Liberalen vergaderen =z<Jl Onregelmatigheden bij de steunuitkeering VAN RAALTE Oppositie tegen gemeentebeleid Slotvergadering EXAMENS DE HANZE REIKT DIPLOMA'S UIT PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Negen ruiters reden 315 k.m. Zilveren medaille Begrijpelijk verzoek Rijkskweekschool Burgemeester in arrest Leeft Ir. de Wit nog? Korporaal nam bereden politie gevangen 3e BLAD PAG. 2 AMEKSFUORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 JUNI 1939 Mevrouw J. Fortanier de Wit en de heer W. J. W. C. Bakker voerden het woord DE afdeeling Amersfoort van de Liberale Staatspartij hield gisteravond in Amicitia een bijeen komst in verband met de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Sprekers waren mevrouw J. Fortanier de Wit, lid van het Hoofdbestuur en de heer W. J. W. C. Bakker, ge meenteraadslid alhier. De vergadering stond onder lei- dina van mr. G Kruijsse. Mevrouw Fortanier de Wit ging in den aanvang van haar rede na, hoe men alom kan zien, dat de tegenstel ling tusschen liberalisme en de stroo ming van den massamensch, waaron der fascisme, nationaal-sociallsme en communisme te verstaan, steeds groo- ter en verderfelijker wordt. De liberalen zijn overtuigde demo craten, hetgeen niet zeggen wil dat zij iedere staatsinstelling toejuichen. De mocratie beteekent niet door het volk geregeerd te worden. De liberalen vat ten democratie zoodanig op, dat de bekwaamste menschen de hoogste pos ten bezetten. Spr. achtte het verheu gend, dat bij de verkiezingen voor de Prov. Staten bewezen is, dat 03 van ons volk geen extremisme wil. Men moet echter bedenken, dat de hervor- mingsdrang veel grooter Is dan de 7 die daartoe wel overgegaan is. Spr. becritiseerde het regeeringsbeleid, dat er nauwkeurig op gericht is. om. alles wat ons volk verdeeld houdt, naar voren te brengen. Deze sectari- ache regeeringspolitiek uit zich op al lerlei gebied, o.a. onderwijs, economie etc. De liberalen wcnschen geen onge breidelde concurrentie op economisch gebied, maar zij willen niet mee op den weg, welke Socialisten en Katho lieken in de huidige regeering daar- .voor gekozen hebben. Verschillende bezwaren nam spreek ster onder de loupe naar aanleiding van den brief, dien koning Leopold van België in verband met den kabi netscrisis geschreven heeft aan zijn eer- Sten minister. Krachtig moet stelling genomen worden tegen het gevaar van de po litieke groepeeringen, \telke in de eer ste plaats de verdediging van eigen belangen eischen. Op godsdienstig ge bied uit zich dit gevaar vooral, aldus spr. Bepaalde groepen zijn nog heele- hiaal niet klaar om de democratische f;edachte uit te dragen. Dat is nog on- angs gebleken bij de relletjes van R. K. studenten in verband met filmver- tooning en bijeenkomsten voor een be paald streven. Spr. bepleitte een gezonde samen- Werking tusschen jongeren en ouderen hetgeen het liberalisme alleen maar ten goede kan komen. Ook de vrouw dient hierbij op gelijke wijze ingeschakeld te worden. Tenslotte weidde mevrouw Fortanier uit over de politieke partijen in ons land. Zij vergeleek daarmede het libe ralisme en kwam tot de slotconclusie, dat liberale politiek ook nationale poli tiek is. Gemeentebeleid HET gemeenteraadslid, de heer \V- J. W. C. Bakker, had als onder werp „Gemeentebeleid". Hij ging ra wat onder een goed gemeentebeleid ta verstaan is uit liberaal oogpunt, o.a. bevordering van het welvaartspeil, be strijding van de werkloosheid, deskun