De Nederlandsche Staatsschuld w Tsaristische driekleur geheschen Ontwikkeling Poolsch douane-inspecteur gearresteerd De Wit-Russen actief in Tientsin DE EEMLANDBR Maandag 12 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 327 Een daling, die in feite een stijging is toch niet bizonder ongunstig ONZE GEZANT TE LONDEN GAAT HEEN Hij wordt door de Danzigsche autoriteiten van spionnage verdacht Beroep op Chamberlain Japansche en Chineesche officieele personen vergiftigd? JAPAN MELDT Paus geeft Franco zijn zegen Russisch lasteraar tot 15 jaar veroordeeld Britsch Koningspaar keert naar Canada terug BERICHT Licht op: 9 uur 50 min. AME1R SFOOR1SCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) 1 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewi elite regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentie helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1- 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra TJ ET verslag over den stand van de Jl Nederlandsche staatsschuld, bevat als altijd een schat van gegevens voor een ieder die zich interesseert voor het verloop van de geconsolideerde, d.w.z. de uitstaande staatsschuld in langloopende leeningen, en van de vlottende schuld, d.i. die schuld, welke voorloopig nog slechts op korten termijn gedekt is, om later wanneer hel tijdstip daartoe gunstig kan worden geacht te worden geconsolideerd in een langloopende leening. Het merkwaardige feil doet zich bij het vergelijken van de cijfers per 31 Decem ber jl. met die per 31 December van 1937 voor. dat de totale Nederlandsche staats schuld. instede van in 1938. zooals in de verwachting lag. te zijn gestegen, eene daling vertoont van niet minder dan 72 millioen ten opzichte van 31 Dec. 1937. Een dergelijke conclusie. en dit is de reden waarom wij er hier wat dieper op in gaan is ten eencn male onjuist. Inderdaad bedraagt de totale schuld per 31 December 1938 3.986.000.000, te gen 4.058.000.000 per 31 December 1937, maar hierbij moei. goed in het oog worden gehouden, dat het jaar 1937, wat de Nederlandsche Schatkist betreft, ongunstig werd beïnvloed door het feit, dat het Rijk op het einde van het jaar een niet onbelangrijke schuld moest aangaan voor rekening van het Gouvernement van Nederlandsch-Indië. Wat toch was het geval? In September van dat jaar vond de groote Indische 912 millioens-3 conversieleeriing 1937 A plaats, ter conversie van de uit staande leeningen 1934 e.v. Door de voorwaarden waartegen de emissie aan de markt werd gebracht, werd zij fei telijk een groot fiasco, zoodat bedui dend meer dan 200 millioen niet ter conversie werd aangemeld. AAR de te converteer en leeningen echter reeds aflosbaar waren ge steld. zat er voor de Nederlandsche regee ring niet veel anders op. dan het Gouver nement bij te springen en aan het laatste de middelen te verschaffen, waaruit de niet aangemelde stukken zouden kunnen worden afgelost. En nu beschikte het Rijk op dat tijdstip wel over een zeer ruime kas. in den vorm van een groot tegoed bij de Nederlandsche Bank. doch dit was bij lange niet voldoende om het niet ter con versie aangemelde bedrag te financieren, vandaar dan ook dat het Rijk aanzienlijke bedragen geld moest opnemen. Gevolg van een en ander was natuur lijk, dat einde van 1937, het Rijk een veei grootcre schuld had aangegaan dan in overeenstemming kon worden geacht inef de ontwikkeling van de zui ver budgetairo positie hier te lande. Toen dan ook in den loop van de eer ste maanden van 1938 en onder den invloed van dc groote belangstelling, welke hier te lande voor de Nederland sche 3—3 Vu conversfe-leening be stond, tegen emissie-voorwaarden de niet geconverteerde stukken der Indi sche leening