DE HUIDIGE ECONOMISCHE EN FINANCIEELE ONTWIKKELING DER WERELD IS NIET LANG MEER VOL TE HOUDEN Jaarverslag van De Nederlandsche Bank Bewapening opgevoerd tot peil, dat niet gehandhaafd kan worden Het goud kan niet ontbeerd worden r *8 V.J De Vierdaagsche Wiegmink verbetert record De Pedaalridders UIT DEN N.A.S.B. Om den Davis- beker V oetbalprogramma Vliegongelukken in Indië 2e BLAD PAG. 3 AMtKSKUOKISCH DAGBLAD DINSDAG 6 JUNI 1939 De verschillende regeeringen moeten tezamen maandelijks bijkans f 2 milliard uit leeningen verkrijgen om in haar begrootings- tekorten te voorzien HET verslag over het op 31 Maart 1939 geëindigde boekjaar, dat de president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, in de vandaag te Amster dam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders heeft uitgebracht, begint met de opmerking, dat het afgeloopen jaar beheerscht werd door de inter nationale politieke verhoudingen. Deze schiepen voortdurende onrust en onzeker heid, die zich bij herhaling verscherpten tot paniek en oorlogsvrees. Zulks leidde tot de opvoering van de in gang zijnde bewapening tot een peil, dat niet gehand haafd zal kunnen worden. Volgens een desbetreffende raming moeten de ver schillende regccringen tezamen maandelijks bijkans ƒ2 milliard uit leeningen verkrijgen om in haar hegrootingsfekorten te voorzien. Economische opleving, financieel herstel en. monetaire stabiliteit zijn ondenk baar, zoolang de politieke wereld verhoudingen niet een aanmerkelijke verbete ring vertoonen, de oorlogsvrees niet gebannen wordt en de bewapeningen niet tot een redelijk peil worden teruggebracht. De economische, financieele en mone taire toekomst is geheel onzeker en van de internationale politieke verhoudingen afhankelijk. Dat een zekere mate van stabili teit der wisselkoersen bereikt kon worden, is, naar mijne overtuiging, te danken aan den band met het goud, dien de in Amerika aanvaar de regeling heeft geschapen. Indien de ervaring, in het bijzonder die. dor laatste jaren, één feit boven twijfel heeft gesteld, dan is "het wel dit, dat het goud als internationaal betaal middel niet kan ontbeerd worden. \JAAST de onbegrensde bewapening /V 200 vervolgt het verslag dient de steeds verder voortschrijdende afsluiting der individueele landen vermeld te worden. Alle landen blijven streven naar het bevorderen van hun exporten, veelal onder aanwending van de meest on gezonde en onvruchtbare middelen en te- geliikertiid naar het beperken van hun importen. Depreciatie van de nationale geldeenhe- den. politiek van goedkoop geld sterke toeneming der overheidsuitgaven stijgen de budgettekorten die meer en meer een permanent karakter verkrijgen zijn de voornaamste kenmerken der ontwikkeling- Dat deze ontwikkeling tot duurzame ver betering heeft geleid, kan bezwaarlijk wor den volgehouden. Evenmin is het aannemelijk te ach ten, dat in dezelfde richting nog gerui- men tijd kan worden voortgegaan. Zulks geldt in de eerste plaats het anti- cipeeren op inkomens en besparingen der toekomst, zooals reeds thans in ver schillende landen plaats vindt, terwijl ook voor de rijkste landen een einde komt aan de reserves, die hen tot het volgen van de huidige gedragslijn in staat stellen. Op economisch terrein is een pro ces van kartelleering van het na tionale bedrijfsleven, onder leiding en aansporing, van de zijde der over heid, onmiskenbaar in gang. Hier van moet verstarring, gevolgd door verhooging van prijsniveau en pro ductiekosten, het resultaat zijn. Dat mijn verwachtingen voor de toe komst zoo merkt de president op ook afgescheiden van den internationa len politieleen toestand, niet gunstig kunnen zijn, zal geen verwondering Wekken. 