Engeland zal nimmer een niet-uitgelokten oorlog beginnen De Britsche handel is aanzienlijk verbeterd VACANTIE00RD Kladno's bevolking krijgt nog 24 uur respijt Premie voor aanhouding der daders verhoogd tot 100.000 Kronen Geldboete van 50.000 R.M. Wij brengen U naar elk KROON-TAX Strang Maandag naar Moskou? George VI eert Washington Een tweevoudige politiek GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen Wantrouwen in Duitschland Uitsluiting van Duitschland, een politiek, die tot een ramp zou leiden Werkloosheid dalende Oorlogsrisico is gedaald la BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 JUNI 1939 KLADNO, 9 Juni (Havas). De Duitsche autoriteiten hebben een toevoeging gepubliceerd op het decreet van von Neurath naar aanleiding van den moord op een Duitschen gendarme te Kladno. Hierin wordt bepaald: 1. De termijn, die de bevolking wordt toegestaan voor de uit levering van de moordenaars is met 24 uur verlengd, d.w.z. tot mor genavond acht uur. 2. De oorspronkelijk op 30.000 kronen vastgestelde premie is ver hoogd tot 100 000 kronen. 3. Ieder, die de moordenaars kent en hen niet wil uitleveren, wordt bedreigd met de doodstraf. De bevolking van Kladno is volkomen terneergeslagen. De stad wordt overstroomd met honderden Duitsche militaire auto's en duizenden soldaten in veldtenue. Patrouilles met de bajonet op het geweer of met mitrailleurs zetten de straten af- De café's, restau rants en bioscopen zijn door Duitsche soldaten bezet De bevolking wordt slechts toegelaten in de door soldaten bewaakte straten in de binnenstad. Verder wordt gemeld, dat te Ceske Budejovice een Duitsche gen darme tijdens een relletje door messteken gewond zou zijn. Te Nachod zou een Duitsche officier in de lucht hebben moeten schie ten om na een soortgelijk incident de vlucht te kunnen nemen. Te Zilina in Slowakije is een Duitsche gendarme bij een vechtpartij in een cabaret ernstig gewond. PRAAG, 9 Juni (D.N.B.) In verband met de na den moord op den hoofdwachtmeester der Duit sche politie getroffen maatrege len, is het politiedistrict Kladno een geldboete ten bedrage van 50.000 rm- opgelegd. De Oberland- rat van Kladno heeft instructie ge kregen bij het innen van deze boe te de Tsjechische arbeiders zoo min mogelijk te belasten. Voor de opsporing van den dader heeft de Tsjechische regeering bovendien een belooning ten bedrage van 50.000 kronen uitgeschreven- De hedenmorgen ten uitvoer gelegde lectie op het lijk van het slachtoffer heeft uitgewezen, dat Kniest door min stens twee daders is vermoord. Het lijk vertoont een acht tot negen mm. groote, cirkelvormige opening van een inko mend schot hoven de bovenlip. De kogel had een koperen mantel, en was van een kaliher van mm. Het schot heeft den onmiddellijken dood van den hoofd- wachtmeester ten gevolge gehad. Een tweede verwonding is aan de hand ge vonden. waar een kogel hij den duim in het weeke gedeelte is binnengedron gen en aan de rugzijde van de hand weer uitgetreden is. Deze verwonding is veroorzaakt door een 6 mm.-projertiel De verwondingen donn veronderstellen, dat Kniest in het geheel geen tegen stand heeft kunen bieden. De wonden en de schotkanalen wijgen erop. dat de schoten uit de verte gelost zijn. Havas meldt nog. dat het 9 m.m. kali ber in Bohemen en Moravie ongebrui kelijk is. aangezien het in Tsjecho-Slo- wakije was verboden. Voorts meldt Havas, dat de le den van het gemeentebestuur ge ïnterneerd zijn. Alle leden der politie van Kladno zijn in arrest gesteld, nadat zij gisteren ontwa pend waren. De Duitsche politie is overgegaan tot huiszoekingen in de woningen van de bewoners van het centrum der stad en bij voor malige communisten in de buiten wijken. Driehonderd personen Zijn gearresteerd. Onder de gear resteerden bevinden zich de per sonen, die zich in den nacht, waar in de moord gepleegd werd, in de cafés bevonden in de omgeving van de plaats, waar de moord ge pleegd werd. Onder hef opschrift ..aanslag op zich- gelve" schrijft de Prager Zeitung: ..Het te Kladno gelosfe schot is zeker het re sultaat van de politieke campagne, die gevoerd wordt door zekere duistere elementen". Hieraan wordt toegevoegd, dat de redevoering van Hermann Frank en de maatregelen, genomen door von Neurath