Het Sovjet-antwoord „De ware zenuwoorlog is begonnen" Japan hervat offensief in Londen ontvangen Albaneesche grondwet plechtig overhandigd FRANK VAN DER GOES OVERLEDEN Firma Ml van RAALTE DE EEMLANDER Maandag 5 Juni 1939 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang Ho. 320 Groote moeilijkheid: de Baltische landen Uiteenzetting van Mistier voor de Radicale Partij in Frankrijk Roosevelt moet nog zijn kamer houden PRINS PAUL BIJ GOERING Het Chineesche korps „Durf te sterven" weert zich in Hongkong Engelsch schip in een kruisvuur Ex-Koning Zog naar Versailles Aardverschuivingen in Noord-Itali Pleidooi voor Japansch verbond met de as Chamberlain's langste vacantie Geestelijke vader van de Soc. Dem. Arbeiders Partij en bekend literator Een principieel Marxist Franco demobiliseert Anti - Joodsche actie in Slowakije POREUZE NETST0F Licht op: 9 uur 45 min. AMERSFOOR1SCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95: p«r maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRI IC nFR AnVFRTFNTIFN »an l—4 re£c,s f 105 met »nbeöriP van een bewijsnummer, rwua utn fluumuintn {Q25 Liefdadigheids.advcrten,jën VOOr de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 DE BRITSCHE REGEERING PUBLICEERT DE NOTA NIET LONDEN, 5 Juni (Reuter). Het Russische antwoord is te Londen ontvangen. De teksten zijn aan de Fransche en Britsche ambassadeurs te Moskou overhandigd. De Britsche regeering bestu deert het antwoord zorgvuldig, dat in overeenstemming is met de punten van de redevoering, die Molotov vorige week heeft uitge sproken. Reuter verneemt, dat de eerstvolgende stap zal zijn het zoeken van een formule om tegemoet te komen aan de Russische voorwaarde, dat een driemogendhedenwaarborg moet worden ge geven aan de Baltische landen, ofschoon deze duidelijk hebben ge maakt, dat zij van niemand een waarborg wenschen, op grond van de overweging, dat hun veiligheid gelegen is in volkomen neutraliteit. De andere belangrijke punten in de rede van Molotov schijnen niet dezelfde moeilijkheid te bieden. De afsluiting van een zuiver defensief pact tot onder- lingen bijstand tusschen de drie landen wordt niet in twijfel getrokken. Met vertrouwen verwacht men, dat de vorm en de omvang van den onmiddellijken, daadwerkelijken bijstand, die gegeven zal moeten worden in geval vap agressie op andere staten dan Frankrijk. Engeland en Rusland, op bevredigende wijze zal worden geregeld. De Britsche regeering publiceert de nota niet. in dit gebied. Dat, is evengoed van toe passing on Duitschland als op de U.R.S.S. De Baltische staten verhelen hun ongerustheid niet, welke gewekt wordt door den wensch der Sovjets om hun bescherming uit te strek ken over de Baltische staten en toonen weinig gehaastheid om de garantie van hun Oostelijkcn na buur te aanvaarden. Wie weet of in den tegenwoordigen toestand een nauwere harmoniseering van de politiek der Baltische landen en die van Polen niet de rationeelste oplossing zou zijn. TEN aanzien van de Britsch-Rus- sische onderhandelingen schrijft het Poolsche orgaan der groot industrie „Kurjer Polski" dat het pro bleem van een waarborg' aan de Bal tische landen Polen van nabij raakt, aangezien niets, wat de Baltische aan gelegenheden aangaat, Polen onver schillig kan laten. Polen zal nooit toestaan, dat een vreemde mogendheid zich installeert DE ZITTINGSPERIODE 'VAN HET PARLEMENT PARIJS, 5 Juni (Havas). De voor zitters en algemeens secretarissen van de departementale federaties van de Radicaal-Socialistische partij hebben besloten, aan Daladier de concIi«ies voor te leggen, waartoe zij gekomen zijn ten aanzien van de kwestie eener eventueele verlenging van de zittings periode van het parlement. Deze conclusies komen hierop neer: 1. Daar het niet bekend is, hoe de internationale gebeurtenissen zich zul len ontwikkelen, is het niet mogelijk, reeds thans een besluit te nemen ten aanzien van de verlenging. 2. De vergadering verwerpt iedere verlenging op termijn, alsook het geldig verklaren van een zesjarig mandaat voor het thans zittende parlement. 