Twintig jaar gezant te Parijs MASSA cXaaióJji &süikhisw Tsjecho - Slowakije biedt moeilijkheden Jhr. dr. J. Loudon wordt morgen gehuldigd NEPTUNUS BEGINT UITSTEKEND Gelegenheids gedicht 0> O1 Jubileum Pesie's Bad Hippisch feest te Bussum De Duitschers hebben de leiding De Duitschers loven De recente rede van Frank u BLAD PAG. 3 AMLKShUUKISCH DAGBLAD VRIJDAG 9 JUNI 1939 PARIJS, 9 Juni De Nederlanders m Frankrijk in het algemeen, en die te Parijs in het bijzonder, vieren Zaterdag feest. Want deze weck is het twintig jaar geleden, dat jonkheer dr. J. Loudon werd benoemd tot gezant der Nederlanden te Parijs. Uit de - besturen der Nederlandsche vereemging, de I Kamer van Koophandel, de Vereemging voor Jhr, dr. j Liefdadigheid, de Vereeniging van Katholieke Ne- 7> - derlanders in Frankrijk en de Association France- J. Lou on v-y ft0ilande iiad 2/c/j reeds in Maart een huldigings- comitê gevormd. Aan de roepstem van dat comité, bestaande uit de heeren A. E. Lahou- chcrc, B. J. van Gelder en jonkheer dr. C. de Graeff,. hebben ver over de vijfhonderd Nederlanders ui Frankrijk gehoor gegeven. Men is thans in staat den gezant een aan zienlijk bedrag aan te bieden met het verzoek dit te willen besteden voor een algemeen Nederlandsch doel in Frankrijk. Zulks is wel geheel in den geest van den gezant, die wars is van alle persoonsvereering. Intusschen meende het comité, dat een meer per soonlijk geschenk toch niet geheel mocht ontbreken. De keuze is gevallen op een medaille, waarvan de voorzijde de beeltenis van den gezant draagt, de keerzijde het gezantschapsgebouw in \te rue de Grenelle vertoont. Een kleiner exemplaar, eveneens geslagen door den Franschen graveur J. Vernon, is bestemd' voor mevrouw Loudon, terwijl zij, die honderd francs of meer bijdroegen, een afslagontvangen in brons. Een album in blauw marokijn met het wapen der Loudons, uitgevoerd door ,Magdelaine te Parijs, bevat de namen van alle deelnemers aan het huldeblijk en zal de aanbieding vergezellen, die plaats heeft tijdens een receptie in de ambtswoning aan de rue de Grenelle te Parijs. HAVIK41 TEL.292' WATERPOLO P de toespraken, daar door den heer van Gelder. namens de vereeni gingen en anderen te houden, kunnen we natuurlijk niet vooruit loop en. (inch mpn heeft ons wel inzage willen verstrekken van een gelegenheidsgedicht, dat den gezant wordt aangeboden. ,Gij, jonkheer, die van Hare Majesteit de afgezant en Haar minister zift sinds twintig iaar. Die der kolonie is een vriend en vader, en minzaam slut, men kent van ver en nader uw mild gebaar. Ontvang vandaag den dank uit allen kring van die hier wonen, grooter of gering, op Fransch domein. Ons leidt uw voorbeeld, hoog besef ontsproten: God, vaderland, vorstin, waarin we als ,s£-_ iandgenooten vereenigd zijn.' Twintig jaar geleden betrok jonkheer Loudon, die aan verschillende gezant schappen verbonden is geweest, in 1906 gezant, was te Tokio, in 1008 te Washing, ton en die van 1913 tot 1918 minister was van Buitenlandsche Zaken, het gezant schapsgebouw te Parijs. En als men den gezant zou vragen naar do gebeurtenis sen gedurende die beide decennia, zou het antwoord misschien luiden, dal er ge arbeid is en niet zonder voldoening aan de bevestiging der vriendschappelijke be trekkingen tusschcn beide landen. Meer niet, de gezant is een gezworen vijand van persoonlijke reclame. Men zegt, dat jonkheer Loudon eens een journalist, die om een interview vroeg, antwoordde: „wat ik mag vertellen is niet belangrijk, en wat belangrijk is. mag ik niet vertel len". Maar er mag onzerzijds wel even worden gewezen op een belangrijke ver