DE MOORD OP DE DRIE REDEVOERINGEN LINDENGRACHT Gebrs. DIJKMAN LAATSTE BERICHTEN Daladier, Hitier, Kwiatkowski SPANNINGEN ALLERWEGEN Tsjechische fascisten roeren zich DE OORZAAK VAN DE DUIKBOOT RAMP Dappere daad van Oram en Woods NIEUW INITATIEF VAN DEN PAUS? Uw Loodgieter Uw Electro Techn. Inst. Japan geeft geen volledigen steun Legerdag in Twente Politieagent ernstig mishandeld Tweede Kamer komt weer bijeen Debat tusschen deskundigen over de doodsoorzaak van het slachtoffer Behandeling voortgezet Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 5 JUNI 1939 WERELDGEBEUREN TERWIJL de Zondag in ons land gewoonlijk als een a politieke dag wordt beschouwd, waarop de politieke hartstochten een oogenhlik tot bedaren komen, is dat in het buitenland, speciaal in Duitschland en Frankrijk, an ders. In het Duitsche Rijk plegen de groote verkiezingen op Zon dag gehouden te worden, en in Frankrijk was het in de dagen van Poincaré gewoonte dat er el ken Zondag een nieuw stand beeld ter eere van de oorlogs slachtoffers werd onthuld met een hijpassende agressieve rede van den minister-president. Giste ren hebben Frankrijk en Duitsch land beide hun groote rede gehad, terwijl in Polen den dag tevoren een belangrijke politieke oratie is gehouden. Daladier sprak voor eigen partijgenoo- fen in eon vergadering in Parijs. Hitier hield een rodevoering voor de oud strijders in Kassei, terwijl de Poolsche vice-minister-president Kwiatkowski ge sproken hoeft voor don Ernnomischen Raad voor Pom moron. De rede van Daladier. hoewei voor binnenlandsch gebruik bestemd, had toch ook de bedoeling over do grenzen gehoord te worden. Hij vatte de politie ke gedachten waaruit zijn kabinet leeft, samen ih don volgenden zin: „Europa hoeft do kous lnssrhen samenwerking en overheecsehing". Alle weldenkende lie den in Europa zullen, wanneer zij voor deze keuze komen te staan, aan de ge dachte van samenwerking de voorkom- geven. Het komt er echter op aan. wal in de taal van de Era use he politiek on der samenwerking wordt begrepen. Dala dier heeft het begrip samenwerking ver der toegelicht door te spreken van goede verstandhouding, hervatting van het economisch verkeer over de geheeie we reld en billijker verdeeling van de grondstoffen. Het zou toe te juichen zijn. wanneer inderdaad de laatste puzzle, de verdeeling van grondstoffen de sleu tel ook tot oplossing der andere proble men tot een redelijke en aanneme lijke oplossing kon- worden gebracht. t-j Maar onmiddellijk rijst hier de Duitsche eisch van koloniën, en terstond is daar het antwoord van de andere zijde, dat dien eisch afwijst. Natuurlijk heeft de Regeering van Daladier evenals de onze te kampen ge had met kritiek- op de militaire maat regelen die gortomen zijn. om het ge vaar van over de grenzen tegen te gaan. Bestaat dat gevaar soms in de verbeel ding? riep Daladier uit. en hij noemde een getal van drie mIHioen buitenland se he .soldaten, die aan de overzijde dei Franscho grenzen gemobiliseerd zijn Het is, als wij 't goed hebben, de eerste maal dal een dergelijke concrete aandui- ding omtrent het huitenlandsch gevaar en den omvang daarvan uit don mond van een der leidende Europeesche staats lieden is gehoord. Wij weten niet of de Franscho minister-president ook gezegd heeft, hoe hij aan dit cijfer is gekomen. maar het zou- interessant zijn te weten of het berust op nauwkeurige berichten en berekeningen, dan wel dat hef slechts een ruwe schatting is van de troepen die zekere andere landen op 't oogenhlik bii do hand hebben, om op 't eerste signaal actief te worden. Hit Ier spreekt een andere taal. Wal Daladier noj onder samenwerking ver staat. voelt mÜ als omsingeling. Bii het lezen .van zijn redevoering is de indruk onvermijdelijk, dat de wereld wel heel ver verwijderd is van September '38 en wat men kan samenvatten onder don