STADSNIEUWS7) BIJ WARM WEER GLASTRA r (i v. Ook op de kleine zonden volgt straf Varkens met valsche oormerken Lichte dienst POLITIE VARIA Grand Théatre Krijgen landbouwers in Hoogland een dagcursus? Een afscheid U.L.O.-leerlingen op schoolreis ücAAchz vi&ch Kinderzorg's bazar Hoevelaken ter stembus Gemeenteraad van Hoogland Jongetje verdronken dq&njda Qnqstjondm r STILLE GETUIGEN VAN HEIDEBRAND 2e BLAD PAG. X' AMEKSFOORTSCH DAGBLAD r DONDERDAG 8 JUNI 1939 KANTONGERECHT Raadselachtig proces-verbaal tegen vischkoopman VELE min of meer ernstige over tredingen van ons lijvig wet boek kwamen vanmorgen voor het kantongerecht ten behandeling. Ook Bunschoten ontbrak niet op het appèl, ditmaal, niet voor schoolver zuim, maar voor ondermaatsche visch. Teuntje had vijf kinderen en een man, die niet verdiende: twee fac toren, die in de hand wex-kten, dat zij een hoeveelheid, welke zij eigen lijk voor eigen gebruik had be- stèmd, uitgevent had. De pa ling was echter onder de maat, dus kleiner dan 28 cM. Zij wist wél, dat zij die paling niet venten mocht, maar ach, dat weten de meeste Bunschoters wel en toch doen ze het. Het O.M,. waargenomen door mr. Albarda, instrueerde haar nog eens uit drukkelijk en nu zal Teuntjè de lengte maat 28 goed in haar geheugen prenten. Zij had de boete kunnen afkoopen voox- tien gulden, maar besloot wijselijk om in eigen pei'soon voor de heeren ï'echtei's te gaan pleiten. En dat heeft geholpen, want Teuntje lireeg nu maar 4,— boe te en dat vond ze best! Valsche oormerken Een boer uit Barneveld hacP twee var kens in een hok, die valsche oormerken droegen. Verdachte wist dat niet. Hij was, naar hij zeide, niet zoo knap als de controleurs, die zooiets dadelijk consta teerden. De gemoedelijke boer had be rouw. Niet over die valsche oormerken, want dat wist hij niet, maar wel over het feit, dat Hij daags voor het proces verbaal nog zeven biggen vex-kocht had en toevallig niet daarbij de vai'kens, die ondeugdelijke tëekéns'in de doren had den. De waarnemend kantonrechter, de heer O. Plantenga, begreep dat, maar veroordeelde toclx confoxm den eisch tot 15 subs. 10 dagen. De boer kwam er nog zoo goed af, omdat de controleur niet bewijzen kon, dat verdachte van het al of niet valsch zijn van de merken wist. Een dergelijk geval betrof een boer uit Scherpenzeel. Vijf varkens hadden val sche oormerken. En wie had die tatouage aangebracht? „De controleur van G." zei verdachte. „Dat kan niet waar zijn," zei daarop de controleur, die geverbaliseerd had. Er zat niets anders op, dan de zaak drie weken uit te stellen, oxn het fijne van de kwestie te onderzoeken. De Wachttoren Een inwoner van Renswoude had zich te .verantwoorden voor het feit dat hij zonder vei-gunning op zijn erf een recla mebord had, waarop stond: Leest de Wachttoren. De man zag er niet zoo slim uit, maar toen hij zijn moderne bril opzette en gelegenheid kreeg om zijn pleidooi van papier voor te lezen, ontpopte hij zm toch al*. iemand, die zijn woordje wist te doen. Hij zeide vertrouwen te hebben in den godsdienstigen inhoud van „De Wachttoren" en dat vertrouwen wilde hij ook andere menschen doen deelach tig worden. Waarom mocht een caféhou der in zijn dorp wel reclame maken voor bieren en hij niet voor De Wacht toren, was zijn vraag. De een vroeg be langstelling voor zijn bier en hij voor zijn blad, waarvoor hij zelfs graag ahonnés