betering in een dienst hij hel sltikje Ne derland in de rue de Grenelle. Wij be doelen den consulaatsdienst. Tot voor kort bestond er een honorair consulaat- generaal. waarvan de heer L. Drooglec- ver Fortuyn, thans te Haarlem, aan bet hoofd stond. Toen de consul-generaal, wiens beminnelijkheid onder de Neder landers Ie Parijs spreekwoordelijk was, het vorige jaar om gezondheidsredenen aftrad, werd er op aandringen van den gezant een beroepsconsulaat-generaal in gesteld en meteen de leiding der handels- afdceling van het gezantschap en van het consulaat-generaal onder één hoofd ge bracht. De uit Friesland afkomstige rijks- landbouwconsulent en handelsraad. dr. ir. A. Sevenster werd tol consul-generaal benoemd. Hierdoor is rle economise' outillage van het gezantschap te Parijs belangrijk verbeterd. Vader der Kolonie" DNKHEER Loudon wordt hier de. va der der kolonie' genoemd, en als wc dan gevolg geven aan den wenseh van den gezant om zoo weinig mogelijk over zijn. persoon te vertellen, willen we tenmin ste iels mededcclen over die kolonie. Er be slaan hartelijke betrekkingen zoowel tas- sclien het gezantschap met het consulaat- generaal e enerzijds en dc particuliere in stellingen anderziids, a's tusschcn dc ver enigingen onderling. Men heeft dit weer kunnen zien bij deze huldiging, waartoe alle vereenigingen eendrachtig samenwer ken. Als voorbeeld van het eerste geval noe men we de Nederlandsche Kamer van Koophandel, die een particuliere instel ling is, zij het dan dat ze oen semi-offi cieel tintje draagt. De Kamer, waarvan <lo heer R. J. van Gelder voorzitter is. be weegt zich op hel gebied der economi sche ii\- en voorlichting en heeft daar nevens een representatieve taak te ver vullen. En 500 ziet men den gezant, ei den consul-general] dan ook geregeld or de vergaderingen en déjeuners Ier Ka mor, evenals dikwijls Franse lie minister- en andere regeeringspersoncn. Zulke bij eenkomsten van alles wat naam heeft op economisch en financieel terrein, we herinneren ons nog het succes van liet koloniaal déjeuner, waar professor G. A. Pb. Wever te Utrecht oen causerie hiel' zijn voor de betrekkingen tusschen Frankrijk, dat de vierde plaats bekleedt op onzen staat van export, en Nederland van moeilijk te overschatten boleckcnis. F.n hier mag wel worden verklapt, dn fian al de manifestaties, of het, nu de ling te Lille, waar Nederland de vorige week een uitstekend figuur heeft gesla gen, de Kamer van Koophandel een groot aandeel neemt. Sedert, eenige maan den heeft de Kamer, die eerst haar kan toren had in de ruc de Clichy, haar ze tel in het. gebouw aan den boulevard Ma- lesherbes 109; ook dat'is een even groote verandering als een verbetering. VER de particuliere vereenigingen op cultureel of maatschappelijk gebied behoeven we niet uit te weiden. De vijf voornaamste zijn reeds genoemd; we kunnen er de Citè Universitaire nog aan toevoegen, waar onlangs bij de opening een borstbeeld van jonkheer Loudon werd onthuld. Daarnaast beslaan er kerkelijke vereenigingen, onlangs is te Parijs een afdeeling van den Nedeiiandschen Protes tantenbond opgericht, de eenige in het bui tenland, naar wij mecnen studieclubs en damesclubs, van éen waarvoor mevrouw Sevenster zich speciaal beijvert. In het cen tum der Nederlandsche vereeniging in Claridge aan de Champs Elysées vinden die clubs elkaar vaak, soms ook worden de bijeenkomsten ten huize van één der le den gehouden. Zoo worden bij mevrouw Loudon muziekmiddagen gehouden. Voor één vereeniging willen we, als illustratie van het tweede geval een uitzondering ma ken, de Nederlandsche Vereeniging voor