De Russische kat en de Britsche muis NA DEN OORLOG KOMEN DE MOEILIJKHEDEN K.L.M vliegtuig ramt militaire loods CITROEN 's Werelds economisch beloop DE EEMLANBEJR Dinsdag 6 Juni 1939 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 321 Kwade dagen voor de pers Het wordt druk boven den Atl. Oceaan BOVEE VOOGT Hoe Franco zijn taak wil uitvoeren Vliegongeluk bij Schiphol Museum gewijd aan de „Nieuwe Republiek" Licht op: uur 46 min. AMERSFOOMSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65j per week met gratia verrekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post pet; 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een be\vijsnummer. elite regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van ien prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 HET botert niet zoo heel goed met de Britsch—Russische on derhandelingen. Eigenlijk heeft het met deze pourparlers tot dusverre nog nooit geboterd. Meer dan eens hebben ,wij gewezen op de zeer groote moei lijkheden, die talrijke barricaden op den weg van Londen naar Moskou vormen. Chamberlain heeft deze moei lijkheden eenige weken geleden aan geduid als een .schaduw'. Het is waarschijnlijk, dat hij zich in den de zer dagen te houden Britschen-kabi netsraad in minder vage bewoordin gen zal uiten. John Bull is op het Kremlin nog steeds niet persona grata. Er zijn symptomen, die het vermoe den, zooal (nog) niet de uitspraak, rechtvaardigen, dat de Duitsche Mi- chiel een geziener gast te Moskou zou zijn of is dan de extreem-kapita listische John Buil. Dit is voor de Brit ten een weinig aangename situatie. Gedreven door de publieke opinie en een zeer groot deel der Britsche pers, is de Engelsche regeering zij het niet in homogene formatie den weg naar Moskou gaan bewandelen. Zij had eenige politieke en diplomatieke pasmunt bij zich gestoken, doch alras bleek, dat Vadertje Stalin groot geld vroeg. Zelfs tot wisselen was hij niet bereid. Nota na nota werd verzonden, bestudeerd en beantwoord. De onder handelingen kregen meer en meer het karakter Van een spel van de Russi sche kat met de Britsche muis. Muis te zijn is een rol, die John Buil slecht ligt. Vandaar, dat hij een weinig ver heffend figuur op het Russische di plomatieke tooneel heeft gemaakt. Dit begint thans ook door te dringen tot de politici en journalisten, die tot dus verre niet aflieten om de regeering op te jagen naar den Russischen kant. Wij drukken ons niet te sterk uit, als iwij constateeren, dat die politici en journalisten hun vaderland geen goe den dienst hebben bewezen door hun (.Russische' gedragslijn. Intusschen ziet het er thans naar uit, dat de be sprekingen tusschen Moskou en Lon den zullen gaan stagneeren. En hoe vaak gebeurt het niet, dat van uitstel afstel komt? "OERLIJN gedraagt zich de laatste weken heel rustig. Naar buiten althans. De pogingen tot vorming van een anti-agressie-front zijn in de Duit sche hoofdstad natuurlijk met bijzon dere belangstelling gevolgd, doch steeds weer kreeg de opmerkzame toeschouwer en luisteraar den indruk, dat Berlijn niet geloofde in een alge heel succes van de jongste Londen- sche vastelandspolitiek. De uiterlijke rust impliceert evenwel niet, dat de Duitsche staatslieden hebben afgezien van de, naar hunne meening, noodza kelijke wijzigingen van de kaart en de staatkundige constellatie van Europa. Zij beseffen evenwel, dat, mochten Moskou en Londen elkaar niet vinden, de kansen voor Berlijn om een coup de force te volbrengen dan wel nieu we allianties te sluiten, veel gunstiger Worden. De mogelijkheid van een Duitsch-Russisch vergelijk zou voor Londen wel eens in de zeer nabije toe komst aanleiding kunnen worden (al thans indien de besprekingen met Moskou mislukken) om te gaan ver kennen of er met de Duitschers mis schien niet al te onvoordeelige zaken zouden zijn te doen. De publieke opinie in Engeland is op dit oogen- blik weliswaar afkeerig van een even tueel initiatief in de richting van Ber lijn, maar de publieke opinie kan in korten tijd zeer snel wijzigen, ja, zelfs in haar tegendeel verkeeren. Hoe zal de Europeesche groepeering worden in den loop der komende maanden? Welke overeenkomsten zullen wor den gesloten? Zal het een Britsch- Russisch, een Duitsch-Russisch dan wel toch nog een Britsch-Duitsch ver bond zijn, dat den loop der Europee sche geschiedenis in de komende