Muziek en onthaal op „Heidepark" STADSNIEUWS] PHAAL i 380oudj( oudiesin 124 auto's FAMILIEFEEST DER De stilte van het publiek geeft de beste kunst r Naar de Kemphanen Boschbrand werd snel gebluscht HE BAZAR VAN HET „Soesterkwartier" „Salesiaansche medewerkers Bij Studiehuis „Don Bosco" Causerie van Cor van der Lugt Melsert op de jaarvergadering van Nederlandsch Tooneelverbond jyjL6ri 7dL6 116 L periodiek aftredende leden Mevrouw W. tOOneel Itl6l hoofdbestuur herkozen. De inara in 't bruin Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD BBBBBga MAANDAG 5 JUNI 1939 Autotocht der Oudjes VOORBIJ is de autotocht der auden van dagen. „Een dag van vreugde, zon en vroolijkheid", zoo schreven wij in ons Zaterdagblad over dezen traditioneelen toer, en het komt ons voor, dat met deze woorden een meening werd gegeven, die door alle oudjes beleden wordt. Want genoten hebben zij. Er zal er geen geweest zijn onder de zeer ve len, die zich in onze straten langs de route hadden opgesteld, die in de gelaatstrekken der bejaarden een andere uitdrukking dan een van in nig plezier heeft kunnen lezen. Het genot, dat de oudjes eergisteren weer hebben gemaakt, is een beloo ning voor allen, die aan dezen tocht hun belangelooze medewerking heb ben gegeven. Een belooning in de eerste plaats voor het organiseeren- de comité. Zooals steeds stond Zaterdag de Var- kensmarkt in het brandpunt der belang stelling. Het was ongeveer twee uur, toen de oudjes, die weer eens een eere rondje door de stad mochten maken, daar passeerden. Terwijl een aantal le den van de Amersfoortsche Muziekver- eeniging, onder leiding van Ferd. de Goeij, eenige marschen speelde, defi leerde de autokaravaan. De burgemees ter, mr. J. C. Graaf van Randwijck, was er ook en wij zagen hem menig oudje toewuiven. Zooals bekend zette de stoet koers haar het Bilthovensche restaurant Hei depark. Lange tafels stonden hier rij aan rij, torsten een feestlading, waarvan de gasten met groot welbehagen kennis na men. Dank zij de uitstekende voorberei ding kon de aanval op het gebak en wat 1 daar verder uitgestald stond onverwijld .^worden aangevangen. De leden van de A.M.V. hadden het zich ergens op een dak gemakkelijk gemaakt en zij lieten Fietstocht van natuurvrienden van het I.v-A.O. De fietstocht der Natuurvrienden gis teren naar de kemphanen dank zij de medewerking van het weer prachtig ge slaagd. Niet alleen de deelname maar vooral de geest van den troep was uit stekend. Al onderweg kon de leider, de heer Vermeij het niet nalaten te wijzen op de prachtig bloeiende polder en zoo terloops enkele bloemen nader te be kijken, met een deskundigheid, welke getuigde van een jarenlange studie en ervaring. Voor het goede verloop van den tocht vvas het noodig, dat in de buurt van de kampplaats der kemphanen een auto aanwezig was, omdat deze vogels anders moeilijk benaderd kunnen wor den, Dit was de aanleiding tot een grap pig intermezzo. De garagehouder in Nij- kerk beweerde n.l. dat hij geboren Nij- kerker was, maar niet wist dat er in de omgeving kemphanen te vinden waren Aan de Zeedijk werden op eenigen af stand van de kampplaats de fietsen neergelegd, en ging het om beurten per auto verder tot op ongeveer twee meter van de kampplaats, een groote strook platgetrap gras, waar pl.m. 15 van deze mooie vogels bijeen waren, waarbij geen twee, met dezelfde kleur kraag, Wat bij de kijker kreten van bewonde ring ontolkte. Nadat allen in de gele- nenheid waren geweest dit aardige schouwspel te bewonderen en gezwom men was in het IJsselmeer, ging men voldaan huiswaarts. De tijd der groote en kleine boschbran- den is weer aangebroken. Ook in onze omgeving hebben gisteren vlammen ge woed, ditmaal gelukkig niet in ern stige mate. Zondag, in den laten namid dag, hebben burgers en brandweerlieden uit, Soest en Amersfoort zich geweerd om het vuur, dat heersebte in bet zgn. Lan ge bosch, achter