VOOR DE VROUW Tip-top met een zuinige beurs Bed-tafeltje als practisch hulpmiddel Kiest eieren voor uw geld Een goede huisapotheek is van groot nut Het onmisbare mantelpakje B' Keukenwenken Bij Keizerin Hermine te Doorn Voorzorgs maatregelen Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 IJN elegant buurvrouwtje 1*1 kleedt zich uit een zuinige keurs en toch ziet ze er altijd tip-top uit. Of 't na smoorheet of ijskoud is, ze verschijnt altijd in de juiste kleeren; ze is nooit opgedirkt of op zichtig, maar altijd in de puntjes verzorgd. Hoe doet ze 't toch, heb ik me al dikwijls afgevraagd en toen ik eens mocht neuzen in haar klee- renkast, kwam ik tot de verrassende ontdekking, dat er eigenlijk maar heel weinig in hing. Er waren allereerst twee heel éénvoudige zelfgemaakte, wasch- echte linnen jurkjes, met wat grappige knoopen, een riem en kraagje in de goede kleur; de één was een ruitje en de andere een bloemetje. Dat -is voor 't werk in huis en in den tuin en als ik de kinderen help! legde ze me uit. Dan hing er een effen zonne- jnrk, linnen met een zijden draadje, die met een bijpassend jasje met pofmouwtjes ook een gewone jurk kon vormen. Die heb ik al voor den derden zomer en de mode laat me niet in den steek, alleen kon de rok wei wat meer klokken voor dit seizoen! Toen kreeg ik een gebloemd zijden jurkje te zien-, zooals ze hij dozijnen in de tfoedkoone modemagazijnen hangen, maar ze had er een met een mooie, heel groot effen bloem, iets heel aparts van gemaakt. Dit jurkje paste, evenals de linnen zomerjurk, uitstekend hij den dunnen wollen zomermantel en de kleiiriee regen ra ne. Fn nu, lachte ze. krijg je nog mijn mooiste stuk te zien. waar ik heel trots'-h en zuinig on hen. dat is mijn zomermantelnakie, lederen keer. als ik 't aan heb gehad, ga ik er gauw even met 't strijkijzer overheen en kijk of er ook vlekken zijn uit te maken. Als ik dan een middagje ga winkelen of naar ppn visite of receptie of een dagje op rpis. dan weet ik heel zeker, dat ik tip top tc voorschijn kan komen. Bit warm weer komt 't organdie Kousje er in en. als 't heel heet is. doe ik er ook wel eens alleen een plastron in. dat ik op mijn onderjurk vastspeld. Op een kouden dag is er altijd nog wel een truitje te vinden uit de wintergar- derobe. Wanneer de lange mantel met het gebloemde zijden jurkje te warm is, als de linnen zomerjurk met 't korte jasje wat te zomersch en te sportief zijn, dan komt 't mantelpakje op de proppen. Maar dan moet t niet dag in dag uit gedragen zijn. want dan is de fraicheur er af. 't dunne zomerstofje hangt dan kreukelig en revers, mouwen en rok- plooien zijn uit hun fatsoen. Nee. een zomermantel pak ie is een heerlijk bezit, maar er moet zuinig moe omge sprongen worden. ZOO heeft dus mijn buurvrouwtje met haar vier goedkoope jurkjes, een mantel, een cape en een man telpak een keurige, volledige garderobe, waarvan 't zomermantel pak 't glorie nummer is, dat ik dan ook iedereen kan aanraden, die niet al te ver van de slanke lijn is afgedwaald. Onze afbeelding geeft u een paar voorbeelden van mantelpakjes in aller lei materiaal, een heel kleine greep uit dp overgroote collecties van de mode magazijnen. Van" links naar rechts zien we aller eerst een donkerblauw linnen pak met een smoking-jasje. F,en licht, vest met valencienne kant of organdie-strookjes verlevendigt hot geheel. Fig. 2 geeft een 'zijden pakje met groote noppen. In dit pak wordt een zijden georgette hlousja gedragen in de donkere tint van de noppen. Men kan natuurlijk evengoed