dige voorlichting en behartiging van gemeentebelangen, het kweeken vap financieële en stoffelijke reserves in jaren van voorspoed, goede samenwer king etc. Hoewel spreker, weet, dat vooral in deze jaren gemeentebeleid moeilijk is en hoewel hij aanneemt, dat men van goeden wille is, moet hij toch vaststel len. dat niet in voldoende mate aan de billijke liberale eischen tegemoet geko men is. Reeds jaren strijdt spreker mei de wijze van financiering van de bedrij ven in onze gemeente. Gas- en waterlei ding hebben groot e winsten moeten maken voor. doeleinden, waarvoor ze niet bestemd waren. Zij hadden den Saeverbruikers ten goede moeten omen en dat is niet gebeurd. Het is ontoelaatbaar, dat de gemeente haar bedrijven misbruikt om door hoo- ge tarieven andere lekken te stoppen. Erger wordt het nog, wanneer b.v. een Dienst van Openbare Wer ken ruim 10.000 winst gaat maken. Want dit is een fictieve winst, die voor andere doeleinden in gewonen dienst uitgegeven wordt. Deze vestzak-broekzak politiek geeft wel een somber beeld van de wijze van financiering. B. en W. hebben gevraagd aan de raadsleden, die kritiek hadden en be zuinigen wilden, zelf de punten, waar op men zou kunnen bezuinigen, aan te geven. Spreker acht dit niet op den weg van de raadsleden. Dat moeten B. en W. met hun staf van ambtenaren zelf kunnen doen. Den liberalen wordt verweten, dat zij steeds maar bezuinigen willen. Zij wil len echter reorganiseren. De werkloos heidsbestrijding laat ook te wenschen over. Nog veel meer kan bereikt wor den door grooter souplesse van het ge meentebestuur op het gebied van cLe „Meer-Werk-Actie". Spreker belichtte aan de hand van voorheelden, dat men niet voldoende cip belangen van onze stad en haar inwo ners behartig!. Een merkwaardig verschijnsel is, dat B. en W. voor futuliteiten veelvuldig gaan procedeeren, waar men met min* nelijke schikking meer had kunnen be reiken. Spreker zwaaide lof toe aan zijn col lega, den heer van Gent, met wien het immer prettig samenwerken is, dank zij ook zijn groote ervaring. Hij hoopte, dat in de toekomst het ge meentebeleid zoodanig zou zijn, dat de liberalen niet steeds in de oppositie zouden behoeven te zijn. Spreker besloot met een opwekkend woord. Mr. Kruijsse besloot de bijeenkomst met een woord van hartelijken dank voor het gesprokene. Van de Jongelingsvereeniging op Gereformeerden Grond slag „Dr. Bavinck" De Jongelingsvereeniging op Geref. grondslag „Dr. Bavinck" hield gister avond haar slotvergadering op een feestelijke wijze, om daarmede tevens de wintercampagne af te sluiten. De Voorzitter, de heer G. Yeenendaal opende met gebed en heette de aanwe zigen hartelijk welkom. Nadat de heeren J. Kruithof en A. Vonk eenige stukjes hadden voorgedragen, werd een declamatorium „Oorlog" ont leend aan Z. Afr. Text van Jan Celliers e.a. uitgevoerd. De declamator, de heer W. Tli. Yernhout, werd begeleid door den heer de Boov op het orgel, en door mcj. Vernhout. die op uitnemende wijze de bijbehoorende liederen zong. Daarna werd door den heer J. Smalle- broek een naamraadspel verzorgd en door de heeren Vernhout, v. d. Schaaf, van Buuren en van Leeuwen het stuk getiteld „De Muzikale Beklaagde" opge voerd. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de heeren de Booy en van Leeu wen. Tenslotte wekte de voorzitter op om met vernieuwde ijver het werk weer aan te vaneen waarna hii od de gebrui kelijke wijze dezen zoo goed gesiaagden avond sloot Te Utrecht slaagden voor het docto raal examen geneeskunde le gedeelte onze stadgenooten: Mei. E. Hinse en de heeren A. B. We ber en I. de Jongh. Te 's-Gravenhage slaagde voor akte A Voorbereidend Onderwijs (kleuterzorg) onze stadgenoote mej. P. Eppenga. FRUIT- EN GROENTENVEILINO 9 Juni 1939 Aardbeien 20—51, Roode bessen 41—45 Druiven 72, Kruisbessen 3, Perziken 3 11, Tomaten 1625. Asperges 3815, An dijvie 41—72, Bloemkool 415, Dubb. boonen 3053, Doperwten 36, Peulen 22 —26, Komkommers 2—8, Bieten 3240, Wortelen 48. Postelein 36. Rabarber 4980, Radijs 1621. Sla 512, Spinazie 1560. Aardappelen 20—81, Seldery 5 20, Peterselie 6—11, Look 57. EIERVEILING Aanvoer pl.ra. 70.000 stuks. Witte eieren f 3.10 tot 3.50. bruine 3.40 tot 3.75, Eendeieren 2.70. Aan hen, die slaagden voor het Middenstandsexamen Een begin, géén einde! DE R.K. Middenstands Handels avondschool „De Hanze" heeft gis teravond op eenigszins officieele wijze de diploma's doen uitreiken aan hen. die slaagden voor het midden standsdiploma. Tot dit doel had een opgewekt ge zelschap zich verzameld in een der zalen van De Wapenroem. De voor zitter, de heer L. A. A. van Hamers- veld sprak hier een hartelijk wel komstwoord. Hij wenschte de ge slaagden geluk met hun succes: „Een middenstander, goed geschoold en dus berekend voor zijn taak, zal het hoofd kunnen bieden aan de vele moeilijkheden, die hii op zijn pad ontmoet" Ook wijdde hij enkele woorden aan den ijver der onderwijzers, die er voor zorgden, dat deze cursisten een goed figuur maakten. Onder de afgewezen cursisten waren er verschillende, die den raad der onderwijzers om nog geen examen te doen. in den wind hebben geslagen. Hij hoopte, dat dit verschijn sel zich in de toekomst niet meer zal voordoen. Voorts hield de heer G. H. Baake, dir. van de avondschool, een korte rede. Hij wees er op, dat het middenstands examen in de komende jaren nog ver zwaard zal worden. Er is voorts nog geen „traditie" gegroeid bij het vragen stellen der examinatoren, en dit brengt z'n ongewisheden mee. In ieder geval zal het examen langzamerhand zoo zwaar worden, dat men aan de drie-jarige voorbereiding zooals de regecring wenscht geenszins te veel zal hebben. Tenslotte hoopte hij, dat de geslaagden het behalen van dit diploma zullen beschouwen als e e n b e g i n en niet als een einde. Na deze woorden reikte de heer L. A. A. v. Hamersveld met een toepasselijk woord de diploma's uit. Deze waren be haald door de volgende heeren: H. J. S. Meyers. T. W. J. Ramselaar, G. A. F. M. Sanders, A. Slagter, A. G J. Smink. Ant. Groenhuizen. S. A. v. d. Berg. J. H. v. d. Bogert, J .O. Coenen, J. M. Haarsma, J. H. Groenhuizen, W. Op den Camp. Mulder en de Bruyn. Afgewezen 5 candidaten. Na de uitreiking sprak de heer H. J. S. Meyers namens de medecursisten een woord van dank. Ten slotte overhandigde hij den leera ren een stoffelijk blijk van waardeering. Namens de docenten bedankte mevrouw Rekveld hiervoor. VINO Zondag 11 Juni St. Joriskerk 10 uur: ds. Blaauwendraad, Baarn. 6 uur: ds. v. d. Berg. Nieuwe Kerk 10 uur: ds. Gerritsen. 6 uur: ds. Dönszelmann. Emmakerjc 10 uur: ds. J. J. Poot. 6 uur: ds. Blok. Bethelkerk 10 uur: Kinderkerk. Kapel „Zon en Schild" 10 uur: ds. v. d. Berg. Gasthuiskerk 10 uur: de heer v. d. Heide. 3 Uhr n.m. Deutscher Gottesdienst. Pastor Westenberger, Hilversum. Wijkgebouw „Het Sluisje" 10 uur: Kinderkerk. Evang. Luthersche Kerk 10.30 uur: ds. Stelwag, Utrecht Vrijz. Hervormden Luthersche Kerk Geen dienst. Remonstrantsche Kerk 10.30 uur: ds. F. Kleijn. den Haag. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. W. F. Golterman. Vrijz. Chr. Jeugdkerk Fred. v. Blankenh.str. Doopsgez. Kerk 7 uur n.m.: ds. Oort. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: ds. Popma. 5.30 uur: ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: ds. A. Hoeneveld. Nijkerk. 5.30 uur: ds. Holwerda. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur: ds. Herngreen. 5.30 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uur: ds. J. Drenth. Yriie Geref. Gemeente Muurhuizen 53) 9.30 en 5.30 uur: Godsdienstoefening. Geref. Gemeente Stoovestraat 11 10 uur en 5.30 uur: Godsdienstoefening. 13 Juni 7 uur: ds. J. Fraanje, Barneveld. Vrije Kath. Kerk Geen opgave ontvangen. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 Geen opgave ontvangen, Universeele Eeredienst Soefi Beweging Toonzaal Sierkunst 10.30 uur: Dienst. Onderwerp: „Zeg hun, dat zij voorttrekken." Leger des Heils (Langestraat 94) 10 uur: Heiligingsdienst, uur open luchtsamenkomst 8 uur: Openbare sa menkomst. Chistian Science Society Arnhemsche weg 7 10 uur: Hollandsche dienst 11.15 uur English service. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersf. Bergkapel Theosofische Loge 10.30 uur: ds. B. ter Haar Romenij uit Ginneken. Jeziël Concordia Donderdag- en Zondag avond 8 uur. Evangelisatie Zendeling N. Vetter. SOEST Vrijz. Godsdienstigen Gebouw Religie en Kunst 10.30 uur: ds. A. C. de Regt, Bergen (N.-H.) HOOGLAND 9.30 uur ds. Pothumus Meijjes. HOEVELAKEN Geen opgave ontvangen. LEUSDEN 10 uur: ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius *t Zand 31 H. H. Missen om 6.30, 8.00, 9.15 en 10.45 uur. waarvan om 9.15 uur gezon gen Hoogmis. Parochie O. L. Vrouw Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur 8.30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus Paulus Math. Withoosstraat 34 H. H.Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H. H. Missen om 7 uur, 8.3a en 10 uut gezongen Hoogmis, 6 uur Lof, Amsterdam's politie kan goed paardrijden Vanmorgen kwam het uit 9 personen bestaande detachement der hoofdstede lijke bereden politie, dat heeft deelgeno men aan den Zesdaagschen Prestatierit van den A.N'.W.B. aan het eindpunt Hotel Jens in de Utrechtschestraat aan. Ondanks het feit, dat deze negen mannen enkele dagen dezer week met de hevige zonnewarmte te kampen heb ben gehad, verkeerden allen in uitste kende conditie. De dierenarts dr. A. Winter, had dan ook niets dan lof over de wijze waarop deze zware prestatierit is volbracht. Maandag vertrokken de deelnemers, die onder leiding stonden van den hoofdin specteur Blanken, per auto naar Bergen od Zoom, waar gestart moest worden. Vandaar voerde de tocht over de „tus- schenstations" Princenhage, Tilburg, Vught, Nijmegen en Renkum naar onze stad. zoodat aan het einde der 6 dagen 315 kilometer was afgelegd. Hedenmiddag zijn de ruiters naar Am sterdam teruggekeerd. In deze stad zullen zij gehuldigd wor den, o.a. door den hoofdcommissaris van politie, H. J. Versteegh. Uitgereikt aan J. van Nimwegen sergeant der politietroepen Hedenmorgen is op het terrein der politietroepen aan den Appelweg de zil veren medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant der politietroepen J. van Nimwegen. De plechtigheid geschiedde door den kapitein Schaëfer, die een korte toe spraak hield en het eere-metaal den jubilaris op de borst speldde. Voorts hield de afdeelingscomman- dant, kap. jhr. J. van Suchtelen, ook nog een toespraak. Velen kwamen van Nimwegen tot slot gelukwenschen, waaronder de kapitein van Driel, de brigade der Rijksveld- wacht te Amersfoort, en^ den inspecteur van politie A. I-Iafkamp.