allengs plaatsing vonden, zag het Rijk zich wederom do middelen terugvloeien, welke het einde 1937 had voorgeschoten. Gevolg van een en an der was natuurlijk, dat ook de schuld van het Rijk een daarmede overeen stemmende daling vertoonde. \A7 ANNEER men het bovenstaande in het oog vat. dan is het duidelijk, dat het niet aangaat de totale staats schuld per einde 1938 te plaatsen tegen over die per einde 1937. doch daar in te ver disconteer en de cijfers, welke den stand per 31 December 1937 in zoo sterke mate ongunstig hadden beïnvloed. Doel men dit en stelt men, dat het Rijk voor het niet ter conversie aangemelde be drag een f 125 millioen heeft opgenomen, dan valt hieruit te concludeeren, dat de Nederlandsche staatsschuld in stede van een daling ten opzichte van 1937 aan te geven, in feite in 1938 een s tij gin g heeft vertoond, hetgeen ook geheel over eenkomstig de weinig rooskleurige ont wikkeling van ons budget te verwach ten was. In de eerste plaats vragen onze de fensie-uitgaven enorme bedragen, ter wijl ook Nederlandsch.-Indië niet meer in die mate als in 1937 het geval was, in staat is de bij het Moederland op genomen bedragen af te lossen en waardoor het voorschot aan Indië- thans circa 45 millioen hooger ligt dan be gin 1938. Alles bij elkaar genomen, dient men echter te erkennen, dat tot 31 December jl. de Staatsschuld zich niet bijzonder ongunstig heeft ontwikkeld. Wij hopen binnenkort in de gelegenheid te zijn eens een parallel te dien aanzien te trekken met de Staatsschuld van Ne derlandsch-Indië. Uitvinding van Matusjka tegen spoorweg ongelukken BOEDAPEST. 12 Juni (Havas). Volgens de „Montag" heeft Matusj ka, de beruchte misdadiger, die we gens het veroorzaken van spoorweg ongelukken tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld is. vergun ning gekregen om bij het Octrooi bureau inschrijving van een uitvin ding tot het voorkomen van spoor wegongevallen te vragen. HONGAARSCHE NATIONAAL- SOCIALIST IN UNIFORM VAN PROCESSIE UITGESLOTEN BOEDAPEST, 12 Juni (Havas). De Montag" meldt, dat de politie natio- naal-socialisten, die een groen hemd droegen, heeft verboden deel te nemen aan een processie met het motief, dat een dergelijke demonstratie misplaatst zou zijn geweest. Jhr. mr- E. F. M. J. Michiels van Verduynen genoemd als opvolger van mr. J. P. graaf van Limburg Stirum LONDEN, 12 Juni. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men van mr- J. P. graaf van Lim burg Stirum, onze Nederlandsche gezant te Londen in den loop van dit jaar om particuliere redenen ontslag aan te vragen. In verband hiermede wordt, naar ons ter oore komt, als zijn opvolger genoemd jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, oud-gezant te Praag en oud-chef van de afdeeling Diplomatieke Za ken aan het departement van Bui- tenlandsche Zaken. Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum gaat heen als H.Ms. gezant te Londen EERST ONTSNAPT, NU WEER GEARRESTEERD TUNIS, 12 Juni. (Havas). De Itali- aansche journalist Ciucci, die op 15 Ja nuari van dit jaar te Medenine was ge arresteerd wegens het fotografeeren op verboden terrein, doch uit de gevange nis had weten te ontsnappen, is thans in een buitenwijk van Tunis weder ge arresteerd. DANZIG, 12 Juni (P.A.T.). De Danzigsche politie heeft den Poolschen douaneinspecteur Lipinski gearresteerd. Op stappen van den Chef-inspecteur der douane weigerde de politie een verklaring van de arrestatie te geven. De gearresteerde inspecteur had zich sinds Vrijdag niet meer op zijn post aangemeld, en slechts bij toeval verna men zijn superieuren, dat hij door de politie was gearresteerd. Een kennis van hem, die getuige was geweest van de arrestatie, deelde dit