Wi "J Dagblad Gezichten, die iedereen kent: de karakterspelers Herstel van ruilverkeer „in natura" r De onmisbare, maar ook miskende artisten Schoonheid is verd geen ienste DAMSPEL Gedrukte stemming voor obligatiën 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 JUNI 1939 ONS gelaat, dat naar gezegd wordt de spiegel der ziel is, kan een bron van velerlei zorgen worden. Niet alleen voor de dames der schepping die nog altijd de mogelijkheid hebben om zich met vele en verscheidene kunstmiddelen aan de verfraaiing van haar uiterlijk te wijden, maar niet minder voor elkeen, die, hoe wars van ijdelheid ook, het ongeluk heeft een uiterlijk door de wereld te moeten dragen, dat ieders aandacht trekt en dat tot menige verkeerde conclusie aanleiding geeft. Het is nu eenmaal geen pretje om met een geweldigen haviks neus geboren te worden of gelaatstrekken te hebben, die voorbij gangers nopen een eindje uit den weg te gaan. Iemand's uiterlijk kan zijn carrière maken en breken en men behoeft waarlijk niet naar Victor Hugo's roman „L'homme qui rit" terug te gaan om daar voor beelden van te vinden. MAAR er is een categorie van men- schen in de wereld, die in het be zit van belachelijke, weerzinwek kende, afstootende, duivelsche. misda dige, onnoozele, geniepige, sadistische, huilerige of misdadige trekken een di rect en tastbaar voordeel vindt en dat zijn de menschen, die we in de films ne- yenrollen zien spelen. Degenen onder de acteurs, die de per sonificatie zijn van figuren, die in de fantasie van ro- De wereld van de film man- en draai boekschrijvers ontstaan, heb ben een vlotte kans in de we reld van de film en vaak zijn ze bij wijze van spreken hun ge wicht in goud waard. Om een mooi meisje, met een roman tisch en droomerig gezichtje te vinden hoeft een filmregisseur niet ver te gaan. En om zoo'n meisje, al heeft ze een ma tig talent, een succes te doen zijn is met een beetje handigheid veel gemakkelij ker dan om in een comedie een juiste schoonmoeder, een typische butler, een zotte koetsier en een bazige keukenmeid te vinden. „Gestolen" films Karakterspelers zijn onmis baar. Ze zijn de pijlers waar een filmregisseur de scènes, waarin de sterren afwezig moeten zijn. op bouwt. Ze zijn de welkome afleiding in een spannende misdadigersgeschiedenis en de reddende engelen in de gevallen waarin een van de hoofdacteurs tekort schiet Geen van deze mannen en vrouwen zijn sterren in den eigenlijken zin des woords, dat wil zeggen menschen wier namen vermeld worden vóór de titel van de film over het doek rolt. In vele geval len wordt htm naam zelfs ternauwer nood vermeld. De publicity departments van de filmondernemingen zwijgen ge meenlijk over hen en het publiek herin nert zich hun namen ook als regel niet. Maar hoeveel van deze gezichten zijn ons al niet lang familiair en hoe vele van deze mannen en vrouwen hebben ons wel eens beter bezig gehouden dan alle verrichtingen van de zwaar betaalde ep hoogst beroemde sterren. Wie herin nert zich niet verscheidene van deze bescheidrn kunstenaars die vaak een heele film erred hebben en de sterren „over-speelden". Zooals men het in Ame rika zegt ..they stole the picture" ze stalen de film De ideale butler tot SOMMIGEN van hen hebben het een zekere graad van beroemdheid gebracht. De naam van A k i m Ta m i ro f f bijvoorbeeld is velen zoo