Halifax zoekt weg Berlijn naar u ,Münchener Lyriek' GEORGE VI VEROVERT WASHINGTON Strang heeft onderhoud met Halifax DE EEMLANDER Vrijdag 9 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwa! 2a 37e Jaargang Ho. 324 „Heeren Engelschen, Terreur in Palestina gaat voort Mandaten-commissie Volkenbond bijeen Hulde aan Gamelin MAN REEDS TIEN DAGEN DOOD OP BED A.s .Dinsdag indiening rapport-Oss? Fantastische veronderstellingen Ontroerende tooneelen BERICHT Licht op: 9 uur 52 min. AMER SFOOMSQH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) i 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. »lKe regel meer f 0.25. Liefdadighcids-advertentiën voorde helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën ..KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0,05 T ORD Halifax heeft gisteren in het Hoogerhuis eenige zeer opmerkelijke uitspraken gedaan, die niet zullen nalaten, om in steden als Rome, Berlijn. Parijs en Mos kou meer dan gewone aandacht te trekken. Sprekende over de Britsch- Duitsche betrekkingen, gaf de Brit sche minister van Buitenlandsche Za ken te kennen, dat liij eene toenade ring tusschen Berlijn en Londen op het oogenblik zou toejuichen en dat Londen bereid is om de voor Duitsch- land en andere staten vitale proble men van oeconomischen aard opnieuw onder de oogen te zien. De toon, die opklonk uit Halifax' rede was van een geheel anderen aard dan de ge luiden, welke wij nog kort geleden konden beluisteren in de felle ,,anti- agressie"-redevoeringen van Britsche politici. Voortdurend heeft het Brit sche volk er naar gestreefd aldus ongeveer sprak Lord Halifax en nog steeds wénscht het ernstig om met Duitschland tot een overeenstemming te geraken, die de betrekkingen tus schen beide landen op een stevige basis van wederzijdsch vertrouwen brengt. Haast zijn wij geneigd om deze woorden van Lord. Halifax bij de „Münchener lyriek" in te deelen. Het is gegaan, zooals wij dezer dagen schreven. Nu de Russische beer niet zoo erg gediend blijkt te zijn van de Britsche honig, gaat John Buil eens rondkijken of hij dan misschien met Berlijn niet al te slechte zaken zou kunnen doen. De snelheid, waarmede de Britsche regeering op het oogen blik poogt om in Europa bondgenoo- ten te vinden, bewijst dat zij haast heeft. Evenals ten vorigen jare wordt ook thans de Europeesche politiek van Londen in zeer sterke mate bepaald door imperiale belangen en imperiale zorgen. Het gebeuren in Oost-Azië. te land zoo ter zee, is voor Londen op het oogenblik verre van geruststellend. En dies moeten er rust en vijede zijn in Europa. IT de omstandigheid, dat Hali fax zoo bij uitstek vriendelijk tot aan U het eerste schot" Duitschland sprak, terwijl de onder handelingen met Moskou over een tegen Duitschland gericht verdrag nog* sleepende zijn, mag men afleiden, dat Londen geen groote beteekenis meer hecht aan het contact met Moskou. Het feit, dat de Britsche diplomatie het hare poogt te doen om de 'Polen tot een minder starre houding te be wegen en om de Poolsch-Duitsche besprekingen weer op gang te bren gen, is eveneens veelzeggend. Hali fax' welhaast germanophiele rede van gisteren wordt door sommigen in Lon den dan ook beschouwd als het open lijke teeken, dat de Britsche regeering terugkeeren wil tot haar politiek van verzoening en overleg met Duitsch land. Zal Berlijn hiertoe nog bereid zijn? Volgens de uitspraken van Hit- Ier, gedaan in zijn laatste Rijksdag rede, mag men aannemen van wel, al blijft er nog steeds een sluier hangen over de Duitsch-Russische relaties. Gezien het feit, dat de Duitsche bui tenlandsche politiek in zeer sterke mate te signatuur van Hitier draagt en het bereiken van vriendschappelijke berekkingen tusschen het Duitsche en het Britsche volk een persoonlijk ideaal is van den Rijkskanselier, kan echter worden verwacht, dat. indien Londen sérieus zou willen onderhan delen, Berlijn de toegestoken hand niet zou weigeren. TjE politieke voorjaarsstormen, die Europa teisterden en die velen met angst den zomer tegemoet deden zien, zijn gaan liggen.. Ontspanning is hoezeer de spanningen ook voortduren hier en daar waarneem baar als een schuchtere figuur. Zal zij er in slagen