Schaduwen aan de kust IJdele dreigementen inzake het Suezkanaal Italië's houding gelaakt Torpedobuis stond open, toen de Thetis dook AANSLAG OP HERTOGIN VAN KENT? „Het zou dwaasheid zijn, de deur te openen voor iemand, die slechts verwoestingen komt aanrichten" Valschermsprongen van 7500 M. Chamberlain niet naar Moskou De duikboot zonk onder een hoek van 3a graden KONINKLIJKE TREIN KON NIET VERTREKKEN De eerste verjaardag van de moreele herbewapening VAN RAALTE Organdie Qeorgette Kreuk-vrij Linnen Mousseline Soie Voile Fleurie Crêpe Fancy Percals Voor Zomer-Japonnen Radio-programma's Fa. M. R. N. OOSTERVEEN IANGESTRAAT 42 - TELEF. 11 J. Jefferson Farjeon Ie BLAD PAG 2 AMfcKSEOORISCH DAGBLAD DINSDAG 6 JUNI 1939 PARIJS. 5 Juni (Havas». De Suez- kanaalmaatschappij heeft heden haar Jaarlilksche aleemeene vergadering nf- houden bij welke celecenheil de pre sident van dpn raad van beheer, de markies de Vryrue. epn rode heeft ze- houden. waarin hlf erop wees. dat de punsfiep resultaten, die m°t het kanaal ziin verkregen te danken rijn aan een politiek welke de verschillende belan gen. welke erhif betrokken ziin 'n hpt fulste evenwicht houdt Pe "nnd van b" heer ral dan nok naar hii reide, deze pnliMpk voortzetten. zond°r zieh door de geuite krffipk fp laten beïnvloeden Spr. laakte ln «rherpe bewoordin gen de door Italië on t-viw gezette camnaene. waarvan naar bil ver- klaardp hef dopl was. voor Italië ze tels in den Rand van Beheer -er- krijgen, verlaging van te kanaal rerhfen en tenslotte het hphee»- te doen overgaan on een fnf-»vn»tiorinle commNsle terwifl bil tevens enkele onjuistheden aantoonde ln de door TtallS naar voren gehra-'hte feiten. Hil betoogde, dat de maatsehannii het fvpnwirht fraeht te he.«-aren tncsrhpe de belangen van de ree lens en die var de aandeelhouders en herinnerde eraan dat sedprt 1RS.1 vertegenwoordiger* var de landpn die van hef kanaal gebruik maken aandeel hebben gekiegen ln bet beheer der nndernemine Zeven zetel' zlln toegewezen aan vertegenwoordiger® van de Britscbe reedere. andere aan die van de Fransehe. Vederlar-isebe on Duitsehe reeders TTet kan zfin. aldus Vogue, dat de omstandigheden de m^i<echnppii aanlpiding geven, bet hierbii niet te laten. Doch zij allepn beoordeelt de wen- scheliikbeid van een beslissing. Hpt !s van Jielang. dat zii. die tot den raad vat* beheer toegelaten kunnen worden, bezield ziin van dpn wensch lovaal mede te werken aan den we den gang van zaken der enderne ming en niet deze te dwarsboom en. want het zou een dwaasheid zijn de deur van een huis te onenen voor Iemand, die er slechts zou binnen gaan om er verwoesting aan te rich ten. Het Suezkanaal loopt door F.gvptiscb grondgebied en niemand heeft iets te maken met het feit. dat de F.gvntische regeering het beheer er over beeft toe vertrouwd aan een nnril'-uHere maat- schapnil. Wanneer wij onze rechten ver dedigen verdedigen wij de rpchten van Egypte en wanneer de Fgvntische re geering ons de vrije uitoefening onzer rechten verzekert, dient zl] het belang van Egypte voor het heden en voor de toekomst. Engeland, zoo verklaarde Vogue ten •lotte. Is de grootste aandeelhouder van het kanaal en het grootste gedeelte van het kapitaal is in Fransch bezit. Hieruit vloeit voor de Britsche en de Fransehe regeering de ver plichting voort, haar eigen belan gen en die harer onderdanen te beschermen. Dit doen zij met een vastberadenheid, waaraan wij gaarne hulde brengen. Alles