Bank kreeg door fraude schade van enkele tonnen Scheepswerf te Bolnes door brand geteisterd Heidebrand te Zeist Procuratiehouder van Maastrichtsch bij kantoor van de Nederlandsche Midden- standsbank staat terecht Gevangenisstraf van drie jaar geëischt De heer H. Amelink eere-voorzitter Een ontstellend resultaat HET JODENDOM IN PALESTINA Het goed recht der Herv. gezindheid SUNLIGHT ZEEP Ongeval nabij het paleis Soestdijk SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Groote loods in lichterlaaie De positie van het bakkersbedrijf Aanbesteding te Utrecht 2e BLAD PAG. 2 AMKRSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAO 6 JUNI 1939 MAASTRICHT, 5 Juni. - In de maand October van het vorig |aar zijn aan het bijkantoor Maastricht van de Neder landsche Middenstandsbank N.V. Am sterdam. verschillende malversaties ontdekt, in verband waarmee de pro curatiehouder van die bank. de 31-jariee P. J. L. N. uit Maastricht, werd ge schorst. Het door de politie ingestelde onder zoek, dat met behulp van deskundigen moest geschieden, heeft uitgemaakt, dat de procuratiehouder zich aan een ee heele reeks verduisteringen boekpn vervalschineen en oplichtingen heeft schuldig gemaakt. T)e aanleiding tot deze frauduleuze handelingen, welke in een tijdsverloop van onereveer 3 jaar zijn eepleeed. moet worden gezocht in het feit, dat de procuratiehouder voor zich zelf speculeerde, en daarvoor eelds- wahrdige stukken van de hank of van rekeninghouders gebruikte. Toen de politie den procuratiehouder onder verdenking van verduisteringen enz. wilde arresteeren. was deze juist naar Amerika vertrokken, om. zooals hij zelf heeft verklaard, 'ot een accoord te komen met een der grootste rekening houders. den wijnkoopman M. W. te Moast richt, een Poolschen emigrant, wiens rekening op de hank een debet van tonnen vertoonde De procuratiehouder kon. als gevolg van de door de Nederlandsche justitie ondernomen stappen, in New York niet van boord eaan. Hij is per zelfde boot- gelegenheid naar Europa ferueeekomen en van le Havre naar Maastricht over gebracht. waar hij in voorarrest is ee- Steld. Het onderzoek der malversaties heeft aan het lirhf gebracht, dat ver dachte M. belangrijke geldsbedragen heeft verduisterd. De dag "ng maakt si. is melding van eer.ige bedrsgcn: 11.250.f 5000.en verder van 7.000. 10.000 en nog eens 10.000 dollar Het totale bedrag, -waarover de frau de en de Jradul. ize handelingen rijn gegaan, moet 'n de honderddui zenden guldens heloopen. Niet al d^.ze geldswaarden zijn verdwenen maar toch heeft de Mid denstandsbank een schade gehad van enkeletonnen. welke intusschen voor het grootste gedeelte door ver zekering is gedekt. Merkwaardig is, dat de boekt. ,-val- schingen zoolang konden worden voort gezet, niettegenstaande het controle systeem van de Nederlandsche Midden standsbank. maar het schijnt, dat de di recteur van het bijkantoor een volledig vertrouwen had in zijn procuratiehou der, hem geheel zelfstandig alle beurs en valuta-zaken liet afwikkelen, en ge noegen heeft genomen met een verant woording op papier over den stand van zaken. Aan dezen directeur is, toen het onderzoek den omvang der fraudes aan het licht bracht, ontslag verleend. Op de rekening van den wijnhande laar M. W., Maasti .t, daarop'met tnnnen gouds werkte, zijn zeer ernstige malversaties bedreven. De Nederln' sehe Middenstandsbank had aanvanke lijk een vordering tegen dezen reke ninghouder ingesteld, mdat C :.o naar haar oordeel n.m de hank ruim z"v ton schuldig was. terwijl daartegenover slechts een effecten-depot van ongever 250.000.zou staan. Er is later echter door de