om ditmaal haar entrée met zooveel vastheid van wil en zekerheid van optreden te maken, dat zij een blijvende gast in ons we relddeel zal worden? Er zijn sympto men, die op een betere toekomst wij zen; er zijn krachten in het spel, die tendeeren naar den vrede. Groot is de verantwoordelijkheid der mannen, die de staatszaken der groote mogendhe den besturen. Indien zij er in slagen om den toestand in handen te houden en de invloeden, die op oorlog aan sturen, te neutraliseeren, dan maakt de vrede in Europa een beter kans om blijvend te zijn dan sedert tal van jaren het geval is geweest. Jeruzalem voor een groot deel in het donker Ongeregeld verschijnende kranten verboden JERUZALEM, 9 Juni. (Havas). Ten gevolge van ontploffingen in een achttal transformatorhuis jes is een groot deel van de stad Jeruzalem in donker gezet. Het schijnt dat men deze daad moet toeschrijven aan een Joodschen terrorist. Personen werden niet getroffen. .Verder is bij Jericho een getuige a charge vermoord, die is opgetreden in het proces tegen Sjeik Farhan, een be kend leider der Arabische opstandelin gen, die ter dood werd veroordeeld en is terechtgesteld. Ook is dr. Anwar Shu- reiti, een vooraanstaande Arabier, die zich tegen de terreur verzette, te Saint Jean d'Acre vermoord. Deze beide moor den moeten zonder twijfel aan Arabische terroristen worden toegeschreven en schijnen ten doel te hebben de verdedi gingspartij, welke onder leiding van de familie Naschasji Bi staat,'af te schrik ken. Den laatsten tijd zijn verscheidene vroegere, aanhangers van den Groot Moefti tot deze meer gematigde partij overgegaan. De autoriteiten hebben besloten alle kranten, die niet minstens twaalf keer per maand uitkomen, te verbieden. Hierdoor wordt het blad van den Grool Moefti „Alliwa" dat met groote tusschen- poozen verschijnt, getroffen. Gisteren is ook in Palestina den ver- Jaardag van koning George VI gevierd. Op alle gebouwen van Joodsche instel lingen was de vlag geheschcn. In de Synagogen werden gebeden gezegd, doch de vertegenwoordigers van de Joodsche gemeenschap hebben niet de receptie van den Hoogc Commissaris bezocht. Zuid-Afrikaansche Unie stelt haar candidatuur voor een Raadszetél GENEVE, 9 Juni (Havas). Gisteren is de Mandaten-commissie van den Vol kenbond bijeengekomen voor dé zomér- zitting. Tijdens deze zitting zal de com missie officieel kennis nemen van het witboek van de Britsche regeering inza ke Palestina. De Britsche minister van Koloniën, Malcolm Macdonald. zal voor de commis sie een uiteenzetting geven. Verder zal de commissie het rapport van de Franschë regeering bestudeeren inzake de uitoefening van haar mandaat in Syrië, Libanon en West-Afvika. Zoo zei men vroeger, thans vuren Franschen en Britten zoo noodig tezamen ZAL SPANJE ZICH nauwer aan de „as" bindend De Italiaansche pers suggereert het ROME. 9 Juni (Havas). Hoewel men niets weet omtrent de bespre kingen van den Spaanschen minis ter van Binnenlandsche Zaken, Ser rano Suner. en de leiders van de Ita liaansche regeering, geeft de Ita liaansche pers te. kennen, dat Spanje, dat reeds door het anti-komintern- verdrag is verbonden aan de „as" zich binnenkort nog nauwer aan Italië zal binden. De „Resto del Carlino" schrijft o.a.: „De reeks desillusies, welke Spanje aan de pluto-democratieën heeft veroorzaakt, is nog niet ten einde". Verder schrijft het blad: „Dc Pyreneeëngrens kan niet worden ontbloot van troepen en materieel". ZUID AFRIKA CANDIDAAT VOOR RAADSZETEL IN VOLKENBOND De Zuid-Afrikaansche Unie heeft bij de leden der Assemblée haar candida tuur gesteld voor den zetel, die in het najaar zal vrijkomen doordat het man daat van Nieuw Zeeland dan afloopt. LONDEN, 9 Juni (Havas) Na een banket, dat door de Britsche Begeering was aangeboden ter eere van Generaal Gamelin. heeft de minister van Oorlog, Hoare Be- lisha, in het Fransch een rede uit gesproken waarin hij hulde bracht aan Generaal Gamelin en het Fran schë leger. De minister kondigde aan, dat op 1 Juli. op het Fransche nationale feest, vertegenwoordigers van het Britsche leger naar Parijs zullen komen. Hoare Belisha besloot zijn rede als volgt.: „Men beweert, dat in een ridderlijker tijdperk