geest van München. Hij ziet in de hui dige taktiek van Engel ind en Frankrijk een directe herleving van de politiek van 1014 en 1018. den geest van Versailles, waarvan hij. llitlcr. juist de uitwerking heeft willen vernietigen. F.n dat hij met die vernietiging voort wil gaan blijkt niet onduidelijk uil zijn militanten toon en uit de verwijzing naar Duitschland? militaire macht. Merkwaardig is. dat de leider van het Duitsche Rijk in deze rede weer met geen woord gerept heeft van Rusland, en dat hij evenmin bij de gebeurtenissen in Polen heeft stilgestaan. Deze laatste za ken kunnen nog wat wachten, acuut voor hem is op 't oogenhlik de politiek van de AVosfersphe democratieën, en do vraag of zich ook Rusland in hun tactiek laat betrekken. Wat er van het antwoord, dat Londen intussrhen heeft bereikt, naar buiten uitlekt, wekt nog niet de ge dachte dat de meeningsversehillen tus schen Engeland en den Sovjet zijn over brugd. De laatste spreker, de Poolsche staats man Kwiatkowski. heeft misschien de meest agressieve rede gehouden. Zijn toon was althans minder omzichtig dan die van Beek. en veel meer op den man af. Het is wel duidelijk dat Polen er tol dusver niet aan denkt om te zwichten voor eischen, die het economisch en po litiek onaannemelijk acht. Het antwoord op de jongste Danzigsche nota's is nog niet publiek gemaakt, maar het laat zich aanzien dat de Senaat met een negatief antwoord zal worden afge scheept. Nieuwe problemen doemen voor Polen aan de Oostzijde op. nu de Sovjet ga rantie-voorwaarden voor de Baltische landen als eisch schijnt te stellen voor het driemogemihedenverdrag. In deze aangelegenheid kan Polen moeilijk lijde lijk toezien. Het gevaar voor Polen dreigt dus van twee kanten. De drie redevoeringen zijn stuk voor stuk het bewijs dat er deze zomermaan den nog.heel veel van het beleid der staatslieden gevergd zal worden, vooral eer de huidige spanningen de wereld uit zijn. Tegen de betooging van Don derdag zijn straffe maat regelen genomen Rede van Frank PRAAG. 4 Juni (Havas). In zake de fascistische betoogin gen welke zich in Praag en Brno hebben afgespeeld, heeft het Uit voerend Comité voor Nationale Solidariteit een communiqué ge publiceerd, waarin wordt meege deeld, dat een dergelijk optreden voortaan zwaar gestraft zal wor den. Zinspelend op de inmenging van de S.S. en Duitsche militai ren tijdens de arrestaties, zegt het communiqué, dat „de Tsje chen zelf hun zaken zullen rege len." Bij wijze van voorzorg tegen fascisti sche betoogingen waren Zondag alle openbare gebouwen te Praag bezet door krachtige afdeelingen Tsjechische poli tie. Alle naar Praag leidende wegen werden streng bewaakt op instructies van de regeering van het Protectoraat. Rada, een der fascistische leiders, ver trouwd medewerker van generaal Gaida. die de voriae week gearresteerd was. is op vrije voeten gesteld. Een tweede leider echter. Locher. het hoofd van de Nationale Executieve der Partij, is nog ip hechtenis. Reiden waren ge- arrcsleerd. tezamen met Vele volgelin gen. na de fascistische demonstraties tegen de regeering van het Protectoraat Donderdag j.l. op het Wenceslausplcin. Politieke kringen bespreken de vcel- bolpekenende rede, die Zondag te Bud- weis is uilgesproken door staatssecreta ris Frank, den vroegeren afgevaardigde van Hcnlein, thans afgevaardigde voor von Neurath. die in zijn toespraak tot ruim 20.000 lpdon der Duitsche Nat: Soc. Partij cn S.A.-mannen de Tsjechen waarschuwde tegen ieder verlangen naar de methoden van den vroegeren president Renesj. De hoofdcommissaris van politie te Mo ra wska Ostrawa heeft het volgende be kend gemaakt: ..Tsjechen hebben ge tracht anti-Duitsche biljetten te ver spreiden. Zulk een actie-, kan zeer ern stige gevolgen hebben niet slechts voor de daders doch ook voor het geheeie Tsjechische volk en zou de betrekkin gen tusschen de Tsjechen en de Duit sche autoriteiten kunnen schaden. De hoofdcommissaris verzoekt .de bevol king zich te onthouden van tegen Duitschland gerichte handelingen". Een van de voorste torpedo- lanceerbuizen kreeg water in LONDEN. 