c ZeudsJx fic/ikhhn Zeer zware straffen tegen dienstweigeraars geëischt Hongarije krijgt nieuw parlement A.Z. P.C. start uitstekend Schaakkampioenschap van Nederland UIT DEN U.P.V.B. SCHULTE HEEFT PECH De ex-Keizer bezoekt Paushuize Een eigen eindexamen voor Monte8sori- en Daltonscholen UIT DEN U.P.D.B. Boschbrand bij Austerlitz Terechtstellingen te Praag DRIE KABELS OM DE ROMP VAN DE THETIS Wereldgebeuren 1„ BLAD PAG. 3 AMER3FOORTSCH DAGBLAD mr WOENSDAG 7 JUNI 1939 RECHTSWEZEN Zij mogen er niet beter afkomen dan zij, die wel hun dienstplicht vervullen, meent de advocaat-fiscaal '8-GRAVENHAGE, 6 Juni. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof, mr. l. b. j. Ver meulen, heeft hedenochtend tegen vier jongelieden, die in de bewogen April-dagen geweigerd hebben naar zij zeiden om principieele rede nen daadwerkelijk aan den mili tairen dienst deel te nemen een be langrijk zwaardere straf geëischt dan hun door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch' was opgelegd. Dit. college had hen veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en ze9 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te die nen. De advocaat-fiscaal vroeg verzwaring van deze straf tot twee en een half jaar gevangenisstraf, zondor aftrek van de preventieve hechtenis, met entslag uit den militairen dienst, met ontzetting van de bevoegddheid om bij de gewapende macht te dien-n. Spr. maakte er het Hof attent op, dat deze gevallen niets te maken hebben met gewetensbezwaren tegen den mili tairen dienst. Do hekloaagdcn hebben botweg geweigerd aan d-»n dienst deel tc nemen, naar zij zeidon, om princi pieele redenen, doch hun argumenten waren niet steekhoudend en allerminst van godsdienstigen aard. Zij hebben de mogelijkheden van de dienstplicht wet 1923 niet willen aarvaarden. In de ze ernstige tijden zijn deze gevallen vooral zeer ernstig en de overheid moet daartegenover een gedecideerde hou ding stellen. De door den krijgsraad opgelegde straf mag oogenschijnlijk zwaar geacht wor den, zij staat toch niét in verhouding tot den grooten ernst van dit feit en tot de omstandigheden, waaronder het is ge pleegd. Het is de gewoonte van uw Hof, aidus mr. Vermeulen, aan dienstweige raars een langere straf op te leggen, dan den diensttijd, welke zij zouden moeten vervullen, bedraagt. Toen de diensttijd normaal 5Vi maand bedroeg, legde het hof gemiddeld tien maanden op. Nu is de diensttijd ver lengd tot elf maanden, doch waarschijn lijk is het nog, dat verdachten 18 maan den, ja zelfs twee jaar zouden hebben moeten dienen. Als dat zoo is, dan zijn de beklaagden allang weer thuis, wan neer de anderen,'.die hun plicht wèl hebben gedaan, nog onder de wapenen" zijn. En dan zijn daarbij de herhalings oefeningen met alle onaangenaamheden van deze (schade, verlies van betrek- •ing enz.) nog niet eens meegeteld. Beklaagden zouden dus in een bevoorrechte positie zijn en daar voor is geen enkele reden. Er is geen enkele aanleiding om clement te zijn tegenover menschen, die bot weg weigeren hun militaire plich ten te vervullen. Vooral niet ten op zichte van rle duizenden anderen, die thans onder de wapenen zijn en met opoffering van groote persoon lijke belangen trouw hun plicht doen. In verband hiermede requi- roerde de advocaat-fiscaal verzwa ring van de straf tot twee en een half jaar gevangenisstraf zonder aftrek van de preventieve hechteis. De verdediger van drie der vier be klaagden, mr. H. J. Marius Gerlings, zeide in zijn pleidooi, dat het in deze tijden wel heel moeilijk te begrijpen is, hoe de jongelieden tot hun houding zijn gekomen, nu allerwegen da nood zaak van 'den militairen