jaren zal bepalen? Voorspellingen ten deze zijn nauwelijks te geven, daar zoo als wij reeds eenige malen schreven ons werelddeel zich op het oogen- blik op een kruispunt bevindt en voor iedere groote mogendheid meer dan één weg openstaat. Hoe de beslissin gen zullen worden genomen, moeten Wij afwachten. MAG men de betreffende berich ten gelooven; dan is het bezoek van den Zuid-Slavischen Prins-Re gent aan Berlijn een succes geweest voor de Duitsche buitenlandsche poli tiek. Slagen de regeeringen van Italië en Duitschland er in om Zuid-Slavië aan haar zijde te houden, en gelukt het haar om Bulgarije en Hongarije geheel in te schakelen in de „Wirt- schaft" zooals Berlijn en Rome die gaarne zien, dan komt een oecono- misch-politiek systeem tot stand, dat vele reserves heeft. De strijd om Roe menië is nog niet beslist. Deze be slissing zal eerst vallen, nadat het re sultaat der Britsch-Russische bespre kingen bekend is geworden. Mocht dit een negatief resultaat worden, dan zal Roemenië welhaast genoodzaakt zijn om zijn relaties met Duitschland te verbreeden en te verdiepen, ter wijl dan welhaast onverihijdelijk de Britsche invloed in Zuid-Oost-Eu- ropa aanzienlijk gereduceerd zal wor den. Het is een groote inzet, waarom de heeren in Berlijn, Londen en Mos kou op het oogenblik spelen. Doch tot dusverre is het spel niet zoo hoog en fel geweest, dat de kans op een gewapend conflict in de nabije toe komst aanwezig lijkt. En indien Lon den en Berlijn het alsnog eens moch ten worden, dan zou de kans op ge wapende conflicten van eenigen om vang in ons werelddeel vrijwel nihil geworden# zijn. Laat ons dus hopen, dat een dergelijke overeenkomst door de gebeurtenissen na München naar het oordeel der Britsche en Duitsche leiders niet onmogelijk is geworden. Verschillende bladen in onder scheiden landen verboden of onder controle geplaatst BOEDAPEST, 6 Juni (Havas). De Magyarso, het orgaan der uiterst recht- schc zijde, had edities uitgegeven, wel ke niet waren goedgekeurd. Thans is de vergunning, edities ter goedkeuring voor te leggen, ingetrokken. Deze-maat regel staat gelijk met een verbod van het, blad, dat de laatste dagen de spreek buis was van den leider der Pijlkruisers. De Bondsraad te Bern heeft besloten de Schweizer Zeitung am Sonntag, een te Bazel verschijnend weekblad, voor den tijd van drie maanden te verbieden. Het biad had artikelen gepubliceerd, die ge richt waren tegen vreemde staatshoof den. Naar te Rome wordt vernomen is het Fransche katholieke blad „la Croix" in Italië verboden. Men veronderstelt, dat deze maatregel genomen is wegens een Een Douglas-vliegtüig van den K.L.M.- vrachtdienst is hedenmorgen bij Schip hol in aanraking gekomen met een loods, waarin zich vier militairen be vonden. die hierbij ernstig gewond werden. Het verongelukte toestel artikel over den kerkelijken toestand in Duitschland. Het officieele orgaan van de katholie ke partij in Slowakije, de „Slovak" is door de regeering Sano Mach onder re- geering-contröle geplaatst. Het natio- naal-socialistische orgaan in Slowakije, de „Grenzbote" heeft de „Slovak" aange vallen en beschuldigd onware berichten te publiceeren en een geest van „salon- holsjewisme" aan te hangen. Na het dreigende artikel van de „Grenzbote", heeft de regeering de „Slovak" onder controle geplaatst. Op het oogenblik is nog slechts de „Slovenska Pravda" niet onder controle. WASHINGTON, 6 Juni (Havas) De maatschappij American Export Airlines heeft besloten reeds deze maand de vol gende transatlantische proefvluchten te doen .houden: New YorkBiscarosse, New York New FoundlandEngelandFrankrijk, New YorkAzorenMarseille. Er zal gebruik gemaakt worden van twee-moto- rige watervliegtuigen. De minister van P.T.T. in Canada heeft bekend gemaakt, dat een Trans atlantische postdienst vanaf 24 Juni zal functionnecren op de lijn BotwoodNew FoundlandIerlandEngeland. Tot 22 Juli zal om de twee weken gevlogen worden, daarna iedere week met water vliegtuigen van de Panamerican Air ways. de meest gevraagde wagen voor zaken, sport en tourisme VRAAGT DEMONSTRATIE Als laatste nieuws, de 6 cyl. thans ook leverbaar N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF l.o. VLASAKKERWEG 50 Telefoon 1093 BURGOS, 6 Juni (Havas). Gistermiddag heeft de Natio nale Raad van de Phalanx een vergadering gehouden. Van de 50 leden van den Raad