geeft ons derhalve aanleiding, onzen weg te vervolgen zonder iets in ons beleid te wijzigen en zonder acht te slaan op ongerechtvaar digde kritiek en ijdele dreigemen ten. MOSKOU 5 luni (Havas) Dertig officieren hebben gisteren in groeps verband van 7500 meter hoogte een parachute sprong uitgevoerd op een niet nader aangegeven punt in het militaire district Noord Kaukasus. Op 1 luni sprong dezelfde groep van een hoogte van 5MO meter. Aangezien de temperatuur op 7.000 meter hoogte 25 graden heneden het vriespunt ligt. sprongen de parachutisten met een uitrusting van meer dan 35 k.s. o.m. beslaande uit een bontjas beenbe schermers van bont waarop vilten laarzen en twee paar handschoenen. Indiaansche sfeer in het padvinderskamp. dat thans in het Bois de Vincennes te Parüs is opgeslagen. De tenten zijn met karakteristieke teekeninzen bedekt De minister-president betwijfelt of het nuttig zou zijn LONDEN. 5 Juni (Reuter). Het La- eerhuis is vandaag na het Pinksterreces wederom hiiecn gekomen. De speaker kon evenwel de zifting niet presidee- rpn. aangezien hii tijdens de Pinkster- vacantfe een rib heeft gebroken. In antwoord op een vraag ver klaarde minister-president Cham berlain dat het antwoord van de Sovjet-Unie op de Fransch-Britsche voorstellen Zaterdag te Londen is ontvangen. Het wordt thans bestu deerd en de regeering hoopt binnen kort een verklaring te kunnen af leggen. De labour afgevaardigde David Adams vroeg den minister-president of deze, na zijn verklaring voor de overeenkomst van München over de groote waarde van het persoonlijk contact tusscben staatshoof den. het wenschelijk acht een bezoek te brengen aan Moskou. Chamberlain ant woordde. dat zijn verklaring natuurlijk moet worden gezien in het licht van den tijd. In de huidige omstandigheden acht te de minister-president het niet waar schijnlijk. dat het voorstel van Adams nuttig zou zijn. Chamberlain antwoord de niet op de vraag van Adams of een niet uit den weg te ruimen hindernis bestond tusschen Engeland en de Sov iet Unie en of hij niet van meening was, daf door een pprsoonllik bezoek deze hindernis wel zou worden weggenomen. WINNIPEG. 5 Juni (Havas). Vierduizend menschen heb ben hier den koninklijken trein belet te vertrekken. Er was voorzien in een oponthoud van een half uur, ten einde den Koning in staat te stellen de hand te schudden van groepen oorlogsverminkten, die op het station bijeen waren gekomen. Toen deze plechtigheid was afgeioopen. riep de buiten verza melde menigte: .Wij willen den Koning, wij willen de Konin gin". Het Koninklijke paar was verplicht uit den trein te stij gen en zich temidden van de enthousiaste menigte te begeven. LONDEN. 5 Juni Vrij lang durig sprak de minister-president in het Lagerhuis over de „betreurens waardige ramp" van de Thetis, wel ke, naar hij zeide, was veroorzaakt door het onder water loopen van de voorste afdeelingen door een der torpedobuizen in de boeg. welke open stond toen het schip dook. Het signaal toestel van de Thetis werd vernield, zoodat het niet mogelijk was in contact te treden met sche pen aan de oppervlakte. De boeien en rooksignalen werden wel losgelaten, doch niet onmiddellijk opgemerkt. Een volledig onderzoek zal worden ingesteld. De minister-president zeide verder, dat gepoogd was het achterschip hoo- ger uit het water te lichten, ten einde een gat hierin te branden om de opva renden te redden, doch dit is niet ge lukt. Vermoedelijk zijn