langzamerhand wel bekend. Wie zich niets meer herinnert van zijn creatie als radiah in „Bengaalsche lansiers" zal zich wellicht nog wel te binnen weten te brengen wat een humoristische vertol king hij gaf van Dominique You in „De Boekanier" en werd een film. waarvan de insiders weinig verwacht hadden draaide, al was R on aid Colman de „The general died at dawn", waarin Ta- miroff de rol van dien fameusen Chinee- schen generaal speelde, niet een we reldsucces? Edward Everett Horton, de man met zijn ingewikkelden naam hebben we ook zoo langzamerhand wel leeren kennen. Hij is een van die ideale butlerfiguren, die zoozeer met hun type vergroeid zijn, dat we beslist raar staan te kijken, wanneer ze eens wat anders zijn. Arthur Treacher is zijn waardige collega. Toch heeft Horton ook wel eens wat anders gedaan. Herinne ren we ons eens „Lost horizon", de al te fantastische film van Frank Capra, waarin hij een archeoloog was van een dwaze, maar wonderlijk en bijna ontroe rende mcnschelijkheid. Zijn staat van dienst is een van de langste onder de Amerikaansche filmspelers en allerlei bekende titels komen er op voor: „Blauwbaard's achtste vrouw" zoogoed als „Top bat" en „Ruggles of red gap". F.n heeft u wel eens gehoord van Edward Paneborn? Waarschijn lijk niet. Maar wie de foto ziet zal zeg gen „o, dieHij stelt altijd een min of meer kwallerige verschijning voor, een verwijfde baron of financier, een kapper of een kleermaker. Maar hij was de acteur, die de rol van Messala ver vulde in de tooneelversie van „Ben Hur" en hij begon zijn carrière als een door trapte schurk in allerlei moorddrama's. Hij stamt nog uit de generatie van Mack Sennctt en van de Educational en Vita- phone een-acters en heeft in alle moge lijke films een aandeel gehad, hetzij grooter hetzij kleiner. En wie zou aan zijn verwijfde manier van doen zeggen, dat hij een van de beste tennisspelers van Hollywood, een onvervaard motor racer en een goed zwemmer is...? Twaalf schoonmoeders NEMEN we John Carradine. Hij heeft het figuur van een uitge- hongerden fakir en een gezicht zoo akelig mager en ongelukkig, op het mis dadige af, dat hij wel voorbestemd was oai karakterrollen te spelen. Hij doet het, in Indianenfilms, in comedies en tragedies, overal duikt hij weer op. Zijn beste rol was die van den revolutionnair, die in aan het begin van „Winterset" vermoord wordt. De naam Elisabeth Patterson zegt heel weinig. Haar gelaat is veel be ter bekend, want zij is een van de nau welijks twaalf actrices, die geschikt zijn om voor kijvende egade, venijnige schoonmoeder of roddelende oude juf frouw te spelen. Ze deelt die eer met Beulah Bondi, Cecil Cunningham. Alli son Skipworth, Maude Ehurne, Nora Cecil, Clara Bandick, Fay Holden, Mar garet Hamilton, Esther Dale, Jane Dar- wel en Helen Broderick. Deze acteurs van het tweede plan kunnen ware openbaringen zijn. De film ..Marie Antoinette" was. voorzoover het spel van de medewerkers aangaat, een goed werk. al zou men over de werkelijk filmische verdiensten nog het een en ander te zeggen zijn. De beste scènes waren die waarin de jonge Marie An toinette in kennis komt met haar echt genoot. den dauphin. Nooit zouden die passages zoo boeiend geworden zijn wanneer er niet de tecmerige. half on noozele dauphin geweest was. Deze man had niet beter kunnen zijn hij was de zielige en