wilde inschrijven. Het O.M. wilde geen abonné worden, maar in formeerde toch belangstellend. Verdach te was niet direct agent van het maand schrift, maar werkte er wel voor. Wan neer er menschep waren, die er zich voor interesseerden, clan konden zij zich bij hem vervoegen eri zorgde hij voor de rest. De geloovige man kwam er af met een boete van 1 en dat viel hem lang niet tegen Eigenaardig De man ruóest zich verantwooi'den, cindat hij op de Zaterdagavondmarkt gebakken visch vèrkocht had, die niet afgedekt was. Zijn verweer was langdurig, maar ook opmei-kelijk. In geen vier jaar was hij weer op de markt geweest en nimmer verkocht hij gebakken visch. Men had procés-verbaal opgemaakt tegen hem, zonder dat hij zelf van iets afwist. Er moest dus sprake zijn van persoonsver wisseling. Om te weten te komen, waar om hij thuis een minnelijke schikking had gekx-egen, was hij via de warenwet terecht gekomen bij de griffie. Daar kon men hem ook ïxiets naders mededeelen. Hij betaalde geld voor een telefoontje en vernam de ware toedracht. Toen kon hij weer gerust slapen, want hij wist zich onschuldig en niet de man, tegen Wien het gemunt was. Te begrijpen, is. dat men met dit ge val eenigszins' vreemd zat te kijken. De tijd zal echter uitmaken hoe de vork in den steel zit. Dat wilde „verdachte" ook wel eens weten. H?t ziet er naar uit, dat hij in- dérdaad onschuldig is. Allerlei De sigarenfabrikant M. uit Baar-n heeft al meer dan eens terecht gestaan voor ovex-treding van de arbeidswet. Dit was zelfs de zesde keer. Hij had weder om een .uitvoerig verweer, dat besloten werd met de woorden van den verbali sant, dat M. een aartsknoeier is en voortdurend tracht de arbeidswet te ontduiken. Wij zullen de argumenten waarmede M. zich vex*wecrde niet allen opsommen. Zij waren niet vrij van overtuigingskracht, maar de verklarin gen van de politie zijn nog krachtiger in tegengestelden zin. Op zijn verzoek werd M. veroordeeld tot. 6, zoodat. hij in hooger beroep kan gaan. In verband met de zeer hooge tempe ratuur der laatste dagexi, heeft luite nant-kolonel J. Visser, kazernecomman dant bij de Infanterie, alhiei\ een spe- cialen dienstorder uitgevaai'digd. Deze gaat officieel moi-gen in en bepaalt, dat het ochtendi'eveille zal worden geblazen om 4.30 uur, dus een uur eerder dan ge woonlijk. De eigenlijke dienst zal zeer licht zijn en duurt van nalf zeven tot half elf en van drie tot vijf. Hoewel deze ox-der eerst morgen van kracht wordt, zijn officieus reeds eerder bijzondere maatregelen in verband met de wax-mte getroffen. Hengelaars, weest op Uw hoede Regelmatig komt het voor, dat de po li tie waarscliuwingen moet geven aan on processen-vei'baal moet opmaken tegen pei'sonen, die in verboden water visschen. Niet zelden woi-den deze de dupe van eigen onbekendheid met de toestanden. Teneinde dergelijke onaan genaamheden te vooi'komen, doet men goed zich alvox*ens er met den hengel op uit te tx-ekken met den politie-in- specteur, die belast is met, het afgeven van vischacten, in vex-binding te stellen. Bij een plaatselijk zwembad waren gisteren heel wat fietsen ongesloten langs den weg geplaatst. De politie maakte korte metten en liet per vracht auto alle in aanmerking komende rij wielen naar het bureau vervoeren. Een fiinke serie px-ocessen-verhaal was het eindresultaat. In de Fahrenheitstraat werd gisteren alarm geslagen voor