5 Juni (Reuter) De heer Johnson, directeur van de scheepswerf Cammell Laird, heeft medegedeeld, dat de „Thetis" is verongelukt, doordat er water in een van de voorste torpedolanceer- huizen is gekomen. Deze buis moet defect zijn geweest of het voorsluit stuk was niet dicht. De bemanning heeft het nrhteiv-luitsïiik geopend in de mecning. dat er geen water in de buis was. Door den druk van het water konden de mannen de ope ning niet afsluiten. Toen de water schotten waren neergelaten, ston den He twee voorste compartimen ten onder water. Menschenlevens waren toer. nog niet verloren ge gaan. Vier mannen zijn omgekomen bij het gebruiken van de Davistoestellen. Ka pitein Oiam en luitenant Woods ver lieten de duikboot het eerst Vier man nen wilden hun voorbeeld volgen, doch drie hunner moesten door welke oor zaak is niet bekend dood weer in de boot gebracht worden, terwijl de vierde na ccnigen tijd bezweek. Latei- zijn Shaw <>n Arnold nog door middel van het Davistoestel ontkomen. Johnson zette uitcert. dat eerst Oram en Woods naar buiten zijn ge gaan. omdat zij üe nuttigste aanwij zingen voor het reddingswerk kon den geven. Het was een zeer dappere daad van deze beide officieren, om dat zij niet wisten. of zij. aan de op pervlakte gekomen, redding zouden A-inden. Gelukkig kwamen zij in de nabijheid van de „Brazen" boven water. Johnson legde er den nadruk op, dat de admiraliteit alles heeft gedaan om her leven der bemanning te redden. De reddingspogingen werden echter op ontzettende wijze bemoeilijkt door de sterke stroomingen. De duikers werden in bijna horizontale houding gedwon gen. Zij slaagden, er. nie't in dé Vérbin ding tot stand te brengen, die den op- geslolenen van versche lucht had moe ten voorzien. Een der overlevenden heeft verklaard, dat hij geen half uur langer had geleefd, indien hij in de boot had moeten blijven. Johnson was van meaning. dat de duikboot thans vol water staat. Er wor den pogingen in het werk gesteld om het schip langzaam naar boven te brengen. LONDEN. 5 Juni (Havas). De „Daily Mail" meldt uit Rome, dat de Paus aan Engeland. Frank rijk. Duitschland Italië en Polen nota's zal doen toekomen, die niet van gelijkluidenden tekst zul 'en zijn, maar een beroep zullen doen op een geest van samenwer king hij de behandeling der groo te vraagstukken, waarbij de vijf mogendheden belang hebben. Om technische redenen De atletiekwedstrijd Polen—Duitschr land, welke op 18 Juni te Warschau zou plaats vinden, is door de Poolsche afhlc- tiek-unio afgezegd om technische rede nen. Het Poolsche agentschap P.A.T. meldt -uit Berlijn, dat de politie en de geheime staatspolitie den Pool- schen kinderen in Duitschland heeft verboden den door den Bond van Poolsche schoolvoreenigingen geor- ganiseei'den cursus in de Poolsche taal te bezoeken. Uit Danzig meldt het bureau, dat de politie daar e-en feest van de Poolêche jeugd te Sirilice heeft verboden. ».h: F, KR A A Y EN EST BLOEMENDALSCHESTB 9. TEL 519 Twintigduizend menschen dakloos door overstroomingen BELGRADO. 