een lichte blouse uitkiezen. Het gestreepte flanellen pakje is voor Pen slank jong meisje, óf men moet de strepen zóó kiezen, dat ze nauwelijks te zien zijn. Tenslotte een jurkje met kort getail leerd jasje, dat, evenals de bolero, zulke goede diensten doel bij heel warm weer, wanneer men er toch gekleed moet uit zien. Handschoenen, hoedje en biesjes van het jurkje kiest men in dezelfde donkere tint. MADELEINE IJNA ir-der kind heer* verschillen de kinderziekten door te maken en hoe eerder zij er af zijn, hoe heter dit meestal is. Wij zelf hebben ze door gemaakt en met onze kinderen beleven wij ze voor de tweede maal. Vol vreugde ervaren wij na vaak zorgvolle dagen, dat de beterschap in treedt en de kleine patient met den dag sterker begint te worden. Het in bed liggen begint te vervelen en ontelbare malen klinkt het: „Wanneer mag ik weer opstaan?" Moeder moet met onuit puttelijk geduld raad weten te schaf fen, teneindo te voorkomen, dat het kind zich al te zeer ga: t vervelen, het geen hem lastio en humeurig maakt.' Het speelgoed, dat hij bij zich heeft, is telkens 'zoek 'en met de bouwblokken gaat het evc'nzoo, steeds verdwijnen ze onder de dekens. Een hulpmiddel, dat onschatbare diensten bewijst, is het bedtafeltje dat met korte pootjes op de dekens ge- plaats wordt en waarop het herstellen de kind zijn maaltijden opgediena kan krijgen cn waaraan het tevens kan spe len. Men kan deze bed-tafeltjes koopen, doch ook zeer geschikt maken van een houten dienblad met smallen. opstaan- den rand, waaronder men aan de vier hoeken houten klosjes bevestigt. Het ge heel kan met lakverf aardig gekleurd worden cn is dan tevens gemakkelijk afneembaar met water. ITet speelgoed zal niet telkenmale zoek zijn en de blokken zullen niet on der den doken verdwijnen, alles is veel gemakkelijker onder het bereik van het kind. groot ere kinderen kunnen hun leesboek op het tafellie leggen, hetgeen veel minder vermoeiend is. Allerlei bezigheden laten zich veel ge makkelijker uitvoeren. Kralen worden tot kettingen geregen, met plasticine worden allerlei voorwerpjes gekneed, knutselwerkjes worden uitgevoerd en moeders vindingrijke geest weet steeds wat anders te bedenken, dat afleiding biedt. Kleintjes leggen platen met de blok ken, terwijl de grooteren zich urenlang bezighouden met de legplaten, die soms uit honderden stukjes bestaan. Wij noemen slechts enkele van de tal- looze mogelijkheden om herstellende kinderen bezigheid te verschaffen, die slechts mogelijk is, indien men over een practisch hulpmiddel in den vorm van een bedtafeltje beschikt. De kleine reconvalescent wordt afge leid en de dagen vliegen voorbij, zon der dat het kind zich behoeft te verve len. Bewaar de levensmiddelen vanaf den inkoop tot aan het kookproces zoo frisch mogelijk. Zorg dat vliegen, noch andere insecten ziektekiemen kunnen overdragen. Begin op tijd, doch niet te vroeg met koken en vergeet niet, dat de spijzen niet langer dan noodzakelijk is aan de warmte van het vuur blootgesteld mo gen zijn. Laat groenten noch aardappelen lan ger dan strikt noodig is in water staan, een uitzondering moet gemaakt, worden voor peulvruchten, gedroogde vruch ten, champignons e.d. De nieuwe redactrice van De Vrouw en Haar Huis heeft een bezoek gebracht bij Keizerin Hermine op Huize Doorn en vertelt daarvan in het pas verschenen Juni-nummer van dit tijdschrift. Wij ontlecnen enkele passages: De Keizerin heeft tot haar leedwezen geen tijd gehad om Nederlandsch te leeren: „Uw taal verontschuldigt zij zich is zoo moeilijk