Liefdadigheid, die alle gezindten omvat en waarvan jonkheer Loudon eére-voorzitter is. Men ontmoet den gezant, dikwijls ver gezeld van mevrouw Loudon, op alle mogelijke vergaderingen en uitvoeringen, men kan bijna geen schilderijen tentoon stelling, waarbij Nederlanders betrokken zijn, geen concert van Nederlandsche kunstenaars, geen lezing van een Neder lander bijwonen, of ook de gezant geeft van zijn belangstelling blijk, en op de vergadering der vereeniging voor liefda digheid ontbreekt' de vader der kolonie nimmer. Deze vereeniging, waarvan na het overlijden van den beer Piprson op '12 Mei 1938 de heer L. Herckcnrath voor zitter werd, bestaat reeds 55 jaar. Zij ver leent hulp en steun aan behoeftige Ne derlanders in -Frankrijk' zonder onder scheid, en werkt -in- zekeren zin samen met bet consulaat-generaal. Echter draagt de vereeniging geen officieel karakter, zij ontvangt geen regceringssuhsidie, haar geldmiddelen vineion uit particuliere gif fen en do bijdragen .der ongeveer 350 le den. Blijkens het. jaarverslag strekte ver loden jaar haar hulp zich uit tot 139 per sonen en werd alleen reeds financieel voor rond tachtigduizend gulden ge steund. De jaarlijksche tekorten zijn voor- loopig van de haan, dank zij de opbrengst van de op voorstel van jonkheer Loudon ingestelde Beairix-collectc. Voorts exploi teert de vereeniging een rusthuis, de vil la Juliana te Brolles, dat het vorige jaar aan 37 personen gastvrijheid verleende en ook thans sinds 1 Juni al weder is bewoond. Dit zijn enkele grepen uit het leven der Nederlanders in Frankrijk en speciaal dat der kolonie te Parijs. Wie als wij reeds eenige jaren dat leven meemaken en ook ambtshalve veel met officieele en onoffi- ciecle ■instellingen in aanraking komen, we ten, dat het particulier initiatief hier een groote plaats inneemt, in het vercenigings- leven wel alle plaats. Maar van den moree- Icn steun der Nederlandsche regeering is men altijd verzekerd in den persoon vat: jonkheer Loudon, den de zeventig al ge passeerd zijnden buitengewoon gezant en gevolmachtigden minister jonkheer Lou don. werd in 1860 te Den Hang geboren wiens rijzige figuur nergens ontbreekt. Mede aan die twintigjarige trouwe alom tegenwoordigheid heeft jonkheer Loudon den eerenaam van vader der kolonie te danken. Daar mag wel niet over worden gepraat; reden: onbelangrijk. Maar op den dag van dit bijzonder jubileum wagen we het toch. T. O. Woestduin II verliest met 41 Donderdagavond is te Doorn de Wa- terpolowedstrijd Woest dijn II-Neptunus I gespepld, welke in een 41 overwin ning voor de Amersfoortsche vereeni ging is geëindigd. Te 8.30 uur fluit scheidsrechter A. Wennckcs de beide zeventallen te wa ter. Direct vanaf het. begin ontspint zich een aardige strijd met Neptunus iets in de meerderheid. Na eenig heen en weer spelen, be landt. de bal bii W. Fischer die hier mede uit de achterhoede opzwemt tot dichtbij het doel en met een onhoud baar schot Woestduin's keeper het na kijken geeft: 01. Neptunus wordt geleidelijk sterker, de wintertraining blijkt, de spelers wel goed gedaan te hebben. Na aardig combinatiespel tusschen voor- en achterhoede komt de hal bii G. v. Houdt, die met. een schot juist langs den paal het tweede doelpunt voor Nep tunus scoort: 0'2. Kort hierna is het rusten. Na de hervatting komt Woestduin wat meer opzetten. Het resultaat, is een schot, dat. door Neptunus' keeper G. v. Nes op fraaie wijze gestopt wordt. Een kleine inzinking bij Neptunus heeft we derom een schot tot gevolg, hetwelk ge stopt wordt, doch overgaat. De hier voor toegekende corner wordt door C. Visser omgezet in een doelpunt: 