Verzet in den Raad tegen de voordracht van B. en W. Tegen commissionair 2y2 j aar gevangenisstraf geëischt De financieele zorgen van Rijk en Gemeente Prijsvraag zonder resultaat GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen „Deze man verdient geen clementie", zegt de officier van justitie Een misdadig optimisme Jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten te Amsterdam Burgemeester Oud spreekt O-10 en Sumatra in lichte aanvaring Radio-programma s Se BLAD PAG. 2 AMLKSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 JUNI 1939 Amsterdams raadhuis Bij uitvoering der opdracht zou Publieke Werken te grooten invloed uitoefenen Verschenen is het algemeen ver slag van het afdeelingsonderzoek in den Amsterdamschen raad van 'de voordracht van B. en W. inzake den bouw van een raadhuis Uitvoerig en door vele leden is ge sproken over de eventueel te ver strekken opdracht aan de architec ten combinaties M. DuintjerA. Komter en J. F. Berghoef—ir. J. T, M. Vegter. welk voorstel ernstige be strijding vond, in hoofdzaak omdat men meende, dat bij de uitvoering van deze opdracht van de zijde van den dienst der publieke werken te groote invloed zou worden geoefend. Door het geven van deze opdracht te aanvaarden, zou men in de hand werken, wat de Raad vroeger niet heeft gewild, n.l. dat het nieuwe raadhuis eigenlijk wordt gebouwd door publieke werken. Deze leden achtten daarom deze voordracht in lijnrechten strijd met het vroeger door den Raad ingenomen stand punt. Men achtte het gevaar niet denkbeel dig, dat de uitgenoodigde architecten te veel den dienst der publieke werken naar de oogen zouden moeten zien en dat hun ontwerpen daardoor aan ori ginaliteit zouden inboeten. In verhand hiermede werd er op gewezen, dat over het algemeen de nlannen van de tweede ronde minder oorspronkelijk moesten worden geacht dan die van de eerste inzending. Naar het oordeel van sommige leden staat de Raad. nu de prijsvraag niet het gewenschte resultaat heeft opgeleverd, door enkelen werd zelfs gesproken van een mislukking, weer geheel vrij. An dere leden daarentegen meenden, dat. hoezeer het te betreuren was, dat hij de ingezonden ontwerpen zich er geen h»vond. dat ver hoven de andere uit stak. de prijsvraag nipt als mislukt kan worden beschouwd. Verder is er het on gevraagde advies van de jury, dat door B. en W. is overgenomen, zoodat naar de meening van deze leden de raad toch niet geheel vrij staat. Andere leden meenden, dat men uit het advies van de ju—' zou moeten op maken. dat ook deze over de kwaliteit der voor nadere u'twerklng aanbevolen plannen niet zoo hijzonder optimistisch is. Deze leden konden een oplossing niet bewonderen, waarbij de besten het nog «ens moeten proheeren. Verschillende leden gaven een opinie over de ingezonden ontwerpen voor de laatste ronde, waaruit bleek, dat zij over deze ontwerpen in het. algemeen weinig enthousiast waren. Uit hoofde van de hiervoren genoemde bezwaren inzake den invloed van publieke werken, als mede uit hoofde van het ontbre ken van een behoorlijke argu mentatie van de zijde van B. en W. verklaarden vele leden zich te gen de voordracht. Enkelen daar entegen meenden, dat het beter zou zijn, met de voordracht van B. en W, mee te gaan. Zij het ook. dat ten aanzien van de derde ron de eenige wenschen door den raad moeten worden geformuleerd. Vrijwel alle leden betrauiden. dat de gehouden prijsvraag, ondanks de goede organisatie, geen resultaat heeft opge leverd en verschillende leden vroegen, wat daarvan de oorzaken kunnen zijn. Sommige leden meenden uit het re sultaat van de prijsvraag te moeten op maken. dat de Nederlandsche houw meesters niet in staat zijn gebleken, een ontwerp te leveren voor een Amsterdam waardig stadhuis. Zil noemden de prijs vraag een lijdpnseesrhiede is en be treurden, dat mpn haar tot de Neder landsche architecten heeft beperkt. Vol gens hen zou het een internationale prijsvraag hebben moeten zijn. Een zeer zeer groot aantal leden kwam tegen de ze onvattinp op Mm rieende. dat uit hoofde van het resultaat der prijsvraag allerminst gesproken kan worden