en het leven hier is zoo bezet". De Keizer zelf heeft in de lange jaren van zijn verblijf zich Ncder- landsche uitdrukkingen eigen gemaakt, zoodat hij gesprekken kan voeren met werklieden, die bezig moeten zijn op het Iluis. Maar al hebben zij de taal niet geleerd, de belangstelling voor het volk, te midden waarvan zij wonen, ontbreekt geenszins. Dat vertelt de groote hal van Iluis Doorn. Daar hangen twee meer dan levensgroote schilderijen: Prins Willem V en de „Erbstatthalterin", daar hangt boven een schrijftafel in den hoek een schoon jeugdportret van Willem den Zwijger. Elk jaar maakt het Keizer lijk paar een tocht door de bloeiende bollenvelden, waarvan zij de typische schoonheid liefhebben. De Keizerin vindt die velden soms iets te gewild: „Weet u, wat ik het aardigste vind? De kleine met zooveel zorg aangelegde tuin tjes, die men hier in zoo groote mate aantreft". „Keizer en Keizerin verheugen zich in de aanwezigheid van Prinses Kyra die de afwezigheid van de kinderen der Keizerin minder zwaar doet wegen. De stem der Keizerin wordt inniger, als zij vol moedertrots over haar kinderen spreekt: „U weet, dat mijn zoon zich on langs heeft verloofd. Wij waren zoo blij hier het feest te kunnen vieren. Hans Georg is zoo'n lieve zoon en zoo'n goede werker; hij schreef een proefschrift, dat zoo doorwrocht was. De Keizer is ook zoo wundervoll voor mijn kinderen: hij j is hun een echte Vader geworden. Hol land is voor hen een zeer vertrouwd en lief land geworden". Keizerin Hermine is toch zelf voldoen de Duitsche gebleven om te willen, dat haar geboorteland ook voor haar kinde ren het echte vaderland zou zijn: de bruiloft vindt dan ook plaats van haar slot in Sllezië uit. Was het niet voor hun opvoeding, dan zou zij haar kinderen liefst allemaal ge regeld om zich heen hebben te Doorn." Tenslotte citeeren wij nog het volgen de: „De Keizerin heeft genoten van het Nederlandsche Prinsesje: „Het is zoo'n hartelijk vrijmoedig meiske; zij stapte zoo heel kalm en heel vertrouwd tus- schen Prinses Juliana en mij voort, heelemaal niet verlegen, volkomen na tuurlijk". Prinses Beatrix zal later denkt de Keizerin zeker veel van haar Moeder hebben. Het Hof te Doorn koes tert groote liefde voor. de Nederlandsche Prinses en haar gemaal. Mijn gastvrouw wenscht mij geluk met zuik een troon- opvolgster." De mode ontwikkelt zich steeds verder en het is al generatie na generatic die er het hare toe doet. Omstreeks 1835 werden costuums gedragen volgens het linker model (een echt Weensch) met strak gebonden taille, ruime mouw en wijd uitspringende rok, met geweldige hoeveelheden tulle, zijden linten en stoffen. Een honderd jaar later afb rechts) maakt de jeugdige ongedwongenheid wel andere tvpen van vrouwen van den- zelfden leeftijd als afb. links. VIER PRIJS WINNARESSEN 0/> een Parijsche modeshow werden bovenstaande modellen gekozen als de mooiste en meest elegante. /N geen enkel gezin mag een huisapo theek ontbreken en deze kan van groot nut zijn, als zij doelmatig ingericht Is. Het Is echter niet de bedoeling, dat men hier medicamenten aan toevoegt, waar van de naam toevallig in de gedachten komt. Evenmin is het aan te bevelen om medicijnen, die een arts in bepaalde ge vallen voorgeschreven heeft te bewaren voor het geval een ziekte zich weer eens mocht herhalen. Het kan zijn. dat de ver schillende ingrediënten niet langer dan een bepaalden tijd goed blijven en den patiënt later meer schade doen, dan genezing brengen. Verschillende huismiddeltjes kunnen echter zonder bezwaar in