De regeering verdedigt het ontwerp Schilderachtig „Amsvorde tot verlenging van den eersten oefentijd DE KOSTEN BEREKENING Vijftig maal Leidens ontzet Sympathie tusschen Nederland en Fransch- Vlaanderen Klokbekergraf op de Veluwe 3e BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 JUNI 1939 Het moeilijke vraagstuk van het verlies van betrekking Het bekostigen van afweergeschut door particuliere bedrijven is niet in strijd met de grondwet BLIJKENS de Memorie van Antwoord nopens de wijziging van de dienstplicht wet beoogt de regeering met de voorgestelde wijziging van de dienstplichtwet niet om, onder normale omstandighe den, den eersten oefentijd te verlengen en daardoor een grootere vredessterkte in het leven te roepen. De eerste oefentijd, zooals die laatstelijk werd vastgesteld, wordt op zich zelf voor het Nederland- sche leger voldoende geacht. De eenige reden, waarom het onderhavige voorstel werd in gediend, ligt in het latente oorlogsgevaar, dat den laat- sten tijd ons werelddeel be dreigt. Sociaal gezien, is de beste vorm on getwijfeld een noodige ve'rgrooting der vredessterkte te verkrijgen door een be roep te doen op de jongeren, die in den regel nog niet zoo vast wortel hebben geschoten in het maatschappelijk le ven. Daarbij komt nog het militaire argu ment. De oudere lichtingen, waaruit het overgroote deel der grens- en kusttroe- pen bestaat, zijn onvoldoende geoefend om een eersten stoot te kunnen opvan gen. Door een eventueel nadienen van hen, die een eersten oefentijd van 11 maanden achter den rug hebben, wordt in dit," opzicht één thóeilijk te overschatten verbetering in de grens- en Kustbeveiliging verkre gen, telkenmale wanneer die noo- dig mocht blijken. Wanneer die noodig mocht blijken. Dat beteekeut, dat van den voorgestel den maatregel alleen gebruik zal wor den gemaakt indien zich omstandig heden voordoen, die anders aanleiding zouden moeten geven tot buitengewone oproeping van dienstplichtigen voor de grens- en kustbeveiliging. Zijn die om standigheden er niet, dan blijft, de voorgestelde machtiging tot het ver lengen van den eersten oefentijd buiten toepassing. Het gaat derhalve om niets anders dan om de vervanging van een maatregel, waaraan groote sociale en militaire bezwaren kleven, door een anderen maatregel, waarbij deze bezwa ren niet of in veel geringere mate be staan en waarbij tevens liet voordeel wordt verkregen, dat spoediger de aan wezige sterkte kan worden opgevoerd. Na de indiening van het wetsontwerp is met kracht voort gearbeid aan de op lossing van de organisatorische vraag stukken. waardoor het mogelijk werd een zeer globale berekening op te zet ten vóór het wanen der infanterie. De jaarlijks terngkeerende uitgaven worden geschat op fS.500.finn en de uitgaven voor ééns op f14.0S0.000. Voor de. an dere wapens zal de toepassing van den maatregel niet of slechts'op beperkte schaal behoeven plaats te vinden. Wat de herhalingsoefeningen be treft. moge worden opgemerkt, dat het in de bedoeling ligt zoo spoe dig mogelijk over te gaan tot het oefenen van de oudere lichtingen. Om daarmede binnen een redelijken tijd gereed te zijn. wordt overwo gen 2 oefenkampen op te richten, elk plaats biedende voor een regi ment infanterie en een afdeeling artillerie op oorlogssterkte, waar door mede de mogelijkheid wordt geopend te oefenen in oorlogsver- banden. De jaarlijks terngkeerende uitgaven worden geschat op 4.200.000. De uitgaven voor ééns op 9.730.000. Het is de regèering niét mogelijk, om trent de financiering van de te treffen voorzieningen reeds thans mededeelin- gen te doen, wél wordt het rationeel ge acht althans de uitgaven voor ééns zoo mogelijk te kwijten uit het buitenge woon krediet, aangezien de maatregelen worden genomen ter vervanging van hét buitengewoon onder de wapenen roepén van dienstplichtigen. De garnizoenen van dc voor de grens- en kustbeveiliging aangewezen troepen werden in beginsel gevestigd zooveel mogelijk in de nabijheid van de lijn, waarin deze. troepen den voomaamsten