* Rest ons nog te vermelden, dat het be sluit der medaille-uitreiking werd voor gelezen door den len lt. der politietroe pen Vermaas. J. Hooijer en andere landbouwers uit de omgeving van den Koedijker- weg, waar onlangs een hooiberg af brandde, hebben den Gemeenteraad verzocht één waakhond te mogen houden zonder daarvoor in de hon denbelasting t_e vallen. Voor het eindexamen Rijkskweekschool aan de Heerenstraat alhier slaagden J. Kramer, Woudenberg, G. Noodlander, Barneveld en R. Mulder, Soesterberg. GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak 1 tot en met 7 Juni Gevonden: kinderportemonnaie, zilve ren armbandje, schildpad, dierkunde- boek, dameshoed, gouden damesarm band, vulpotlood, paar dameshand schoenen, babymuts, Engelsche sleutel, meisjesschort, portemonnaic met in houd, gymnastiekschoen, autoped, huis sleutel en een aantal centen, armband je, étui met foto's, rijwielbelastingmerk, kinderjasje en hoedje, bril, hondje, ceintuur, heerenrijwiel, kinderzand- schop, rozenkrans, electriciteitsmeter, tennisschoen, foxterrier, bajonet, dames- en heerenrijwiel, koperen penning, ring met sleutels, zinken bak van een weeg schaal, slagerskiel, zonnebril, zilveren armband, boodschappentasch met in houd, paar heerenhandschoenen, leer boekje M.U.L.O. Inlichtingen dagelijks hoofdbureau van politie, van 9 uur voorm. tot 12 uur von. en van 2 uur n.m. tot 4 uur nam. Nie_t per telefoon. POLITIEVARIA In de Leliestraat werd gisteren poli- tiehulp ingeroepen voor een schoor steenbrandje. Met behulp van een mini- max werden de vlammen bedwongen. Tegen een winkelier is weer eens pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de Arbeidswet. VRIJZ. CHR, JEUGDKERK Morgenavond 7 uur wordt in de Doops gezinde kerk aan de Fred, van Blanken- hevmstraat een sluitingsdienst gehou den met als voorganger ds. Oort. Dit zal de laatste dienst zijn, welke ds. Oort als Amersfoortsch pjcedikant. voor de Vrijz. Chr. Jeugdkerk zal leiden. O. L. VROUW TER EEM Na verlengd examen slaagde voor Diploma A: Gymnasium O. L. Vrouw ter Eem mej. M. Bot, heer Hugowaard. Hiermede zijn alle candidaten ge slaagd. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: Aartje van Asselt, oud 55 j. geh. m. Aalbert van Bokhorst. Opzienbarende fraude te West woud ALKMAAR, 9 Juni. De poli tie van Westwoud heeft gisteren den burgemeester van deze ge meente aangehouden op vermoe den van fraude met steungelden. De burgemeester ls naar Alkmaar overgebracht en daar in het huis van bewaring ingesloten. Reeds in het begin van deze week as de politie overgegaan tot de arres tatie van den gemeenteontvanger van Westwoud, die eveneens naar Alkmaar werd overgebracht, doch gisteren weer op vrije voeten werd gesteld. De justitie is thans nog bezig met het onderzoek in deze zaak. hetwelk nog slechts in een beginstadium verkeert. Van welken omvang deze fraude is, is nog onbekend. Nader kunnen wij nog melden, dat reeds ongeveer anderhalf jaar geleden geruchten opdoken, dat het op de secre tarie van deze landelijke gemeente met de administratie niet in de haak zou zijn. Deze geruchten vielen samen met de ontdekking van onregelmatigheden met de steunuitkeerineen in de aan