Middenstandsbank een minne lijke schikking getroffen met W., waar na de aanhangig gemaakte civiele pro cedure is ingetrokken. Verdachte N. heeft toegegeven, een deel van de hem ten laste gelegde ver duisteringen, boeken-vervalschingen en oplichtingen te hehben gepleegd. De man is er met zijn fraudeleuze practijken niet rijker op gewTden. Toen zijn persoonlijk bezit verdwenen was, en rijn speculaties hieven mislukken, kwam hij tot het vergrijp aan ander mans bezit. De rechtszitting Voor de behandeling van de zaak te gen den 31-jarigen voormaligen procu ratiehouder P. J. L. N.. bestond groote belangstelling. Het getuigenverhoor heeft vele uren in beslag genomen. De Inspecteur van politie te Maastricht, G. J. H. Seelen, die als eerste getuige is gehoord, gaf een uitvoerig relaas.over de feiten en verhooren, welke hij aan Verdachte heeft afgenomen. Aan het einde van deze getuigen verklaringen heeft de president, mr. Fr. Jaensen, tot den inspecteur woorden van waardeering gericht voor de wijze, waarop deze het on derzoek had behandeld en voor het uiterst correcte procee-verhaal. dat dc heer Seelen had opgemaakt. Voorts hoorde de rerhtbank den heer H. J. H. Bartels. oud-directeur van het bijkantoor Maastricht, der Nederland sche Middenstandsbank. die o.m. ver klaarde. da» verdachte geheel zelfstan dig de effectenafdeeling behandelde. Deze getuige moest herhaaldelijk erken nen. dat hij van de handelingen van zijn procuratiehouder niet op de hoogte was geweest. Na verklaringen door den algemeencn procuratiehouder van de Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam, den heer Das. die eenigen tijd het bijkantoor Maastricht heeft waargenomen over vervalschingen van effectenkaarten en staten, hoorde de rechtbank den 20-jarigen J. A. Mirrer, bankbediende. Deze heeft met verdach te in de effectenafdeeling van het kan toor Maastricht gewerkt, verving zelfs in afwezigheid van verdachte zijn chef. HU had orders ontvangen, om van ajn der rekeningen, welke blijkbaar fictiei is geweest, af te blijven en zoo weinig mogelijk in de rekening-positie van den cliënt Weiss te doen veranderen. De mijnbeamhte L. J. Handels uit Heerlen, een zwager van verdachte, ont kende. dat hij een rekening op de mid denstandsbank had Hii had op verzoek van verdachte toegestaan, dat op zijn naam een safe werd genomen en had enkele malen een brief van de Midden standsbank ontvangen, welke hij op verd.'s verzoek ongeopend terugzond aan verdachte. De Amsterrlamsche effectenhandelaar J. Koch, vertegenwoordiger van Halle en Stieglitz. had herhaaldelijk op order van verdachte als procuratiehouder van de Middenstandsbank te Maastricht, gelden, in totaal 37000 dollars, overge maakt aan Weiss, die toen in Amerika was. Deze gelden mochten niet worden afgegeven, omdat de rekening van Weiss een debet vertoonde. De accoun tant J. F. Wehmann, van de Neder landsche Middenstandsbank, heeft uit voerige inlichtingen gegeven over zijn controle-onderzoek, toen de malversa ties aan het licht waren gekomen, en hij bevestigde, dat verdachte effecten van de eene rekening op de andere over boekte, effecten uit het bezit van de bank lichtte, en gelden ten gunste van Weiss deed afgeven, terwijl de rekening een groot te kort aangaf. De rekening houder F. Weiss was niet verschenen. Hij vertoeft thans weer in Amerika. Tenslotte is gehoord de algemeene di recteur van de Middenstandsbank, de heer J. van Eek, te Bussum. die op vra gen van den president mededeelde, dat het hoofdkantoor afging op mededee- lingen van het bijkantoor Maastricht, en dat men den directeur van het bij kantoor heschouwde als den