe. „Wie heeft er nu mooie ideeën?" vroeg Leonard scherp. „Maar jc kunt natuurlijk gelijk hebben. We zullcYi e>' rekening mee houden." Vijf minuten later hield Napoleon op met roeien. „Ik dacht iels te hooren". mompelde hij. „Dat zijn de golfbrekers", zei Leo nard. „We zijn nu dicht bij de klippen. We zullen nu langzaam moeten gaan." „Bedoel je, dat we tussehen die rot sen en klippen door moeten gaan. Zie je die lange witte streep?" Napoleon draaide zijn hoofd om en keek. „Die willen we vermijden hè?" zei hij met een grafstem. „Dat zullen we. Maar het spijt me niet dat ik dip zie. Ik herken het en nu weet ik weer waar ik ben. Maar nu moet ik mijn lantaarn gebruiken dat is vervelend." „Dan zullen ze ons zeker opmerken!" „Niet als zij beneden zijn, kerel. Daar is kans op." „Ja. maar veronderstel eens, dat zij ons zien?". „Nu, dan zien we hen ook." „Juist dat kan leuk worden." „Kop op", merkte Leonard op, naar voren buigend en op de knieën van zijn metgezel kloppend. „Tenslotte is hef niet w-aarschijnlijk dat zij ons zullen vermoorden!" Napoleon slikte. Weet je, je bent zoo gezellig, ik zou altijd samen met je willen zijn" zei hij „Mag ik je Leonard noemen?" Hij begon weer te roeien. Zijn halen waren voorzichtig en langzaam. Een mi nuut later hield hij opnieuw op om zak doeken om de dollen te hinden. Dit dempte het geluid van hun nadering,, die nu alleen af te leiden was uit hel uiteenspatten van de golven. Leonard hei-kende een groot eigenaar dig gevormd rotsblok en vond het een nieuw punt, van waaruit hij zich kon oriënteeren. Een paar maal stootte hun hoot op onzichtbare klippen, maar het gladde water en het langzame varen be waarden hen voor een catastrophe. Nu scheen het alsof de klippen rond om hen waren. Sommige warén dicht bij. andere ver af. Napoleon slaake een diepe zucht en greep naar zijn hoofd. Hij maakte geen vergissingen meer. Hij reageerde onmiddellijk op Leonard's ge fluisterde bevelen. Wat zou er achter (Jie duisternis zijn? Waf zou het resultaat van dit alles zijn? Hij verlangde naar het eind van dozen zenuwsioopenden tocht, en hij zou graag geschreeuwd heb ben. Maar hij bedwong zich. Opeens hield hij stil en keek achterom. „Wat gek", mompelde hij. „Er zijn overal golfbrekers, maar geen enkele vlak bij." „Jawel, kerel, maar je kunt ze niet zien antwoordde Leonard. „Dat is de zijkant van het schip, waar je naar zit te staren." HOOFDSTUK XV Achter de deur Toen zij de boot vastlegden aan den ketting, waarlangs Leonard Sefton en Beryl Haines zeven uur vroeger, naar boven waren geklommen, verlichtte een flauw schijnsel den Oostelijken horizon, en toen zij op het dek geklommen wa ren. rees de maan juist uit zee op. Als het dek van het wrak er al grim mig uit had gezien in het late namiddag zonnetje nu zag het er dubbel grimmig uit. Ondanks de zon had het zijn roesti ge kleur behouden, maar de maan gaf liet alles een zwarte zilveren glans, terwijl de omtrekken ln schaduwen schemerig licht bleven. Op liet punt te gaan spreken, hield Leonard plotseling in en legde zijn hand op Napoleon's arm. Aan den anderen kant van het dek bewoog iets, en het be woog vlug. Zij zagen het, toen hét door het maanlicht vloog, daarna verdween het in de schaduw. „Bah!" riep Napoleon, zijn oogen knip pend. „Dat was een afschuwelijk gezicht hè?" „Kun je uitmaken wat het was?" vroeg Leonard. „Het zag er uit als een of andere vier voeter." ,.fk dacht, dat het een man was." „Een man op vier heenen? Dat is er ger dan een viervoeter!" „Neen, hij kroop. We zullen goed doen hem na te gaan. Blijf dichter ach ter mij ik weet waar hij verdwenen is." „Je vraagt me dicht achter je te blij ven", mopperde Napoleon. „Stop! Niet zoo vlug! We zullen den hals breken!" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6