de huisapo theek aanwezig zijn en bewijzen vaak goede diensten, evenals het. verband- trommeltje. De aanwezigheid van al deze dingen wil echler geenszins zeg gen, dat men in geval van ziekte den arts niet noodig heeft. Zij zijn alleen be stemd voor kleine ongevallen, voor ver koudheid, in geval van zich onbehage lijk voelen e.d. In één woord: steeds, indien het om een kleinigheid gaat. Meermalen woont men ver van een apotheek en kunnen zich gevallen voor doen, dat men onmiddellijk over een of ander wenscht te beschikken. Toch kan zoo'n huisapotheek haar practisch nut bewijzen in geval van ziekte of verwonding, indien de arts het wenschelijk acht. dat onmiddellijk een of ander huismiddel wordt toege diend, of indien het een wond betreft, die behandeld dient, te worden. In vele gevallen kan tijdverlies, door het nog in huis moeten halen van verband middelen ongewenscht zijn. Oppervlakkige verwondingen, b.v. kleine schrammen, behoeven niet steeds verbonden te worden, doch deze desin fecteert men met jodium. Aangezien dit na verloop van eenige maanden zijn werking verliest moet men slechts een kleine hoeveelheid nemen, die regel matig vernieuwd kan worden. Boor- zuur worclt verdund met water tot een •1 oplossing: doch beter nog is, om bij den apotheker een flesch boorwater te bestellen, aangezien men dan ge destilleerd water heeft. In iedere huisapotheek behooren voorts aanwezig te zijn watten, hy- drophile gaas, verband, gutta percha papier en eenige brandwonden hecht pleisters, een pincet, schaar en veilig heidsspelden, die alle goed verpakt be hooren te zijn. Gesteriliseerde verband- stoffen zijn slechts zoolang kiemvrij, als de verpakking gesloten blijft. Als zalf voor uitwendig gebruik kan men wat zinkzalf aanschaffen. Talkpoeder mag evenmin ontbreken, als een klein fleschje olijfolie om zalf te verwijderen. Vaseline en glycerine moeten steeds aanwezig zijn. Alle bovengenoemde middelen zijn voor uitwendig gebruik. W* AT de geneesmiddelen betreft, zul len slechts enkele onschuldigen huismiddeltjes aanwezig behoeven te zijn, aangezien de leek niet zelf aan het dokteren moet gaan. In de eerste plaats noemen wit het kruidentrommeltje, waarin met vermelding van naam o.a kamillen, lindebloesems cn pepermunt-thee aanwe zig ziin. Beide eerste voor verkoudheid en de laatste tegen maagpijnen. Aangezien men niet voor alle wissewasles medisch advies vraagt, zullen cr enkele bekende en gangbare middelen tegen hoofdpijn, kiespijn e.d. in de huisapotheek aanwe zig zijn. Voorts is een fleschje ricinusolie ge- wenscht tegen darmtraagheid, terwijl Hoffmanndruppels of Valeriaan en dub- belkoolzure soda in verschillende ge vallen goede diensten bewijzen, evenals wat houtskooltabletten tegen gasvor- ming. Van groot belang is het tevens, om in geval men plotseling op reis moet, Peremesin in huis te hebben. Vele menschen krijgen in den trein een onbehagelijk gevoel in de maag; dit wordt opgeheven door een middel, dat tevens buitengewoon goede diensten be wijst in geval van lucht- of zeeziekte. Een klein muurkastje kan men als huisapotheek inrichten; of anders ge bruikt men een plank van een muur kast. Men drage evenwel zorg, dat niets van den inhoud voor het. grijpen staat, dus niet door onbevoegden kan worden gebruikt. Afsluiten is de boodschap, terwijl de sleutel steeds op een vaste plaats moet liggen, zoodat hij niet zoek is op het oogenblik, dat hij noodig blijk; te zijn. Er kan niet genoeg op gewezen wor den, dat op alle aanwezige fleschjes, doosjes, zakjes en pakjes, naam