een schoorsteen brandje, dat er niet was. Een der be woners had wat oud papier in de kachel verbrand en dientengevolge ontstond er een ongevaarlijke, maar bcdi'iegelijke rookontwikkeling in de kamexv Toen de politie op de „plaats van de ramp" ver- scheen, was het leed al geleden. Morgenavond zouden in het Grand Théatre de vertooningen aanvangen van de film „Gestolen Leven" met Elisabeth Bergner. Deze film heeft in Rotterdam ondanks de warmte zooveel succes geoost, dat ze daar moest wor den geprolongeerd, waarmede de yer- tooning te Amersfoort een weekuit gesteld is. Inplaats van dit werk draait hier nu morgen en volgende avonden in Grand Théatre direct na Tuschins- ky, Amsterdam de nieuwste film van Ginger Rogers en Fred Astaire: „The Story of Vernon and Irene Castle". Sinds eenigen tijd bestaan er in Hoogland plannen om over te gaan tot stichting van een dagschool, waar vakken onderwezen kunnen wox'dcn. welke in vex-band staan met den landbouw. Reeds verschei dene jaren werd in de behoefte tot onderlicht der jonge boeren voor zien door avondcursussen, waar hoofden van scholen als docent on traden. Van verschillende zijden is nu de wenscheli,ikheid naar voren gebracht, deze avondlesseri in den vervolge overdag te doen plaats vinden. Uiteraard zal dit velschil lende problemen met zich brengen, o.a. zal men voor een eventueelen dagcursus een geschikte school- ruimte moeten vinden. In de raads vergadering der gemeente Hoog land, welke moi'een gehouden wordt, zal een en ander nader onder het oog gezien worden, ter bepaling van een principieel standpunt. Een hartelijk vaarwel tot kapelaan B. Veltman WOENSDAGAVOND werd in het gebouw van de R. K. Mi litaire Vereeniginc aan de Koi'te- gracht op hartelijke wijze afscheid genomen van den directeur kape laan B. Veltman, die Vrijdag Amei's- foort gaat verlaten, cfoor zijn benoe ming tot pastoor te Bargex'-Ooster- veld. De heer Th. v. d. Pol voerde als eerste het woord. Hij verzocht direc teur Veltman een doek te willen wegtrekken van den wand, waar onder een -Jto was geplaatst, a, .ige- boden door het atelier v. d. Pol, met de beeltenis van den scheiden den directeur, bestemd om de ge dachtenis aan den pionier van dit nieuwe gebouw levendig te houden. De heer Elverding, concierge van het gebouw deelde mede dat velen he denavond waren saamgekomen om directeur Veltman een hartelijk vaar wel toe te roepen. Korporaal van Etten snrak een af- sclxeids'woord namens korporaals en manschappen exx merkte op dat het allen spijt dat Directeur Veltman heengaai, al is er aan den andei-en kant vreugde over de proxxxotie. Namens de leden bood spr. een schemerlamp en een pai-apluie- standaard aan als blijvende exx dank bare herinnering. De heer J. v .d. Pol sprak vervolgens namens bestuur en leden van de gym nastiek- en wandelsportvereeniging „St. Hubexlus". Spx*. overhandigde een smeedijzeren lichtkroon exx hij hoopte dat pastoor Veltman steeds aangename herinnex'ingen zal bewaren aan de Anxei'sfoortsche gasten en aan de jaren van zijn adviseux'schap. In zijn toespraak tot de manschappen wekte pastoor Veltman allen op, hun vertrouwen te schenkt.x aan zijn opvol ger kapelaan Kerkhof en vooral de moeilijkheden met hem te bespreken. Den concierge en zijn vrouw was spr. dankbaar voor hun goede zorgen. Latei) we allen het gebouw beschouwen als een „Tehuis en het als zoodanig hoog