drie menschen omgekomen, toen zij poogden uit he' schip te ontsnappen en zijn zij in hel schip teruggetrokken. Verder is gepoogd het schip door middel van pontons te lichten, doch het is uit de kabels losgeschoten. Men kan thans met geen mogelijkheid zeggen, wanneer het schip gelicht zal worden. De minister-president gaf namens de regeering en namens het Huis uiting aan de diepe droefheid over het verlies van zooveel waardevolle merischcnle- vens en aan de diepe sympathie met de achterblijvenden De minister-president zette na der uiteen, dat het sluitstuk van een der torpedo lanceerbuizen om onbekende redenen werd ge opend, waardoor het water naar binnen stroomde. De bemanning was niet in staat het eerste water dichte schot te sluiten, zoodat de twee voorste compartimenten vol liepen. Wel werden de ballast- tanks leeggeblazen, doch het schip bleef zinken in een hoek van 35 graden en raakte den bo dem op 130 voet diepte. Woensdagmid dag te twee uur zal aan boord van een Britsch oorlogsschip in de nabijheid van de plaats, waar de onderzeeër is gezonken, een herdenkings dienst voor de slachtoffers van de ramp worden gehouden. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de Thetis zal te Porthsmouth wor den ingesteld. De commissie van onderzoek zal met gesloten deuren vergaderen. Na het einde van het onderzoek zal een ver klaring worden gepubliceerd, ten zij om bijzondere redenen hiervan moet worden afgezien. Teneinde de commissie van onderzoek in staat te stellen zoo volledig mogelijk een onderzoek in te stellen, zal eerst hiermede worden begonnen, wanneer het vaartuig aan de oppervlakte zal zijn gebracht. Gelukwenschen van de ministers van Boeyen Patijn en Weiter WASHINGTON. 4 Juni (A.N.P.J - Tor gelegenheid van het feit, dat een ianr geleden in Oost-Londen (East-Ham) de gedachte moreele en geestelijke herbe wapening voor het eerst tot uitdruk king werd gebracht, is op den avond van 4 Juni een groote bijeenkomst ge houden in de Constitutional Hall in Washington, onder auspiciën o.a. van een vijftal ministers der Vereenigde Staten, waaronder mr. Harry Wood- ring, minister van oorlog en mr. Ha rold Ickes, minister van blnnenland- sche zaken, den voorzitter van het, huis van afgevaardigden en de senatoren Pittman en Borah. Onder de talrijke telegrammen bevond zich een telegram van de ministers van Boeyen, Patijn en Welter, dat luidde: „Gelukwenschen op eersten ver jaardag moreele herbewapening. Moreele herbewapening zal de lei ders der volkeren in staat stellen om gemeenschappelijk en klaar onder de oogen te zien de proble men die de vitale belangen bedrei gen. teneinde de hinderpalen te ver wijderen, die den wereldopbouw, het bouwen van bruggen van man tot man. van partii tot partij, van volk tot volk in den weg staan". Het. telegram, dat president Roosevelt zond luidde: „De fundamcnteele kracht, waardoor de wereld gedragen wordt, moet be staan uit de zedelijke overtuiging van haar inwoners. Een programma van moreele herbewapening voor de wereld zal noodzakelijkerwijs het. gevaar voor gewapende conflicten verhinderen. Om in hooge mate doeltreffend te zijn, zou zulk een moreele herbewapening op een wereldomvattenden grondslag onder steund. moeten worden". Tweehonderd leden van het Engel- sche Lagerhuis en een 20-tal leden van het Hoogerhuis zonden een telegram van gelukwenschen naar het congres Ook van de parlementen van eenige Scandinavische staten werden dergelijke