BELGISCHE SUCCESSEN OP WEDSTRIJDEN TE SCHEVENINGEN De Stem des Volks hield receptie Zeister Tram ontspoord Gemeenteraad te Hoogland i stadsnieuws] J Strijdvaardig en beschavend Excursie van Esperantisten Pesie's vrienden fuifden Een groote vijver te Bilthoven üq&nda Jong-Liberalen bijeen te BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 12 JUNI 1939 Ter gelegenheid van het 25-jarig b;staan DE arbeidenszangvereeniging „De Stem des Volks" bestond dezer dagen vijf en twintig jaar. In verband met deze gebeurtenis werd Zaterdagmiddag in het Volks gebouw door de jubileerende orga nisatie een receptie gehouden. Vele vrienden van De Stem des Volks gaven van hun waardeering voor het goede werk dezer vereeniging blijk. De voorzitter, de heer E. V e e n v 1 i e t, 6prak een hartelijk welkomstwoord, waarin hu speciaal den directeur, den heer H. van Rheenen, het hoofdbe stuurslid, den heer Pack en de beide „zilveren" leden J. Hulst en de Gan6 begroette. Dit zangersjubileum, zoo zei hij, is niet los te denken van de geschiedenis der arbeidersbeweging: „Middels onzen zang wenschcn wij ien strijd te voeren voor een betere maatschappij". Voorts herdacht de heer Vecnviiet het vier en twintigjarig dirigentschap van den heer van Rheenen: „Gelukkig is er nog geen sprake van, dat hij het diri geerstokje er bij wil neerleggen". Het was hierna, dat de voorzitter den direc teur namens de vereeniging een ets van Amersfoort aanbood Voor mevr. van Rheenen waren er bloemen. En ook voor de heeren Hulst en de Gans en echtgenoot en was er een stoffelijk blijk van waardeering. Ook de heer H. van Rheenen vilde eenige woorden spreken. Hij her dacht met sympathie de samenwerking, waarop hij hij zijn werk heeft kunnen bouwen: „Het was voor mij een genot, in Amersfoort te mogen werken", zoo zei hij. Vervolgens sprak de heer. Pach, hoofdbestuurslid van den Bond van Arbeiderszangvereenigingen. Hij was er van overtuigd, dat met dit fee6t een periode van zeer hard werken wordt afgesloten. Zoo was het hem een vreugde, den voorzitter de zilveren jubileumplaquette te mogen overhandigen. De heer A. v. W ij n g a a r d e n, voor zitter. der S.D.A.P. in Amersfoort, voer de mede het woord namens den plaat- 6elijken raad en de cultureels commis sie. Hierin zag hij een symbool: aan de eene zijde wilde deze vereeniging deel hebben aan de geestelijke en zedelijke verheffing der arbeidersklasse, aan de andere zijde streed zij voor de opening van beter maatschappelijk perspectief voor deze klasse. Hij besioot zijn woor den met het aanbieden van een enve loppe. Namens de Amersfoortsche Bestuur- dersbond hield de heer J. W. Polder een korte rede. Tot slot overhandigde ook hij een enveloppe, namens een groot aantal organisaties en namens den A.B.B. zelf. Vervolgons spraken mevr. Frederiks, namens de S.D.V.C. en de heer Rekers namens den Algemeenen Bouwvakar beiders Bond. Namens de Arbeiderspers werd het woord gevoerd door den heer I. do Groot: „De Stem des Volks", zoo zei hij, „vecht mede in den maatschappc- lijken strijd der arbeidersklasse en tevens draagt zij bij tot. verhooging onzer cultuur. Moge er eens een tijd komen, waarin de strijd er niet meer is. Moge er nimmer een tijd komen zonder cultuur". Tijdens de receptie was inmiddels ook de burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck, binnengekomen. Hij drukte het bestuur de hand en uitte enkele waardeerende woorden ter gele genheid van dit jubileum. Niet alleen mondeling, ook schrifte lijk waren er blijken van sympathie ge leverd. Zoo waren er langs dezen weg o.a. felicitaties binnengekomen van hei Amersfoortsche Mannenkoor, van de Amersfoortsche Orkestvereeniging, van het Zeister „Kunst na Arbeid", alsmede van tal van particulieren. Onder de aanwezigen merkten wij op: den heer G- van Wijland, dir. van de Arbeidsbeurs; de gemeenteraads leden H. Smit, H. Kroon cn A. A. Meyer; voorts afgevaardigden van de arheids- muziekvereeniging II. J. Hegeraath van de A.J.C., de S.D.V.C. en van tal van andere organisaties. