f: stadsnieuws] Men kan arbeid ruilen tegen arbeid Nic Bovee jaagde door vele bochten IS DIT EEN Amersfoort's kosten voor Armenzorg stijgen aanzienlijk DURANTON Teleurstellend verloop Jubileum Pesie's Bad Ds. F. Oort gaat heen W erkloosheidsleed verlicht Autotocht voor Ouden van dagen Een abonnement op PESIE'S BAD geeft zooveel en kost zoo weinig En eindigde als vierde Üqsnda Middenstandsexamens 2e BLAD PAG. 1 AMEKSFUORTSCH DAGBLAD MAANDAG 5 JUNI 1939 Een vergelijking met andere steden (Van een bijzonderen medewerker). TI7 zlS de omvang van de arm- lastigheid in onze stad in het vorige jaar opvallend gerin ger dan in andere steden van ver gelijkbare grootteen konden dientengevolge ook de gemeente lijke uitgaven ter bestrijding van den maatschappelijken nood zeer beperkt blijven, het hopende jaar is in dit opzicht voor Amersfoort zeer teleurstellend. Door een flinke toename van het aantal steunbehoevende ge zinnen, alsmede door de onver mijdelijk gebleken verhooging van het gemiddelde bedrag der wekelijksche ondersteuningen zijn de uitgaven in het eerste kwar taal van dit jaar 36 pet. hooger geweest dan in het overeenkom stige tijdvak van 1938! Gemiddeld moesten in de maanden Januari, Februari en Maart 179 Amers- foortsche gezinnen van gemeentewege worden ondersteund, tegenover 161 in dezelfde maanden van het vorige jaar.- Wel is waar is het aantal van 179 nog uitzonderlijk gunstig in vergelijking met andere steden, wier zielental eveneens tusschen veertig en vijftig duizend ligt, t.w. Zwolle. Deventer, Den Bosch en Breda, maar elders was, behoudens in Deventer de slijging procentueel geringer of kon zelfs een daling geboekt worden. Een ander blijkt uit het volgende staatje: Wekelijks ondersteunde gezinnen le kwart, le kwart. 1938 1939 Amersfoort 161 179 10 pet. stijging Zwolle 787 717 9 daling Deventer 529 611 15 stijging Den Bosch 594 640 8 stijging Breda 714 704 1 daling Het aantal van gemeentewege onder steunde alleenwonende of daarmede ge lijk te stellen personen bleef practisch onveranderd; het bedroeg in het eerste kwartaal van. 1939 gemiddeld 99, tegen over gemiddeld 98 in hetzelfde kwartaal van 1938. T NCIDENTEELE steunverleenin- gen, hetzij door de verstrekking ineens van een ruimer geldbe drag, hetzij op andere wijze, waren in Amersfoort, in de eerste drie maanden van dit jaar 28 maal nood zakelijk tegen 40 maal in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. In de overige der genoemde steden kwamen soortgelijke onder steuningen veel vaker voor, n.l. 395 maal in Den Bosch, 116 maal in Bre da, 100 maal in Deventer en 75 maal in Zwolle. De sterke mate waarin deze cijfers uitéénloopen, wijst erop, dat deze vorm van onderstand-ver leening niet overal op denzelfden basis wordt toegepast. Zooals hierboven reeds werd opge merkt is het gemiddelde bedrag der we- kelijksche ondersteuningen in onze stad dit jaar hooger geweest dan in het vo rige. Het bedroeg n.l. 6,92 tegenover 5.44 in de eerste drie maanden van 1938. Deze gemiddelde uitkeeringsbedra- gen loopen voor verschillende steden ook vrij ver uit. elkaar. Zeer ten deele houdt dit ver band met den plaatsel ijken levens standaard (huishuren e.d.), die in de ééne stad tot hoogere uitkeering nood zaakt dan in de andere, maar sterker wordt het gemiddelde uitkeeringsbedrag beïnvloed dóór de al- of niet-mede on- steuning door kerkelijke of particuliere instellingen van weldadigheid. Wat de vergeleken steden betreft be droegen de wekelijksche uitkeeringên gemiddeld in: le kwart, le kwart. 