de schietbanen op de Leusdcrhei, te bestrijden. Mede door hot fortuinlijke toeval, dat do vlammen slechts speelden in liet niet al te hrancl- hare. eikenhakhout, kon bet onheil spoe dig bezworen. Een oppervlakte van eenige hectaren werd echter aangetast. vele klanken klinken over de druk eon- verseerende gasten. De zon deed het groen der Bilthoven- f-che bosschen nog fel glanzen, toen de terugtocht werd aangevangen. Het „in laden" excuseer den term had een vlot verloop, mad© dank zij de uitste kende leiding van den chef der Biltho vensche politie, jhr. C. Mollerus. Het corps der A. M. V. had zich langs den weg opgesteld en illustreerde den mas- salen uittocht met groot enthousiasme. Jammer was het, dat eenig onnoodig oponthoud veroorzaakt, word door het onverbiddelijk Halt van een spoorweg overgang, maar toen dit leed eenmaal geleden was, kenmerkte de-weg-terug zich weer door groote vlotheid. Natuur lijk ging de uittocht van Heidepark ook nu weer gepaard met het gebruikelijke défilé langs sigaren voor de mannen en versnaperingen voor de vrouwen! In goede orde werd onze stad weer bereikt. De vreugdptocht was ten einde! Driehonderd en tachtig oudjes, in 124 auto's, dit is dus alweer een record hadden hun autotocht er op zitten De organisoerende commissie die uiteraard zelf ook een woord van dank verdient verzoekt ons dank te bren gen aan: deelnemende automobilisten en motorrijders, alle „stille mede werker s de Amersfoortsche Mu ziekvereniging en hen, die giften ga ven. Voorts brengen wij den dank der commissie over aan: de directie van Méursing's biscuitfabriek voor de bis cuit, de Sopla-fabrieken voor de siga ren, de firma's Lensink, Nefkens en Achterbergh respectievelijk voor het beschikbaar stellen van een autobus, een montagewagen en een vrachtauto; voorts de heeren R. ten Hoeve, E. W. v. d. Horet en M. v. Praag voor het ten ge schenke geven van bananen, de heeren N. A. J. Vcrhoeckx en J. Hanhart voor de gebakjes, de fa. Spaan en Bertram voor sigaren en de drogisterij „Het Gou den Kruis" voor de eau de cologne. Ten slotte: dank aan dr. J. A. Stokvis en zuster Grondijs van het Groene Kruis en dank aan de marechaussee van Leusden alsmede aan de politie onzer, stad en van andere gemeenten, waar de autokaravaan doorheen trok. Tn „Heidepark" heeft een der auto mobilisten een vulpenhouder laten lig gen, welke terug te bekomen is bij den heer Ramselaar. O.L. VROUWE TER EEM Voor het eindexamen gymnasium van O.L. Vrouwe ter Eem slaagden voor di ploma A de dames J. Grasveld te Rij- senburg, M. Guikers te Amersfoort en S Nooteboorn te Tilburg. Met één candidate zet men het examen voort. X X I De moeilijkheden van het samenstellen van het repertoire voor den tooneeldirecteur UTRECHT 5 JUNI, [ET Nederlandsch Tooneelver- bond kwam Zaterdag in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen voor de 71ste Algemeene Jaarvergadering bijeen. De voorzit ter, Prof. J. van Ebbenhorst Tenber- gen herdacht in zijn openingswoord het overlijden van Mevrouw Th. Mann-Bouwmeester, dat een groot verlies voor de Nederlandsche Too- neelwereld beteekende. Spreker schetste wijlen Mevrouw Bouwmeester als de grootste tooneel- speelster, die wij in ons land de laatste jaren kenden. De vergadering sloot zich bij deze woorden aan, door staande een oogenblik van stilte aan de nagedachte nis van deze actrice te wijden. GISTERMIDDAG is een familie feest gehouden op het terrein van het Studiehuis „Don Bosco" aan het Leusdereind te Leusden. Toen Johannes Bosco, beter be kend onder den naam „Don Bosco" in 1S41 zijn eerste oratorium sticht te te Turijn voor de verlaten en mis deelde jeugd, verzekerde hij zich de medewerking van Icckcn, de Sale siaansche medewerkers, daar hij voel de, dat zijn taak voor priesters al leen te zwaar zou zijn. Deze traditie is voortgezet en toen nu twee jaar geleden het. Studiehuis „Don Bosco" werd gesticht te