NOG NOOIT ARIËL DENTA AMERSFOORTSCH DAGBLAD De president van Ned. Bank I stadsnieuws laat een waarschuwend woord hooren Menschlievende daad geëerd Alleen Huib Holsteijn Nieuwe beweging tegen den gulden Bescherm ons NATUURSCHOON TERREINRACES achter Kamplust Langhoff winnaar der achtste etappe De dienstplichtig soldaat H. Jongkind redde op 24 September 1938 een 5 jarig knaapje van den verdrinkingsdood Militair eerbetoon Advertentiën Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort Openbare aanbesteding A. v. d. W E G GEEFT WATER!! TUINSLANG Muziekschool MAISON HARTEL, SNOUCK.LAAN 2 TEL. 589 H. v. GALEN LAST MEUBELEN of INBOEDELS A. H. van NIEUWKERK Ie BLAD PAG. 4 AMfcKSLOOKISCH DAGBLAD ZATERDAG 10 JUNI 1939 FINANCIEEL OVERZICHI Vrees voor economische en financieele experimenten hier te lande. Onzekerheid over de politiek van het egalisatie-fonds. Ongeanimeerde stemming voor obligaties en pandbrieven EEN t'cid lang heeft het er naar uiteerien. alsof met het verdwijnen van het acute oorlogsgevaar de onrust op valuta-ge bied eveneens tot het verleden zou gaan be- booren. Men weet immers, dat de druk, waaraan de Europeesche ruilmiddelen in het algemeen en de gulden meer in het bijzonder tijdens de periode van politieke spanning bebben blootgestaan, uitsiuitend het gevolg was van de overbrenging van kapitaal van Europa naar de overzijde van den Oceaan uit vrees voor een oorlog of voor een nieu we „politieke verrassing", die dan speciaal tegen ons land gericht zou kunnen zijn. Toen deze bezorgdheid door den loop der gebeur tenissen niet gerechtvaardigd bleek te wor den. kwam de „kapitaals-lucht" autoirst-sch tot staan; het internationale aanbod van guldens verminderde en maakte zelfs plaats voor vraag naar het Nederlandsche devies, dat als zoodanig. politieke ovorweginven buiten beschouwing latend geen aanlei ding tot wantrouwen gaf En nu hebben we in de afgeloopen week, opnieuw een koers- dal ng van den gulden meegemaakt, die dit maal niet kan worden verklaard door den internationalen politieken toestand en waar aan dus andere motieven ten grondslag moe ten liggen. D t is inderdaad het geval. De beweging tegen ons ruilmiddel vindt haar oorsprong in overwegingen, die de positie van den gul den op zich zelf raken. Zii droeg derhalve een gevaarlijker karakter dan door de inter- nationaal-politieke factoren veroorzaakte druk. welke slechts van tjjdelijken aard pleegt te zjjn. De directe oorzaak van de flauwe stem ming van den gulden vormde het aftreden van minister De Wilde en de hiermede ge paard gaande geruchten over een reorgani satie van het Kabinet en zelfs over een regeeringscrisis. Men beschouwt het als een veeg teeken voor de financieele positie des lands, als de beheerder van 's Lands finan ciën niet de verantwoordelijkheid wenscht te dragen voor uitgaven, die de meerderheid van het Kabinet wil doen. Zijn heengaan zal, naar men vreest, den invloed dergenen, die de regeering stuwen in de richting van een „wat gemakkelijker financieele politiek" doen toenemen en het wordt geenszins uit gesloten geacht dat diezelfde experimenten op economisch en financiëel gebied, welke andere landen hoe langer hoe dieper in het moeras hebben gebracht, binnenkort ook hier aan de orde zullen worden gesteld. Gelukkig is het nog niet zoo ver en men mag zelfs hopen, dat onder de beproefde