12. Dit doelpunt, werkt stimuleerend, want Neptunus komt weer in de meerderheid, hetgeen spoedig in een doelpunt wordt uitgedrukt. J. Kortbeek heeft twee maal achter elkander een schietkans gekre gen, doch zijn schoten bleven zonder resultaat. De derde maal echter, maakt hij geen fout. Zijn goed gericht schot treft, doel: 1—3. Neptunus blijft in de meerderheid. Wederom krijgt Kortbeek een kans, hij schiet, doch de bal Komt tegen de boven lat: en springt terug juist voor G. v. Houdt, die gee« oogenblik aarzelt en met een hard schot, hqt vierde doelpunt maakt 14. In dezen"©tand komt geen verandering meer. Als dc scheidsrech ter het einde aankondigt, heeft. Nep tunus haar eersten competitiewedstrijd v erd i en d ge won n en ITet bleek dat Neptunus over een goe dé achterhoede beschikt, die moeilijk te passeeren is. Het was een prettige en in zeer goede verstandhouding gespeelde wedstrijd. SPORT F.N SPF.l De Olympische Dag AMSTERDAM, 0 Juni. - Van den En- gelschen Athletiek Bond is bericht ont vangen, dat men Al ford op het oogen blik niet in voldoend goede conditie acht, om Engeland op den Olympischen Dag te vertegenwoordigen. llij zal thans vervangen worden door den niet minder bekenden mijl-looper C. A. J. Emery van de Achilies-club. De Joegoslavische voetballers onder leiding van dr. Andrejovich, voorzitter van den Joegoslavischen Bond arrivee- ren heden. Vrijdagavond, te Amsterdam. Foire de Paris'betreft of de tentoonstel- Het gezelschap bestaat uit 17 personen. NEDERLANDSCHE PLOEG ZEGE VIERT TE UPPSALA UPPSALA, 7 Juni (A.N.P.) Heden is tc Uppsala een internationale weg wedstrijd gehouden over 100 k.m, mot deelneming van de Nederlandsche ren ners, die ook te Stockholm waren uit gekomen. Onze Iandgenooten kwamen zegevie rend uit den strijd met een tijd van 6 uur 48 min. 21,5 sec., gevolgd door Duitschland in 6 uur 48 min. 43,5 sec., en Denemarken op dc derde plaats. De individueele uitslag der Neder landsche renners was: 1. Boema 2 uur 16 min. 7 sec., 2. van der Heyden 2 uur 16 min. 7,2 sec., 3. Hofstede 2 uur 16 m. 7,3 sec. Moeke gaf op wegens een lek ken band. ZWEMMEN Hedenmorgen vroeg bekampten de zwcmmers(sters) van „de half zeven club" elkaar in Pesie's bad in wedstrij den, door de directie in verband met het 35-jarig bestaan van de inrichting georganiseerd. Voordat de zwemmers voor het. eerste nummer te water gingen, sprak de heer J. Pcsie een begroetingswoord tot de declncmers(sters). Hij hoopte dat de wedstrijden een even groot succes mochten worden als de wedstrijden der dames, welke gisteren plaats vonden. De resultaten der verschillende num mers waren: 50 Meter vrije slag heeren: 1 T. de Wijn 37 *1 s 6ec. 2. M. van Dam 40 3/s sec. 3. J. v .d. Pijpekamp 44 *1» sec 4. H. Niet'waai 48 4/5 sec. 5. H. Brede wol d 49 2/s sec. 25 Meter vrije slag dames: 1. Mej. Venhorst 22 s/s sec. 2. Mej. Jopie Kuipers 24 1Is sec. 3. Mej. A. J. van Zwol 2ö sec. 25 Meter rugslag dames en heeren: 1. J. v. d. Pijpekamp 20 3Is sec. 2. Mej. Pi er ik 25 sec. 3. W. Goorhuis 26 sec. 4. v. d. Spoel 26 sec. 2 x 25 Meter estafette paren zwemmen: 1. Mej. J. Kuipers en G. Deker 44 sec.; 2. mej. A. J. van Zwol en C. van Zwol dezelfde tijd; (na loting door mej. Kui pers en G. Dekker gewonnen); 3. mej. Philips en L v. d. Pijpekamp 46 s/» sec. Geblinddoekt zwemmen: 1. Mej'. Philips; 2. mej. A. J. van Zwol; 3. mej. Venhorst. Touwtrekken: a. dames: 1. mej. A. J. van Zwol; 2. mej. Kuipers. b. heeren: 1. J. v. d. Pijpekamp; 2. M. van Dam; 3. H. Bredewold. Na afloop reikte de heer J. Pcsie de prijzen, welke uit kunstvoorwerpen be stonden, met een toepasselijk