Leusden, waren spoedig de eerste leekenmedewer- kers der Salesiaansche Congregatie daar om het werk te bevorderen door gebed, voorbeeld en financieele medewerking. Dat dc groep medewerkers in die twee jaar sterk is uitgegroeid, bleek gister middag. Ruim 2000 personen waren op het terrein aanwezig, zeer velen uit Amersfoort, doch ook velen uit de om liggende gemeenten. KUNSl lnlA 1. Bij de bestuursverkiezing werden de van Itallievan Emden en de heer H. j 1 j D. van Dellen bij acclamatie in het In de commissie van beheer werden j 55 de periodiek aftredende leden, de dames 1*11 ftT. C. KliinveldRoyaards en Top van x wm v RhUn—Naeff opnieuw benoemd. Voorts hadden de leden Prof. Dr. H. Brugmans en de heer D. G. A. van den Berg zich niet herkiesbaar gesteld. Gekozen wer den Prof. Dr. W. E. J. Kuiper, als voor zitter, en de heer Cor van der Lugt Mel sert als lid. De heer D, G. A. van den Berg had zich als secretaris-niet lid be schikbaar gesteld, welk aanbod met ap plaus door de vergadering geaccepteerd werd. Bij de bespreking van de financiën deelde de afdeeling Utrecht mede, dat zij opnieuw een bedrag van 200 gulden beschikbaar stelde voor de Tooneel- school. Dit bericht werd met applaus ontvangen. De financiën van het Too- neelmuseum kwamen voorts ter sprake, waarbij gememoreerd werd. dat de fi nancieele toestand te wenschen over laat. Een aantal afdeelingen zegde toe, het museum met een bijdrage te zullen steunen. Vervolgens besloot men een telegram van verknochtheid aan H. M. de Ko ningin te sturen. Het artikel van het Huishoudelijk Re glement, regelende de afdracht van een gedeelte van de contributie van de leden door de afdeelingen ten bate van de al gemeene kas werd hierna gewijzigd, terwijl de minimum contributie voor de leden der afdeelingen op 2.50 werd vastgesteld. De afdeelingen kunnen dan zelf het bedrag vaststellen, waarbij zij echter niet beneden dit minimum mogen komen. De positie dor juniores-leden werd in den breede besproken waarbij mon tot het besluit kwam een commissie in het leven te roepen ter bestudoering van dit onderwerp. In deze commissie zullon plaats hebben de heeren Dr. J. H. C. van den Berg, H. G. Stibbe en Mr. de Blécourt. Als officieel orgaan werd „De Too- neelrevue opnieyjw aangewezen, terwijl als plaats voor de volgende jaarverga dering Zutfen werd aangewezen. Het iooneel DE heer C. van der Lugt Melsert hield na de verga dering een korte causerie over „Het Tooneel"; waarin hij in het bijzon der zijn aandacht vestigde op „het publiek". Ieder lid van het Tooneel verbond is een trouw schouwburg bezoeker en behoort dus tot het pu bliek. Zonder het publiek zou come- diespelen nutteloos en een dwaas heid zijn. Goed tooneelspelen voor een zaal met leege stoelen is niet mogelijk. Het pu- oliek is voor den acteur geen monster, maar een onmisbaz-e factor bij zijn spel. Het wil vei-maakt worden cn daarom zal in een blijspel de acteur, die de aar dige opmerkingen maakt immer direct dankbaarheid bij het publiek vinden. Bij een drama is dat anders. Dan moet het publiek stil zijn en meegaan met spel. In zulk een ernstig stuk is een rustig pu bliek voor de ontplooiing van het spel dus een noodzaak, De overgave van het publiek beteekent een steun voor de gpe- lers en voox-al de stilte van het publiek geeft de beste kunst. Dc heer van der Lugt Melsert zotte voorts uiteen, dat het publiek tegen woordig veel moeilijker te ontx-oeren is dan vroeger, waarvan hij verschillende voorbeelden gaf. Dan zijn er verschillen de reacties bij de toeschouwers, die zeer hinderlijk kunnen zijn. Zoo ontstaat door een klein ongelukje van een acteur, bijv. wanneer hij struikelt, een onvei"- klaarbare hilariteit. In dit verband merkte spr. op, dat in iedere stad het publiek weer anders is. In Groningen heeft een thriller bijvoorbeeld lang niet dat succes, als in het Zuiden. Niets is zoo deprimcerend voor dc spelers als hoorbare