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand Mei 1939 werd aan het postkantoor op spaarbankboek jes ingelegd 115.804,15 en terugbetaald ƒ88.736,25. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ57.068,20. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 75. EINDEXAMEN 5 J. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL O. L. VROUW TER EEM Geslaagd voor het eindexamen: R Burger, Zeist; L. Jongerius, Amersfoort; L. v. d. Lande, Deventer; J. Rupert Soest; E. Schade, Amersfoort; C. Schnei der, Hengelo (O.) en Tr. Wittkampf, Zutfen. Geëxamineerd 7 candidates Bezoek aan „Mooi Veluwe" Op het Julianaplein stonden gister morgen Esperantisten uit Amersfoort en Soest gereed voor een fietstocht naar het niouw-ingerichte kampeerhuis met. restaurant. „Mooi Veluwe". een verblijf voornamelijk voor Esperantis ten. Een veertigtal samideanoj namen aan de excursie deel. De vele groene vlaggen trokken meer malen de belangstelling van andere toeristen. Dikwijls werden onderweg groeten gewisseld in het Esperanto, wat den deelnemers moed gaf en hen opnieuw sterkte in hun overtuiging, dat de beweging groeit. De heer Sprenger en echtgenoote ver welkomden de Amersfoorters op „Mooi Veluwe". Na den gemeenschappelijken koffie maaltijd in de reukontejo. bezichtigde de groep inmiddels aangevuld met Fransche en Duitsche samideanoj het huis met omringend kampcerbosch. Al- mededoelingen zijn gesteld in het Nederlandsch en in het Esperanto. Het gehcele interieuer. ook dat van het aangrenzende houten kampeerhuis. met inbegrip van schilderijen, is door de on dernemers geheel in vrijen tijd vervaar digd. Nadat met de heer Sprenger een af spraak was gemaakt met betrekking tot een herhaling van den tocht in groo- fer verband en de aanwezigen uit volle horst het Esperantolied „La Espero" hadden gezongen, werd afscheid geno men. van de buitonlandsche gasten met een „ni revenos" (wij komen terug). De Fransche Esperantist en schrijver Roland Dupuis, thans ook Amersfoor- ler. begeleidde op de piano de samen zang. Ondanks het regenachtig weer werd op den terugweg zeer veel genoten van de gezonde boschlucht en van den pret- tigen fietstocht langs velden vol koren bloemen, waarboven de leeuwerikken met luid gejubel'het karige zonnetje begroetten. Toch een mooie tocht! In Monopole is in den nacht van Zaterdag op Zondag feest gevierd. Pesie's bad bestaat 35 jaar en in ver band hiermee was deze fuif georga niseerd. De stemming was In alle opzichten perfect en wanneer wij het goed begre pen hebben, is binnenkort de oprichting van Pesie's gemengd zangkoor te ver wachten. Bijzondere aandacht zal gewijd worden aan het lied „Pesie's bad gaat nooit verloren". De Hot Swingers, onder leiding van den heer Jan Commijs, strooiden jazz- klanken door de zaal, cn hun muziek le verde voortdurend inspiratie voor de vele danslustigen. Natuurlijk werd de avond door tal van attracties opgeluisterd. Heel teer en ge voelig kweelden do All round Swingers bij het snareninstrument. Voorts trad het duo P. en C. op met eenige humo ristische liedjes, die met virtuositeit ver kocht werden. En tenslotte was er, voor dat de groote polonaise begon, nog de offieieele prijsuitreiking, waarhij de heer L. H. J. Pesie, onderbroken door luide toejuichingen, een woordje sprak. WIELRENNEN Spannend hoofdnummer van het wielercriterium Ook kranige prestaties van de Nederlandsche renners Demmenie en van Amsterdam 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. Het Scheveningsche wielercriterium, een evenement, dat hier te lande eenig in zijn soort mag worden genoemd is een groot succes