Joseph Cesak de dader? Kasteelheer schiet zijn echtgenoote neer DE EEMLANDER Maandag 12 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 326 De moord op den wachtmeester te Kladno niet om politieke redenen gepleegd Tsjechisch politieman gedood LUIT. COSPEY VRIJGELATEN Familiedrama op een historisch kasteel bij Meerssen Dader in arrest gesteld Het personenvervoer per auto Geen Britsche coup tegen Yemen Hitier naar Ween en Weersgesteldheid ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukkenl f 0.15 Binnenland tranen per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN i-< r.««i. i 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. elite regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Huiszoekingen, en arrestaties van vooraanstaande Tsjechen Tsjech rijdt op begrafenis in PRAAG, 11 Juni. (Havas). Het Tsjechisch Telegraaf Agent schap bericht, dat een gevaarlijk inbreker, Joseph Cesak genaamd, verdacht wordt den moord op wachtmeester Kniest te Kladno te hebben gepleegd. Het signalement van Cesak wordt gepubliceerd met het ver zoek hem te arresteeren en zijn arrestatie te melden aan de gen- darmeriepost te Kladno. Vrijdagnacht is een Tsjechisch politieman gedood in een twist tus- schen Tsjechische en Duitsche politiemannen te Nochod in het Noorden van Bohemen. In een 's avonds gepubliceerd communi qué wordt gezegd, dat de Tsjech door een schot werd gedood. Het, onderzoek wordt uitgevoerd door de Duitsche en Tsjechische autoritei ten gezamenlijk, "et incident wordt toegeschreven aan een reeks betreu renswaardige gebeurtenissen. De Rijksprotector heeft opdracht gege ven het onderzoek met de meeste gestrengheid en snelheid te houden. Alle personen, die erbij betrokken zijn. worden in hechtenis gehouden. De bemiddelingspogingen en het op treden van Tsjechische bevolking, als mede de maatregelen van de regeering van het Protectoraat maken het den Rijksprotector mogelijk, na afloop van den vastgestelden termijn, 10 Juni, af te zien van de maatregelen, welke te Kladno zouden worden genomen. Minister-President Elias heeft een be zoek gebracht aan staatssecretaris Frank om mede te deelen, dat de Tsje chische Regeering den moord te Klad no betreurt en alles zal doen om de daders te vinden en te bestraffen. 150 vooraanstaande Tsjechen gearresteerd Het onderzoek der Duitsche autoriteiten naar den moord op den Duitschen politieman heeft nog geen resultaat opgeleverd. Evenwel heeft de Duitsche politie des nachts 150 personen gear resteerd, waaronder een plaatse lijke redacteur van de „Ceske Slovo" het orgaan der oude partij van Benesj, alsmede verscheidene advocaten, artsen en financiers. Voorts heeft de politie een huis zoeking gedaan bij het secretariaat van de Nationale Solidariteit te Kladno. De bevolking ziet met bezorgheid den gestelden termijn voor de opsporing der moordenaars voorbijgaan. Sommige winkels zijn gesloten. De straten zijn verlaten. De bewoners vermijden de plek van de misdaad, waar een enorm bloemstuk is geplaatst, dat geflankeerd wordt door twee soldaten. Op-straat hebben zich eenige inciden ten voorgedaan. De soldaten noodzaak ten de voorbijgangers hun hoed af te Hemen. Vannacht kon men schoten hooren: er werd n.l. geschoten op open ramen. De Duitsche chef van het district Kladno heeft bepaald, dat de boete van 500.000 kronen welke aan de stad is opgelegd, eenerzijds voor 80 Procent door de Joden en anderzijds voor 20 procent door de aanhangers van Benesj betaald moet worden. Op aanwijzing van de moordenaars staat thans een belooning van 150.000 kronen. De „Oberlandsrat" van het district Kladno heeft tot de commissie welke door dc Nationale Solidariteit