1938 1939 A%n e r s f o o r t 5,44 6,92. Zwolle 8,35- 7,87 Deventer 8,24 7,77 Den Bosch 8,35 7,87 Breda 5,43 6,15 In Zwolle bleef het uitkeeringsbedrag derhalve practisch onveranderd, in Den Bosch en Deventer kon een verlaging wórden doorgevoerd, Breda moest tot verhooging overgaan en ditzelfde moest, echter in veel sterkere mate, ook in Amersfoort geschieden. Welken invloed dit had op de totale uitkeerin"sbedragen over het volle kwartaal blijkt uit liet. volgende staat je. kwartaal per 1000 inw. 1938 1939 Amersfoort 391.— 520.— Zwolle 1856.— 1735.— Deventer 1898.— 1998.— Den Bosch 1952.— 1921.— Breda 1271. 1405.— Totaal der uitkee- ringen in het eerste kwartaal 1938 1939 Amersfoort Zwolle Deventer Den Bosch Breda 18.393.— 79.739.— 75.484.— 92.800.— 63.970.— 25i017.- 73.113.- 80.518.- 92.253.- 71.352.- Ook thans zijn de bedragen, die el ders benoodigd zijn, nog heel wat hoo ger dan ten onzent, maar dit neemt niet weg, dat de armenzorg-uitgaven blijkens dit staatje in Den Bosch onver anderd bleven, dat ze in Zwolle met 8 pet. daalde, dat ze in Deventer met 6 a 7 pet en in Breda met 11 pet stegen, doch dat ze in Amersfoort met 36 pet omhoog sprongen! Vermelden wij tenslotte nog, tenein de den storenden invloed van het verschillend zielental uit te schakelen, hoe groot de uitgaven over de eerste maanden van 1938 zoowel als van 1939 per duizend inwoners zijn geweest. Armenzorg-uit liet Vooral ook uit deze opgavè blijkt dat de armenzorg-uitgaven in onze stad nog lang niet van zoo beklemmenden omvang zijn als in andere steden van ons land, maar 'dat de stijging ten op zichte van het vorige jaar toch alles zins de aandacht vraagt, (Nadruk verboden). Het programma der feestelijkheden Zooals wij reeds vermeldden organi seert Pesie's Bad ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan deze week ver schillende feestelijkheden. Woensdagmiddag worden in de school van Oldenb. laan de kinderen onthaald, terwijl Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zwemwedstrijden in Pesie's Bad plaats vinden. Donderdagmorgen. 10 uur dames- zwemwedstrijd. Het programma luidt: 25 M. schoolslag, 25 M. rugslag, 25 M. behendigheidszwemmen en touwtrek ken. Vr ij dagmorgen ochtendzwemwedst rij d voor dames en heeren van de halfze- venslub. Aanvang 6.45 uur. Het volgen de programma is hiervoor vastgesteld: 50 M. vrije slag heeren: 25 M. vrije slag dames; 2 X 25 M. estafette voor paren" 25 M. geblinddoekt touwtrekken. Zaterdag 2.30—3.30 uur gelegenheid tot gelukwenschén in Pesie's Bad. Om 4. uur vangen de jubileiimzwemwedstrij den aan. Het programma luidt: 1. Opening. 2. 25 M. schoolslag meisjes 8—10 jaar. 3. 25 M. schoolslag jongens 810 jaar. 4. 25 M. schoolslag meisjes 1113 jaar. 5. 25 M. schoolslag jongens 11—13 jaar. 6. 50 M. vrije slag meisjes 1416 jaar. 7. 50 M. vrije slag jongens 14—16 jaar. 8. 50 M, vrije slag dames boven 16 j. 9. 50 M. vrije slag heerèn boven 16 j. 10. Gecostumeerd diplomazwcmmen. 11. 5 X 50 M. vi". sl. Estafette Amersf. Scholen. 12. Demonstratie schoonspringen. 