man. die in de eerste plaats de controle had uit te oefenen. Het controle-systeem had zoowel in Maastricht als bij de provin ciale controleurs gefaald. Het O.M. hield een uitvoerig requisitoir. Mr. Fabius toonde aan, dat verdachte ten aanzien van de z-g. rekening Handels al heel brutaal te werk was gegaan. Hij heeft van al zijn manipulaties weinig voordeel gehad. Met den rekeninghouder Weiss, een Pool schen imigrant, die een aarts-spe culant was, heeft verdachte blijk baar nauwe relaties onderhouden. Punt voor punt volgde het O.M. de dagvaarding en hij achtte de verschillende ten laste gelegde verduisteringen, valschheid in ge schrifte en oplichting bewezen. Gezien de groote geldsbedragen, welke met de malversaties ver band hielden, vroeg het O.M. een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van een half jaar voor- loopige hechtenis. Mr. van Gelderen betoogde uitvoerig, dat er geen groote schade is geweest voor de bank. Met Weiss is een dading getroffen, waarbij 70.000 gulden door Weiss is betaald. Overigens twijfelt de verdediger, of het wel zoo vast stond, dat Weiss een groot tekort had. PI. drong aan op uiterste clementie. Van de Prot. Chr. arbeiders- internationale ZURICH, 5 Juni (A.N.P.). Op bet derde internatonaal Protes- tantsch-Christelijk Sociaal congres, dat hier ter stede onder voorzitter schap van onzen landgenoot, het lid der Tweede Kamer, C S. Smeenk, Is gehouden, werd de aftre dende secre taris, de heer H. Amelink uit Utrecht, tot eere-voor zitter benoemd. De heer F. P. Fuvkschot uit Utrecht werd tot zijn opvol ger gekozen. Het congres nam een resolu tie aan. waarin wordt uitgespro- H. Amelink ken, dat ten opzichte van de nieuwe or dening op econmisch gebied het Chris telijk geloof voor alles zal worden er kend in zijn bindende beteekenis je gens God en medemensch en waarin de Christelijke kerken worden opgeroepen niet alleen belangstelling te koesteren voor de sociale problemen, doch deel neming aan den arbeid van de op so ciaal terrein werkzame en op Christelij- ken grondslag staande organisatie te bevorderen. De onderhandelingen over invoer van onze melk producten in Engeland Volle melkpoeder totaal geschrapt! Het Handelsblad doet mededeelingen over het resultaat der onderhandelin gen, welke te Londen door de heeren Louwes, Sparrius- en Okkinga zijn ge voerd met de Engelsche regeering over den invoer daar te lande van onze melkproducten. Dit resultaat kan, zoo schrijft het blad, slechts met één woord worden getypeerd, nl. ontstellend. In vergelijking tot het kalender jaar 1938 wordt de invoer van ma gere melkpoeder en van volle ge condenseerde melk gehalveerd; die van magere condens wordt met een vijfde deel verminderd en die van vollen haelkpoeder wordt geheel ver boden. D^e regeling gaat reeds in op 1 Juli a.s. dus over drie en een halve week. Men moet zich er derhalve over ver wonderen, dat van officieele Neder landsche zijde nog geen enkele mede- deeling aan het bedrijfsleven is gedaan. Immers de Nederlandéche zuivelindus trie moet hare productie reeds thans instellen op deze zéér ingrijpende ver andering in export-mogelijkheid! De invoer in Engeland van Neder landsche volle melkpoeder, welke in het basisjaar 1932 nog 2400 ton bedroeg en vorig jaar reeds was- beperkt tot de helft, dus tot 1200 ton, wordt than6 ge heel verboden. Dit scheelt ons land dus, vergeleken bij vorig jaar een export van tien millioen kilo verwerkte melk! De invoer van gedeeltelijk ontroomde en magere melkpoeder, benevens kar nemelk- en weipoeder, welke vorig jaar 4820 ton bedroeg, wordt thans beperkt tot 50.000 hupdrêdweigths per jaar, dat