I Het belang van goede rijwielpaden CHATEAUX PALMER J. A. SCHOTERMAN ZN. Fortmann Hehenkamp Schaduwen aan de kust r n J DE LUCHTPOST Plechtigheid op Soesterberg Mooie, charmante zonnebruining Jaarvergadering der Federatie van Ned. Rijwielpadvereenigingen Subsidie verdubbeld Per flesch f 1.35 Per anker f 53.- Inspectietocht van de Koningin Snqsi^ondm Markiezen Zonschermen Baltexgordijnen J. Jefferson Farjeon. 2a BLAD PAG. 2 AMbKSKUOKlSUH DAGBLAD MAANDAG 5 JUNI 1939 DUIVENSPORT Uitslag wedvlucht Laroche Migennes afstand 486 K.M., op Zondag 4 Juni 1939. De duiven werden te 6 uur 40 min. geloöt met helderen lucht en Noord- Oosten wind. In concours 352 duiven. Aankomst le duif 3 u. 44 m. 1 sec., laatste 5 u. 34 ni. 48 sec. le aangewezen 10 ct. Gebrs. v. d. Klas horst no. 6. 2 J. A. Vissers nr. 11. le aangewezen 25 ct. A. L. Verstrae- ten nr. 8. 2e S. Visscher nr. 9. le Speciaal 10 ct. C. H. Jansen nr. 2, 2e J. Tiggelaven nr. 5. 3e Gebr. v. d. Klashorst nr. 6, 4e A. E. yerstraetcn nr. 8. 5e S. Visscher nr. 9. 6e J. v. d. Heuvel 10. 7e J. A. Vissers nr. 11. 8e C. H. Jan sen nr. 12. Koningspoule* A. v. Heiningen nr. 1 De prijzen werden behaald als volgt: A. van Heiningen 1. 55; C. H. Jansen 2. 12. 35. 77; B. v. d. Geest 3. 66: M. .T. v. d. Linden 4. 74; J. Tiggelaven 5; Gebr. v. d. Klashorst 6. 44, 52, 79; A. Stam 7; A. L. Verstraetcn 8. 25, 53, 57; S. Visscher 9; J. v. d. Heuvel 10, 17, 47; J. A. Vissers 11, 39. 85; D. Hubregtse 13. 26; H. van Limbeck 11; H. v. d. Kooij 15, 60; J. Noorman 16; H. J. Hol 18. 45, 73. 83; M. G. Flos 19; M. v. d. Kuilen 20. 41, 43. 61; G. Haarmans 21; J. Haar- mans 22. 78; G. Schimmel 23, 38; II. A. de Goede 24, 82: Joh. Kasperts 27. 37, 67, 68: G. Kluver 28, 31. 80; J. Hendrik- sen 29: J II. Schuiten 30; T. Bekers 32, 54; Jos. Verstracten 33. 63 W. v. d. Belt 34. 42. 58: Th. Fiincnberg 36. 50. 70: J. I.ablans 40. 46: II v. d. Linden 48: F. v. Winterswijk 49: Aart Kraak 51; Alb. Kraak 56; A. v. d. Berg 59; Ch. van Putten 61: E. v. d. Hoek 62: S. Appel 65; Joh. Visser 69. 71. 84: W. v. d. Biet 72; A. Jansen 75; G. Tuithof 76; N. II. Egink 81, 86; L. Snijders 87; R. Bronk- horst 88. Stand kampioenschap tot en met Chiney: Duif: 1. H. v. d. Kooii 37 L. 2098 340.6 pnt. 2. H. v. d. Kooij CPB 37.10338 326.5 p. 3. E. de Goede CPB 38.9828 238.3 p. 4. A. L. Verstraeten CPB 38.11119 22S.8 p. 5. R. Arbon CPB 38.9498 210.3 p. Hok: 1. H. J. Hol 1506.9 punten. 2. Gebrs. v. d. Klashorst 1300.2 p. 3. N. H. Egink 1260.3 p. 4. J. v. d. Heuvel 1175.4 p. 5. A. P. Wolffenbuttel 1141.5 p. „De reisduif' De uitslag van het concours gehou den op Zondag 4 Juni, vanuit Laroche Migennes (Fr.) luidt als volgt. (Afstand 486 K.M. Duiven Los 7. u.40 m. met N'.O. wind. In concours 206 duiven). De eerste prirswinnende duif werd fteconstateerd 3 u. 36 min. 36 s.; de aatste prijswinnende duif 5 u. 18 m. 31 s. De aangewezen 10 ct. werd gewonnen door J. v. d. Burg met nr. 6. De aangewezen 25 ct. werd gewonnen door H. A. de Graaff met nr. 1. De poule royale werd gewonnen door H. A. de Graaff met nr. 1. De poule's speciale door H. A. de Graaff met no. 1; J. de V. met nr. 2; Joh. Bijlsma met nr. 3; W. v. d. Vennen met nr. 4: N. de Vries Jr. met nr. 5: J. v. d. Burg met nr. 6 en W. v. d. Ven nen met nr. 7. De prijzen werden behaald als volgt: H. A. de Graaff 1: J. de V. 2, 16. 23. 