3. De vergadering meent het niette min aan Daladier te kunnen overlaten, te beslissen over een „voorloopig uit stellen" van den verkiezingstijd, indien de noodzaak hiervan in den eerstko- menden tijd mocht blijken. Na de rede van Daladier heeft het executief comité der radicale partij een uiteenzetting aangehoord van den voor zitter der Kamercommissie voor Buiten- landsché Zaken, Mistier, over de buiten- landsche politiek. Hij-wees er o.m. op, dat in de pacten, die thans gesloten worden tezelfdertijd voorzieningen wor den getroffen voor de middelen om de gegeven garantie te verzekeren, terwijl alleen voor kwesties van vitaal belang de casus foederis kan optreden. Ook wordt er niet veel ruimte gelaten voor juridische exegese. Het pact, met Tur kije is nog slechts een kwestie van dagen, De sluitsteen echter van het systeem, dat thans uitgewerkt word., moet worden gevormd door het accoord met Rusland. Ongetwijfeld, zoo verklaarde spr. waren de eerste Engelsche voorstel len niet van dien aard. dat zij kon den worden aanvaard. Wat men thans Rusland voorstelt is echter afsluiting van een pact op voet van werkelijke gelijkheid en in een geest van algéheele wederkeerigheid. Het is thans aan Rusland een verzoe ningsgezind gebaar te maken. Wij hopen, aldus spr., dat wij spoedig een einde zien komen aan deze diplo matieke traagheden, die gevaarlijk zijn, omdat'zij zekere verwachtingen wekken te Rome en Berlijn. De Duitschers moe ten thans begrijpen, dat zij slechts nut tige besprekingen op economisch gebied kunnen krijgen, wanneer-zij erkennen, dat het tijdvak van de gewelddadige overvallen gesloten is en dat het uit is met zekere unilaterale manieren om verdragen te verscheuren. Mistier besloot met aan te toonen, dat alle gesloten of nog te sluiten pacten slechts defensief zijn, want het Euro- peesche evenwicht moet gehandhaafd blijven. „De ware zenuwoorlog is begon nen: Het Fransche volk kan standhou den zoolang als noodig zal zijn." Hughes verhinderd aan de ont vangst van het Britsche koningspaar deel te nemen WASHINGTON', 5 Juni (Reuter) De koude, waaraan President Roose velt lijdende was, in geweken, de ge neesheer heeft hem evenwel aangera den nog in huis te blijven in verband met het zware programma, dat den President de volgende weken, ter ge legenheid van het bezoek van het Britsche Koningspaar wacht. Hughes, de chief justice van de Ver- eenigde Staten en oud-minister van Buitenlandsche Zaken, is lijdende aan een zweer in de twaalfvingerige darm en zal derhalve niet aan de plechtige ontvangst van het Koningspaar deel nemen. Wat Duitschland economisch wil BERLIJN. 5 Juni (D.N.B.). Prins Paul van Joegoslavië heeft in gezel schap van Goering te Doeberitz het jachtescadriile „Rïchthofen" bezichtigd en te Gatow de luchtbescherming-acade mie en de luchtkrijgsschool bezocht. Tegelijk met het officieele bezoek van prins Paul van Joegoslavië worden, zoo meldt Havas, te Keulen economische on derhandelingen gevoerd tusschen Duit- sche en Joegoslavische regeeringscom- missies. Duitschland wenscht o.a. het recht te hebben op een grooter deel van bepaal de door Joegoslavië geleverde grond stoffen als hennep, bauxiet en anti moon. SJANGHAI, 5 Juni (Reu ter). Het Britsche s.s. Liwo, dat hier aangekomen is, heeft zich op zijn reis over de be neden Jangtse temidden van een kruisvuur tusschen Ja- pansche troepen en Chinee sche guerilla benden bevon den* De machinegeweerkogels flo ten om de Liwo heen, dóch blijkbaar waren zij niet voor het schip bedoeld. In West-Sjansi heerscht weder groote bedrijvigheid De Japanners hebben het offensief naar. het Westen, in de richting van de Gele Rivier, hervat, met het doel, tot de provincie Sjansi door te drin gen. Op het oogenblik zijn in West- Sjan.si 20.000 man Japansche troe pen met zware artillerie samenge trokken. Het Japansche ministerie van Marine heeft een protest gericht tot de Britsche marine-autoriteiten wegens het mis bruiken van de Britsche vlag door de Chineezen en het vervoer van wapenen en munitie door Britsche schepen naar de aanhangers van Tsjang Kai Sjek. MONARCHALE CONSTITUTIONEELE REGEERING ROME, 5 Juni (Stefani). De Koning-Keizer heeft in speciale audiëntie een Albaansche