[stadsnieuws] Bazar van Kinderzorg Neerlands eerste trein vertrekt De Helpende Hand Kent zijn weerga niet! Viering van Koninginnedag Coupeeren is niet strafbaar Middenstandsexamen Ward-diploma voor schoolzang In 't koele nat van Pesie's bad Bedrijfsleven Klokkenspel Brand in een schuur De Nederlandsche Spoorwegen doen de historie herleven en zetten de klok een eeuw terug Jubileumfilm in wording 2e BLAD PAG.' X AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 6 JUNI 1939 Mevrouw Gravin L. van Rand- wijckde Jonge sprak het openings woord TEN bate van de vereeniging „Kinderzorg'1 wordt vandaag eri morgen in de Markthal een ba zar gehouden, waarvan do op brengst dienen zal, om een behoor lijke keukeninstallatie ter oplei ding van meisjes en het opknap pen van de kleuterkamer te bekos tigen. De vereeniging doet al sinds ja ren een beroep op steun en mede werking van de burgerij en nim mer is dat beroep vergeefs geweest. Ditmaal echter zijn de verwachtin gen wel verre overtroffen, want de bazar, welke in de ruime markthal georganiseerd is, kent zijn weerga niet, wat betreft quantiteit en qua- liteit. Links en rechts en in het midden van de hal zijn tafels geplaatst, die een enorme last aan „Elck wat wils" tor sen. Hand-, brei- en naaiwerk hebben verre de overhand in alle mogelijke vormen. Nijvere dameshanden hebben met veel kennis van zaken gesorteerd en er een kleurrijke en aantrekkelijke expositie van gemaakt. Naast tal van inzendingen van winkeliers en parti culieren uit stad en omgeving, heeft ook de Industrie en Huishoudschool haar aandeel geleverd in den vorm van meer dan honderd jurkjes, welke door de leerlingen vervaardigd zijn in de lijn van het streven naar moreele herbewapening. Men kan zich inden ken, dat deze inzending met groote .vreugde begroet is. Verder zijn er allerlei snuisterijen, eenige fraaie spreien, attracties voor jong en oud, stands met levensmidde len etc. Teveel om op te sommen, maar een bezoek overwaard! Uit alles is wel duidelijk gebleken, Üat Amersfoort zijn volle medewerking heeft willen verleenen aan dezen ba zar, welke een zoo'n goed doel na streeft. Kinderzorg heeft niet voor niets op de groote trom geslagen, het geluid daarvan is tot zeer velen doorgedron gen. De bazar is dus in zijn samen stelling niet te overtreffen, alleen is het wachten nu op koopers en koopsters! Want van hen hangt het welsla gen van dezen bazar af. Wij hoften, dat velen zich zullen opmaken voor een bezoek aan de markthal en dat men handen tekort komt om de kooplustigen te helpen. Bei den zullen er iieusch geen spijt van hebben. Natuurlijk heeft men gezorgd voor een gezellig zitje. Bovendien zal op beide avonden een orkestje onder lei ding van den heer Tellier op muzikaal gebied zijn belangelooze medewerking verleenen. Door de kinderen van Kin derzorg worden dansjes uitgevoerd. Vermelden wij nog. dat in het uitvoe rend comité, dat zooveel werk verricht heeft ter voorbereiding van dezen ba zar, zitting hebben de dames, mevr. E. Pels Rijcken-^Bichcr, presidente, mevr. F. Gerritsen—Hornsvcld, mevr. A. F. L. van der SpekVcrzijl en mevr. J. B. SmithSoutendijk. Hedenmiddag halfdrie heeft de pre sidente van het Eere-Comitè, mevrouw Gravin L. van Randwijckde Jonge den bazar geopend. Tot. de aanwezigen behoorden de bur gemeester van Baarn, jhr. van Reenen met echtgenoote, do burgemeester van Leusden, jhr. de Beaufort met, echtge noote en dochter, de gep. luitenants- kolonel Pels Rijcken en Blussé van Oud- Alblas, ds. Barendrecht. voorzitter van het bestuur van Kinderzorg; ds. Dönszel- mann, ds. Blok met