leiding van onzen Minister-President tfe gevaren, die 's Lands financiën en daarmede ons ruilmid del bedreigen tjjdig gekeerd zullen worden. Het jaarverslag van den President van De Nederlandsche Bank, waarin deze nogmaals krachtig stelling neemt tegen de economi sche, financieele en monetaire regeerings- maatregelcn, die thans in de meeste landen als „de hoogste wijsheid" gelden, had niet op een geschikter oogenblik gepubliceerd kunnen worden. Ztfn klemmend betoog zal hopelijk velen er toe brengen, zich reken schap te geven van de positie, waarin ook ons land is komen te verkeeren, doordien men ook hier reeds in sterke mate is afge weken van de grondslagen eener gezonde financieele en economische politiek. „Ook Nederland gaat voort, aan den invoer belemmeringen in den weg te leggen, on danks bet zeer uitzonderlijke belang, dat ons land wegens ligging, historie en aanleg zijner bevolking, bij het wereldverkeer en den uitvoer heeft. Ook in Nederland is het samenstel te onderkennen van toeneming der staatsuitgaven een lange rjj van groeiende budget-tekorten, depreciatie van het ruilmid del en druk op de consumenten en het parti culiere bedrijfsleven. Het doet merkwaardig aan. dat van sommige zijden een sneller voortgaan op den weg der zooeven bedoelde finan cieele en monetaire maatregelen bepleit wórdt, niettegenstaande de slechte resul taten in die landen, waar zü het meest consequent en in den grootsten omvang werden toegepast De door ons gecursiveerde alinea moet stel lig beschouwd worden als een ernstige waar schuwing aan het adres van degenen die de overheidspolitiek van „lending and spending" welke de Amerikaansche regeering tot haar devies heeft verheven en die de economische verhoudingen aldaar hoe langer hoe' meer hebben ontwricht, ook voor ons land toege past zouden willen zien. Het zou ons te ver voeren, de uiteenzet tingen van mr. Trip op den voet te volgen; zij hebben trouwens een ruime plaats inge nomen in de kolommen der verschillende bladen. De strekking van zijn betoog komt het duidelijkst tot uiting in de passage, waar in hij verklaart, dat het Nederlandsche Volk zich, onder de huidige omstandigheden, in het bijzonder voor het behoud van zijn hoogste goederen: zijn vrijheid en onafhan kelijkheid, aanmerkelijke grootere offers zal moeten getroosten dan waartoe het tot dus verre bereid bleek. Brengt het deze onver mijdelijke offers niet. d.wj:. blijft het zich vastklampen aan het behoud van zün nomi nale inkomsten, en weigert het. samen te werken tot een verlaging van publieke uit gaven. productie-kosten en kosten van le vensonderhoud, dan zullen de offers in grooteren omvang door de feiten worden op gelegd. Wjj teren in op ons kapitaal en onze reserves en in zekere mate is dat onder de tegenwoordige omstandigheden ook niet te vermijden. Doordat het juiste inzicht in den werkelyken toestand onvoldoende is doorgedrongen, neemt de intering echter een gevaarlijk grooten omvang aan. „Zooals de toekomst zich laat aanzien, zal ook het Nederlandsche Volk zün huidigen levens standaard niet kunnen handhaven". Het is geen „vroolük perspectief", dat de President der Nederlandsche Bank opent; het is echter beter, de waarheid onder de oogen te zien. dan de oogen voor den wer kelyken toestand te sluiten en in versneld tempo voort te gaan met een politiek, waar van het land