houden. Spr. dankte voor de geschen ken, die een bewijs zijn van aller mede werking en goede gezindheid. Nadat een foto was genomen werd „een rookertje" aangeboden en bleef men nog gezellig bijeen. De stemming werd verhoogd door muzikale medewer king van het strijkje v. Doorn. Ook bestuur en leden van „St. Huber- tus" werd dank gebracht voor het fraaie geschenk. Pastoor Veltman spoorde het bestuur aan op den ingeslagen weg voort te gaan. DE HELPENDE HAND De opbrengst van de collecte, welke gisteren ten bate van de vc-reeniging De Helpende Hand in onze stad gehouden is, bedraagt 446,65^. Prettige tocht naar Maastricht en Valkenburg Men schrijft ons: Dinsdag j.l. hebben leerlingen, per soneel en verdere begeleiders van de openbare U.L.O. school aan het School- laantje, een uitstapje gemaakt naar Maastricht en Valkenburg. Deze reis ging uit van, en werd geregeld door de Ned. Spoorwegen. Men vertrok "s morgens vroeg. De goede stemming was er al dadelijk in. In Utrecht ontving men een aardige attentie van de N.S. in den vorm van een reep chocolade, (jubileumreep). De reis voerde langs de Philipsfa- hrieken, en de kolenmijn Prins Mau- rits. Vooral het Geuldal tusschen Maas tricht en Valkenburg ontlokte vaak de uitroep: wat is ons eigen landje toch mooi". Ook kreeg men een indruk omtrent de bewaking en verdediging van onze grenzen. Overal afweergeschut, wacht posten, versperringen, enz. In Valkenburg aangekomen, ging men naar liet Rotspark. Mooie rotspar tijen, prachtige natuur, en wonder- sclioone panorama's waren hier te aan schouwen. Na de rust ging liet naar de Gemeente-Grot. Wat daar te zien en te genieten valt is niet te beschrijven. Dat moet men zien. De heerlijk koele en zui vere temperatuur in de grot deed wel- dadig aan, in vergelijking met de tem- peratuur builen. Na de wandeling door de Grot, ston den de autobussen klaar om de leerlin gen door het mooiste gedeelte van Zuid- Limburg te voeren. Langs prachtige natuur en pittoreske dorpjes met hun gemeenschappelijke waterputten. Op alle mooie punten reden de bussen stap voets, om zoodoende volop de gelegen heid te geven alles goed te aanschou wen. Langs omwegen kwam men in Maas tricht aan, en voerde de tocht naar Fort St. Pieter. Fort en omgeving wer den bezichtigd. Van de speeltuinwerk- tuigen werd natuurlijk druk gebruik gemaakt. Een jazz-band vergastte op vroolij'ke muziek, waarbij het optreden van den debutant jazz-zanger uit de 3e. klas veel succes oogstte. Het waren vooral de jongens van de 3e klas waar onder accordeonnist, guitaarspeler en jazz-zanger, die den geheelen dag de stemming „er in" hielden! Bravo jon gens Zachtjes aan werd het tijd voor opbre ken. Met een wandeling dooor Maas tricht langs „Vrythof" en andere be zienswaardigheden ging het, na ecnige rust en het nuttigen van een consump tie, naar het station. Daar kreeg men nog een extra atten tie van de N.S. in den vorm van een sinaasappel en een jeugdkrant. Ook op de terugreis bleef de goede stemming er in. Juichend en zeer vol daan, kwam men te ruim kwart over tien in Amersfoort aan. Het gezelschap bestond uit jilm. 200 personen. De totaalindruk was: een fijne dag. Veel genoten en veel gezien. een gezond, smakelijk en licht verteerbaar voedsel Visch.. maar IELEF. 