is dus tot 2500 tons of wel de helft. Dit scheelt ons dus den export van 25 mil lioen kilo verwerkte ondcrmelk, karne melk en wei. Voorts wordt de invoer in Engeland van Nederlandsche magere geconden seerde melk beperkt tot 8.00.000 hund redweights per jaar. Referaat ds. G. C. v. Niftrik SOEST. Maandagmiddag werd in Ernst Sillem Hoeve de conferentie aan gevangen van het Ned. Hervormd Ver bond tot Kerk herstel. Ds. J. Luteyn. van Nijkerk. heette de aanwezigen welkom, waarna ds. G. C. van Niftrik, te Rijsburg, een referaat hield over „Het goed recht der Hervorm de gezindheid". Ds. van Niftrik wees erop hoe dit on derwerp thuis behoort op een kerkher- sfel-conferentie. want dit recht was de sterkste hoeksteen in het fundament dat het verbond ten grondslag heeft. Dit. goe de recht staalde een ds. Hoedemaker tot den sfriid. Recht? tegenover wie? Recht? Waar op? zoo vroeg spr. zich af. De kwestie van het recht, komt pas op als 'het simpele bestaan daarvan wordt aangevallen en belaagd, als er tegenstan ders komen die het recht ontkennen. Wat is dat adjectief „Hervormd" en vormt de hervormde gezindheid een te genstelling met de gereformeerde ge zindheid? Is hervormde gezindheid zoo iets als de grootste gemeene deeler of het klein ste gemeene veelvoud van confessionee- le en ethische overtuigingen? De keus der mogelijkheden, aldus spr.. is te rijkelijk. Spr. ontwikkelde hierna de volgende stellingen. le. Hervormde gezindheid is die ge zindheid die zich gebonden weet aan de belijdenis der Kerk met name der Her vormde Kerk met haar formulieren. De hervorming van de belijdenisschrif ten kan hoogstens een hervorming van den vorm zijn. Geestelijk is men niet rijp voor een belijden, daar voelen wij den nood niet diep genoeg voor. 2e. „Hervormde gezindheid is een ge zindheid die de belijdenis der kerk be geert te handhaven, gezien de nood der kerk die de nood der prediking is". Do reorganisatie behoort voor ons te beteekenen: wegnemen van den nood der prediking en als middel daartoe: de af braak van de organisatie van 1816. 3e. Herv. gezindheid is een gezindheid die geestelijk en historisch weet dat de grenzen van de kerk-der-belijdenis en de kerk-der-reglementen niet restloos sa men vallen. Wij prediken in de veron derstelling dat wij kerk zijn. Zou het niet kunnen vroeg spr. zich af dat de Ned. Hervormde Kerk niet langer staat in de continuïteit van de kerk-van-Chris- tus. Er was eens een Herv. Kerk die als Kerk de Schrift predikte en als Kerk de Formulieren handhaafde. Is deze Kerk Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen dit verzicht onmiddellijk en zeneest spoedif. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apofh. en Drozlsten. De Nederlandsche Zionisten bond op een landdag bijeen „Wij hebben het recht aan onzen kant" AMSTERDAM, 5 Juni. Uit alls deelen van het land waren leden van den Nederlandschen Zionisten bond naar het openluchttheater „Frankcndael" gekomen, om daar, begunstigd door schiterend zomer weer den eersten landdag te vieren. Nadat de heeren- en damesafdeeling van de turngroep „Maccabi" eenige nummers ten beste had gegeven, ver kreeg de verbonde voorzitter van de Poale Zion (Soc. Zion. partij) het woord Hij zoide dat een storm van veront waardiging over de wereld was gegaan, toen de inhoud van het witboek bekend werd. Sprekpr legde vooral den nadruk op het feit, dat het lang niet alleen de joden varen, die protest hadden doen hooren maar ook leden van de Peel- commissie. Lloyd George, Churchill en Labour-party hadden protest doen hoo ren. Een lichtend punt noemde spreker de houding van de Joodsche bevolking van