'Van een stabiliteit der wisselkoersen is nog geen sprake en de monetaire overeenkomst, die tusschen de Vereenig- de Staten van Amerika, Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Zwitser land werd aangegaan, verschaft geen zekerheid op monetair gebied. Kapitaal bewegingen, die onder den invloed der internationale, politieke moeilijkheden periodiek een grootcn omvang aanna men, moeten als de hoofdoorzaak van de veranderingen in de wisselkoersen Worden aangemerkt. De toevloeiing van goud naar Amerika hield niet slechts aan, doch nam sterk toe. De monetaire goudvoorraad van dit land, die eind 193? 12.760 millioen dollar beliep, was eind 1938 gestegen tot: 11.512 millioen dollar. Deze vermeerdering overtrof de totale wereldgoudproduclie van het jaar 1938 met niet minder dan 466 millioen dollar. Zij heeft zich in het loopende jaar verder voortgezet, in het eerste kwartaal bedroeg zij 716 millioen dollar. Dit feit illustreert de onevenwichtig heden, welke de wereldstructuur ver toont. De goudproductie De goudproductie steeg in 1938 tot 1.142.925 K.G. en overtrof daarme de het overeenkomstige cijfer voor 1937 niet ruim ö'/o procent, tegenover een stijging van 5 procent van 1936 op 37. De waarde der productie beliep, in dollars der nieuwe pariteit, 1.286.250.000 dollar. Op grond van de desbetreffende mededcelingen mag worden aangeno men, dat de monetaire politiek van Amerika gehandhaafd zal worden. Het belang hiervan, zoowel voor de wereld als voor het land zelf, kan moeilijk te hoog worden aangeslagen. liet valt toch niet te ontkennen, dat de wereld prijs van het go»ui zijn grondslag vindt in die politiek. Wanneer de bestaande, vaste verhouding tusschcn den dollar en hel Roud werd losgemaakt, dan zou, naar bet den president voorkomt, een alge meene monetaire ontwrichting intreden, die zeer schadelijke gevolgen voor de economische en financieele verhoudin gen in cle wereld, met inbegrip van Amerika zelf, zou medebrengen. Zulks leidt tot de onafwijsbare conse quenties, dat een vaste grondslag, waar op dit betaalmiddel door de verschillen de landen wordt aangenomen en afgege ven, noodzakelijk is en dat de factoren, welke de onderlinge verhoudingen tus schcn de kosten- en prijsniveaus der be trokken •landenbeheerschen, zoodanige wijzigingen moeten toelaten als noodig zijn om dien grondslag te handhaven. De toestand in Nederland BELANGRIJKE verschillen tusschen dén gang van zaken in het eigen land en dien in de wereld, voor zoover deze niet door geheel bijzondere omstandigheden beheerscht wordt zoo gaat hot verslag verder vallen niet te constateeren. Volgens de cijfers en gege vens, die ter beschikking staan, kan niet gezegd worden, dat Nederland zich ge durende het afgeloopen jaar in ongun- stigen zin van andere, voor vergelijking in aanmerking komende, landen onder scheidde. De terugslag, dien 1938 bracht, deed zich uit den aard der zaak ook hier te lande gevoelen. Over het gehccle jaar gerekend, daagde de waarde van den invoer met. f 135.3 millioen of 8.73 procent, terwijl de over eenkomstige vermindering van den uil- voer 10S.9 millioen of 9.19 procent be droeg. Ook voor Nederland geldt hetgeen in het algemeen is opgemerkt om trent de talrijke kunstmatige, veelal tegenstrijdige maatregelen, die een juiste kenschetsing van den werke- lijken toestand zeer sterk bemoei lijken en de onevenwichtigheden in de economische structuur veeleer doen toenemen dan opheffen. Het is geenszins de bedoeling te be- lopgen, dat Nederland onder de omstan