van een beschamende onmacht van de he- dendaaesche Nederlandsche bouwmees ters. zooals door een lid was opgemerkt De tentoonstelling heeft 7err goed werk laten r.fen en overduidelijk is gehleken. dat do Nederlandsche architecten in staat ziin een ontwerr voor een monu mentaal gebouw te maken. De derde ronde Het aantal en de namen der uit te noodigen architecten honden ten nauw St- verband met de nlannen ten aanzien van het houwte-reln. aldus werd doot enkele leden hefoogd Deze leden meen den. daf indien tot een uitbreiding van het terrein en een ingrijpende wijziging van het bouwprogramma werd overge gaan. het niet billijk zou zijn tegenover de andere architecten, die een verdien stelijk ontwerp hebben ingezonden, wan Tie^r men r.ich «lechfs tot twee uitver korenen zou benerken. Immers de to taal gewiiri da om«tandigheden zonden andere architecten tof een geheel nieu we schepping kunnen lnspireeren. Sommige leden meenden zelfs, dat in dat geval een >'eheel nieuwe prijs vraag zou moeten worden uitge schreven, waarbij dan ook enkele buitenlandsche deelnemers zouden kunnen worden uitgenoodigd. Ook afgezien van een eventueele ver grooting van het terrein meenden ver schillende leden, dat. een grooter aantal architecten, dan door B. en W. voorge steld. moet worden aangezocht voor het indienen van een ontwerp voor de der de ronde. Dit zou h.v. kttnnen geschie den door in plaats van tot twee tot vier groppen van architecten (n.l. de inzen ders in de tweede ronde) een uitnoodi- aring voor het inzenden van een nieuw ontwerp te richten, waarbij vrijheid zou worden gelaten aan andere architecten, om ook een ontwerp in te dienen, b.v binnen den tijd van een jaar. Verschillende laden meenden, dat bij de gphouden prijsvraag architecten naar voren ziin gekomen, die een kans moe ten kriicen. Zij achten het zeer wel mo gelijk, tot een behoorlijk raadhuis te komen, indien fi. 7 of 8 architecten of combinaties van architecten worden uit genoodigd. Een raadhuis aan den Amstel? In verband met de mogelijke vergroo ting van het gebouw en een vrije si tuatie werden ook het plan van ir. Lugt en een vroeger plan van architect van der Mèy ter sprake gebracht. Het plan van ir. Lugt beoogt het terrein tusschen het Oosteinde en den Amstel aan te koopen en te be stemmen voor den bouw van het raadhuis, terwijl architect van der Mey bovendien het terrein naar de de zijde van de Pieter Pauwstraat wilde verbreeden. Het denkbeeld, aan den Amstel een raadhuis te bou wen is niet nieuw, deze gedachte leefde al bij vele belangstellenden, nog eer de prijsvraag werd uitge schreven. Door verschillende leden werden de voordeelen van het plan Lugt breed voerig besproken, men meende, dat de situatie aan den Amstel voor een stad als Amsterdam het Venetië van het Noorden veel voordeelen zou bieden Andere leden echter hadden ernstige bedenking tegen het plan van ir. Lugt Wel hepft dit in eerstpn aanleg iets aan trekkelijks. doch bij nadere beschouwing valt de beschikbare ruimte aan het wa ter (pgpn en de situatie is niet te ver gelijken met b.v. die van het raadhui? te Stockholm en de Houses of Parlia ment te Londen. Ook het plan van der Mey achtte men om de hooge kosten momenteel niet voor uitvoering geschikt. Inmiddels vroegen enkele leden, of B. en W. een raming van kosten zouden kunnen geven van uitbreiding van ter rein en gebouw volgens het plan van ir. Lugt en volgens dat van architect van der Mey. wanneer U d< foortsch abonnementsgelden op het A m e r Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wy aan kwartaal-abonné's een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest, Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het derde kwartaal 1939 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. In zijn requisitoir tegen den com- missionnair in effecten: P. J. K., die te Amsterdam terecht stond wegens verduistering, oplichting en valsch- heid In geschrifte, zeide de officier van justitie rar. H. A. Wassonbergh: Er zijn in deze moeilijke tijden drie categorieën menschen: zij die de tering naar de nering zetten, zij die veel geld