weerstand hebben te bieden. Dat niet temin deze lijn - bijgevolg nlede de bedoelde garnizoenen hier en daar betrekkelijk ver van de grens en van de kust zijn gelegen, hééft verschillende oorzaken, zijnde de gesteldheid van het terrein én de lengte van 's lands gren zen. Een kanaal van Almen naar Pan- nerden biedt uit een oogpunt van de belangen van de landsverdedi ging ongetwijfeld voordeelen. Met het oog op den toestand van 's lands financiën en gelet op de- economi sche, industrieel© en scbeepvaartbe- langen, Welke meer gebaat zijn bij een kanalisatie van den IJssel, zal van den aanleg van genoemd ka-* naai moeten worden afgezien. De verlenging van den duur der eer ste oefening voor de dienstplichtigen van de marine-kustwacht staat los van de tijdsomstandigheden. Of voor deze dienstplichtigen de oefentijd op 21 maanden'zal worden ge bracht, staat nog niet vast. Ook de regeering gevoelt de noodzake lijkheid het vraagstuk betreffende het verlies van betrekking als gevolg van het vervullen van militaire verplichtin gen nader in beschouwing te nemen, als- e n eerste oefening e n herhalings oefeningen uitbreiding ondergaan. In- tusschcn is de oplossing, meer in het bijzonder ten aanzien van de eerste oefening, des te moeilijker, indien de werknemer voor langen tijd aan zijn burgerwerk wordt onttrokken. De ervaring leert wel, dat over het algemeen het verlies van be trekking bij aankomst in werkelij- ken dienst niet zoo veelvuldig voorkomt als menigmaal wordt be weerd en dat, voor zoover het wel geschiedt, dit volstrekt niet altijd het gevolg van die opkomst is, ter wijl bovendien het ontslag, samen- Een herinnering uit oude tijden, toen Amersfoort nog een geduchte vesting was. Iedere reiziger, die uit het Oosten en Noorden des lands dit knooppunt der spoorwegen binnenrolt, vangt een glimp op van de pittoreske Koppelpoort, met de aangrenzende overblijfselen der bolwerken. Het programma voor 3 October 1939 Allegorische folkloristische optocht De 3-Octohervereeniging te Leiden hoeft haar 25ste jaarvergadering gehou den (er bespreking en vaststelling van de feestplannen voor de viering van Leidens Ontzet op Dinsdag 3 October a.s. Dit zal de 50ste feestviering zijn van- weg'e deze Vereeniging. In den avond vóór 3 October zal, zoo als de laatste jaren gebruikelijk is. een groote taptoe worden gehouden. Het Schuttersveld, dat als Lunapark wordt ingericht, zal aan den vooravond van don derden October eveneens ge opend zijn. Wat de feestviering op den gedenkdag zei ven betreft, deze zal. behoudens wat den erooten middagoptocht hotreft, vrij wel geheel gelijk zijn aan die van de vorige feestvieringen, n.l. 's morgens vroeg reveille door het Leidsch Politie- mu7iekgezelschap. vnorts uitdeeling van harincr en wittebrood, wedstrijden voor schoolkinderen, het springen van de fon tein aan de Vischmarkt enz, Des middags te 1 uur vangt een groote allegorische folkloristische optocht aan. welke uit ongeveer 500 personen, 200 paarden, de gouden koets, verschillende statiekarossen enz. zal bestaan. Een vijftal muziek corpsen zal in den stoet meetrekken. Het geheel zal zijn onderverdeeld in 12 groepen, welke episoden, taferee- len enz uit verschillende deelen der wereld en uit de geschiedenis zullen voorstellen. O.a. zal er een groep zijn betrekking hebhende op de kroning van stadhouder Willem Hl tot koning van Engeland, nu 250 jaar geleden. Voorts zal de op tocht in beckl brengen de voornaamste rivieren met entouraees in en buiten F.uropa. zooals de Don in Rusland, de Donau met Richard Strauss, de Ganges, de Yangste Kiane. de Mississipi, Spanje met toréadores, de Tiber uit den tijd van Julius Caesar, enz. Ook de Neder- landsche Rijn zal worden uitgebeeld, waarbij zullen medewerken een aantal personen, gestoken in de kleedii uit den liid van Hildehrand (Nicolaas Beets) in welke kleedij ook een groot aantal stu denten en hunne dames gestoken wa ren bij de feestelijke herdenking van het 100-iarig bestaan van het Leidschp Studentenkorps vorig