HET RAPPORT INZAKE OSS BRITSCHE ACTIE IN YEMEN BUITENLANDSCH GELD EFFECTEN Poging de stad Scebua te bezetten MOOIE OPDRACHT VOOR NEDERL. SLEEPDIENST Dreigend conflict in meubelbedrijf te Gouda Een opstand in Transjordanië? Fokker breidt uit Nieuwe aanslagen WISSELKOERSEN Concours hippique te Bussum Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 JUNI 1939 (Vervolg van het tweede blad) Een voornaam punt in deze geheele zaak betreft de vraag, in hoeverre de sub stituut-officier van justitie de bijzonder heden gekend heef» en de wijze van on derzoek heeft goedgekeurd. I-Ilerbii moet tevens worden besproken of er inder daad hii de marechaussee bedenkelijke opvattingen bestonden omtrent het on derzoeken van niet-st rafba re feiten, ge pleegd door geestelijken. De verklarin gen van mr. Van der Burg en van wacht meester De Oier staan scherp tegenover elkaar. De commissie kan hierin geen partij kiezen Wel acht zij het aanneme lijk. dat mr. Van der Burg zich heeft uit gelaten in dezen zin dat hij. indien het onderzoek niet mocht leiden tot het ont dekken van feiten, waarvan het wettige bewijs te leveren was, de kerkelijke over heid van de resultaten op de hoogte zou stellen. Alleen wanneer men aanneemt, dat De Gier aan deze uitlating van mr. Van der Burg gedacht heeft, is het te verklaren dat hij aan het slot van zijn rapport en proces-verhaal heeft vermeid, dat het on derzoek op gronden aan het algempen belang ontleend, werd gestaakt. De com missie acht het aannemelijk, dat De Gier gemeend heeft, dat de officier, nu het onderzoek onvoldoende gronden voor een strafvervolging had opgeleverd, van hetgeen wel gebleken was mededeeling wilde gaan doen aan de kerkelijke over heid. Het ware echter goed geweest, al dus de commissie, indien hij, alvorens zijn inderdaad on hef eerste gezicht vreemd aandoende verklaring neer te schrijven, zich daarvan beter had verge wist. De commissie verwerpt de beschul diging van onwaarheid, tegen De Gier geuit, omdat hii ten onrechte 'zeil hebben verklaard te hebben gehandeld in overleg met den officier van justitie. Een zeker overleg heeft plaats gehad.; Het betoog van den minister dat De Gier op eigen ge zag, op gronden aan het algemeen 'belang ontleend, het onderzoek heeft gestaakt, verliest dan ook veel van zijn kracht. Het hooren van getuige X te 's-Gra- venhage' acht. de commissie geen ern stige fout. Wel zou zij het als een ern stige fout beschouwen, indien de wacht meester tegen deze getuige heeft ge zegd, dat de pastoor reeds bekend had. Volstrekte zekerheid daaromtrent bestaat niet. De commissie is er niet geheel zeker van of de opvatting, dat niet strafbare onbetamelijke gedragingen van geeste lijken het onderwerp van politiaire on- dérzoekingen behooren uit te maken, in derdaad hij den wachtmeester aanwe zig was. al schijnt het haar aannemelijk, dat hij het onderscheid tusschen straf bare' en enkel immoreele handelingen niet bij voortduring voldoende in het oog heeft gehouden, hetgeen in een op sporingsambtenaar een fout is. Wel staat volkomen vast, dat een be denkelijke opvatting omtrent de taak der politie met betrekking tot gees telijken aanvankelijk heerschte bij den inspecteur der Koninklijke Ma- reschaussee. De commissie acht het juist, dat de procureur-generaal over het onderzoek tegen de pastoors in lichtingen van de zijde der mare chaussee verlangde. Zij spreekt echter haar afkeuring uit over de wijze waarop dit is geschied. Het is niet behoorlijk dat een meerdere een mindere gedurende V/2 uur een