„Engeland streeft nog steeds naar accoord met Duitschland" Op basis van wederzijdsch vertrouwen Militaire betrekkingen met Nederland? dkwlh (pLcdtoOJUX j?. SchoisüiMon %n. Duitsche politie-beambte in Tsjechië vermoord Goede wil aan beide zijden! De Zomerwarmte Pierlot zet de Belgische buitenlandsche politiek uiteen België wil den vrede Onrust in het protectoraat Radio-programma s Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 JUNI 1939 HET is voor den patriottischen Duitscher geen groote stap, de hem naarstig ingeprente leerstelling te aanvaarden, dat de Britsche politiek bestaat uit het blokkeeren van alle Duitsche aspiraties, zoowel op politiek, economisch en rasgebied. Er schuilt een werkelijk gevaarlijk element in den tegenwoordigen toestand, namelijk dat het Duitsche volk gaat overhellen naar de conclusie. i •- r' nd ieder verlangen om tot een goede verstandhouding te komen, heeft laten varen en dat van i tieuwe pogingen, als zijnde hopeloos. moet worden afgezien, aldus minister i Halifax in zijn rede ter beantwoording van de debatten over de buitenland- sche politiek in het Hoogerhuis. Het Britsche volk heeft voortdurend ernaar gestreefd, en zou nog steeds gaarne wenschen, als het mogelijk is, ot een overeenstemming met Duitsch land te geraken, niet slechts bestaan de uit een regeling van bijzondere kwesties, doch waardoor tevens de 'betrekkingen tusschen de beide lan den op een hechte basis van weder- zijdsch vertrouwen worden geplaatst. Er is echter geen tragischer vergissing dan te denken dat. omdat het Britsche en het Fransche volk duldzaam zijn en geneigd, ge schillen door onderhandeling te regelen, zij minder vastberaden zijn dan andere volken. Ook dient het duidelijk te zijn, dat het volk van dit land niet minder bereid en vastbesloten is dan zijn vrien den aan de overzijde van het Kanaal, iedere bijdrage te leveren, die noodzakelijk is om zijn levenswijze in stand te houden en zijn positie in de wereld te verdedigen. Als het inderdaad waar is, dat in géén land de leiders het duistere voornemen koesteren, regelingen op te leggen onder den druk van overweldigende machtsmiddelen, dan zal geen onzer verplichtingen ooit in werking treden. Ten aanzien van de mogelijkheid van een internationale conferentie, die als oplossink wordt voorgesteld, veroorloof ik mij, er twijfel over uit te spreken, of zulk een conferentie op zichzelf een middel tot herstel biedt. Ik kan ook zonder aarzelen zeggen, dat, zoo er ooit elementen eener werkelijke regeling schenen te zijn. de regeering voorstan der eener conferentie zou zijn. Niet alle Duftsche eischen komen in aanmerking voor een bespreking aan de ronferentiefnfel, en Engeland ver langt slechts omstreden eischen gere geld te zien op een basis, die een duur- zamen vrede kan verzekeren. Zelfs indien ingezien wordt, aldus ver volgde Halifax, dat aan nieuwe daden van ngressie tegen de onafhankelijkheid van Europeesche «talen zoo noodig met wapengeweld tegenstand zal worden ge boden, kan niemand veronderstellen, dat het mogelijk 7.011 zijn. dat Europa tot rust komt zoolang de Europeesche re gee ringen verdeeld zijn in groote vij andig tegenover elkaar staande groe nen. terwijl hun volken langzaam ver armen onder den last der bewapening en de stagnatie in den handel, die er zeker het resultaat van zal zijn. De Britsche regeering wil beslist het punt hereiken, waarop internationale geschil len tof voorwerp kunnen worden ge maakt van kalme, onbevooroordeelde onderhandelingen. De menschen