waren 38 aanwezig. Een boodschap van den secretaris-generaal, Fernando Cuesta, en van Franco werd voorgelezen. De secretaris-generaal bracht hul de aan den Caudillo en ver klaarde, dat de Phalanx blin delings aan zijn orders gehoor zaamt, waarna de leden van den Raad den eed aflegden steeds Franco te zullen ge hoorzamen. Franco verzocht vervolgens krachtige hulp om den staat op te bouwen volgens de nationaal-syndicalistische theorie van de phalanx. Ilij zeide, dat na den oorlog, welke de aandacht van de Span jaarden in beslag heeft genomen, de eco nomische en administratieve moeilijkhe den komen. Het nationale Spanje werd door de wereld miskend en kreeg geen buitenlandsche credieten. De grondsla gen van het werk zijn soherheid en dis cipline. Tegenover het nationale Spanje stonden de enorme reserves aan goud en deviezen van het land en een bijna vol komen afwezigheid van vertrouwen in het buitenland. Toch heeft het den toe stand verbeterd door zijn voortdurende overwinningen en de gelukkige maat regelen van den wordenden staat, Bij noodlanding was een botsing niet te vermijden Eén doode, eenige gewonden AMSTERDAM, 6 Juni, He denmorgen omstreeks halftien is nabij Schiphol een ongeval ge beurd, waarbij twee militairen ernstig en twee licht werden ge wond. Een der gewonden is later overleden. I-Iet K.L.M.-vliegtuig P.H.—A.K.N., de „Nachtegaal", dat des nachts gebruikt wordt op den nachtvrachtdienst naar Londen, is des daags in gebruik als lesvliegtuig om don jongen piloten der K.L.M. met het besturen der Douglas- D.C. 2 vliegtuigen vertrouwd te maken. Vanmorgen werd een lesvlucht ge maakt onder leiding van den K.L.M.- piloot Snitslaar, waarbij o.a. het vlie gen op een motor geoefend werd. Dicht bij het vliegveld; toen de instructeur den motor weer op normaal toerental wilde brengen, sloeg deze af, en Snits laar slaagde er in de machine neer te zetten in het bouwland dichtbij Schip hol aan den'overkant van den Schip hol weg. Helaas kon daarbij niet voorkomen worden, dat het. vliegtuig een houten loods, die als schuilhut voor militairen in gebruik is, raakte. Het vliegtuig werd'zwaar beschadigd en de loods in elkaar gedrukt, met het gevQlg, dat van de militairen, die zich er in bevonden, twee zware verwondingen opliepen, en twee 'anderen licht gewond werden'. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gerequireerd en ook de Amster- damsche geneeskundige dienst en de brandweer werden gealarmeerd en ruk ten uit. De laatste behoefde gelukkig geen dienst te doen. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte het ongeval op Schiphol groote consternatie. Van alle kanten, zoowel van de zijde dér K.L.M. als van de militaire lucht- vaartafdeeling begaf men zich naar de plaats van het. ongeval, die in de onmid- delijke nabijheid van het vliegveld, rechts tegenover den toegang tot het militaire gedeelte, is gelegen. ITct was een hoogst ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat zich juist op deze plaats de houten keet bevond, die aan een aantal soldaten van de luchtdoeltroepen, die op het oogenblik op Schiphol gelegerd zijn, tot slaapplaats dient. Toen de ecne motor afsloeg, had het toestel te weinig hoogte om nog binnen het vliegveld te landen, doch de bestuurder zou er in ge slaagd zijn de machine, die eenige tientallen meters voor de plaats waar de keet stond het hek raakte, met den neus in den dijk tot stil stand te brengen. Ongelukkigerwijs bevond zich hier echter het houten gebouwtje, waar de „Nachtegaal" dwars doorheen schoot, zoodat. het houten dak boven op een der vleugels kwam te liggen. De wand werd versplinterd en weggedrukt, zoo dat slechts de houten vloer van de keet de plaats aangeeft, waar het gebouwtje heeft, gestaan. Van de zes militairen, die zich in de loods bevonden, werden, zooals reeds werd gemeld, twee ernstig en twee min der ernstig gewond terwijl de beide ove rigen slechts lichte kwetsuren opliepen. Met een auto van den G.G. en G.D. zijn zij naar een der Amsterdamsche Ziekenhuizen vervoerd. De bemanning van de „Nachte gaal" ie er wonder boven wonder zonder kleerscheuren afgekomen. Het toestel zelf heeft evenwel ern stige averij opgeloopen. Beide vleu geltippen werden afgerukt en het rechtergedeelte van het landings gestel geheel weggeslagen, zoodat liet linkerwiel verbogen werd. Vanzelfsprekend werden ook de schroeven