verhoor afneemt. Het, beroep van den minister, dat De Gier in die omstandigheden het proces verbaal heeft ondertcekend, zonder voor lezing daarvan te wenschen, acht de commissie weinig gelukkig. Mishandeling van een verdachte? DAT de zaak tegen winkelier B. van den aanvang af als civiel-rechtelljk was te onderkennen, acht de meer derheid der commissie op zijn minst ge nomen twijfelachtig. Nietteminmeent.de geheels commissie, dat de arrestatie van B. achterwege had behooren te blijven. Wat betreft de zaak tegen den arbPi "ér W., deelt de commissie de meening dat deze zaak onjuist is behandeld. Het ophouden in den nacht was ongemoti veerd. Er zijn sterke aanwijzingen, dat van een mishandeling van deze ver dachte geen sprake is. Onvoldoende contact De commissie besteedt daarna aan dacht aan het contact tusschen den procu reur-generaal en de officieren der Konink lijke Marechaussee. Zij is de overtuiging toegedaan, dat dit contact veel té wenschen heeft overgelaten, niet alleen in de zaak- Dss, maar ook in het algemeen. Dat het contact in het algemeeri onvoldoende was, kan tot op zekere hoogte verklaren, hoe wel niet rechtvaardigen, dat ook in de zaak-Oss niet tifdig aanraking is gezocht met het corpscommando. Het staat wel vast, dat de verhouding tusschen den vori- gen divisiecommandant en den procureur- generaal slecht was. Doch dit mocht geen aanleiding zijn om ook met zijn opvolger niet over dienstzaken te willen spreken. Wat het contort in zaak-Oss zelve betreft, betreurt de commissie het, dat aan de korpscommandanten geen mededeeling is gedaan van de opeenvolgende critiek op de brigade en dat eerst op 1 April daarvan mededeeling werd gedaan De commissie spreekt er haar leed wezen over uit. dat de procureur-gene raal de officieren der Koninklijke mare chaussee niet heeft ingelicht, toen hij ziin grieven aan den minister ter ken nis bracht. Op 1 April 193S heeft de minister van justitie tot zijn ingrijpen besloten. Zijn maatregel lag inderdaad op het terrein, waarop hii zelfstandig bevoegd was. Wel zou de tijdelijke ontneming van d^ opsporingsbevoegdheid tot een onhoud- baren toestand hebben geleid, indien de minister van defensie zijn toestemming niet had gegeven 'ot overplaatsing van het personeel, doch deze toestemming was blijkbaar mondeling verkre gen. Echter hoeft de minister van jus titie het wens.chelijk geacht eerst nog den insnecteur der Koninklijke Mare chaussee en den divisie-commandant in dp gelegenheid te stellen eventueels be zwaren tegen ziin maatregel kenbaar te maken Daartoe diende de conferentie an 1 Anril. Naar het oordeel van dn commissie had zulk oen bespreking •eeds in een eerder stadium behooren nlnnts te vinden. Dit laatste is ook daarom van belang, omdat de beide officieren blijkbaar nog niet een dag tijd hebben gehad om een oordeel over de zaak te vormen. Het heeft op de commissie een onaangename indruk gemaakt, dat de minister zijn besluit reeds had genomen voordat de beide officie ren geraadpleegd waren. Wel had de minister met den procu reur-generaal afgesproken, dat deze zijn nadere beslissing zou vragen, wanneer in de gedachtenwisseling met hen pun ten naar voren zouden komen, die aan leiding zouden geven tot herziening van ministers aanvankelijk standpunt, doch het ware juister geweest, indien de mi nister de beslissing tot na afloop van de bewuste conferentie had uitgesteld ten einde van het daar besprokene rustig kennis te nemen. De meerderheid der com missie kan in ieder geval niet inzien, dat het ontnemen