4 Juni (Havas) Het geheeie bekken v-qn de Save. de Drave en de Donau lijdt onder zware over- stronmingen Dp toestand is -bijzonder verontrustend en in Kroatië is groote materieele schade aangericht. Ruim 20.000 menschen ziin hier dakloos. Hiranoema's verslag aan dén Keizér rOICiO, 5 Januari. (Reuter). Mi nister-president. Hiranoema heeft den keizer verslag uitgebracht over de bijzonderheden der Japansche huitenlandsche politiek. Het kleine kahinet heeft vandaag deze politiek definitief goedgekeurd liet karnk ter daarvan is niet officieel hekend gemaakt, hoewel, men zegt. dat de politiek niet beantwoordt aan den volledigen steun, die door Duiisrfi land en Italië gewenscht wordt. Mili taire en andere verplichtingen zou 'den tot het Verre Oosten beperkt blijven. BIWF.NI.AN» -Indrukwekkende demon stratie van onze weermacht Geweldige belangstelling De legerdag in Twente werd begun stigd door buitengewoon zonnig weer. Duizenden verdrongen zich in den vroe gen middag reeds in de straten van En schede om het defifé van de troepen langs het stadhuis gade te slaan. In de groote hall van het stadhuis verzamel den zich tal van genoodigden o.w. de commandanl van het veldleger, Z. exc. luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, gep. generaal majoor K. E. Oudendijk, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandsclie verceniging „Ons Leger", generaal-niajoor W. F. Sil- levis, commandanl der 2c divisie cn cfc Commissaris der Koningin in Overijssel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst. De burgemeester van Enschede, de heer J. J. G. E. Riickcrt, hield ccn toe spraak, waarin hij er op wees, dat het leger in Twente weinig hekend is, door dat men hief geen garnizoen heeft. De belangstelling voor het leger is nu sterk groeiende en deze dag zal er ongetwij feld toe bijdragen, den hand met het le ger nog aanzienlijk te versterken. De commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J, G. baron van Voorst tot Voorst wees daarna in een korte rede op de heteekenis van dezen legerdag en uitte tenslotte zijn beste wenschen voor het slagen van dezen le gerdag. Nadat ververschingen waren aange boden. begaven de genoodigdeii zich naar het balcon :vnor het gadeslaan van het défilé. Dit défilé,.dat door duizenden werd aanschouwd, was een groot suc ces. De meeste legeronderdcelcn waren vertegenwoordigd, o.m. luchtdoelartille rie en pantserwagens. Op het luchtvaartterrein Twente ving om drie uur de eigenlijke legerdag aan, welke door vele duizenden werd bijge woond. De demonstratie werd, nadat het Wilhelmus en het. Twcntsche volks lied waren gespeeld, geopend door een compagnie wielrijders die na het ca roussel rijden gcvech tsoefeningen gaven met lichte en zware mitrail leurs, welke laatste per motor wer den vervoerd. De infanterie werkte bij deze demon stratie samen niet 2 pelctons van het 2c eskadron pantserwagens. Bij de interes sante en goed verloopendc oefeningen, werd o.m. een rookgordijn opgetrokken. Nadat demonstraties waren gegeven met lï.otorartüleric, naderde een eskadron luchtkruisers van het type Fokker F5, flie een dcnkbeeldigen aanval op liet vliegveld Twente uitvoerden. Een batte rij luchtdoclartilleric bestookte daarop de bommenwerpers, die laag over het vliegveld vlogen. Vervolgens gaven da huzaren-motorrijders uit Apeldoorn ecnigc staaltjes van hun bedrevenheid in het torreinriiden en snel in stelling komen. Een detachement van de kolo niale reserve gaf voorts door het optrek ken van een bivak cn het afslaan van een klewang aanval een beeld uit het werk van het Kon. Ned. Indische Leger. De demonstratie werd besloten door een eskadron van het 4e regiment huzaren uit Deventer, een demonstratie welkt eveneens door het duizendkoppige pu bliek zeer gewaardeerd werd. De leger dag werd met het Wilhelmus besloten. Aan H.M. de Koningin werd het vol- Daders met overvalauto naar het bureau overgebracht DELFT, 5 Juni. Zondagavond l aat verliet een aa'n tal^pe_rson en af- koms'tig uit den Haag en Delft een café en gedroeg zich daarbij erg luidruchtig. De agept \an pcilitie Blom, die in de Vlamingstraat-sur veilleerde maande het groepje aan wat kalmer te zijn. Dit had evenwel een averrechtsche uitwerking want met vereende krachten wierp men ziqh op den agent en sloeg en trap te hem. zoodanig, dat hij ernstig ge wond werd. De aangevallen, politieman: heeft nog getracht zijn. dienstrevolver