woord aan dc winnaars uit. De heer M. van Dam sprak namens de ochtendzwcmmers(sters) eenige vriendelijke woorden tot de heeren Pe- sie. Hij prees de samenwerking en de sympathie, welke de oehtcndclib van half zeven van de gébr. Pesie onder vindt. Hij hoopte, dat zij nog vele jaren de inrichting zullen mogen exploitee- ren. De heer L. H. J. Pesie dankte piel enkele goed gekozen bewoordingen. DE TERREINKAMPIOENSCHAPPEN DER K.N.M.V. IN ZUID HOLLAND De Terreinkampioenschappen der K.N.M.B. in Zuid Holland zullen dit jaar worden georganiseerd door de Mo torclub Wassenaar en Omstreken, in samenwerking met het Provinciaal Be stuur der K.N.M.V. in doze provincie. De wedstrijden zullen Zondag 9 Juli a.s plaats vinden op het landgoed van den Graaf van Zuylen van Nijevelt, „Duinrell" te Wassenaar. Evenals het voorafgaande jaar zal de wedstrijd open zijn voor junioren en seniorrijders, waarbij de eerste een parcours ter lengte van circa 40 K.M. hebben af te leggen, terwijl de se nioren, niet een traject van ongeveer 60 K.M., een zwaarder circuit krijgen te rijden. VAN KLAVEREN—ASSANE DIOUF ROTTERDAM, 8 Juni. Op Zondag middag 25 Juni zal Bep van Klaveren 'een gevecht over tien ronden van 3 mi nuten boksen tegen Assane Diouf in het Feyenoord stadion te Rotterdam. De volgende boksers komen dien mid dag eveneens in den ring. Harry Staal, zwaargewichtkampioen- van Nederland komt uit tegen den kampioen in het zwaargewicht van Algiers, Robert Belkeir. Jo de Groot, bokst tegen Fortuno Gomard, terwijl Robert Disch, licht- en wel tergowicht kampioen van Nederland Omar le Noir ontmoet. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN A.P.W.C. Zondag speelt A.PAV.C. op 'Birkhoven tegen Sopla. OOST-IND1Ë Luitenant Gruppelaar wint op fraaie wijze het lichte springconcours BEGUNSTIGD door prachtig weer is gisteren in Bussum het driedaag- sche Concours I-Iippique aangevan gen, waarvoor de belangstelling, in de middaguren althans nog niet groot was. in het aardig gelegen Sportpark „Zuid", dal men niet in Bussum-Zuid maar aan den Voormeulenweg moet zoe ken, heeft men voor dit dricdaagsclie hippisch festijn een prachtig terrein ge vonden. Een uitgestrekt veld, begrensd door oude fortwallen, heeft men ter be schikking van de wedstrijden en met de nieuwe, in roode baksteenen opge trokken tribunes, versierd met de vlag gen van de deelnemende naties, is een vrijwel ideaal wedstrijdterrein gescha pen. Dat de belangstelling gistermiddag nog niet groot was, is begrijpelijk. In dc eerste plaats is een ieder niet op een werkdag in de gelegenheid zich vrij tc maken en tevens was een gedeelte van het programma, namelijk de dressuur- proeven, tamelijk geestdoodend. De belangstelling van de zijde van de deelnemers voor het lichte springcon cours was bijzonder groot en niet min der dan 130 ruiters namen deel. Toen dc dressuurproevcn tijdig waren afgcloo- pen werd dan ook al om voor half vier niet de afwerking van dit nummer be gonnen, hoewel liet officieele program ma als aanvangsuur vier uur vermeld de. Een nadeel was, dat hierdoor niet de hand kon worden gehouden aan de pro gramma-volgorde. Voor do meeste paarden bleek het concours nog te zwaar, want de eersten werden uitgebeld na drie weigeringen en er waren feeds een twintigtal ruiters ge start, voor Kapitein De Bruine met Kes- trella kans zag het parcours foutloos te rijden in den tijd van 77 sec., een pres tatie waarmede hij beslag legde op de zevende prijs. De Belgen begonnen goed doch haal den zooveel snelheid uit hun paarden, cïat de laatste hindernissen fouten op leverden. Kapitein De Bruine verbeterde later op