voor zijn taak niet bere kende koningszoon. Maar de naam van Robert Morlcy werd naast Norma Shearer nauwelijks genoemd. Maar met recht was hij de man, die „stole the picture", Basil Rathbone in „Tf I were king" was ook de spil waar de film om Niet zoo'n slappeling als hij lijkt: Franklin Pangborn. het jufferachtige kereltje uit vele films (R.K.O.) Basil Rathbone. de weergalooze ko ningsfiguur uit Jf I were King' (Paramount) Elisabeth Patterson, een der moeder figuren, die de film oplevert (Paramount) eigenlijke ster. Maar de grillige en won derlijke koningsfiguur domineerde elke scène, waarin hij voorkwam op een overtuigende manier. ZOO zijn er nog velen, mannen en vrouwen, meest met volkomen on bekende namen, geroutineerde spe lers, met een ervaring, waar vele ster ren maar bij komen kijken, menschen met een verscheidenheid aan uitbeel- dingsvermogen. dat maar al te vaak miskend wordt in een starre stereotypie van hun rollen. Tragische, komieke, be zeten, lijdzame, wreedc of onderdrukte types, de levende stoffeering van een onwezenlijke schijnwereld, soms de eeni- gc menschelijke figuren in een totaal onzinnige film, menschen, die de be gaafdheid hebben om... op het tweede plan tc blijven, dat zijn de karakterspe- lers. p. BRITSCHE „SECRET SERVICE" ALS SCENARIO Douglas Fairbanks Jr., de acteur die binnenkort in het huweiijk treedt met Mary Lee Hartford, is door Universal geëngageerd voor een hoofdrol in „The Sun never sets", een gegeven dat den Britschen geheimen dienst in de hande ling betrekt. Fairbanks wordt terzijde gestaan door Basil Rathbone en den ve teraan-acteur C. Aubrey Smith. Merk waardig is voorts., dat de regisseur Row land V. Lee reeds verleden jaar met zijn medewerkers Engeland en koloniën be zocht heeft om landschappen te filmen en folkloristische bijzonderheden te be- studeeren. VAN DEN TREIN NAAR DE STUDIO Pandro S. Berman las onlangs in den trein, die hem van New York naar Hol lywood bracht, een verhaal in een Ame- rikaansch magazine, dat hem zoo frap- feerde, dat hij zich onmiddellijk met ie schrijfster, Rita Weiman, in verbinding stelde en de rechten ervan voor RKO kocht. Dit verhaal, „Headline News" zal nog dezen zomer verfilmd worden onder leiding van George Haight. „Headline News" is een geschiedenis, die als thema heeft de toewijding en op offering van twee dochters, als hun respectievelijke vaders in financieele zorgen geraken. SNEEUWWITJE EN DE BLAUWE VOGEL Sneeuwwitje is op het oogenblik in Amerika uit de circulatie genomen, na dat er ongeveer 20.000 gulden aan ver diend is. Daarmee is de film nog niet verdwenen, want zeker zal ze na eeni- gen tijd nog eens vertoond worden. In- tusschen is Walt Disney nog steeds aan het probeeren om „De bauwe vogel" van Maeterlinck in handen te krijgen. Fox Film is hem te vlug af geweest en wil nu Shirley Temple de hoofdrol ge ven, maar Disney geeft het nog niet op. En wie het gegeven kent zal moeten toe geven, dat het beter is voor de teeken film met haar onbegrensde mogelijkhe den dan voor een comedie-met-zang-en- dans. Gelieve alle berichten deze rubriek be treffende te adresseeren Poortstraat 3, Utrecht. 