28. 30. 33, 51. 52; Joh. Bijlsma 3: W. v. d. Vennen 4. 7. 20. 29; N. de Vries Jr. 5. 15, 18. 21. 34, 46: J. v. d. Burg 6, 35; L. Krabshuis 8. 26. 37; D. Labrie 9, 24: P. Bos 10. 12. 13. 22. 48. 50: T. de Vries 11. 14. 25, 49; G. v. d. Pol 17. 32: H. v. Beek 19; C. Montauban 27; D. Vos 31, 36, 38: H. Onwezen 39; H. Pieters 40; J. Maas- sen 41; Tb. Tuithof 42; M. v. Zetten 43; W. v. d. Brink 44. 47; E. v. d. Hoek 45. ZUID-SLAVIE—ITALIË 1—2 ZAGREB, 4 Juni Een hartstochte lijke wedstrijd werd vandaag tusschen de elftallen van Zuid-Slavië en Italië gespeeld, een ontmoeting, welke geleid werd door den Belg Langenus, die nog al eeus kalmeerend moest optreden. Zuid-Slavië dat onlangs nog van Enge land won en Zondag 11 Juni a.s. te Am sterdam tegen het Nederlandsche bondselfta! uitkomt, leverde een uitste kende prestatie tegen Italië. Eerst na 35 min. wist Piola zijn land de leiding te geven. In de tweede helft waren de Zuid-Slaviërs her meest in den aanval, doch na een bliksemsnelle doorbraak wist Colaussi Italië's voor sprong te vergrooten. De door 40.000 toeschouwers aangemoedigde ploeg van Zuid-Slavië slaagde er tenslotte in door Perlic een tegenpunt te maken. Zeven minuten voor het einde werd Andrcolo unfair tegen den grond geloopen. Het gebeurde binnen het strafschopgebied en scheidsrechter Langenus kende een strafschop toe. Meazza schoot evenwel meters naast. Zoo kwam het einde met een 21 overwinning van Italië. NATIONALE WEDSTRIJDEN „BAD BOEKELO" BOEKELO, 4 Juni. Vanmiddag werden in het bad Boekelo nationale wedstrijden gehouden, waaraan enkele bekende zwemsters en zwemmers deel namen. De uitslagen luidden: 100 meter rugslag darrfes: 1. Cor Kint (zwemclub Rotterdam) 1 min. 16.5 sec. 2. Irene van Feggelen (Het IJ) 1 min. 16.8 sec. 100 meter borstcrawl heeren: 1. II. A. Ramack (R.Z.C) 1 min. 5.2 sec. 2. J. Hulshof (Enschedesche Z. en PC.) 1 min. 13.4 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Rie van Veen (R.D.Z.) 1 min. 9.3 sec. 2. Mej. D. Rovaards (Zwemclub Rot terdam) 1 min. 18.8 sec. omtrek RALLYE TE HARDERWIJK HARDERWIJK. Op een door kap. Van Nijnatten (1ste Beg. Veld Art.) uit gezocht parcours werd onder leiding van den Luit.-kol. Van der WallBake een rallyc-papcr verreden, waaraan door 18 ruitprs werd deelgenomen. Ziehier de volgorde der best geplaat sten: 1. RitmeesUr Cnopius, 2. Luit.-kol. Bisschof van Heemskorck. 3. Luit. Grup- pelaer, 4. Luit. G. van Amstel, 5. Luit Ellerbroek. 6. Luit G. van Witsenburg. Uitreiking van de medaille voor 36-jarigen trouwen dienst aan den ser geant-majoor C. J. A. Hoogeveen SOESTERBERG. Op het terrein van het vliegkamp werd hedenmorgen om acht uur voor het front van de troe pen van de mobilisatie-afdeeling onder commando van luitenant Bouwens de gouden medaille voor zes-en-dertigjari gen trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant-majoor C. J. A. Hoogeveen, hoofdwerktuigkundige bij den bewape- ningsdienst. Op verzoek van den directeur van het luchtvaartbedrijf, ir. Coops, werd door kapitein Sissingh den gedecoreerd de de onderscheiding op de horst ge speld. Deze plechtige handeling ging vergezeld van een hartelijke toespraak, waarin de verdienstelijke loopbaan van majoor Hoogeveen werd geschetst, die een militair is van buitengewone kwa liteiten. terwijl de samenwerking met hem als mensch altijd van