AMERSFOOR1SCH DAGBLAD Het Jaarverslag der Ned. Bank Finland spreekt kloeke taal Rentabiliteit bedroevend Rassenkwestie in Z.-Afrika DE EEMLANDER Woensdag 7 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsciiepoortwal 2a 37e Jaargang No. 322 „Bestemming naar Mars" Anti - Poolsche excessen De eenige taal, die begrepen kan worden ONS DEERT DE HITTE NIET! Verklaring van den Cultuurraad Londen en Parijs studeeren O.S. 1944 te Londen? De moeilijkheden bij Artis Gamelin benoemd tot opperbevelhebber Droogterecord voor het warme seizoen Campagne tegen mgr. Tisso BERICHT WARME ZOMER VERWACHT SPECIALE BADHANDDOEKEN VOOR ZWEMMEN Licht op: 9 uur 48 min. abonnementsprijs per 3 maanden voor Amersfoort 1 95: per maand 0.65; per week met gratia verrekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland irancu per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DDI IC nFR anVFRTFNTIFN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer U" flUVtl<ltrilltri elKe regc, meer 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 IJ ET jaarverslag van den president van de Nederlandsche Bank bevat als steeds een schat van gegevens zoowel op economisch, financieel als montetair terrein en het is daarom van het uiterste belang zich van bepaalde passages in het verslag van dezen deskundige met inter nationale reputatie, goed te doordringen. Voor dezen keer willen wij onze beschou wingen echter niet hieraan wijden doch uitsluitend de aandacht vestigen op de kwestie der rentabiliteit, om in een vol gende beschouwing meer in het bijzonder de financieel-economische aspecten on der de loupe te nemen. Wat de rentabiliteit der Bank betreft: het dient erkend te worden, dat deze be droevend is en de president steekt dit dan ook niet onder stoelen of banken, waar hij constateert, dat de reraunera- tie, welke de Bank ontvangt voor haar beheer van het egalisatiefonds niet vol doende is, om het verlies goed te ma ken, hetwelk voortspruit uit het kwijt raken van de eertijds zoo belangrijke inkomstenbron van goud aan- en ver- koopen. Zooals men weet is op 30 Sep tember 1936 de buitenlandsche wissel- politiek in handen gelegd van het ega lisatiefonds, waarmede dus een einde kwam aan de goud aan- en verkoopen der Bank, die haar zeer belangrijke re venuen brachten door het verschil tus- schen den aankoopprijs van 1648 en den verkoopprijs van 1653.44 per kg. lijn. ij E Bank is sedertdien dan ook uit- sluitend aangewezen op rente-in komsten 'en provisies uit hoofde van aan- en verkoopen van effecten. Nu is het de Nederlandsche Bank, wat dit laatste be treft. in het afgeloopen jaar al niet anders gegaan dan den anderen banken, om dat conversies beduidend minder waren dan het vorige jaar, terwijl de affaire op de effectenbeurs vrijwel stokten. En wat de rente-inkomsten betreft, een enkele blik op de wisselportefeuille der Bank doet reeds zien. dat van haar crediet in dezen vorm nauwelijks meer gebruik wordt gemaakt. Een disconto-portefeuille toch van iets meer dan f 10 millioen, tegen vroeger meer dan 100 millioen, kan geen zo den aan den dijk zetten. Blijven dus over de rente-inkomsten uit hoofde van beleeningen en reke ning-courant. saldi van derden tegen onderpand van effecten met betrekking waartoe het verslag opmerkt, dat in het afgeloopen jaar een niet onbelang rijke verschuiving naar dezen vorm van crediet viel waar te nemen, daar deze gemiddeld boven de 150 millioen lag, Dit moge juist zijn, men hoede zich er echter voor dat men in deze uit zettingen een „normale" bron van in komsten zou hebben te zien, immers ware dit het geval, dan zouden op grond van bovengenoemd gemiddelde, bij een rekening-courant rente van VA de rente-inkomsten enkele mil- lioenen hebben bedragen, terwijl dit nog geen millioen blijkt te zijn ge weest. De verklaring hiervoor is dan ook, dat het meerendeel dezer uitzet tingen voor rekening van het lisatie- fonds zijn, en het is duidelijk