jaar. Des avonds zullen op verschillende plaatsen in de stad concerten worden eegeven. Het Lunapark op het Schut tersveld zal den geheelen dae geopend zijn en op het Schuttersveld is een groot avondfeest, waar op een houten vlonder volop gelegenheid zal zijn onder bege leiding van muziek zich aan hossen te goed te doen. Tot besluit, van het officiëele gedeelte van de feestviering, een groot, vuurwerk op het Schuttersveld, Verwacht mag worden, dat de reveille van het Leidsche Politie-muziekgezel- srhan ditmaal zal kunnen geschieden op de trap van het thans bijna gereed zijnde, nieuwe stadhuis. GOUDEN KLOOSTER JUBILARIS STERKSEL, 2 Juni. Op 15 Juni a.s. hoopt de eerw. hroeder Augustinus (in de wereld Martinus Stevens) in huize „Providentia" te Sterksel, den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden zijn professie deed. Vriendelijke woorden van den prefect in Rijssel Expositie Soc. Vooruitgang RIJSSEL. 3 Juni (A.N.P.) Gisteven arriveerde alhier- de Xederlandsche ge zant te Parijs, jhr. dr. J. London, die het voorzitterschap zal bekleedcn van een tweedaagsehe Franech-Nederland- sche bijeen Komst, welke als vriend- schapsmanifestatie is georganiseerd ter gelegenheid van de tentoonstelling van den Socialen Vooruitgang, welke op het oogenblik hier ter stede wordt gehouden. Onze gezant was vergezeld van de heeren B. J. van Gelder, voorzitter der Xederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs, baron van Lynden, gezant schapsattaché en den Xederlandschen Consul-generaal, dr. ir. A. Sevenster. Het gezelschap werd aan het station ontvangen door den vice-president van den Senaat, Mahieu, waarna men zich naar het gebouw van dé' prefectuur begaf. De prefect, de heer Carles, riep den gasten een hartelijk welkom toe, waar bij hij tevens den lof zong van Neder land. Hierna vond een officieele ont vangst ten Stadhuize plaats, waarbij onze landgenooten werden begroet door wethouder Bertrand. In zijn antwoord onderstreepte jhr. Loudon de sterke sympathie, welke Nederland met ,'Fransch) Vlaanderen verbindt. Om één uur vereenigde men zich aan een banket, waar de heer Mahieu als tafelpraeses fungeerde. In een red© paste de prefect, de heer Carles, op Nederland toe het gevleugel de woord: „Een land hehoeft. niet groot tin oppervlak) te zijn om waarlijk groot te zijn". Nadat de voorzitter van het Xeder landsche Organisatiecomité, de heer K. Kwantes, het woord had gevoerd, bracht jhr. Loudon een dronk uit op de vriend schap van beide landen, die hetzelfde devies hebben, n.l. eer en vrijheid. Na afloop van den maaltijd hield de heer Spoorenherg een belangwekkende voordracht over „Eenige aspecten van den socialen vooruitgang in Nederland" DE DRINKWATERVOORZIENING VAN DORDRECHT DORDRECHT, 3 Juni Aangezien het bestaande Waterleidingbedrijf van Dordrecht niet meer voldoet en een al- geheele vernieuwing noodzakelijk is, heeft het. gemeentebestuur zich laten voorlichten of niet heter kon worden afgestapt van de waterwinning uit de rivier om over te gaan tot het. gebruik van grondwater. De directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening heeft ge rapporteerd. dat het gebruiken van srondwater voor Dordrecht mogelijk en wenschelijk is, waarom het college voorstelt over te gaan tot het stichten van een geheel nieuw grond waterbe- rlrijf, waarvan de kosten worden ge raamd op 650.000.—. EXAMENS EXAMEN' APOTHEKERSADSISTENT GRONINGEN, 3 Juni Voor het exa men van apothekers adsistent. is van daag hier ter stede geen der candidaten geslaagd. De examens zijn geëindigd. hangende met zoodanige opkomst, niet steeds aan onwelwillendheid van den werkgever moet worden toegeschreven. Behalve dat het Departement van Defensie sinds een aantal jaren zich ge durig over gevallen, als hier Bedoeld, tot werkgevers wendt, dikwijls met be vredigenden uitslag, verricht ook de Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens in dezen zeer nut tigen arbeid. Wat op dit gebied verder gedaan zal kunnen worden, zal een punt van nadere overweging