uitgeven dat henzelf toe behoort en zij die om zeff een mak kelijk leven te hebben, maar geld uitgeven dat aan anderen toebe hoort. Tot die laatste categorie behoort ver dachte. Verd. begon zijn commission- nairszaak met 13.500. maar daar mnest veel geld af, zoodat er slechts f 1000 overbleef. Het bedrijf ging slecht en om zijn inkomsten te vermeerderen, hpcft verdachte de ..Petra prima" opge richt. Op dat moment was verdachte dik onder nul. Wat is er gebeurd met de f 153.000. die aandeelhouders hebben ge stort? Slechts f 30.000 is voor huizen aankoop gebruikt. Van het ingekomen geld heeft verdachte groote bedragen voor zijn eigen zaken en privé leven ge bruikt: auto's, reizen, roulette. Verdachte leefde er maar op los en als hij tekort kwam nam hii weer geld uil dp kas der N.V. Toen hij failliet ging had hij cpn tekort van 115.000. Bij die schulden behoort ook een kapitaal van f 10.000 dat aan don vader toebehoort. Waarom i? daf geld door den vader ge stort? Omdat er klachten waren binnen gekomen bij de vereoniging voor den effectenhandel. F,r is toen een onderzoek ingesteld en verdachte had dringend f 10.non noodig. Verdachte nam uit de Petra prima steeds gelden, die hil aan zichzelf uit leende. De commissarissen hebben hun plicht schromelijk verwaarloosd. Zij kennen de statuten nauwelijks en bren gen zelfs op een vergadering den direc- teur nog hulde, terwijl hij kapitalen in eieen zak hpeft gestoken. Van een behoorlijk toezicht is geen sprake geweest. Verdachte be roept zich op de statuten. Misschien mocht hij lecnen aan lieden, die credietwaardig waren, maar dat was hij zelf allerminst. Verdachte's ver weer is te vergelijken met het ver weer van zwendelbankiers. die steeds zaken ..in zichzelf" afsluitij. De verduistering achtte spreker be wezen, evenals het tweede feit. het plaatsen van aandeelen door valsche voorspiegelingen. Vast staat ook, dat verdachte val sche balansen publiceerde en on juiste rekeningen. Vervolgens besprak de officier de hou ding van den verdachte, die geen spoor van berouw toont. Dikwijls hebben wij medelijden met verdachten, doch deze man verdient geen clementie. Hij heeft alles aan zichzelf te wijten en in weer wil van alle hulp en liefde die hij in het leven ontving, leefde hij er maar op los. Minstens 20.000 had hij noo dig om te leven, de schulden sta pelden zich op. Toch ging hij met een onverwoestbaar optimisme door. Een optimisme, dat een mis daad is. Spreker vorderde tegen verdachte twee jaar en zes maan den met aftrek van voorarrest. Pleidooi De verdediger, mr. dr. A. Sternheim, schetste in zijn uitvoerig pleidooi de financieele gestes van den commission- nair. Toen zijn eigen zaken niet bijzon der goed liepen, richtte hij de N.V. ..Petra prima" op. Niet om daaruit coute que coute geld te halen, maar om cr een duitje aan te verdienen als direc teur, en voor het plaatsen van aandee len. De vraag is nu, of het geld, dat verdachte uit de kas heeft genomen, verduistering oplevert. De opzet van ver duistering achtte pl. niet geleverd. De statuten machtigden hem om gel den uit te leenen. Ook aan zichzelf. Het betreft in deze zaak een normaal leencontract en hier ligt de zaak heel anders dan hij het inzichzelf afsluiten van posten door zwendelbankiers. Verd. had en die opmerking van het O.M. is juist geen enkel toezicht van de zijde van commissarissen. Ware dit wel zoo geweest, dan zou dit vooi verd. een rem zijn geweest. Pl. achtte het primair ten laste gelegde niet be wegen. Vervolgens besprak mr. Sternheim de kwestie van de valsche prospectus. Het blijkt ook al uit de getuigenverkla ringen dat de prospectus do koopers niet bewogen heeft tot aankoop van Petra prima aandeelen, maar de naam van verd.. die een goede klank had in bepaalde kringen, deed menschen be sluiten aandeelen te koopen en niet die frases in de prospectus noch de balans en de rekening. Ook bestreed de verdediger, dat de balans valsch was. Een deskundige heeft immers niet uitgemaakt, dat de vaste goederen te hoog op de balans waren geplaatst. Wel gaf pl. toe dat de posten ..kas" en „kassiers" niet geheel juist waren. Na re- en dupliek bepaalde de recht bank de uitspraak op 20 Juni. KINDERHOEKJE 134. Pam trekt verder. Hij bemerkt dat de plantengroei hier abnormaal groot is. Het gras steekt boven zijn hoofd uit en van de boomen is den top bijna niet te zien. 135- Daar hoort hij opeens geritsel en verschuilt zich Ülings achter een boom. Daar ziet hij vanachter een anderen boom eensklaps een poes verschijnen. Een geweldig dier ..Gelukkig, dat ik nu geen muis ben." denkt Pam. AMSTERDAM. 