zijn in deze dagen geneigd te zeggen, dat een oorlog onvermijdelijk is. Ik deel dit standpunt niet (toejuichingen). Als het er ooit toe mocht komen, heh ik niet den minsten twijfel om trent hp| eindresultaat, doch ik kan moeitiik gelooven. dat in het be wustzijn van de vreeselijke gevolgen en hij het verlangen van alle volken naar vrede zij die zich geneigd mochten voelen een beslissing door een oorlog te riskeeren. zoo zij zich eens wilden vergewissen van de goede trouw van hpp. met wie zij te doen hebben niet van oordeel zouden zijn dat het verstandiger en voordpeliger is door onderhandeling de moeilijkheden on te lossen. T urkije Ten aanzien van Turkije zeide Halifax nog. dat het eerste stadium der onder handelingen. hetwelk op 12 Mei met stireps werd afgesloten, en het verdere Overleg, waarin de rpgperinesverklarinj van toen voorzag, thans actief vervolgd worden. Halifax hoopte binnpn zeer kor ten tijd te kunnen ruededeelen. dat de onderhandelingen met succes waren voltooid (toejuichingen!. De houding van vriendschappelij ke samenwerking, die de Turksche regeering deze onderhandelingen steeds aan den dag had gelegd, had dpn de Britsche reeeering en het ge hpcle land aanleiding tot groote te vredenheid gegeven en Halifax achtte dit een goed teeken voor de consolidatie van den vrede in het Middellandsche zeegebied en in Z.Ü. Europa. Rusland komen aan hetgeen zijn regeering voor den geest zweeft, vervolgde Halifax: Er zijn nog een of twee moeilijkheden op te lossen, waarvan de voornaamste is, de positie van de Oostzeestaten. Gedu rende al deze hesprekingen heeft -ie Britsche regeering zich laten leiden door den wensch niet alleen rekening te houden met de omstandigheden van de landen, waarmede zij onderhandelde, doch ook met de positie en wenschen van andere landen. Wij hebben, zoo vervolgde Halifax, er nooit voor gevoeld en zouden het ook niet juist vinden, verzekeringen op te dringen aan landen, die ze niet w'en schcn. of stappen te nemen, die aan den anderen kant de betrekkingen zouden kunnen schaden van die landen, welke slechts hun eigen neutraliteit onge schonden wenschen te houden. Tegelij kertijd moet worden erkend, dat de Sov- jetregeering. uit een oogpunt van haar eigen veiligheid, niet onverschillig kan blijven tegenover de onafhankelijkheid barer huren, en ik hoon. dat wij de mid delen zullen vinden om deze moeilijk heden en vele andere, die zich kunnen voordoen hij de aanpassing van de ai- gemeene beginselen, waaromtrent naa: ik meen geen verschil van meening tUa schen de drie regeeringen bestaat, op te lossen. GEEN VREEMDELINGEN OP HELGO LAND BERLIJN, 8 Juni (Havas). Daai Helgoland is aangewezen als te belmo ren tot de veiligheidszone van het Duit sche rijk zal de toegang tot het eiland voor vreemdelingen verboden zijn. De toegang tot het eiland is voor Duitsche burgers geheel vrij. ANTI-SEMITISME IN ITALIË ROME. 8 Juni (Havas. De senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarin de uitoefening van zekere be roepen voor joden wordt geregeld. Vol gens de bepaiingen van dit wetsontwerp is de uitoefening van de meeste vrije pe- roepen voor joden slechts onder zekere voorwaarden geoorloofd. DE is open* voor nieuwe kansen, waarvan allen kun nen profiteeren en de naties kun nen snel de atmosfeer van twij-, fel, onzekerheid en vrees, waar in zij de laatste paar maanden hebben moeten leven, te boven komen. Ik put moed uit de rede, welke Mussolini op 14 Mei te Tu rijn heeft gehouden, waarin hij zeide. dat millioenen