hoogst aan- genamen aard was. Vervolgens werd in het feestelijk in gerichte gedeelte van hangar 3, door kapitein Sissingh namens de officieren den gedecoreerde in hartelijke bewoor dingen een draagmedaille aangeboden. Daarna bood de adjudant-meesterge- weermaker. L. Dorjee. namens onder officieren en personeel der afdeeling een mooie schemerlamp aan, onder het uitspreken van woorden van hoogach ting voor den arbeid van den gedeco- Sergeant-maloor C. 7. A. Hoogeveen roerde. Mevrouw Hoogeveen ontving bloemen. In welgekozen woorden sprak majoor Hoogeveen zijn dank uit voor de ont vangen huldeblijken. In den loop van den dag werd de ge decoreerde nog gehuldigd door da commissie van onderofficieren van de luchtstrijdkrachten, waarbij een mooie ligstoel werd aangeboden. UTRECHTSCH STEDELIJK ORCHEST Op het twintigste (laatste) abonne mentsconcert van het U.S.O. op WoensJ dag 7 Juni 1939 in Tivoli te Utrecht, onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg, zal het volgende program ma uitgevoerd worden: 1. Fragmenten uit de muziek bij Sha kespeare's blijspel „A Midsummer- nights Dream Opus 21. Felix MendelssohnBartholdy. 2. Ouverture-Fantaisie ..Roméo et Ju liette". P. Tsjaikofski. 3. Symphcnie No. 1 in c kl. t.. Opus 68 Johannes Brahms. KAZERNE AANBESTEED HARDERWIJK. Door den eerst- aanwezenden ingenieur van de genie te Amersfoort is aanbesteed het bouwen van een kazernement voor het 1ste Reg. Veld Art. te Harderwijk, het 6de gedeel te: het maken van 4 logies-gebouwen c.a. Ingeleverd werden 57 biljetten. Hoog ste inschrijver was II. Groen te Amers foort met f 488.800. laagste inschrijver E. J. F. Torremans te Tilburg met 354,354. eii geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Tube 60, Doos 50 en 25 ct. BAARN. Op uitnoodiging en in verband met het 25-jarig jubileum van de rijwielpadvereen. „Gooi en Eemland" hield de Federatie van Nederlandsche Rijwielpadenvereeni- gingen haar jaarvergadering in ho tel Zeiler te Baarn. Des morgens heeft het gemeentebe stuur het Federatiebestuur en de afge vaardigden officieel ten gemeentehuize ontvangen. In zijn welkomstrede wees de burgemeester, jhr. mr. G. C. J. van Rcenen, er op, dat Baarn nauw bij de rijwielsport is betrokken omdat „Gooi en Eemland" hier zetelt, welke vereeni- ging nu 25 jaar bestaat. Het speet 6pr., datde voorzitter van „Gooi en Eemland", dr. P. V. Astro, verhinderd was aanwezig te zn, doch het deed spr. genoegen een van de andere veteranen, mr. L. L. F. André de la Porte. te mogen gelukwen- schen met het jubileum zijner vereeni- ging, waarna spr. nog eenige hartelijke woorden tot den heer la Porte persoon lijk richtte. Mr. L. L. F. André de la Porte dankte den burgemeester voor diens hartelijke woorden voor de aangename samenwer- (3me cru Margaax) Van het uitmuntende oogstjaar 1934 TELEFOON 145 Ao 1878 UTRFCHTSCHESTRAAT 17 king, welke steeds tusschen de gemeen te en zijn vereeniging had bestaan, Daarna sprak ook nog de Federatie voorzitter, baron van Fridagh, die dank bracht voor de ontvangst en woorden van welkom. Aan den koffiemaaltijd welke in hotel Zeiler werd gehouden, voerde het woord mr. L. L. F. André de la Porte. die de congressisten het welkom in Gooi en Femland toeriep. De rijwielpadenvereen „U.M.O." bood den jubileerenden ver eeniging een fraaien mand hortensia's aan, terwijl er later op den middag nog een felicitatie-telegram binnen kwam van mr. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. Bij den aanvang der vergadering her dacht de voorzitter. S. G. L. F. baron van Fridagh de overleden bestuursleden de heeren W. H. Dicke en Schothorst en heette vervolgens de heeren H. W, O. de Bruvn, bestuurslid van den A.N.W.B., ir. W. Bierdet, rentmeester van het Gooi- sche Natuurreservaat, en den heer A. Mijs, vertegenwoordiger van het Ned. Hoogovenbedrijf welkom. Bij de behandeling van de vele inge komen stukken bracht de heer D. J. L. Vincken (Twente) verslag uit van de gehouden besprekingen met de Centr. Vereen, v. opbouw van Drente, die een groot rijwielpadennet in Drente heeft aangelegd en waar de noodzakelijkheid werd ingezien van het stichten van een afzonderlijke Bijwielpadenvereeniging. De secretaris der Federatie, .T. Lou- werse (Walcheren) deelde vervolgens een en ander mede over de pogingen om afzonderlijke rijwielpadenvereen. te stichten in Noord-Brabant, in welke provincie deze thans nog in beheer zijn bij de verschillende V.V.V.'s. De heer J. p. Bosman (Kennemer- land) gaf een overzicht van de pogingen tot dusver met negatief resultaat welke hij het Prov. Bestuur van Noord Holland waren ondernomen om de rij wielpaden door de duinen opengesteld te krijgen. De voorzitter, het 25-jarig jubileum memoreerende van de rijwielpaden ver eeniging „Gooi en Eemland" bood den waarn. voorzitter dezer vereeniging na mens de Federatie een voorzittershamer aan. Mr. L. L. F. André de Ia Porte aan vaardde dit geschenk voor zijn vereeni ging met eenige dankwoorden. Vervolgens deelde de heer de Bruyn (A.N.W.B.) mede, dat de Bond'besloten had de subsidie aan de federatie te verdubbelen en dat de subsidie uit het Verkeersfonds reeds geruimen tijd bij „Waterstaat" in behandeling is. De heer G. S. van Voorst bracht hier na verslag uit als afgevaardigde van de Federatie bij de oprichting van den Bond tegen verontreiniging van Natuur en Stad. waarna ir. Burdet een korte verhandeling hield over het Ins'ituut der Xatuurwachten. Aan het einde hier van besloot de vergadering als lid tot den Bond tegen erontreinigine van Natuur en Stad toe te treden en de heer G. S. van Voorst tot afgevaardigde te benoemen. De jaarstukken, uitgebracht door den secretaris-penningmeester werden goed gekeurd. waarbij met algemeene stem men besloten werd de contributie te verhoogen tot 15.Als leden der kas- commissie 1940 werden benoemd afge vaardigden van de vereenigingen „Gooi en Eemland", „Twente" en „West Ve- luwe". De aftredende voorzitter werd bij acclamatie en onder applaus herbe noemd. De heer A. Mijs hield vervolgens een verhandeling over de verharding van rijwielpaden niet slakkenzand. Aan het slot van zijn betoog werden vele vragen gsteld, waarbij bleek, dat er algemeene belangstelling voor goed verhardings materiaal bestaat. Op verzoek van „Kennemerland" werd voor het houden van het volgende con gres Alkmaar aangewezen, waarbij be paald werd. dat dit drie dagen zal du ren. De heer A. Mijs verzocht daarbij dan ook een excursie naar de Hoog ovens te maken. De rondvraag leverde geen belangrij ke zaken op. Des avonds vereenigde de deelnemers zich aan een diner in hotel Gooiland te Hilversum. Voor zaterdag stond een rijwieltocht langs de Gooische rijwielpaden op het