7 Juni. In de vanmiddag hier ter stede begonnen algemeene jaarlijksche vergadering van de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten, welk congres twee dagen duurt, heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. een inleiding gehouden over het onder werp: „De gemeentefinanciën als onderdeel van de overheidsfinan ciën". Spr. begon zijn rede met de opmer king, dat, wanneer men het heeft over de moeilijkheden van de gemeentefinan ciën, men niet de oogen mag sluiten voor de moeilijkheden, waarvoor de overheid staat ten opzichte van haar financiën. Omgekeerd geldt precies hetzelfde. Rijk en gemeenten moeten eikaars moei lijkheden leeren begrijpen en er reke ning mee houden. Aan de hand van de laatste millioenen-nota toonde spr. aan, dat ook de regeering voor groote moei lijkheden staat. De rijksbegrooting wijst een tekort aan van 25 millioen gulden, maar in werkelijkheid is dat nog veel grooter. Defensicmaatregelen eischen uitgaven, die de moeilijkheden voor het rijk nog veel en veel grooter maken. Wat de moeilijkheden der gemeenten op financieel gebied betreft, ook deze zijn van niet geringen omvang. Rijk en gemeenten staan dus bei de voor groote moeilijkheden. Hoe is dat gekomen? Voor rijk zoowel als voor de gemeenten zijn de oor zaken dezelfde. Men zou ze kunnen samenvatten in het woord „crisis toestanden". De inkomsten zijn ge daald en de uitgaven gestegen. Voor rijk en gemeenten heide, maar voor het rijk komen de defensie uitgaven daar nog extra bovenop. Hoe moeten we er uit komen? Door belastingverhooging en bezuiniging. Doch nu manifesteert zich het verschil tusschen rijk cn gemeenten. Want het rijk heeft theoretisch een onbeperkt be lastinggebied, terwijl de gemeenten zijn gebonden. Gebonden aan bepaalde be lastingcapaciteiten. Dat heeft de ge meenten wel eens gegriefd, doch die grief is niet gerechtvaardigd. De oplossing van het vraagstuk der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is hetzelfde als het antwoord op de vraag op welke wijze kan de be lastingdruk billijk worden verdeeld. In 1929 heeft men getracht om tot een goe de regeling te komen. Men stelde de ge meentefondsbelasting in en nam nog andere maatregelen. Ze zijn alle bekend. De grondgedachte was juist en spr. is er van overtuigd, dat het sysfeem goed zou hebben gewerkt, wanneer er geen crisis zou zijn gekomen. Maar de crisis is wel gekomen en toen is het systeem vastgeloopen. Het gemeentefonds kon zich niet op het peil van 1929 handha ven enz. Toen heeft men getracht een billijke verdecling der werkloosheidslas ten te krijgen. Men stichtte het werk- lonsheidssnhsidiefnnds. maar ook dat eing mis. Door redelijke normen dacht men een billijke verdeeling der lasten te krijgen, maar aldra bleek, dat do subjectieve bijdragen een veel te groote nlaats innamen. Toen kwamen er tekor ten. Het grondbeginsel ging uit van de gedachte, dat oen noodlijdende gemeen te uitzondering is. maar er kwamen al lengs mepr dan 400 van deze gemeen ten. De uitzondering is als het ware '•egel geworden. In het vervolg van zijn rede zeide mr. Oud, dat de regeering. waarin hij destijds een werkzaam aandeel had, een grens heeft getrokken tus schen loonarbeiders en kleine zelf standigen. De eersten werden zoo noodig gerangschikt onder het bp- grip werkloosheidszorg. de tweeden onder armenzorg. Het onbevredigen de van den tegenwoordigen toestand aldus spr. is. dat het niet meer houdbaar is een grens tusschen bei de groepen te trekken. Spr. erkent dit gaarne en meent, dat een herzie ning van dezen regel dringend ge- wenscht is. Aan het slot van zijn inleiding stond