digheden, zooals die zich in do wereld hebben ontwikkeld, de oude vrijheid had kunnen handhaven en zich van over heidsbemoeiing met het bedrijfsleven had kunnen onthouden. Afweer van hui- lenlandsche agressie en handhaving van d£ bronnen van het Nederlandsche volks bestaan moeten als onafwijsbare eisch-en worden aangemerkt. Doch even onaf wijsbaar is bet de noodzakelijkheid in het oog te houden niet slechts elke ver hooging van de in Nederland geldende productiekosten en kosten van hot le de daarvan een verlaging van het peil dier kosten te bevorderen. In dit opzicht kan de toekomst niet met gerustheid worden tegemoet ge zien. Het ook in Nederland in gang zijnde proces van kartelleering. on der leiding en aandrang van de over heid, zal ongunstig werken, Hetzelf de geldt van de bereids in werking gestelde, belangrijke verhooging van het tarief van invoerrechten met be schermend karakter. In de gang van zaken in ons land is een gevaar gelegen voor de internatio nale positie van ons land en in hel alge meen voor een gezonde en blijvende ver ruiming van de werkgelegenheid. In dit verhand dient mede gewezen te worden op de nieuwe sociale en fiscale lasten die, worden de aanhangige en aangekon digde maatregelen aanvaard, op de Ne derlandsche bedrijven zullen gaan druk ken. Het valt moeilijk in te zien, dat de lastenverzwaring te rijmen zou zijn met de zoo juiste uitspraak der regeering, volgens welke vermindering van de werkloosheid het best kan bereikt wor den door voor het bedrijfsleven de voor waarden te scheppen om zooveel moge lijk arbeiders te werk te stellen. Do vra gen of het onder de huidige omstandig heden verantwoord is te achten kostbare Mr. L. J. A. TRIP sociale voorzieningen te treffen en of. naast de kosten dier voorzieningen, het Nederlandsche bedrijfsleven mag be zwaard worden met nieuwe belastingen, verdienen nader overwogen te worden. Ik aarzel niet aldus zegt de president in het verslag die vragen ontkennend te beantwoorden. Dit sluit geenszins in, dat de toestand, waarin de overheidsfi nanciën, in het bijzonder als gevolg van de uitgaven voor de bewapening en de werkloosheidszorg, zijn komen te v'erkee- ren, geen ingrijpende maatregelen zou vereischen. Integendeel, de budgetaire vooruitzichten van Rijk en gemeenten maken dergelijke maatregelen dringend noodzakelijk. I-Ict Nederlandsche volk zal zich, in het bijzonder voor het behoud van zijn hoogste goederen, zijn vrijheid en onaf- ankelijkheid, aanmerkelijk zwaardere offers moeten getroosten dan waartoe het tot dusver bereid bleek. Zooals de toekomst zich laat aanzien, zal ook het Nederlandsche volk zijn huidigen levens standaard niet kunnen handhaven. Ten zij het. bereid is reeds thans de onver mijdelijke offers te brengen en zich niet vast te klampen aan het behoud van zijn nominale inkomsten, doch samen te werken tot een ver!aging van publieke uitgaven, productiekosten en kosten van levensonderhoud, zullen de offers -ii; grooleren omvang door de feiten worden opgelegd. Voor eenïgen tijd heb ik me degewerkt aan een in het openbaar ge daan beroep en gegeven waarschuwing van de hierboven weergegeven strek king. Het is mijn vaste overtuiging aldus mr. Trip dat hetgeen in het be trokken stuk met nadruk naar voren werd gebracht juist zal blijken en in de verdere ontwikkeling zijn bevestiging zal vinden. De Nederlandsche Bank IN de taak en de werkzaamheden van De Nederlandsche Bank kwamen in het afgeloopen jaar geen belangrijke veranderingen. Bij het einde van het boekjaar 1937/1938 beliep de goudvoor raad van De Nederlandsche Bank f 1.166.2 millioen. Na een aanvankelijke