3 Juni 1939. PROBLEEM No. 1299 D. DOUWES Jr. te UTRECHT w 9 Ut Ut m !P li mz. m Wa m 'W 'M W, 'M 9 M W, W- SP M M 'M m Zwart: 8, 11—15, 19, 21, 22, 25, 27 en 32. Wit: 24, 30, 33, 34, 36, 38—42 en 45. Mochten we laatst van den heer Douwes plaatsen het probleem waarmede hij in den internationalen problemistenwedstrjjd den schoonheidsprijs had gewonnen, met het bo venstaande won genoemde auteur den 2den pru"s. Het was ingezonden onder het motto: „All is well, that ends well". Wit begint en wint. Oplossing van de problemen 1298 en 1298 I. Stand der schijven van probleem van den heer G. V. W. F. Goelst: Zwart: 2, 4. 7, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 18, 20, 22, 23 en 27. Wit: 11, 21, 24, 29, 32. 34, 35, 37, 38. 40, 41, 43 en 47. Oplossing: Wit: 37—31, 32—27, 21—17. 47—42. 38—33, Zwart: 17X36,22X31,12X21, 36X47, 47X49 Wit: 33—28, 35—30, 30—25, 25x1. 1X& Zwart: 23x32, 49X35, 35X24, 16X?. Een typische stand na 49X35 van zwart! De heer van Daalen te Bloemendaal maakte de opmerking, dat indien wit den eindslag maakt over schijf 9 instede van over schijf 13, zwart de dam wel kan opvan gen door 410, doch toch even goed verlo ren staat! Interessant. Stand der schijven van het probleem van den heer A. de Nas Jr.: Zwart: 17, 27, 28, 29, 32, 35 en 37. Wit: 16, 38, 39, 40, 43. 47 en 49. Oplossing: Wit: 38—33, 16—11, 11X42 en wint in alle varianten Zwart: 29x38/», 35X33. (a) Slaat zwart hier 35X44, dan wit 33x42, zwart 44x33, wit 1611, zwart 17X8. wit 4238 en 47X27 met winst. Eveneens een mooi miniatuurvraagstuk met een leuk slotmotief. Uit de Partij Een zeer eigenaardig verloop van een partij, gespeeld tusschen de heeren F. A. Berkemeier met wit en W. van Daalen met zwart, waarvan de stand na den 24sten zet deze was: W/, m 9 m w, W0, Wa ffj Jj fff SI fp lp Éi Q IS e» Hf S 11 !H m m H i m •fcti v/A Zwart: 2. 3. 5, 6, 8, 9, 11. 13, 15— Wit: 27, 29, 31, 33, 34, 36, 38 48 en 49. Het verloop was nu verder: Wit 29—24 34—29 29—24 34—29 40—34 38 27 A 42—38 41—37 33. 46—41 34. 37—32 35. 32—28 Zwart 2—7 17—21 2—7 17—21 21 32 11—17 8—12 9—14 15:24 13 4 4—10 10—14 14—T9 FINANCIEEL OVERZICHT Amerika tracht zijn surplusvoorraden tè spuien Verzet van den Engelschen rubberhandel tegen de Amerikaansche plannen. Een wereld katoen conferentie in September. Beleggingsvraag naar aandeelen op rendementsoverwegingen. Gunsti ge afzetmogelijkheden voor Java suiker. N de korte beursweek na de Pinksteren heèft de beurs geen nieuwe gebeurte nissen van ingröpenden aard te 1 werken gekregen. De internationale I stand wordt in zooverre minder gespannen geacht, dat er op het oogenblik geen acuut gevaar voor een verstoring van den Euro- peeschen vrede dreigt. Dientengevolge heeft men thans in beurskringen meer oog voor factoren van anderen aard, waartoe in de eerste plaats de in ons vorig overzicht uitvoerig besproken inflatie-kansen verband met de geweldige bewapeningslas ten behooren. Daarnaast hebben ook de be richten over de plannen tot het „ruilen' van grondstoffen tusschen de Ver. Staten ei Europa in toenemende mate de aandacht ge trokken. Deze van de Amerikaansche regee ring uitgaande plannen zijn wel een duide lijk kenmerk van de impasse, waarin de in ternationale goederenhandel is geraakt, voornamelijk als gevolg van de invoerbelem- meringen en regeeringsbemoeiing op allerlei gebied. In den tijd toen het handelsverkeer nog nor maal functioneerde, zou het ondenkbaar zijn geacht, dat regecringen zich zouden gaan bezig houden met het verrichten van „ruil- transacties", „Ruil" van de eene