de vraag stelden, of wij op weg waren naar oorlog of naar vrede, en verklaar de, dat er geen vraagstukken wa ren, die een oorlog rechtvaardig den. Doch, zoo verklaarde Halifax als deze problemen door onderhande ling moeten worden opgelost, moet er aan beide zijden goede wil zijn en bereidheid, rekening te hotlden met het standpunt van den ander en te geven zoowel als te nemen. Er moet van heide kanten de overtui ging heerschen. dat het woord van den ander zal worden nagekomen. Is het teveel, te hopen, dat in deze twintigste eeuw. het den volken van Europa en hun leiders mogelijk zal zijn. deze vrije omstandigheden tot stand te brengen en aldus het woord „agressie" uit het woordenboek van Europa te schrannen? Halifax merkte op. dat het veelbetee- kenend was. dat onder de eerste betui gingen van deelneming aan den Koning namens de bevolking van andere lan den toen de Thetis was gezonken, zich boodschappen bevonden van Hitler en Mussolini. Kan men. zoo vroeg spr.. hierin ook niet een uiting zien van de bereidheid der groote volken, hoezeer zij ook in politiek opzicht verschillen, na- dpr tot elkander te komen op de ee meenschappelijke basis der mensche lijkheid? Vastberaden tegenstand Onze ecnige wensch, zoo ver volgde Halifax, is al ons gewicht in de schaal van vreedzame rege ling te werpen. Doch de tijd is voorbij, waarin de onafhankelijk heid van Europeesche naties kan worden vernietigd door eenzijdig optreden en het is duidelijk, dat iedere poging, dit toch te doen. op uitgebreiden en vastberaden tegenstand zal stuiten Doch mits dc onafhankelijkheid der naties erkend wordt, is de Britsche re geering niet alleen bereid, doch ook verlangend, het geheele vraag stuk van de economische levens ruimte onder de oogen te zien. niet slechts voor Duitschland. doch voor alle Europeesche na ties. veroorzaakt vaak hevige hoofdpijn; een Hartje van Mijnhardt doet deze spoedig bedaren. 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Halifax hesprak ook de onderhande lingen met de Sovjet-Unie. Na erop ge wezen ie hebben, dat de volkscommissa ris van buitenlandsche zaken in een openhaar commentaar op de jongste Rritsch Fransche voorstellen toegegeven heeft, dat deze in hoofdzaak tegemoet KINDERHOEKJE 136. Voorzichtig loopt Pum nu verder en komt tot de con clusie. dat alles hier normaal bewoond schijnt te zijn. ech ter de planten en dieren abnormaal groot Een paar kippen zoo groot als struisvogels, wandelen voorbij. ..Dat zijn nu niet bepaald soepkippen denkt Pam. 137. Daar komt opeens een blaffend paard aangehold Een paard? Weineen. het is een hond. maar met de afmetingen van een paardHet beest maakt hem geweldig aan 't schrik ken. doch doet hem niets. De reis van het Britsche Koningspaar WASHINGTON. 8 Juni (Reuter-A.N. P). De Koning en de Koningin zijn tegen het middaguur aan Union sta tion aangekomen, waar zij werden ver welkomd door president en mevrouw Roosevelt. Van het station reden zij in plechtigen stoet overal luide toegejuicht naar het Witte Huis, waar een dichte menigte hen stormachtig begroette. Hei weer is fraai en de temperatuur be draagt ongeveer 00 gr. F. De ontvangkamer van den presiden' op Union station was schitterend mei bloemen versierd. Reeds vroeg in der ochtend hebben manschappen van land en zeemacht het station bezet. Straatvegers in nieuwe witte unifor men maakten den weg schoon. Het za kenleven stond geheel stil, terwijl ta! van inrichtingen waren gesloten. De omroeper, die een ooggetuige ver slag van de aankomst