te trekken, hetgeen hem aanvankelijk gelukte, doch tijdens d-> worsteling met zijn aanvallers verloor hij dit wapen, en stond toen machteloos. .Omstanders verwittigden onmiddellijk het politiebureau,..waar op de overvalauto uitrukte. Een aan tal van de aanvallers werd toen naar het bureau overgebracht. Een. hunner verzette zich zoo lievig, dat hem de boeien moesten worden omgelegd. E<m van de mannen heeft kans gezien te ontvluchten, dóch naar hem worden na sporingen gedaan. Het slachtoffer van dezen laffen aanval is in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis over gebracht. De eerstvolgende bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal i* bepaald op Dinsdag 13 Juni, des mid dags te één uur. Aan de orde is de behandeling van hei verzoek van den heer Woudenberg om verlof tot het richten van vragen aan den minister van Sociale Zaken, naar aanleiding van de stakingen bij de werkverschaffing in Drenthe ten gevol ge van de daar heerschcndo toestanden ten opzichte van bezuiniging, belooning en regeling van de werkzaamheden, me de in verband met stakingen en conflic ten bij de tewerkgesteldcn elders, o.a. de Peel. De Voorzitter zal o.m. aan de Kamer voorstellen in deze vergadering een be gin te maken met de beraadslagingen over o.a. het wetsontwerp -wijziging van de Dienstplichtwet en het wetsontwerp wettelijke regelen inzake Kinderbijslag verzekering. Dc voorzitter zal mededecling doen van het besluit der centrale afdeo.ling, om Vrijdag 16 Juni 11)30, te elf uur, in de afdeelingen te doen onderzoeken o.a. het wetsontwerp vaststelling van regelen betreffende het aceountantswezcn, wets ontwerp vaststelling van nieuwe bepa lineen betreffende de inenting tegen pokken, benevens nog andere ontwerpen van eenvoudigen of spoedeischenden aard. gende telegram gezonden: „Ter gelegen heid van dejegerdemonstraties op het vliegveld Twenthe, welke door vele dui zenden belangstellenden worden bijge woond. verzoeken wij Uwe Majesteit de betuiging onzer innige aanhankelijkheid wel te willen aanvaarden. Het comité van den legerdag." AMSTERDAM, 5 Juni. - De recht bank, gepresideerd door mr. J. Boon, zette vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen de beide jonge mannen, verdacht van moord op de bejaarde weduwe Storck in haar wo ning aan de Lindengracht op 21 Janua- •i j.L De oude vrouw werd den volgenden iag dood in tiaar woning gevonden. Hét onderzoek wees uit, dat zij door verstikking om het leven was geko men. Binnen 24 uur na het ontdekken van het misdrijf arresteerde de politie de heide daders: den 19-jarigen klein zoon van de weduwe Storck, Frans E. on zijn vriend den 25-jarigcn Leendcrt K. Zij legden een bekentenis af en ga ven toe de vrouw te hebben gebonden en een prop in haar mond te hebben geduwd. Daarna hadden zij ruirp 400 aan bankpapier en zilvergeld gestolen. Nooit hadden zij echter dc bedoeling gehad de vrouw te dooden Aldus luidde aanvankelijk hun beken tenis. Een psychiater stelde een onder dek in naar de geestvermogens van heide verdachten. De jeugdige klein zoon. van dc oude vrouw werd toere ken i ngs va (haar verklaard, diens vriend L.e.endeii K. was erhter naar het oor deel van dokter Tammenons Bakker verminderd toerekeningsvatbaar. Op 5 Mei stonden de twee verdachten terecht, de officier van Justitie, mr. G J. van Arkel eischte tegen Frans E. wintig jaar gevangenis straf en tegen Leendert K. twaalf iaar gevangenisstraf, in heide gevallen wegens doodslag, voorafgegaan door liefstal en gepleegd om van dat andere -trafbare feit de straffeloosheid te ver zekeren. Enkele dagen na dezen zwaren eisch tegen de verdachten legden zij in het huis van bewaring een nadere beken tenis af. Zij hadden niet 400, doch ruim ƒ2400 gestolen. Het. geld hadden zij gebracht naar de woning van de andere grootmoeder van Frans, de we duwe