MOOR ("stadsnieuws] Dagblad Qnq&$Dnjdsun AMERIKA IN DE BRANDINQ mode tips Stormvogels Tn Winkler Prins' Algemeene En- cyclopaedie van 1938 schreef dr. H. A. Enno van Gelder: Fortmann Hehenkamp Van de politie Duivensport Markiezen Zonschermen Baltexgordijnen HET DRAMA te Meerssen 2e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 12 JUNI 1939 Gisteren heeft de politie een bewoner van het woonwagenkamp aangehouden, die nog genoteerd stond voor een geld boete subs, zooveel dagen hechtenis. De man gaf voor niet te kunnen betalen en werd dus naar een apart, verblijf je ver voerd. Toen hij echter een blik in de cel geworpen had, was hij zoo ontevreden, dat hij zijn portemonnaie voor den dag haalde en betaalde! Er is reeds tegen gewaarschuwd, dat men niet in verboden water mag vis- schen. Tegen hen, die zich niet storen aan dit verbod, treedt de politie streng op. Gisteren werden er weer eenige be trapt, die met achterlating van de hen gels op de vlucht, sloegen. De hengels zijn in beslag genomen. Door een bewoner van de Wijersstraat is aangifte gedaan, dat in zijn nadeel ppnige geraniums ontvreemd zijn. Avondklokkenspel Woensdagavond van halfnegen tot halftien brengt de beiaardier S. A. van Halveen het volgende programma van de O.L. Vrouwe Toren ten gehoore: Abenddammerung, Osc. Bolck. Lustiger Abend, G. van Girycki. Mijn Moedertaal, L. F. Brandts Buys. De Nederlanden, dezelfde. •Shehenerasada, Schumann. Klein vogelijn. In den regen, Wierts. Holland. Ramshorst. Lebewohl. S. A. Heller. GECOMMITTEERDEN EINDEXAMEN HANDELSAVONDSCHOOL MET 3 J. C. Door B. en W. zijn met goedkeuring van den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, tot gecommit teerden bij het a.s. eindexamen der Ge meentelijke Middelbare Handelsavond school met 3 j. c. benoemd de heeren: Dr. Joh. H. Scheurer, secretaris der Kamer van Koophandel. J. J. M. Hovius, Districtscommissaris Borgstellingsfonds voor de Geldersche Vallei. Fr. de Jong, directeur der N.V. „De Snuifmolen". G. Slevt. directeur der Nederlandsche Middenstandsbank. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesde's bad was hedenmorgen 70 gr. F. of 21 gr. C. Het diploma werd behaald door: Irmi Weber, Hanny Imhof, Piet Mo- ret, Annie Riemvis, Joop Welbergen, Gerard Brüning. Gerard Ketelaar, Tine ke Kamerling en Henk van Nus. J. J. BERENDS t In den ouderdom van 84 jaar is te de zer stede overleden de heer J. J. oei ends, die sedert, tal van jaren de belangen van zijn boekhandel behartigd heeft: De teraardebestelling is Woensdag a.s. op de begraafplaats aan den Soe&- tenveg. VERKIEZING KAMER VAN KOOP HANDEL Tot leden van het hoofd stembureau voor de verkiezing van één lid grootbe drijf. in de vacature Cozijnsen, te hou den op 22 Juni a.s., zijn benoemd: tot voorzitter H. Nefkens en tot leden dr. Joh. II. Scheurer, H. Volkers en G. Sleijt. - Tot plaatsvervangende leden L. A. A. van Hamersveld,(pl. verv. voorzitter), W. Chr. Ruitenberg, J. J. van Vollenho ven on C. Jorna (pl. verv. leden). De zitting wordt gehouden in het Ka mergebouw. SPEELTUINDAG N. U. S. O. Op Zaterdag, 17 Juni a.s. vieren de hij de Nederlandsche Unie van Speeltuin- Organisaties („N. U. S. O.") aangesloten verecnigingen den tweeden Nederland- schén Speeltuindag door het houden van kinderfeesten op haar Speelterreinen. In verschillende gemeenten wordt dien dag een collecte met de bekende N. U. S. O.-vlaggetjes, ten bate van het speel tuinwerk gehouden. In het aanhevelings comité voor de zen speeltuindag heeft zitting burge meester mr. .J C. Graaf van Randwijck. BURGERLIJKE STAND 12 Juni 1939 Geboren: Maria Francisca, d.v. A. Morren en J. Kelder; Cornelia, d.v. J. C. de Knegt en H. Haaksman; Louisa Cor nelia, d.v. J. van Putten en M. G. van Veen; Hendrika Gerarda, d.v. J. A. Tom mei en G. Verhoef: lVjariëtte Elisabeth, d.v. M. C. Wijnbeek en F,. M. Ch. van Buuren; Martinus Gijsbertus. z.v. M. W. Sleurink en H. van Keken. Overleden; Gerrit. Kamphorst, 76 j., geh. m. L. Fruma. Wenschl U een beschaafden toon? Het spant de kroon! Ojqmda GRANDTHéaTRE. Van Vrijdag 9 t.m. Donderdag 15 Juni vertooning van de film „Vernon en Irene Castle". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. CITY THEATER. Van Vrijdag 9 t.m. Don derdag 15 Juni vertooning van de film ,,'t Begon in China". Voorstellingen: Zondag 1.45; 400; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. Overige avonden 815 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „De strijd om de Omar diamant" en „Het meisje met de vier vaders". MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. fStadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). STERHUIS Beekenst.Iaan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A. K. G. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL Wijersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. AMICITIA. 12 Juni. Vergadering van De Princevlag. 8 uur n.m. EBEN HAëZER. 13 Juni. Openbare ver gadering der Ohr. Hist. Kiesvereeniging. 8 uur. AMICITIA. 16 Juni. Bijeenkomst S.D.A.P. 8 uur n.m. DE WAPENROEM. 16 Juni. Openbare bijeenkomst van de Liberale Staatspartij. 8.15 uur n.m. IMMANUëL. 16 Juni. Bijeenkomst C.H.U. 8 uur. A. B. v. L. O.-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni. Kinderfeestdag van de N.U.S.O. 3.15 uur nam. BIRKHOVEN. 18 Juni Landdag der 7.D.J.O. Ruiten verantwoordelijkheid der Red.) OPHAALDIENST VAN LECTUUR VOOR MILITAIREN AAN DE GRENS Zooals bekend is, zijn tengevolge van de internationale spanningen, tal van Xeerlands zonen tot den dienst voor Koningin en Vaderland weggeroepen ter verdediging van de grenzen van ons rijk. Door verschillende organisaties en instellingen worden avonden georgani seerd, teneinde de aan de grenzen lig gende manschappen eenige afwisseling te bieden. Het Nationaal Jongeren Ver bond heeft gemeend niet te mogen ach terblijven, door ook in deze richting iets te doen en wel op een wijze waaraan alle stadgenooten, zonder onderscheid, kunnen medewerken. De plaatselijke afdeeling van genoemd verbond organiseert op Zaterdag 17 Juni a.s. een ophaaldienst, van lectuur. Op dezen dag zal een vrachtauto, omge ven door een staf van N.J.V.-ers, onze stad in alle richtingen doorkruisen, ten einde de lectuur aan de huizen op te halen. Dit is een nuttig en noodzakelijk doel, dat gij allen op prettige wijze, zonder Pro Patria Pro Patria hield Zaterdag een wed vlucht van Noyon (Fr.) uit. Afstand 332 K.M. Wind N.W. Duiven in vrijheid 10 uur. Aankomst eerste prijswinnende duif 3.28.03. ;idcm laatste 3.59.36. De aangewezen 5 ct. en 10 ct. werden ge wonnen door J. R. Tichelaar resp. met No. 11 en 3. De beschikbaar gestelde plaquette voor het hoogste aantal pun ten over de vluchten Soignies, Mous, en Noyon werd gewonnen door W. Th. Pot Jr. De uitslag is als volgt: J. R. Tichelaar 1, 3.10, 11; W. Th. Pot 2, 5; F.. Middelhoven 4, 9. 12; H. Ipen- burg 6, 13; W. v. Wijngen 7, 14; W. Chr. Ruitenberg 8; G. Diekenhof 15. Stand kamp.schap t/m Moyon. Hok: 1W. Th. Pot Jr. 467 punten. 2. J. R. Tichelaar 425 punten. 3. Diekei' hof 239 punten. Duif 1. W. Th. Pot Jr. X 3.38L 2229 met 142 punten; 2. Dickerhof X3.37L 1418 met 136 punten; 3. W. Th. Pot Jr. CPB 38 10002 met 134 punten; 4. W. v Wijngen A 37.1912.04 met 129 punten. dat het U maar één cent kost, kunt steunen! Kijkt U s.v.p. direct eens na, wat U aan tijdschriften, week- en maandbladen enz enz. hebt liggen en geeft het a.s. Zaterdag aan onzen op haaldienst. ter verspreiding onder de mi litairen. Ook boeken en gezelschapsspe len zijn welkom. Een vlotte afwerking zal zeer bevor derd worden, indien U nu reeds klaar legt, wat U voor dit doel kunt missen. Wij rekenen er op a.s. Zaterdag een geweldige hoeveelheid te