delegatie ontvangen, ter plechtige overhandi ging van de grondwet, welke de vorst aan het Albaansche volk heeft verstrekt. De Albaansche minister president, Verlaci verklaarde; dat Albanië altijd getrouw zal zijn aan den Koning-Keizer en niet zal ver geten wat het fascistische Italië ge daan heeft voor zijn welzijn en voor uitgang. De grondwet vermeldt o.a., dat de Al baansche vlag rood is, met in het mid den de zwarte adelaar en het fascistisch embleem, dat het Albaansch de officiee le taal is, dat alle godsdiensten geëer biedigd worden, dat de Albaansche Staat geregeerd wordt door een mo narchie con«-titutioncele regeering, dat de troon erfelijk is volgens dc Salische wet in de dynastie van Victor Emma nuel III, koning van Italië en Albanië, Keizer van Ethiopië. Ciano en Gemil Dino, de minister van buitenlandsche zaken van Albanië, heb ben een overeenkomst onderteekend in zake de unificatie der diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen der beide landen. Mussolini heeft te Rome de onder lei ding van minister-president Verlaci staande Albaansche missie ontvangen bij deze gelegenheid medegedeeld, dat vier Albaneesche burgers, waaron der Verlaci, tot senator, en de minister van buitenlandsche zaken Dino tot am bassadeur zijn benoemd. De Ministerraad te Tirana heeft beslo ten de Albaansche havenstad Santi Quaranta* te verdoopen tot Porto Edda, als eerbetoon aan gravin Edda Ciano Mussolini, gemalin van den Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Za ken. Ex-koning Zog van Albanië heeft het kasteel de la Mave, waar verleden jaar de hertog en hertogin van Windsor ge logeerd hebben, voor drie maanden ge huurd. Men venvacht de koninklijke familie hier tegen het einde van de volgende week. MILAAN, 4 Juni (D.N.B.) Tenge volge van den zwaren regenval der laatste dagen in Noord-Italië, heeft zich nabij Montefiorino ten zuiden van Modena een enorme aardlawine van den Mont Cantiere losgemaakt. Te Maesta nabij Cigni moesten vijftig huizen wegens gevaar van instorting ontruimd worden. Bij Tontola in het gebied van Forli is een plaatsje vol komen onder de aardmassa's begra ven. De inwoners konden nog tijdig ge waarschuwd worden, dat zij hun hui zen moesten verlaten. Het ministerie deelt mede, dat de Ja pansche marine zich in sommige geval len niet zal tevreden stellen met alleen een onderzoek naar dc nationaliteit van een schip, dat de Britsche vlag voert en dat, meer in het algemeen, de Japansche autoriteiten niet langer kun nen dulden, dat derde mogendheden zich inlaten met handeldrijven, hetwelk Tsjang Kai Sjek kan helpen. De Britsche regeering heeft, naar „Nit- sji-Nilsji" verneemt, besloten een twin tigtal Chineesche terroristen in de Britsche concessie van Tientsin, waar onder de moordenaars van den douane- beheerder en directeur van het filiaal Tientsin der Federal Reserve Bank, uit te leveren aan de voorloopige regeering der Chineesche republiek te Peking, Het Foreign Office heeft hiervan recht streeks de Kwo Mintang regeering in kennis gesteld. De Japansche consul te Tientsin had om de uitlevering der moordenaars verzocht. Durf te sterven Volgens te Honkong ontvangen be richten hebben, naar het Chineesche persbureau meldt, leden van het Chi neesche korps „Durf te sterven" op 31 Mei te Hankau voor een waarde van 20 millioen yen aan Japansche militaire voorraden verbrand, in verband waar mede de Japanners in de stad den staat van beleg hebben afgekondigd. Tot 2 Juni hadden de Japansche militaire autoriteiten reeds meer dan honderd Japanners gearresteerd, die belast wa ren met de bewaking van het depot. Het Chineesche gezantschap heeft het A.N.P. een mededeeling doen toekomen, waarin onder meer ge zegd wordt, dat volgens de verkla ringen van den woordvoerder van den Chineeschen Militairen Raad tot het einde van 1938 ten minste 283.333 Japansche officieren en man schappen aan de verschillende fron ten in China zijn gesneuveld. Ge durende de gevechten bij Nantsjang en in Noord-Hoepoeh van den laat- sten tijd reeds hebben de Japanners meer dan 60.000 man verloren. Rekening houdend met de mogelijk heid van ontscheping van Japansche