dan het onze, uw voorouders, onze voor ouders groetende, zeiden: „Heeren Engelschen aan u het eerste schot." Thans zijn ons streven en onze ge meenschappelijke belangen zooda nig, dat de kwestie wie het eerste schieten zal niet meer opkomt, zoo noodig zullen wij niet in gebreke blijven tezamen te vuren". In antwoord op deze rede heeft gene raal Gamelin op ziin beurt gewezen op de banden, die Frankrijk en Engeland binden en die zoo sterk zijn, dat „geen van béide landen geheimen kan hebben of reserves kan maken, wanneer het andere land in moeilijkheden is betrok ken. Spr. gaf uitdrukking aan de dank baarheid van Frankrijk voor de „groot te der inspanning van Engeland op het gebied der herbewapening ter zee, in de lucht en te land" en voor de invoe ring van den dienstplicht. Hij besloot als volgt: „Wanneer, hetgeen God verhoede, een oorlog mocht uitbarsten, zullen de mobiele strijdkrachten van Frankrijk gereed zijn om op te treden volgens de be hoeften der omstandigheden. Wij wéten, dat uw troepen zich bij de onzen zullen voegen. Onze soldaten zullen te beter strijden, daar zij er zeker van zijn, dat de Tommies sneller aan hun zijde zullen komen." Gamelin heeft ook de vaandelparade bijgewoond, die ter gelegenheid van 's Konings verjaardag op het parade terrein van de Horse Guards te Londen is gehouden. Hij bevond zich aan het zelfde raam als Koningin Mary. Ook de Turksche journalisten woonden deze plechtigheid bij. 250 GEVALLEN VAN ZONNESTEEK Onder de menigte, die opeengepakt, stónd langs den weg. die het Britsche vorsten paar te Washington volgde, zijn niet minder dan 250 menschen door een zon nesteek getroffen. Een slachtoffer is aan de gevolgen overleden. Vrouw zat rustig op een stoel naast het lijk, dat in verre- gaanden staat van ont binding verkeerde Luguber tooneel op Texel TEXEL. 9 Juni Nabij de bad- nlaats de Koog op Texel woonde sedert eenige jaren het kinderloze echtpaar van der V.. waarvan het bekenu was. dat het niet zindelijk was. Het echtpaar was den laatsten tijd niet meer huilen gezien. Alleen de bakker kwam er nu en dan nog aan de deur. Toen hij dezer dagen een verdachten geur waarnam, meende hij de politie te moéten waarschuwen, ^eze stelde on middellijk een onderzoek in en kwam tot de lugubere ontdekking, dat de man do.od op bed lag. De gemeentelijke ge .neesheer, dit een onderzoek instelde, constateerde, dat de dood al tien dagen geleden moest zijn ingetreden en het lijk reeds in verregaanden staat van ontbinding- verkeerde. De zonderlinge vrouw had al dien tijd op een stoel hij hot bed doorgebracht Het lijk is naar Den Burg vervoerd en .aldaar op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. De vrouw werd ondergebracht in het gesticht van weldadigheid. Reeds meer malen was het echtpaar een plaats in het ee .ticht aangeboden, doch het had dit steeds geweigerd. 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. De Twee de Kamercommissie in zake Oss wenscht, ondanks de weigering van den minister van Justitie om bepaalde stuk ken over te leggen en ondanks het ver bod van het Kabinet aan ambtenaren orh voor haar te verschijnen, haar rapport af te sluiten met positieve conclusies, zoo meldt de Telegraaf. Gezien de omvang rijke en ingewikkelde materie is dit niet zoo eenvoudig en de commissie heeft dan ook nog langdurige slotbijeenkomsten moeten houden. Na Woensdag den gan- schen dag te hebben vergaderd, is zij ook gistermiddag en gisteravond weer bijeen geweest. Het eigenlijke rapport, de puntsgewijze behandeling van de nota van minister Goseling. was reeds gereed, het ging thans nog om de eindformulee- ring van de conclusies. De commissie verwacht. Dinsdag a.s haar rapport bij de Tweede Kamer tc kunnen indienen. Men kan dus in ieder geval venvach ten, dat het debat over hef beleid van minister Goseling in zake Oss vóór hel zomerreces zal worden gehouden. Van 's ministers houding tegenover de Kamer zal het. dan afhangen of de Kamer ten slotte zal oordeelen, dat alsnog een na der onderzoek, al dan niet in den vorm van een parlementaire enctucte, noodig zal zijn. Ik bid. aldus de Britsche Koning, dat onzs mogend heden steeds tezamen mogen wandelen op het pad der vriendschap