uitmaken. Het voorstel om de Kroon te machti gen den duur der eerste oefening tot ten hoogste twee jaar te verlengen, houdt verband met de gewen6chte vre dessterkte, welke kan worden verkre gen door tweemaal een verlenging van 6 maanden toe te passen, m.a.w. twee maal achtereen een lichtingsploeg onder de wapenen te houden, zoodat een totale vredessterkte aan geoefende troepen van drie lichtingsploegen ont staat. De vraag van enkele leden of Nederland niet met een aanzienlijk geringe personeelssterkte aan kust en grenzen zou kunnen volstaan, indien meer spoed werd betracht met de vervolmaking van de bewa pening en een uitgebreid stelsel van permanente kleine verdedigings stellingen werd ingericht, moet ont kennend worden beantwoord. Overigons moge worden opgemerkt, dat met de uitbreiding van de bewape ning de grootste spoed wordt betracht. Van verschillende zijden zijn in het voorloopig verslag vragen gesteld en opmèrkingen gemaakt, welke betrek king hebben op de vraag, of niet door vergrooting van het contingent, een be tere oplossing kon worden verkregen dan door verlenging van den eersten oefentijd. Verlenging van den eersten oefentijd heeft dit voordeel boven uitbreiding van het contingent, dat men haar slechts behoeft toe te passen op die wapens en dienstvakken, welke een rol hij de grens- en kustbeveiliging hebben te vervullen, terwijl bij de uit breiding van het contingent alle wa pens en dienstvakken zijn betrokken, hetgeen noodzakelijk tot hoogere kos ten leidt. De regeering acht het van belang, dat de door haar gekozen oplossing nog het voordeel biedt, dat zij eerder in toepassing kan worden gebracht, dan een oplossing, waarbij sprake is van uitbreiding van het contingent, waardoor de oudere gemobiliseerden, die thans buitengewoon onder de wape nen zijn geroepen, eerder in de gele genheid kunnen worden gesteld naar hun gezin en werk terrjg te keeren. Het is verre van de regeering om te beweren, dat aan de door haar 'geko zen oplossing geen bezwaren zouden kleven. Inderdaad is, van militair stand punt uit gezien, een voordeel van con tingentsuitbreiding boven het gekozen systeem, dat vrijwel alle weerbare mannen zouden worden geoefend en do militaire opvoeding en vorming deelachtig zouden worden. Dit. voor- doel moest wederorii in verband niet de daaraan verbonden hoogc kos ten de regeering zich echter laten ontgaan. Een en ander samenvattende,., is de regeering van oerdeel, dat ten behoe ve van een goede grens- en kustbevei liging eerst dan tot vergrooting van het contingent mag worden overge gaan. wanneer met verlenging van den eersten oefentijd het gestelde doel niet zou kunnen worden bereikt. Ten aanzien van het stelsel van vrijwilligerskorpsen moge nog wor den vermeld, dat op een vrijwillige aanmelding op voldoend groote schaal geenszins mag worden ge rekend. Medegedeeld kan worden, dat voor het vervangen van oudere dienstplichtigen, die thans onder de wapenen zijn geroepen zich nog geen 3000 man vrijwillig hebben aangemeld. Ten slotte moge in het kader van het voorgaande een oordeel volgen over het artikel in het Vaderland van 26 April j.l. van de hand van den gewezen Com mandant van het Veldleger, luitenant- generaal B. Jhr. W. Roëll, De schrijver vraagt een versterking van het oorlogsleger met, twee divisie- groepen, welké tevens en in eersten aanleg als gren'sdekkingskorpsen zul len moeten-optreden. De aan een dergelijke legeruitbreiding verbonden kosten uit hoofde van be- roépspersoneèl, kazerneering, aanschaf fing van wanenen en ander materiep], en aanschaffing en onderhoud van paarden zouden zoo hoog zijn, dat daaraan naar het oordeel van den mi nister niet kan worden gedacht. Het instellen van een lichaam voor onlwikkeling en ontspanning is reeds, zij het voorhands op be scheiden schaal, ter hand genomen, Ten einde maatregelen te treffen, waardoor dienstplichtigen in staat zijn. hun vakbekwaamheid te onder houden, wordt overleg geploegd met het Departement van Sociale Zaken. voorzieningen ten