n.l. mede aan een chef van Lipinski. Havas meldt, dat de arrestatie is geschied, omdat de Danzigsche autoriteiten den inspecteur van spionnage verdenken. De Poolsche commissaris-generaal heeft stap pen gedaan bij den Senaat. Men weet niet waar Lipinski zich op het oogenblik bevindt. Het onderzoek wordt door de Poolsche autoritei ten voortgezet. Admiraal Sir Roger Buckhouse, die voorbestemd is om in geval van een conflict het opperbevel over de Engel- sche en Fransche zeestrijdkrachten op zich te nemen De overal afgewezen vluchte lingen van St- Louis vragen om een toevlucht in Engeland LONDEN, 12 Juni (Reuter). De 907 Duitsche vluchtelingen aan boord van de „St. Louis" van de Hamburg—Ame rika lijn, die geen toestemming hebben gekregen om op Cuba aan land Ie gaan, hebben Chamberlain in een te legram verzocht, hun in Engeland een toevlucht te verlecnen of tenminste toestemming te geven, te Southampton aan land te gaan. De Regeering van Ecuador (aan de Oostkust van Zuid-Amerika) heeft strenge maatregelen genomen om te voorkomen, dat de Duitsche joden en de vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije die niet te Havanna aan land moch ten gaan en thans voor de kust van Ecuador liggen, zich naar het binnen land begeven. TIENTSIN, 12 Juni (Domei) De Wit-Russische antikomin tern-commissie heeft Zaterdagmiddag plotseling het gebouw van het Sovjet-Consulaat in de vroegere Russische concessie bezet, welk gebouw de laatste drie jaar leeg had gestaan. In plaats van de Sovjetvlag werd op het gebouw de Tsaristische driekleur geheschen. In een door de Wit-Russen gepubliceerde verklaring wordt gezegd, dat zij het recht tot bezetting van dit gebouw heb ben, daar het aan het Tsaristische Rusland behoort en dat de commissie het gebouw onder haar hoede zal nemen in afwachting van de totstandkoming van een nieuw Russisch bewind. NIEUWE SUCCESSEN GROOT opzien is gewekt dooreen persbericht uit Nanking, volgens '•etwelk Liang Hoeng Tsjih. de voor zitter van den uitvoerenden Yoean •n andere hooggeplaatste officieele lovsonen van de nieuwe Nanking- eecering benevens een aantal pro minente Japanners, onder wie To- mesaboero Sjimitsoe, de parlemen taire vice-minister van buitenland- sche zaken, lichtelijk vergiftigd zijn aan een banket, dat gisteren gehou den werd ter eere van Sjimitsoe, door het drinken van Chineeschen wijn, waarin door anti-Japansche Chineezen vergif was gemengd. Ruim 25 bekende Japansche en Chi neesche officieele personen dronken bij den aanvang van het diner, elkanders gezondheid met Laotsioe, een Chinee sche wijn. Later werden zij ziek onder bepaalde vergiftigingsverschijnselen. Het desbetreffende bericht voegt hier aan toe, dat de vergiftigden, dank zij tijdig medisch ingrijpen, vóór het aan breken van den morgen hersteld zijn De politic heeft een persoon gearres teerd, die er van verdacht wordt de lei der te zijn van een bende anti-Japan sche Chineezen en die den aanslag zou hebben gepleegd. Bommen op Tsjoengking Zeven en twintig Japansche vliegtui gen hebben een vlucht ondernomen over Tsjeng-Toe, de hoofdstad van West- Szetsjoean. en vervolgens over Tsjeong- king, waar zij talrijke hommen lieten vallen. Verscheidene bommen kwamen neer bij de Fransche ambassade. Het is nog niet bekend, of er slachtoffers zijn gevallen. Twaalf Chineesche jachttoe- stellen honden den strijd met de Japan sche vliegtuigen aan. Japansche troepen hebben na een he vig gevecht Maotsingtoe, een belangrijk strategisch centrum in de provincie Siansi bezet. De Japansche afdeling zet haar opmarsch voort. In de laa .Ue paar dagen hebben Japansche troepen bij I.ingtsingsoe, op ongeveer 28 K.M. ten Noorden van Taiyoean 809 man Chinee sche