grondstof tegen de andere, van grondstoffen tegen fa brikanten, dat is toch de taak van den in- ternationalen goederenhandel, door welks bemiddeling de overtollige producten uit het eene land overgebracht worden naar een an der land, dat hieraan behoefte heeft. De t\jd van het directe ruilverkeer in zijn meest primitieven vorm. toen artikel tegen artikel, „in natura", werd gewisseld, lag, aldus meenden wjj, reeds ver achter ons. Thans is hij echter bezig te herleven; niet alleen in de dictatoriaal geregeerde landen waar dc verhoudingen ook op menig ander ge bied aan „oer-tijden" doen denken maar ook in het moderne Amerika. Nu zou men de voornemens van de Amerikaansche re geering daarmede kunnen motiveeren, dat de internationale goederenhandel in zijn taak te kort is geschoten, daarbij wijzende op de groote overtollige voorraden van bepaalde producten, welke in de Ver. Staten aanwe zig zijn. In werkelijkheid is het echter zóó, dat niet het handelsverkeer in zijn functie te kort is geschoten, doch dat de opeenhoo- ping der voorraden uitsluitend en alleen het gevolg is van de landbouwpolitiek der Ame rikaansche regeering. Met het goede doel, den boeren een rede lijken prijs te gunnen voor hun producten, heeft de regeering, door een systeem van subsidies voor productie, prijs-compensaties, maatregelen „tot bescherming van den bo- dem" en credieten op onverkochte voorraden de prijzen kunstmatig hoog gehouden in een töd, toen de noteeringen op de wereldmarkt gingen dalen. Hierdoor werd de normale wet van vraag en aanbod buiten werking ge steld; de afzet kromp in, maar de productie bleef groot. Het gevolg hiervan was dat de groote surplusvoorraden werden gevormd, welke thans als een looden last op de Ame rikaansche volkshuishouding drukken. Aan katoen alleen is een teveel aanwezig van 11 millioen balen, een hoeveelheid ge lijk staande met de opbrengst van een ge heel oogstjaar. De tarwe.voorraden hebben eveneens een abnormaal hoog peil bereikt. En nog steeds wordt de landbouwsteun voort gezet. Stopzetting ervan zou trouwens een déblacle veroorzaken. Dezer dagen verklaar de de minister van landbouw nog, dat het onmogelijk was, de credieten aan de land- bouwers te laten vervallen. Indien dit zou geschieden, zouden de katoenprüzen in bin nen- en buitenland met 2 k 3 dollarcents per lb. dalen wat voor de katoenboeren èen verlies van 120 8 180 millioen zou betee- kenen bij eén oogst van 12 millioen balen. Zoo ziet de Amerikaansche regeering zich 48—42 43—39 C. 41—37 49—44 D. 6—11! B. 5—10 10—15 15—20 E. A. Nu dreigt: Wit: 24:19, 29:20, 33—28, 27—21, 31:4. Zwart: 13:24, 15:24, 22:33, 16:27. B. Op zijn beurt dreigt nu zwart met: Wit: 27:16. 28:19. 31:13, 13:22. Zwart: 16—21, 19—23. 22—27, 12—18, 17:5. C. Wit doet het openstaande deurtje dicht. D. Gedwongen. E. Wit heeft nu geen enkele goede zet meer, öf zwart komt dan op dam, óf zwart wint 2 schijven. Op wit 4440 volgt: zw. 2530 (34 I 29 (33 24 de bestel 22 35. Op wit 34—29 volgt: zw. 1823 (29 34 (27 18) 34—39. Op wit 38—32 volgt: zw. 16—21 (27 25—30 (34 23) 18 47. Op wit 3732 volgt: zw. 1923 (28 22—28 (33 13) 12—18 (13 22) 17 Op wit 31—26 volgt: zw. 22 31 (36 18—22 (27 18) 12 41. Op wit 2721 volgt zw. 16 27—32 (38 27) 22 31 (36 (27 18) 12 10. of zw.: 16 27 (33—29) 22 19 8 en wit wint 2 schijven. of zw.: 16 27 (37—32) 11—16 (32 