13. Waterpolowedstrijd A. Z. en P. C. A. Z. 1 (Amsterdam). De wedstrijden worden opgeluisterd door muziek van het korps van het R. O. G. Tot besluit wordt des avonds een dansavond voor abonnes in Hotel Mo- nopole gegeven. Ds. F. Oort, predikant te dezer stede, heeft bedankt voor het beroep naar Hoo- gezand. Het beroep naar Oostburg, in Zeeuwsch Vlaanderen, heeft hij even- ze! aangenomen. MELKPRIJS VERLAAGD Met ingang van heden is de melk prijs met 1 cent per liter verlaagd. Dordrechtsch experiment vindt navolging Broederschapsconferentie in de School voor Wijs begeerte. T N de Internationale School voor. Wijsbegeerte is tijdens het. afge- loopen weekend een conferentie van de broederschapsfederatie ge houden, over „Geestelijke en mo- reele herbewapening in de prac- tjjk". De bijeenkomst werd gepresi deerd door mr. dr. IJssel de Schep per, oud-vice-president van de Rechtbank te Rotterdam. Nadat 's Zaterdagsmiddags de jaar vergadering was gehouden, werd 's avonds het woord gevoerd door den heer J. Baizen over „Een werk gemeenschap van en voor werkloo- zen té Dordrecht"'. Het initiatief, dat thans van Dord recht is uitgegaan en dat. in vele plaat sen van ons land navolging heeft gevon den en ook de aandacht in het buiten land heeft getrokken, beoogt niet. het groote maatschappelijke vraagstuk der werkloosheid in zijn geheel op te hef fen het wil slechts verlichting bren gen. De economische basis van de.gestich te werkgemeenschap berust op een zeer eenvoudig systeem. Het groote pro bleem van onzen tijd wórdt namelijk be- heerscht door de onevenwichtige ver houding van productie en consumptie, zoodat het voor velen onmogelijk is ge worden hun arbeidscapaciteiten in geld om te zetten. Maar de D.A.W.-beweging heeft zich de-vraag gesteld, of deze werkkracht nu gëheel waardeloos geworden was. En de practijk heeft hierop thans wel een duidelijk ontkennend antwoord ge geven: de mogelijkheid bestaat, arbeid tegen arbeid te verruilen. I-Ict gaat er dus om, de krachten, die er onder de werkloozen schuilen, ten bate van eigen behoeften weer te exploiteerén. In Dord recht werkt men nu. reeds een half jaar in een centraal gebouw en verschik lende werkplaatsen. En men mag terug zien op mooie resultaten. Al heeft het erg veel moeite gekost, de betrokkenen een juiste geestelijke instelling voor de zen arbeid bij te brengen: thans bestaat er een gezonde samenwerking. Arbeiden voor elkaar NAAST de verschillende principes die aan de stichting ten grond slag liggen, zooals het respecteeren van eikaars politieke en godsdien stige overtuigingen, wordt de hoofd lijn bepaald door de gedachte: Ar beiden voor elkaar zonder loon. Voorts wordt iedere arbeidspresta tie gelijkelijk gewaardeerd, voor welks „verrekening" echter een vas te standaard noodzakelijk bleek. Deze wordt gevormd door het ar beidsuur, in welke eenheid iedere arbeider zijn rekening-courant heeft. Men heeft thans schilderswerkplaat sen, klokken- eu kleermakerijen, fiet- senreparatie-inrichtingen en wat al niet meer. Het plaatselijke experiment is uitge groeid tot. een landelijke actie: in een vijftal andere plaatsen zijn thans ook werkgemeenschappen opgericht, terwijl in een tiental andere gemeenten de stichting in een voorbereidend stadi um is. Hiernaast is er nog een groot aantal plaatsen, waar men overweegt, in deze richting iets te doen. Thans heeft men aan de stichting ook een volksuniversiteit, verbonden, die zich eveneens in een groote belangstelling mag verheugen. Tijdens de Zondagbijeenkomst in de Internationale School voor Wijsbegeerte sprak dr. Zeylmans van Emmicklioven over: „De geestelijke wapenen van on zen tijd". Wanneer men den groei van onze wereldontwikkeling in de laatste eeuwen volgt, dan ziet men, dat de na tuurwetenschappen een ontzaglijke