geworden voor de organisatoren cn ook voor onze kranige Nederlandsche renners Joop Demmenie en A. van Amsterdam, die er in geslaagd zij.n in het hoofd nummer derde en vierde te worden achter de Belgen Dekuysscher en Vissers. Nadat van de negende tot de zestien de ronde de zwitser Litschi aan de kop wist te blijven en daar zelfs een grooten voorsprong kon maken, kwamen de beide Belgen in de zeventiende ronde plotseling naar boven, waarbij Dekuys scher de kop nam, om haar niet meer af te staan en met een grooten voor sprong op zijn landgenoot en de rest van het peleton het eerst over de eind streep te gaan. De wedstrijden zijn om half vier aan gevangen met een race voor Nederland sche amateurs en onafhankelijken over 7 ronden van het Scheveningsche par cours, dat over de geheele boulevard liep en een lengte had van 5.200 meter. Ongeveer 40.000 toeschouwers hebben de wedstrijden bijgewoond. Voor den wedstrijd voor amateurs en onafhankelijken hadden zich 77 in schrijvers gemeld, waarvan er zeven niet aan den start verschenen. De uitslag luidde: 1. J. Martens, Rotterdam (Onafhan kelijke) in 55 min. 33 4/5 sec. 2. M. J. Jansen, Eindhoven (Ama teur). 3. F. G. Tilburgs, Helmond (Onafhan kelijke). 4. K. van Noort, Den Haag (Ama teur). Hei hoofdnummer Het hoofdnummer van dezen mid dag was de race over 20 ronden, 104 K.M. achter Derny-gangmakersmo- toren, waaraan internationale ren ners deelnamen. Vooral tegen het einde, toen de Belgen mooi uitliepen, was de span ning zeer groot. Pijnenburg en Wals hebben deze race zeer ongelukkig gereden. Beiden had den voortdurend met lekke banden te kampen, zoodat Pijnenburg den strijd maar opgaf en Wals op drie ronden ach terstand den wedstrijd uitreed. Het was de Zwitser K. Litschi, die na de eerste schermutselingen naar de kop joeg en in de negende ronde het peleton aanvoerde. Meer en meer liep de Zwit ser op de rest van het veld uit, maar de beide Belgen Dekuysscher en Vissers, geholpen door hun landgenoot Kaers, die in de voorhoede reed, doch één ron de achterstand had, begonnen na de vijftiende ronde op te zetten. In de zeventiende ronde kwam toen plotseling de sensatie. Niet Litschi kwam als eerste door, maar Dekuys scher met achter zich Kaers, die nog altijd op één ronde reed. Daarachter kwam noe wel Litschi. maar Vissers was hem dicht op de hielen en in de Opruimingswerk duurde bijna drie uur ISTERMORGEN ruim halftwaalf is de tram, welke een halfuur- dienst onderhoudt tusschen onze stad en Zeist even na het vertrek van het station op de Barchman Wuytierslaan ter hoogte van de Groen van Prinstererlaan uit het spoor gereden. De oorzaak van deze ontsporing kon men ons nog niet mededeelcn. De mogelijkheid, dat de rails ter plaatse eenigszins ontzet waren, is niet zoo aannemelijk als de ver onderstelling, dat een vooras van den motorwagen gebroken is. Dit laatste zal men pas later bij de reparatie op de werkplaats kunnen nagaan. Omstreeks half drie had men met vereende krachten den motorwagen en den daarachter gekoppeldcn bij wagen weer in liet rechte spoor. Om vier uur werd de treindienst hervat. Gedurende de stagnatie kon het vervoer van de reizigers door gang vinden met behulp van bus sen, die de reizigers van het dubbel spoor bij de Lichtenberg naar het Stationsplein vice versa reden. De ontsporing bracht geen persoon lijke ongelukken met zich. De tram had nog geen groote snelheid in de zeer flauwe bocht ter plaatse en is slechts met de wielen uit het baanvak gescho ven. zonder dat de wagens omsloegen. De reizigers, die naar Zeist moesten, zijn even later overgestapt in de tram welke ruim kwart voor twaalf uit de richting Zeist naderde. Nadien heeft men bij de Lichtenberg begin- en eind punt ingeschakeld, terwijl de reizigers verder met bussen, waarmede de N.V. Buurtspoorweg Mij. den dienst onder