P., aan de Lijnbaansgracht. Deze Tïjarige vrouw,., die volgens de ver dachten wist, waar het geld vandaan kwam, had ƒ100 gekregen. Zelf had den zij een deel genomen en een broer van Frans, die bij de_yerdegling. aan wezig was, had een Tlein bedrag ge kregen. De rest hadden zij in de keuken- schoorsteen in de woning van groot moeder P. verstopt. Na de arrestatie van de beide jongens was vrouw P. bang geworden en had het geld in veiligheid,gebracht in "de woning van een harer vriendinnen, een oude vrouw die in de Blocmsfrnat woont. Daar yónrl de politie ruim ƒ1000 terug. Vrouw P., die tijdens het tweede póli lieonderzoek in een ziekenhuis werd verpleegd, had voor zij het geld over bracht nog 100 van liet geld aange nomen, Zij werd in het ziekenhuis aan gehouden. Ook de broer van Frans E., Simon, werd wegens heling gearresteerd. De rechtbank wees in de strafzaak tegen de_ beide hoofdverdachten Frans 'en Leendert naar aanleiding van deze nadere bekentenis ccn interlocutoir vonnis, waarbij bepaald werd dat de zaak naar de instructie terug diende te worden gestuurd voor hetinstellen van een nader onderzoek. De verdediger van Leendert K., mr. W. van Everdingen, maakte van deze gelegenheid gebruik, om-de doodsoor zaak die volgens dr. Hulst, die de sec tie op liet lijk had verricht, was gele gen in verstikking, te bestrijden. Als deskundige k décharge had pir. van Everdingen gedagvaard dr. J. B. Stolte. die het met de deskundigen a charge, dr. Hulst-en dr. van Leusdon niet eens was. Neen, meende dr. J. B. Stolte, de dood behoeft niet te zijn ingetreden door verstikking. Een onverwachte, na tuurlijke dood voor het inbrengen van de sok mag niét alleen niet worden uitgesloten, maar ning zelfs, naar uil verschillende gegevens kan worden op gemaakt, waarschijnlijk worden ge noeind. „Ik kon mij hij de lezing der rappor ten niet onttrekken aan den indruk dat reeds tevoren de conclusie vast- slond" meende deskundige. Uitvoerig ging hij punt voor punt de argumen ten van de deskundigen k charge na. Naar aanleiding hiervan ontstond een uitvoerig medisch debat. Een der verschijnselen, door de lijk schouwers aangenomen a's die van ver stikkingsdood, kunnen, aldus de tegen- deskuridige. ook het gevolg zijn van ouderdpms-emphvseem. een toestand van verminderde elasticiteit van liet long weefsel, bii oude menschen niet zeld zaam. Deskundige Stolte bleef bij zijn mee ning. dat de doodsoorzaak niet met ze kerheid vastgesteld kon worden. Een politieman vertelde in het kort hoe de f 1000— bij de oude vrouw in de Bloemstraat werd teruggevonden. Hel geld lag in een penantkastje, gewikkeld in een oude kous. De vrouw had onmid dellijk gezegd, waai het lag. Pres. (tot rechercheur): Bent u ook bij de arrestatie van Simon geweest? Getuige: Ja. we troffen de familie aan in feeststemming. Hoewel er pas twin tig iaar tegen hun 19-jarigen zoon was geëischt, waren dc ouders en Simon naar een feestje bij de buren gegaan. Er werd een stevig glaasje gedronken. Frans E. ontkende thans, dat zijn broer Simon bij de verdeeling van het geld aanwezig was. maar Leendert K. riep: „Wel waar. hii was er bij." De oude vrouw, die in haar woning aan de Liinbaansgracht het geld voor vrouw P. had bewaard, was als getui ge opgeroepen. Zij vertelde, dat haar vriendin bij haar was gekomen en ge vraagd had om „iets" voor haar te be waren. Zij vond dat goed en kreeg een „rolletje". Wat het was wist ze niet. Eenige weken geleden was de recherche gekomen en zij had het pakje direct af gegeven. Vervolgens herhaalden de beide ver dachten hun bekentenis nog eens. Er was ruim f2400,— aan bankpapier en nog wat zilvergeld gestolen. Aan broer Simon had Frans f 10 gegeven. Zelf had Frans dien avond f21.