echtgenoote, dc heer en mevrouw Groeneveldt, etc. Aan de officiëcle opening vooraf sprak ds. Barendrecht een kort woord, waarin hij dank bracht voor de hulp, die Kin derzorg weer ondervinden mocht en waaruit gebleken is, dat Amersfoort liefde voor deze vereeniging heeft. Spreker wees erop, dat Kinderzorg ondanks de subsidie van de regeering. grootend eels afhankelijk is van steun en collecte's. Hartelijk dank bracht hij den dames van het. uitvoerend comité, in het bijzonder mevrouw Pels Rijcken. Mevrouw gravin L. van Randwijck de Jonge, die vergezeld was van twee harer dochters, sprak hierna een toe passelijk openingswoord, waarin zij eveneens hulde bracht aan de werk zaamheid der dames van het uitvoerend comité. Zij hoopte, dat deze bazar zal beantwoorden aan de verwachtingen en dat velen daadwerkelijk mede zullen leven met de nooden van Kinderzorg. Het zoontje van mevrouw Pels Rijcken bood mevrouw van Randwijck tenslotte een fraaien ruiker aan. Uitspraak van het Haagsche Gerechtshof 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Het gerechtshof heeft heden uit spraak gedaan over de vraag of het coupeeren van ooren van honden en van staarten van paar den strafbaar is. Het Hof achtte beide niet strafbaar. Het eerste geval betrof den 36-jarigen A. J. te B. uit Amersfoort, die de ooren van Duitsche doggen met klemmen af kneep, omdat de beesten daardoor meer handelswaarde kregen. Tevoren verdoofde bij ze met chloor-aethyl. De Utrcchlscbe rechtbank had hem tot een geldboete van f 40. verooi'deeld, waarna het Amster- damsche Hof een boete van 1. oplegde. De Hooge Raad heeft de zaak naar het Hof in den Haag teruggewezen, welke te B. vrijsprak van de ten laste gelegde dieren mishandeling. EXAMENS BIJ het Zaterdag j.l, te Utrecht gehou den examen vanwege den Centralen Bond v. Leeraren en Leera.rcssen in Ste nografie en Machineschrijven behaalde onze stadgenoote mej. J. C. G. den Har- tog het diploma yoor kantoortypiste. Wederom op het terrein aan den Leusderweg Naar wij vernemen, kan de Oranje- vereeniging (stad) zeer waarschijnlijk dit jaar bij de viering van den verjaar dag van H.M. de Koningin op 31 Augus tus a.s. nog gebruik maken van het groote terrein aan den T.ousderweg. Aanvankelijk heeft men voor de moei lijkheid gestaan naar pen ander terrein te moeten uitzien, daar het vrij zeker was, dat het oude terrein niet meer door de gemeente beschikbaar gesteld zou worden in verband met het bouwen van huizen en doortrekken van stra ten. Vóór de maanden September zal daar toe niet worden overgegaan, zoodat het Koninginnefeest wederom, maar nu ze ker voor de laatste, op het vroegere A.B. v. L.O. terrein gevierd zal worden. Voor het speciaal examen slaagde 76,6% voor het volledig examen 68,2% Gistermiddag zijn nog 46 candidaten geëxamineerd. Hiervan werden er 13 afgewezen. Geslaagd zijn: A. Slagter, Amersfoort, A. C. J. Smink, Amersfoort, H. J. Snap per, Putten, H. J. Sonnenberg, Putten, J. Staalduinen, Hoevelaken, C. Stein, Hilversum, D. Terpstra, Achterveld, S. Tromp, Harderwijk.- H. Troostheide. Bilthoven, A. J. Veenendaal, Doorn, G. J. v. Veldhuysen, Doorn, G. Vierdag- Boelens, Amersfoort, A. Visser, Maar tensdijk, C. van Vliet. Doorn, A. v. d. Vlist, Polsbroek, J. v. d. Vüst, Pols broek, M. A. Volkers, Baarn, W. E. de Vries, Apeldoorn. G. van Vulpen, Doorn. J. C. van Vulpen, Doorn, M. Walinga, Hilversum, C. v. d. Wetering, Wodden- berg, J. Winkelman, Nijkerk, W. v. d. Woerd. Barneveld, G. Schuurman, Amersfoort, E. v. d. Zanden, Harder wijk, M. G. v. d. Zanden, Harderwijk, W. Zeggelaar, Barneveld, W. Zomer, Utrecht, J. Zwaan, Spakenburg, A. Velt- huizen. Doorn, J. L. Molenaar, Amers