later de wrange vruchten zal hebben te plukkert. HET fait. dat mr. Trip. In zün uiteenzet tingen het streven naar depreciatie van het ruilmiddel veroordeelt, schü'nt in directe tegenspraak te zün met de verdere waardevermindering, welke de gulden heeft ondergaan. Tijdens de periode, waarover het verslag van De Nederlandsche Bank loopt, is de goudwaarde van den gulden immers nog met ruim teruggegaan. Het is intusschcn de vraag, bf en in hoeverre de President van de Nederlandsche Bank het in zün hand heeft, invloed te oefenen op de valuta-politiek van het Egalisatiefonds, althans wat de groote lijnen hiervan aangaat. Men kan zich, ge zien de bovenbedoelde uiteenzettingen in het joo*va«slag, toch nauwelijks indenken, dat deze politiek zijn goedkeuring zou wegdra gen. Zoo heeft het de aandacht getrokken, dat bü de jongste koersdaling van den gulden de interventies van het Egalisatiefonds de stüging van den dollar tegenover den gul den aanvankelijk eerder in de hand heb# n gewerkt dan dat zij deze hebben verhin derd In dit verband vraagt men zich af. of men hierbij te doen heeft met een welbe wuste politiek, die ten doel heeft, de waarde van den gulden kunstmatig laag te houden, met het oog op ons buitenlandsch handels verkeer. Het Egalisatiefonds heeft zün ifgifte-koers voor dollars in een snel tempo erhoogd tot 1.88 3/8. d.i. dezelfde koers, waartegen het fonds tydens de periode van politieke spanning den gulden heeft ge steund. Er zyn aanw'üzingen, dat krachtige steun op een lager niveau even effectief, zoo niet nog meer doeltreffend zou zün geweest, omdat de internationale baisse-speculatie daardoor meteen zou zün afgeschrikt, ter- Ü1 nu eerst later een herstel van den gul den is ingetreden. De jongste beweging tegen den gulden heeft zich voornamelijk tot de wisselmarkt zelf beperkt en heeft niet tot belangrü'ke verdere kapitaal-onttrekkingen aan ons land geleid. Ooit de geldmarkt heeft er weinig invloed van ondervonden: alleen het parti culiere disconto is een kleinigheid opgeloo- pen, maar het beweegt zich nog op het ab normaal lage niveau van ca. *-, pet. In zijn jaarverslag heeft mr. Trip de mogeiykheid nder de oogen gezien, dat de interne situa tie a gesch A -1 var het wectrekken van het vreemde geld - aanleiding zou geven tot een verkrapping van de geldmarkt Mocht dit inderdaad geschieden, dan zullen daar uit z. i. de consequenties voor de ontwikke ling van den rentevoet getrokken moeten worden, al zal het aanbeveling verdienen een zekere geleidelijkheid bü de ontwikkeling te bevorderen. Een streven, om door kunst matig ingr'u'pen den abnormaal lagen rente stand van den laatsten tü'd te handhaven, moet als ongezond worden verworpen en is op den duur tot nvslukking gedoemd. Hier mede verklaart mr. Trip zich dus een tegen stander van de „politiek van goedkoop geld", in verschillende andere landen En geland, Frankrük wordt aangeprezen en toegepast, als middel tot stimuleering van de conjunctuur en... tot goe'dkoope finan ciering van de geweldige staatsuitgaven. Meer dan het wantrouwen tegen den gulden is het vermoedelijk de vrees voor stüging der geld- en kapitaalrente, welke tot een verdere inkrimping van zaken op de binnen- landsche obligatie- en pandbriefmarkt heeft geleid. Van de ziide van het publiek worden slechts weinig orders geplaatst en aanvanke lijk ovePhccrschte