naar de stad gezonden is verklaard, dat de be volking zich geen rekenschap geeft van den ernst der situatie. Arbeiders zouden Tsjechische liedjes gezongen ihebben in de café's. De Oberlandsrat heeft daarom de sluiting van alle café's in Kladno ge last, en den verkoop van sterken drank verboden. Reeds de derde synagoge in brand In een der afgeloopen nachten is de synagoge van Privos, nabij Moravisch Ostrau in asch gelegd. Dit is de derde synagoge, welke deze week in het pro tectoraat Bohemen-Moravië is ver brand. Door bemiddeling van den voorzitter van de Buitenlandsche Persvereeniging hebben de Duitsche autoriteiten te Praag aan de buitenlandsche journalis ten medegedeeld, dat hun verboden is berichten over politieke gebeurtenissen te verzenden, behalve die, welke door het bureau van het Deutsche Nachrich- ten Bureau te Praag zijn gepubliceerd. Ook het commentaar van de Tsjechi sche bladen mag niet worden gemeld. De Tsjechische bladen vragen den Duitschers niet alle Tsjechen te wil len beschuldigen van den moord te Kladno. De „Ceska Slovo" schrijft, dat de hinderlaag niet het wapen is, waar mede het Tsjechische volk voor zijn rechten strijdt. Het schijnt evenwel dat, hoewel de moordenaar niet is ontdekt, de moord niet om politieke redenen is gepleegd. Men moet de Duitsche pers vragen niet het geheele Tsjechische volk van dezen moord te beschuldigen, ook indien de moordenaar een Tsjech is. „De „Naridni Politika" schrijft ook, dat de moord geen politieken achter grond heeft en het blad verwerpt krachtig de aanvallen van de Duitsche pers op de eer van het Tsjechische volk. Tijdens de begrafenis van den Duit schen politiebeambte Wilhelm Kniest, die te Kladno is vermoord, heeft zich naar Havas meldt een incident voorge daan. Een Tsjech reed in zijn auto dwars door de begrafenisstoet heen. Daar hij bovendien niet zijn hoed af nam, werd hij op den grond geworpen, geslagen en geschopt. Zijn auto werd door de Duitsche autoriteiten in beslag genomen en hijzelf gearresteerd. De lijkkist van Kniest, bedekt met de hakenkruisvlag, werd op het Wilson- plein door de Duitsche minderheid van het 6tadje, welke 500 personen telt op een bevolking van bijna 20.000 zielen, begroet. De Tsjechische bevolking was bij de begrafenis niet aanwezig. In de gemeenten rond Kla.dno zijn tal- Iooze huiszoekingen verricht door het Duitsche leger en de politie. Kolonel Spear nog vastgehouden PEKING, 11 Juni. (Domei). Luite nant Cooper, de Britsche assistent-mili taire attaché is vrijgelaten, maar kolonel Spear, de Britsche mili taire attaché, wordt nog te Kalgan vast gehouden, voor een nader onderzoek door de Japansche autoriteiten naar de beschuldiging van spionnage. Cooper is vanuit Kalgan in Peking aangekomen. De Japansche autoriteiten hebben te vens een protest bij den Britschen consul over deze aangelegenheid ingediend, en er op gewezen, dat het zonder vergun ning niet is toegestaan de Japansche militaire zóne binnen te gaan. Zij ver zoeken de Britsche autoriteiten er voor te zorgen, dat zich dergelijke onaange name voorvallen niet herhalen. In Engeland is men in verband met de invoering van de dienstplicht in vele plaatsen aangevangen met de keuring van de nieuwe recruten. Hierboven ziet men een aantal dienstplichtigen dat gekeurd moet worden. Ng de eerste steenlegging voor het nieuwe Rijnlands Lyceum te Wassenaar, hebben de leerlingen ieder een steen gemetseld. MEERSSEN, 11 Juni. Van middag heeft zich op het kasteel Groot-Vaushartelt, nabij Meers sen een familiedrama afgespeeld. Tijdens een twist heeft de bewo ner, de zestigjarige groot-grond bezitter E. R., zijn 42-jarige echt genoote, geboren v. d. D. de