92 lederen dag ver- sche aanvoer, eigen inkoop- kantoortelJmuiden! UTRECHTSCHESTRAAT 40 000* WAND'LAACè ONVOORZICHTIGHEID RAAKT HOLLAND Z'N NATUURSCHOON KW'JT Resultaat werd nadeelig beïnvloed door de warmte De bazar, die Dinsdag t.i Woensdag gehouden is, ten bate van de vereeni- ging „Kinderzorg", heeft een batig saldo opgeleverd van 1500 gulden. ttet juiste bedrag zal zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. Dit. bedrag is het product voorname lijk van twee factoren, een guxxstige en een ongunstige factor. Dat bet resultaat nog zóó goed is, is te danken aan de groote medewerking, die het comité van alle zijden heeft mo gen ondervinden en waarvoor het dan ook hartelijk dank zegt aan allen, die op eenigerlei wijze daartoe hebben bijge dragen. Dat het batig saldo de 2000 nog niet bereikt heeft, een verwachting, die het comité terecht koesterde, gezien de zeer vele bijdragen, is helaas aan de zon te wijten, die zóó brandde op het glazen dak van de max*kthai, dal de temperatuur van dien aard was. dat er al een zeer bijzondere liefde voor Kinderzorg noodig was, om den tocht naar den bazar te ondernemen. Woens dagmiddag, de middag, waarvan iedere bazar het toch ook voor een belangrijk deel „hebben" moet, werden er, volwas senen en kinderen tezamen, 60 bezoe kers geteld! Geen wonder dat het comité met de helft, misschien wel méér dan de helft van de inzendingen is blijven zitten. Al deze artikelen worden ingepakt en opgeborgen in „Kinderzorg" om later „ijs en weder dienende" op een of an dere wijze nog te gelde gemaakt te worden. Dan hoopt het comité en allen, die Kinderzorg besturen, nogmaals te mo gen rekenen op de medewex'king van vele stadgenooten. In de kiem gesmoord Langs den spoorweg nabij de Barch- man Wuytiex'slaan is gisteren, zeer waarschijnlijk door vonken uit een pas- seerende locomotief, een heidebi-andje ontstaan. De eerste vlammen werden omstreeks halfacht opgemerkt. Door het snelle ingrijpen der politie kon het on heil in de kiem gesmoord worden. REÜNISTEN-ORGANISATIE VAN N.D.D.D. De reünisten-organisatie van het stu dentencorps der Vrije Universiteit te Amsterdam „N.D.D.D.", kring Amers foort e.o., vergaderde gisteren te Amers foort onder praesidium van den Kring voorzitter dr. Joh. II. Scheurer. De secretaris, dr. G. J. D. Aalders, van Harderwijk, leidde daarna het onder werp in „Anti-semitisme in de Grieksch- Rómeinsche oudheid". Hierop volgde een geanimeerde bespreking. SOEST ALS WOONPLAATS Van het Woningbureau J. van Bur- ken Zoon te Amersfoort en Soestdijk ontvingen wij een exemplaar van den woninggids Soest: als woonplaats, met vele foto's van Soest en Soestdijk tus schen den tekst. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's had was hedenmorgen 73 gr. F. of 23 gr. C. EXAMENNIEUWS De heer D. F. Pijkstra, uit Hoevelaken - te Amsterdam bevorderd tot arts. BURGERLIJKE STAND S Juni 1939 Geboren: Gerrit Jan, z. van G. J. ter Weele en H. Doeter; Cornelius Johannes, z. van T. II. Epping en G. Haast. Overleden: Maurits Ernst Houck, 80 jaar, geh, met A. Vitringa; Bart Leendertse, 76 jaar. wed. van A. T. Bikker, Ondertrouwd: A. Steiger en G. F. Lom an; A. H. van Wjjland en J. Bakker; J. J. Kroon en M. M. M. VerweijJ. J. Beckers en G. Teters; T. H. Dokter en J. Hofman; G. Kentin en P. H. Brouwer; W. G. van Schaik en G. G. Timmerman; L. H. van Ee en I. A. van Egten; J. Overeen en H. B. Eek. OMTREK E. van Roemburg en H. Bosma werden als nieuwe leden in den Raad gekozen HOEVELAKEN, 8 Juni. De