ontvangen! U legt het vast klaar, wij doen de rest! Dank U. Het bestuur van de afd. Amersfoort van het Na tionaal Jongeren Verbond OMTREK AANRIJDING DE BILT, 12 Juni. De alhier wonen de v. O. reed per rijwiel over den Bun- nikscheweg en wilde nabij de oversteek plaats van den nieuwen verkeersweg den rijweg oversteken. Hij gaf daarbij niet. voldoende acht op het verkeer, ko mende van rechts, tengevolge waarvan hij aangereden werd door een auto. Van O. werd ter plaatse verbonden door den gemeentegeneesheer dr. H. K. Lette, waarna hij naar zijn woning kon worden vervoerd. „Is het niet ten hemel schreiend!" „Ja. kinderen zijn soms wreed! Is het uw hond?" „Neen. maar het is mijn pan." Her keurige tailleurtle. dat hierboven is afgebeeld en welks creatie n te danken heeft aan Revillon. munt uit door <len groot en. sprekenden een voud. Ja. sprekende eenvoud, want er is nog een groot verschil tusschen eenvoud, die slechts het gemak dient en niets zegt. en een voud. die met smaal; gekozen is en waaruit beschaving spreekt. Het pakie is vervaardigd uit dunne zwarte wollen stol en gegarneerd met acht, goud-kleurig omrande knoopen. Het vilten muts-hoedje met de tecre garneering completeert het geheel bijzonder smaakvol ELISE i „Ondertusschcn was door»den We reldoorlog een groote verandering in getreden, omdat nu ook de Ver. Sta ten hun leer van staatsonthouding en ver doorgedreven individualisme moesten prijs geven. De belemmering van den handel door de blokkade van Duitschland, de aanranding ook van neutrale schepen door den duikbootoorlog brachten in Amerika ernstige opwinding onder de burgerij, versterkt doordat de prijzen stegen en enkele magnaten enorme oorlogswinsten maaktenDeze econo misch machtigen waren het, die ten slotte, dank zij de geweldige oorlogs leveranties en de enorme geldleenin- gen aan de geallieerden, zoozeer be trokken werden in een eindoverwin ning van Engeland en Frankrijk, dat zij den president wisten te bewegen, „ter verdediging van de vrije zee" aan Duitschland en Oostenrijk, in April 1917 den oorlog te verklaren. Thans moest een enorme organisatie gescha pen worden om het geheele land hier aan te laten meedoen en aan de geal lieerden krachtige hulp te verleenen. Het leger bestond slechts uit 80.000 man en 150.000 der nationale garde, (een soort slechte schutterij J. Sp.) ten slotte werden 2.080.000 man naar Europa gezonden en werden er nog 4 millioen geoefend, waarvoor alle mannen van 18 tot 45 Jaar werden (of zouden worden) opgeroepen. Er werd 35 milliard dollar uitgegeven voor den oorlog en 95 millioen aan de ge allieerden geleend. In 1917 reeds werd Hoover benoemd tot voedseladmi- nistrator met een uitgebreid beschik kingsrecht over alle voedingsmidde len, in Maart 1918 werden alle spoor wegen onder staatsbeheer gesteld en kort daarna gebeurde hetzelfde voor alle telegrafie- en telefoononder ne mingen (deze zijn in de Ver. Staten particuliere maatschappijen)." Behoudens 't feit dat de prijsstijgin gen meer dan gecompenseerd werden door de steeds hooger wordende loonen, zag ik nergens een beknopter en juister overzicht van de Amerikaansche ge schiedenis van 19171918 dan 't boven staande. Voor officieren en bedrijfsleiders is 't de moeite waard dit zoo korte resumé eens aandachtig te beschouwen, vooral in dezen tijd van paraat moeten zijn. Hier wordt een zoo niet militair, dan toch een organisatorisch wonder aange duid, waarvan wel geen tweede voor beeld in de wereldgeschiedenis zal zijn te vinden. Dr. Enno van Gelder's verslag leidt na grondige beschouwing, vooral der cijfers tot deze gevolgtrekking: „Niettegenstaande groote interne moeilijkheden wist een volkomen on- militair volk het klaar te spelen met een handjevol beroepsofficieren, met be hulp van de burgerbedrijfsleiders, om in luttele maanden tijds een groot leger te formeeren, verspreid