critiek tijdens de opvoering; als leider van een gezelschap moet men nooit tijdens de vertolking van een stuk in de zaal gaan zitten, want dan ver neemt men do meest vreemde en onge- motiveei'de opmerkingen, waaruit men geheel verkeerde conclusies zou trek ken. De inleider sneed vervolgens een an der onderwerp aan en wel het „reper toire". dat tegenwoordig aan de too- nceldirecteui'en ter beschikking staat. Hot kiezen van stukken leven in dezen tijd vele moeilijkheden op. Volgens mevrouw Naeff zou het too- neel niet meer deugen sinds Royaards gestorven is. Hoewel spreker zeer groote waai'dccring had voor den arbeid van mevrouw Naeff, vond hij dit ooi'deel zeer onrecht vaardig voor het huidige tooneel en onjuist. Een man als Royaards had betere tij den en had de beschikking over groote sonmien als hij een première wilde ge ven, terwijl de eischcn tegenwoordig voor de gezelschappen veel grootcr zijn geworden. Dnurenboven is het publiek overgevoelig geworden; men zoekt over al politiek achter. Toch moet men stuk ken van dezen tijd spelen, anders zou er van het Nederlandsche Tooneel niets overblijven. liet is voor den tooncelloi- der zeer moeilijk om uit de groote toe vloed van stukken een repertoire te kie zen. Vooral daar het publick en de over heid met bezwaren kunnen komen te gen een bepaald stuk, welke degeen, die het gekozen heeft nimmer voor mogelijk heeft gedacht. Wat de markt betreft, deze is wel veel kleiner geworden sinds Duitschland practisch uitgeschakeld is en het Fransche werk vaak te frivole is. Aanvullingen en verbeteringen van den speeltuin HET bestuur van de Speeltuin vereniging „Het Soesterkwar tier" wil zijn tuin zoo vol maakt mogelijk ingericht hebben. Elk jaar wordt er iets aan verbeterd of komen er nieuwe werktuigen voor het kind bij. Zoo ook dit jaar. Langs den Noordkant van den tuin wil men een hooge, schuin afloopende aarden wal aanbrengen als beschutting^ tegen den wind. Door een beplanting zal deze wal zooveel mogelijk aan het oog onttrokken worden. In den tuin zal een betonnen ploeter- bak geprojecteerd worden, terwijl een drinkfonteintje en een zweefmolen even eens een plaats zullen krijgen. Ook aan het uiterlijk heeft men gedacht. De houten ingang, welke niet meer voldeed, zal vernieuwd worden. De architect, de heer G. Adriaans heeft een nieuw ont werp gemaakt. Deze ingang wordt nu opgetrokken van miskleurige steenen met aan beide zijden bloembakken. De werkzaamheden mits hot Rijk zijn goedkeuring daaraan hocht zullen door jeugdige werkloozcn als leerwerk object uitgevoerd worden. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor veel geld noodig is. Teneinde zich deze geld middelen te verzamelen, houdt men een driedaagsche bazar in den speeltuin, welke Zaterdagmiddag geopend werd. De Bazarcommissie, onder leiding van den heer van Eldert, had voor vele at tracties gezorgd. O.a. zagen wij schiet-, wex-p- en pyramidetenten, waar men voor een luttel bedrag mooie prijzen kan winnen. De grootste attractie voor de jeugd is natuurlijk de draaimolen, wel ke niet over malaise had te klagen. Vandaag is de bazar nog geopend. In de feestelijk versierde zaal van het Speeltuingebouw werd des avonds, on der leiding van den heer Bert Kamper- man met medewerking van Jan van Loo cn zijn band een bal-avond gehouden. Na een begroetingswoord door pater Kromee, directeur van het Studiehuis „Don Bosco" hield dr. Thijssen, kape laan uit Utrecht een gloedvolle rede over het nut en de beteekenis der Sale siaansche medewerkers. Spreker wekte op het werk der Salcsianen in Neder land voor de verwaarloosde jeugd in 't bijzonder te steunen. De heer J. Sieraal, Amersfoortsch mc- dewerkor sprak een propagandistisch woord en herdacht alvorens zijn rede aan te vangen met een minuut stilte de overleden medewerkers. Hij spoorde aan dit jaar ieder één medewerker aan te brengen en merkte op dat dit familio- leest bedoeld is als een uiting van dank baarheid en om eens kennis met elkaar te maken. Door de pxnester-studenten van hot Studiehuis „Don Bosco" werd opge voerd het openluchtspel in drio bedrij ven „Do gesti'afte met den kooi'de" van Gheon. Een dameskoortje uit Utrecht bracht eenige liederen ten gohoore. De middag werd besloten met een Ma- ïüa-pi'ocessie en een plechtig Lof. Pater Dirksmcijer sprak een kort sluitings woord en spoorde allen aan trouw te blijven aan het lidmaatschap van Don Bosco. 