stijging tot 1.181.2 millioen bleef dit peil van begin Juni 193S af met kleine schommelingen gehandhaafd tot begin December 193S, toen een daling intrad tot 1.161.2 millioen. Deze daling werd in de tweede helft van Februari 1939 hervat en vond- sedertdien verderen voortgang, zoodat bij het. einde van bet boekjaar de voorraad was teruggeloopen tot 1.322.5 millioen. Op dén datum van dit verslag (15 Mei) beliep de voorraad 1.209.5 millioen. Zooals uit deze cijfers en uit andere gegevens kan worden af geleid heeft de kapitaalbeweging zich van Nederland afgewend. De politieke factoren, waarop in het vorenstaande bij herhaling werd gewezen, hebhen geleid tot het wegtrekken van vreemd geld, dat in ons land een toevlucht had gezocht. De depreciatie van 1en gulden be liep op 31 Maart 1938 18.68 procent tegen 22.02 procent op 31 Maart 1939. Hiermede werden de cijfers van begin October 1936 weer be reikt. De geldmarkt DE Amsterdamsche geldmarkt be vond zich sedert het begin van 1937 in een staat van groote geldruimte. Het bedrag aan schatkistpapier, dat rechtstreeks voor rekening van den staat uitstond, verminderde van 268.7 millioen op 31 Maart 1938 tot f 209-0 millioen op 31 Maart 1939. Uit deze cij fers mag intusschen niet worden gecon cludeerd, dat de vlottende schuld van den staat gedurende de verslagperiode zou zijn afgenomen. Het netto-bedrag steeg van 383.1 millioen op 31 Maart 193S tot ƒ500.7 millioen op 31 Maart 1939. Het totaal der publieke emissies, zon der onderhandscbe en daarmede gelijk te stellen plaatsingen en zonder conversies, bedroeg ƒ238.7 mill, tegen 110.3 mil lioen in het vorige boekjaar. De Staat deed in het afgeloopen boek jaar geen beroep op de kapitaalmarkt." De conversies voor rekening van het buitenland waren ditmaal hooger, zij be liepen 93.1 millioen, tegen f71.9 mil lioen in het voorafgaande boekjaar. IN het afgelocpen boekjaar was het gemiddeld opereerend kapitaal, bere kend op grond van de dagelijksche cijfers 322.011.558 en van 't opereerend kapitaal, zonder de rcchtsfreeksche cre- dietverleening aan het Rijk (direct bij de Nederlandsche Bank geplaatst schat kistpapier, voorschotten aan 's Rijks schatkist en beleening ten behoeve van Nederlandsch Indië): f258.1 millioen. De omzet van de binnenlandsche wis selportefeuille was ƒ24.974.589, waarvan nihil schatkistpromessen. Het totaal aan buifenlandsche wissels en saldi beliep bij het einde van het boekjaar f8.710.67Ó. De aflossingen overtroffen de nieuw gesloten beleeningen met 1.0 millioen, :v ..zop.dat het uitstaande bedrag per sal do met deze som terugliep. De bank beschikte aan het einde van het boekjaar over een metaalvoorraad van 1.322.171.081 goud, 23.815.210 zil ver, is totaal 1-316.286.291. Het gemiddeld bedrag der bankbiljet ten in omloop was 970.588.994-. Op 31 Maart 1939 had de bank, afgezien van de posten van den Staat, in bewa ring 8.692 posten tot een gezamenlijke nominale waarde van f 801.674.935. In totaal waren op 31 Maart 1939 ten behoeve van den Staat in bewaring fondsen ter nominale waarde van 1.912.811.173, terwijl de nominale waar de der fondsen, die wij op 31 Maart 1938 ten behoeve van den Staat in bewaring hadden 1.861.166.993 beliep. De netto-winst van de bank vertoont, vergeleken met het vo rige boekjaar een daling van 2.576.087 tot 2.551.833. Winstsaldo ter beschikking van de algemeene vergadering 681.829.84, uitkeering per aan deel 30—. DUIVENSPORT De Vredesduif Wedvlucht van uit Quivrain. Afstand 227 K .M. Duiven los om 7.30 uur met N. O. wind. Eerste duif om 11.25 uur. Laatste duif 12.9.3. Aangewezen 10 cent J. Barbie