programma, welke om 9.00 uur des morr eens te Baarn aanving en besloten werd met een koffiemaaltijd in hotel Jan Ta bak te Bussum. BINNENLAND Langs de kustverdedigings- werken HM. de Koningin heeft Zaterdag in de vroegte een bezoek ge bracht aan de verdedigingswerken van de kustartillerie. Reeds vroeg in den ochtend ving de inspectie reis langs de kust aan. Om kwart voor achten arriveerde H. M. de Koningin per auto bij de verdedi gingswerken nabij Kamperduin. H. M, was vergezeld van haar dame du palais, mevrouw Th. N. van Loon-Egidius en eenige militaire autoriteiten, o.w. gene- raal-majoor J. A. G. van Andel en de kapitein-luitenant ter zee C. Helling man, commandant van de positie IJ- muiden. Nabij Kamperduin begaf H.M. zich te voet naar de versterkingen, waarbij zij werd voorgelicht door generaal-majoor van Andel, die waarnemend comman dant is van de vesting Holland. Hier be zocht de vorstin ook eenige loopgraven. Van Kamperduin werd via Bergen naar de Franschrnan, nabij Bergen aan Zee, gereden, waar het kustdetachement onder leiding van kapitein Kok stond opgesteld. Na de inspectie hier reed H. M. de Koningin naar Egmond aan Zee, om daar eveneens de verdedigingswer ken in oogenschouw te nemen. Te kwart over negen arriveerde H. M. bij deverdedigingswerken te Wijk aan Zee. Nadat de Koningin bij het Paasch- duin de wacht had geïnspecteerd werd langs de militaire werken gereden, wel ke door H.M. met groote belangstelling in oogenschouw werden genomen. Ook de nieuw gebouwde cantine werd be zichtigd. Om tien uur arriveerde H.M. In de stelling bij IJmuiden. Zij inspecteerde de gelegerde troepen van land- en zee macht, die langs den weg stonden op gesteld. Te voet maakte H. M. de Ko ningin vervolgens een rondgang door de verdedigingswerken in de duinen. Van IJmuiden keerde Hare Majesteit per auto naar Den Haag terug. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) WACHTEN Woensdagmiddag half 6 komen 15 kinderen terug van een verblijf in een gezondheidskolonie aan zee; Donderdag komen nog eenige Amersfoortsche kin deren weer in den familiekring. De heeren medici en de schoolartsen hadden ze ruim twee maanden geleden aangewezen uit een groot aantal patiën ten, die zulk een verblijf dringend noo- dig hadden. De overige kleinen moesten wachten en met deze nog zoon groot aantal, waarvoor intusschen weer aan vragen om noodzakelijke uitzending bij ons zijn binnengekomen. Allemaal Amersfoortsche kinderen, die door ontbering, door gemis aan vol doende versterkend voedsel dreigen on der te gaan. Amersfoortsche kinderen, die doorge stane kinderziekten niet te boven kun nen komen, die zich voortslepen door het leven, gekweld door bronchitis, al gemeene lichaamszwakte, enz., die zoo ten prooi zullen vallen aan de gevreesde tuberculose. Ze zullen moeten blijven wachten, want onze kas is meer clan leeg. Vele malen heeft do collectebus dit voor jaar weer gerammeld en voor allerlei sociale en economische, doeleinden is reeds een penninkske gevraagd. Warmte, klecding. gezinshulp, voor ziening in geestelijke behoeften is al lemaal noodig, maar gezondheid is en blijft toch do grootste schat. Gezondheid voor het kind. voor ons toekomstig volk. voor onze Amers foortsche kinderen is eerste voorwaarde. Levenslust en kracht zal kind, gezin en volk in staat doen zijn veel leed te dragen, vele