het aanbod, hoewel de Riiksfondsen en de groote instellingen, die voortdurend behoefte aan beleggingsmate riaal hebben, als gegadigden bleven optre den. Per saldo trad dientengevolge een lich te koersverbetering in. Voor de nieuwe Fransclhe staatsleening waarop de inschrijving deze week openstond, was de belangstelling maar matig. In het buitenland wordt <hct crediet van den Fran sehen Staat nog altiid minder hooog aan geslagen dan in Frankrpk zelf en men mag dan ook aannemen, dat het grootste deel der hier uitgegeven tranche in Fransche handen komt. Op de aandeelenmarkt heerschte in de eerste dagen der week nog een soort van .inflatie-stemming". Nadat de koersen waren opgeloopcn, kromp de handel echter aan merkelijk in. Toen de gul'den een herstel aantoonde en tegelükertyd de politieke si tuatie wat minder gunstig beoordeeld werd, kreeg een flauwe tendenz de overhand. Hieronder volgt het overzicht van het koersverloop: 3 Nederland 96/05, 86, 85%. 3 Nederland '36 9898%, 98%. 3% Ncdeiland '37 3214, 91%. 92%. 3143 Nederland 96 34 96%. 9614. 214 N.W.S. 72%. 7373%. Koloniale Bank 168%, 174. 173%. Ned. Handel Mü. 130*4. 13314. Handelsver. „Amsterdam" 433%, 440, 429. Javasche Cultuur 206, 209, 208. Ver. Vorstenlanden 90%, 96, 94 Deli Batavia 156. 14 6 34- Dcli Mü. 214, 220, 206. 207. Cenembah 1.. 182. 179. Amsterdam-Rubber 195J4. 19914. 193%. Oost Java Rubber 10014, 104, 99, 99>4. Serbadjadi 89J4. 91%, 90. Holland Amerika Ly'n 102. 104, 102%. Ned. Scheepvaart Unie 119, 122J4, 118J4* Kon Petroleum 316^. 321. 313*4. Unilever 136%. 140V4, 135%. Philips' 201. 208. 196. Bethlehem Steel 43%, 44%, 43%. U.S. Steel 36%, 38«/16, 37%. Een vereeniging van natuurwachters is noodig De heer J. A. C. Spoel schrijft ons na mens het bestuur van V.V.V.: DE steeds toenemende verontreini ging en vernieling van het na tuurschoon in de omgeving onzer stad, gevoegd bij het voortdurend gevaar voor het ontstaan van bosch- en heide branden, heeft er toe geleid dat zich ook in Amersfoort de behoefte doet gevoelen om de natuur in bescherming te nemen. Deels door onachtzaamheid doch, betreurenswaardig genoeg, ook door baldadigheid en kwaadwilligheid wordt immers niet alleen voortdurend belangrijke schade toegebracht aan beplantingen, banken en ten gerieve van den wandelaar en fietser aange brachte wegwijzers, doch wordt ook MOTORSPORT Ruim 50 renners zullen aan den start verschijnen TT OEWEL de motorwedstrijd Hol- tl land—België ons nog versch in het geheugen ligt. wacht ons morgen wederom een sportevene ment. dat ongetwijfeld vele motor rijders naar het wedstrijdterrein zal lokken. De motorsport, is de laatste jaren mede door de T.T.-races te Assen en de succesvolle ritten van de Hollandsche cracks., met sprongen omhoog gegaan. De Motorclub „Amersfoort en Omstre ken", welke niets onbenut laat om deze tak van sport nog meer populair te ma ken, heeft voor Zondag op het bekende circuit achter hotel Kamplust, waar al menige felle strijd is gestreden, nationa le terreinraces georganiseerd. Ruim 50 renners, vrijwel allen met een goede klank in de motorwereld, heb ben zich in laten schrijven. In de morgenuren verschijnen de junioren aan den start. Des middags is het woord aan de senioren. Wij noemen onder hen on zen stadgenoot Joop Bovée op zijn 2V2 liter Vglpcette, Dick Renooy met zijn 500 c.c. Evsink. Voorts van