21 17 48 (28 8) 3 12. of zw.: 16 27 (44—40) 27—32 (38 27 25—30, (34 23) 18 47 (27 18) 12 41 De moeite van een studie wel waard I! (Ongecorrigeerd) 27 (31—26) 27) 18—22 24 (31 Wenschl U een beschaafden toon? Het spant de kroon! dan voor de noodzakelijkheid gesteld, de ge weldige voorraden te spuien, en zij tracht dit thans te doen door hèt sluiten van diree. te „ruiltransncties" met andere landen. Be hoefte aan de producten welke de Ameri kaansche regeering kwijt wil, hebben déze andere landen weliswaar niét; ware dit wèl het geval, 'dan zou hierin door middel van den handel reeds lang zijn voorzien. De op te nemen producten zouden echter moeten dienen voor het vormen van een reserve, met het oog op een eventueele oorlog. Amerika van zijn kant is bereid, producten van andere landen over te nemen, die het evenmin noodig heeft, maar die het ook wil gebruiken voor het vormen van ..oorlogs- voorraden". Er worden thans met Engeland onderhan delingen gevoerd over de levering van Ame rikaansche katoen en tarwe tegen rubber en tin-leveranties door Engéland. Aanvankelijk werden hiervoor geweldige hoeveelheden ge noemd; zelfs schijnt gedacht te zijn aan de vorming van een rubberreserve in de Ver. Staten van 600.000 ton, gelijk staande met het Amerikaansche rubberverbruik geduren de een jaar. Inmiddels is het echter wel reeds duidelijk geworden, dat deze groote opzet weinig kans op verwezenlijking heeft. Van de zijde van den rubberhandel is reeds scherp verzet gerezen tegen de desbetreffen de plannen, die, naar men meent, het ge- heele rubber-restrictie-plan van nul en gee- ner waarde zouden maken. In een dezer dagen gehouden vergadering van de Rubber Trade Association werd iedere ruil-overeenkomst met de Ver. Staten, waardoor deze laatste de beschikking over een grooten rubbervoorraad zouden krijgen, met klem afgewezen. Eenerzjjds ziet men in het afsluiten van zulke ruil-transacties van staat tot staat een bewuste uitschake ling van het geheele handelsapparaat, maar bovendien is men bevreesd, dat de aanwe zigheid van groote rubber-reserves de Ame rikanen in staat zou stellen, de rubber- markt jaren lang te beheerschen en de prijzen te dicteeren. De wetenschap, dat er groote voorraden aanwezig zijn of men deze nu „nood-rantsoenen" of hoe dan oók noemt moet wel een druk op de prijzen uitoefenen. De bedoeling van de rubberrès- strictie is juist geweest, een ophooping van voorraden te voorkomen- en het Amerikaan sche plan zou hier dwars tegen ingaan. In tegenstelling met den rubberhandel schijnt de Engelsche katoen-industrie geen principieele bezwaren tegen het sluiten van een ruil-overeenkomst te hebben, als onder deel waarvan in Engeland een „nood reserve" aan katoen zou moeten worden ge vormd. Deze reserve zou echter slechts maximum 500.000 balen groot mogen zijn (waartegenover slechts 32.000 ton rubber en 12.5Q0 ton tin aan Amerika zou worden ge leverd) en dit is een hoeveelheid, die geme ten aan de groote Amerikaansche katoen- voorraden van 11% millioen balen nauwe lijks van beteekenis is. De zorgen der Ame rikaansche regeering zouden door het afslui- ten van een dergelijke overeenkomst dan ook niet worden opgelost cn zij moet we! naar andere wegen en middelen zoeken, om de ge volgen van haar eigen politiek te boven t» komen. Wat katoen betreft, stuurt zij thans in de richting