foort. W. Langeralc, Utrecht. In totaal werd het examen 5 dagen afgenomen. Geëxamineerd werden 166 candidaten voor het, speciaal examen, waarvan er 39 werden afgewezen of 23,4%. Voor het volledig examen 242 candi daten. waarvan er 77 werden afgewezen of 31,8%. Na het volgen van een cursus in een der lokalen van de Zusterscholen in de Muurhuizen, welke cursus uitging van het Ward-Instituut, werd het diploma behaald door 14- zustors der Congregatie van O.L. Vrouw, door do dames onder wijzeressen A. Calon, A. v. d. Corput, C. Guikers, T. Guikers, G. Jacobs, D. Jon ker, M. Kuijlaars, W. van Leur, E. Nieu- wendijk, K. Pillen, J. M. van Rassel, H. A. Pijs, A. dc Wit. en door de onderwij zers J. Peters, G. Peters. H. J. Rijs en F. dc Wit. Allen te Amersfoort. KRANSLEGGING OP HET GRAF VAN DEN HEER L. PESIE Hedenmorgen is op het kerkhof aan den Soesterwcg de nagedachtenis van wijlen den heer L. Pcsie, den stichter van Pesie's Bad geëerd. De intieme plechtigheid werd bijge woond door de beide zoons en uitgenoo- digden, die den heer Pesic vroeger zeer goed gekend hebben. Aan het graf is gesproken door den heer Jan Pesie, terwijl namens de ou'de vrienden mr. S. Knoppers het woord voerde. Nadat een krans gelegd was op het graf, werd de korte plechtigheid besloten met een dankwoord van den! jongsten zoon, den heer; Luc, iPesie, Collecte? wat? Alwéér collecte Waar nóu weer voor? Het staat niet stil... En hoeveel zijn er nog nd morgen In deze Juni-maand op til...? Collecte? Wat? Alwéér collecte? Waar nóu weer voor? Het staat niet stil Het gaat ten twééde om contanten, Ten éérste om uw goeden wil/ Want die alleen is doorslaggevend, Op dien alleen komt het maar aan Of u het leger collectanten Tevréden verderop laat gaan. Och: als u aan het heerlijk doel denkt. Waarvoor men morgen collecteert. Dan wordt de vraag: Alwéér collecte? Direct met Ja" genivelleerd. Voor hulp in tal van huisgezinnen, Waarin helaas zoo véél ontbreekt, En waar het kleine woordje „armoe" Zoo duidelijk verstaanbaar spreekt Daar staat „De Hand" spontaan ten dienste, „De Hand" die óók een daad verricht En kleine dan wel gróóte zorgen In die omgeving vlug verlicht. Die daden zijn van harte welkom En blijven niet graag ongedaan Gij, die „De Hand" helpt, helpt de handen Naar deze huisgezinnen gaan. Collecte? Wal? Alwéér collecte? Ja, inderdaad: men klopt weer aan! Laat ieders hand voor deze „Helphand" Als helper morgen bus-waarts gaan! P Hl LI A (Nadruk verboden) Heeft iets bijzonders plaats gehad JA, het is eigenlijk een raar geval. Stel U voor, dat U op een zoo war men dag als j.l. Zaterdag voorover- nijgt over den rand van het zwembassin, even lenig doorbuigt in de knieën en dan met een veerkrachtig strekken der beenen een fikschen duik verricht in 't koele nat van Pesie's bad. Het zal U dan gebeuren dat heusch, 't is en blijft een raar gevaldat U bovenkomt met een mond, aan één kant zoo tandeloos als van een oud besje. Vanmorgen vroeg nam iemand in Pesie's bad een duik van de driemeter plank. Op den bodem zag hij iets glin steren, het lachte' hem om zoo te zeggen blinkerend toe. Eigenlijk gebeurde er toen yveer iets heel raars, want toen de duiker weer boven kwam, beschikte hij over een rij tanden teveel Nu kan het slachtoffer, zich het verlies van Zaterdag herinnerend, tenminste tanden knarsen. In het perceel Utrechtschestraat 14 zal binnenkort een filiaal gevestigd worden van de EPA. Een EPA-zaak is een wa renhuis, dat uitsluitend tegen eenheids prijzen verkoopt, welke prijzen