voor het Tsiechlsche volk ..een waarschuwing vormen, die er toe be stemd is het te tonnen, dat de Tsjechen zelf zich moeten bevrijden van hun mis dadige elementen". Voorts wordt vernomen, dat het executief comité van de nationale solidariteit een speciale commissie naar Kladno heeft gezonden en een resolutie heeft aangenomen. waar- In verklaard wordt dat de daad van Kladno een ..misdaad is. begaan te gen het Tsfechlsche volk". En dat het ..de plicht Is van lederen goe den Tsjech om bij te dragen tot de ontdekking van de moordenaars". Het executief comité heeft er boven dien prijs op gesteld te antwoordden op de verklaring van Hermann Frank: „De nationale solidariteit zal streng tus- schen beide komen aldus dit ant woord tegen ieder ondermijnend werk en tegen naieve propaganda. De nationale solidariteit heeft ten doel te arbeiden voor het. heil der natie. Daar om zal zij aan'het geheele volk een uit eenzetting geven van zijn verplichtin gen en van de voordeelen. die het heeft verkregen uit zijn opneming in het groot Duitsche rijk". U BELT 1357 LONDEN, 9 Juni (Reuter). De diplomatieke medewerker van Reu ter verneemt, dat Phipps, de Brit- sche ambassadeur te Parijs, en Wil liam Strang, de technische adviseur van Seeds, den Britschen ambassa deur te Moskou, beiden aanwezig zijn geweest in de hedenmiddag ge houden bijeenkomst van de kabi netecommissie van buitenlandsche zaken, die zich bezig heeft gehou den met het antwoord op de jong ste Russische nota. Vernomen wordt, dat Strang wellicht niet vóór Maandag zal kunnen vertrek ken, daar hij drie weken afwezig is ge weest en zich met het uitgebreide dos sier vertrouwd zal moeten maken, alvo rens hij zich aan de onderhandelingen kan wijden, die in elk geval moeten wachten tot het heretel van Seeds, die nog steeds lijdt aan de gevolgen van een griepaanval. PARIJS, 9 Juni (Havas). De dien sten van het ministerie van buitenland sche zaken zijn heden overgegaan tot een bestudeering van de opmerkingen der Britsche regeering ten aanzien van de amendementen, die door de Russi sche regeering zijn voorgesteld op het ontwerp voor een drielandenaccoord met Rusland. Reeds morgen zal de mi nister van buitenlandsche zaken in staat zijn de Britsche regeering in ken nis te stellen van de meening van het kabinet te Prijs en Maandag a.e. zal het Britsche ministerie er. voor het ver trek van Strang naar Moskou, over. be raadslagen. Men meent te weten, dat de formule voor een accoord, die zal worden voorgesteld door den Britschen vertegenwoordiger aan de leiders in het Kremlin, ten aan zien van de handhaving van den status quo in de Baltische landen verscheidene varianten zal behel zen, waarbij aan de Russische re geering de keuze gelaten wordt van de lezing, welke het meest in overeenstemming zal zijn met haar opvattingen. FRANSCHE RESERVISTEN IN HET NAJAAR NAAR HUIS PARIJS, 9 Juni (Havas). In een brief aan Chicery, den voorzitter van de radicale fractie, deelt Daladier mede. dat hij don datum, waarop de onder de wapenen geroepen of gehouden „be schikbare" soldaten naar huis zullen worden gezonden, bepaald heeft op 1 September, voor wat de vestingtroepen betreft en 1 October yoor de andere troepen. Krans gelegd op den sarcophaag van den eersten president der V.S. WASHINGTON, 9 Juni (Reuter). De Koning en de Koningin zijn van morgen naar het kapitool gereden om daar de leden der wetgevende vergadering te ontmoeten. Hun werden in den centralen hall voor gesteld de senatoren en de leden van het huis van afgevaardigden. Na hun vertrek van het kapitool gin gen de Koning en de Koningin naar de marinewerf, waar admiraal Leahy hen opwachte. Het gezelschap begaf zich aan boord van het presideniieele jacht Potomac, dat naar Mount Vernon uit voer. waar de Koning hulde bewees aan het graftceken voor Washington, terwijl de Koningin en Roosevelt toekeken, leg de de Koning een krans van witte le lies, irissen en anjelieren op den mar meren sarcophaag van den eersten pre sident der Vereenigde Staten. Het ge- schap keerde met de Potomac terug naar Washington. Hedenavond hebben de Koning en de Koningin een diner aangeboden aan Roosevelt in de Britsche ambassade. Overal, waar de Britsche vorsten ver schijnen, werden zij tocgejucht