grenzende gemeente Blokker, wat toen aanleiding gaf tot het ongevraagd ont slag van den burgemeester van dit dorp. Nadien werd van ontoelaatbare praktijken te Westwoud niets meer ver nomen, tot nu de arestatie, eerst van den ontvanger en daarna van den bur gemeester, die een gezin heeft met acht kinderen en die een even 60bere als on besproken levenswandel voerde, plotse ling in de gemeente een groote beroe ring heeft verwekt. Het blijkt nu. dat de rijksveld- wacht reeds eerder een onderzoek heeft ingesteld, dat via den procu reur generaal te Amsterdam is OO OO OOOOOO O O OO O O O O O O Afd. Stoffen Organdie Qeorgette Kreuk-vrij Linnen Mousseline Soie Voile Fleurie Crêpe Fancy Percals Voor Zomer-Japonnen overgedragen aan de rijksrecherche, welke voldoende termen aanwezig achtte om den burgemeester naar het huis van bewaring te Alkmaar te doen overbrengen. Omtrent den omvang der gepleegde fraudes, waarvan de gemeenteraad ge heel onkundig was. it- nog niets met ze kerheid bekend. Het schijnt, dat dee zomers de namen van werkloozen, die dan weer tijdelijk in het vrije bedrijf waren opgenomen, toch in de lijsten der werkverschaffing werden ingevuld, waardoor onrechtmatig rijkssteun werd genoten. Deze feiten zouden reeds da teeren van 1934 af. Vermelding verdient nog, dat de ge arresteerde in zijn gemeente verschil lende openbare functies bekleedde. Zoo was hij secretaris van twee polderbe sturen, terwijl hij ook het beheer voer de over het fonds „De bootgezellen- beurs'. Hij was ruim dertien jaar bur gemeester der gemeente Westwoud. Herlevende hoop door een bericht van P.T.T. te Moskou Mevrouw De Wit, de echtgenoot® van den Nederlandschen ingenieur De Wit, die destijds vrijwel zonder vorm van proces naar de Oostkust van Siberië werd verbannen en over wiens verder lot de familie op on- officieele wijze vernam, dat inge nieur De Wit zou zijn overleden, heeft gisteren een merkwaardig of ficieel stuk van de posterijen uit Moskou gekregen, waaruit men de conclusie zou mogen trekken, dat de heer De Wit nog in leven is. al dus bericht de Tel Nadat mevrouw De Wit destijds een aantal brieven, die zij aan haar man stuurde, terugkreeg met de woorden „Geadresseerde gestorven", wendde zij zich tot een groot aantal Russische autoriteiten met het verzoek haar na dere inlichtingen te willen verstrekken en zoo haar man in ballingschap wer kelijk zou zijn gestorven, haar daarvan dan tenminste een officieele bevestiging te zenden. Op al deze brieven ontving zij taal noch teeken. Zij verzond daar na in September, October en November van het vorige jaar nog drie brieven aan haar man. Toen zij ook hierop geen antwoord kreeg, richtte zij tot het hoofd bestuur der posterijen in Den Haag het verzoek te willen nagaan waar de brie ven gebleven waren. De posterijen hebben onverwijld aan dit verzoek voldaan en kregen dezer dagen van de posterijen te Moskou of ficieel bericht, dat de brieven op 20 December 1938 aan den rechthebbende waren afgeleverd. Dat meyrouw De Wit over deze offi cieele mededeelingen uitermate ver heugd is. behoeft wel geen betoog. Zij vraagt zich echter iederen dag nog af, of deze gegevens, afkomstig van de pos terijen te Moskou, thans juist zijn. Want als zij inderdaad juist zijn en haar man zou zich nog in leven bevinden, waarom krijgt zij dan geen enkelen brief van haar man terug en hoe is het dan ver klaarbaar, dat indertijd het stempel „ge adresseerde gestorven" op de geretour neerde