niet hoo- ger zijn dan een gulden. Een dergelijke zaak is in Amersfoort nog niet gevestigd. Er is, naar de di rectie ons mededeelt, keuze uit meer dan 4000 artikelen. Alle afdeelingen krijgen een eigen kassa, dus geen geloop naar een centraal-kassa. Bovendien is de toe gang vrij en bestaat er geen koopdwang. Voor dezen nieuwen opzet zal het pand geheel verbouwd worden, het krijgt een diepte van 35 Meter. Het zomeravondklokkenspel vangt weer aan Woensdag 8—9 uur. De beiaardier van Kalveen zal de volgende liederen spelen: Fröhlicher Landmann Armee Waisenkind Bachlein im Wald Sommertagslied Schumann. Schumann. Willy Rehberg Willy Rehberg Wees gegroet, volschoone lentetijd Cath. van Renes. Meiliedje. Cath. van Renes. Klokke Roeland J. Deskoop Negerliedje Fr. Molenaar Oeno van Sneek Fr. Jakma Als de boer wil dansen gaan Wettig Weisenborh Ueberhörung griechisches Alphabets durch den Vater Ose Bolch. GRAND THèaTRE. Vertooning van de film „Jongensstad", Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m CITY THéATER. Van Vrijdag 2 Juni t m. Dinsdag 6 Juni en Woensdagmiddag 7 Juni vertooning van „Roode Orchi deeën" en „Bij verrassing getrouwd". Voorstellingen; Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „De geest van den zwarten piraat" II en „Zwerver der Zee". GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A. K. G. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. ,.K. LEESZAAL. Wjjersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). GILDEHUIS A.K.G. 6 Juni. Concert van het Utr. Vrouwenkoor. 8.15 uur n.m. WIJK GEBOUW NED. HERV. KERK (Mon nikenpad). 6 Juni. Openb. vergadering Christ. Hist. Unie. 8 uur nam. MARKTHAL. 6 en 7 Juni. Bazar van Kin derzorg. 2.30 uur5.30 uur n.m. en 7.30 uur11 uur n.m. AMICITIA. 12 Juni. Vergadering van De Princevlag. 8 uur n.m. AMICITIA. 16 Juni. Bijeenkomst S.D.A.P. 8 uur n.m. A. B. v. L. O.-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni. Kinderfeestdag van de N.U.S.O. 3.15 uur nam. VERKOOPINQEN Amersfoort DE VALK, 22 Juni. Veiling van iwee perceelen weiland onder Hoogland, twee nerceelen weiland onder Hogland, 8 uur n.m. Concordia. 22 Juni. Verkooping van een winkelhuis en een woonhuis. 8 uur n.m. MENSCHLIEVEND HULPBETOON Aan den dienstplichtig soldaat H. Jongkind van het 5e R. I. is bij Kon. Besluit van 24 Februari j.l. de bronzen eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toe gekend wegens het redden van een drenkeling uit het water van het Spui op 24 September 1938. Zaterdag 10 Juni a.s. des voormiddags 11 uur wordt hem deze medaille voor, het front van de troepen op het voorterrein van de Lodewijkkazerne aan den Leus derweg uitgereikt. dqsmda Gisteravond omstreeks halfacht ont stond brand in een schuur, op korten af stand van het perceel Hoogeweg 255, be woond door de familie van Beek. Blijkbaar was men bevreesd* dat het vuur, dat gretig voedsel vond in het hou ten gebouwtje, over zou slaan naar het woonhuis. De brandweer, welke onder commando van den heer W. van I-Iase- lcn met volledig materiaal spoedig ter plaatse verscheen, behoefde geen daad werkelijke hulp te verleenen. Met. eigen middelen had men het vuur weten te bedwingen. De politie stelde een onderzoek in naai de oorzaak. COLLECTE VAN DE HELPENDE HAND Door de vereeniging „De Helpende Hand" wordt hier morgen de jaarlijk- sehe collecte gehouden. Gaarne bevelen wij deze collecte, in het belang van de vele hulpbehoevenden, in de aandacht van onze burgerij aan. TEMPERATUUH IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 73 gr. F. of 23 gr. C. DE EERSTE BIETEN Op de Fruit- en