en eventueel datum van aanschaffing moeten voorkomen. In- en uitwendige middelen moeten gescheiden van elkander staan. Heeft men eventueel door den arts voorge schreven en in gebruik zijnde medicij nen in huis, dan kan men deze beter een andere plaats geven, dan in de huis- potheek. Toegerust met. al deze dingen zal men in geval van nood steeds alles bii de hand hebben. TINE BREEBAART. (Nadruk verboden). ONZE Nederlandsche huisvrouwen zullen vermoedelijk nog niet, of slechts zeer vaag, hebben gehoord van „Milei". Wat is „Milei"? Dit is een voudig een poeder, dat het eiwit uit afgeroomde melk bevat (Milcheiweiss) Dit product heeft zijn ontstaan te dan ken aan den huidigen economischen toestand bij onze Oostelijke naburen In het afgeloopen jaar bedroeg het ver bruik van kippeneieren in Duitschiand niet minder dan 8012 millioen stuks, waarvan een groot deel uit het buiten land moest worden ingevoerd. Aangezien de Duitsche regeering, naar men weet, den invoer zooveel mo gelijk beperkt, teneinde de binnenland sche geldmiddelen niet te verzwakken, heeft de wetenschap zich op dit pro bleem geworpen en daarvoor, naar het schijnt, een bevredigende oplossing ge vonden langs den hierboven aangedui den weg. Ongetwijfeld een uitkomst voor het Duitsche volk! Immers, eiwit is een van die voedingsstoffen, welke het menschelijk lichaam niet kan ont beren. Zooals men weet, voorziet de moedermelk reeds bij den zuigeling in deze behoefte Het eiwit in het ei der kip vormt de stof, die wij in verschil lenden vorm tot ons nemen (in vleesch, visch, brood, groenten enz.) tot opbouw en onderhoud der cellen in hei men schelijk organisme. Het is ten eenen male onontbeerlijk. De redeneering, welke men bij óp be reiding van „Milei" in Duitschiand heeft gevolgd, is deze: eiwit moét de mensch hebben; in eieren is het ons. om economische redenen, te duur, dus moeten wij het ons op andere wijze verschaffen. Daarin is men nu blijk baar geslaagd, door het af te scheiden uit afcreroomde melk (die tot dusverre als vrijwel waardeloos werd beschouwd cn o.a. voel als veevoeder werd gebe zigd) in poedervorm over te brengen. „Milei" moet dit voordeel bezitten boven andere melkpoeders, dat het niet alleen voor bakken, doch ook voor soe pen. gebak, puddingen enz. kan worden gebruikt en dus een niet onaanzienlijke besparing vormt, wanneer men reke ning houdt met den in verhand met liet seizoen soms vrij hoogen prijs van versche eieren. Wij maken er hier melding van, om dat. het een nieuw bewijs vormt van de vindingrijkheid onzer Oostelijke nabu ren: maar ondanks de vermoedelijk zeer goede eigenschappen van „Milei" kunnen wij het toch niet anders be schouwen dan als „Ersatz", als ver- vangmiddel. waartoe men in tijd van nood zijn toevlucht zal nemen. Boven dien is het geen exportartikel, zoodat wij het hier wel niet zullen zien. Onze Nederlandsche huisvrouw zal zich evenwel gelukkig achten, dat zij ruimschoots de beschikking heeft over Schoonmaak met Citroen, Banaan en Aardappel Dat theeblaren en koffiedik, aldus de rouw en haar Huis, nuttige hulpmid delen zijn bij den schoonmaak weet iedereen, maar dat ook aardappelen en bananen handig in de huishouding zijn is misschien minder bekend. Citroensap is kostelijk om handen schoon te krijgen, maar wist men, dat bruine schoenen er ook zoo prachtig mee kunnen worden opgeknapt? Een paar druppels op een doek, stevig wrij ven en goed nawrijven met een wollen lap. Ook voor loeren geen suèdc! tasschen is het ideaal. Heeft men geen citroen bij de hand, dan