telegrammen ontvangen. oooooooooo oooooooooo Afd. Stoffen LONDEN, 5 Juni. (Havas) Men meent te weten, dat heden avond een aanslag is gepleegd op de hertogin van Kent, op het oogenblik, waarop zij haar wo ning aan de Belgrave Square ver liet. Er werd een schot op haar gelost, waardoor zij echter niet werd geraakt. Er is een arrestatie verricht. Op het oogenblik, waarop het schot in haar richting werd afgevuurd, had de Hertogin van Kent juist plaats genomen in haar auto, in gezelschap van lady Portarlington. De Hertogin gaf zich er geen rekenschap van, dat op haar was geschoten en haar auto werd trouwens niet beschadigd. De Hertogin en lady Portarlington begaven zich naar een bioscoop en eerst aan het einde van de voorstelling werden zij op de hoogt© ge bracht van hetgeen gebeurd was. HET PROTECTORAAT IS RUMOERIG PRAAG, 5 Juni (Havas). Vanavond zijn in den nationalen schouwburg pa triottische betoogingen gehouden tijdens de uitvoering van de symphonie van Smetana „Mijn Vaderland". Na de uit voering hief het publiek spontaan het Tsjechische volkslied aan. WOENSDAG 7 JUNI HILVERSUM I. 1875 en 415,5 m. NCRV- Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Gra- mofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11*15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Be richten. 12.15 Gram.müzlek. 12.30 Vervolg concert en Gram.muziek. 1.30 Gram.muziek. 2.00 Orgelspel. 3.00 Christ, -lectuur. 3.30 Zang en piano (in de pauze: gram.muziek) 4.30 Gram.muziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.45 Gram.muziek. 6.10 Causerie „Filmt u nog niet?". 6.25 Gram.muziek, hierna: Berichten. 6.30 Taal les en causerie over het Bin/icnaanvarings- reglement. 7.00 Berichten. 7.15 Voor post zegelverzamelaars. 7.457.55 Gram.muziek. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 9.00 Causerie „Koffers pakkert". 9.30 Vervolg concert. 10.15 Berichten ANP. actueel half uur. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoon- muziek. ca. 10.4512.00 Schriftlezing. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Aardappel pie. Bereiding: 300 gr. vleeschresten, 1 fl. ui, 1 paar lepels jus met water, wat kerry of peper, 750 gr. koude gekookte aardappelen. 3 d.L. melk, 50 gr. Delfrito of DeJfra, 20 gr. boter. Zet de koude aardappelen op met de melk en laat ze zachtjes V> uur koken, stamp ze dan fijn. vermeng ze met 1 afgestreken lepel boter en klop ze tot een mooie, gladde luchtice puree. Fruit intusschen de fijngesnipperde ui met de kerry in ruim de helft van het vet. roer er het gehakte vleesch door; vermeng de massa met de nurée. Roer er de verdunde jus door en vul met de massa een vuurvast schoteltje. Redek het mot paneermeel en verdeel de rest van het vet in kleine kluitjes er boven op. Laat er in den oven eon mooi korstje op komen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderlapjes. Bloemkool. Aardappelen Rijstkoekjes PRIMA QRAS ROOMBOTER ond«r rljksmerk per pond 76 cent. dagelijks versch HILVERSUM II. 301,5 m. VARA-Uitzen- ding 10.00—10.20 v.m VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.muziek (ca. 8.16 berichten). 9.30 Causerie „Onze Keuken". 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Be richten. 12,171.45 VARA-orkest (1.00 1.15) Gram.muziek). 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 Esmeralda. 6.28 Berichten. 6.30 „Leven en dood vanuit godsdienstig standpunt belicht" causerie. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicita- ties. 7.10 Causerie „Van streven en strijden" 7.30 Muziek. 7 35 Toespraak voor de jeugd. 7.50 Muziek. 7.558.00 Toespraak „Tot 'de V.C.S.B.". 8.05 Herhaling SOS-herichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9-30 Gra- rrsoftoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Causerie „Schuldig of onschuldig". 10-15 VARA-orkest 11.00—12.00 Gram.muziek. DROITWICH. 1500 m. 11.25_11.50 Piano- oordracht. 12.20 Philip Whiteway's ensem ble. 12.50 Uit Berlijn: Emanuel Rambour's orkest, G, Haentzschol's ensemble en soliB- ten. 1.35 Declamatie. 1.552.20 Dansmuziek (gr.pl.). 8.20 Radiotooneel, 3.50 Populair concert. 4.20—5.10 Vesper. 5.20 Hungaria Zi geunerorkest, 6.00 Gram.muziek. 6.20 Berich- tén. 6.40 Interviews 7.00 Versterkt BBC-Va riété-orkest en solisten. 7.50 Actueele uit zending. 8.20 le acte van de opera „Othello" 8.55 Pianovoordracht. 9.20 Berichten. 950 Causerie „Myself and life". 10.05 Reportage. 10.20 3e en 4e acte van de opera „Othello" (11.00—11.20 Causerie „How wild is the West"). 11.55 Gram.muziek. 12.10—12.20 Be richten. RADIO-PARIS. 1648 m. 0.10—9.20 Gram. muziek. 12.30 Zang. 1.25 Het Ellis-orkest. 2.00 Gram.muziek. 2.35 Zang. 2.50 Gram. muziek. 3.85 Pianovoordracht. 3.50 Zang. 4.05 Vioolvoordracht, 5.05 Zang. 5.25 Het Giardino-orkest. 6 35 Zang. 7.20 Zang met toelichting. 7.50 Zang. 8.50 Cello en piano. 920 Variété-programma. 10.2012.20 Or kestconcert m.m.v. solisten en het Noyon- koor. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Het Omroep orkest. 1.502.20 Gram.muziek. 5.20 Zang. 5 50; 6.50 en 7.20 Gram.muziek. 8.30; 9.05 en 9.50. Het omroeporkest. 10.3011.20 Gram.muziek. 484 m: 12.20 Het Omroepdansorkest. 12.50 Gram.muziek. 1.30 Het omroepdansorkest. 1.502.20; 5.20 en 5.35 Gram.muziek 6.00 Dansmuziek (Grpl.) 6.35 Zang. 7.05 Viool- voordradht. 7,35 Gram.muziek. 8.20 Het Om- roepsymphonieorkest en soliste. 9.15 Radio tooneel. 10.3011.20 Het omroepdansorkest. 0P ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN FEUILLETON Naar het Engelsch van 22) „Dan zullen we hard moeten loo pen", antwoordde Napoleon, terwijl hij zich omdraaide. „Het zou me niet ver wonderen. als we tot de ontdekking kwamen, dat hij in zee was gespron gen. Zeg eens, Sefton, denk je. dat hij de hand heeft gehad in daar in?" „Wie zal het zeggen? Maar twee dingen spreken in zijn voordeel." „Wat dan?" „In de eerete plaats, dat we hem hoorden schreeuwen En moordenaar» schreeuwen niet. Alleen hun slachtof fers doen dat. Het kan zijn, dat hij plctgejing dien dooden man voor zich gezien heeft net als wij en toen geschrokken is." „F.n ten tweede?" „Hij draagt een donker grijs pak. De man. dien wij zoeken, heeft een blau we serge Ja», met een gat erin en een gouden knoop eraf." Boven hen scheen de maan. Zij haastten zich de trap op en keken zorgvuldig het dek rond. Er was geen toeken van leven. „Het wordt een beroerde zoekerlj". bromde Leonard. „Vooral als hij werkelijk over boord i» gespronger". voegde Napoleon daar aan toe. „Wat zou je ervan zeggen, als we eens gingen kijken?" Zij liepen snel naar de railing van lipt schip en keken er over heen. Na- pol pon gaf een schreeuw. „Goeie help!" zuchtte hij. „Onze boot is weg!" HOOFDSTUK XVI Vragen zonder antwoord straal van Leonards electrische zaklantaarn schoot naar beneden over liet water. In de schaduw van een rots. ongeveer vijftig meter verder, werd er een kleine zwarte p|pk door belicht. Die plek was