Ernica den tijd van Kestrella, doch verreweg de fraaiste prestatie leverde Luitenant Gruppelaar op Peacock die een foutloos parcours reed in 68 secon den. De samengestelde wedstrijd werd een buitenlandsch succes. Mad.selle L. Wittmack uit Denemarken won dit nummer met Mister met 16914 punt. De wedstrijden worden heden voort gezet. Vanavond vindt de internationale cross country om den Beker van'Bussum plaats, welke door Prins Bomhard zal worden bijgewoond. Morgenmiddag vindt het zware springconcours plaats, eveneens inter nationaal. Do uitslagen van de eerste dag waren als volgt: 1. Ritmeester L. C. Gnopius, Amers foort, met Tatjana 677 punten. 2. Mevr. E. Kahn, Sche veilingen, met Espoir 675Vè punt. 3. Mej. E. Pauptit, Scheveningcn, met Brown Eves 641^2 punt. 4. Mej. IT. ten Bos,"Almelo, met Gin ger 620 punten. Het springconcours licht, waaraan 130 ruiters deelnamen had het volgende re sultaat: 1. Ltn. J. J. Gruppelaar met Peacock 0 ft. 68 sec. 2. Kapt. dc Bruine met Er nica 0 ft. 71 sec. 3. A. Pfordt (Duitsch land) met Nora 2, 0 ft. 72 sec. 4. Ritm, G. P. dc Kruyff niet Giovinezza 0 ft. 73 sec. 5. F. Rouffaer met Monfespar 2, 0 ft. 74 sec. 6. K. Of forum n (Duitschland) met Tngo 0 ft. 76 sec. 7. Ritm. Gray est ins met Tsard en Kapt. J. A. de Bruine met Kcstrelle 0 ft. 77 sec. 9. Ltn. Gruppelaar niet -Peter Pan 0 ft. 79 sec. 10. Kapt. J. J. Groter met Carina on Mad. Wittmack (Denemarken) met I-Ieron 0 ft. 80 se Samengestelde wedstrijd: Hiervoor gold de dressuurproef en het springconcours (licht.) no. 1 werd Mad. selle L. Wittmack (Denemarken) met Mister 169pnt. 2. Mevr. E. Kahn: Scheveningcn, met Espoir 165 2/3 pnt, 3. Mad. selle L. Wittmack (Denemarken) met Heron 105% pnt. 4. Dr. H. L. M. v. Schaik, Wassenaar 129 5/6 pnt. Nieuwe bommenwerpers arriveeren spoedig Eerste zending Lockheeds 11 Juni te Soerabaja Indertijd meldden wij reeds, dat het K.N.l. leger een aantal Lockheed- boinnienwerpers voor de militaire lUÖUvaart kocht. De eerste zending arriveert op 11 Juni te Soerabaja, waar zij worden gemonteerd, zoodat ze door de lucht naar Andir zulen komen. De twee de zending komt een week of twee later aan. Aldus het A.I.D. de Preangerbo. de. DE RONDE VAN DUITSCHLAND PASSAU, 9 Juni. (A.N.P.)Van Neurenberg naar Passau voerde de ze vende etappe van de ronde van Duitsch land over een 'stand van 226 k.m De bergen tusschen Neurenberg en Des- wung (60 k.rr.) waren oorzaak, dat het veld spoedig uit elkaar lag. Nie- vergelt en Wnrinckx probeerden het eerst uit te loopen, doch zij werden spoedig door het veld ingehaald. Meer succes hadden Level, Chocque en Prior, hij wie zich wat later ook le Calvez en Geycr voegden. Te Regensburg had de kopgroep 6 minuten voorsprong op een petleton van 14 renners, waarin zich de leiders uit de algcmcene rangschik king bevonden, met uitzondering van Spiesscns en Am berg. De achtervolgers liepen op de laatste 100 k.m. enkele minuten van hun achterstand in, maar de kopgroep kwam toch met ongeveer 2 mjnutcn voorsprong te Passau aan, waar Gever eerste werd. Urnbenhauer bleef leider in het, klassement,. De Duitscher Heide heeft den strijd ge staakt. De uitslag van dc zevende etappe Neurenberg Passau luidt: 1. G-eyer (Duitschland) 6 uur 13 min. 28 sec., 2. Prior (Spanje), 3. le Calvez (Frankrijk), 4. Chocque (Frankrijk), 5. Level (Frank rijk) allen zelfden tijd. 6. Grysodle (België) 6 uur 15 min. 22 sec. 7. Werig- ler (Duitschland), 8. Bautz (Duitsch land), 9. Ümbcnhauer (Duitschland), 10. Janseens (België), allen zelfden tijd als Grysolle. Algemeen© rangschikking: li Urnbenhauer 48 uur 17 min. 3 sec. Scheller 48 uur 