Palestina, die ondanks een terreur, van weerstand blijk gaf. Vele nieuwe kolonies werden gesticht. Spreker me moreerde enkele resoluties van Joodsche instanties in Palestina en wees voorts op het gevaar der Revisionisten, met wie men niet tot overeenstemming heeft kunnen komen. Met een beroep op de versterking van de Zionistische beweging, besloot spre ker zijn hartelijk toegejuichte rede. Na de pauze, droeg Jo Sternheim op zeer treffende wijze een fragment uit een stuk van mr. Abel Herzberg „Het Va derland" voor en een fragment uit Que- rido's „David en Saul". Na een demon stratie van de krachtsportafdeeling van „Maccabi" was het woord aan den bonds voorzitter mr. Abel J. Herzberg. Mr. Herzberg, die onlangs van een reis naar Palestina teruggekeerd was, bracht de groeten over van hen, die daar leven en werken. Er is geen levensvorm van eenige waar de voor Joden mogelijk dan in Pa lestina, aldus spreker. Er is in de gansche wereld, ondanks de woord breuk geen gelukkiger Jodendom, dan dat leeft en werkt in Palestina. Men voelt hoe Palestina onverbre kelijk met het Joodsche volk ver bonden is. Wij dragen, zoo besloot mr. Herzberg. in ons en met ons iets, dat alle eeuwen overleeft en overleven zal: wij hebben het recht aan onzen kant. (Daverend applaus) Onder het gezamenlijk zingen van het Hatikwah werd deze uitnemend ge slaagde landdag besloten. JOODSCHE VLUCHTELINGETJES UIT DUITSCHLAND OLDENZAAL, 5 Juni. Met den D-trein van 16.51 uur is vanmiddag een transport van omstreeks honderd Jood sche kinderen uit Duitschland te 01 denzaal aangekomen. Na het nuttigen van enkele ververschingen welke hun werden aangeboden, zijn de kinderen met denzelfden trein doorgereden naar Hoek van Holland, vanwaar zij scheep zijn gegaan naar Engeland. OMTREK Conferentie van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel j)l eadta* evmad d Attddd- ttpr- EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST er nog? Thans is er een romantisch dweepen met de Kerk der vaderen die met de Hervormde gezindheid niet te vereenigen is. 4e. Hervormde gezindheid is gezind heid die de spanning tusschen kerk-der- belijdenis en de kerk-der-reglementen kennende en erkennende deze spanning niet tot overspanning wil forceeren. Het is plicht, recht, genade te mogen bidden en werken en strijden voor de doorwerking van de Hervormde gezind heid in heel de Ned. Herv. Kerk. Het goe de recht dier Herv. gezindheid berust op de Schrift en op de belijdenis. Een uit voerige gedachtenwisseling volgde hier- Vrachtauto op betonweg tegen boom gereden BAARN, 5 Juni. Op den beton weg naar Utrecht, tusschen hotel Trier en den Veenhuizertol is van avond een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen wer den gewond. Een grijze personenauto en een vracht auto wilden een stilstaanden woonwa gen passeeren. Uit de tegengestelde richting naderde een vrachtauto met drie inzittenden, waarvan de chauffeur door de situatie ter plaatse zóó in de war geraakte, dat hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed, waarbij de inzittenden verwondingen opliepen. Zij werden naar de rijksklinie ken te Utrecht vervoerd. Een van hen, een inwoner van Zeist, werd zeer ern stig gewond en verkeert in levensge vaar. De beide anderen zijn er minder ernstig aan toe. De vrachtauto werd van voren geheel vernield. De bestuurder van de grijze personen auto wordt verzocht zich op het politie' bureau te Baarn te willen melden voor het geven van inlichtingen. Jtr.str. 17 per kruik f 3.25 bij 6 kr. a f 3.