met no. Aangewezen 25 cent -T. Lijnsveld met no. 1. De prijzen werden als volgt be haald: J. Lijnsveld 1, 21, 27. J. Barbie 2, 3, 8, 17. G. Flos 1. H. v. Putten 5, 16. Chr. van Putten 6. F. D. Harteman 7, 9. D. van I.ovcren 10, 13, 18, 25. A. Lablans 11, 22. .1. Arlar 12. E. Hilhorst 11. C. H. V. Dog- lorom 15. J. Groeneveld 19, 20. J. Jagte- berg 21. B. Baatje 23. J. v. Laar 26. Wedvlucht van uit. Orleans. Afstand 534 K.M. Duiven los om 5.30 uur met N.O. wind. Tn concours 65 duiven. Eerste duif 4.23.50. Laatste duif 9.19. Aangewezen 10 cent A. Lablans met ïio. 3. Aangewezen 25 cent A. Lablans met no. 1. De prijzen werden als volgt be haald: A. Lablans 1, 1, 7, 9. F. D. Harteman 2, 5, 11. Chr. v. Puten 3. J. Janssen 6, O. v. d. Berg 8. A. J. Floor 10, 11. H. V. Putten 12. J. Lijnsveld 13. Stand kampioenschap 1 toer tot en met Quivrain: 1. F. D. Harteman met 236,8 p. 2. J. Lijnsveld met 233 p. 3. A. Lablans met 213 p. 1. Chr. v. Putten met 216,4 p. 5. J. Barbie met 171,2 p. Legeringsruimte eenigszins beperkt 's-GRAVEXHAGE, 5 Juni. De leiding der internationale vierdaag sche afstandsmarschen van. den Ne- derlandschen bond voor lichamelij ke opvoeding bericht, dat de vier daagsche afstandsmarschen zullen worden gehouden van 25 tot en met 28 Juli a.s. In verband met de tijdsomstandighe den en de terzake genomen militaire maatregelen kan door het departement van defensie niet de medewerking wor den verleend zooals in andere jaren ge schiedde. Hierdoor is de legeringsruimte eeni- ger mate beperkt, zoodat den deelne mers wordt verzocht zooveel mogelijk in eigen huisvesling en voeding te voor zien. Hiertoe wordt op aanvrage door de vereeniging van vreemdelingen ver keer, Keizer Karclplein 9 te Nijmegen, een lijst toegezonden van hotels en pen sions met. sterk gereduceerde prijzen. Naast hot normale aantal dames en heeren zal door militairen op he perk te schaal aan de marschen worden deel genomen. Inlichtingen betreffende genoemde marschen worden uitsluitend verstrekt door het. secretariaat gevestigd 1e 's-Gravenhage, Valkcnboschplein 18. (Tel. 391816). E.D.O. IN ROUW Het E.D.O.-bestuur heeft besloten in overleg met het eerste elftal, dat gedu rende vijf jaren als teeken van rouw in zwart shirt gespeeld zal worden. Als eenige versiering zal daarop een rood zwart embleem gestikt zijn. ATHLETIEk Tijdens de districten ontmoeting Utrecht-Noord-Oost-Zuid, waarbij voor de ploeg- van het district Utrecht de A.A.V.er Wiegmink uit kwam in het nummer hoogsprin gen, is deze athleet er in geslaagd het districtsrecord hoogspringen te verbeteren* Nadat van de acht athleten alleen Spanjerdt, Car- Iier eri Wiegmink de 1.75 passeer den, was het Wiegmink die als eer ste met een fraaien sprong ruim schoots de 1.80 M. haalde. Bij nauwkeurige nameting bleek ech ter, dat de lat, welke erg doorzakte, op 1.77'/s M. lag. Door deze prestatie verbeterde de A.A.V.er met precies 1 c.M. het record. WIELRENNEN Pol en de Gans wonnen prijzen te Doetinchem en Tiel Gistermiddag verschenen de renners de Gans en Pol aan den start, in wed strijden te Doetinchem op de wieler baan. Inden sprint wedstrijd zegevierde de Gans' door in de finale de eerste plaats te bezetten voor Abeleven-Apel- doorn en Verschuur-Rotterdam. Vervolgens bezette Pol de derde plaats in een klassementrace en werd hij daaarna 2e in een afval wedstrijd, die Gemondcn (Arnhem) won. Samen kwamen Pol en de Gans uit in den 50 K.M. koppelwedstrijd, welke uiterst zwaar was.