Groentenveiling wer den gisteren de eerste bieten aangevoerd door den heer B. v. d. Hazcl. BURGERLIJKE STAND 6 Juni 1939 GEBOREN: Eliza Petronella, d. v. J. Boon en W. Broer; Cornells, z. v. G. Landman en G. van Beek; Geurt, z. v. J. van Vendeloo en M. Pieper; Hermina Alyda Jacomina, d. v. A. A. Stöfsel en H. G. M. E. Roeterd. GETROUWD: J. J. ter Wolbeek en A. B. Lancee. ^OVERLEDEN: Harmientje Hendriksen, 76 j., wed. van T. van Ee; Pietor de Win ter, 74 echtg. van A. Kraaijkamp; Ger- ritje Barten, 58 j., echtg. van H. van Koenen; Annootje de Porto, 79 j., wed. van J. Th, Bos. OOST-IND1Ë Chineesche verstekelingen Twee van hen zijn om gekomen BATAVIA, 6 Juni (Aneta) Gister avond is te Tandjong-Priok binnenge- loopen het s.s. „Marella" van de Burn Pbilipp Line (Australië), dat van Singa pore kwam. Omstreeks te half twee in den nacht werd onraad gemeld en bij onderzoek bleek, dat zich een aantal Chineesche verstekelingen aan boord bevond. Twee van hen hadden zich op gesloten in een hut, waarvan de patrijs poort niet kon worden geopend. Nadat deze geforceerd was, bleek één der Chi- neezen half gestikt te zijn, doch kon weer tot bewustzijn worden gebracht. De andere Chinees moest in de C.B.Z. worden opgenomen. Verder zijn nog twee Chineezen half bewusteloos nabij de reeling aangetroffen. In een andere hut zijn twee stow aways gestikt. Alle zes hadden zij zich oorspronkelijk ver borgen in de hut van de waschbaas, die momenteel voortvluchtig is. De nog in leven zijnde verstekelingen zijn zooda nig versuft, dat zij voorloopig niet kun nen worden gehoord. BINNENLAND Station „De honderd roe" weer verrezen (Van onzen specialen verslaggever) /N de zomersche broeihitte van den stralenden Zondag is in de Haarlem mermeer bij het vroegere station Hoofddorp, de klok honderd jaar terug gezet En dies is het aloude Amster- damsche station „De honderd roe", van waar de eerste Nederlandsche trein naar Haarlem vertrok, uit zijn assche herre zen, en verdringen een tweehonderd vijf tig nieuwbakken filmsterren, in fleurige costuums, wijde crinolines en luifelhoeden. de mannen met stijve hooge boorden, nauwsluitende pantalons en vreemdsoor tige cylinderhoeden. zich op het emplace ment rond het treintje van anno Dazu- mal. Een curieus schouwspel: een schril anachronisme naast een glanzend-zilveren gestroomlijnde Dieseltrein en dat alles voor de film, welke door Visie wordt ge maakt naar aanleiding van het eeuwfeest der Spoorwegen. Honderddertig spoorwegmanncn en dames uit Amsterdam en honderdticn uit Utrecht, hebben Zondag, toen de ste deling koelte zocht aan stranden en in bosschen. de geheimen van de wereld van de film ontsluierd. .En zij hebben ontdekt, dat deze wereld aanlokkelijker chijnt dan zij in werkelijkheid is: zij hebben onder aanvoering van Max de Haas en zijn discipclen-camera-mannen, t.w. J. van Schoor, G. Krugers, E. van Moerkerken en F. Lemaire, van den vroegen morgen tot den laten avond ge zwoegd en geploeterd, zij hebben over de rails gesjouwd, de dames balanceerend met de sierlijke hoepelrokken, zij hebben telkens weer opnieuw „spontaan" ge juicht bij de aankomst van de diligen ce, vergezeld van twee loopfietsen, zij hebben gewuifd, toen ettelijke malen het treintje vertrok, zij hebben zich laten be velen en drillen, kortom, het gezelschap uit overgrootvaders tijd heeft de filme- rij leeren kennen als hard werken. Tenslotte is men in den avond ver moeid naar huis gegaan en bleef het station „De honderd roe" eenzaam ach ter in de wijde polder, een herinnering aan den goeden ouden tijd, toen een trein met veertig