dat dit laatste niet de normale rente, doch een veel lagere rente betaalt. Mogelijk zelfs niet meer dan het gewone particulier disconto. EN en ander heeft dus tot gevolg, dat de rente-bronnen der Bank vrijwel zijn opgedroogd. Dat desondanks toch nog een dividend van 3 kon worden uitge keerd, blijkt dan ook uitsluitend toe te schrijven aan een zeer toevallige bate, nl. uit hoofde van niet opgekomen bankbiljet ten. d.w.z biljetten welke sedert jaren aan de circulatie zijn onttrokken, ten bedrage van ruim 5'/t ionHel is duidelijk, dat deze bron. die zicli dan alleen voordoet wanneer er oude emissies ingetrokken ziin. het komende laar niet zal vloeien, waar mede wij willen zeggen, dat het er met de rentabiliteit der Bank dan dus nog onbe vredigender zal uitzien. Hieraan zal eerst een einde komen, Wanneer de regeering er toe mocht be sluiten een einde te maken aan de fic tie, dat onze goudvoorraad nog steeds tot de oude goudpariteit te boek moet blijven staan. Breekt zij hiermede en besluit zij den goudvoorraad te her waardeeren, zooals ook onlangs Enge land heeft gedaan, dan komt hieruit een bedrag vrij, waaruit de Bank de schuld aan de Nederlandsche regcering kan aflossen, terwijl er dan nog een niet onbelangrijk saldo zal resteeren, op grond van het feit, dat de Bank des tijds bij de devaluatie ter dekking van het verlies van 30 millioen, haar eigen reserves en een gedeelte van de winst over dat boekjaar heeft aange wend om het verlies te dekken. Ont vangt zij uit de te constateeren goud winst dit bedrag terug, dan kan zij hiermede door de belegging dezer gel den een aardige bron van inkomsten scheppen. Tot zoo lang zal de rentabi liteit der Bank echter uiterst gering blijven. Het is daarom te hopen, dat de regeering er spoedig toe mag besluiten tot herwaardeering over te gaan. Van potverteeren is toch in dezen geen sprake, mits men de goudwinst maar reserveere, gelijk zulks ook in Enge land het geval is geweest. De Oceaan, die roeke- loozen lokt NEW YORK, 7 Juni. (Reuter). De 22-jarige Amerikaansche vlieger Chester R.Shelman is op 175 mijl buiten Boston opgepikt door den treiler Villanova. Toen hem gevraagd werd waar heen hij met zijn toestel onderweg was, zeide hij, dat zijn „bestemming naar Mars" was geweest. Zijn vrien den gelooven, dat hij een poging ge daan heeft om een oceaanvlucht te maken. De man wordt thans behan deld aan boord van de Villanova. Hij heeft een zenuwschok gekregen en is geheel uitgeput. Hij had op zee moeten dalen met zijn vlieg tuig, dat gezonken is. Chester had een tweepersoonsvliegtuig, een een- dekker, gehuurd van den manager van een plaatselijke vliegschool, die verklaarde, dat Chester slechts ongeveer 10 vlieguren op zijn naam had staan en slechts een diploma bezat om in de nabijheid van het vliegveld te vliegen. WARSCHAU. 7 Juni (Havas). De- Poolsche bladen melden uit Danzig, dat 30 nationaal-socialisten getracht hebben binnen te dringen in het huis van een Poolschen burger, nadat zij eerst een schuur, die aan het huis grenst, ver nield hadden. Toen de Pool een beroep deed op de politie, werd hij gearresteerd onder voorwendsel, dat hij „een samenscho ling had uitgelokt". Voorts melden de bladen, dat onbekenden de ruiten ver nield hebben van de Poolsche St. Sta- nislaskerk. LONDEN, 7 Juni. (Havas). Duff Cooper heeft te Finchlev een redevoe ring uitgesproken, waarin hij in ver band met do door Hitier tegen Ciham- berlain uitgesproken beschuldigingen o.m. zeide: „Zij, die zich den tijd voor den oorlog herinneren, weten, dat het ondenkbaar geweest zou zijn, een man, die verantwoordelijk is voor het lot van tachtig millioen inenschen en misschien van Europa, in zoo krachtige bewoor dingen een land te zien belecdigen, dat nog het grootste, het machtigste is van Europa. Het antwoord op een dergelijke beleediging moet de indiensttreding van honderdduizend vrijwilligers in 24 uur tijds zijn. Dat is de eenige