communistische troepen verslagen. De Chineezen hebben tf>6 dooden moeten achterlaten, terwijl den Japanners een hoeveelheid oorlogsmateriaal in handen is gevallen. Volgens een van het front ont vangen bericht zouden 40.000 man Chineesche troepen in het dal van de I-rivier, tusschen Isjoei en Tsjoe- sien door de Japansche troepen zijn omsingeld. In Tokio is een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van 62 munitie fabrieken. De bijeenkomst was tot stand gekomen door toedoen van het Mini sterie van Oorlog. Er werd overeenge komen dat de prijzen der producten, met medewerking der regeering, zullen worden verlaagd. F.r is geen definitief besluit genomen ten aanzien van het percentage der prijsverlaging, doch men gelooft algemeen dat het van 5 tot 10 procent zal zijn. Britsch-Chineesche ver- eeniging wendt zich tot Foreign Office De leden der Britsch-Chineesche ver- eeniging te Tientsin hebben besloten zich telegrafisch tot het Foreign Office te wenden met het verzoek terug te ko men op het besluit het verzoek om over ne grenszetting, dat de Japanners den Rritschcn autoriteiten te Tientsin in den vorm van een ultimatum hadden ge daan, van de hand te wijzen. Dc Vcrceniging wijst op de beteekenis der belangen welke op het spel staan en cischt dat de zaak opnieuw bestudeerd zal worden. De woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft tegenover een buitenlandsch jour nalist verklaard, dat de regeering eeni- gen maatregel zal moeten nemen in verband met den nieuwen toestand, die, zoo hij zeide, ontstaan is. doordat de Britsche autoriteiten geweigerd hebben de personen, die verdacht worden van den moord op den douaneambtenaar Tsjeng-Sji-Kang, uit te leveren. De woordvoerder wilde geen nadere mede- deplingen doen over den aard van den overwogen maatregel, doch hij achtte gewenscht, dat de Britsche autoriteiten haar houding zouden herzien. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japansche autoriteiten geen heil meer zien in verdere onder handelingen met de Engelschen en daarom besloten hebben de vrije hand te nemen bij de handhaving van rust en orde, door de Britsche en Fransche concessies te isolee- ren als haarden van anti-Japan sche terreur en agitatie. Er wordt aan herinnerd, dat de Chineesche burgemeester van Tientsin reeds order heeft gegeven, dat alle Chi neezen, die in dienst staan van de regeering of het gemeentebestuur, de concessies met hun gezinnen moesten verlaten. Alle Japansche waren en goederen, aldus het be richt uit Tientsin, zijn reeds uit de Britsche en Fransche conces sies overgebracht naar de Japan sche concessie of de Chineesche wijken. Uit Tientsin wordt verder gemeld, dat de Japansche autoriteiten besloten hebben allo personen, die over de grens van de concessies komen, te controlce- ren met uitzondering van degenen, die een openbare functie uitoefenen. Mor gen zullen daaromtrent verklaringen worden gedaan. Deri Japansellen bewo ners zal verzocht worden slechts in strikt noodzakelijke gevallen in de Fransche en Britsche concessies te ko men. Men gelooft, dat de controle veel strenger zal zijn dan in den zomer van het vorige jaar. Ruim 3000 Spaansche falang- gisten in Vaticaanstad ontvangen VATICAANSTAD, 11 Juni (Havas/A. N.P.). De Paus heeft heden de 3.200 Spaansche falanggisten, die zich op het oogenblik te Rome bevinden, ontvan gen, tezamen met den Spaanschen mi nister Serrano Suner, generaal Gamba- ra en de leden van de Spaansche mili taire- en marinemissies. De paus verwelkomde zijn zeer ge liefde zonen, die hem grooten troost hadden geschonken, want zij waren dc verdedigers van het geloof en de Spaan sche beschaving. Hij gaf zijn zegen aan Franco, aan zijn medewerkers, aan