kilometer snelheid oor zaak was, dat in Halfweg een schutting moest worden opgericht, opdat men „het ijzige van den spoorweg niet zoude zien Zooals men weet, hebben de Nederland sche Spoorwegen indertijd aan de groep Visie, onder leiding van Max de Haas die ook de film „Hier luchthaven Schip hol" vervaardigde opdracht gegeven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der spoorwegen een film te ma ken. Geluidssmalfilm NA vele strubbelingen heeft de Bios coopbond gedecreteerd, dat deze film tot de reclameproducten be hoort, zoodat hiervoor bij vertooning in de bioscoop de gewone rechten moeten worden betaald. Door dezen tegenslag is men echter geenszins ontmoedigd: in- plaats van een normaal- wordt het nu een documentaire geluidssmalfilm en in- plaats van in de bioscopen, zal de film buiten de theaters in besloten kring ver toond worden. .Vele scènes zijn reeds opgenomen en Zondag vermeldde het draaiboek, dat het vertrek van den eersten trein op het cel luloid zou worden vastgelegd. Vrijwilli gers, employé's der Nederlandsche Spoor wegen, met hun vrouwen en kinderen, in totaal tweehonderd vijftig personen, hebben hiervoor blijmoedig hun vrijen dag opgeofferd. Het was zeker geen kleinigheid deze menschen, mitsgaders de technici, den costumier, grimeur en allo anderen die hierbij te pas komen, naar het sinds vier jaar niet meer gebruikte station Hoofd dorp tc vervoeren. Maar in het veen kijkt men niet op een turfje en... dus werden extra-treinen gecharterd voor de adspirant-sterren Onder leiding van ir. B. C. M. Boot, in specteur der Spoorwegen, vertrokken uit Amsterdam een dieseltrein en uit Utrecht een stoomtrein. Voortreffelijke orga nisatie ||E organisatie was voortreffelijk. Op de genummerde plaatsen in de coppé's vond iedereen zijn of haar tenue en nauwelijks een half uur na aankomst van de treinen, was een vreemd uitgedoschte menigte uitge stegen, struikelde men over de rails en schreed men langs het station „De honderd roe", van welks dak fier de vlaggen wapperden, maar dat overigens slechts uit de voorzijde en een zijwand bestond. De historie wil, dat de eerste trein van Amsterdam vertrok op 20 September 1839, van het station Haarlemmerpoort, dat lal er met het oog op een aan de overzijde gelegen café, dat dien naam droeg „De honderd roe" werd genoemd. Van dit station Haarlemmerpoort gingen de pioniers naar Haarlem, naar het sta tion waar nu de Centrale Werkplaats is gevestigd, doch dat in den volksmond nog steeds „het oude station" wordt ge noemd. Tusschen de Haarlemmers en de Amsterdammers is een strijd ontbrand over de vraag, wie nu de primeur had yan den eersten treinTDe Amsterdam mers schijnen meer kracht van argumen ten te hebben, in de film tenminste krijgt 's lands hoofdstad de eer. De moeilijkheid was en bleef echter, dat de oude trein niet meer voorradig was. Welnu, men heeft deze geheel ge reconstrueerd. en op de Spoorwegten toonstelling zal men het vehikel kunnen zien, evenals het station „De honderd roe". Vaak herhaald vertrek HET treintje is Zondag dikwijls „voor de eerste keer" vertrokken, doch men werd niet moede met te doen alsof het een nieuwigheid bleef... en men verveelde zich geen moment, want niet voor niets was de Amsterdamsche rangeerder, vroeger.bijgenaamd Ilekkie, van de partij. Hem was de edele rol toe bedeeld van „de verloopen dorpsgek" on hij kweet zich uitnemend van deze taak. En zorgde tevens, tezamen en in vereeni ging met den controle-ambtenaar Van Duikeren als politie-agent anno 1S39, voor de vroolijke noot. Gestadig filmden de cameramenschen, ijverig en