taal, die begrepen kan worden door hen; die slechts in geweld gelooven." De Afrikaners houden vast aan het beginsel van de apartheid van rassen van verschillende beschavingsniveaux PRETORIA, 7 Juni (A.N.P.). „Die Transvaler" schrijft, dat de Wereld- zondagsschoolconventie, welke zooveel wrijving heeft veroorzaakt in Afrikaan- sche kringen, aangezien van blanke af gevaardigden verwacht wordt, dat zij op voet van gelijkheid zullen conferee- ren met niet-blanken, heeft aanleiding gegeven tot een verklaring van den Afrikaanschen Cultuurraad te Pretoria, ongeveer luidende: Wij weten uit de geschiedenis, dat onze voorouders naar Zuid-Afrika zijn gekomen zonder een sterk gevoel voor rasverschillen, doch dat feitelijk spon taan een scheidslijn is getrokken, omdat zij tamelijk spoedig tot het besef waren gekomen, dat de maatschappelijke om gang zou leiden tot vermenging en den ondergang van do Christelijke Europee- sche beschaving in Zuid Afrika. Echter weten wij ook uit de geschie denis welke wrange vruchten ons land moest plukken door de verderflijke leer van een van der Kemp, dr. Phillip en hun geestverwanten, die een honderd jaar geleden de leer van gelijkstelling hebben verkondigd. Ook beseffen wij, dat het vooroordeel van de Afrikaners tegen het zendings werk onder de gekleurde rassen hoofd zakelijk moet worden toegeschreven aan het optreden van dr. Phillip en diens trawanten, en dat onze kerk na een moeizaam werk van honderd jaar ten behoeve van de evangelisatie der inboorlingen tot nu toe nog niet geheel de vooroordeelen heeft doen verdwij nen. ZWEDEN IS HET BLIJKBAAR MET FINLAND EENS HELSINKI, 7 Juni (Reuter) De Finsche minister van buiten landsche Zaken, Erkko, heeft heden in het parlement een verklaring afgelegd, waarin hij o.mt zeide: „Ieder, die ons wil helpen, zonder dat wij er om gevraagd hebben, zal beschouwd worden als een aanvaller en zal teruggeslagen worden." Finland kan zoo verklaarde de Minister verder, geen waarborg aanvaarden, waartoe besloten is zonder zijn goedkeuring. Finland had reeds aldus voegde hij hieraan toe zijn voornemen te kennen gegeven om buiten iedere groepeering van mogendheden te blijven. Het zet zijn samenwerking met de Scandinavische landen voort. Wanneer onze kerk nu door deel te nemen aan de conventie haar eigen duidelijke beleid ten opzichte van de kleur vaarwel zegt en de leer der W.S.S.A. (Wereldzondags- schoolassociatie) onderschrijft, ver nietigt zij in één week het in hon derd jaar verrichte opbouwende werk. Maar nog meer: Het Afrikaan- sche volk in zijn geheel onder schrijft op enkele uitzonderingen na hot beginsel van de apartheid van rassen van verschillende bescha vingsniveaux, en door deel te ne men aan de conventie zou de kerk aan de beginselen der Afrikaners geweld aandoen, welker gevolgen voor de Afrikaners en hun Kerk tot oneindigd nadeel zal zijn. Het is dus met groote dankbaarheid, aldus de Cultuurraad, dat wij kennis hebben genomen van het feit, dat de meeste leden van onze Kerk hebben be sloten geen deel te nemen aan de ge noemde conventie. Echter willen wij er in alle nederig heid, doch met allen ernst die in ons is, bij al onze kerkgenootschappen en zendingslichamen op aandringen, dat zij alle krachten inspannen om 1e ver hoeden, dat de conventie in Zuid Afrika wordt gehouden. Ongetwijfeld zullen wij van bekrom penheid worden beschuldigd, doch laat ons die beschuldiging met blijmoedig heid aanvaarden. De Voortrekkers wa ren ook bekrompen, omdat zij met de naturellen geen maatschappelijken om gang hebben gehad op voet van gelijk heid- Die bekrompenheid heeft hun echter in staat gesteld hun bloed zuiver te be waren. DE Finsche Rijksdag heeft de wets voorstellen in verband met de ver sterkingsplannen der regeering voor, de Aalandseilanden met groote meerderheid aangenomen. De Finsche minister van landsver dediging Niukkanen, die een bezoek aan zijn Zweedschen collega in Stock