vernield, doch liet ziet er naar uit, dat beide motoren behouden zijn. De neus is licht beschadigd, doch de cockpit en de cabine zijn volledig in tact gebleven. Het toestel ligt met den neus tegen den dijk en had op het oogenblik dat het daar terecht kwam blijkbaar nog slechts weinig vaart. Wan neer het slechts een tiental meters hooger had gezeten, zou het wellicht nog binnen de grens van het vliegveld hebben kunnen landen. Eert der overleden slachtoffers Na overbrenging naar het Wil- helminagasthuis is een der slacht offers van het' ongeval nabij Schiphol, de milicien Leusink. die een ernstige schedelbasisfractuur had opgeloopen, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, overleden. De andere gewonden zijn de mili cien W. Kwaks, die een zware her senschudding heeft opgeloopen, J. Tamboer, die ribfracturcn en een buikperforatie heeft gekregen, en de milicien Prins, die een onder beenfractuur opliep. Rood- en groengeldeurde ijsbergen Vodopianof maakt studie van hun beweging ARCHANGEL, 6 Juni (Havas) De poolvlieger Vodopianof is naar zijn ba sis teruggekeerd, na in de kurazee kleur stof te hebben uitgeworpen op ijsbergen, ten einde de studie van hun beweging te vergemakkelijken. De ijsbergen tus schen 73 graden 45 minuten Noorder breedte en 61 graden 10 minuten Wes terlengte, welke, zich in Oostelijke rich ting bewegen, werden rood gekleurd en de ijsbergen, welke zich tusschen 72 graden 14 minuten Noorderbreedte en 67 graden 50 minuten Westerlengte be vinden, werden groen gekleurd. Chileensche Senaat bekogeld met tomalen en rotte aardappelen SANTIAGO DE CHILI, 6 Juni (Havas). De voor zitter van den senaat, Cru- chaga Tocornal, heeft de re geering verzocht de orde ge durende de zitting te hand haven, opdat de senatoren niet zullen worden blootge steld aan de woede van het publiek. Tijdens de bespreking van een wetsontwerp tot het ver- leenen van amnestie aan de- ger.71, die verantwoordelijk waren voor knoeierijen bij een verplichte verzekerings kas, waardoor 68 jongelieden om het leven waren gekomen heeft het publiek de senato ren bekogeld met tomaten rotte aardappelene.d. Dr. P. J. du Toit houdt een toespraak PRETORIA, 6 Juni (A.N.P.) „Die Transvaler" meldt uit Vrijheid, dat al daar het „Nieuwe Republiek-museum" is geopend door dr. P. J. du Toit. Een groot aantal belangstellenden was bij eengekomen in het oude fort, met zijn drie voet dikke muren en schietgaten. Dr. du Toit heeft Vrijheid geluk ge- wenscht met het museum. In een toe spraak herinnerde hij er aan, dat bij een overeenkomst tusschen de boeren Dinizoeloe een stuk land van 1.300.000 morgen aan de boeren was af gestaan. Hieraan was het ontstaan van de Nieuwe Republiek toe te schrijven. Het oorspronkelijke stuk was gelegen tot aan zee bij de St. Lucia-baai, doch later heeft de gouverneur van Nata de grens veranderd, zoodat. het gebied werd verkleind. Generaal Lucas Meyer was president van de Nieuwe Republiek en D. Esselen was de eerste staatssecretaris. In 1888 werd de nieuwe Republiek in gelijfd bij de Zuid-Afrikaansche repu bliek. De Nieuwe Republiek telde oor spronkelijk S00 burgers. Dr. du Toit heeft, nadat nog enkele toespraken waren gehouden, de vlag van de Nieuwe Republiek geheschen. De aanwezigen zongen daarna het „Kent gij dat volk". Tot, slot heeft een gewezen ambtenaar der Republiek de deur van het museum geopend, waarna een rondgang door het gebouw werd gehouden. W eerverwachting Voor "het Noorden: droog warm weer, helder tot licht be wolkt, meest zwakke Oostelijke tot. Zuidoostelijke wind. Voor het Zuiden: droog zeer warm weer, licht tot half be wolkt, zwakke tot. matige. Oos telijke tot Zuidelijke wind. BESCHOUWING VAN Mr. L. J. A. TRIP JN liet Jaarverslag van De Nederlandsche Bank heeft de president, mrL. J. A. Trip, uitvoerige beschouwingen gewijd aan den internationalen economischenfinancieelen en monetairen toestand. Hij acht het niet aannemelijk, dat de ontwikkeling, zooals deze zich thans openbaartnog ge- ruimen tijd kan worden voortgezetVoorts wijst hij op de enorme sommen, die gebruikt worden voor de bewapening, de groote begrootingstekorten en op de onmisbaarheid t:an den gouden standaard voor het internationale geldverkeer. Voor een uitvoerig uittreksel van het verslag verwijzen wij naar pagina 3 van het tweede blad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1