- De uitslag van dezen koppelwedstrijd was: 1 v. d. Stel-Ge-monden 2-1 p. 2 Westbroek-Verschuren 20 p. 3 Pol-de Gans 19 p. Vijf andere koppels eindigden op 2 en meerdere ronden achterstand. Terstond na afloop van de wedstrij den te Doetinchem werd de reis aan vaard naar Tiel, waar nog denzelfden avond deelgenomen werd aan een 10 K.M. koppehvedstrijd. Hierin lieten de beiden stadgonoo- teri weer hun kunnen zien. Zij wisten den wedstrijd te winnen met 25 punten en 2 ronden voorsprong op het koppel Otten-Wouters, dat 2e werd en het kop pel Timmerman^lijsselaar, dat op de 3e plaats eindigde met den achterstand van 1 ronden. Voor beide Pedaalridders een suc cesvollen dag. Vermelden wij nog, dat de Gans en Pol als eenig Amersfoortsch koppel zullen deelnemen aan den Zesavonden- wedstrijd te Tiel,. welke Dinsdagavond aanvangt. Op het programma van de Utrecht- sche S'tadionbaan voor de wedstrijden van 13 Juni a.s. komt ook.voor een ploeg ach erv ol gi n g s w e d sr ij d tusschen de Utrechtsche Wielerclub het Stadion cn de Amersfoortsche Ren- en Toeristen- club de Pedaalridders. Deze wedstrijd geldt als revanche van den wedstrijd die het vorige jaar op dezelfde wijze werd verreden en waarin onze stadgenooten als winnaars naar voren kwamen. Voor de Pedaalridders starten dc ren ners: Coraelissen, de Gans, Pol en van Uitert. Utrecht verovert het bonds- handbal-kampioenschap De dezer dagen jubileerende afd. Eindhoven van den N.A.S.B. zag zich deswege belast met de organisatie van de wedstrijden om het. Bonds-handbal- kampioenschap. Voor dezen eindstrijd hadden zich geplaatst Utrecht, don Ilaag Deventer en Eindhoven. Gezien cle sterkte der ploegen stond het reeds bij voorbaat vast dat het sterk spelende Utrecht het onder dit viertal een heel eind zou brengen. Helaas werd het een drietal omdat den Haag mededeelde niet te luinnen deelnemen. Utrecht be gon met dc ontmoeting tegen Deventer, waarvan geduchte tegenstand werd on dervonden. Daarbij speelde cle Devcn- ter-ploeg wat hard al moet gezegd wor den dat het fair bleef. De Utrecht-voor hoede was evenwel in een productieve bui en hóewei ook Deventer productief was, het einde kwam met 105 voor Utrecht. De tweede ontmoeting ging tegen Eindhoven. Hierin speelde Utrecht be ter dan tegen Deventer en het resultaat bleef niet uit. Met niet minder clan 13—2 werd van Eindhoven gewonnen, cijfers die geen nader commentaar be hoeven. Hiermede veroverde Utrecht het Bondshandbalkampioenschap waar- op het volkomen recht heeft. Ook Utrecht 2 was mee naar Eind hoven getrokken cn speelde tegen Eind hoven 2. De reserves wilden voor het eerste elftal niet onderdoen en wonnen met 6—1 vnn cle /Eindhoven-reserves. Utrecht bewees dus wel haar hegemo nie op handbalgebied. Zuid SlaviëBelgië ZAGREB, 5 Juni (A.N.P.). De uit slagen van de beide laatste, enkelspelen van de Davisbekerontmoeting Zuid-Sla viëBelgië luiden: Lacroix (België) sloeg Mltic) Zuid- Slavië) 6—3, 6—2, 6-8. 6—2. Puncec (Zuid-Slavië) sloeg Geelhand (België) 6—3, 8—6, 6-3. Eindstand «32 voor Zuid-Slavië. DuitschlandEngeland BERLIJN. 5 Juni (A.N.P.). De uit slagen van de be.ide laatste enkelspelen luiden: Menzel (Duitschland) sloeg Shayes (Engeland) 61. 61. 60. Von Mefaxa (Duitschland) sloeg Wil de (Engeland) 36, 69. 