holm heeft gebracht, heeft in een ver klaring van de pers o.a. gezegd, dat Fin land op het gebied der landsverdediging nauw met Zweden wil samenwerken. De doeleinden van de buitenlandsche politiek van Finland zijn dezelfde als die van Zweden. Ten aanzien van de kwestie der Aalandseilanden wees Niukkanen er op, dat de verdediging dezer eilan den een zaak is, die in de eei'ste plaats alleen Finland aangaat, en daarom heeft Finland het volste recht, te kiezen met wie het nau wer wil samenwerken, voor de handhaving van de neutraliteit dezer eilanden. Hij bevestigde, dat Finland in beginsel de meening deelt, welke Zweden heeft geformu leerd, t.w. dat het in de eerste plaats van Finland afhangt, aan Moskou uiteen te zetten hoe het met deze kwestie staat. Als zulk een uitleg ging noodig is, aldus de minister, dan is Finland gereed. Naar de meening van Finland zijn de maatregelen, die voor de verdediging van de neutraliteit dezer eilanden over wogen worden, eveneens in overeen stemming met de belangen der Sovjet- Unie. Het Zweedsche stand punt Gisteren heeft minister Sandler in den Zweedsche rijksdag een korte verklaring afgelegd over de kwestie der Aalands eilanden. Hij zeide, dat het thans niet het juiste tijdstip is om dieper op deze kwestie in te gaan. De Zweedsche gezant te Moskou was uitgenoodigd, naar Stockholm te komen om instructies in ontvangst te nemen en hij zou in staat gesteld worden, aan de Russische Regee ring het standpunt van Zweden uiteen te zetten, na de verklaringen, die de leiders van de buitenlandsche politiek der Sovjet-Unie in de kwestie der Aalandseilanden hebben afgelegd. Een compromis-formule In den te Parijs gehouden Fran- sche ministerraad hebben de leden der regeering de wijzigingen bestu deerd, die Moskou aangebracht wil zien in de Britsch-Fransche pact- voorstellen en de mogelijkheid nage gaan van een compromisformule die zoowel Londen als Moskou kan be vredigen. 1-Iet overleg tusschen Parijs en Londen duurt voort en te Parijs gelooft men dat geen onover komelijke hinderpalen meer aan het welslagen der onderhandelingen in den weg staan. Het antwoord van de Sovjet-Unie op de Fransch-Britsche voorstellen, wordt te Londen nog steeds nauwkeurig bestu deerd. Men verwacht, dat de volgende stap zal worden gezet na de bijeenkomst van het kabinet welke vandaag wordt gehouden. LONDEN, 7 Juni. - Het alge- meen gevoelen onder de leden van het Internationaal Olympisch Comité is, dat de spelen van 1944 aan Londen zullen worden toege wezen. Een beslissing daarom trent zal Donderdag worden ge- In de eerste zitting van het I.O.C. werd medegedeeld, dat het protectoraat BohemenMoravië in de toekomst zelf standig aan de Olympische Spelen zal blijven deelnemen. Het verzoek het rolschaatsen op het Olympische programma te plaatsen, werd afgewezen. Buitenlandsch weeroverzicht Het gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern gisteren in Oost Duitschland lag, trok verder weg naar Centraal Europa. Onder invloed hiervan blijft het weer zonnig en zomersch in ge heel Duitschland. België en ons land. Vanmorgen werd het in Maastricht meer dan tien graden warmer dan normaal terwijl gisteren uit het Oosten van het land temperaturen boven dertig graden Celsius werden gemeld. De depressie die gisteren bij de Faroër was gelegen, trok in diepte toenemend naar de Bot- nische golf. en bracht, langs haar baan veel regen. Zij wordt gevolgd door grooie drukstijgingen aan de Noorsche kust achter deze depressie kwam over dc Britsche eilanden een nieuw gebied van hoogen druk tot. ontwikkeling, dat in be- teekenis toeneemt. Over het Noorden van de Noordzee dringen koele luchtmassa's naar het. Zuidoosten door. Door de huitengewoon groote droogte van de lucht, kwam hierbij op de Brit sche eilanden geen regen van be teekenis voor. OLYMPISCHE SPELEN De obligatiehouders aan vaarden het nieuwe voorstel AMSTERDAM, 7 Juni. De Ver- eeniging van Fondsenhouders te Amsterdam deelt ons mede, dat zij haar leden in overweging heeft ge geven. het nieuwe aanbod van het Artisbestuur tot aflossing der hyp. obligatiën met 74 procent tegen vol ledige kwijting te aanvaarden, aan gezien, zooals in een circulatie aan haar leden uiteengezet, na een nauwkeurig onderzoek der vereeni- ging was gebleken, dat 75 procent het percemtage zou zijn, hetwelk naar billijkheid en gezien de uitge brachte taxaties aan obligatiehou ders zou toekomen. OPlSlIEUW UITBREIDING VAN DE VESTIGINGS WETTEN 's-GRAVE.NHAGE. 