plichtsgetrouw figureerden do spelers, en zoowel koning Willem I. als de directie van 1839, het vulgus profa- num, Hekkie, het muziekcorps, de ran geerders, stokers en machinisten, sleten den dag in opgewektheid. De diligences (één van het Utrecht- sche Studenten Corps en een tweede uit Den Haag) rolden af en aan, beladen met damesen heeren in romantische kleedij en geëscorteerd door lieden op een loopfiets, opgewacht door een me nigte achttien-negen-en-dertigers. Ieder een vervulde zijn rol naar behooren en zeker de stationschef, diezichzelf was, evenals de machinist van den eer sten trein. De anderen waren allen leeken. Maar dienstorders golden niet (zelfs niet 393: verbod van alcohol), zoodat de goede '•ruiming bleef. Al heeft men op dézen vrijen dag mis schien net zoo hard, of nog harder, ge werkt dan op een weekdag WETHOUDER BOEKMAN GEPROMOVEERD AMSTERDAM, 6 Juni. Onder zeer groote belangstelling is heden middag aan de Universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer E. Boekman, geboren te Am sterdam, en wethouder van deze ge meente voor onderwijs en kunstza ken, op proefschrift, getiteld „Over heid en Kunst in Nederland". ARBEIDER DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD BOEKELO, 6 Juni. Vanmorgen bij de aanvang van de werkzaamheden in de afdeeling hangdrogerij der Boekelo- sehe stoombleekerij, is het lijk gevon den van den 39-jarigen arbeider F. W. Dijkgraaf, die vermoedelijk door elec- trischen stroom is gedood. Het ongeluk is waarschijnlijk gisteravond om elf uur bij het beëindigen van zijn werk gebeurd, toen hij een stoomkraan op een bordes wilde afsluiten. Dit platvorm stond door onbekende oorzaak onder stroom. De politie en ar beidersinspectie stellen een onderzoek in. Dijkgraaf w ongehuwd, doch kost winner voor zijn bejaarde ouders. BOSCHBRAND NABIJ ARNHEM ARNHEM, 6 Juni. Vanmorgen is onder de gemeente Arnhem brand ont staan in een perceel dennebosch, gele gen aan het verlengde van den Water- bergschenweg, ten noorden van den Schelmscheweg. Door het snelle optre den van de brandweer van Schaarsber- gen, geholpen door de Arnhemsche brandweer en door arbeiders van do werkverschaffing, die in de nabijheid aan het werk waren, kon het vuur al vrij spoedig worden gestuit, en het gevaar, dat voor de omliggende den- nchosschen bestond, worden afgewend. Ongeveer V/2 H.A. jong dennebosch is een prooi der vlammen geworden. Omtrent de oorzaak van het vuur tast men in het duister. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG PRINCENHAGE, 5 Juni. Vanmid dag om kwart over vijf heeft zich op den onbewaakten overweg te Beek (ge meente Princenhage) een; doodelijk on geluk voorgedaan. De 83-jarige heer J. van Enschot, wo nende te Beek, werd door den snel trein uit Breda, gegrepen. De man, die doof was, werd op slag gedood. De trein bad eenieen tijd vertraging. COLLECTE TEN BATE VAN DE OUD-MILITAIREN 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben een gift geschonken voor de collecte ten bate van de oud militairen welke Donderdag a.s. in Den Haag zal worden 'gehouden. Per giro werden ook reeds verschil lende giften ontvangen. DE RAMP VAN DE THETIS 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. De Re- geeringspersdienst meldt: De marineattaché bij Hr. Ms. gezant schap te Londen, dc heer A. de Booy, heeft gisteren namens de Nederland sche marine een bezoek van rouwbe klag aan de Engelscho admiraliteit ge bracht, naar aanleiding van de ramp welke de Engelsche marine door het vergaan van de Thetis heeft getroffen»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5