Rijn (Velo- ccttc) en Karei van Brecncn (Éysink) in de 350 c.c. klasse. Tenslotte geven wij nog de namen van den Eysinkrijder Ver- kerke, Vink (Vclocette 250 c.c.) en de Matchlëssrijder Karei van Eijs in de zware klasse. Alleen deze rijders waar borgen al een spannenden .strijd tot het einde. Door het parcours minder zwaar te maken dan in den vorigen wedstrijd, toen vele machines onklaar raakten, hoopt men alle rijders in den strijd te houden. Men heeft wel een heuvelrand in het parcours opgenomen, terwijl men in omgekeerde richting moet rijden. Een maatregel, welke toe te juichen is, waardoor ook zij. die reeds aanwezig waren bij de vorige race, een zoo goed als nieuwe parcours zullen zien. Het tra ject heeft een lengte van 3Vk K.M. De cracks op de zware machines zullen dit 17X moeten afleggen, de renners op de lichtere motoren 15 X. De junioren behoeven dit slechts 12 en 10 maal te doen. Van iedere catego rie is naast de prijzen, welke uit kunst voorwerpen bestaan, nog een extra prijs heschikhaar gesteld voor de beste pres tatie. Ongetwijfeld is dit een stimulans, om zich geheel te geven. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce voorkomende in dit blad. DE RONDE VAN DUITSCHLAND SPORT EN SPEL Soesterkwartier naar de Domstad In Utrecht staat Samos A klaar om de speeltuinbewoners, waartegen zij hun eersten wedstrijd verspeelden, een warme ontvangst te bereiden. We zul- ien echter hopen dat de groenwitten, nu ze den kampioenstitel voor 'het grij pen hebben, het er goed afbrengen. Dc opstelling luidt: Dame s: G. v. Dolder, M. van Empe- len, W. Roeland, J. Bauhaus, R. Rel- lingert en H. Snijder. Reserve: K. van Dijk. Heercn: B. Gerritsen, W. Boon, H. Uos aanv., E. Kraak, P. de Gunst, C. F.shof. Reserve: H. de Kruiff. V.Z.C. n—A.Z. en P.C. III 5—1 In Veenendaal speelde 't derde zeven tal van A.Z. en P.C. tegen V.Z.C. II. Hoewel onze stadgenooten met een goed doelpunt van Spanjerdtshorg de leiding namen, maakte de thuisclub nog voor de rust gelijk (1—1). In de tweede helft was V.Z.C. II over wegend sterker. Vrij spoedig namen de gastheeren de leiding om daarna ge leidelijk den stand tot 51 op-te voeren. VAN SWOL VERLIEST TE PARIJS PARIJS, 9 Juni (A.N.P.) Onze land genoot van Swol verloor in de eerste ronde van de internationale kampioen schappen van Frankrijk van den Franschman Abdelsalam na feilen strijd in vijf sets. Abdelsalam won met 4—6, 6—3, 3-6, 6—4, 6-3. WEEXEN, 9 Juni (A.N.P.). De acht ste etappe van de ronde van Duitsch- land leidde van Passau naar. Weencn over 330 k.m. De renners ondervonden veel hinder van onweersregen. Langhoff won in de sprint te Weenen in den tijd van 8 uur 59 min. 20 sec. De uitslag luidt: 1. Langhoff (Duitschland) 8 uur 59 m. 20 sec.; 2. Spiessens (België); 3. Choc- que (Frankrijk); 4. Schild (Duitschland), 5. Scheller (Duitschland); 6. Wengler (Duitschland); 7. Bautz (Duitschland); S. I^chat (Frankrijk); 9. Jakobsen (De nemarken) allen zelfden tijd. Algemeene rangschikking: 1. Umbenhauer (Duitschland) 57 uur 16 min. 23 sec.; 2. Scheller (Duitschland! 57 uur 20 min. 45 sec.; 3. Zimmerman 'Zwitserland) 57 uur 20 min. 51 6ec.; 4. Bautz (Duitschland) 57 uur 24 min. 38 sec. 5. Oubron (Frankrijk) 57 uur 25 min. 44 sec.; 6. Thierbach (Duitschland) 57 uur 27 min. 35 sec.; 7. Wierinckx (Bel gië! 57 uur 34 min. 2 sec. 1. Duitschland (diamant) 162 uur 37 min. 3 6ec.: 2. Zwitseland 162 uur 53 m. 12 sec.; 3. België 162 uur 53 min. 47 sec. 4. Frankrijk 163 uur 9 min. 44 sec.; 5. Gemengde ploeg 164 uur 2 min. ENGELAND—ZWEDEN IN NOVEMBER A.S. LONDEN. 