dienst wordt gevoeld. Welke motieven hebben hen daartoe gebracht? Men zegt lafheid, luiheid of angst. Maar bet zou voor be klaagden veel gemakkelijker zijn ge weest. in dienst te gaan en in bet ga; reel mee te lóopèn dan thans alle risi co's van hun houding te aanvaarden. Alle drie beklaagden komen uit een milieu, waaruit reeds andere dienst weigeraars zijn voortgekomen. Men kan nu wel zeggen, dan moet een voor beeldige straf worden gesteld, maar zijn milieu kan men nu eenmaal niet kiezen. Betreft het hier werkelijk alleen maar botweg weigeren of hebben zij werkelijk gewetensbezwaren? Een dergelijke daad getuigt reeds van een onverzettelijkheid, maar ook van idealisme en geloof. Zij streven naar de mogelijkheid van goedheid van den mensch en doen dit op hun eigen, individueoio manier. Het is voor hen zeker een kwestie van ge weten. Zij kunnen niet anders, dan zij deden. In militairen dienst treden was voor hen veel gemakkelijker dan wat zij nu deden, maar zouden zij ooit goede mili tairen geworden zijn? De vervangende burgerdienst zien zij als samenhangende met den krijgsdienst en als zoodanig on aanvaardbaar. Wat de omstandigheden betreft, voor den advocaat-fiscaal en voor het Hot' maakt hot misschien ver schil uit, dat het delict, in tijd van oor log is genleegd, voor de beklaagden in bet .geheel niet, hun principe bleef on gewijzigd. Als zij hun principe met de omstandigheden zonden veranderen, zon bun houriimr minder aanvaardbaar zijn. dan zij nu is. Beklaagden hebben moeilijke karak ters en zij haren den staat veel zorg. Maar er zijn ook anderen, die den slaat zore baren en dat zijn bedrijvers van andere delicten. In dit opzicht zijn de beklaagden voorbeeldige menschen. want hun strafregister is geheel blank voorzonver het riiet delicten betreft in verband met het dienstweigeren. Spr, bepleitte dan ook do uiterste cle mentie. De sententies van het Hof in deze za ken volgen la,ter. SPORT EN SPEL De 40 overwinning op W.Z.C. werd zonder inspanning behaald DE A.Z. en P.C. begon de compe titie gisteravond uitstekend door op het bezoekende W.Z.C. uit Woerden een alleszins verdiende 40 overwinning te behalen. w.z.c., dat als één der sterkste clubs uit deze afdeeling bekend staat, speel de heel matig, zoodat zich, hoewel men nog aan het begin van de com petitie is, voor de groen-witten per spectieven openen voor een rentree in de 2e klasse. De thuisspelende club had weinig moeite met de gasten, behoefde «eens zins haar beste spel te ontwikkelen. W.Z.C. zwom weinig, zoodat onze stad- genootcn rustig hun spel konden basee ren op den aanval. Aantrekkelijk was het spel niet, er zat geen „leven" in, ook al omdat de A.Z. en P.C. over het geheel genomen een klasse beter was. Reeds vrij spoedig nam de thuisclub door middel van Van Ommeren de lei ding. Hij kreeg het leder van Jan de Jager toegespeeld in een vrije positie. Het schot was onhoudbaar. Het, tweede doelpunt volgde vrij spoedig. Pesie mocht, een vrijen worp nemen, plaatste naar den goalgetter van Ommeren, die ook voor het tweede doelpunt zorgde. Voordat het derde doelpunt kwam, pro beerde de middenvoor het. met een ver schot, dat over ging. Smeitink, dia goed bewaakt werd door Boské, wist niette min uit een lastige positie den stand op 30 te brengen. Blijkbaar vonden de gastheeren dezen stand voldoende. Hun agressief optreden verminderde. Van Ommeren verwisselde van plaats met de Jong, om dezen voorsprong te con- solideeren. Gevaarlijk werk kreeg doel man Mosterd niet te doen. In cle tweede helft toen van Ommeren nog een doelpunt aan de score had toe gevoegd (4—0), moest hij enkele goed gerichte schoten van den linksbuiten