gevaren te trotseeren. Dames en heeren, handen uit de mouw; helpt ons op Zaterdag, 17 Juni, de gaven te verzamelen in onze bus sen met de bekende groen-wit -groene etiketten. Offert een paar uren op voor het mooie doel: gezondheid voor het kind! Er blijven geen beurzen gesloten, als Ge maar komt. Collectrices. collectanten melden zich daarom spoedig aan bij een onzer be stuursleden. Mevr. Van Randwijck-De Jonge. Mevr. Kolk-Mijs. Mevr. Gerlach van Rhijn. Mevr. De Kat-Abeling. Den Heer Kamerling. Den Heer Van Ilaselen. Den Heer Van der Klein. Centraal genootschap voor kinder- herstellings- en vakantiekolonies. BAZAR KINDERZORG Het groot aantal inzendingen voorden Bazar ten bate van Kinderzorg heeft de verwachtingen van het comité overtrof fen. In de Markthal zullen de bezoekers derhalve een indruk kunnen krijgen van de groote toewijding, waarmee de Amersfoortsche bevolking voor Kinder zorg heeft gewerkt. Naast de vele arti kelen die in de stands zijn uitgestald, zullen talrijke attracties een bezoek aan dezen bazar meer dan waard maken. Wij spreken dan ook de verwachting uit, dat allen, die Kinderzorg een goed hart toedragen, tijdens de verkoopda gen op Dinsdag en Woensdag a.s. blijk zullen geven van hun daadwerkelijke belangstelling. Moge de stroom van kooplustigen on ze ruime Markthal te klein doen blij ken. Het Uitvoerend Comité. H.M. DE KONINGIN NAAR DE UIT VOERING VAN DE WAGNER-VEREEN. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H.M. de Koningin op 10 Juni a.s. de uitvoering der Wagnervereeniging in den Stadsschouwburg te Amsterdam bij te wonen. Woninginrichters sedert 1899 LANGESTRAAT 63 TELEF. 88 feuilleton Naar het Engelsch van 21) ZIJ zochten hun weg: langs het dek en toen zij in de schaduw kwamen, die hun spook had opgeslokt, verscheen de' figuur in een ander lichtstraaltje. Daar stond hij stil. Zijn houding gaf blijk van besluiteloosheid. Als een sil houet afgeteekend tegen het opkomende maanlicht, leek het 'n kleine, slanke figuur, met een haard, en het gaf een Idee alsof het rechtop stond. Plotseling keerde het om en sloop terug. De twee wachtenden stonden stil en hielden den adem in. Maar de figuur zag hen niet. ofschoon hij zoo dicht lanes hen kwam. dal zij hem konden hooren ademen. Toen hij dichterbij kwam. wendde hij zich plotseling naar het midden van het dek en verdween opnieuw. ..Zal ik eens roepen?" fluisterde Na poleon. „Neen. dat zou hem van zijn plannen afbrenzen". antwoordde T.eonard. „Dat wa« anders zoo kwaad nog niet. zou ik zeggen." „Misschien, maar ik wil weten welke bedoelingen hij heeft. Kom maar me? we zullen onzen tocht eens voortzetten. Dezen kant op en denk om dat gat." Zij deden een paar stappen en toen kwam er ergens onder hen vandaan een zwakke lichtstraal. Het was het licht van een lucifer en het bescheen den baard van den man, dien zij ach tervolgden. liet bescheen ook de olie achtige, donkere oppervlakte van het water, waarin deze man gespannen staarde. Leonard dacht, dat hij dit wa ter herkende. Hij had het bij zijn eerste bezoek aan het 6chip opgemerkt. zooai> het daar, vies en groen, in een holte la«. „Waar kijkt hij toch zoo naar?" fluis terde Napoleon. „Zou hij een beetje gaan zwemmen?" Leonard antwoordde niet. De houding van den man nam al zijn aandacht in beslag. Wat zag hij in het water? Wilde hij daar