van de opsporingsbevoegdheid, in dien dit al noodig was, met zoodanigen spoed moest ge schieden, dat het geen dag en geen nacht kon worden uitge steld. Overigens merkt de commissie op, dat de beide officieren, die aanvankelijk blijkbaar de zienswijze van den mini-s ter en den procureur-generaal deelden, binnen zeer korten tijd tot andere ge dachten zijn gekomen. De commissie meent, dat de leden der brigade-Oss zelf in de gelegenheid had den moeten worden gesteld ,om zich te verantwoorden, voordat de minister een maatregel nam, dien zij als een straf moesten aanvoelen en dien zij dan ook als zoodanig hebben opgevat.. De minister heeft gezegd zijn oordeel voor het over- groote deel te hebben geba seerd op stukken, afkomstig, van de brigade zelf. De com missie verschilt hierin met den minister van meening. Mededeelingen van de mare chaussee hadden bij een ver hoor al dadelijk een ander licht op verschillende punten kunnen werpen. De verhouding tot de gemeentepolitie f 7AT de verhouding tusschen rijks- en 1/1/ gemeentepolitie te Oss betreft, heeft de commissie de beide lezingen van opperwachtmeester Curfs en den. burge meester over hun wederzijdsche grieven vergeleken. Beide lezingen verschillen op belangrijke punten zeer sterk. Die van den burgemeester lijkt de commissie op som mige punten aannemelijker. Al deze pun ten zijn echter van ondergeschikte betee- kenis. De commissie acht het niet noodig ze te bespreken. Gelijk uit. het voorgaande is gebleken, zoo vervolgt de commissie, is de com missie van oordeel, dat leden van het personeel der hrlgade-Oss hii hun op sporingsonderzoek in verschillende za ken fouten hebben gemaakt. De meerderheid der commissie acht deze fouten evenwel van niet zeer ernstigen aard. Zeker kan niet gezegd worden, dat de briga de op hol geslagen is. Naar het oordeel van de meerderheid der commissie was het niet noodig ge weest aan de brigade Oss tijdelijk haar bevoegdheid tot opsporings onderzoek te ontnemen. Deze maatregel stond niet in een juiste verhouding tot de begane fouten. Hoewel niet als een straf bedoeld, maakte hij den indruk van een ernstige disqualificatie van de geheele brigade waaronder alle leden dier brigade, ook zij op wie de minister gecnerlel aanmer king had, moesten lijden. Naar de mee ning der meerderheid had de minister kunnen volstaan met een waarschuwing aan die leden der brigade, tegen wier optreden hij bezwaren had, gepaard gaande met het bevorderen van een meer doeltreffende leiding en een beter toezicht. Zij betreurt het, dat geen ern stige poging is gedaan om langs dezen weg de zaak tot oplossing te brengen. Het verhoor van De Gier beschouwt zij in ieder geval niet als een ernstige poging in deze richting, al ware het slechts omdat De Gier geen brigade commandant was. Voor overplaatsing van de geheele brigade bestond onvoldoende aanleiding. Dat er bij de geheele brigade een verder felijke mentaliteit zou hebben bestaan, acht de meerderheid in elk geval niet bewezen. Onrust in Oss EEN lid der commissie, dat reeds meermalen van een afwijkende meening heeft blijk gegeven, zon der het noodig te achten die meening overal te motiveeren, is van oordeel, dat de tekortkomingen van leden der bri gade ernstig genoeg waren om den ge nomen maatregel ten volle te rechtvaar digen. Naar zijn meening had met een minder ingrijpenden maatregel ook niet kunnen worden volstaan. Bovendien heeft de brigade zelf de uitwerking van 's ministers maatregel verergerd door min of meer demonstra- lief binnen de kazerne