alle geloovigen en het katholieke Spanje. Na de audiëntie bij den Paus hebben de legionnaires een mis in de Basiliek van St. Pieter bijgewoond. MOSKOU, 12 Juni. (Havas). Het Hooggerechtshof te Kiev heeft den on derwijzer Spitsjkak, die er speciaal zijn werk van maakte, menschen op laster lijke wijze aan te brengen, tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In vijf jaar tijds had Spitsjkak honder den personen aangebracht, die hij van cbntra-revoluiionnaire activiteit, be schuldigde. Veilheiden hunner wer den gearresteerd. Rit is de hoogste straf, waartoe een lu^v.-vaar ooit is ver- oordëeld.- HYDE PARK (New York). 12 Juni. (Reuter). De Koning en de Konin- ging hebben gisteren den dag rustig doorgebracht als gasten van den presi dent in Hydepark. Des morgens woonden zij een gods dienstoefening bij in de kleine dorps- kerd. terwijl daarna een picnic gehou den werd in het Park. De middag werd doorgebracht zonder officieele gebeurlijkheden Des avonds begaven de Koning en de Koningin zich weer naar den Koninklijken trein, waarme de zij naar Canada terugkeeren. De Koning en de Koningin vertrok ken te 23 uur. President Roosevelt, zijn erhtzennote en zijn moeder vergezelden de hooge gasten naar het «talion en wuifden hun bij hun vertrek toe. De Koning en de Koningin zullen in de eerstvolgende vier dagen korte be zoeken brengen aan twaalf steden tn Canada. Donderdaeavond vertrokken zij van Halifax op Nieuw-Scholland naar Engeland. Dp Koninklijke pasten en president Roosevelt hehhen portretten met hand leekeningen uitgewisseld. Tipt Konings paar hooft ook de moedpr van den pre sident een portret geschonken. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.a. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschonende num mers gratis. Buitenlandsch weeroverzicht Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt: In de luchtdrukverdeeling is sedert Zaterdagmorgen een groote wijziging gekomen. Het gebied van hoogen lucht druk nam over de Britsche eilanden aanzienlijk in beteekenis af, maar be hield op den Oceaan een groote uitge strektheid. Er ontwikkelde zich een rug van hooge drukking van Ierland naar IJsland en Groenland. Vooral in Duitsch land, Denemarken en Zuid-Zweden is de luchtdruk gedurende Zaterdag en Zondag afgenomen. Zoo ontstond daar een gebied van lagen luchtdruk. In Noord Zweden zijn de barometers ech ter flink gestegen. Ten gevolge van deze wijzigingen in de luchtdrukverdeeling draaide de wind op dc Britsche eilanden en de Noordzee naar Noord en stroomden koele lucht- massa's rechstreeks van het poolgebied uit in de richting van ons land. Deze verdrongen de wanne lucht, die in ons land en Duitschland nog aanwezig was, waarbij de bewolking toenam en regen viel, in Duitschland plaatselijk verge zeld van onweer. Hedenmorgen waren dc koude luchtmassa's doorgedrongen tot het Alpengebied, hetgeen daar zwa re regenval veroorzaakt. (Lugano had in den nacht 60 m.m.). Hiermede kwam een einde aan de periode van groote droogte, die bijna drie weken heeft ge duurd. In ons land had Den Ilelder met 11 m.m. de grootste hoeveelheid. In Schotland cn op de Faroer is het buitengewoon koud voor den tijd van het jaar. Thorshavn meldde vanmorgen een temperatuur van 4 graden, dit is 5 graden beneden normaal. In de koude lucht heeft het weer een buiig karak ter, plaatselijk vergezeld van onweer. Op IJsland wordt de genoemde rug van hooge drukking weer aangetast door een nieuwe storing op den Oceaan. Weerverwachtir>!> Koel weer, zwaar bewolkt met opklaringen, enkele regen buien met. kans op onweer. Matige tijdelijk krachtige Noordelijke tot Noordwestelij ke wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7