WASHINGTON, 9 Juni. (Reu- ster). Ter gelegenheid van het bezoek van het Britsche konings paar aan Washington heeft presi dent Roosevelt gisteravond op het Witte Huis een galadiner aangebo den. In zijn tafelrede zeide Roose velt o.a. dat in het leven van een land zoowel als van een individu oogenblikken van groote vreugde zijn. Voor de Vereenigde Staten is zulk een oogenblik de begroeting van het Britsche koningspaar op hun grondgebied- Tevens moet men dankbaar zijn, zoo vervolgde Roosevelt, voor de banden van vriendschap, welke beide volken verbinden. Hij is er van overtuigd, dat beide volken als bijdrage aan de beschaving en het welzijn der volken het voorbeeld moeten ge ven van het onderhouden van de betrekkingen tusschen twee mo gendheden. Aangezien geen van beiden vrees koestert voor den ander worden de grenzen niet versterkt en aangezien geen van beiden e.en aanval van den ander vreest, wordt geen bewapenings wedloop gehouden. Roosevelt maakte melding van de vreedzame wijze waarop het geschil over de beide eilandjes in den Stillen Oceaan tusschen beide landen is opgelost. Beide landen gebruiken thans deze eilanden als basis voor hun handelsvliegtuigen, welke den dienst tusschen Australië en Amerika onderhouden, terwijl het vraagstuk van de definitieve souvereini- teit is uitgesteld tot 1989! Indien dit voorbeeld overal werd nagevolgd zou de menschlieid oen gelukkige, welvarende en vreedzame toekomst tegemoet gaan. De President besloot zijn rede met de woorden: „Moge deze geest van begrij pen tusschen onze landen steeds grooter worden en moge onze vriendschap toe nemen." Koning George beantwoordde deze rede met te danken voor de vriendelijke uitnoodiging, welke Hem en de Koningin zoozeer had getroffen, evenals de harte lijke ontvangst, welke hen te beurt was gevallen. Vervolgens bracht hij de groe ten van Canada aan de Vereenigde Sta ten over, alsook de. meest hartelijke be tuigingen van goeden wil van alle Dominions en het geheele Britsche Rijk. De Koning wenschte don President alle mogelijke geluk en voorspoed. Verder verklaarde hij Ie vertrouwen dat de toe komst van de Vereenigde Staten worden gekenmerkt door vooruitgang van de welvaart en hij besloot zijn rede met de woorden: „Tk bid, dat onze groote mo gendheden in de toekomst steeds tezamen mogen wan delen op het pad van vriend schap in een wereld van vrede". SCHRIFTELIJKE VERKLARING VAN CHAMBERLAIN NOPENS DUITSCHLAND LONDEN, 9 Juni (Reuter) Vernomen wordt, dat Strang, die per vliegtuig in Londen is aangekomen, vandaag een onder houd zou hebben met Halifax en Zaterdag naar Moskou zal ver trekken, eveneens per vliegtuig. Tot Strang in Moskou zal zijn aangekomen, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter, is het niet waarschijnlijk, dat er eenigerlei ontwikkeling zal komen in den toestand ten aanzien van het Britsch-Fransch-Russische anti-agressiepact. In welingelichte kringen verluidt, dat het doel van het bezoek van Maisky, den Russischen ambassadeur, aan Halifax in het Foreign Office was, zekere punten op te helderen uit de verklaring van Chamberlain van Woensdag in het Lager huis en tevens te vragen om inlichtingen ten aanzien van de plannen van Strang. OP de vraag van het Lagerhuislid Fletcher, of zijn aandacht geves tigd was op de recente officieele verklaringen in Duitschland, volgens welke Engeland van plan is den Duit- schen handel en alle grondslagen van het Duitsche bestaan te vernietigen om te komen tot politieke en physieke uit roeiing van het Duitsche volk, heeft Chamberlain schriftelijk antwoord ge geven. De eerste minister zegt daarin, dat hij tot zijn grooten spijt opge merkt heeft, dat men voortgaat dergelijke beweringen te uiten on danks de vele positieve verklarin gen van hemzelven en van Lord Halifax, welke het tegendeel in houden. Na verwezen te hebben naar zijn redevoeringen van 12 Mei in de Albert Hall en van 19 Mei bij de debatten in het Lager huis, verklaart Chamberlain, dat alle veronderstellingen, dat Enge land zou wenschen Duitschland te isoleeren of zich in den weg te stellen van de natuurlijke, wettige uitbreiding van den Duitschen handel in Midden- en Zuidoost- Europa of het plan heeft