stij ging en uitbouw hebben medegemaakt. De moderne wetenschap is kort gezegd tot een geweldigen bloei gekomen. Doch plaatst men onmiddellijk hiernaast het moreele en ethische beeld van den hui- digen mensch, dan ontdekt men dat men twee gebieden met elkaar verge lijkt, die niets met elkander uitstaande hebben of zelfs tegenstrijdig zijn. Dit verschijnsel was anders in de klassieke tijdperken, toen een moreele vorming noodzakelijk gesteld was om tot een be paalde kennis te komen. Spr. bouwde op deze gedachte verder voort en documenteerde met verschil lende. gegevens, dat de kloof tusschen het wetenschappelijke en het ethische- moreele reeds, een zaak van eeuwen is. Tot slot zei dr. Zeylmans: „Indien de oproep van geestelijke en moreele herbewapening één groot gevolg zou kunnen hebben, is 't wel de ontwaking van het besef, dat er een groot onheil gesticht wordt door de verwaarloozing der zelfopvoeding." Want er dreig» in onzen tijd één ver schrikkelijk feil: de afstomping, waar aan radio en film ook hun deel hebben, Onze cultuur is er gedeeltelijk op ge richt, den waarnemenden mensch te verlammen. De systematische scholing van het waarnemen, kortom de heele zclfop- opvoeding, is in dezen tijd even belang rijk als de opvoeding van het kind." Tot. slot van de conferentie hield mr. dr. IJssel de Schepper een samenvatten de beschouwing. Rest ons te vermelden, dat een trio, bestaande uit mevrouw v. d. Brink (pi ano) en de heeren Waghto en Brussen (viool) voor een verdienstelijke muzika le illustratie zorg droegen. Het organiseerend comité van den elf den autotocht der ouden van dagen doet ons nog de volgende afrekening toeko men: Vorige afrekening 217,50. Dames de M. f 1,—, Eysink, Julianaplein f 7,85, N. N. f 1,—, N. N. 1,—, W. H. C. S. 0,50, da mes R. ƒ2,50, mevr. A. de H. ƒ0,50, H. R. ƒ1,—, J. B. ƒ10,—, mej. K. ƒ1,—, N. N. f 10,P. C. B. f3,—. dames H. 3,50, v. R. f 1,50, N. N. f2,50, J. H. f2.—. K. 1,—, mevr. Z. H. f 2,50, G. T. f3,— N. N. f2,50, A. Z. f 1,25, mevr. de J. S. ƒ2,50. mevr. T. f 1,—K. R. f3,—, X. X. f 0,50. X. N. ƒ1,—. In totaal ƒ284,60. Tenslotte vernemen wij, dat ook de fa. J. Setteur ten behoeve van dezen auto tocht sigaren beschikbaar had gesteld. Op een abonnement, dat normaal gebruikt wordt, kost een bad slechts enkele centen. Voor diegenen wier overplaatsing in den loop van het seizoen mogelijk is, worden speciale regelingen getroffen. Abonneert U op het gezelligste en beste bad, ver in de omgeving! AN F RI DUSSTRAAT 28—30 TEL. 925 Snelheidsrace te Zandvoort Tweemaal liet er iets los... r^RGENS in een garage in onze L-J stad staat een licht gekleurde Citroën. Het is eigenlijk een doodgewone wagen. Men kan er net zoo goed een toer des Zon dags in maken als een zakenreisje van een rustig aantal kilometers. Maarmen kan er öök meer mee. Dat heeft Nic Bovee ge toond, toen hij er Zaterdag in Zandvoort met die doodgewone Citroën tusschenuittrok en ronde na ronde voortjakkerde over het bochtige parcours. En toen hij de dertig ronden met de, welgeteld, 240 bochten, achter den rug had, bleek Nic Bovee, die nota bene zijn eersten werkelijken snel heidswedstrijd met de auto reed, in zijn D-klasse als nr. 4 geëin digd te zijn. Natuurlijk heeft Bovee tusschen twee haakjes: ook een andere stadge noot, de heer Molenaar Jr., verscheen in Zandvoort aan den start! wel het een en ander te vertellen over dezen wedstrijd. In zijn door de zon gebruin de kop beginnen de oogen