troepen te Swatau, de Zuid-Chineesche havenstad, in verband met activiteit van de Japansche vloot voor de kust van Fockien en Kwangtoen, hebben dc plaatselijke autoriteiten, naar het Chi neesche persagentschap meldt, den spoorweg, welke bij Swatau zijn begin punt. heeft, over eon afstand van vijf tig kilometer onbruikbaar gemaakt. TOKIO, 5 Juni (Havas) Koemata- ro Honda, de vroegere Japansche am bassadeur te Berlijn, heeft in een hier gehouden rede gepleit voor een spoedige tot stand'koming van een bondgenoot schap met Duitschland en Italië, dat volgens hem niet alleen een militair verbond, doch een nog veelomvattender bondgenootschap moest zijn. Duitsch land, Italië en Japan moesten zich volgens hem als nietbezittende landen nauw aansluiten tegen de bezittende naties. Voorts verlangde Honda, dat de Ja pansche Regeering, China den oorlog zou verklaren en toekenning van belli- gerentenrechten zou eischen, hetgeen een doeltreffende blokkade van de Chi neesche kust en een krachtige politiek tegenover dc andere mogendheden mo gelijk zou maken. LONDEN, 5 Juni (Reuter). Cham berlain keerde hedenmorgen lerug in Downingstreet. Hij is negen dagen weg geweest, hetgeen de langste onafgebro ken vacantie zou zijn geweest, die hij de laatste twee jaar géhad heeft. LAREN, (N.H.), 5 Juni. Heden morgen omstreeks vijf uur is in zijn woning aan de Lingenskamp te Laren op SO-jarigen leeftijd overle den de bekende literator en schrij ver Frank van der Goes. Nog geen vier maanden geleden, in Februari j.l. is hij bij zijn tachtigsten verjaardag door een grooten kring van vrienden gehuldigd, en bij deze gele genheid is ook in persorganen van alle gezindten de beteekenis van Van der Goes als mensch en voor de cultuurhis torie van Nederland uitvoerig geschetst. Frank van der Goes, afstammeling van een adellijke Zeeuwschc familie, werd op 13 Februari 1S59 geboren te Amsterdam, waar hij de vijf-jarige H.B.S. bezocht en reeds in die jaren als leerling van den bekenden dr. W. Doo- renbos in contact kwam met de groep jonge letterkundigen, die in 1SS5 de kern zouden vormen van de nieuwe li teraire beweging rondom het tijdschrift „De Nieuwe Gids", tot welks oprichters Van der Goes behoorde en van welks eerste redactie hij deel uitmaakte. De jeugdige dichter Jacques Perk was klas genoot. en boezemvriend uit die dagen. De belangstelling van Van der Goes was evenwel, zooals ook uit zijn mede werking aan „De Nieuwe Gids" bleek, niet uitsluitend litterair, doch alge meen cultuur-historisch en politiek. Terwijl hij werkzaam was in het assu- rantiebodrijf te Amsterdam, werkte hij o.a. als tooneelcriticus mede aan „De Amsterdammer" van De Koo, en toonde hij actieve belangstelling voor de op komende socialistische arbeidersbewe ging, die toenmaals geheel onder in vloed en leiding stond van Domela Nieuwenhuis, onder wiens invloed de beweging steeds meer in anarchistische richting werd gedreven. Van der Goed was een der eersten in ons land, die be langstelling toonde voor het marxisme als wetenschap en het van beteekenis achtte, de anarchistische invloeden te bestrijden door te trachten, aan de actie der arbeidersklasse een theoretischen grondslag, gebaseerd op het marxisme, te geven. Dit leidde tot een feilen strijd tegen Domela Nieuwenhuis en de zij nen en tenslotte tot een splitsing, die tot gevolg had, dat in 1897 de Soc. Dem. Arbeiders Partij werd opgericht, als welker geestelijke vader Van der Goes veelal wordt beschouwd. Tegelijkertijd bleef hij ook actief op litterair en artistiek gebied, gedurende een aantal jaren was hij leeraar in de voordrachtkunst aan de Amsterdam- sche Tooneelschool en aan het Amster- damsche Conservatorium, terwijl hij van 1S99 tot 1912 privaat docent was aan de Amsterdamsche Universiteit. Hij werkte verder mee aan „De Kro niek" van P. L. Tak, aan het tijdschrift „De Twintigste F.euvv", en aan het so cialistische maandschrift „Dc Nieuwe Tijd", waarvan hij, samen met Henriette Roland Holst en Herman Gorter redac teur was. In de S.D.A.P. bleef hij altijd een principieel marxistisch standpunt inne men, en na de afscheiding van de tri- bunegrocp in 