uitslag van de gisteren in deze gemeente gehou den gemeentei-aadsvei-kiezingen is als volgt: Uitgebracht werden 720 stemmen. Van onwaarde 35. Aantal geldige stem men 685. I. A.R. en C.H. 404. II. Gemeentebelang 223. III. Neutrale partij 58. In den Raad zijn gekozen van lijst I: J. Ruitenbeek, A. Loseman, W. v. tl. Hoek, E. van Roemburg. Van lijst II: A. Veldhuizen, W. van 't Walderveen en H. Bosma. Van lijst III: Geene. Nieuw gekozen raadsleden zijn: E. van Roembux-g en H. Bosma. Voor de raadsvergadering der ge meente Hoogland, welke aanvangt op 9 Juni a.s. om 2 uur n.m., is de onder staande agenda samengesteld: 1 Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. 2 Reclame's schoolgeldbelasting. 3 Een schrijven van Gedeputeerde Staten met bijlagen, inzake goedkeuring door de Kroon, van het uitbreidingsplan voor de gronden, gelegen tusschen het Valleikanaal, den Provincialen weg en den Liniedijk. 4 Een schrijven van den voorzitter van het hoofdbureau, houdende overleg ging van de processen-verbaal der stem- bureaux en het hoofdstembureau, be treffende de jongstleden gehouden ge meenteraadsverkiezing. 5. Een schrijven van den voorzitter van het centi'aal-stem,bureau, houdende overlegging van het proces-verbaal en het besluit van dat stembureau, even eens betrekking hebbende op de gehou den gemeenteraadsverkiezing. 6. Een voorstel van B. en W. tot ont trekking aan het. openbaar verkeer, van een gedeelte van den Calveenschenweg en den Koekoek weg, in verband met den nieuwen Rijksweg. 7. Een voorstel van B. en W. tot overdracht van grond van het Rijk ten behoeve van den aanleg van den nieu wen Rijksweg. 8. Prae-advies van B. en W. inzake het verleenen van een subsidie aan het Wit-Gele Kruis, afdeeling Hooglandex-- veen, voor 1938. 9. Een verzoek van het bestuur van het Wit-Gele Kruis, afdeeling Hoogland, om êubsidie voor 1939. 10. Een voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot de stichting van gemeentewege van een lagere land bouwschool met onderwijzerswoning. 11. Een verzoek van het bestuur van St. Josephschool tot aanbouw van een vijfde leslokaal aan die school en in richting daarvan, met een voorstel van B. en W. daaromtrent. 12. Een voorstel van B. en W. tot oninbaarverklaring van een drietal pos ten schoolgeld en hondenbelasting. 13. Wijziging van de begrootingen, dienst 1.93S en 1939. LOOSDRECHT. Gisteravond om streeks zeven uur is het achtjarige zoontje van den tuinman A. de R. uit Oud-Loosdrecht op tragische wijze om het leven gekomen. 1-Iet knaapje was vanaf zijn derde jaar gewoon om mee te gaan aan boord van het schip van zijn oom, die regelmatig rondvaarten over de plassen organiseert. Na het. einde van een dergelijken tocht liet de heer de R. gisteravond zijn neefje enkele óogenblikken alleen, om bij zijn terugkomst te ontdekken dat het jongetje bij het van boord gaan in het water was gestort. Dr. C. v. W. kon na een uur kunst matige ademhaling te hebben toegepast slechts den dood constateeren. Zondag 1.45; 4.00; 6.15 m. Woensdag en Zaterdag ,30 uur. Overige avonden - Vertooning van de film één gezin". Zondag 1.45; 4.00; 6.15 Woensdag en Zaterdag uur. Overige avonden GRAND THèaTRE. „Jongensstad" Voorstellingen en 8.30 uur n. niatinée om 2 8.15 uur n.m CITY THéATER. - „Kinderen uit Voorstellingen en 8.30 uur n.n matinée om 2.i 8.15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „De geest van den zwarten piraat" II en „Zwerver der Zee". MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur. uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1.30—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). STERHUIS Beekenst.laan 6. Voor alle meisje» iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. AMICITIA. 