te glinsteren, wanneer hij terugdenkt aan dat „spor tieve vermaak", zooals hij het bij voor keur noemt. Het is een heele emotie zoo'n snel- heidskamp. Xic. Bovee, die een rustig starter is, was er bij het ingaan van de tweede ronde na veel vechten in ge slaagd, de derde plaats te bezetten. Maar toen, vlak bij Grand Hotel begon er iets achter zijn wagen te spoken. Het was de uitlaatpijp, die los was geraakt. Wanneer dit tijdens een race gebeurt en wanneer men eigenlijk geen tijd heeft om eens na te gaan, wat daar nu precies onder aan den wagen steeds maar heen en weer schuurt, dan is dat niet bevorderlijk voor de gemoedsrust. ,.Op een gegeven moment dacht ik dan ook: nu gaat de heele boel er aan," zegt Bovee, die er nu zelf met een glim lach aan terug denkt. Gelukkig is „de heele boel" er niet aangegaan. Een monteur vertelde zoo en passant, waar de schoen wrong, en toen begreep Bovee, dat de wagen voorloopig nog wel meekom Maar met dat al waren er kostelijke seconden ver- loopen Bovee was teruggedrongen tot de vierde plaats. Het klopte wèl Dus het voortjagen over het Zand- voortsche circuit kon weer naar harte lust voortgang vinden. Zoemend en daverend rolden de auto's voorbij. Bo vee hield z'n vierde plaats, hoewel... het heeft, er om gespannen! Want in de twintigste ronde begon het lieve leven weer. Een kleine tweehonderd bochten had Bovee met een heen en weer slin gerende uitlaatpijp nu al genomen, en toen moest hij plotseling ontdekken, dat. er ook voor in z'n wagen iets niet klopte. Of liever: het klopte wel. Er schoof iets heen en weer, rolde langs de carburator en het maakte een lawaai, waar een autorenner nerveus van moet worden. Ik had een vergroo- ling op de zuighuis gemonteerd, vertelt dé racerDoor het trilmoment in de bochten, was dat apparaatje afgeknapt en dat begon nu huis te houden in m'n motorkastals je dat gebeurt, wan neer je op een razend circuit acht en ze ventig kilometer per uur maakt, dan vraag je jezelf af: Hoe zal dat afloo- pcn. Per slot van rekening is het allemaal heel goed afgeloopen. Begeleid door een aantal niet zoo heel safe. klinkende ge luiden, heeft Bovee z'n dertig ronden gemaakt. En met een eindresultaat, waarover men tevreden kan zijn. Het is voorloopig niet de bedoeling van Bovee er het bijltje, of liever: de stuurknuppel bij neer te leggen. Het wedstrijdrijden schijnt, dan ook in het bloed van de familie Bovee te zitten. Was hij niet, die een aantal jaren ge leden tot de eersten behoorden, die als Amersfoorter aan motorraces deelna men? En is het niet zijn neef Joop, die op het oogenblik succes 'na succes boekt op de terreinwedstrijden? Een zoon van Xic Bovee is ook al met wedstrijdren- nen begonnen. „En hij doet het lang niet slecht", vertelt z'n vader. Xic. Bovee heeft aan wedstrijdmotoren zijn hart verpand. Men hoeft hem hcusch niet met. vragen lastig te vallen, wanneer men hem als interviewer eens wil „uithooren". Hij glijdt, al pratende, van de eene bijzonderheid naar de an dere. „Nortier", zegt hij. is een snel heidsduivel zonder weerga"wan neer hij eens achter het stuur van zoo'n buitenlandsche monsterracewagen mocht zitten, dan zou Nederland dat zoo graag praat over de superioriteit van de vreemde racers verbaasd op kijken Met deze woorden eindigt Bovee. Al leenals we vlak bij de deur zijn draait, hij zich nog even om naar z'n Citroën. die klaar staat om eens goed schoongemaakt te worden: „Met dat wagentje ga ik naar België, vóór