21 min. 25 sec. 3. Zimmerman 48 uur 21 min. 31 sec. 4. Bautz 48 uur 25 min. 18 sec. 5. Ou- bron 48 uur 26 min. 24 sec. Landenklassement: 1. Duitschland (Diamant) 145 uur 3S min. 3 sec. 2. Zwitserland 145 uur 55 min. 11 sec. 3. België 145 uur 55 min. 47 sec. 4. Frankrijk 145 uur 56 min. 22 sec. BUIT EN 1.AND groote belooning uit Nieuw incident in een restaurant te Praag PRAAG, 9 Juni (Havas). Terigevol- ge van het incident van Kladno. waar bij een Duitscli politieman werd gedood, hebben de Duitsche autoriteiten buiten de reeds genoemde maatregelen een oe- looning van 30.000 kronen uitgeleid voor dengene, die zal bijdragen in het ontdekken van den moordenaar. De Tsjechische minister-president, generaa' Alois Elias, is vanochtend naar Kladno vertrokken om deel te nemen aan het onderzoek. Bovendien heeft zich vannacht in een restaurant te Praag een incident voor gedaan tusschen Tsjechen en Duitschers. De bezoekers van het restaurant bespra ken den voetbalwedstrijd lusscnei» Praag en Berlijn, welke door Praag was gewonnen en de Tsjechen gaven leven dig uiling aan hun voldoening. Plotse ling trok 'n Duitsch soldaat, die evenwel hi'rgerkleertiiig droeg, zijn revolver. De Tsjechen ontwapenden den man, doch verwondden hem hierbij aan het gelaat. Een kameraad van den soldaat trok eveneens zijn revolver, doch ook hij werd ontwapend. De Duitsche politie, welke door de Duitsche bezoekers was gewaarschuwd, nam eenige personen in arrest en sloot het. restaurant. Beide incidenten hebben opwinding onder de bevolking veroorzaakt en de Duitsche autoriteiten hebben een reeks maatregelen genomen. Buitenlandsch weeroverzicht Het weer in onze omgeving wordt be-* hèerscht door een machtig gebied van hoogen luchtdruk op de Oceaan, dat zich van de Britsche eilanden uitstrekt Zuid waarts tot bij den evenaar en West waarts tot aan den 45sten lengtegraad. In Schotland, on IJsland en langs de Noorsche kust dalen de barometers snel onder invloed van een depressie, die bij IJsland ligt en waardoor een vochtig warme luchtstroom Ierland uit het Wes ten nadert. Op de Faroër en IJsland viel al veel regen (Vestmanoër 23 mm en Thorshavn 24 mm). De storing, die gisteren over midden Zweden was gelegen, trok Oostwaarts weg naar Rusland. Aan de achterzijde hiervan over Zuid Zweden en de Oostzee stijgt de luchtdruk snel. Daardoor werd de luchtdrukgradiënt hier te lande Rei ner en nam de Noordelijke wind af tot matig. Nog steeds worden over de Noordzee koele luchtmassa's naar het Zuidoosten getransporteerd. Deze zijn tot in Zuid-1 Duitschland en Noord-Frankrijk doorge drongen. Uit de vliegtuigwaarnemingen te Soesterberg, Hamburg, Norderney en Koningsbergen blijkt, dat het op 1500 meter ongeveer 12 graden kouder is ge worden in vergelijking met gistermor gen. In ons land is de ochtendtempera- tuur vergeleken met Woensdag 9 graden gedaald. In Zuid- en Midden-Frankrijk blijft het warm en komt plaatselijk onweer voor. WERELDGEBEUREN HET Duitsche Rijk beleeft tot nog toe weinig geluk met Tsjecho- Slowakije. Toen Hi tier op een goe den (lees: kwaden) dag het protec toraat van Bohemen en Moravië op zich nam. en aan het onafhankelijk bestaan van den Tsjechischen Staat een einde maakte, heeft hij veel in de waagschaal gesteld, en booze geesten opgeroepen van meer dan één kant. Allereerst kwamen de Westersche de mocratieën in liet geweer, die zich voor soortgelijke onaangename verrassingen in de toekomst wilden vrijwaren, en zelfs Engeland liet zich verleiden contact tc zoeken met Moskou, dat lot dusver als een natuurlijke vijand werd beschouwd. De totstandkoming van het non-agressie