9 Juni (A.N.P.). De En gelsche voetbalbond heeft besloten het Zweedsche elftal uit te noodigen voor den jaarlijkschen landenwedstrijd, die in het begin van November zal worden gespeeld. Het vorige Jaar was Noorwegen de gas-t. AAN den dienstplichtigen soldaat H. Jongkind van het 5e R.I. is hedenmorgen de bronzen eerepen ning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift uitge reikt in verband met het redden van een drenkeling uit het water van het Spui op 24 September 1938. De uitreiking geschiedde voor het front van de troepen op het voorterrein van de I.odewijkkazerne. Aanwezig door allerlei andere ongewenschte han delingen geweld aangedaan aan de rust en de verpoozing waarvan men in onze natuurrijke omgeving wenscht te ge nieten. Het natuurschoon, gemeengoed van alle Amersfoorters en van hen, die onze stad voor korter of langer tijd als vaeantie-oord hebben verkozen, vraagt om bescherming tegen lien, die zich blijkhaar geroepen ge voelen om aan het aantrekkelijke van de bosschen en de onvolprezen heidevelden schade toe te brengen. Op alle Amers foorters, op allen die de verontreiniging en de vernieling van het natuurschoon met leede oogen aanzien, rust de verplichting om daadwerkelijke hulp bij de bestrijding van dit ..groeiende kwaad" te verleenen. Op Maandag 12 Juni a.s. des avonds 8 uur zal in „Concordia" (Langestraat 113) een propagandavergadering belegd wor den met de bedoeling om, in navolging van hetgeen 00 dit gebied reeds met zeer gunstige resultaten in het Gooische Na tuurreservaat gedaan werd. te trachten ook in Amersfoort tot de oprichting van een z.g. „natuurwachtvereeniging" te geraken. De heer ir. W. Burdet, hoofdleider der „Natuurwachten" zal op deze vergadering doel en werkwijze der Natuurwachtvereeni ging nader uiteenzetten. Amersfoorters, indien U met ons streven instemt, wil dan van deze instemming blijk geven door het bijwonen van deze vergade ring. Uwe aanwezigheid zal op bijzonaeren prijs gesteld worden. waren o.m. kolonel A. de Vries, com mandant van de VUIe Infanteriebriga de, de niet ingedeelde officieren van het regiment, de heer Hansma en fami lie en ook zijn vijfjarig zoontje. Jan Hansma, dat door Jongkind uit het water gered werd en nu de plechtig heid stram in de houding bijwoonde. Majoor C. Reijnierse presenteerde het eerste bataillon het 2e bataillon van het 5e R.I. bevindt zicli aan de grens aan den regimentscommandant, lui tenant-kolonel J. W. v. d. Lelv, waarna deze inspectie hield. Onder het spelen van het volkslied door de stafmuziek van het 5e R.I. on der leiding van kapelmeester J. R. v. d Glas, las de kapitein-adjudant E. Wolt huis het Koninklijk besluit voor. Hier na hield luitenant-kolonel v. d. Lelv de volgende toespraak tot Jongkind: Jongkind! Op 24 September van het vorige jaar reed gij in een auto nabij de Koppel poort. Gij zaagt een oploop van men- sc-hen op en nabij de brug. welke zich daar bevindt, en op eenige meters af stand van 'een sluis een kind in het wa ter. Gij laat dadelijk stoppen, springt er uit..Een kind in het water!" De toe stand ter plaatse was u niet bekend. Vóór u bevond zich de steil uit