de Daisy met den nieu wen roeier Tin „Verdraaid!" gromde Leonard woe dend „Nu zijn We. wat je noemt Een schot weerklonk. Het kwam van de Daisy, maar scheerde het wa ter in de richting van de bont. Leo nard draaide zich met een kreet om. „Kijk uit", riep hij. ..Het is in orde antwoordde Napo leon. „Dat schot was van mij." „Wat!" riep Leonard uit. terwijl hij hom verbaasd aankeek. „Ja die verrassing heb ik be zorgd", voegde Napoleon eraan toe, min of meer beschaamd naar de revol ver in zijn hand „ijkende. „Ik houd er niet van. maar U. dacht, dat het misschien uittip zou kunnen zijn. Weet je. als ik dit ding niet in mijn zak had gehad, geloof ik, dat ik al eenige malen den moed zou hebben verloren. Het was net voldoende me te helpen, er weer bovenop te komen. „Maar waarom heb je toch gescho ten?" vroeg Leonard. „Als je van plan was hem dood te schieten..." „Dat was ik niet," protesteerde Na poleon. „Ik had alleen maar de be doeling hem aan het schrikken te ma ken. Weet je, ik houd van die anar chistische methoden. Ik geloof in het principe van een rechtvaardige ver deeling." Leonard glimlachte. „Nu, ik heb er geen bezwaar tegen, dat je het ding meegenomen heht." zeide hij, „maar wees wat voorzich»'g er mee ln het gebruik en stop het alsje blieft nu weg! Je zwaait er mee rond alsof het een doode kat if-;. We zullen het vooreerst niet noodig hebben", voeg de hij er na een korte tusschenpoos grimmig aan toe. „De eenige mensch aan boord, buiten onszelf, is al dood." „Ik hoop het van harte." antwoord- da Napoleon, toen hij de revolver weer in zijn zak stak. „Maar het lijkt me niet verstandig, er een weddenschap voor aan te gaan.'' Tijdens de korte stilte, die nu volg- di overzag Leonaid hun toestand, Plotseling zei hij: „Laten we ergens gaan z.itten en een cigaret opsteken. We zullen hier wel voor eenige uren vast zitten cn we hebben heel wat om over na te den ken." „Dat is niet kwaad." voegde Napo leon eraan toe. „Ik ben altijd scherp van verstand als ik een ciearet rook. Ik zal hier op dat uitsteeksel gaan zit ten. Jij kunt misschien op die punt gaan zitten." „Weet je. Truelove, ik ben blij dat ik jou bij me heb," zei Leonard, la chend. „Je bent zoo'n beste kerel in een moeilijk oogenblik, en je kunt zoo gezellig praten.'' „Nee, is 't heusch waar?" vroeg Napoleon. „Dat moet je eens aan juf frouw Haines vertellen, wil je? Soms denk ik, dat ze eraan twijfelt." Zij zaten stil en een paar seconden later gloeiden twee brandende cigaret- ten-eindjes gezellig. „Wat zullen wij een gek figuur slaan tegenover het mannetje in de maan", merkte Leonard op, terwijl hij zijn ge dachten een beetje de vrije teugel liet, toen hij den rook uitblies. „Daar zitten we nu, pratend cn rookend op een stuk gebeukte oude schuit en beneden ligt een doode man." „Ja, 't een gek gevpV' antwoordde Napoleon, in gedachten zijn neus krab bend. „Eigenlijk moest ik er lievig ver schrikt door zijn, maar ik heb het ge voel als of het zoo hoort,. Hier zitten we nu, moederziel alleen met een lijk. lief schip kan wel bezaaid liggen met dooden. Enfin we zijn er nu een- mant" „Maar weten we wé6r we zijn?" vroeg Leonard.. „Laat ons eens het trachten uit te vinden Heb je een op schrijfboekje? Goed! Schrijf dan eens de volgende /ragen op. en dan zullen we de antwoorden zoeken." Napoleon haalde zijn notitieboekje te voorschijn en keek op de eerste bladzijde. „Er zijn een heeleboel rijmwoorden on Haines", zei hij, „maar