van international» samenwerking van de voornaamste katoen- produceerende landen tot verdeeling van d» afzetgebieden. Het ligt in haar bedoeling, in September, een wereld-katoen-conferenti» bijeen te roepen; de plannen hiervoor zijn echter nog vaag en het is zeer twijfelachtig, of zij tot eenig positief resultaat zullen leiden. Op de Amsterdamsche beurs komen, nu d« acute oorlogsvrces geluwd is rendements overwegingen geleidelijk meer tot hun recht. Voornamelijk in de eerste helft der afgt- loopen week kwamen er talrijke kooporder» op de markt, die zich speciaal richtten op aandeelen van ondernemingen, welker finan cieele resultaten over het afgeloopen jaar gunstig waren geweest en die in hun jaar verslagen gewag konden maken van een bevredigende ontwikkeling in het tot dus verre verstreken gedeelte van het nieuwe boekjaar. Op basis van de dividend.uitkee- ringen over 1938 èn zelfs rekening houdend met een lichten teruggang in het loopende jaar is het rendement op verschillende aan deelen heel wat hooger dan in tijden van hoogconjunctuur, omdat clan de beursno- teeringen meestal onredelijk worden opge dreven. Voor hen, die hun aandeelenporte feuille willen uitbreiden bestaat thans wel een ruime keuze voor het verwerven van goe- de fondsen met een behoorlijk rendement; naar zulke fondsen heeft in den jongsten tijd dan ook de meeste vraag bestaan, terwijl de meer speculatieve waarden nog verwaar loosd waren. De teleurstellende houding van de New Yorksche beurs heeft tot gevolg gehad, dat de vraag nog niet krachtig kon doorzetten; de grondtoon van de markt is echter veel gunstiger gebleven dan enkele weken ge leden. Van de opleving der vraag hebben vooral suikeraandeelen geprofiteerd, welker voor uitzichten in verband met de gunstige ont wikkeling der suikermarkt alleszins bevre digend kunnen worden geacht. De Indische bladen maken gewag van een verbetering der afzetmogelijkheden voor Java-suiker in ge- biedsdeelen, waar vroeger in het geheel niet of in geringe mate kansen voorhanden wa ren, voornamelijk in den Levant en bet Na- biie Oosten; Volgens de „Ind. Crt." zouden ook Scandinavië, met name Noorwegen en Finland, tot de willige koopers moeten wor den gerekend en ziin naar deze landen reeds behoorlijke quantR geëxporteerd. Wat Britsch-Indië aangaat, dit zal naar schatting het volgende jaar ca, 150.000 ton Java-sui ker afnemen. Op de obligatiemarkt bleef de tendenz ta melijk gedrukt; minder gunstige opvattingen betreffende den financiëelen toestand hier te lande schijnen te hebben geleid tot ruil van obligaties in aandeelen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3% Nederland 96/05- 8685'/, 3% Nederland '36 99; 99%; 98 3Nederland '37 94; 93*/s 3%—3% Nederland 9fi»»/ie; 96% 3% Ned. Indië 94; 93«/a Aku 37%; 3837 Fokker 318; 310; 317 Unilever 130%; 135 J4 Philips' 189%: 190: 198 Bethlehem Steel 4245; 48 U.S. Steel 35%; 38% 37% Kon. Petroleum 309: 315%; 312% Amsterdam-Rubber 188*/,; 198*/,; 198% Deli Batavia 136; 149%: 144»/, Indische Rubber 124; 131; 129 Serbadjadi 84: 81%; 90. Handelsver. Amsterdam 418; 432% 428; 438 Javascbe Cultuur 205; 214 Ned. Ind. Handelsbank 124*/,; 126*/,; 125 Deli Batavia Tabak 141%; 150 Deli Mij. 187; 206 Ned. Scheepvaart Unie 115%; 119*/,; 118% Kon. Ned. Stoomboot 106%; 112; 111

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8