= bij 12 kr. a f 2.85 Tel. 145 Ao 187 BOLNES, 4 Juni. Vanavond laat is door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige brand uitge broken in een grooten houten loods van de N.V. Boele's scheeps werven en machinefabriek, staan de in wijk A. te Bolnes. In een oogwenk stond deze loods, waarin houten vaartuigen worden ge bouwd in lichterlaaie en in minder dan geen tijd deelden de vlammen, aange wakkerd door den wind, zich mede aan de beide aangrenzende loodsen. Onmiddellijk na de ontdekking werd groot alarm gemaakt en de brandweer van Ridderkerk spoedde zich met. al het beschikbare materiaal naar het terrein, dat onmiddellijk werd afgezet teneinde het blusschingswerk met kracht te kun nen aanvangen. Ook de Rotteriamsche brandweer is om assistentie verzocht, daar er groot gevaar is voor uitbreiding tot de in de onmiddellijke nabijheid staande perceelen o.a. het huis van den hoofdbaas. en eenige winkelhuizen, waaronder de kapperszaak van den heer Winkelhof. Door de groote droogte, de enorme hoeveelheid brandbaar mate riaal en de wind laat het zich aanzien, dat deze brand groote afmetingen zal aannemen. Nader wordt gemeld, dat tegen elf uur de hoofdbaas het vuur ontdekte, dat loen nog «lechts een afmeting van en kele meters had, waarop zijn zoon trachtte het vuur met behulp van een hrandbluschapparaat te dooven. hetgeen evenwel niet mocht gelukken. Daarop alarmeerde men de brandweer van Bol nes en die van Ridderkerk, die onmid dellijk met stralen op de waterleiding het vuur aantastten en zorg droegen dat de belendende perceelen konden worden gespaard. Dit is inderdaad ook mogen gelukken, dank zij ook dc hulp van de hrandwecr uit TJsselmonde en een spuit uit Rotterdam. Intusschen was het vuur toch nog overgeslagen naar de overzijde van den weg waar de bakkerij van den heer van der Starre staat, doch spoedig had men het bedwongen en liep dit i perceel geen gevaar meer. De twee lood sen waarin zich de modellen voor den scheepsbouw bevonden zijn tot den grond afgebrand. Het barsten van de eboniet platen ging gepaard met hevig knallen. Hoewel de materieele schade zeer groot is, zal het bedrijf der N.V., waar op het oogenblik veel werk is, geen groote stagnatie ondervinden. Tot laat in den nacht is men. nadat het gevaar voor uitbreiding bezworen was, met de nablussching voortgegaan. Welke opdracht is aan de ingestelde commissie gegeven? Het Tweede Kamerlid, de heer dr. I. H. J. Vos, heeft aan de ministers van eco nomische zaken en sociale zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat door d© ministers dezer dagen een commissie is ingesteld in verband met de onbevredigende po sitie van het bakkerijbedrijf? Zoo ja, welke opdracht is aan deze commissie gegeven en welke overwegingen hebben bij haar sa menstelling gegolden? Is daarbij met name wel voldoen de rekening gehouden met een vol doende vertegenwoordiging van het georganiseerde bedrijfsleven en van de verbruikersbelangen? Zijn de nijverheidsraad en raidden- standsraad ten aanzien van de instel ling en samenstelling dezer commissie geraadpleegd? Zoo neen, waarom is deze procedure niet gevolgd? Zijn de ministers bereid het rapport van de genoemde commissie te zijner lijd aan de organisatie van het bakke rijbedrijf en van de georganiseerde ver bruikers, voor te leggen, opdat deze alsnog van haar gevoelen in deze voor de voorziening van eerste levensbehoef ten zoo belangrijke aangelegenheid kunnen doen blijken? 