te blijven en zelfs geen 'surveillance-diensten meer te ver richten hetgeen wellicht begrijpelijk, doch in strijd met de bedoeling van den minister was. Bij de beoordeeling van den maatregel moet men voorts reke ning houden met de omstandigheid, dat er in de gemeente Oss ten gevolge van het optreden van de marechaussee een eenigszins zenuwachtige stemming heerschte. Dit kwam o.a. hierin tot uiting, dat de vader van één der jongens, die de marechaussee wilde hooren, zich deswege tot den burgemeester wenden de, de brigade aanduidde als de „Ge stapo". Zelfs was er sprake van een protest- vergadering tegen de handelwijze der marechaussee. De genomen maatregel was bij utistek geschikt om de rust te doen wederkeeren. Goede trouw verondersteld LOOPEN op dit punt de meeningen dus uiteen, de geheele commissie twijfelt er niet aan, dat de minister, toen hij zijn maatregel nam, van de noodzakelijkheid daarvan overtuigd was. Uit niets is haar gebleken, dat hij bij het nemen van zijn maatregelen andere bedoelingen zou heb ben gehad dan het bevorderen van wat hij beschouwde als een juiste uitoefening van de opsporingstaak der politie. Aan de goede trouw van den minis ter twijfelt zij dan ook niet. Wel meent zij op grond van de haar ten dienste staande gegevens, dat in de zaak van den H. het onderzoek had behooren te zijn voortgezet, doch deze meening be hoeft geenszins tot de conclusie te lei den, dat de minister zijn maatregel ge nomen zou hebben teneinde hervatting van dit onderzoek onmogelijk te maken. De commissie is integendeel overtuigd, dat de minister voor zulk een hervat ting geen aanleiding zag, al denkt zij zelve hierover aanvankelijk anders. Een overeenkomstige overweging geldt voor de zaak tegen pastoor B., waarin de gegevens, welke de commissie te barer beschikking heeft, overigens zoo onvol ledig zijn, dat zij zich over de al of niet wenschelijkheid van verder onderzoek geen oordcel kan vormen. Dat eenig opzet om een hervat ting van het onderzoek in deze zaak te voorkomen bij den minis ter heeft voorgezeten schijnt haar evenzeer onaannemelijk. De commissie staat nog een oogenblik stil bij het feit,-waarvan zij kennis kreeg door een mededeeling van een der Ka merleden, dat n.l. de gemachtigde van den minister, mr. Meyjes zich enkele da gen voor de behandeling van de zaken der maréchaussee door den Centralcn Raad van Beroep zich naar 's-Hertogen- bosch heeft hegeven om mr. Van der Burg te hooren. Mr. Van der Burg had aanvankelijk bezwaren zich voor de be handeling tegen een der partijen uit te laten, döch heeft later de vragen van mr. Meyjes welke eenige betwiste pun ten betroffen, tot diens bevrediging be antwoord. De commissie wil zich beperken tot de opmerking, dat zij het juister geacht zou hebben, indien het stellen van vragen aan dezen door de wederpartij opgeroe pen getuige achterwege ware gebleven, al ware het slechts omdat dan de schijn zou zijn vermeden, dat van de zijde van den minister werd getracht een getuige, die in eersten aanleg weinig stellig in zijn verklaringen was gebleken, een of andere instructie te geven voor zijn ver hoor in hooger beroep. Dit verslag is gedateerd op 8 Juni. Als bijlage wordt geproduceerd het rapport van de ambtenaren, die voor het depar tement van sociale zaken over de klach ten inzake, de jeugdwerkverschaffing een onderzoek hebben ingesteld. Buitenlandse!) weeroverzicht De luchtdruk daalt vanmorgen in bij na geheel West-Europa. Het gebied van hoogen luchtdruk bedekt nog een zeer groot gedeelte van