door even geestdriftige menigten als die hen gisteren bij het kapitool verwelkom den. Nadat de vorsten vanmorgen van het kapitool vertrokken waren, verklaarde senator Pittman, dat de Koning uit drukking had gegeven aan zijn waar- dcering voor de algemeene hoffelijk heid en vriendschap, die hem en de Ko ningin bewezen werden. DE LICHTING VAN DE THETIS LONDEN, 9 Juni (Havas). Na af loop der conferentie te Birkenhead heeft admiraal Fraser tegenover de pers verklard, dat het weinig waar schijnlijk was dat een nieuwe poging de „Thetis" weer vlot te brengen vóór over drie weken zou kunnen worden ondernomen, gezien do aanzienlijke moeilijkheden die ondervonden zijn daar het wrak zich op zoo groote diepte bevindt. Vernomen wordt, dat het totaal be drag der verzekering van de Thetis 500,000 pond sterling was. Het grootste deel was geplaatst bij Londensche as suradeurs. LONDEN, 9 Juni (Reuter). „Ik heb nog geen besluit genomen", al dus Chamberlain in verband met een toespeling op de mogelijkheid van algemeene verkiezingen binnen anderhalf jaar, welke toespeling ge maakt werd door den voorzitter van een vergadering in de kieskring van den premier te Birmingham. Sprekende over de buitenlandsche po litiek verklaarde Chamberlain o.m.: Teneinde te trachten de veiligheid der naties te verzekeren heb ik twee ver schillende richtlijnen gevolgd, welke echter niet in het minst onvereeniubaar met elkander zijn. De eerste was te trachten uit te vinden wat de mogelijke oorzaken van oorlog waren en of ik die uit den weg kon krijgen. De tweede was de kracht van dit land op te bouwen, zoodat. wanneer het ooit zou komen tot een bespreking van de voorwaarden oener regeling, geen land in staat zou zijn ons te dwingen, om tengevolge van onze zwakheid voorwaarden te aan vaarden. die onteerend zouden zijn of rampspoedig voor onze vitale belangen. Wat hot. eerste deel van die tweevou dige politiek betreft moet ik toegeven, dat ik vele teleurstellingen ondervonden heb en zeer weinig steun van de lan den, met wie ik hoopte tot overeenstem ming te komen. Aan den anderen kant is de ophouw van onze nationale de fensie zóó uitgebreid en zóó snel ge weest. dat ik thans met vertrouwen kan zeggen, dat gpen land, hoe sterk het ook zij, vermoedelijk een conflict met dit land zou willen ondernemen. De geheele wereld weet, dat wij nooit van deze machtige strijd krachten gebruik zouden maken om een nietuitgelokten oorlog te wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r a- foortach Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden w\j aan kwartaal-abonné's een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest, Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het derde kwartaal 1939 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. „Het is te mooi om waar te zijn" BERLIJN, 9 Juni (D.N.B.) Het in Duitschland heerschende gebrek aan vertrouwen in de oprechtheid der Britsche politiek komt duidelijk tot uiting in de perscommentaren op de jongste redevoeringen van Chamberlain en Halifax. Het Hamburger Fremdenblatt wijst er op, dat Halifax voor het eerst in een officieel e rede het woord „levensruim te" heeft gebruikt. Wanneer Chamber- Iain en Halifax werkelijk iete gelegen is aan een accoord, dat Duitschland en Italië het hun toekomende aandeel in de rijkdommen der wereld zou verzeke ren, waarom speekt men dan niet dui delijker, aldus het blad. Wanneer van hooge Duitsche zijde steeds weer ge zegd is, dat Duitschland den Engel- schen en Franschen de levensruimte hunner wereldrijken niet misgunt, dan mag er van Duitsche zijde ook op gewe zen worden, dat ook de levensruimte van het groote Duitsche rijk een kolo niaal rijk omvat, dat het door de woord breuk der veertien punten van Wilson ontnomen is. De Allgemeine Zeitung schrijft: de rijksregeering gaat onverdroten voort op den weg van goede nabuurschapsbe trekkingen met hen, die met ons wil len gaan. Slechts één ding kunnen wij ons niet meer veroorloven, namelijk de lessen van het verleden en de waarschu wende teekenen van het heden niet in elk opzicht ernstig op te vatten. De Nachausgabe schrijft: het zou ons verheugen, wanneer het Duitsche stand punt thans in Engeland beter begrip zou ontmoeten. Zoo niet: wij hebben