aanzien van de luchtverdediging voor te stel len. Dat de versterking van de luchtver dediging thans voor een groot deel af hankelijk zou zijn van bijdragen van la gere overheidsorganen en particulie ren, kan de regeering allerminst toege ven. Wil een bedrijf ter vermeerde ring van zijn eigen veiligheid niet alleen rekenen op de collectieve be scherming, dan ':an er geen bedenking tegen bestaan, indien dit. bedrijf zich een offer getroost voor de aanschaffing van luchtdoelgeschut, welk geschut dan zooveel, mogelijk door personeel van het bedrijf wordt bediend. De minister van defensie heeft zich bereid verklaard hiertoe mede te werken door zijn tus- schenkonist te .verleenen bij de aanschaf fing van het, materieel en een gedeelte der munitie, door voor personeel van de betrokken bedrijven voor zoover niet dienstplichtig de ge legenheid open te stellen een verbin tenis te sluiten hij den vrijwilligen land storm en door instructeurs ter beschik king te stellen ten behoeve van de op leiding van bedoeld personeel. Uit het vorenstaande volgt, dat het bekostigen van afweergeschut door be drijven uit eigen middelen, ten einde zich tegen het risico van luchtaanval len te dekken, geenszins in strijd is te achten met. de beginselen, neergelegd in de artikelen 188 -- 194 der grondwet. Merkwaardige praehistorische vondst bij Hoenderloo APELDOORN, 3 Juni'Dézer dagen heeft dr. F. C. Bursch, conservator van het. Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, in de omgeving van Hoenderloo een merkwaardige vondst gedaan. Op het plateau van „Schenkenshul", een heuvelrug tusschen Hoenderloo en Beek. hergen heeft deze archeoloog een graf heuvel van 14 meter diamPter en 1.20 m. hoogte, ontgraven. De heuvel, welke twee klokbekers bevatte, was uit plag gen opgebouwd. Drie concentrische rin gen toonden aan. dat het graf door drie rijen palissaden moet zijn omgeven. In den bodem ingegraven, ontdekte dr. Bursch een derde klein© klokbeker, een grafgift bij het onverbrande lijk van een kind. Deze uiterst merkwaardige heuvel uit de klokheker-cultuur wordt gedateerd omstreeks 1800 v. Chr. De heer André F. Postman is benoemd tot chef-instructeur van de Nationale Luchtvaartschool op Schiphol, ais op volger van den heer S. de Mul, die naar Ned. Indië is vertrokken Het program, dat met de dienstplich tigen gedurende het tweede oefenings jaar zal worden behandeld, is nog in overweging, het ligt. in het voornemen hij het samenstellen daarvan rekening te doen houden met de economische en sociale belangen der dienstplichtigen, hetgeen reeds moge blijken uit ihet over leg, dat ter zake is geopend tusschen de Departementen van Sociale Zaken en van Defensie. Overwogen wordt de herhalingsoefe ningen in den vervolge in oorlogsver handen te doen houden, waarhij dan alle tot het oorlogsonderdeel beboeren de dienstplichtigen oncler de wapenen worden geroepen. In verband hiermede kan bezwaarlijk worden medegedeeld, welke lichtingen iri 1939 en 1940 voor herhalingsoefeningen in werkelijkcn dienst zullen worden geroepen. Onder de huidige omstandigheden was het niet mogelijk de aanschaffing van materieel op korten term ij n belangrijk uit te breiden, zoodat de re geering geen aanleiding vond nadere ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatexa- men klassieke letteren: mej. A. M. Pee- ren, Rotterdam. Artsexamen le gedeelte: de heeren L. Witkamp, Delft, A. P. A. Jonkers Both, Voorburg, C, A. Eindhoven, Rotterdam, Bevorderd tot arts: de heeren Th. J, Darhsté, Oegstgeest, Th. A. Deen, Den Haag. MONUMENT TER NAGEDACHTENIS VAN MR. J. GERRITSZ HAARLEM, 3 Juni Het monument, opgericht ter nagedachtenis van den Haar.lemsc.hen wethouder mr. J. Ger- ritsz, zal op Zaterdag 17 Juni, des mid dags om drie uur onthuld worden. Het eenvoudige gedenkteeken, dat. is ont worpen door mevr. Klaassen, bevindt zich ten Noorden van de mr. J. Ger- ritslaan. Het. is geplaatst, ip een pergo la, volgens ontwerp van ir. G. Friedhoff

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9