het wa ter oprijzende sluis, rechts en links de eveneens steile, gepleisterde en van slik glibberige wanden van de sluis- kolk. Zeker, gij waart een geoefend zwem mer, maar hoevelen onder de toeschou wers zullen evenals gij, geoefende zwemmers geweest zijn? Zij deinsden er echter voor terug om dezen sprong te wagen in het inktzwar te water, dat bezwangerd was'met slib en rioolvuil. Niet alzoo deed gij! Zonder u té be zinnen of en hoe gij straks weer uit deze kolk zoudt komen, alleen bezield met den wil om het leven te redden van het vijfjarige knaapje, dat daar bezig was weg te zinken voor uw oogen, ontdeed gij u van veldjas en kwartier- muts, vergat zelfs uw horloge af te leg gen en sprong over de brugleuning in het water. Gij kondet niet weten en weet waarschijnlijk thans nog niet. dat zich op ongeveer 1.50 meter onder de oppervlakte van het water een beton nen vloer, bedekt met een dikke laag modder, bevindt, dat die vloer ondei de brug plotseling eindigt om over (e gaan in een vijf meter diep gat, ontstaan door het uit de sluis neerstortende wa ter bij het spuien. Gij hebt zonder twij fel door uw koene en zelfverloochenen de daad het leven gered van Jan Hans ma en u daardoor gedragen, zooals het een Hollandschen jongen in het alge meen en een soldaat in het bijzonder betaamt. Jongkind! Ik wenscli je van harte ge luk met je welverdiende Koninklijke Onderscheiding, de mooiste onder scheiding die een mensch in vre destijd kan verwerven en het is mij een groot genoegen je die op de borst te mogen spelden. Na de eerc-penning opgesneld te heb ben, richtte spreker zich tot den troep met de woorden: Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten! Niemand van ons weet met zekerheid hoe hij zal handelen in de omstandig heden. waaronder Jongkind zijn red ding verrichtte enn zijn leven in de waagschaal stelde, om dat van een an der te redden. Laten wij ons echter zijn daad ten voorbeeld stellen, want durf en zelf verloochening zijn onontbeerlijke eigen schappen voor een goed soldaat! Een driewerf hoera! voor den redder! dat hii leve...! Nadat kolonel de Vries Jongkind per soonlijk gecomplimenteerd had, trad de vader van .Tan Hansma naar voren om hem namens zijn vrouw en familie har telijk te danken voor het redden van zijn kind. Ook de kleine Jan gaf zijn redder een hand en overhandigde hem het loffelijk getuigschrift. Majoor Reijnierse complimenteerde Jongkind namens de officieren van het eerste bataillon. Vermelden wii nog dat de drie com- pagniën resn. gecommandeerd werden door de kapiteins Termaten, Kerling en Geensen. Ook de res. ma.i. Detmar en kapitein Huyszoon wenschten Jongkind geluk met zijn menschlievende daad. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van 'het water in Pesie's bad was hedenmorgen 72 gr. F. of 22 gr. C. op Dinsdag 13 Juni 1939, des middags 12 uur, voor de le vering van onderstaande artikelen, gedurende het 3e kwartaal 1939. Tarwebrood, roggebrood, gerookt spek, schenkel- vleesch, rundvleesch, stroop, azijn, aardappelmeel en kar nemelk. Gesloten inschrijvingsbil jetten moeten zijn ingekomen op 13 Juni 1939 des middags 12 uur. Opening der biljet ten onmiddellijk daarna, waarbij de inschrijvers des- ge wenscht tegenwoordig kun nen zijn. Maandelijksche betaling per kas. Inlichtingen op het bureau van gemeld R.O.G. van 912 en 24 uur. OFFICIEELE