W., met eenige revolverschoten van het leven beroofd- De dader is door de gemeente politie kort na het gebeurde ge arresteerd en overgebracht naar de marechausseekazerne te Maas tricht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Het was omsti-ceks vier uur, dat in het historisch kasteel, gelegen temidden van heerlijk groene landouwen, in do onmiddellijke nabijheid van het vi'edigo Geuldal, de 'harde dx-oge knallen van een revolver weex-klonken. In enkele oogenblikken had zich een vreeselijk drama in een der vertx-ekken van het kasteel voltrokken. Echtelijke oneenig- heid had den kasteelheer dusdanig in woede doen ontsteken, dat hij een revol ver greep en dit wapen op zijn vrouw richtte. Ondanks het ingrijpen van zijn negentienjaiïgen zoon en achttienjarige dochter, die bij het twistgesprek aan wezig waren, vuurde de heer R. eenige malen. In de hartstreek getroffen zeeg zijn vrouw ineen. De zoon slaagde ei daarop in zijn vader te overmeesteren en hem het wapen af te nemen. De heer R. jr. ontbood onmiddellijk den arts Van Aubel ixit Meerssen op het kasteel, die niet andei's korx dan den dood van het slachtoffer vaststellen. Ook lijke hulp was spoedig aanwezig" doch ook deze kon niet meer geboden worden. Even later vei'scheen de burgemeester van Meerssen, de heer J. H. Visschers, vergezeld van een veldwachter, tei plaatse voor het instellen van een poli tioneel onderzoek. In den loop van den middag brachten de subst. officier van justitie te Maastricht, mr. J. H. H. Daut- zenbex-g, en de districtscommandant van de marechaussee, eveneens een bezoek aan het kasteel. De burgemeester had onmiddellijk na zijn aankomst den dader geax-resteerd en naar Maastricht laten overbrengen, waar hij aan een eerste verhoor Is ondenvorpen. De heer R. is eigenaar van het be kende kasteel Gx-oot-Vaushartelt, dat zijn geschiedkundige waarde o.m. ont leent aan het feit, dat het heeft toebe- hoofd aan Koning Willem II. 1-Iet land goed bestaat voor het gx-ootste gedeelte uit boomgaarden, welke een oppervlakte beslaan van niet minder dan 150 h.a., zoodat de heer R. met recht de grootste boomgaardbezitter van ons land kan worden genoemd. Nadat hij vroeger zijn bezit had vex-pacht, oefende hij dc laat ste jax-en de vruchtenteelt in eigen be heer uit, waartoe hij over een groot per soneel beschikte. Zooals vanzelf spreekt, genoot de heer R. groote bekendheid in deze streek, hoewel hij zich niet veel onder de bevolking bewoog. Over de aanleiding van de noodlottige twist is momenteel nog niets bekend. Wel weet men, dat zich in het gezin van den heer R. vroeger wel eens moeilijk heden hadden voox-gedaan, doch nie mand heeft kunnen vex-mocden, dat die tot dit gevolg zouden leiden. Het gebeux'de heeft in dit I.imburgsch dorp en in wijde omgeving hevige ont steltenis teweeg gebx-acht. In het plaatsje was het heden zeer druk en er waren talrijke vi-eemdelingexi samengekomen ter gelegenheid van het octaaf van het H. Sacx-ament en van de kermis, welke in vollen gang was, zoodat het nieuws van het drama zich zeer snel verspreid de en het algemeen onderwerp van ge- spi'ek uitmaakte. VATICAAN ERKENT SLOWAKIJE DE JURE BRATISLAVA, 11 Juni (Havas) De regeering van Slowakije heeft van het. Vatikaan bei'icht ontvangen, dat Sidor wordt aanvaard als gevolmachtigd mi nister van Slowakije bij den Heiligen Stoel. Binnenkort zal Sidor naar Rome vertrekken. In officieele Slowaakschc kringen meent men tevens, dat de vi'oegere nun tius- te Praag, rnrg. Navier Ritter, het Vatikaan te Bratislava zal vertegen woordigen. Het. besluit van het Vatikaan, dat ge lijk staat met een erkenning de jure van Slowakije, heeft in Slowaakschè