den Oceaan, maar over de Britsche eilanden nam het aan zienlijk in beteékenis af, over Noord- Duïtschland handhaafde zich de hooge drukking, waardoor ons land vanmor gen juist tusschen twee maxima in kwam tc liggen. Dientengevolge werd de wind hier zwak on veranderlijk. In onze omgéving en Noord-Duitsch- land, is het zonnig en steeg de tem peratuur iets. Ovéi* het. Iberisch Schiereiland en Zuid Frankrijk ligt een vlakke depres sie, die daar plaatselijk onweer bracht, waarhij groote hoeveelheden neerslag vielen. Rochefort 27 m.m.). In geheel Frankrijk werd het koeler, evenals in Zuid-Duitschland. De depressie, die gistermorgen bij BERLIJN, 10 Juni Het Duitsche Nieuwsbureau bericht: Volgens de Italiaansche pers, hebben de Britsche militaire auto riteiten van het protectoraat Aden, de desbetreffende bepalingen schendend van de aanvullende overeenkomst op het Britsch- Italiaansche verdrag van 16 April 1936, getracht, zich meester te maken van de strategisch belangrijke stad Scebua aan de Ooste lijke grens van Yemen. De Imam van Yemen echter heeft, zoo wordt verder gemeld, de stad door een sterk expeditieleger laten ontzetten. Volgens dit bericht schrijft de „Volki- scher Beobachter": De gebeurtenissen in Yemen moeten gezien worden als on derdeel van een groot opgezet Britsch plan. dat moet dienen, de positie van Italië in de Middellandsche Zee te on dermijnen. Om deze reden vormt het op treden van Engeland de logische voort zetting van de politiek, welke haar zicht bare uitdrukking gevonden heeft in de sluiting van het Britsch—Turksche bondgenootschap. Tevens hoopt Enge land op deze wijze zijn geschokte posi tie in het Nabije Oosten weer te consoli- deeren. Bij zijn coup de main aan de Roode Zee is Engeland echter niet slechts op militairen tegenstand van Yemen doch nok op dien van de groote mogendheid Italië gestuit, die er niet aan denkt, zijn natuurlijke positie in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee te laten ondermijnen door Britsche putsch-po gingen. Drijvend droogdok moet voor Engelsche regeering versleept worden ROTTERDAM. 10 Juni. Aan L. Smit en Co's Internationalen sleep dienst te Rotterdam is door de Engel sche regeering opdracht verstrekt tot het sleepen van een drijvend droogdok van 31000 ton van Portsmouth naar het Oostelijk Middellandsche Zee-gebied. Het transport, dat in het einde van deze maand een aanvang zal nemen, wordt uitgevoerd door de sleepbooten ,Zwarte Zee", „Thames" en „Witte Zee". Personeel van 75 man zal misschien in staking gaan GOUDA, 10 Juni. Door de drie sa menwerkende bonden in het meubelbe drijf worden pogingen in het werk ge steld orn in verschillende bedrijven het collectief contract, dat met de werk geversorganisatie is afgesloten, verder door te voeren. De onderhandelingen hebben bij de firma Koole en Vis te Gouda geen be vredigend resultaat opgeleverd. Indien er in den loop van de volgende week geen accoord wordt bereikt, gaat het personeel op Maandag 19 Juni in sta king. Het personeel is georganiseerd en omvat 75 man. Engelschen bij het eerste treffen tot aftocht gewdongen. volgens Duitsch bericht BERLIJN, 10 Juni (D.N.B.). Naar het „Zwölf Uhr Blatt" uit Rome verneemt, is in Transjorda nië een opstand uitgebroken, wel ke tegen de Engelschen gericht is. In vele plaatsen zijn Engelsche vlaggen verbrand. De rebellen heb ben strategisch belangrijke punten bezet. Tusschen Engelsche troepen, die uit Palestina geroepen waren, en rebellen, zou reeds een gevecht hebben plaats gehad, waarbij de