houdt tusschen Doorn en Utrecht, van en naar de stad vervoerd werden. Na de ontsporing heeft men het sta tion te Zeist gewaarschuwd, waar van daan al spoedig drie werklieden ter plaatse verschenen, die onmiddellijk be gonnen met de achterste wielen van den bijwagen op te „krikken". Ruim half één arriveerde de mate- riaalwagon met eenige arbeiders. Het opkrikken nam nog al tijd in be slag, doordat de wagens een zeer zwaar gewicht hebben. Om kwart over één had men den bijwagen weer in de rails. Men begon toen met den motor wagen op te tillen en centimeter voor centimeter naar het baanvak terug te schuiven. Dat men dit werk in ruim vijf kwartier opgeknapt heeft, pleit wel voor de vakkennis van de arbeiders! Nog meer komt dit tot uiting, wanneer men bedenkt, dat de motorwagen bijna 25000 K.G. weegt Tegen half drie was de orde hersteld cn kon men beide wagens wegrijden. Even vier uur passeerden de trams weer, alsof er niets gebeurd was. Gelijk wij reeds schreven, wordt naai de oorzaak een onderzoek ingesteld. Na de ontsporing waren de rails iets ontzet, maar dit kan een gevolg geweest zijn van de ontsporing zelve. Het meest voor de hand liggend is dus, dat een vooras van den motorwagen defect geraakt is. De politie heeft gedurende de werk zaamheden belangstellenden op een afstand gehouden en gezorgd, dat het drukke snelverkeer op de B.W. laan geen enkele stagnatie ondervond* negentiende ronde was de tweede Belg den Zwitser reeds voorbij gestreefd. In den eindspurt moet Litschi ook de derde plaats afstaan, om zelfs tot de zesde plaats af te zakken. De derde en vierde plaats was voor twee kranige Nederlandsche renners, die het gedurende de geheele race nun buitenlandsclie tegenstanders danig lastig hebben gemaakt. Het waren Joon Demmenie, die oor spronkelijk slechts als invaller fungeer de, doch op het laatste oogenblik deel nemer werd, en A. van Amsterdam. Beide renners bezetten voortdurend tie voorste plaatsen achter de leiders en lieten zich ook in den eindspurt niet verjagen. De overige Nederlandsche renners konden geen goede plaats bemachtigen. De totaaluitslag luidt: 1. C. Dekuysscher (Belgiëf 2 uur 24 min. 54.8 sec. achter de Bruin. 2. Eduard Vissers (Beligë) 2 uur 25 min. 7 sec. achter Balling.s 3. Joop Demmenie (Nederland) achter A. W. A. Graaf. 4. A. van Amsterdam (Nederland) achter J. Riethoven. 5. K. Litschi (Zwitser land^ achter A. de Bunne. 6. P. Rossi (Italië) achter A. de Graeve. 7. M. Clemens (Luxemburg) achter van Dasselaar. 8. Mon- tero (Spanje) achter Braems. Op één ronde: 9. Kaers (België) achter Vink. 10. Jean Majerus (Luxemburg) achter Michlels. 11. Hans Knecht (Zwitserland) achter A. Jar. 12. Marcel Kint (België) achter Karei Verkeün. 13. Fr. Slaats (Nederland) achter Cesar Bogaert. 14. Romain Maes (België) achter Ed. Luyke. Snelste ronde was de eerste ron de in 6 min. 55.4 sec. OMTREK Uitgegraven zand voor den rondweg te Utrecht BILTHOVEN. Naar wij verne men zal een gedeelte van het zand dat noodig is bij den aanleg voor den rondweg om de stad Utrecht af gegraven worden van een terrein, toebehoorende aan jhr. Bosch van Drakesteyn, welk terrein gelegen langs den Soestdijker straatweg ge legen tegenover het café van den heer Verhoef nabij den nieuwen be tonweg. Deze afgraving zal geschie den onder deskundig toezicht van den tuinarchitect Copijn, omdat het de bedoeling is naderhand van deze afgraving een grooten vijver te. ma ken, die zonder twijfel een groote attractie zal worden voor dit gedeel te van Bilthoven. Hij zal een opper vlakte krijgen van 2 h.a., terwijl er rond omheen een imposante beplan ting zal worden aangebracht. Het ligt ook in de bedoeling om des win ters dezen vijver als ijsbaan te exploiteeren. RIJKSKWEEKSCHOOL TE HILVERSUM HILVERSUM, 12 Juni. Aan de Rijkskweekschool alhier zijn geslaagd voor de acte L.O. mej. H. J. ter Welle, en de heeren F. Boulangé, C. Elbertsen, J. B. A. van Loo, O. M. S. de Vries, allen te Hilversum. Een candidaat afgewezen. GRANDTHcaTRE. Van Vrijdag 9 t.m. Donderdag 15 Juni vertooning van de film „Vernon en Irene Castle". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.16 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.80 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m CITY THEATER. Van Vrydag 9 t.m. Don derdag 15 Juni vertooning van de film ,.'t Begon in China". Voorstellingen- Zondag 1.45; 400; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8 15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. - Verlooning van „De strijd om de Omar diamant" „Het meisje met de vier vaders". MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). STERHUIS Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A. K G. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL Wijersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonatraat 35. AMICITIA. 12 Juni. Vergadering van De Princevlag. 8 uur n.m. EBEN IIAëZER. 13 Juni. Openbare ver gadering der Ohr. Hist. Kiesvereeniging. 8 uur. AMICITIA. 16 Juni. Bijeenkomst S.D.A.P 8 uur n.m. DE WAPENROEM. 16 Juni. Openbare bijeenkomst van da Liberale Staatspartij. 8.15 uur n.m. A. B. v. L. O .-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni. Kinderfeestdag van de N.U.S.O. 3.15 uur nam. BIRKHOVEN. 18 Juni Landdag der V.DJ.O, In principe werd besloten tot stichting van een lagere landbouwschool Onder voorzitterschap van den burge meester, den heer L. O. U. I. S. Grippe- ling, vergaderde Vrijdagmiddag de Raad der gemeente Hoogland. Afwezig was wethouder Sandbrink. Van het C. O. L. bedrijf te Schothorst was een verzoek binnengekomen om de taluds in de sloot langs de woning van den burgemeester in hun vroegeren toe stand te mogen brengen. Een princi pieel accoord met de familie van Boetze- laer zou reeds bereikt zijn. De agenda opende hierna met het proces-verbaal van kas-opname bij den ffemeente-ont vanger. In kas was op 29 Maart j.l. een bedrag van 15025,68H. 2. Reclames schoolgeldbelasting. Goedgekeurd. 3. Een schrijven van Gedeputeerde Staten met bijlagen, inzake goedkeuring door de Kroon, van het uitbreidingsplan voor de gronden .gelegen tusschen het Valleikanaal, den Provincialen weg en den Linicdijk. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Een schrijven van den voorzitter van het hoofdbureau, houdende overleg ging van de processen-verbaal der stem- bureaux en het hoofdstembureau, betref fende de jongstleden gehouden gemeen teraadsverkiezing. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Een schrijven van den voorzitter van het eentraal-stemhureau, houdende overlegging van bet. proces-verbaal en het besluit van dat. stembureau, even eens betrekking hebbende op de gehou den gemeenteraadsverkiezing. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Een voorstel van B. en W. tot ont trekking aan het openbaar verkeer, van een gedeelte van den Calveenschenweg en den Koekoekweg, in verband met den nieuwen Rijksweg. De heer v. d. Hengel poneerde, dat uit de teekening duidelijk blijkt, dat de voorgestelde wegensituatie niet overeen komstig het. gemcentehclang is. Er loo- pen twee wegen parallel en volgens het schema zal men herhaaldelijk gedwon gen zijn een omweg te nemen. Maakt men een aantal particuliere wegen openhaar, dan zal het gemakkelijker mogelijk zijn naar een practische oplos sing te streven. Besloten werd, in afwachting van na dere inlichtingen van bevoegde instan ties, het voorstel a-an te houden. 7. Een voorstel van B. en W. tot over dracht van grond van het Rijk ten be hoeve van den aanleg van den nieuwen Rijksweg. Daar dit, voorstel nauw verband houdt met het vorige, werd dit eveneens aan gehouden. 