over een wereld deel, dit leger te consolideeren en in stagen stroom te voeren over den on veilig gemaakten oceaan, niettegen staande gebrek aan transportmiddelen en dit leger in steeds grooter sterkte en met steeds groeiende geoefendheid in den strijd te werpen." De indruk dat hier op organisatorisch gebied wonderen zijn gebeurd kan nog versterkt worden als men weet dat gene raal Pershing pas 6 Juli 1917 naar Washington seinde uit Frankrijk dat hij vermeende een millioen man noodig te hebben vóór Mei 1918 en 5 dagen later seinde hij dat de verdere plannen geba seerd moesten worden op minstens drie millioen man. 18 Juli tot 6 Aug. 1918 (AisneMarne) namen reeds 270.000 Amerikanen deel aan den strijd (lc en 2e Amerikaansche Divisies met de 1ste Franseh-Marokaansche Divisie) en Sept. 26 1918 in de Meuse-Argonne zóne ston den 1.200.000 Amerikanen in de vuurlinie onder eigen leiding. Afgezien van de militaire qualiteiten van dit overzeesche lego- zal ieder crl- tisch beschouwer, hetzij beroepsoffi cier, bedrijfsleider of organisator moe ten toeeeven dat er op organisato risch gebied toch wel iets buitengewoons moet zijn gepresteerd in Amerika zelve en dat het leven daar tusschen 1914 en 1918 toch wel heel veel interessants moet hebben bevat. Van dit leven nu wil ik u iets ver halen, niet als een geschiedschrijver, doch als één van de ruim honderd millioen die dit leven meemaakte en bewust meemaakte, „met open oo gen". Ik was immers reeds geen bevooroordeelde Amerikaan: ik heheerschte de Amerikaansche taal en mijn vroegere reizen in andere landen gaven mij punten van vergelijking, zonder welke men niet al te best oordeelen kan). VOOR 1914 was 't anders in de we reld. In dat tijdperk was 't nog mo- gelijk, gewapend met vogelroer en camara te zwerven door zelfs het forten- gebied van een belangrijk strategisch ïunt als Singapore. Wat mij daar over kwam, we schreven toen 1908, is wel zeer teekenend voor de rust en de ge moedelijkheid dier vredige dagen van voor veertien. Een Sikh, een Britsch-Indisch soldaat, met grooten tulband, hield mij daar aan, terwijl ik foto's maakte van de zee beno den mij. Hij vroeg mij om mijn pas. Stom verbaasd keek ik dien langen mageren bruinen broeder aan, die steeds 't eene woord „Pas Pas Pas" herhaalde. Als herkenningsteeken, voor geval mij iets overkwam, droeg ik bij mij een be wijs van Nederlanderschap en ik toonde dit. Een pas had ik nooit gehad. De Sikh bedoelde een pas van den militairen com mandant en daar hij zich niet. verstaan baar kon maken nam hij mij hoffelijk bij de hand, geleidde mij een trap af naar een weggetje en toonde mij een bordje hetwelk ieder zwerver vriendelijk ver zocht buiten het fortengebicd te blijven. U voelt wel, dat als men ongestraft kon dwalen met een camera door Singapore's fortenring, hoe gemakkelijk 't was te zwerven van land naar land en vele jon. ge vroolijke Hollanders in die dagen zwermden dan ook als fleurige spreeu wen over 's werelds wijde mooie vlakten, 't Waren van die leutige vroolijke kna pen, van die jongens die 't thuis om een of andere reden te eng hadden gevonden en ze waren uit allerlei milieux. Op die tochten over de globe trof je den jongen van den veldwachter uit Lekkerkerk, die 't hoogerop zocht, met als frère-compag- non de zoon van een stijf Nederlandsch rechter, die beu was geworden van de klein-steedsche deftigheid. De afstammeling van een beroemd Amsterdamsch burgemeesters geslacht vond in Roelof uit 't beddenzaakje op den Haarlemmerdijk een gezelligen kameraad. Ridder van „U weet wel", (was zijn oom niet vice-admiraad en werd zijn broer naderhand niet gezant) werkte vol ijver als knecht op een Australische boerderij en leende iedere maand een pond van een oolijkerd, wiens vader een muzikale dorpsbarbier was. Dat pond werd trouwens iedere maand trouw terugbetaald als onze