Engelschen tot den aftocht gedwon gen zouden zijn. HET VOLKENBONDSPACT STOCKHOLM, 10 Juni (Havas). De Rijksdag heeft besloten het Volken- bondspx'otocol te ratificeeren van 30 Sep tember 1938 betreffende de scheiding van het Volkenbondspact van het ver drag van Versailles. AMSTERDAM, 10 Juni. De directie van de N.V. Nederland- sche Vliegtuigenfabriek Fokker heeft, in verband met den korten levertijd van eenige onderhanden orders, dezer dagen opdracht ver leend voor den bouw van een groote montagehal voor vliegtui gen op de terreinen gelegen aan de oostzijde van het tegenwoordige fabriekscomplex. Tevens is besloten tot uitbreiding van het tegenwoordige constructiebureau en het verschaffen van een betere accom modatie aan de officieren cn onderoffi cieren van het militair toezicht aan bouw en aan de buitenlandsche com missies. De constructiewerken voor dc grooto hal zijn opgedragen aan de N.V. Hoi- landscho Constructie Werkplaatsen te Leiden, de uitbreiding van de gebouwen van hot constructiebureau, enz. aan de N. V. I.Tzerbouw te Amsterdam. Voor het uitvoeren der grondwerken en fun deeringen zal de aanbesteding binnen kort plaats hebben. Het is een gelukkig verschijnsel, dat door de belangrijke opdrachten welke do Fokkerfabrieken in uitvoering heb ben. verschillende Nederlandsche indu strieën van werk worden voorzien, Deze geheele nieuwbouw zal binnen 4 maanden gereed zijn, wij vernemen verder, dat de directie besloten heeft tot een belangrijke uitbreiding van haar anodiseer-installatie. in verhand met den seriebouvv van geheel metalen vliegt uigen. IJsland gelegen was, trokt Oostwaarts naar Noord-Scandiiïavië, waar de ba rometerstand nu snel daalde. De wind is aan de Noorsche kust krachtig tot stormachtig uit het Zuid-Westen cn er werden daar groote hoeveelheden neer slag afgetapt. (Kinn 22 m.m.). Op IJsland en de Faroor gingen de drukdalingen weer in stijgingen over, en ruimde de wind naar Noord-West. Uit Thorshavn werd 39 m.m. regen gemeld van Iersche terroristen Ontploffingen in brievenbussen en postzakken LONDEN, 10 Juni (Reuter) Ongeveer tien ontplof fingen in brievenbussen of op sorteeringsbureaux zijn gister in Londen voorgekomen, vier in Birmingham en een in Man chester, in elk dezer gevallen meent men, dat ontplofbare stoffen in den vorm van een bom gebruikt zijn. In het post kantoor van West-Londen deed zich een ontploffing voor in een postzak. Een man werd daarbij licht gewond. Een on middellijk ingesteld onder zoek leidde tot de ontdekking van nog vier „bommen" in postpaketten. Ook bij bet postkantoor van Lincoln zijn een aantal enveloppen ont ploft. Uit nadere berichten over de ont ploffingen blijkt, dat hier sprake is van een wijdvertakten aanslag der terroris ten van het Iersche Repnblikeinsche le ger, op de diensten der Posterijen. Zoo hebben brieven, welke bommen of brandbaar materiaal bevatten, en welke per post, verzonden zijn, een post zak in den Exprestrein Birmingham— Londen doen vlam vatten. Een conduc teur heeft den smeulenden zak uit den trein gegooid. Ook zijn ontploffingen te weeggebracht op hot sorteeringshurenu van Leicester. Ruim twintig brandjes zijn ontstaan in I^indonsche hiievenbus- sen, doch in de meeste gevallen kon hoi vuur gehluscht worden, alvorens het veel schade had aangericht. Evenals bij de vorige aanslagen van de I.R.A. schijnen de brandjes en ontploffingen door een zuur te weeggebracht te zijn. Verscheidene postbeambten liepen verwondingen op, hoewel niet van ernstigen aard, AMERSFOORTSCH EFFECTEN- EN