't Was 8 uur geworden eer het eerste Salesiaansche familiefeest ten einde was. Vermelden wij nog, dat het R.K. mu ziekgezelschap „Wilski'acht" het feest met muziek opluisterde. DAT kan ik U wel zoggen ik heb verleden week de overtocht gemaakt en ze zijn thans ver bazend streng", zei de magere heer. „Ik heb 't nog nooit meegemaakt, zoo nauw als ze het nu nemen." „Ja, ze ze doen werkelijk overdreven", vulde de dikke kleine heer aarx, die or als 'n handclsi-eiziger uitzag. „Bij de deur hebben ze twee gendarmen doen post vatten, die iemand een derde graads verhoor afnemen, nadat hij de douane reeds gepasseerd is, cn gewoonlijk zijn er ook nog „geheime", die iemand nog eens visiteeren of hij inderdaad niets gesmokkeld heeft, Daargelaten nog het feit, dat het onderzoek in de douaneloods zelf zoo streng is als iets. Ik reis nu al sinds jaren hoen en weer, maar iets der gelijks heb ik nog nooit beleefd!" „Ja, ja ze zijn tegenwoordig zeer streng", beaamde de magere heer. „De hemel weet waarom. In ieder geval is het zeer onaangenaam." „Het gaat uit van de politie", zei de dikke heer.,, Ik heb mij laten vertellen, dat een soort dievenbende, gekleed als toeristen, dingen wil binnensmokkelen sieraden, kleine kumstvoox-werpen en dergelijke objecten, dikwerf van groote waarde!" Miller zat zoo stil als een muis cn deed zijn best den blik van den gezet- ten man met het bruine pak aan, te ontwijken. Deze reis scheen hem heel wat onplezieriger dan de voi'ige. Welis waar waagde hij ditmaal ook veel meer: uitgezochte steenen uit de sieraden der allerbeste families gebroken, ter waarde van 15.000 pond, in één pakket te smok kelen dat wou wat zeggen! Boven dien als men een tijdlang ongehoord geluk heeft gehad dan kan men ten leste toch wel eens wat angstig worden. Miller was er op voorbereid tegenspoed te verwachten, wanneer hij iemand als den man in't bruin mocht ontmoeten! Zoodra hij hem op het perron gezien had, was hij ongerust geworden. Het ge zicht van den man was waarschijnlijk maar quasi onverschillig, die dikke krachtige gestalte, het slecht passonde bruine pak dat alles verraadde den detective. Het was zoo duidelijk te zien, dat hij op iemand wachtte natuurlijk op hem. Bijna had Miller zich omgekeerd cn het station uitgevlogen. Maar uit angst was hij gebleven hij wou niet verdacht schijnen. Hij zei tot zichzelf, dat hij vol moest houden, maar hij voel de zich als het konijntje dat onder de betoovering van de slang geraakt is. Maar daar de man niets deed, doch kalm de aankomende passagiex-s gade sloeg, was Miller wat geruster gewor den. „Ik verbeeld mij dat allemaal maai'", dacht hij. „De kerel is heelemaal niet van de „Yard". Als hij een detec tive was, had hij mij allang geaircs- teerd!" Toen de trein zich in beweging zette, had Miller zichzelf weer in de hand. Hij zou dezen grootsten haal. die ooit bestaan had, met dezelfde handig heid in Parijs binnenbrengen als hij met zijn vroegere smokkelarij on gedaan had. Maar eensklaps was daar de man in het bruine pak weer! Was door den corridor gekomen met zoekenden blik en had zich tenslotte zoodanig in den langen, open wagon gezet, dat hij Mil ler gemakkelijk in 't oog kon houden. Deze zette een doodonschuldig gezicht., maar al zijn zenuwen begonnen weer te trillen. En dan nog dat gesprek over dc Fx-ansche douane! Daar was Miller nog nooit bang voor geweest. Edclsteenen nemen slechts