stoppen, terwijl Boské een goede kans ontving om den achterstand te reducee- r,en. Hij liet deze echter ongebruikt. Voor een overtreding konden van Om meren en zijn tegenspeler het spel staken. Het zelfde lot onderging kort daarop Luc Pesie. Ondanks de numerie ke meerderheid van W.Z.C. en den vrijen worp welke zij kreeg te nemen, slaagde zij er niet in de hatelijke nul te laten verdwijnen. Ook de Jong, die zich na een rush van uit de achterhoe de een fraaie kans schiep, liet zich vlak voor den cloclmond het leder ontnemen. Het bleef 4—0. Scheidsrechter H. Min nes leidde dezen fair gespeelden wed strijd streng, o.i. wel wat te streng. Aan het spel van A.Z. en P.C. kleeft evenals in de wintercompetitie nog steeds de fout, dat enkele spelers on juist plaatsen. Overigens zat er wel verband in de ploeg. A.Z. en P.C. II speelde in Bilthovep tegen Brandenburg II. Het resultaat, was, dat de groen-wit ten deze ontmoeting met 30 verloren. Jan Pesie, die het doel verdedigde, wist o.m. een strafworp te stoppen. SCHAKEN A.s. Zaterdag 10 Juni vangen de voorr wedstrijden aan om het persoonlijk kampioenschap van Nederland uitge schreven door den K.N.S.B. Er zijn 24 deelnemen? uitgekozen, die spelen in groepen van 6. Twee groepen in Am sterdam, een in den Haag en een in Utrecht. In de Utr.echtsche groep zijn de vol gende heeren ingedeeld: A. M. van Epen, H'sum; J. H. C. Fontein, Rotter dam; J. Roele, Arnhem; ir. H. J. van Steenis, Leeuwarden; J. Vincken, Maas tricht en J. W. A. Wind, Groningen. Van Steenis en Wind zijn hier geen onbekende en oud-leden van Utrecht, Oog ln Al en de Utr. Chr. Schaakver. van Epen is een der sterkste spelers van het Bussumsch Schaakgenootschap, terwijl Fontein onlangs op den voor grond is getreden door zijn deelname aan den bekenden zeskamp. Vincken is kampioen van Limburg en J. Roele is een opkomende jonge speler, die vol gens de beoordeeling van dr. Euwe een goede schaaktoekomst heeft. Met, dit al,"een belangrijke en sterke groep De wedstrijd wordt gespeeld in de Lunchroom „Nova" en zal te 16 uur een aanvang nemen. Dan zal de voorzitter der S.G.S., de heer P. J. Versluis, de loting verrichten. Wedstrijdleiding be rust bij den heer P. Jungman. VOETBAL Zondag 11 Juni 1939 Om het kampioenschap van den U.P.V.B. D.W.S.V.Amersf. Boys 2 Promotiewedstrijd voor de le klasse Wijk bij DuurstedeSperwer Wissel prijswedstrij den BarneveldDe Stichtsche Reserve 3e klasse E Posta 2—Maarssen 2 Reserve 4e klasse F Ares 3Eureka 3 (terr. VSK) Maandag 12 Juni 1939 Competitie Reserve 2 klasse B De Raven 3—U.V.V. 5 Handbalkampioenschap AMSTERDAM, 7 Juni. Het pro gramma van de eindwedstrijden heeren om het kampioenschap van Nederland, luidt als volgt: 18 Juni: G. V. (Rotterdam)—D.E.S. (Eindhoven), Vlugheid en Kracht (Gro ningen—'Hercules (Hengelo). 25 Juni: Nlloc (Amsterdam)G.V. Rot terdam. D.E.S.Vlugheid en Kracht. 2 Juli: Hercules—Niloc, Vlugheid en KrachtG.V. Rotterdam. 9 Juli: .G.V. RotterdamHercules, D.E.S.—Niloc. 16 Juli: HerculesD.E.S., Niloc—Vlug heid en Kracht. KANOSPORT KANO WEDSTRIJD TEGEN DUITSCHLAND AMSTERDAM, 7 Juni. Ofschoon de bezwaren om na de hervatting van de 6portbetrekkingen alsnog een inter nationalen wedstrijd tegen Duitschland in het overbezette zomerprogramma 1939 van den N.K.B. in te lasschen, oor spronkelijk onoverkomelijk leken, deelt het bestuur van den „Nederlandschen Kano Bond" thans mede, dat de fcradi- tioneele interlandwedstrijd Nederland- Duitschland toch nog dit jaar zal plaats vinden en wel op Zondag 30 Juli a.s. te Zaandam. De organisatie van dezen wedstrijd waarana tevens nationale korte baan-wed&trijden verbonden zul len worden, is opgedragen aan de kano- vereeniging „de Geuzen" te Zaandam. WOESTDUIN II—NEPTUNUS I Het eerste zevental van Neptunus speelt morgenavond in Doorn zijn eer sten competitiewedstrijd tegen Woest- duin II. DE RONDE VAN DUITSCHLAND Middelkamp tweede in het algemeen klassement CHEMNITZ. 