re- geeringskringen groote voldoening ge wekt. HELIUM NAAR POLEN WASHINGTON, 11 Juni (Havas) Het Ministerie van buitenlandsche Zaken heeft toegestemd een hoeveel heid Helium uit te voeren naar Polen, voldoende om de stratoefeerhallen te vullen, welke einde Augustus a.s. met behulp van Amerikaansdie technici zal worden opgelaten. Het busvervoer, aldus de minister van waterstaat, moet niet slechts gezien worden als een aan vulling van het Spoorwegvervoer Aan de Memorie van Antwoord van den Minister van Waterstaat aan de F.erste Kamer inzake het wetsontwerp autovervoer personen ontleenen wij: De vervoerspolitiek van de regeering dient aldus te worden geformuleerd, dat zij gericht is op een zoo economisch en zoo duurzaam mogelijke voorziening in de diverse vervoersbehoeften. Ter be reiking van dit doel wordt gestreefd naar een juist evenwicht tusschen de verschillende takken van het vervoer wezen, zoo. dat elk ten algemeene nutte zoo goed mogelijk zijn taak kan ver vullen. De concurrentie wordt daarbij wel is waar ter vermijding van voor het algemeen belang schadelijke mis standen aan zekere beperkingen gebon den, maar zij blijft overigens in stand als stimulans voor optimale praestaties. Het is den minister niet duidelijk, waarop de hier aan het woord zijnde leden hun meening gronden, dat de commissie vergunningen voor personen vervoer in het algemeen slechts ter aan vulling van het spoorwegnet vergun ningen zal mogen verleenen. Het zou ook naar de meening van den minister onjuist zijn, het auto- busvervoer slechts te zien als een aanvulling van het spoorwegvervoer. Het ligt dan ook niet in zijn bedoe ling, dat vergunning voor autobus- vervoer bij voorkeur zal worden ge geven aan de dochteronderneming der Nederlandsche Spoorwegen de A.T.O., of aan de tramwegonderne mingen. Met de coördinatieregeling wordt be oogd het scheppen van een kader, het welk een juiste taakverdeeling tusschen de verschillende vervoerstakken moge lijk maakt, en daartoe sti'ekt, maar de minister meent, het wetsontwerp onge twijfeld. In verband met het betoog van enkele leden, die van oordeel waren, dat het voorgestelde vergunningsstelsel te ver gaat, wordt opgemerkt, dat, naar de in de praktijk opgedane ondervinding heeft geleerd, voor het bereiken van het met het wetsontwerp beoorde doel niet kan worden volstaan met het i'egelen van die vormen van vervoer, die in de eerste plaats in een publieke behoefte voor zien, namelijk de geregelde diensten in den vorm van autobusdiensten en het groepsvervoer in meer dan een gemeen te. De ondernemingen, welke geregelde vervoerdiensten uitoefenen, kunnen toch bij de vervulling van hun taak ernstige moeilijkheden ondervinden van de zijde van ongeregeld vervoer. De minister heeft er hierbij naar gestreefd, de vrij heid van de gemeentebesturen zoo wei nig mogelijk aan banden te leggen. Naar aanleiding van hetgeen van ver schillende zijden in het voorloopig ver slag werd betoogd omtrent de samen stelling van de commissie, die over de belangrijkste vergunningen zal hebben te beslissen, merkt de minister op, dat men zich deze commissie moet denken als een voortzetting van de gelijksoor tige bij het R.A.P. ingestelde commis sie. Voor vertegenwoordiging waarin van bepaalde groepsbelangen is naar zijne meening stellig geen plaats. Het spreekt vanzelf, dat een behoor lijke toetsing van de aanvragen alleen dan mogelijk is, indien in de aanvragen voldoende gegevens worden medege deeld, terwijl anderzijds de autoriteit, die de aanvraag moet beoordeelen, be dacht moet zijn op de mogelijkheid van een niet geheel correcte voorstelling van het doel. Naar het oordeel van den mi nister van