7 Juni De- zer dagen zijn uitgegeven de Staats bladen no. 668, 669 en 670, welke de algemeene maatregelen van bestuur bevatten, waarbij vestigingseischen worden vastgesteld respectievelijk voor het automobiel- en garagebe drijf, het kruideniersbedrijf en het bloemenverkoorersbedrijf. Van 7 Juni 1939 af zal het dus slechts toegestaan zijn in bovengenoemde be drijfstakken een inrichting, waarin zoo danig bedrijf wordt uitgeoefend, te ves tigen na een daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, binnen wel ker gebied de inrichting zal worden ge vestigd. verkregen vergunning. Een zoodanige vergunning is even eens noodig in geval van uitbreiding van het. in ec-n inrichting uitgeoefend bedrijf met evengenoemde bedrijfstak (ken), zoomede in geval van voortzet ting van het bedrijf in een inrichting, waarin evengenoemde bedrijfstak (ken) wordt of worden uitgeoefend in geval van wijziging in dc personen van on dernemers of beheerders. Dergelijke vergunningen worden uit sluitend verleend, indien wordt voldaan aan de in genoemde algemeene maatre gelen van bestuur vastgestelde éischen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. PARIJS, 7 Juni. (Havas.) Krach tens een door den ministerraad uitge vaardigd decreet zal generaal Gamelin voortaan den titel van opperbevelheb ber van het leger dragen. Daarnaast houdt hij den titel van chef van den General en Staf der Landsverdediging. Admiraal Daiian zal den titel dragen van opperbevelhebber der marine en ge neraal Vuillemin krijgt den titel van opperbevelhebber van de luchtmacht, DE BILT. 7 Juni. Te De Bilt is thans, naar het K.N.M.I. mededeelt, te beginnen met 18 Mei, in een tijd vak van 21 dagen geen neerslag gevallen, behoudens twee maal een hoeveelheid van 0,1 m.m., hetgeen waarschijnlijk aan dauw is toe te schrijven. Sedert het begin der waarnemingen in 1897 is dit een droogterecord voor het warme sei zoen. Het wordt echter overtroffen door twee tijdvakken in October tot December, namelijk een van 26 dagen (9 November tot 4 Decem ber 1921) en een van 25 dagen (16 Oct. tot 9 November 1920) beide ook met twee dagen met. 0,1 m.m. neer slag. Verder is er in den zomer van 1916 een tijdvak van 25 dagen geweest (20 Juli tot 13 Augustus) waarin tweemaal 0,2 en vier maal 0,1 m.m. is genoteerd. In vlugschriften beschuldigd van hoogverraad BRATISLAWA, 7 Juni, (Havas). Kirschbaum, de secretaris van de katholieke partij in Slowakije heeft bekend gemaakt, dat in verschei dene plaatsjes in Slowakije vlug schriften verspreid zijn, waarin mgr. Tisso beschuldigd wordt van het plegen van hoogverraad en het in loondienst staan van Duitsch land. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschonende num mers gratis. Mededeeling van het K.N.M.I. DETREFFENDE het ka- J-J rakter van den komen den zomer, Juni Augustus kan worden medegedeeld dat de becijferingen met een waarschijnlijkheid van 3 op 4 aangevendat de tempera tuur boven normaal zal zijn- Over den neerslag kan geen verwachting worden gegeven. K VV eer verwachting Voor het geheele land: Koeler overdag, droog, helder tot half bewolkt, zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Beige fond met kleurige streep, Gewone maat f 0.47 Extra groote maat f 1 Zuiver linnen badhanddoek bizonder hard f 1.55. Fa M. H. VAN RAALTE Afd. WITTE GOEDEREN.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1