de Du- monceau-ritten WIJNHANDEL „DE MOOR" COGNAC 3 25 per flesch LANGESTRAAT 8 TEL. 129 POLITIE VARIA Tegen een motorrijder, C. genaamd, is proces-verbaal opgemaakt, volgens het systeem „drie maal is scheeps recht", omdat hij links door een bocht reed, hierbij geen richting aangaf en bovendien niet in staat was, den- verba lisant een rijbewijs te toonen. Tegen een bakker is proces-verbaal opgemaakt, wegens overtredine van de Arbeidswet. Hoewel de sluitingstijd ge steld was op zes uur, werd er om kwart voor negen des avonds nog gewerkt. RECTIFICATIE In het verslag van het familiefeest der „Salesiaansche medewerkers", voorkomende in ons blad van heden morgen, staat vermeld, dat het 'begroe tingswoord werd uitgesproken door pater Kromee. Dit moet zijn paler Kre- mer. GRAND THèüTRE. Vertooning van de film „Jongensstad". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m CITY THéATER. Van Vrijdag 2 Juni t m. Dinsdag 6 Juni en Woensdagmiddag 1 Juni vertooning van Roode Oichi- deeën" en „B\j verrassing getrouwd", Voorstellingen: Zondag 1.45; 400; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „De geest van den zwarten piraat" II en „Zwerver der Zee". WIJKGEBOUW NED. HERV. KERK (Mon nikenpad). 6 Juni. Openb. vergadering Christ. Hist. Unie. 8 uur nam, AM1C1T1A. 12 Juni. Vergadering van De Princevlag. 8 uur n.m. A B. v. L. O.-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni. Kinderfeestdag van de -N.U.S.O. 3 15 uur nam. Voor hel volledig examen ter verkrij ging van het middenstands-diploma werden hedenmorgen in „De Valk" 39 candidaten geëxamineerd. Er werden 11 candidaten afgewezen. Geslaagd zijn: G. P. Oosterbroek, Apeldoorn; J. van Oostrum, ScherpenzeeiTh. Paulus, Er- melo; M.' Ploeg. Amerongen; A. Pos, Amersfoort; M. J. G. Raayen, Harder- wij; T. W. J. Ramselaar, Amersfoort, A. C, Regtien, Amersfoort; C. Roos, Amersfoort; J. G. van Rooy, Amersfoort I). Ruitenbeek, Amersfoort; L. G. Ruts, Amersfoort; B. A. van Ruyven, Amers foort; II. Rijksen. Doorn; W. Rijksen, Doorn; G.- A. F. M. Sanders, Amersfoort; R K. van Swol, Amersfoort; G. Scheer der. Amersfoort; X. .T. Schimmel, Bar- neveld; F. Schipper, Hilversum; A. X. Schönfeldt, Doorn; E. H. Schouten, Utrecht; B. J. Schueler, Barneveld; G. J. Schueler, Barneveld; H. C. Schueler, Barneveld; E. G. Schuring, Amersfoort; J. II. Woiters, Amersfoort; G. Simon, Putten. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 72 gr. F. of 22 gr. C. BURGERLIJKE STAND 5 Juni 1939 Geboren: Regina Agatha, d. van H. A. J. Lutgerink en M. M. Struk. Johannes, z, van G. de Winter en S. W. van Oost veen. Overleden: Johanna Maria van Leus den, 77 j., ongeh. Alberta, oud 11 mnd., d. van H. Jongsma en M. IJzerman. Ca- tharina Reijners, 78 j., geh-. m. J. ter Raké. Er zijn wel eens nieuwe ontworpen, de schoonheid ervan te overtuigen, zijn. leuk om tc bekijken, maar meer voorbeeld het hier afgebeelde hoedje toque voorzien van een blamv met kleuren eens kufinen zien), dan kan eigenaardig bouwwerk, niet onaardig toe over gaan een dergelijk maaksel alniettemin: wanneer u het mooi uw hoofd. die het ons moeilijk maken u van Niet dat deze creaties niet aardig dan ook niet. Want indien u bij bekijkt, een glinsterend zwarte rood kolossaal lint (u moest de men hoogstens zeggen: „Wat een maar slechts weinigen zullen er op het hoofd te planten. Maar des- vindt, zet het dan maar gerust op ELISE

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11