1909 werd hij mede-redac teur van „Het Weekblad", het minder heidsorgaan in de partij. Van 1912 tot 1925 was hij chef-buitenland van „Het Volk", waarin hij dagelijks zijn buiten landsche politieke overzichten schreef. Toen hij in Hilversum woonde, was hij van 1909 tot 1914 lid van den Hilver- sumschen gemeenteraad, de eenige openbare politieke functie, welke hij ooit wilde aanvaarden Toen in 1932 te Haarlem dc linker vleugel der S.D.A.P. de partij verliet, bevond hij zich eveneens aan de zijde der oppositie en 'werd hij mede-oprich ter der inmiddels weer opgeheven On afhankelijk Socialistische Partij. Van zijn vele publicaties kunnen o.a. genoemd worden zijn vertaling van drie deelen van Marx' „Kapital", zijn litte raire herinneringen uit de Nieuwe Gids tijd en een zeer groot aantal opstellen en essays van litterairen, economischen, politieken en cultuur-histqrischen aard, waaruit ter gelegenheid van zijn tach tigsten verjaardag een bundel is verza meld, die bij de Wereldbibliotheek te Amsterdam is uitgegeven. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van Frank van der Goes geschiedt Donderdag a.e. om half drie op de algemeene begraafplaats te Blaricum. Italianen en Duitschers ver laten het Iberische schiereiland Triomfantelijke ontvangst wacht in Genua BURGOS, 5 Juni (Havas). "pRANCO heeft besloten tot de- mobilisatie van de lichting 1932, welke van 9 tot 16 dezer zal duren. Na de demobilisatie van de lich ting 1932 zal het totaal aantal gede- mobiliseerden 310.000 bedragen. Er zullen daarna nog ongeveer 200.000 reservisten naar buis gezon den moeten worden. Dit zal, naar men verklaart, begin Juli geschied zijn. Achthonderd Italianen uit Frankrijk gerepatrieerd, zijn te Vintimille aange komen. De Italiaansche vliegers die hun ma teriaal vandaag aan de Spaansche luchtmacht zouden overdragen zullen op 9 of 10 Juni vertrekken van Cadiz aan boord van de „Duilio". Te Palma de Majorca zal het per soneel der Italiaansche bases op de Balearen aan boord genomen wor den. Te Genua wacht den vliegers een triomfantelijke ontvangst. De luchtvaarttroepen die uit Spanje terugkeeren bestaan uit 330 officieren, 410 onderofficieren en 490 manschappen, Uit Berlijn: Generaal von Brauchitseh heeft een bezoek gebracht aan het mi litaire kamp te Doeberitz, waar 1500 soldaten die aan den oorlog in Spanje hebben deelgenomen, liggen. Het voor het eerst, dat bekendheid wordt gegeven aan het aantal gpregclde troe pen dat in Spanje heeft gestreden. Von Brauchitseh overhandigde de door Hit- Ier toegekende decoraties. Zondag zijn te Salamanca officieele plechtigheden gehouden ter gelegenheid van het vertrek der Portugeesche vrij willigers, die in Spanje hebben gestre den. SPOORWAGONS STORTEN 60 METER OMLAAG TOKIO, 5 Juni (D.N.B.) Bij de stad Kotsji op het eiland Sjikokoe zijn twee spoorwagons ontspoord en zestig meter omlaag gevallen. Dertien menschen zijn om het leven gekomen, 33 gewond. Organisatie van Slowaken in het buitenland BRATISLAWA, 5 Juni. (Havas.) De Slowaaksche regeering heeft in haar jongste bijeenkomst de oprichting goed gekeurd van een Slowaaksche Lucht vaartmaatschappij. Voorts heeft de re geering het besluit der orde van advo caten te Bratislawa goedgekeurd, het aantal Joodsche advocaten in de stad tot 24 te beperken. Door dit besluit wordt het aantal Joodsche advocaten in geheel Slowakije definitief terugge bracht tot 34. Bevoegde Slowaaksche kringen den ken er over een organisatie te vormen van Slowaken in het buitenland, en wel onder leiding van dc Slowaaksche Volkspartij, die de secretarissen zou be noemen in de verschillende landen, waar zich een Slowaaksche kolonie be vindt. Het gaat in de eerste plaats om Frankrijk en België, waar vele Slo waaksche mijnwerkers wonen en om Duitschland, waarheen 58.000 landbou wers vertrokken zijn. Weerverwachting Verwachting geldig van heden avond tot morgenavond onge veer 19 uur: Voor het gehcele land: Droog, warm weer, licht tot half be wolkt meest zwakke verander lijke wind. Luchtige onderkleeding voor heeren bijzonder sterk. Afd. WITTE GOEDEREN.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7