spr. nog in het kort stil bij de jongste belasting wetsontwerpen der regecring. n.l. die tot heffing van een nationale- inkomsten- en winstbelasting, enz. Hij constateerde, dat deze van een ge heel ander beginsel uitgaan en betoogde voorts, dat de nieuw voorgestelde maat regelen ook van invloed zullen zijn op de gemeentefinanciën. Snr. drong er op aan, dat rijk en gemeenten ong hebben voor eikaars moeilijkheden en dat zi.1 eendrachtig zullen samenwerken om een bevredigende oplossing te vinden. Officieele ontvangst De vergadering werd hierna geschorst waarna de circa vierhonderd deelne mers zich naar het Amsterdamsche stadhuis begaven, waar zij door het ge meentebestuur officieel werden ontvan gen. In de rede, waarmede de burge meester, dr. W. de Vlugt. het congres namens het gemeentebestuur verwel komde in de hoofdstad, herdacht spr. in den aanvang het overlijden van don voorzitter der vereeniging. mr. P. Drnog- leever Fortuyn en van den redacteur van het maandschrift „Gemeentebe stuur" en van het „Weekblad voor ge meentebelangen", mr. dr. H. Vos. Amsterdam stelt het lidmaatschap der Vereeniging van Nederlandsche Ga- meenten op hoogen prijs. Immers de ge meenten. niet enkel de groote. staan voor vele moeilijke en gewichtige vraag stukken. De moeilijkheden stapelen zien voor de gemeenten op. En ook a' missen wij het recht, pessimist te zijn, groote zorg vervult ons, wan neer wij het oog richten op het feit. dat het voortduren der ongunstige internationale omstandigheden schier elke verbetering van bctee- •kenis in ons economisch leven be lemmert. Waar vermindering van uitgaven uit budeetair oogpunt ge boden is, stuit dit op practisehe be zwaren, temeer daar het toenemen der bevolkine on* t*»nrlijks voor een bijna niet te overbruggen accres stelt. Daarbij komt, dat tal van ge meenten in moeilijkheden verkeeren tengevolge van het feit. dat zij nog steeds van het rijk de rechtmatige bijdragen moeten ontvangen in de lasten der werkloosheid. Hoe dit alles ook zij. uw vereeniging staat voor de Nederlandsche gemeenten, zij vervult voor vele de functie van vraagbaak op een moeilijk te overtref fen wijze. Van harte hoopte spr. nie! slechts dat Amsterdam den deelnemers aan het congres zal hrengen, wat zij er van verwachten, maar ook. dat de Ver eeniging van Nederlandsche Gcmeenter in de komende jaren de haar toegewe zen taak op even waardige wijze zal vervullen, als dit in het verleden he' geval is geweest. De waarnemende voorzitter van de vereeniging. de heer A. Verdijk, burge meester van Eindhoven, heeft het ge meonfebestuur vervolgens met enkele hartelijke woorden voor de vriendelijke ontvangst dank gebracht, waarna ver- verschmgen werden rondgediend. Bestuursverkiezing Er rest ons nog te vermelden, dat als bestuursleden werden herkozen do hoe ren M. Vrijenhoek, wethouder van 's Gravenhage en H. Haitsma. secretaris van Bolsward. terwijl de heeren mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam. H Botterweg, wethouder van Utrecht en mr. R. M. van Dusseldorp. burgemees ter van Goes, werden benoemd !n de vacatures, ontstaan door het overlijden van mr. P. Droogleever Fortuyn. het be danken van den heer M. Fernhout en het aftreden van den heer mr. J. J. P. C. van Kuyk, die niet herkiesbaar was MOEDIGE REDDING VOORSCHOTEN. 7 Juni. - Heden middag waren nabij de uitspanning „De Vink" eenige jongens in het Gal genwater aan het baden. Bij de Wad- dingerbrug wordt zond gelost, waar door de oeverafscheiding op een strand is gaan lijken met dit verschil, dat het 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. - Hedenmiddag is tijdens oefenin gen de onderzeeboot 0-10 in lich te aanvaring geweest met Hr. Ms. „Sumatra". Van de onderzeeboot werd de bovenbouw lichtelijk be schadigd. De boot is op eigen kracht in Nieuwediep terugge keerd. De „Sumatra" had geen be schadiging. Op geen der beiue schepen kwam persoonlijk letsel VRIJDAG 9 JUNI HILVERSUM I. 1875 en 415,5 m. Alge meen programma, verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 Gram.muziek (om 8.15 berich ten). 10.00 Gramofoonmuizek. 11.30 Bijbel- sche causerie. 