op Union station gaf, sprak van een ontmoeting als van tusschen twee oude vrienden. De presi dent glimlachte hartelijk, toen hij de hand van .den Koning in de zijne hield. Ambassadeur Lindsay stelde mevrouw Roosevelt voor aan de koningin. BRUSSEL, 8 Juni. (Belga-A.N.P.). Bij de behandeling van de begroo ting van buitenlandsche zaken in de Kamer heeft minister-president en minister van buitenlandsche zaken Pierlot een rede gehouden, waarin hij duidelijk de buitenland sche politiek van België, die niet een neutraliteitspolitiek, doch een politiek van onafhankelijkheid is, uiteenzette. België, dat bezield is met den vasten wil, den vrede te beu aren, aldus Pier lot, is vasthesioien slechts de wapens op te nemen bij een aanval, die recht sreeks zijn levensbelangen bedreigt. Wij 7.ijn vastbesloten, al onze grenzen zonder uitzondering en zonder voor behoud te verdedigen, zoowel in Euro pa als in Afrika. Wij willen niet, dat men voor moeilijkheden, die gerezen zijn tusschen twee vreemde mogendhe den, in welken hoek van Europa ook, een beroep kan doen. op onze medewer king. door zich te beroepen op juridi sche verplichtingen, die in strijd met onzen wil zouden zijn. De garanties welke ons gegeven zijn door Frankrijk. Engeland en Duitschland. houden geen wederkeerigheid in. Wij hebben geen politieke of militaire bondgenootschap pen pn geen andere contractueele ver plichtingen op dit gebied dan die wel ke op ons rusten als lid van den Vol kenbond. Wat artikel Ifi van het volken bondspact betreft, kan niet betwist worden, dat ieder lid van den Volken bond in elk bepaald geval zelf kan he slissen. of doorgang door zijn grondge bied al of niet moet worden verleend. Kan onze onafhankelijkheidspolitiek een oorlog al of niet 'vermijden? vroeg Pierlot De'minister zou dit niet durven zeggen, doe'i het was hem naar hij zei de voldoende, dat zij deze mogelijkheid inhield en een kans bood. die hij niet aarzelde een waarschijnlijkheid te noe men. Het zou, aldus Pierlot, een dwaas heid zijn. ervan af te stappen. De betrekkingen met Nederland De minister besprak vervolgens de betrekkingen met Nederland, en ging hierbij uit van de vrees, die de openbare meening sedert eenigen tijd koestprt voor een mogelijken inval in Nederland. Indachtig aan de overeenkomst tusschen de geva ren en belangen, zeide Pierlot, zou den sommigen onzer medeburgers gaarne hebben gezien, dat wij een militair verhond met onze noorder buren sloten, in dier voege, dat, zoo een der beide landen wordt •Si £on $iuvcao qosudb tctfalwipi Per flesch 0.65 ||j Per anker 25.— lAJtMdüAcheAtiaai 17 Jol. 14-5 aangevallen, het andere te hulp moet komen. Ook zou men willen, dat de regeering verklaarde, dat zij in een dergelijk geval doortocht over Belgisch grondgebied zou verleenen aan buitenlandsche troe pen, die dezen doortocht zouden verlangen om Nederland te hulp te komen. Deze voorstellen worden niet alleen Ingegeven door de zorg voor het belang van België. De geestelijke vaders ervan worden ook geleid door de groote sympathie, die bestaat tusschen de beide volken, welke geschapen zijn om elkaar te be grijpen en die door een groote gemeen schap van aspiraties, zoowel als door de vriendschap', die hun dynastieën verbindt, steeds meer tot samenwer king neigen. Ik ken de kracht dezer gevoelens. De regeering deelt ze. Hun levendigheid is eenige dagen geleden op indrukwek kende wijze gebleken ter gelegenheid van liet bezoek van H.M. de Koningin der Nederlanden. Wij wenschen dat in de zoo gunstige