Waterstaat is het geenszins juist, dat het stelsel van het R.A.P. in de praktijk tot groote moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. Dat de eisch van afzonderlijke toe stemming per rit naast de bedrijfsver- gunning voor toerwagenritten en onge regeld vervoer overbidg zou zijn, moet de minister tegenspreken. De opheffing van verscheidene klei nere stations maakt het ook naar het oordeel van den minister gewenscht, dat de bevolking, welke anders van deze stations gebruik zou maken, een behoor lijke verbinding krijgt met de thans voor haar van belang zijnde spoorweg stations. Hij is gaarne bereid ertoe mede te werken, dat dit voor zoover noodig ook in de vergunningen tot uiting komt Het is naar de meening van den mi nister niet aan twijfel onderhevig, dat de gemeentebesturen aan de hand van de wet autovervoer personen ordenend zullen kunnen optreden ten opzichte van het taxi- en huurautobedrijf EEN BUSKRUITFABRIEK TE RIJSWIJK Bij Kon. Besluit is, uit overweging da* het wen6chelijk is, de mogelijkheid t? openen om de inrichtingen, als bedoeld in art. 24 der hinderwet (inrichtingen bestemd tot vervaardiging, verwerking en bewaring van buskruit en andere ontplofbare stoffen) te decentraliseeren. in de gemeente Rijswijk een terrein aangewezen, waarop zoodanige inrich tingen kunnen worden opgericht en in werking gebracht, LONDEN. 11 Juni (Havas). Offi cieele Britsche kringen spreken ten stel ligste tegen, dat Britsche troepen een coup tegen Yemen zouden hebben on dernomen, zooals een Duitsch blad ge meld heeft. WEENEN, 11 Juni (Havas). Gister middag te halfdrie is Hitier onverwacht te Weenen aangekomen. De verraste be volking van Weenen verzamelde zich voor hotel Ixnperial, waar de Führer zijn intrek had genomen. Hitier heeft zich na de opex-avooi'stel- ling met den componist Richard Strauss naar kasteel Conenzel in de buurt van Weenen begeven, waar een banket werd aangericht ter gelegenheid van den 75-sten verjaardag van Strauss. Hitler zou des nachts of in de vroege ochtend uren vertrekken. BLOEMKOOL NAAR DUITSCHLAND In verband met de bestrijding van den coloradokever heeft Duitschland, zooals men weet, den invoer vex*boden van di verse groenten, afkomstig uit plaatsen ten Zuiden van de z.g. 50 km -grens. Deze grens loopt van Noordwijk via Voor- hout, Sassenheim, de hoofdvaart van de Haarlemmermeer, Haarlemmertrek vaart, het IJIJselmeer, Doornspijk, 01- denbroek, Heei'de langs de provinciale grens tot Deventer, Gorsscl, Warnsveld, Zelhem, Doetinchem naar Dinxperlo. Thans deelt men mede, dat Duitsch land een concessie heeft willen doen ten aanzien van onze bloemkool. Dit px-oduct zal n.l., mits ontdaan van het blad, mogen woixien ingevoei'd uit een gebied benoorden den Nieuwen Water weg, Lek en Rijn. Hiermee zal de export van bloemkool zonder blad naar Duitschland van het Westiland ep om streken uit behouden blijven. ONTEIGENING IN LAREN 's-GRAVENHAGE. Ingediend is een onteigeningsontwerp voor het uitbreiden van de waterwinplaats in de gemeente. Laren van de provincie Noord-Holland ten behoeve van het verzorgingsgebied van het provinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Holland in de afdeeling Zuid. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 753 m.M. Weerverwachting Voor het geheele land: Koel weer, zwaar bewolkt met opkla ringen, enkele regenbuien met kans op onweer, zwakke tot matige W. tot N. wind. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 12 C. 53.6 F( Zon op: 4.40; onder: 9.20 uur. Licht op: 9.50; uit: 4.10 uur. Maan op n.m. 0.48. Maan onder: v.m. 2.27. Nieuwe maan 17 Juni 1.57 n m. -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1