weinig plaats in, maar tot nog toe had Miller slechts kleine hoeveelheden gesmokkeld. Gewoonlijk had hij de steenen in zijn scheerzeep ge stopt. Maar ditmaal waren het nog al veel diamanten. Hij had ze in een pa- pioren zakje gedaan en dat in den goed- koopen kodak, welke hij bij zich had, verborgen. Hij had deze manier voor doodzoker gehouden maar toen hij van do verscherpte controle hoorde, scheen de zaak hem hopeloos. Zijn angst gxoeide zienderoogen. En eindelijk snapte hij, waarom de man in 't bruin geen aanstalten maak te om hem te arrosteeren. Hij had het immers heelemaal niet noodig een ver keerde arx-estatic te riskeeron. De Fran sche douaneboambten zouden hem dat werkje wel uit de hand nomen. Hij be hoefde eigenlijk niets anders te doen dan Miller in 't oog te houden cn er dan bij te staan, als hij, wat aan te nemen was, aan een vicitatie aan den lijve onder- worpen werd. Dit was ongetwijfeld zijn plan. Hij volgde Miller als een schaduw toen zij den trein verlieten, toen zij door de passencontrole gingen en de brug naar de boot bestegon. Toen Mil ler zijn reistasch aan boord in een hoek gezet had, zette dc bruine man do zijne er naast. Miller ging naar de bar om een glas cognac te drinken: de man in 't bruin nam een glas sherry! Miller voelde, dat het spel verloren Engeland levert vele goede stukken cn dan voox-al Amerika. Het is jammer, dat hot laatste land niet aangesloten is bij de Berner Conventie, waardoor men de kans loopt, dat een paar weken voor de première van een Amerikaansch st.uk, een ander gezelschap hetzelfde stuk op de planken brengt. Men heeft niet de zekerheid, dat men het stuk alleen heeft en dit brengt groote hezwax'cn met zich mede. Het staat wel vast, dat. het pu blick voorliefde heeft voor blijspelen. Toch moet men er voor zorgen, dat men geen eenzijdig rcpei'toii'c krijgt, hoewel men met de keuze van de ern stige stukken zeer voorzichtig moet zijn. Tenslotte besprak de heer van der Lugt Melsert nog de critiek, die hij van groo te waai'de achtte en waaraan het slagen van een stuk afhankelijk is. Hij besloot met den wensch uit te spreken, dat men in dezen moeilijken tijd het tooneel met rust zal laten en niet teveel recepten geeft. „Het tooneel moet zelf probeeren zich er wederom op te werken". De leden verzamelde zich na deze cau serie in den Raadskelder, waar een Hollandsche koffietafel werd genuttigd. Tot. besluit van deze bijeenkomst werd een autotocht door onze provincie ge maakt. was. Dat hij terstond na de landing aan gehouden en de steenen bij hem gevon den zouden worden. Zijn eenig heil be stond daax-in, dat hij zich vóór zijn aan houding van zijn diamanten ontdeed; maar het vvas een ontzettend besluit, een goede 15.000 pond sterling over boord te gooien. Maar alles was nog be ter dan een lang verblijf in de gevan genis en dat zou een zeer lang ver blijf worden! Op zijn strafregister van Scotland Yard stonden dingen, die hem wis en zeker bij deze gelegenheid inge peperd zouden worden. Ja, het was absoluut noodzakelijk, dat hij zich van de steenen. ontdeed. Maar hoe zou hij 'm dat leveren? Aanvankelijk had hem dat oneindig gemakkelijk toegeschenen. Hij kon immei'S heel onopvallend tegen de reeling leunen, en dan, als hij een kiekje wou nemen, het apparaat door 'n onhandigheid in zee te laten vallen. Maar in werkelijkheid ging dat niet zoo gemakkelijk! Telkens als hij dicht bij de reeling kwam, was die duivelsche detective altijd vlak bij. Zoodat, ook als hij niet te zien vvas, Miller toch steeds het gevoel had, alsof hij ergens in een schuilhoek beloerd werd. Daarom kon Miller ook dè,t niet riskeeren. Toen zij Boulogne naderden werd de kans op deze mogelijkheid hoe langer hoe klei ner. De man. in 't bruin ging vlak naast hem aan do reeling staan, naar het scheen, om een oogje op zijn bagage te houden. In werkelijkheid hield hij ech ter geen oog van Miller af en deze zag geen