wat rijmt er nu op „Beryl" Alles wat ik kon be denken is- „ferrule", mnnr de punt van een wandelstok is nu niet bepaald poëtisch Doet er niet toe. zaken gaan voor. Kom voor den dag met je vra gen. Nummer én?" „Waar is mijnheer Fyne?" antwoord de Leonard. „Dat i» de eerste en de belangrijkste vraag." „Eén. Waar is mijnheer Fyne?" schreef Napoleon. „Wat is het ant woord?" „Tot nu toe, blanco. Ik dacht, dat we hem achter die gesloten deur zouden vinden. Ik vertelde je immers, dat ik er iemand had hooren ademhalen." „Ja, en wat ik niet begrijp, is. waar om je niet dadelijk hij je eerste be zoek die deur hebt opengesmeten!" „Daarvoor had ik twee redenen, ke rel. Ik had niets om mee te smijten. En nu, juffrouw Haines was er bij cn ofschoon zij een van de moedigste meisjes is die ik ken..." „Daarmee hen ik het volkomen eens" leek het mij niet verantwoord haar aan grooter gevaren bloot te stel len. Tenslotte wisten we niet, wat er achter die deur was. En zonder boot en een mijl zwemmen naar de kust waren we nu niet bepaald uitgerust voor netelige omstandigheden." „Dat was je zeker niet!'" gnf Napo leon toe. „Ik kan je gezichtspunt eer biedigen. Het was goed, wat je deed.. Maar kijk eens, denk je nog. dat het mijnheer Fyne was, die ademhaal de?" „l.aat ons dat als vraag twee stel len. Wie was er achter de deur?" „Wie was er achter de deur", schreef Napoleon. „We kunnen ook vragen: „Hoeveel deuren zijn er en hoeveel dingen zijn er achter?" Hij keek onbehaaglijk om zich heen. „We kunnen beter onze oogen sluiten, nu we onze kolossale onwetendheid d<>- monstrecren, weet je!" ..Ja, maar ik waak" knikte Leonard „Persoonlijk denk ik niet lancer dat p.ijnheer Fyne achter de deur was. Ik denk nu, dat het die dwaas was „Ja, maar wie bracht in dat geval onzen vriendelijken doode op het ta pijt?" viel Napoleon in de rede. „Schrijf dat voor nummer drie op. En eigenlijk kun je half en half liet antwoord er bij schrijven. Een man met een donker blauw pak aan met een scheur er in en een knoop er af, bracht het lichaam hier. We kunnen een klein beetje combineeren. Een goed gekleede heer is van de rots ge gooid. De man, die dat deed, is waar schijnlijk iemand, die op zee vaart." „Dot is een veronderstelling." „Maar ik geloof, dat het een goede veronderstelling is. Ja, ik ben er bijna zeker van, Truelove." Napoleon keek hem strak aan. „Je houdt iets voor me verborgen!" riep hij uitdagend. „Misschien. Maar laten we dat voor het oogenblik laten rusten „Waarom?" hield Napoleon aan. „Weet je, ik kan je nu niet heelemaal volgen. Je bent zoo zot in deze geschie denis terecht gekomen, en vergeef mij, dat ik het zeg je belangstelling is zoo hevig. Ik denk, dat het een soort sportiviteit van je is en ik wil wedden, dat juffrouw Fync's dankbaar „Waarom accepteer je niet eenvoudig het feit. dat ik wil trachten juffrouw Fyne te helpen?" opperde Leonard, lachend. „Ik verzeker ie. dat ik haar wensch te helpen. Maar we dwalen af van punt zooveel, dat iemand, die op zee vaart, den goed geklceden heer van de rots heeft gegooid. Jim kwam voor bij en maakte de zaak ingewikkeld. De zeevaarder transporteerde dus eerst den man, dien hij gedood had. in een spe lonk. Daar bleef hij. tot hij een gele genheid vond om het lichaam in zijn boot naar het wrak te brengen. Of in een boot. 't Kan zijn boot. geweest zijn, maar hef is ook mogelijk, dat dit niet het geval was." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2