— meegenomen en ook Leendert had wat geld genomen. Frans was den volgenden dag (Zater dagochtend) teruggekomen. Hii had toen f300 meegenomen. De rest was verbor gen in den schoorsteen. Rechter mr. La- mers (tot Frans): Je wilde zeggen, datje grootmoeder ie er eigenlijk toe heeft aan gespoord om je andere grootmoeder te berooven. Verdachte: Ja, méneer. Leendert verklaarde nog, dat Simon veel meer geld heeft gekregen dan f 10,-. Pres. (tot Leendert): En wat heb je zcl. meegenomen? Leendert: Ik denk ongeveer 60,- aan rijksdaalders, en 6 a f 700 aan bank papier. Frans: Je liegt 't, Je hebt een kleine f 1000.— meegenomen. De president vroeg aan Leendert K., waar de nog ontbrekende geld som nu verborgen is. Verd. antwoordde: „Dat vertel ik niet. want dat geld heb ik noodig om voor mijn vrouw en kinderen een schuilkelder en gasmaskers te koopen. Pres.: Hoeveel geld is het? Verd.: Weet ik niet... Pres.: Tel 't dan na. Verd.: Ja. dan weet u meteen waar liet is. Een oogenhlik dreigde er ruzie tus schen de twee verdachten Zij verwijten elkaar meer te hebben meegenomen, dan zii zeggen. Requisitoir De officier van justitie mr. C. J. van Arkel persisteerde geheel bij zijn eisch: twintig jaar tegen Frans E. en twaalf jaar gevangenisstraf tegen Leendert K. Pleidooi Het woord was vervolgens nogmaals aan de verdedigers m.v.M. Schorlesheim en mr. W. van Everdingen. Mr. Schorlesheim schetste nogmaals het Verderfelijke milieu waaruit Frans E. komt. De opzet om de oude vrouw van het leven te berooven blijkt nergens uit. Met klem drong pl. op clementie aan. Mr. W. var Everdingen besprak uitvoerig de conclusie van den deskun dige a déUharge en hij bestreed het sec tierapport van de deskundigen a charge. Vervolgens hesprak de verdediger de persoonlijkheid van den verdachte Leen dert K„ waarna hij tot vrijspraak, subs, clementie concludeerde. De rechtbank zal op 16 Juni vonnis wijzen. Verdacht van heling Vervolgens stond dé broer van Frans, Simon E., terecht, verdacht van heling. Hij had bij de verdeeling van de buit in de woning van' „Opóe P." een klein be drag gekregen van het geroofde geld. In den nacht van 7 op 8 Mei werd hij ge arresteerd. Op 20 Januari op zijn ver jaardag, vertelde liij; trof hij 's avonds zijn broer Frans en Leendert K. aan in dc keuken van grootmoeder P. Zij wa ren bezig met het. tellen van bankpa pier. Frans bad tegen Leendert gezegd: „Geef m'n broer maar een tientje". President: Kreeg ie niet meer? Je zou zoo „hebberig" geweest zijn. Verd.: Eerlijk niet. Ik kreeg twee rijks daalders en vijf gulden. Direct nadat hij het geld ontvangen had was hij wegge gaan. Later had zijn grootmoeder hem verleid dat het geld in den schoorsteen verborgen was. Pres.; En heb je er toen nog wat af genomen. Verd.: Neen. Pres.: Nu, je grootmoeder wel. Frans E.. die als getuige tégen zijn broer Simon was gedagvaard, beriep zich on zijn verschooningsrecht. Het reclasseeringsrapport, dat over Si mon E, is uitgebracht, luidde zeer gun stig. Hij staat bekend als een goed ar beider en mag weer in zijn betrekking terugkomen. De officier van justitie vorderde tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk en met. aftrek van de voorloopige hechte, nis. De verdediger mr. P. A. F. van Vloten bepleitte de uiterste clementie, mede op grond van het gunstige reclasseerings rapport en het blanco stafregister van verdachte. Vonnis 16 Juni. VOORTVLUCHTIG CHAUFFEUR AANGEHOUDEN LEIDEN. Op verzoek van de Leid- sche politie is te Rotterdam aangehou den dc 35-jarige werklooze chauffeur F. H. uit do Alvclaan alhier, die eenige da gen geleden was verdwenen met mede neming van een bedrag van d>-: I gulden aan bankbiljetten, welke hoorden aan zijn 83-jarigon kn- P. R. Hij heeft van dit geld eenige schulden betaald en voorts in Den Haag, Rotter dam en Antwerpen tal van café's be zocht. Bij zijn aanhouding waren van het geld nog slechts twee rijksdaalders over. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8