eenigerlei combinatie op touw te zetten te gen Duitschland, met het denk beeld om een oorlog tegen Duitschland te voeren, fantastisch zijn. Lord Crewe, van de oppositioneele liberalen, verklaarde, na de rede van Halifax, ten aanzien van Rusland o.m.: „Het verheugt ons zeer te vernemen, dat er goede vooruitzichten zijn dat de onderhandelingen tot een gunstig ein de worden gevoerd." Wat de Ballische landen betreft, die strikt neutraal wil len blijven in geval van een oorlog, waarbij hun naburen betrokken raken, zeide Crewede, dat ieder weet dat geen enkele verklaring van neutraliteit eeni ge kans beeft om aanvaard te worden, wanneer het tot oorlog komt. De mogelijkheden besprekende van een toekomstige overeen komst met Duitschland, voegde Crewe hieraan toe, dat het onmo gelijk is Hitler's recente rede over het hoofd te zien, waarin hij het relaas gaf van de stappen, die hij had genomen om Franco bij te staan in 1936, enkele weken, voor dat hij zijn volledige medewerking tot uitdrukking had gebracht met de niet-inmenging. Lord Ponsonby van de Labour Party gaf uitdrukking aan opluchting en voldaanheid over veel van wal Halifax in zijn rede heeft gezegd. Evenals de conservatief Phillimore, die vóór hem het woord had gevoerd, zeide hij echter, clat bet. resultaat der Britsche verbin tenissen is geweest eon eonsolidaite in het tegenovergestelde kamp. Oppositie in Lagerhuis lijdt échec In het Lagerhuis is de motie der oppositie tot verwerping van het wets ontwerp betreffende een Ministerie voor de Bevoorrading met 235 tegen 111 stemmen verworpen. Het ontwerp weriï in tweede lezing behandeld. Het Mini sterie voor de Bevoorrading, zoo werd uietengezet, zou in de eerste plaats be last. worden met het verzorgen, met enkele uitzonderingen, van de behoef ten van het vergroote leger ten aanzien van voorraden, uitrusting, enz. Het mi nisterie zal ook tot taak hebben zorg te dragen voor een behoorlijke reserve aan grondstoffen. Ten aanzien van de rede, welke de minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax gisteren in het Hoogerhuis heeft gehouden, schrijft de Times dat indien de geest, welke hierin tot uiting komt, weerklank vindt in Duitschland, de mogelijkheid bestaat tot een opbou wende toenadering, waardoor de ge schillen. welke de landen thans schei den, uit den weg zullen worden ge ruimd. De „News Chronicle" daaren tegen vreest, dat door deze rede de meening zou kunnen ontstaan dat de Britsche politiek aan het verslappen is en terugkeert tot de politiek van bevre diging. Verwijzende naar dc krachtige maatregelen van de nationaal-soeialis- ten in Bohemen en Moravië schrijft het blad. dat het'staken van dergelijke bru te methoden een eerste vereischte is voor het openen van onderhandelingen. Zoo lang dit nog niet is geschied moet Engeland voortgaan met zijn herbewa pening en het bouwen aan een onver breekbaar vredesfront. Publicatie rede Chamber lain in Moskou MOSKOU. 9 Juni (Reuter) De door Chamberlain in het Lagerhuis afgeleg de verklaring is in dé radio-uitzending voor het Russische binnenland volledig verslagen. De rede zal ook gepubliceerd worden in de dagbladen. Vele Joodsche vluchtelingen op de „Flandre" keeren onver richter zake terug Laredo onvermurwbaar HAVANA, 9 Juni (Havas). Gezag hebbende kringen verklaren, dat alleen de vluchtelingen, die vervoerd worden aan boord van de Flandres en die gel dige papieren hebben, machtiging zullen krijgen om aan land te gaan. Zij voegen hier aan toe, dat president Laredo geen enkele uitzondering onder oogen ziet. Er deden zich ontroerende tooneelen voor, toen aangekondigd werd, dat de meeste vluchtelingen weer afgevloeid zouden worden. Te zes uur plaatselijke tijd is de „Flandre" met 96 Duitsche Joodsche vluchtelingen, die noch in Mexico, noch op Cuba aan land konden worden ge zet, naar Saint Nazaire teruggekeerd. ZIJ, die zich met ingang: van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. Weerverwachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Half tot zwaar bewolkt, overwegend droog, weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke tot matige N.-lijke tot W.-lijke wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1