10 a 15 H.A- van het bosch van Mijnhardt een prooi der vlammen Zeister bosch liep gevaar ZEIST, 5 Juni. Hedenavond werden brandweer en politie ge alarmeerd voor een feilen bosch- en heidebrand, welke was uitge broken in het zoogenaamde bosch van Mijnhardt langs den Kreke- lingweg. Toen men met de nmdige brandbluschmiddelen ter plaatse arriveerde, bleek een groote opper vlakte bo—h en beide, de laatste ge deeltelijk beplant met vliegdennen, in feilen brand te staan. Het vuur bleek te woeden tusschen het rij wielpad naar het kamp van Zeist en het verlengde van het Mooie Laantje, de weg die naar de Wert- heimstichting voert. Op vrij grooten afstand van dan Kra- kelingweg was het vuur aangekomen, waarschijnlijk langs het rijwielpad, maar het kwam met groote snelheid, door den wind voortgestuwd, in de richting van den Krakelingeweg Daar bestond het groote ge vaar, dat het vuur over den weg heen zou slaan, en zich verder een weg zou banen door het Zeis ter gemeentebosch langs het Mooie Laantje, waarvoor te meer vrees bestond, aangezien het bosch hier van een vrij dichte on derbeplanting is voorzien. Terwijl men met man en macht eenerzijds probeerde het voortsnellende vuur in zijn vaart te stuiten, waren anderen bezig om de struikbeplanting langs den Krakelingeweg om te hak ten, ten einde hier het vuur den ver deren doorgang te beletten. Gelukkig had men geen handen te kort, want van overal kwamen burgers en militairen opdagen, om bij het blus schingswerk te assisteeren. Op vracht auto's kwamen de soldaten van Soes- terberg en omgeving, zelfs kwamen zij vandaar in een gemeentebus van Utrecht, die op het vliegveld is gesta tioneerd, voorts verschenen de brand weren van Soesterberg, van d© Bilt, ter wijl de Zeïster brandweer met veel ma- teriaar was uitgerukt, en bovendien bet geluk had, dat zij een motorspuit kon aansluiten op een brandkraan van de waterleiding, welks langs de Kra kelinglaan loopt. Ook de leerlingen van het Internaat van het Chr. Lyceum, dat vlak in de nabijheid is. verleenden krachtdadige huip. Tegen zooveel blusschers kon het vuur ten slotte niet op, en na ruim een uur hard werken kon men zeg gen, dat de brand tot staan was gekomen, gelukkig zonder over den weg te slaan. De daar getroffen maatregelen waren afdoende ge weest. Toch heeft men niet kunnen voor komen, dat 10 4 15 hectare heide en bosch een prooi der vlammen is geworJen. Uit den aard der zaak trok deze brand zeer veel belangstellenden, die door de politie op grooten afstand wer den gehouden; de rookontwikkeling was zoo groot, dat de brand, die tijdens zijn hoogtepunt bizonder fel was, tot in verren omtrek zjchtbaar was. Zelfs in Culemborg was de geweldige rookontwikkeling duidelijk zichtbaar. Op een gegeven oogenblik vreesde men, dat de gebouwen van de stichting Den Witten Huil gevaar liepen, waar om eenige patiënten, die hier verpleegd werden, uit voorzorg naar elders wer den overgebracht Tot aan deze gebou wen is het vuur echter niet gekomen. Door den directeur van Gemeente-Werken te Utrecht werd aanbesteed: Het leggen van een centrale rioleering tusschen den Weerdsingel W.Z. en het verlengde van de Tiendstraat. Hiervoor waren 18 inschrijvingen binnen gekomen. Fa. Gebr. Kros, Utrecht Schmieman's Aan.bedrijf, Utrecht J. v. d. Linden, Utrecht Fa. Brandsen en Ouwerkerk H. Barton en Zn., Amersfoort C. Linzel, Hilversum Oosterwold en Visser, Utrecht N.V. Bitumenweg, Utrecht Joh. G. Krachten, Utrecht J. CJ. Krachten, Utrecht C. van Zwol, Amersfoort Fa. Pauw en Veenendaal, Utrecht J. F. Gorïs, Zeist H. Groen, Amersfoort 1 A. Monshauwer, Zeist 1 P. B. Huberts, Nijmegen L. P. v. d. Leer en A. Stuifzand Leiden G. Schreurs, Diemen 40.160.— 39.350.— 43.900.— 37.900.- 44.000.— 41.900.- 38.400.- 37.390.- 40.600.— 39.300.— 36.700.- 42.000.- 25.700- 38.400.- 38.000.- 37.800.— 83.500.— 39,873.—

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6