kan een bananenschil ook dienen. uile plekken op leeren handschoenen, schoenen of tasschen wrijft men voor zichtig in met den binnenkant van een bananenschil: evcntueele schilfertjes veegt men met een zachten doek weg. Nauwe flesschen en vazen zijn moei lijk schoon te maken: niet steeds is kof fiedik bij de hand, maar in de meeste keukens is altijd wel een aardappel te vinden. Snijd die in dunne snippers, strooi ze in de flesch, voeg er water bij en schud flink. Het voorwerp wordt „glashelder". Maar om andere redenen ook is het goed aardappelen voor het grijpen te hebben. Bloedstelpende watten heeft niet iedereen in huis; een schijf rauwe aard appel - zonder schil natuurlijk en versch afgesneden op een bloedende wond, stelpt het bloeden onmiddelijk en bewijst dus goede diensten. het natuurlijke product van onze Bar nevelders, Wyandot fes, Leghorns en hoe zij verder mogen heeten, want er gaat toch niets boven een heerlijk, versch ei! D. de GROOT—ESMEIJER WA TETEN WIJ MORGEN VOOR DE KOFFIETAFEL Roereieren met macaroni en toma tensaus. Bereiding: Laat 100 gr. macaroni of spaghetti gaar koken in water en zout, en laat ze daarna uitlekken. Bak van 3 eieren met een snufje peper en zout en 2 eetlepels water of melk, roer eieren, roer ze door de macaroni. Leg in een beboterden vuurvasten schotel een laag van dit mengsel, hierop een laag in schijven gesneden geschilde tomaten, en hierop de rest van het mengsel. Bestrooi alles met paneer meel en klontjes boter en laat er in den oven een korstje op komen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Lipjes en keeltjes (zoutevisch). Jonge worteltjes. Botersaus. Nieuwe aardappelen. Flensjes. Bereiding: De keeltjes cn lipjes wor den reeds een dag van te voren besteld 's avonds of 's ochtends vroeg in ruim water gezet; een uur vóór het begin van den maaltijd zetten we ze op met versch kokend water zonder zout en we laten ze op een zoo zacht mogelijk vuur meer „tegen het kook punt aan" dan bepaald kokende gaar worden (ongeveer 1 uur). Halver wege keuren we de visch op het zout- gthalte: blijkt ze te zout, dan gieten we het water nog eens af en vervangen het door nieuw kokend water; zou daar entegen de visch te flauw blijken, dan voegen we er nog wat zout bij. Omstreeks dienzelfden tijd als dus de visch y2 uur zachtjes heeft gekookt zetten we onze worteltjes en onze nieuw aardappels op, beide maar vooral de worteltjes met weinig wa ter, n.l. zóó, dat na een half uurtje ko ken het water is verdwenen: de gare worteltjes worden dati in de pan even doorgeschud met een flink klontje boter cn wat fijngehakte peterselie, de aard appelen «orden boven het vuur enkel droog geschud. Botersaus (4 personen) y2 L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 40 G. (4 afgestreken" eetlepels) bloem, SO G. (4 afgestreken eetlepels) boter. Los de Maggi's Bouillonblokjes in het kokende water op. Verwarm op een zacht vuur roerende de bloem met de helft van de hoter (2 afgestreken eetlepels dus), giet er onder voortdurend roeren geleidelijk den bouillon bij en laat de saus even door koken, tot ze mooi glad en gebonden is. Neem de pan van nét vuur en roer er klontje voor klontje de rest van do boter door: de saus wordt op deze wijze „roomig" van uiterlijk en bijzonder geu rig van smaak, omdat de laatst toege voegde boter niets door het koken heeft verloren. TOERISTENKOEKJES bijzonder f(jn van smaak par blHt 25 ct. Diverse merken RIJN- en MOEZELWIJNEN per flesch ÏOO - 110 120

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11