12.00 Berichten. 1215 KRO- orkest (1.001.20 Gram.muziek). 2.00 Or gelconcert. 3.00 KRO-orkest. 3.45 Gram. muziek. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Gram. muziek. 6.00 Land- en tuinbouweauserie. 6.20 KRO-Melo'disten en solisten (ca. 6.30 Berichten). 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het KRO-Luchtnet". 7.35 Gram.muziek. 7.50 Causerie „Noord-Brabantse Schilderkunst". 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gram.muziek. 9.30 Declamatie. 9.45 Gram.muziek. 10.30 Berich ten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist (10.55— 11.05 Gramofoonmuziek). 11.2012.00 Gra- mofoonmuziek, HILVERSUM II. 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Beridh- ten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Viool en piano. 10.50 Declamatie. 11.10 Gram.muziek. 11.30 Esmeralda. 12.00 AVRO-Amusements- orkest (ca. 12.15 Berichten. 12.45 Gram- muziek. 1.00 Orgelspel. 1.20 Gram.muziek. 130 Omroeporkest. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Omroeporkest en soliste 3.30 AVRO-Dance- Band en soliste (Om 3.45 Berichten). 4.00 Gram.muziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel, zang en gram.muziek. 6.30 Let terkundig overzicht. 6.50 Gram.muziek. 7.00 VARA-Kalcnder. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berich ten. 7.35 Cyclus „De beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme". 8.00 Viool en piano. 8.30 Causerie „Vrijzinnige Protestanten in Bo- hemen." 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Radio- tooneel. 9.45 VARA-orkest en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwü'ding. 11.00 Fantasia. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.55 12.00 Gram.muziek. DROITWICH, 1500 m. 11.40—11.50 Gram muziek. 12.10 Orgelconcert. 12.35 Lew Sto ne's Band. 1.20 Causerieën „Empire Ex change". 1.352.20 Het Willoughby-strük- kwartet. 2.453.05 Het Clifford kwintet. 4.20 Radiotooneel. 4.50 Reportage. 5.20 Ch. Brill en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Bob Crosby's Band (opn.). 705 Parlemen tair overzicht. 7.20 Leger desHeils-orkestt Cambridge Heath. 8.00 Radiotooneel. 9.20 Berichten en Nieuws uit Washington. 9.50 BBC-Theaterorkest. 10 50 Oscar Rabin en zijn Band. 11.50 Gram.muziek. 12.1012.20 Berichten. RADIO PARIS, 1648 m. 9.00—9.20 Gram. muziek. 11.20 Locatelli-orkest. 12.30 Zang. I.25 Gram.muziek. 3.35 Cellovoordracht. 3.50 en 4.40 Zang. 4.55 VioolvoordraCht. 5.25 Cal- vet-kwartet en solisten. 6.30 Zang en piano- soli (met toelichting). 7.20 Vioolvoordracht. 7.50 Cellovoordracht. 8.50 Radiotooneel. II.2012.50 Nachtconcert m.m.v. solist. BRUSSEL. 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 en 5.20 Gram. muziek. 6.20' Viool en cello. 6.35 Gram.mu ziek. 6.50 Viool en cello (Vervolg). 7.20 Gram.muziek. 820 „L'Etoile", opera. 10.30 11.20 Omroepdansorkest. 484 m: 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.502.00 en 5.20 Gram.mu ziek. 5.35 Declamatie en gram.muziek. 5.50 Jazzmuziek (gr. pl.). 6.50 Pianovoordracht. 7.05 Gram.muziek. 8.20 Radio-orkest, soliste en gram.muziek. 9.35 Radio-orkest en gram. muziek, 10.3011.20 Literair programma. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 m. 8.35 Omroeporkest. 9.20 Gevarieerd maandover zicht. 10.20 Berichten. 10.40 Strijkkwartet. 11.05 Berichten. 11.2012.20 Omroepklein- orkest. water ter plaatse niet geleidelijk, maar. op sommige plaatsen veel dieper wordt. Dit werd een van de jongens, do 5-jarl- ge J. van der H., uit Leiden noodlottig, want onverwacht verdween hij in de diepte. Toevallig passeerde een motor rijder, de heer B. uit den Haag. Deze, het gevaar ziende, stopte en zonder zich te bedenken sprong hij gekleed in mo torpak te water. Het gelukte hem, met behulp van den kanovaarder v. d. L. uit Leiden het knaapje op hot. droge te brengen. Met. een voorbijkomende auto is de drenkeling toen naar het ouder lijk huis overgebracht. De motorrijder deed alsof er niets bijzonders was ge beurd stapte met zijn nat pak weer op de motor en vervolgde zijn weg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6