omstandigheden, welke aldus geschapen zijn, steeds naar een gelegenheid tot toenadering tusschen Nederland en België gezocht wordt en dat de beide zusternaties 6teed* meer bijdragen tot de werken van den vrede: op economisch gebied, op dat der c'ul- tureele betrekkingen bij de verdediging van de juridische cn moreele begins*' len, waaraan zij ten zeerste vori-nncht ziin en in eliminatie waarvan uit de in ternationale betrekkingen, zij niet zou den kunnen berusten. Wat een militair verbond aan gaat, antwoord ik in de eerste plaats dat er, om het te sluiten, twee partijen noodig zijn en bij deze gelegenheid herinner ik aan de verklaringen, die de heer Pa- tijn in Februari j.I. heeft afgelegd De houding van de regeering van Nederland is verstandig en zij wordt ingegeven door dezelfde zorgen als die welke ons bezig houden. Laten wij ons ook hier ervan weerhouden, vooruit te loo pen op de toekomst en, wellicht onnoodig, de kansen om in een conflict te worden betrokken, te vergrooten. En wat betreft de doortocht van hulp legers door België, laten wij ons ervoor wachten, onze verlangens voor werke lijkheden te houden, en ons door wil lekeurige veronderstellingen te laten meosleepen op een weg, waarvan wij slechts gevaren kunnen wachten, zon der eenie nuttig tegenwicht, noch voor ons, noch voor onze buren. PRAAG, 8 Juni. (D.N.B.) De rijksprotector in Bohemen en Moravie maakt bekend: „ln den nacht van 7 op 8 Juni 1939 is voor het Realgymnasium in Kladno de hoofdwachtmeester der Duitsche politie, Wilhelm Kniest, het slachtoffer geworden van een sluipmoord. De dader is niet gegrepen. De rijksprotector heeft daarop bevel gegeven tot de volgende, onmiddellijk van kracht wordende maatregelen voor het politiedistrict Kladno, welke maatregelen tot nader order van kracht blijven: 1. Verbod van alle samenscholingen in de open lucht. 2. Sluiting van alle bioscopen, schouwburgen en openbare lokalen. 3. Sluiting van alle scholen wegens opruiend optreden van een groot deel van het onderwijzend personeel. 4. Van acht uur des avonds tot vijf uifr des morgens moeten huisdeuren en vensters gesloten gehouden worden. Op openstaande vensters wordt geschoten. 5. De burgemeester en de stedelijke vertegenwoordiging van Kladno worden afgezet. 6. Er wordt een regeeringscommissaris aangesteld. 7. De bevoegde Tsjechische staatspolitie wordt wegens het niet vervullen van haar dienstplicht ontwapend en geschorst. Mochten de daders vóór 9 Juni des avonds om 8 uur niet gegre pen zijn, dan zullen verdere maatregelen worden genomen. Staatssecretaris Frank en de operbevelhebber der Duitsche po litietroepen, generaal Kamps, heb ben zich hedenmorgen naar Klad no begeven. De Tsjechische staatspolitie is hedenavond om zes uur op het marktplein in T lad no ontwapend. De Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Bprlijn, dat de Iaat ste dagen op het ministerie van nui- tenlandsrhe zaken te Berlijn bespre kingen zijn eehouden tusschen den Tsjechischen vertegenwoordiger Chwalkowski. en vooraanstaande Duitsche ambtenaren met betrek king tot den topstand te Praag. Dp betrekkingen tusschen de Tsj..