6 Juni (A.N.P.). Nadat er gisteren een rustdag te Reichenberg was, werd vandaag de vijfde etappe van de ronde van Duitschland, van Reichenberg over Zittau, Dresden en Oederan, een af stand van 210.7 K.M.. verreden. De drager van de leiderstrui, de Zwit ser Zimmermann, werd tijdens den rit slecht door zijn landgenooten bijgestaan waardoor hij in Dresden reeds een ach terstand van vijf minuien op de leiders had. welke achterstand ten slotte tot een half uur werd vergroot. Do Duifschor Umbenhnuor. die de fweode plaats in het algemeen klasse ment bezette, won deze etappe in de snrint voor Grvsolle en Chorque. Hier door nlaaiste hij zich bovenaan de lijst van de aleomopne rangschikking. Onze landgenoot Sehulte. die zich int nu toe zon goed deed gelden, had vandaag veel pech. Hij kreeg een defect aan zijn versnellinesapparaai en moest eernimen tijd op den ma- feriaalwagen war1 1 hetgeen hem een half uur kostte. Middelkamp kwam als dertiende aan en staat fhahs on dé tweede plaats in de rangschikking, direct na Umhen- hauer. De Duitscher Weimer gaf wegens ziekte den strijd op. Deze etappe was zeer zwaar, doordat de temperatuur tot 28 graden in de schaduw steeg. Behalve enkele uitloop pogingen werd de rit slechts verleven digd door verschillende premiesprints. Even voor Freiberg, toen er ongeveer 175 K.M. afgelegd was, begon het klim men. Een uit twaalf renners bestaande groep, waaronder zich Umbenhauer, Grysolle, Oberbeck, Thierbach en Schel Ier bevonden, verhoogden toen het tem po. de groep bleef bij elkaar en de be slissing viel pas in Chemnitz in de eind sprint. De uitslag luidt: Vijfde etappe Reichenberg—Chemnitz, 210.7 K.M. 1. Umbenhauer (Duitschland) 6 uur 2 min. 35 sec.; 2. Grysolle (België); S. Chocque (Frankrijk) zelfden tijd; 4. Die- drich (Duitschland) 6 uur 3 min. 5 sec.; 5. Thierbach (Duitschland); 6. Wcngler (Duitschland); 7. Kijewski (Duitsch land); 8. Nievergelt (Zwitserland)9. Scheller (Duitschland); 10. Petersen (Denemarken); 11. Oberbeck (Duitsch land), allen zelfden tijd; 12. Bautz (D. land) 6 uur 4 min. 5 sec.; 13. Middel kamp; li. Bonduel (België); 15. Klap pernert (Duitschland) allen zelfden tijd; 16. Fischer (Duitschland) 6 uur 9 min. 44 sec. De algemeene rangschikking luidt: 1. Umbenhauer 32 uur 47 min. 35 sec.; 2 Middelkamp, 32 uur 51 min. 55 sec.; 3. Scheller 32 uur 51 min. 5? sec.; 4. Zim mermann 32 uur 52 min. 3 sec.; 5. Gry solle 32 uur 52 min. 55 sec.; 6. Bautz 32 uur 55 min. 50 sec.; 7. Bonduel 32 uur 56 min. 50 sec., 8. Oubron 32 uur 56 min. 56 sec.: 9. Spiessens 32 uur 57 min. 11 sec.; 10 Thierbach 32 uur 58 min. 47 sec. Het landenklassement luidt: l. België 98 uur 46 min. 56 sec.; 2. Zwitserland 98 uur 55 min. 24 sec.: 3. Duitschland 99 uur 10 min. 39 sec.: 4. gemengde ploeg, met Schulle en Middel kamp, 99 uur 12 min. 49 sec.; 5. Frank rijk 99 uur 15 min. 24 sec. OMTREK Lunch in de ambtswoning van den Commissaris der Koningin Hedenmiddag- heeft de ex- keizer een bezoek gebracht aan den Commissaris van de Ko ningin in de provincie Utrecht; jhr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Ro senthal, in Paushuize, om aldaar de lunch te gebruiken. Te ongeveer kwart voor één reden vele genoo- digden door de poort van de ambts woning van den Commissaris, ten einde mede aan te zitten aan den maaltijd. Onder hen merkten wij o.a. op den