een goed geweten en een sterke weer macht. De Angriff schrijft boven zijn com mentaar op de redevoeringen van Chamberlain en Halifax: „Het ia te mooi om waar te zijn. Bezorgdheid bij de Labouroppositie LONDEN, 9 Juni (Reuter). De Labouroppositie is argwanend over de verzoenende opmerkingen jegens Duitschland in de gisteren door Halifax gehouden redevoe ring, daar deze volgde op een der gelijk antwoord van Chamberlain op een in het Lagerhuis gestelde vraag. De parlementaire correspondent van Reuter verneemt, dat de rede voering van Halifax niet te be schouwen is als aanwijzing voor eenig Britsch initiatief voor on derhandelingen met Duitschland of voor eenige conferentie. Het verluidt, dat de bedoeling van de redevoering was te antwoorden op de „propaganda tegenover de om singeling". De indruk in Ifalië ROME. 9 Juni (Havas). Op den eersten, betrekkelijk gunstigen in druk, dien de rede van Halifax in ïtalië had gewekt en waarvan ve> dagbladen melding hebben gemaakt, volgt een meer gereserveerde en soms zelfs wantrouwige houding. Volgens de Tribuna zou de Britsche regecring beginnen de gevaren van haar omsingelingspolitiek in te zien en zou zij, zonder iels te wijzigen In haar koert» geen nieuwe tactiek aannemen en een eenvoudige avance maken jegens de landen van do spil. De Corriere Delia Sera vraagt: „Gaat het om een oprecht berouw, of om een tactische manoeuvre die ten doel heeft indruk te maken op de regcering te Moskou?" De Lavora Fascists, die zich evenmin wil overge ven aan een „glimlachend optimisme" schrijft: De rede van Halifax is een te rugkcer tot het gezonde verstand en goede voorstellen, maar wij verwachten dat de goede voorstellen veranderd wor den in gunstige bereidheden en den vorm aannemen van concessies aan de volkeren, die hun rechtvaardig probleem en hun geheiligde eischen gesteld heb ben voor het geweten van de wereld"» beginnen tegen iemand anders en ofschoon ik van tijd tot tijd bewe ringen van het tegendeel zie, die geuit worden om propagandadoel einden, hoop ik, dat geen volk door een dergelijke verdraaiing van de waarheid zal worden mis leid. Er is echter één ding en dat is dat wij weerstand moeten bie den tegen iedere poging om een overheersching van de wereld tot stand te brengen door geweld, om dat er in geval van een dergelijke poging geen geregelde vrede, in Europa kan bestaan Zoolang er echter peen dergelijke am hities worden gevoed, heeft niemand iets te vreezen van de gewapende mach» van Engeland en bovendien hebben wij niet dat eerste gedeelte van onze po litiek laten varen. „Zooals Halifax gisteren in het Hooeerhuis verklaard heeft, zijn wij bereid aan de ronde tafel de eischen van Duitschland of ieder ander land te bespreken, mits er een redelijk vooruitzicht bestaat op een werke lijke regeling. Wij moeten slechts het vertrouwen hebben, dat een der gelijk vooruitzicht bestaat en een dergelijke regeling moet verkregen worden door onderhandelingen er» niet door geweld". Hieraan voegde Chamberlain toe: Ik zou willen zeggen, dat deze politiek, M«ar,- winmar U Uw d»gta»kvolbrscMh»bt das babi U raeht op rust. OnV (panning naar lichaam e* (iet vindt U ntrgens b» Ier dan wanneer U met pijp. courant en pantoflelt in ome heerlijk behag»» lijke fauteuils bij de haard plaats «eaml Voor U b» staan er dan geen sorgee meer en geniet slechts één dingt .Intens» ruit*. -^^vuuMeehinq, Wwtsingel KM1-1M3 Amersfoort welke ik wederom voor u heb beschre ven. een politiek is, welke wij voorne mens zijn te blijven voeren, ik veron derstel, dat in den natuurlijken loop der dingen, wanneer men een eerbiedwaar- digen leeftijd heeft bereikt, men niel verwachten kan een groot aantal jaren actieven arbeid voor zich te hebben, maar zoo lang ik gezegend ben met de gezondheid en de kracht, die ik thans bezit en zoolang ik het vertrouwen heb van het land, hen ik van plan om voort te gaan mij te wijden aan deze taak van het vesMgen van een geregelden vrede en versterkt en aangemoedigd door uwe goedkeuring en uw steun hoop ik. dat ik nog in mijn leven het succes mijn streven zal zien bekronen. LONDEN, 9 Juni (Reuter). In antwoord op de debatten in het Lagerhuis over den handel van En geland zeide minister Stanley, dat de laatste maanden een