8. Prae-advies van B. en W. inzake het verleenen van een subsidie aan het Wit-Gele Kruis, afdeeling Hooglander veen, voor 1938. Toegestaan werd een subsidie van 156.60. 9. Een verzoek van het bestuur van het Wit-Gelo Kruis, afdeeling Hoogland, om subsidie voor 1939. Dit, verzoek werd in handen van B. en W. om prae-adries gelegd. 10. Een voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot de stichting van gemeentewege van een lagere land bouwschool met onderwijzerswoning. De heer Brouwer vroeg, waarom hier de term „in principe" gebruikt werd. Men moet de koe bij de horens vatten. Het zou riskant zijn, in een te traag tempo te handelen, daar eventueel een andere gemeente de kans zou kun nen waarnemen. De voorzitter antwoordt, dat deze term „in principe" ls gebruikt op ver zoek van den vertegenwoordiger van den A.B.T.B. (Tot goed begrip vermelden wij het volgende: In een vorige raads vergadering besloot de gemeente Hoogland reeds, aan den A.B.T.B. een subsidie van 500 'sjaars te geven, zoo ter plaatse een lagere landbouwschool gesticht zou wor den. Er bestonden dan ook, min of meer gevorderde, plannen, welke in die richting wezen. Van overheids- zijde echter heeft men zich er mee bemoeid, en toen daalden de kan sen van Hoogland aanmerkelijk. Amersfoort, dat voor de randge meenten gemakkelijker te bereiken valt, bleek sterk in aanmerking te komen. Zoo sterk, dat de gemeente Hoogland naar middelen uitziet om haar positie als sollicitante naar de gunsten van den A.B.T.B. te verste vigen. En zoo tracht Hoogland den A.B.T.B. binnen haar grenzen te krijgen door aan dezen bond in plaats van 500 subsidie een school gebouw met onderwijzerswoning aan te bieden. Dit is uiteraard, een geste, welke niet zal nalaten indruk op den A.B.T.B. te maken. Maar de groote vraag is, hoe andere instan ties zullen reagceren op deze poli tiek. Rod. A. D.). Na eenige discussie ging de raad ac coord met dit be3luit-in-principe. 11. Een verzoek van het bestuur van St. Josephschool tot aanbouw van een vijfde leslokaal aan die school en in richting daarvan, met een voorstel van B. cn W. daaromtrent. B. en W. achtten zich verplicht, aan dit verzoek te voldoen. De kosten zullen in totaal bedragen 9400, waarbij die voor meubileerifig etc. zijn inbegrepen. De heer S m i n k bracht te berde, dat men over enkele jarei) een tweede ver plichte uitbreiding mag verwachten. Is het niet voordeeliger. er twee iokalen bij te bouwen. De heer de Bruin wilde wel eens weten, waarom bij den nieuwbouw zoo'n groote kelder moet zijn inbegrepen. Voor centrale verwarming misschien? De heer v. d. Hengel vroeg: Is die kelder bomvrij? (gelach). Wethouder Hilhorat deelde mede, dat inderdaad binnenkort een verzoek om stichting van een verwarmingscentrale vcrwachjt m^g worden. In het algemeen was de raad van oor deel, dat ook de kelder maar gebouwd moest worden, wanneer B. en W. dit noodzakelijk mochten vinden. 12. Een voorstel van B. en W. lot on inbaarverklaring van een drietal pos ten schoolgeld cn hondenbelasting. Aangenomen. 13. Wijziging van de begrootingen, dienst 193S en 1930. De heer Flos merkte op, dat hem de post voor bestrijding der t.b.c. wel wat laag toescheen. Verschillende voorbeel den. welke dit euvel demonstreeren, wa ren hem bekend. De heer Brouwer meende, dat. men de grenzen van wat door de gemeente bereikt kan worden, niet uit het oog mag verliezen. Er moet ook wat aan het particulier initiatief worden overge laten. Er is door de vereeniging Het. Wit Gele Kruis bijvoorbeeld, reeds een t.b.c.