pact duurt wel wat langer dan Londen zich dat aanvankelijk moet hebben ge dacht, maar de jongste feiten bewijzen dat Londen ondanks de hinderpalen cfic Moskou in den weg plaatst, consequent doorzet, terwijl cr ook aanwijzingen zijn die er op duiden dat de Sovjet zich voor eenig compromis zal laten vinden. Hoe dat compromis zal uitvallen is nog niet te zeggen, en of het een gevaar zal in houden voor de Baltische landen, de reis van Strang naar Moskou zal op deze punIen wel spoedig de gewenschte op heldering brengen. Dit tegennatuurlijk bondgenootschap is niet de eenige kwade geest, die door hot binnentrekken van Praag is opge: roepen. Er zijn er velen in en buiten liet Duitsche Rijk, die tot dusver onvoor waardelijk in de betrouwbaarheid van Hitler geloofden, maar wier vertrouwen door genoemd feit ernstig geschokt is. En tenslotte: de gezindheid van het Tsjechische volk zelf. De eerste reactie schijnt er een geweest te zijn van ver bijstering en verdooving, maar nu de nieuwe toestand zich gaat consolidceren, en van het protectoraat een bepaald po sitief beleid wordt gevraagd in een land. waar de moeilijkheden en puzzles van al lerlei aard voor 't oprapen liggen, nu blijkt, dat het raderwerk nog erg stroef loopt en dat de Tsjechen er niet aan denken alles rustig en gelaten te nemen zooals het is. De keuze van Von Neurath als protec tor moge de best denkbare zijn geweest in de huidige omstandigheden het is de vraag of hij op den duur het ge wenschte compromis tusschen Praag en Berlijn zal kunnen vinden, en het is ook aan twijfel onderhevig of zijn onmiddel lijke medewerkers wel de juiste men- schen zijn om verzoenend te werken. Wie den aard van de Tsjechen slechts een beetje kent, weet dat. er zeer veel tact voor noodig is om hen tot die ge steldheid te brengen, waarin zij zooals de „Xational-Zeitung" (Essen) het uit drukt „uit innerlijke overtuiging in de huidige situatie berusten". De berichten over conflicten en relle tjes komen begrijpelijkerwijze slechts sporadisch door, meestal dan nog een zijdig gekleurd, en vaak ten zeerste overdreven. Maar dat er moeilijkheden waren, bleek dezer dagen uit de waar schuwende woorden die staatssecretaris Frank, de vroegere medewerker van Henlein, richtte tot het Tsjechische volk en die beoogden de Tsjechen duidelijk tc maken, dat cr van een spoedige op heffing van den huidigen toestand geen sprake zou zijn. Het Duitsche Rijk, zoo zeide hij, is geen Oostenrijk-Hongarije, en hij bedoelde daarmee een in zichzelf verdeeld huis. „De Negusrol van den heer Bcnesj werkt belachelijk op ons. De geschiedenis herhaalt zich niet, en eea tweede maal zal „Herr Benesj" geen ge legenheid krijgen om op een vredescon ferentie dc wereld te misleiden. De vijanden in het binnenland kennen wij precies, en wij waarschuwen ze. Als wij toegrijpen, zuilen noch Osusky (de vroe gere Tsjechische gezant in Parijs, die daar de anti-Duitsche propaganda leidt) nóch Pschala (de gewezen generaal die in Polen Tsjechische legioenen schijnt te willen oprichten) reddend kunnen optreden." De feiten schijnen zich na deze scherpe rede nog te hebben toegespitst cn wan neer Von Neurath, pas uit Berlijn terug gekeerd, maatregelen neemt zooals die vandaag hekend geworden zijn, zij 't dat ze zich ,nog beperken tot het politie district Kladno, dan is het wel duidelijk dat de rust in Bohemen en Moravië nog een tamelijk fictief begrip is, en dat. de Duitschers er voorloopig nog niet in ge slaagd zijn de „innerlijke overtuiging" waarvan de National Zeitung sprak aan de Tsjechen op te dringen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3