wat zien? Of was hij juist bang om er iets te zien? Toen ging de lucifer uit en daarmee verdween dit zonderlinge schouwspel Maar er werd een tweede lucifer aan gestoken en het verscheen weer in df duisternis. De man bukte zich. nam een stok op en roerde ermee in het water Hij ging daarmee door totdat de luci- fersvlam zijn vingers raakte; hij liet het lucifertje vallen en slaakte een 'ui- den kreet Er werd geen derde lucifer aangesto ken. De twee wachtenden stonden een volle minuut stil. Toen zei Leonard. „Bereid je voor op de dingen, die Is» men zullen. Ik ga naar beneden." „Weet je den weg?" vroeg Napoleon. „We zullen ede zaklantaarn moeten gebruiken." „Dan worden we gezien.** „Dat kan ik niet helpen. Het wordt tijd om in te grijpen." Napoleon knikte. Ook al goed, dacht hij en schikte zich in zijn lot. Leonard ontstak de zaklantaarn en liet het licht op het water schijnen. De man met de baard wachtte er niet langer. Hij was opnieuw verdwenen. „Die man schijnt den weg te kennen op dit oude wrak." mompelde Napoleon. „Ik ben benieuwd wat zijn bedoelingen zijn." „En bet 16 ons werk om dat uit ta vinden." „Misschien heeft hij zijn beurs in het water laten vallen!" „Och. schei uit, wees niet zoo gek!" Maar de vermaning was vriendelijk bedoeld. Zij gingen zoo vlug zij konde;: verder, maar de kant van het water was alleen te bereiken met voorzichtige stappen langs een ijzeren ladder: Net als de man met de baard, staarden zij in het water; en eveneens roerden zij erin met een 6tok dezelfde 6tok <ïi> daar nu op den grond lag. „Ik zie niemand drijven", zei Napo leon opgewekt. „Maar zij hebben hem natuurlijk met stecnen verzwaard, hc?" „Dat had ik moeten weten," ant woordde Leonard. „Ik geloof, dat we er niet goed aan deden met hier te ke rnen. We zullen onzen man weer moe ten vinden en eens een hartig woordje met hem moeten spreken." „Dat kan aardig worden," antwoord de Napoleon, „Vooruit, kerel!" Zij gingen weer de ladder op en be reikten het dek, waar zij opmerkten, dat de maneglans helderder was geworden in die paar minuten. De schaduwen wa ren nu korter, want de maan stond nu hooger. Zij zochten hun weg naar den anderen kant van het schip, maar za gen geen spoor van d»>n man, dien zij zochten. Leonard bedacht juist, dat hij langs een anderen weg het dek bereikt moest hebben, toen een scherpen kreet klonk ergens beneden het dek. Een paar seconden later, terwijl zij zich voort- haastten verscheen de man met de baard en zag er uit, alsof hij ergens voor ge vlucht was. Eerst had hij er al geagiteerd uitge zien, maar nu scheen hij op het kantje van flauw vallen. Dikke zweetdruppels stonden op zijn voorhoofd. Zijn oogen keken verwilderd en zijn lippen beef den Toen stond hij plotseling stil en staar de verward naar Leonard en Napoleon. „Wat is er?" vroeg Leonard scherp. De man antwoordde niet. Hij bleef staren, alsof deze nieuwe beleving hem totaal van de wijs bracht. „Bcheersch je!" riep Leonard uit. „Wat is er beneden gebeurd?" 