ridder naar Melbourne kwam en een kleine toelage van thuis inde, welke in groote gezelligheid werd verdaan, als mede dat opnieuw geleende pond. Of barbiers Keesje ooit 't laatste pond heeft, terug gekregen is mij niet bekend, want ons aller kenmerkende eigenschap was om steeds nieuwe velden op te zoe ken, gedreven door een onweerstaan baar verlangen steeds andere landen te zien, te genieten van nieuwe vreemde exotische dnigen en daden. En dat kon in die dagen, want een pas was bijna nergens noodig, en ieder land ontving frissche werklustige jonge mannen met open armen. Zoo ging 't tot 1910 of 1911. In die dagen kwamen er al donderwolkjcs aan den internationalen hemel en een Australiër kon in die dagen reeds in allen ernst een stom-verbaasd Europeer vragen, wanneer hij dacht dat de hel op 't con tinent zou losbreken. Zij, die op den vulkaan geboren zijn, hooren 't gerommel van den berg niet meer, voor de uitbarsting daar is. Ook op rijper leeftijd bleek mij her haaldelijk uit Amerikaansche brieven, dat men verderaf veel zuiverder en juister en eerder de Europeesche aan gelegenheden overziet dan wij hier. Nu zoudt u kunnen denken, dat dit al les niets te maken heeft met 't stuk Amerikaansche geschiedenis, waarover ik' wilde vertellen en toch is hier een zeer nauw verband. Ik wilde u slechts schetsen hoe vrij men was te gaan en staan waar men wilde op heel Gods' vrijen aardbol en zonder paparasscn en dat de steeds groeiende verbin dingslijnen dit „zwerven" in de hand werkte. Wat ik u toch vertelde over die Hol- landsche jongens gold voor iederen Europeeschen jongen. De emigratie naar overzeesche gebieden zwol tot ongeken de proporties. De Europeeërs zwermden weg als ratten van een te dicht bezet areaal en massale troepen kwamen weer terug uit zucht, uit trek, uit kleef naar den geboortegrond. Al rommelt de berg nog zoo hard, juist die berg langs welks teen men kroop als kind, is iemand 't liefst. Zoo gaat 't allen. Ook ik was in 1913 met de onafhankelijkheidsfeesten weer terug in Nederland, doch ik kon 't hier niet harden, 't Tempo van Amerika riep weer en in September 1913 zat ik voor de tweede maal op een tjokvolle boot naar New-York, een boot vol lieden, vroolijk aan boord gekomen, uit allerlei Europeesche landen, bijeengegaard als een zwerm vogels op trek. In dezen tijd had het heen en weer trekken tusschen Europa en de Vereenigde Staten en Ca nada ongehoorde afmetingen aangeno men. Na 1900 kwamen er gemiddeld een millioen Europeanen per jaar naar Amerika (met Amerika bedoel ik in deze artikelen steeds de Yereenigde Staten) en na 1910 keerden er gemid deld een 3 tot 5 honderdduizend per jaar naar hun oude haardsteden terug. Door de immigratie alleen groeide Atne- rika's bevolking per jaar met V:%. In 1910 bestond de bevolking van de Y.S. uit 92.000.000 zielen, waarvan er slechts óO.OOO.OOO ingeboren blanken waren van ouders geboortig uit Amerika. 13 mil lioen waren buitenlanders, 19 millioen stamden van huitenlandsche ouders of uit gemengde huwelijken, po resteeren- de tien millioen waren de negers en de Indianen. Amerika was dus met recht de smeltkroes der aarde en New York was de mond waarin alles binnen kwam. „vrij" binnenkwam. En toch was er in dezen tijd iets aan 't veranderen, vooral met die vrijheid, of beter met de onbedachtzaamheid. Wij mprkten dit allen op in die propvolle boot hij 't naderen van de nieuwe we reld. F.r gaan zoo van die onuitgespro ken ziel-murmeraties van mensch tot mensch de stemming werd hij 't na deren van den ovprkant ietwat gedrukt en voor de aankomst waschten velen zich de oogen eens extra goed uit met het oog op het verscherpte onderz.oek WIJNHANDEL „DE MOOR" f 3.25 per literkruik. TEL. 129 van den medischen officier en meer deren leenden een klein bedrag van vrienden om vooral te zorgen dat 't ge- cischte toelatingsbedrag, wat