- fonds gesticht. Bij de rondvraag kwam een opmer king ter tafel van den heer Brouwer, waarin hii zijn sniit betuigde, dat met vaststelling der vergaderdata niet wat meer rekening worflt gehouden met de wenschen der gemeenteraadsleden. Gewestelijke zomerbijeenkomst te Soesterberg SOESTERBERG. Onder groote be langstelling hield Zondag de Bond van Jong-Liberalen een gewestelijke zomer bijeenkomst op „Kampoord'' te Soester berg. welke door ongeveer 145 leden was bezocht. In een openingswoord wees mr. M. J. C. Kappeijne v. d. Coppello op de groote activiteit der Jong-Liberalen, die trachten een nieuw licht op het Libera lisme te doen schijnen. In den namiddag sprak mevrouw Jeanne Fortanierde Wit uit Rotterdam over het probleem der jeugdwerkloos heid, gezien in 't licht van de liberale gedachte. Naar liberale overtuiging is er maar één gezonde oplossing van het werkloosheidsvraagstuk mogelijk, nl. door opneming van de werklooze ar beidskrachten in het normale bedrijfsle ven. Daartoe is noodig lastenverlaging. De Regeering echter blijkt deze richtlij nen niet te willen volgen. Het leger der ongeschoolde arbeiders is zeer groot. De Staat heeft de plicht te zorgen voor een behoorlijke elementaire vakopleiding. Thans bestaat er een tendenz om de be drijven te sluiten, wat de kansen voor de jongeren steeds moeilijker maakt. In deze moeilijke tijdon komen vraag stukken aan de orde, die men nog slechts enkele jaren geleden, als afgedaan be schouwde. Zoo dat van de persvrijheid, waarvan helaas misbruik wordt ge maakt cn een correctie, met behoud dan van het beginsel, noodzakelijk maakt De Jong-Liberalen zijn diep overtuigd van de waarde van het godsdienstig le ven, doch zij weigeren in de vermenging van godsdienst en politiek iets goeds voor een van beide te zien. Een derge lijke vermenging leidt tot onverdraag zaamheid en verlaagt het godsdienstig leven. Voorbeelden hiervan zijn er vele. Samenwerking cn verdraagzaamheid, vrijheid en verantwoordelijkheid is het devies, waarnaar de Jonge Liberaal wil handeten, en hij weet, dat hij daarmee getuigt voor idealen, waarvoor een zeer groot deel van het Nederlandsche .Volk alle kracht wil inzetten. Daarna hield mr. M. H. de Boer uit Utrecht, vice-voorzitter van het Hoofd bestuur der Liberale Staatspartij een rede, waarin hij vooraf de politiek schet ste als te bestaan uit tegenstellingen, wat op zichzelf beschouwd, een voor waarde is voor vooruitgang op staatkun dig terrein. Spr. behandelde vervolgens een viertal der voornaamste tegenstel lingen. 1ste. De antithese rechts-links, die in feite is uitgewerkt en zoo nu en dan nog wel eens om den hoek komt gluren, doch voor de praktische politiek geen enkele waarde meer heeft. 2de. De verhouding van individu tot staat en omgekeerd. Deze tegenstelling is van groote waarde. Aan de eene zijde, die van de absolute staatsalmacht, welke een protest is tegen het individualisme, staan de extremistische richtingen, aan de andere zijde alle andere staatkundige partijen. Deze erkennen wel de gemeen schapsgedachte in den staat, en in 't bij zonder de liberalen achten hierbij de vrijheid van het individu van belang voor mensch en gemeenschap beide. 3de. De tegenstelling, welke zich be weegt op het terrein van het. bedrijfswe- zen en den staat. De straffe regeling door don staat, de „Planwirtschaft", wordt niet alleen door de extremistische richtingen, doch ook door andere par tijen of groepen uit deze voorgestaan. Niet echter door de Liberalen. Een 4de antithese wordt gevormd door hen, die zijn vóór geestelijke vrijheid en die haar willen bannen. Deze tegenstelling is op t oogenblik van zeer veel gewicht, ook in de praktische staatkunde. Deze vrij heid is een van de eerste principes, waar-' voor liberalen hebben pal te staan en moeten waken. Voor de jonge li heralen is hier een mooie taak weggelegd. Met een woord van dank tot de belde sprekers sloot de voorzitter, de heer A. Nawijn, het openbare gedeelte dezer bij eenkomst. ELKE BRANDENDE SIGAAR 16 IN BOB5CHEN BRANDGEVAAR. NEDERL-. O HEiPcM? S

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3