uitkomst meer. En toch viel hem op het laatste oogen blik nog een reddende gedachte in. Toen de Fransche witkielen lawaaie rig, duwend, stootend en dringend het dek bemecsterden, zag hij terstond de eenige reddingsmogelijkheid. Hij maak te den gesp los van den riem waaraan hij zijn kodak droeg, liet onbemerkt het apparaat op den grond glijden en schoof het toen, gedekt door den algemeenen wirwar met zijn voet onder een bank. Dan gaf hij een witkiel zijn handtasch en baande zich een weg naar de doua- nozaal om zoo spoedig mogelijk gehol pen te worden. Het onderzoek was uiterst streng. Het was alsof er verdenking op hem rustte. Elk voorwerp in zijn handtasch werd onderzocht, ook zijn scheerzeep. Hij dankte den hemel, dat het hem mogelijk was geweest van den kodak af te ko men. En nogmaals dankte hij den hemel voor de genade toen hij bij den uitgang van de douanezaal door twee gendar men aangehouden en voor de tweede maal gevisiteerd werd, in hoofdzaak op tabak, sigaren en sigaretten. Hij moest zelfs zijn jas uittrekken om nog eens aan den lijve betast te worden. En daarna werd hij nog vóór het ver trek van den Parijschen trein aange houden. Twee sjofel uitziende mannon versperden hem den weg en verlang den den inhoud van zijn heide tas- schen te zien. Toen hij eindelijk zijn coupé bereikt had, viel hij met een zucht van verlichting op een zitplaats neer. Hij was er goed afgekomen; hij was er zeker van, dat hem dit niet ge lukt zou zijn als hij zijn kodak bij zich had gehad. Hij had het grootste geluk van zijn leven gehad, was op het nip pertje het noodlot ontgaan. Hij was te elfder ure de douane en de politie ont snapt en vóór alles den man met het bruine pak aan, den iman van Scotland Yard. Juist toen hij zich aan de edele ge voelens van dankbaarheid overgaf, hoorde hij door het geopende raam van het portier, dat iemand hem aan riep. Hij keek naar buiten. Het was de man in 't bruin. Hij hield Millers came ra in de hand en riep: „Hallo, meneer U hebt uw kodak op de boot laten lig gen! Ik heb het als Uw eigendom her kend aan de vlek op het etui. Vang het even op, meneer!" Millers hart klopte of het zou barsten. Dat was beslist een val, die hem gezet wex'd. Een val om hem zijn misdrijf te kunnen bewijzen, niettegenstaande hij zich van zijn kodak had ontdaan. Als hij er op inging was hij verloren. Daar hij aarzelde, riep de man vol ongeduld: „Gauw nu, meneer, vang! Ik heb haast. Ik moet den trein naar Marseille pak ken Miller ving de camera op, welke de man hem toegeworpen had, en mompel de onduidelijk: „Ja ik weet niet die visitatie„Daar heb ik me niet om bekommerdben blij, dat ik het ding en U gevonden heb. Adieu, meneer! Ik moet mij haasten.1" Toon de man zich omkeerde en weg rende, schudde Miller den kodak en hoorde het gcdi'uisch der steenen, die in het zakje geborgen waren. Hij staar de ontsteld en half verslagen den man met het bruine pak aan na, die over de rails naar den trein voor Marseille snelde, welke op het punt van vertrek stond.... De man in 't bruin had zijn diaman ten voor hem door de douane heen ge smokkeld.... had hem gered! GRAND THèaTRE. Vertooning van de film „Jongensstad". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. CITY THéATER. Van Vrüdag 2 Juni t m. Dinsdag 6 Juni en Woensdagmiddag 7 Juni vertooning van „Roode Oichi- deeën" en „Bij verrassing getrouwd". Voorstellingen: Zondag 1.45: 4 00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.80 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „De geest van den iwarten piraat" II en „Zwerver der Zee". WIJKGEBOUW NED. HERV. KERK (Mon nikenpad). 6 Juni. Openb. vergadering Christ. Hist. Unie. 8 uur nam. AMICITIA. 12 Juni. Vergadering van Dö Princevlag. 8 uur n.m. A. B. v. L. O.-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni. Kinderfeestdag van de N.U.S.O. 8.15 uur nam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3