men moest bezitten, direct ten volle en in contanten getoond kon worden aan de controleerende douanebeambten. Dit gold eigenlijk vroeger alleen voor tus- schendekspassagiers. Dat er in Amerika iets begon te ver anderen werd mij trouwens ook aan boord verteld door een Haarlemsche da me die in Midden-Amerika woonde, zoo genaamd in de Middel-West. Juist voor haar terugreis uit Holland had ze een langen brief van haqr man ontvangen die haar zorgelijk stemde. Zij lag in een dekstoel; ik zat naast haar, met benge lende heenen, op een railing en een jong- mensch uit den Helder, die in Amerika in de schoenenbranche was geweest, greep van tijd tot tijd naar de neus van een mijner schoenen, die hij spelender wijze trachtte plat te knijpen. Diepe aandacht aan haar zorgelijke opmerkingen gaven we dan ook niet, tot ze ineens een weinig geïrriteerd er tus schen wierp dat 't ons dezen keer niet mee zou vallen direct na aankomst werk te vinden. De Heldersman zei: „My trou bles" (mijn zorgen) en ik vermeende vol doende connecties in New Yorksch bene- denstad te hebben om den middag van den dag van aankomst weer achter een teekentafel te staan. „You said it" spit ste zij terug en geniepig kleefde zij een balletje kauwgummi onder aan mijn schoenzool. Dit merkte ik later pas op, evenals de vele zaken die zij ons zoo zor. gelijk verteld had. In 1913 reeds zag Amerika duidelijk de Europeesche storm vogels vliegen en Amerika begon in stinctmatig maatregelen te nemen. Deze Haarlemsche lady uit de Middle- West zorgde wel, dat men aan haar bleef denken, of door haar kleefgum of door haar voorspellingen. Over die voorspellingen in een volgend nummer. JAN SPAANDER. Vrij vertaald: „Ik hoor 't U zeggen*. Woninginrichters sedert 1899 LANGESTRAA7 63 TELEF. 88 BINNENLAND Dader heeft een volledige bekentenis afgelegd MEERSSEN, 12 Juni. Omtrent het familiedrama te Meerssen dat zich Zondagmiddag aldaar in het kasteel Groot Vaeshartelt heeft af gespeeld, kan nog nader worden ge meld, dat de dader, de heer E. R. blijkbaar in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Zijn echtgenoot© kreeg een drietal kogels in de borst en moet op slag gedood zijn. Bij zijn arrestatie, die geschiedde door den .burgemeester van Meerssen en de marechaussee, legde de heer R. een vol ledige bekentenis af. Hij was diep onder den indruk van den vrceselijken mis daad. Het onderzoek wordt voortgezet, Mutaties bij de spoorwegen Ingaande 1 Juni: P. Schotema, stationschef 3e kl. te Waalwijk, benoemd tot. stationschef 2e kl. te Krommenie-Assendel ft. C. Mooijboer, stationschef -2e kl. te Harderwijk, eervol ontslagen wegens lepftijd. J. H. van der Huizen, stations chef 2e kl. te Bilthoven,. eervol ontsla gen wegens leeftijd. H. Ellens, hoofd- werktuigkundige te Utrecht H.G.B., eer vol op verzoek ontslagen wegens leef tijd. F. Boermans, controleur van de beweging le I. te Groningen IB, eervol ontslagen ondertoekening van wacht geld. H. J. Puijman, stationschef le kl. B te Helmond, eervol ontslagen wegens leef tijd. L. H. Groos, chef commies te Utrecht C S., eervol ontslag onder toe kenning van wachtgeld. A. Jager, chef- commies te Gmningen. en C. C. J. Kna- ke, chef-commies te Zaandam, eervol ontslagen onder toekenning van wacht geld. D. K. Smith, stationchef 2e kl. le Kampen, eervol ontslagen wegens leef- ijd. C. Lijten. chef van oen goederen kantoor te 7,'.volle, eervol ontslagen on der toekenning van wachtgeld. F.. R. Jansen, stationschef 3e kl. te Spekhol- zerbeide, benoemd tot stationschef 2e kl te Harderwiik. A. A. Schmidt, stationschef 3e kl. te Spauheek, eervol ontslagen wegens leeftlid. K. P. Cornelisse, commies te Amersfoort, benoemd tot stationschef 3e kl. te Zuidhroefa. .T. T. I.iphuijzen, com mies te Amsterdam Obgr, benoemd tot chef-commies aldaar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11