CRISISPUBLICATIE TEELTPREMIE VLAS OOGST 1938. De Nederlandsche Akker- bouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van den oogst 1938. hetwelk met inachtne ming van de dienaangaande gestelde regelen werd ver kocht in het tijdvak van 1 Maart 1939 tot en met 30 April 1939, alsmede voor vlas van dien oogst hetwelk op 30 April 1939 nog onver kocht en in onbewerkten toestand aanwezig was, een teeltpremie zal worden uit gekeerd. Deze teeltpremie zal per kg gerepeld vlas een zooda nig bedrag beloopen als overeenkomt met een ge middelde premie van f 37.50 per ha. OFFICIEELE CRISISPUBLICATIE STEUNVERGOEDING ERWTEN EN BOONEN. De Nederlandsche Akker- bouwcentrale maak» bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938. gedenatureerd van 5 tot ei! met 10 Juni 1939, voor groe ne erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan de standaardmonsters van de kwaliteitsklassen A. B of C, respectievelijk f 2.90, t 2.40 en f 1.90 per 100 kg zal bedragen en voor voe dererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld f 1.40 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in hetzelfde tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan_ de kwaliteitseischen, zal f 1.50 per 100 kg bedragen. Makelaars J. Menko Zn. zullen publiek verkoopen op a.s. Dinsdag 13 Juni des v.m. 9 uur ten verzoeke en ten huize van den Heer Joh. v. d. Berg, Kamp 34, den zeer netten Inboedel, w.o. huiskamer- en slaapka mer-ameublementen, antiek schrijfbureau, idem kist, staartklok en eenig oud por- cclein, linnen- en penant- kasten, klokken, pendules, over. en vitrage-gordijnen, tafels, stoelen, spiegels, schilderijen, lampen, karpet ten, gebloemd tapijt en vloerzeil, ledikanten met toebchooren, koper etalage, loopers, zeer veel kinderspeel goed, boeken, serviezen, in- zinkbare trapnaaimachine, theekasten, beelden, enz. Bezichtigen Maandag 12 Juni 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. TEGEN WAGENZIEKTE. Norittabletten, Carboviet, Peremesin. Langestraat 23. Tel. 217 EN U KRIJGT BLOEMEN EN VRUCHTEN. VAN 18 O. AF. PNierop La\rc£sm. QOJisL.268 D.K.W.R.T. f 245.—. Goed koop!!! Handig!!! Taai!!! Zuinig U Geen pers. bel.M Komt zien naar de zoo juist gearriveerde nieuwste modellen. HUIB HOLSTEIJN AMERSF00RTSCHE A. J. C. MOOY Einddiploma Conservatorium Juiianalaan 13 Groene Carbolineum kleurecht 40 ct. per K.G. HET VERFHUIS JO WOERDMAN Tel. 146 Naast Heck's Lunchroom werd U AANGEBODEN een motor als 350 c.c. kopklepper. Hèt moderne motorrüwiel luxe uitvoering, geen speciaal, export" model doch: Lucas magdyno-verlichting, forsche kop lamp, stuur op rubber, chroom tank met dash board, breede spatschermen, bagagedrager, 4 versnellingen, voetschakeling, dub- X E JE bele uitlaat, onverwoestbaar slechts Otu» Linnen Deux-pièces - Mantels Costuums en Costuumrokken Utrechtscheweg 79, TeL 519 AMERSF. TANDHEEL INSTITUUT UTRECHTSCHEWEG 11 (geb. Ons Belang) J. HOFMAN Tandarts Spr. 10-12 en lH-3% (behalve Zaterdags) Maandag en Woensdag ook 's av. 6V£—8% Particulier Spreekuur 4—5 behalve Zaterdag. WENSCHT U publiek te verkoopen, dage lijks kunnen deze worden bijgevoegd in ons Verkoop lokaal, Beekensteinschelaan No. 10 Beëcdigd makelaar Taxateur Beekensteinschelaan 10. TeL 543. Meer dan 36 jaar leest Amersfoort'! Burgerij het

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 4