aanzienlijke verbetering is ingetreden in den Britschen handel, hetgeen duidelijk blijkt uit de laatste werkloosheids cijfers. In vergelijking met 1929 wer ken thans in Engeland anderhalf millioen menschen meer. Ook het steenkoolverbruik is aanmerkelijk hooger dan het vorig jaar, terwijl de uitvoer van steenkool, na het laat ste half jaar aanzienlijk te zijn ver minderd, thans weer het peil van het eerste kwartaal van 1938 heeft bereikt. De uitvoer naar Japan is om begrijpelijke redenen vermin derd, doch de vermindering van den uitvoer naar Frankrijk Is zoowel verrassend als teleurstellend. Hier naar wordt een onderzoek ingesteld. Verder zeide Stanley dat men nog moet ondervinden in hoeverre de span ning in den internationalen toestand heeft bijgedragen tot het vermeerderen van den uitvoer sedert April van dit jaar, toen de landen hun voorraden ver langden aan te vullen voor geval van nood. De verontrustende cijfers van den scheepsbouw hebben de aandacht van de regeering. Reeds na de vermindering, welke het vorig jaar is gebleken, heeft de regcering voorstellen tot verbetering gedaan en zij hoopt, dat spoedig de ge volgen hiervan merkbaar zullen wor den. Tusschen de aankondiging van de regcering en 19 Mei j.l. hebben de scheepswerven in Engeland en Noord Ierland opdracht gekregen voor het bouwen van 145 schepen, van in totaal 714.000 ton. Sedert de aankondiging van de regeering hebben Britsche scheeps eigenaren geen bestellingen meer bui ten Engeland geplaatst. Ook de textiel-industrie, zon zeide Stanley verder, toont een verbetering bij het laagtepunt van het najaar van 1038. hoewel niet zoo als de zware in dustrie. De Voorraden, welke in 1937 zijn gevormd, zijn thans voor een groot deel geliquideerd Het is betreurenswaardig, dat een groot deel van de verbetering in het be drijfsleven moet worden toegeschreven aan de herbewapening. Toch wijzen vele trekonen erop. dat dit deel niet zoo groot is, als sommigen wel veronderstel len. De Britsche industrie voorziet ook in de gewone behoeften van het volk en op het oogpnhlik is nog geen sprake van ontwrichting van de industrie. In de vier eerste maanden van dit jaar is de nadeelige handelsbalans in vergelij king met bet vorig jaar met 24.5 mil lioen pond sterling verbeterd, hetgeen men niet had verwacht. Ten aanzien van het handelsverdrag tusschen Engeland en de Vereenigde Staten zeide Stanley, dat. men heeft, ge zegd dat deze beide landen zoo concur reerden, dat een overeenstemming niet mogelijk zou zijn. Stanley is van mee ning, dat het feit, dat dit verdrag toch tot stand is gekomen een groote les van aanmoediging is voor de wereld, wan neer de spanning in de wereld zal zijn .afgenomen en men terug zal keeren tot meer gezonde methoden. De onderhandelingen met Roeme nië noemde Stanley een typisch ge val van de Britsche handelsbetrek kingen met zuidoost Europa, welke tengevolge van de Duitsche handels methoden, gedurende de laatste ja ren moeilijker zijn geworden. Aan Britsche zijde bestaat geenszins het verlangen een groot industrieland als Duitschland uit te schakelen op 2ljn natuurlijke markten in den Balkan. Het is duidelijk, dat indien men zich in iedere hoek van de wereld nestelt en Duitschland over al tracht uit te sluiten, men een politiek voert, welke tot een ramp moet leiden. Engeland verlangt zijn eigen eerlijk aandeel in den handel en het is vastbesloten dit aandeel te handhaven. Sprekende over de Duitsche be schuldigingen van omsingeling zei de Stanley, dat hijzelf en Hudson op het punt stonden naar Berlijn te gaan, toen de Duitschers zelf de deur sloten door Praag te bezet ten. In verband met de spanning zijn de onderhandelingen opge schort totdat de terugkeer van het vertrouwen het hervatten mogelijk maakt. V erzekeringspremies sterk verminderd LONDEN, 9 Juni- (Reuter) Met ingang van heden zullen de premies van de verzekering tegen oorlogs-risico voor rei zen van en naar de Middel- landsche zee en de Oostzee van 12Va shilling per honderd pond sterling tot 2Ys shilling worden verlaagd. Ook voor andere gebieden zal de pre mie aanmerkelijk worden verlaagd. Hieruit blijkt wel, dat de internationale spanning sterk is afgenomen. V.-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2