oud-commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, dr. H. Th. s' Jacob. Te vijf minuten voor één reed de auto van den ex-keizer het voorplein op. De ex-keizer was gekleed in een grijs zomerpak met een grijzen vilt- hoed en was vergezeld van prinses Her mine, die een bleu tollet droeg. Het ge zelschap werd begeleid door eenige le den van de hofhouding van den ex- keizer. Vergadering onder leiding van Prof. Dr. J. van Dam Men schrijft ons uit Utrecht: Onder voorzitterschap van prof. dr. J. van Dam zijn gisteravond bij eengekomen vertegenwoordigers van de in ons land bestaande middelbare Montessori- en Daltonscholen, ter bespreking van het thans bij de Tweede Kamer aanhangige wetsont werp tot nadere regeling van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. In het bijzonder werd aandacht be steed aan de in dit wetsontwerp voorge stelde mogelijkheid om voor de bestaan de Montessori-lycea en Dalton-H.B.S.'en te komen tot een eigen schooleindexa- men, zooals ook de gymnasia eriH.B.S.'en met gewoon leerplan dat hebben. - Over de te dien opzichte bestaande wenschen bleek bij de vertegenwoordi gers van alle vertegenwoordigende mid delbare Montessori- en Dalton-scholen volledige overeenstemming te bestaan. Besloten werd, dat cle noodige stap pen zullen worden gedaan om het tot standkomen van een voor allen bevre digende regeling zooveel mogelijk te be vorderen. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van den Utr. Prov. Dambond werden in de hoofdklasse en de 1ste klasse in Utrecht, Hilversum en Amersfoort voortgezet. In cle meeste afdeelingen bestaat groote spanning en is de strijd om de eerste plaats zeer fel, zoodat de mogelijkheid aanwezig is, dat pas in de laatste ronde de beslissingen vallen. De resultaten zijn als volgt: Hoofdklasse. Groep A. J. Horsmeier—D. de Zwart 1—1 H. van Dam—N. J. Notenboom 11 J. B. WindG. van Os Gzn. 02 De rangorde is: N. J. Notenboom 4 310 7 1,75 G. van Os Gzn. 4 2—2—0 6 1,50 J. Horsmeicr 5 1—3—1 5 1,00 H. v. d. Brandhof 2 1—0—1 2 1,00 H. van Dam 4 03—1 3 0,75 D. cle Zwart 4 022 2 0,50 J. B. Wind 3 0—1—2 1 0,33 Groep B. H. DamkatC. IJff xx B. Vermeulen—A. J. Ummels 02 J. W. van Arkel—P. v. d. Heuvel 20 x) Hangpartij, welke op nader te be palen datum wordt uitgespeeld en zeer waarschijnlijk door den Zeistenaar wordt gewonnen. De nositic der deelnemers is thans als volgt: C. IJff 4 3—1—0 7 1,75 A. J. Ummels 4 3—1—0 7 1,75 B. Vermeulen 4 21—1 5 1,25 H. Damkat 5 1—2—2 4 0,80 A. Kooymans 4 1—1—2 3 0,75 J. W. van Arkel 4 1—1—2 3 0,75 P. v. d. Heuvel 5 0—1—4 1 0.20 Groep B A. MorrenC. V. Berkenbosch 02 A. P. BeijW. Aarst 2—0 A. den Baas—H. Wildeman 2—0 De stand in deze groep is: C. V. Berkenbosch 5 3—1—1 7 1,40 W. Aarst 5 2—2—1 6 1,20 A. P. Bey 5 2—2—1 6 1,20 A. Morren 5 3—0—2 6 1,20 A. den Baas 5 21—2 5 1.00 G. J. Stappershoef 4 1—2—1 4 1.00 H. Wildeman 5 1—1—3 3 O.fin I. W. Ising 4 0—1—3 1 0.2.' GAAT ITALIË—FRANKRIJK NIET DOOR? ROME. 7 Juni, Ttaliaansche bladen kondigen aan, dat de athletieklanden- wedstrijd Italië—Frankrijk, welke op 18 Juni te Venetië zou worden gehouden gepn doorgans' zal vinden. De Italiaansche Athletiek Bond ont kent evenwel hiervan iets af te weten. Men wist den brand tot één H.A. te beperken AUSTERLITZ, 7 Juni. Vanmorgen om half tien werd in de bosschen bij Austerlitz langs den rijksweg Utrecht- Arnhem brand ontdekt. Zonder dralen werd de brandweer van Austerlitz ge waarschuwd, uie het eerst het blus- schingswerk aanving. Ook de militairen van het derde regi ment genietroepen, die aan de „Kra keling" zijn gelegérd, werden gealar meerd en onder leiding van 2en lyitenant Timmer vatten zij, evenals j.l. Maandag bosch aan don