1-Iij deed een stap naar voren en deze beweging deed den man uit zijn ver- dooving ontwaken. Hij deed een stap zijwaarts bukte toen Leonard hem wilde grijpen en het volgende oogen- blfk holde hij over het dek met een ongelooflijke snelheid. „Hem achterna!" schreeuwde Leo nard en zij zetten het op een loopen. Maar zij waren geen tegenpartij voor deze nienschelijke antilope, die hun niet alleen sloeg in vlugheid, maar bovendien in de gelukkige omstandig heid verkeerde, dat hij den weg op het schip kende. Hij ontweek hen, bukte en verdween tenslotte achter een ver hooging op het dek. „Tracht hem in de war te brengen!" hijgde Leonard. Je kunt me nog meer vertellen," zuchtte Napoleon. „Nu, als we toch niets uit hem kun nen krijgen, laten we dan weer naar be neden gaan. Hij stoof uit dat onmogelij ke hol, waarin ik vanmiddag geweest ben „Je bedoelt de plek waar je die ge sloten deur gevonden hebt?" „Ja. Ik ben benieuwd of ik een dwaas was! Misschien hadden wij daar eerst heen moeten gaan...." Een onaangename, vochtige geur kwam hem tegemoet toen zij naar bene den gingen. Toen zij onderaan het trapje kwamen, richtte Leonard zijn licht in de- gang, die hij voor het eerst zag. Bij zijn vorig bezoek hadden hij en Beryl Hai nes hun weg moeten zoeken door de duisternis. Zij waren ln een deel van het schip, dat, te oordeelen naar het uiterlijk voor namelijk bestemd scheen geweest te zijn voor de lading, ofschoon het moei lijk was zich in te denken, dat ooit een zekere orde had bestaan tusschen deze verwarde en gebeukte muren en de af schuwelijk gescheurde dekken. Terwijl zij door een gang wandelden, die zeer sterk helde, bemerkten zij, dat de be dompte lucht toenam, en toen de gang zich verwijdde tot een groote, leege ruimte zagen zij de reden hiervan. De linkerzijde van de ruimte, die naar be neden afliep, stond vol water en slechts een betrekkelijk kleine strook aan de rechterzijde was hoog en droog. Leo nard verbaasde er zich over hoe hij en Beryl het er goed hadden afgebracht zonder in het water gevallen te zijn. toen zij geen zaklantaarn hadden gehad om hen voor te lichten. „Wat een rommell" mompelde Na poleon nuchter. „Nog al erg,'' antwoordde Leonard. „Ik wil wedden, dat er een groot gat in den wand van het schip is beneden die waterlijn." Hij hield even op en voegde er peinzend aan toe: „Ik zou dat wel eens willen zien." „Zien we dan niet genoeg? Ik voor mij vind van wel. Waar is die deur van je?" „Een eindje verder op. De gang be gint daarginds weer en de deur is aan den rechter kant. Ik geloof, dat ik hem al zie. Vooruit maar/' Zij gingen weer verder en bereikten de deur. Zij was open. „Woe," murmelde Napoleon, huive* rend. „Ik ik dacht, dat je zei, dat ze dicht was." „Dat was ze ook," antwoordde Leo nard rustig, en hij ging naar binnen. Op den grond lag een lichaam. Het was het lichaam van den goed geklec- den heer.. Zij keken er een tijd lang naar zon der te spreken. Daarop begon Napo leon te lachen. „Wat is er zoo leuk?" vroeg Leonard. „Niets", antwoordde Napoleon. „Daar om moet ik juist zoo lachen." „Goed hoor", knikte Leonard. „Lo gica van de loopgraven. We moeten het hoofd koel houden." Hij keek opnieuw naar het lichaam en trachtte zijn afschuwelijken tocht na te gaan van den voet van de rots naar deze plaats. Maar plotseling be dacht hij zich, dat dit niet het oogen- blik was voor gissingen en dat het tijd was om weer naar het dek terug te gaan. „Wij moeten ons weer met dien gek ken vent bemoeien'', riep hij uit. „De heele zaak is hopeloos verward en het eenige, wat we doen kunnen, is hem te pakken en te zien hem aan het spre ken te krijgen." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 12