-cheri en de Duitsche autoriteiten worden steeds meer gespannen en de instructies van rijksautoriteiten worden vaak ge negeerd. Het wordt waarschijnlijk geacht, dit Chwalkowski binnenkort naar Praae zal vertrekken om den toestand te he spreken met baron von Keu rath, den rijksprntector voor Bohemen en Mora vië. In politieke kringen te Berlijn ver luidt, dat Chwalkowski gedreigd heeft af te trpden. Aan geruchten, dat naron von Neurath in een onderhoud met Hit Ier er ook over zou hebben gesproken te willen aftroden, wordt over het gemeen geen celoof gehecht. De Neucr Tap schrijft in verband met den moord op den hoofd wachtmeester de- Duitsche politie. Kniest, o.a.: De sluipmoord van Kladno toont wel ke gevolgen bij de Tsjechische bevolking de door bepaalde elementen gevoerde opruiing tegen het Duitsche rijk en-zijn vertegenwoordigers heeft. De door den rijksprotector bevolen maatregelen moe ten derhalve niet het ooe op den ernst en op de begeleidende omstandigheden van de daad slechts als gerechtvaardigd beschouwd worden. ZATERDAG 10 JUNI HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO- Uitzending. 8.009.15 Gram.muziek; (Om 8.15 Berich ten l; 10.00 Gram.muziek; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 De Conti nental Six (1.001.20 Gram.muziek)2.00 Voor de rijpere jeugd: 2.30 Gram.muziek; 2 45 Kinderuur: 4.00 KRO-orkest; 4.45 De KRO-Melodisten en solist; 5.15 Filmprsatje; а.30 Vervolg KRO-Melodisten; 5.45 De KRO- N'achtegaaltjes; 6.15 Gram.muziek; 6.20 Journalistiek weekoverzicht; 6.45 Berichten, gram.muziek: 7.00 Berichten; 7.15 Causerie ..Het abnormale schuldgevoel"; 7.35 Actueele aetherflitsen8.00 Berichten ANP, mede- deelingen; 8.15 Overpeizing met muzikale cml\jsting; 8.35 Gram.muziek; 8.45 Gevari eerd concert; (Om ca. 9.30 Uitzending na mens de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg); 10.30 Berichten ANP; 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met gr.muziek)11.1012.00 Gr.mu- ziek. HILVERSUM II. 301.5 m. VAR A-Uit zending. 10 00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gr.muziek (ca. 8.16 berichten); 10.00 Morgenwijding: 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven12.00 Gr.muziek: (ca. 12.15 berichten i; 2.00 Causerie ..Door China langs onbekende wegen"; 2.20 Orgelspel: 3 00 Re portage; 3.30 VARA-orkest; 4.30 Esperanto, uitzending; 4.50 VARA-orkest; 5.30 Filmland б.00 Reportage (opn.); 6.28 Berichten; 6 30 Zecuwschc uitzending; 7.00 VARA-Kalender; 7.02 Felicitaties; 7.10 Poitliek radiojournaal; 7.308.00 Een half uur met ouders: 8 05 Herhalng SOS-berichten8 07 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.20 VARA-orkest: 9.00 Puzzle.uitzcnding: 9.15 ..En nu Oké"; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Gram muziek; 10.45 Radiotooneel: 11.00 VARA-orkest en sclist; 11.30—12.00 Orgelspel (opn.). DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.mu- zie';: 11.40 Het BBC-N'orthcrn lerlnnd-orkest en James Monty's d—jo.20 Zang- en cello-voordracht; 12.50 Gram.muziek: 1.20 Reportage; 1.50 New Hippodrome-orkest; 2 50 Pianovoordracht; 3.20 Het Melingriffith Siiver-orkest; 3.50 Schoolierenkoor met or- "°1- en t>!a'vbe""'le'rling: 4.25 Uit New York; Reportage; 5.05 Geraldo's orkest; 5.50 Reportage; 6.20 Berichten: 6.50 Sportpraatje 7.05 Zang en piano; 7.50- Radiotooneel: 8.20 Variété-programma; 9.20 Berichten, Nieuws uit New York; 9.50 Uit Amerika; Ameri- kaansch weekoverzicht; 10 05—12 20 Repor tages; (11.00—11.15 en 11.30—11'.50 Gram.- muziek). RADIO-PARIS,- 1648 M. 9.00, 10 00 en 11.20 Gram.muziek: 12.30" Zang: 1.00 Gram. muziek; 1.25 Het Visciano-orkest; 2.35 Gram, muziek; 2.50 en 3.35 Zang; 8.50 Pianovoor- draeht; 4.05 en 5.05 Zang; 5.50 Pianovoor dracht; 7.20 Gram.muziek: 8.50 Zang; 9.05 Zie Brussel 484 M.; 10.20 Gram.muziek; 11.2012.50 Jo Bouillon en ztfn orkest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2