Krakclingschen weg bij den grooten brand in bet sparren bet blusschingswerk met kracht aan. De veertienjarige dennen, waarin het vuur woedde, werden rondom uitgetrok ken, zoodat hef. vuur ecnigei;mate ge- localiseerd werd. Dank zij den geringen wind joegen de vlammen niet ver voort en wist men den brand tot een h.a. te beperken. Met takken sloeg men de vlammen uit. BUITENLAND Moeilijkheden voor hen die willen emigreeren Pogingen tot bomaanslagen LONDEN, 7 Juni (A.N.P.). - De „Daily Telegraph and Mor ning Post" meldt uit Praag, dat de Duitsche geheime politie dras tischer gaat optreden. lederen dag hebben terechtstellingen plaats. Een Tsjechische postbeambte, die in het bezit werd gevonden van een radiozendapparaat, werd Maandag gearresteerd onder ver denking berichten naar Moskou te hebben gezonden. Hij werd zonder vorm van proces doodge schoten. Er wordt, aldus vervolgt de corres pondent, een spel van kat en muis ge speeld met die menschen, die naar het buitenland wenschen te gaan. Zij wor den daartoe aangemoedigd in het geloof dat paspoorten zullen worden toege staan. Zij moeten dan twaalf uur en langer in de rij staan. Wanneer dan ver schillende formaliteiten zijn vervuld, worden zij toegelaten en hun papieren voor hun eigen oogen in stukken ge scheurd. De autoriteiten geven openlijk toe, dat zij er geen belang bij hebben het ver trek te vergemakkelijken en dat het land der aanvragers hun onverschil lig is. Ook worden huiszoekingen gedaan bij beter gesitueerde Joden. Alle juweeleh en geldswaarden welke worden aange- WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor de koffietafel Gevulde slakropjes. Bereiding: Kook de 6lakropjes ln hun geheel. Laat ze op een vergiet, uitlek ken. Fruit intusschen een gehakt uitje, wat peterselie en tomaat in boter. Laat deze massa afkoelen roer er twee ge klopte eieren door, benevens wat zout en peper. Vul hiermede de slakropjes. Plaats ze vervolgens in een vuurvast schoteltje. Giet hierop wat bruin van jus en de boter, waarin het uitje go- fruit heeft. Bestrooi alles met paneer meel, leg hier. en daar een klontje boter op en zet den schotel in den oven. Voor Middagtafel Kalfscoteiettan Worteltjes met peterseliesaus. Aardappelen. Rijst met' rabarber. troffen Worden verbeurd verklaard* Daartegenover wordt de belofte gedaan, dat wekelijks een uitkeering zal worden gegeven. Er zijn in de laatste paar dagen een. tiental bommen van verschillende groot te in huizen en bij synagoges ontdekt voor zij tot ontploffing kwamen. Een bom werd ontdekt door twee vrouwen, die, toen de bom kort daarna ontplofte, verwondingen opliepen. Maandag werd een synagoge te Ostra- wa, door brand verwoest. De brandweer kon slechts de belendende perceelen voor brand behoeden. Al deze aanslagen schijnen volgens den correspondent te wijzen op Duitsche provocaties, daar de bommen van Duitsch maaksel 2ijn. LONDEN, 7 Juni (Havas). Naar op het ministerie van Marine verno men wordt, heeft men om de romp van de „Thetis" drie kabels kunnen aanbrengen en zal men als het weer goed blijft, over 48 uur een poging kunnen doen, de duikboot te lichten. Ierland treedt strenger op tegen verboden acties DUBLIN, 7 Juni. (Reuter). De Dail heeft het wetsontwerp inzake staats gevaarlijke actie, zooals dat door den Senaat was gewijzigd, aangenomen* Het ontwerp zal over vijf dagen kracht van wet krijgen. Het geeft de Regeering uitgebreide bevoegdheden om de activiteit van ondergrotidsche organisaties tegen te gaan en om per sonen te interneeren of organisaties te» verbieden. BINNENLAND HET ONGELUK MET DE „NACHTEGAAL" AMSTERDAM, 7 Juni De toestand! van de vijf miliciens der luchtdoeltroe pen, die gistermorgen bij het ongeluk met het K. L. M.