9 Juni. Openbare bijeenkomst van de Liberale Staatspartij. 8.15 uur n.m. AMICITIA. 12 Juni. Vergadering van De Princevlag. 8 uur n.m. AMICITIA. 16 Juni, Bijeenkomst S.D.A.P. 8 uur n.m. DE WAPENROEM-. 16 Juni. Openbare bijeenkomst van de Liberale Staatsparty. 8.15 uur n.m. A B. v. L. O.-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni. Kinderfeestaag van de N.U.S.O. 3.15 uur nam. BIRKHOVEN. 18 Juni Landdag der 7.D.J.O. Buiten verantwoordelijkheid der Red.) „DE VOLKSONDERWIJS-COLLECTE VOOR DE OPENBARE SCHOOL Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij U opname van het volgende artikel, waarvoor onzen hartelnken dank. Sedert vele jaren beschikt de lande lijke vereeniging „Volksonderwijs" over een „Fonds tot Steun", dat. in den loop der tijden financieels hu]p heeft kun nen verleenen, waar zulks voor een plaatselijke actie noodzakelijk bleek als de afdeelingen meermalen zelf niet over voldoende geldmiddelen daarvoor be schikten. Voor een belangrijk deel betrekt dit Fonds zijn middelen uit door de afdee lingen georganiseerde collectes in plaat sen. waar daarvoor van overheids wege verdunning is verleend. De laatste jaren wordt-op dit Fonds zoo veelvuldig een beroep gedaan, dat alles in het werk moet worden 'gesold hieraan zooveel mogelijk te kunen vol doen. In tal van «*em'eènffen', -waar het openbaar kleuteronderwijs is opgeheven en instandhouding van dit onderwijs door daartoe gestichte vereenigingen van het grootste belang is, wordt door het Fonds meermalen financieels bij stand vei'leend. Door verschillende regeèringsmaatre gelen zijn vele openbare en plattelands- scholen opgeheven. Vele ouders, die openbaar onderwijs voor hun kinderen wenschen, zijn thans genoodzaakt ze een vaak vèr-verwijderde openbare school te doen bezoeken. Waar de hier uit voortvloeiende kosten voor autobus- vervoer e.d. door de ouders dikwijls moeilijk gedragen kunnen worden, wordt door de Volksonderwijs-afdeelin- gen niet tevergeefsch een beroep op het Fonds gedaan. V der verleent het Fonds bijdragen aan plaatselijke fondsen voor school voe ding en -kleeding; aan cursussen voor vervolgonderwijs: voor huisonderwijs aan zieke kinderen van minvermogen de ouders, aan fondsen ten behoeve van extra-leerkrachten enz. Het zal niet noodig zijn, met meer voorbeelden het groote nut van het „Fonds tot Steun" aan te tnonen. Zaterdag 10 Juni a.s. wordt te Amers foort de „Volksonderwijs-rollecte" ten bate van dit Fonds gehouden. Een deel der opbrengst wordt, regle mentair voor de plaatselijke afdeelings- kas bestemd. Vrienden der openbare school, steunt deze plaatselijke collecte met, een bij drage! Het. bestuur afd. Amersfoort van „Volksonderwijs". M. A. VOGELSANG. Secr. Prinses Julianalaan 8. Wat er na een heidebrand gevonden werd op de plaats, waar deze het eerst uitbrak: een sigarenkistje inhoudende eenige boterhammen en twee sinaas appels. Vermoedelijk zijn ze in de haast achtergelaten nadat het vuur uitgebro ken was

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5