6—2, 6—3. Eindstand 5—0 voor Duitschland. Zuid-Slavië en Duitschland komen te gen elkaar uit voor den eindstrijd in de Europeesche zone. KARL GALL ERNSTIG GEWOND LONDEN, 5 Juni (A.N.P.) Tijdens de training voor de aanstaande motor races op het eiland Man is do Duit- scher Karl Gall ten val gekomen. Oogenschïjnlijk was de verwonding niet van ernstigen aard, doch na on derzoek hlcck, dat Gall een gecompli ceerde schedelbreuk had opgeloopcn, welke operatief ingrijpen noodzakelijk maakte. Dit heeft hem het leven ge red. Het is echter uitgesloten, dat Gall voorloopig aan wedstrijden zal kun nen deelnemen. Internationale motor- zesdaagsche 's-GRAVENHAGE, 6 Jur.i, In de tweede helft van Augustus, vindt in Duitschland, met als centrum Berch- tcsgaden, de jaarlijksche internationale zesdaagsche motorwedstrijd plaats. Buiten de internationale trophy, is de belangrijkste teamprijs in dezen lan- denwedstrijd cle zgn. „Zilveren Vaas" waarvoor cle K.N.M.V. ook steeds een tweetal teams inschrijft. Tot nu toe was het de gewoonte, dat de Zesdaagsche eindigde met een snel heidsproef op een wegcircuit en in den regel moest deze snelheidsproef ten slotte cle beslissing brengen, omdat meerdere teams strafpuntenloos ein digden. Het is clan ook te begrijpen, dat steeds die rijders in cle Vaasteams werden gekozen, die over voldoende ren ervaring beschikten en waarvan men kon verwachten, dat zij met zeer snelle machines aan den start zouden komen. Op voorstel van Duitschland heeft, de F.I.C.M. besloten, dit jaar de traditio- neele snelheidsproef, aan het einde van den zesden dag, te vervangen voor een zware.n terreinrit, met gevolg, dat de K.N.M.V. spcvrtcommissie, die cle Ne- derlanclsche teamrijders voor den zes daagsche moet aanwijzen, thans voor geheel nieuwe problemen komt te staan. Besloten werd een definitieve team keuze uit te stellen tot na den Dumon- ceaubekerrit, welke zal plaats vinden op 17 en 18 Juni a.s. en de volgende tien rijders uit. te noodigen hieraan deel te nemen: A. P. van Hamersveld. j. van Rijn, J. Bovce, D. Renooy, J. Moesjes, J. Schot, J. Fijma, G. de Ridder, H. J. Hargeerds cn A. E. Doyer. AFDEELING I Promotiecompetitie 2e klasse HBS—EDO Promotiecompetitie 3e klasse West-FrisiaZaandijk ElinckwijkVriendenschaar SEC—HEDW Promotiecompetitie 4e klasse VictoriaGoldstar AFDEELING II Promotiecompetitie 2e klasse DFC—UW 3e klasse C VFCSteeds Hooger Promotiecompetitie 4e klasse De OoievaarsVDS JagersLFC AFDEELING IV Promotiecompetitie 2e klasse Limburg-iaBlejjerheide HelmondMiddelburg WEDSTRIJDEN OM DEN NEDERLANDSCHEN VOETBALBEKER Halve eindstrijd BFCPSV VeloxWageningen A.Z. EN P.C. DAMES KOMEN IN ACTIE Voor het eerst in haar, hestaan heeft de A.Z. en P.C. een dames-zevental ge vormd, dat morgenavond den eersten wedstrijd zal spelen tegen de dames van de zwemvereeniging „Blikken- burg" uit Zeist. De wedstrijd wordt gespeeld In Pesie's Bad. NIEUW WERELDRECORD KOGELSLINGEREN DORTMUND. 5 Juni (A.N.P.) Tij dens wedstrijden te Dortmund verbe terde Lutz van de vereeniging „Huet- tenverein Dortmund" bet wereldrecord kogelslingeren met een worp van 59-07 meter. Aan alle technische voorwaarden is voldaan, zoodat. het record zeker erkend zal worden. Het oude record stond op naam van Blask (Duitschland) met een worp van 59 meter, gemaakt op 27 Aug. van het vorig jaar te Stockholm. OOST-1ND1Ë BANDOENG, 6 Juni (Aneta) Gister morgen heeft een Koolhoventoestel twee km. ten Noorden van het station Poer- wakarta op een natte sawah een nood landing gemaakt. De bestuurder werd zeer licht gewond. Het toestel is bescha digd, doch kan worden hersteld. SOERABAJA, 6 Juni (Aneta) Gis termorgen geraakte bij het stuntvliegen een Koolhoven-toestel in een feuille irrorte, gevolgd door een duikvlucht. Het toestel stortte neer in boomen ach ter Darmo. Het ongeval werd veroor zaakt doordat de voet van den bestuur der van een pedaal gleed, waardoor deze het vliegtuig niet langer in zijn macht had. De twee inzittenden kwa men met de schrik vrij. Het toestel is zwaar beschadigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7