-vliegtuig .Nachtegaal" op Schiphol werden gewond en iri het Wilhelminagasthuis zijn opgenomen, was vanmorgen bevredigend. De milicien Kwaks uit Oudkarspel it weer tot bewustzijn gekomen, doch zijn toestand is nog steeds zeer ernstig. Al wint de Regeeringspartij, toch is de samenstelling sterk gewijzigd SOCIALE hervormingen DE Hongaarsche verkiezin gen hebben voor de eerste maal plaats gehad, algemeen en geheim, en hebben zekere verrassingen gebracht, die na tuurlijk naar gelang het stand punt dat men inneemt, als meer of minder aangenaam worden gewaardeerd- De Duitsche bladen zijn verheugd over het feit dat de rechlsche extremisten met .een veel grooter aantal liet nieuwe implement zullen binnentreden, heigeen wijst op een onl wikkel ine in Duitsche richting. Men mag. ook al ziet, men de evolutie met andere oogen, dezen groei van de extreme groepen inderdaad niet onderschatten. Maar juist het feit. dat een van de grootste groepen, de Honga- risten, kort vóór de stemming, wettelijk werd ontbonden, heeft tot den groei van het aantal stemmen kunnen bijdragen. Dergelijke maatregelen toch slempelen een groep lot martelaars, en liet marte laarschap werkt heftig op het rechlvaar- digheidsïnstincf van de massa. Intusschen heeft de uitslag duidelijk gemaakt dat het Hongaarsche volk in zijn breede geledingen geen heil ver wacht van ingrijpende wijzigingen in het regeërsysfeem noch in het regeerheleid. De Regeeringspartij toch is met een overrompelende meerderheid uil den strijd gekomen, waartoe de populariteit van graaf Teleki. den minister-president, die als een soort „vader des vaderlands" wordt beschouwd, niet weinig zal heb- hen bijgedragen. Kenschetsend voor het nieuwe parle ment is intusschen het feit, da.t tal vari karakteristieke figuren die de laatst® twintig jaar op den voorgrond kwamen, niet gekozen zijn, of vóór de verkiezin gen vrijwillig uit de politieke wereld ziin teruggetreden. Onder de nieuwe afgevaardigden ont breken niet minder dan 16 gewezen mi nisters, 4 oud-staatssecretarissen, en nog menig ander. Tot hen behoort vooral oök de groep der „dissidenten", die het met hun conservatief reactionnairen inslag de regeering Imredy nogal moeilijk heb ben gemaakt. De samenstelling van het parlement heeft dus een uitgesproken verjonging en moderniseering ondergaan. De vroeger zoo machtige partij der klei-» ne grondbezitters b.v. heeft nog slechts 14 vertegenwoordigers! Dit alles heeft natuurlijk zijn nadee- lige kanten, het heeft ook zijn groote voordeelen, speciaal wanneer men het oog heeft op de sociale hervormingen die Teleki het land heeft, toegezegd. Het zal moeten blijken dat deze beloften niet uitsluitend zijn gedaan, om het radica lisme den wind uit de zeilen te ne men. Niet onwaarschijnlijk is, dat het nieu we parlement ook een betere werkmocè- lijkheid zal hebben, nu het graaf Csakv gelukt is de buitenlandsche politiek uit het complex van bïnnenlandsche strijd vragen uit te schakleen. Zijn methode is er ook op gericht geweest om de Duitsche minderheden verzoenend te stemmen. Voorspellingen in eenigerlel richting zijn nog moeilijk te doen, wij] het parle ment binnen afzienbaren tijd wel zal moeten worden aangevuld met verte genwoordigers uit de gebieden die Hon garije sinds eenigen tijd terug heeft ge kregen. De reeenie verkiezingen hadden nog geheel plaats onder de gesteldheid van het Trinnon-verdrag. Het ls niet onwaarschijnlijk dat luist uit die nieuw verworven streken de drang naar agra rische en sociale hervormingen heel groot zal zijn!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3