ADMINISTRATIEKANTOOR N.V. WIJERSSTRAAT 13 TEL. 2437 Directie: H. VOLKERS Zaterdag 10 Juni 1939 11.15 uur. Inkoop Verkoop Chèque Berlün 75.20 75.40 Parijs 4.97 5.00 Brussel 31.98 32.05 Londen 8.79 8.81 Zwitserland 42.36 42.45 Cable New York 1.87* 1.88* Chèque Milaan 9.80 26.50 9.95 Duitsch bankpapier 27.50 zilver 29.50 30.50 loeristenmarken 50.50 Franscb bankpapier 4.97 5.03 Belgisch 6.39 6.45 Ëngelsch 8.78* 8.82* Zwitserscb 42.35 42.55 Amerikaanscb 1.87 1.89 Indisch 99.00 100.00 Handel«m*rken 7.25 8.25 Ponden /goud) 15.31 15.41 Dollars /goudl 3.14* 3.18* Gouder tientie» 12.68 12.78 GELDKOERS Prolongatie Particul. disconto: Daggeld: OMREKENINGSKOERSEN 9 Juni 10 Juni Londen Berlün Parijs Brussel /Belga) Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo NewYork/cablei Rome 8.79* 8.80* 0.75.30 U.75.50 4.9756 4.98* 31.98 42.36 39.27* 45.30 44.20 1.87% 6.45 32.02 42.40 19.32 45.35 44.2254 1.88 6.55 GOEDERENMARKTEN TARWE TE LONDEN De stemming kalm. Londen-grade levering: 10 Juni 9 Juni 10 Juni 9 Juni Manitoba no. 8 levering: Juli 22-5$ 22-7*$ Nov 22-11* $23-7* S Aug. 22-422-8$ Jan. 23-1* 23-4*$ GRANEN TE LIVERPOOL De stemming kalm. Mei Dec. NIEUW CONTRACT Juli 4-0 4-l*£ Dec. 4-5*£ 4-6*£ Oct 4-3 4-4 54 MAIS LA PLATA TE LIVERPOOL De stemming kalm. Juni 23-/ 23-/ Aug. 23-/ 23-/ Juli 23-/ 23-' verk. bet. waard. koop TSJECHISCHE OUD-OFFICIEREN BIJ BURGERLIJKE BESTUREN PRAAG, 10 Juni (Havas). In over eenstemming met von Neurath publi ceert de Tsjechische Regeering de vol gende regelingen betreffende de Tsjecho- Slowaaksche oud-officieren en oud onderofficieren: Zij zullen geplaatst wor den bij de burgerlijke besturen of in particuliere ondernemingen. Het is ver boden hen in arbeidskampen te plaat sen, evenals het hun verboden is dienst te nemen in buitenlandsche legers. Jood- sche oud-officieren en oud-onderofficie ren worden automatisch op pensioen ge steld en hehhen geen recht deel te nemen aan het openbare leven. SPORT EN SPF.L BUSSUM, 10 Juni Op den tweeden dag van het Internationale Concours Hippique te Bussum werden de volgen- resultaten bereikt: Concours voor rijpaarden elegantste rijpaard: lichtgewicht 1. Gidran Bilor van H. T. Modderman, medaille H. M. de Koningin. 2. Yucatan van Baron Braun. België. 3. Knight Commander van Luit. Baron van Lijnden. Zwaargewicht: 1. Kilifanny van Mad. Selle J. Leonard. 2. Champagne van haron van Lynden. 3. Ashenda van J. Waterloos, België. Concours onkelspan tuigpaarden: 1. Upacha van .1. II. Alta, Oudewlrdum. 2. Prospect van H. G. van Straten, Utrecht. 3. Roland van A. Stehouwer, Dubbeldam. Concours tweespannen: 1. Vincent, en Excellent van Gehr. v. d. Haar, Zeist. 2. Roland en Windsor van A, Stehou wer, Dubbeldam. Springconcours m.h.: 1. Kapt. .T. A. d_e Bruine, niet Ernica 0 ft. 82 sec. 2. Dezelf de met Kestrelle 0 ft 86 sec. 3. Hoette (Duitschland) op Lohtngrin 0 ft. 9S sec. 4. Ltn. Brantjes op Patrick 0 ft. 105 sec. 5. Res. Ltn. A. B. H. Vlielander 0 ft. 106 6ec. Cross country. Snèlhêldeparcour». Om den Beker van Bussum: 1. Wisselbeker en een prijs van Prins Bernhardt F. Mhers Pistorius, Nijmegen met Emy Hope 2 min. 9 sec. 2. jhr. C. Roell, 's-Gravenhage met. Miss Gibs 2 min. 24 sec. 3. Ltn. H. L. T. Ubbink, Ede met Show 2 min. 27 sec. 4. ma joor jhr. J. W. Gevaerts van Nieland Apeldoorn met Duke of Dubeek 2 min. 29 sec. 5. mcj. E. S. Taek den Koop met Mystery 2 min. 29 2/10 sec. Prinses- Juliana en Prina Bernhard woonden het avondprogramma bij.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3