brieven was gezet, terwijl thans gemeld wordt, dat de volgende brieven aan den rechthebbende zijn afgeleverd. Opnieuw heeft mevrouw De Wit zich thans tot het ministerie van Buiten- landsche Zaken te Den Haag gewend in de hoop, dat ons ministerie er thans eindelijk eens in moge slagen ophelde ring te brengen in dore voor mevrouw De Wit zoo gewichti™ zaak. Hij dacht met Belgische officieren te doen te hebben Donderdagavond arriveerde te Nijmegen, komende uit Noord-Bra bant, een detachement Amsterdam-, sche bereden politie onder bevel van hoofdinspecteur Blanken. Het deta chement neemt deel aan den zes daagschen prestatierit, uitgeschre ven door de afdeeling ruitertoeris- me van den A.N.W.B. In hotel de Bonte Os troffen wij hoofdinspec teur Blanken aan en daar heeft hij een kostelijke geschiedenis verteld, die het detachement in Noord-Bra bant is overkomen en waarover de mannen zich nog immer in booge mate amuseeren. zoo lezen wij in het Vaderland. Het detachement bevond zich dan in de omgeving van Gilze-Rijen en volgde, de landwegen op weg naar Tilburg, waar overnacht zou worden. In de on middellijke nabijheid van de Belgische grens bevond zich een militaire post, bestaande uit een korporaal en eenige soldaten. Vermoeden van eenig onraad hadden zij niet, totdat zij de ruiterpa- trouille in het oog kregen. Zoodra dat het geval was. zag men den korporaal ais door een adder gebeten omhoog schieten en gevolgd door zijn mannen op het detachement afkomen. Hij gaf hevel te blijven staan. „Wat is dat nu?" riep inspecteur Blanken. „U moet blijven staan, zei de korpo raal. u bent over de grens gekomen en ik mag u niet meer laten gaan." Het geval was nog niet duidelijk en het waren nu wel de Amsterdamsche politiemannen, die stomverbaasd waren. „Waar zie je ons dan voor aan?" vroeg de heer Blanken. „Wij zijn Am sterdamsche politiemannen." Neen, dat nam de korporaal niet aan. Wat moesten nu Amsterdam sche politiemannen in de Brabant- sche hei doen? Die list was al te doorzichtig. Daar liep hij niet in. De heeren waren van de roode huzaren en hij zou zijn vakcommandant wel even waarschuwen. Toen hoorden de Amsterdammers tot hun verbazing den korporaal telefonisch rapporteeren, dat hij een Belgische of ficierenpatrouille gevangen genomen had en het zal duidelijk zijn, dat kapi tein de Mol. die hier het bevel voert, in een oogwenk ter plaatse was. Zijn ge laat vertoonde aanvankelijk diepe be zorgdheid, toen uiterste verbazing, maar toen hij zijn vriend Blanken in het oog kreeg, schaterde hij van het lachen, waarop de korporaal het onaangename gevoel kreeg, dat hij een blunder had begaan. Het is duidelijk, dat de zaak nu gauw in orde was. Men heeft daar aan de grens eens hartelijk gelachen en daar na werd de tocht voortgezet met de herinnering van een avontuur, dat niet licht zal worden vergeten. WASCH ZORGVULDIG GROENTEN EN FRUIT Nu de strijd tegen den gevaarlijken vijand, den coloradokever allerwege is ingezet, mag een waarschuwing niet achterwege blijven in verband met mo gelijke nadeelige gevolgen van de be spuiting met lood-arsenaat. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen blijft het mogelijk, dat zich ook op groenten en vruchten sporen van lood- arsenaat vastzetten. Het is daarom dringend noodzakelijk in de eerstvolgende maanden groenten, aardbeien e.a. gewassen zeer goed te wasschen en te spoelen. Koken alleen is niet afdoende.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8