Halifax klopt aan Duitschland's deu HOE ZAL HET VERDRAG MET MOSKOU ER UIT ZIEN? Lord Halifax over het geval-Tinkler Aziatische schaduwen CITROEN DE EEMLANDER Dinsdag 13 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37 e Jaargang No. 328 Pour la Natalité DE ONTPLOFFING TE TIBERIAS BOVEE VOOGT BANDJIR SLAAT SPOORLIJN WEG De Baltische randstaten zullen niet genoemd worden GAFENCOE REIST EN SPREEKT Incident Kladno nog niet opgelost BERICHT NOODWEER TREFT SOERABAJA Licht op: 9 uur 50 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) i 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 51-3 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer elite regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiên voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 ENGELAND begint te beseffen, dat 't ernst gaat worden in Oost- Azië. Het optreden der Japanners in China tegen de vreemdelingen, inzon derheid tegen de Britten, geeft Lon den reden tot ernstige bezorgdheid. Deze bezorgdheid weerspiegelt zich in de redevoeringen, welke Lord Halifax de laatste dagen gehouden heeft. Het kenmerk van deze redevoeringen was, dat zij stonden in het teeken van een nieuw beroep op Europeesche samen werking, en dat zij derhalve de moge lijkheid openden tot afwijken van de zoogenaamde anti-agressie-politiek, welke Londen na de annexatie van Bohemen en Moravië door Duitsch- land leek te zullen gaan volgen. Even als in Augustus en September van het vorige jaar, is het ook ditmaal het Britsche imperiale belang, dat Lon- den's Europeesche politiek in zeer sterke mate beïnvloedt. Vrij vertaald zeide Lord Halifax gisteren in het Hoogerhuis ongeveer: Mocht Duitsch- land tot geweld zijn toevlucht nemen om bepaalde verlangens te verwezen lijken, dan zal Engeland die methode met gelijke middelen, dus met ge weld beantwoorden. Doet Duitschland evenwel geen poging om geweld te gebruiken, dan zal Engeland's invloed overslaan naar Duitsche zijde, daar men dan verwachten mag, dat Berlijn streeft naar het bereiken van een eer lijke oplossing langs den weg van on derhandelingen. Ten tweeden male in eene korte spanne tijds heeft de Brit sche minister van Buitenlandsche Za ken den Duitschers te kennen gege ven. dat er met Londen over alle han gende aangelegenheden te praten- valt. Duidelijk deed Halifax blijken, dat mits Berlijn zich bepaalt tot onderhandelingen Londen bereid is om het een en ander voor Duitschland te doen. Ook aan de koloniale quaes- tie wijdde Halifax eenige aandacht in zijn rede van gisteren. Hij liet zich over deze aangelegenheid in eenigs- zins raadselachtige termen uit. Het is een moeilijk vraagstuk, dat van de ko loniën. zeide de Britsche staatsman. De onbeheerschte wijze, waarop men er (zoowel in Engeland als in Duitschland) over spreekt, vertroebelt het probleem in niet geringe mate. Het eenvoudige proces van restitutie van het voormalige Duitsche koloniale ge bied is de allermoeilijkste methode om het vraagstuk op te lossen, meende Halifax. Maar welke andere oplossing stond den Britschen staatsman dan voor oogen. toen hij deze woorden sprak? Heeft Londen zijn gedachten reeds laten gaan over de mogelijk heden om het koloniale probleem op te lossen? Het ware interessant om ten deze nadere bijzonderheden te ver nemen. j-J OE zal Berlijn reageeren op de jongste Britsche toenaderings pogingen en hoe zal het deze reactie kenbaar maken? Is Berlijn overtuigd van de oprechtheid der leidende Brit sche staatslieden? Acht Berlijn Enge land's moeilijkheden in de andere we- relddeelen (reeds) gfoot genoeg om Londen tot concessies aan Duitsch land ter pacificatie van Europa bereid te doen zijn? Het is vooral het ant woord, hetwelk Berlijn op deze laatste vraag zal geven, dat zal bepalen of de leiders der Duitsche buitenlandsche politiek opnieuw onderhandelingen met Londen zullen aanknoopen. Want onderhandelingen, waarvan tevoren kan worden verwacht, dat zij niet tot voor het betreffende land bevredigen de resultaten zullen leiden, hebben, voor welke staat ook, geen zin. Het en zij dan, dat het oogmerk zou zijn: Tijd winnen. Dit oogmerk mag men ook als mogelijk doel van de Britsche staatkunde jegens Duitschland niet geheel uit het oog verliezen. Voorals nog wantrouwen Londen en Berlijn elkaar. Gelijk ook en wellicht in nog sterker mate Moskou en Lon den elkaar wantrouwen. Dat er voor zoodanig wantrouwen geen aanlei ding zou bestaan, kan slechts hij be weren, die den inzet van het huidige, spel der groote politiek niet kent en die onwetend is wat betreft de metho den, welke in de hoogeschool der bui tenlandsche staatkunde en der diplo matie gangbaar zijn. TNMIDDELS blijft Europa wachten. Eén factor is er, die in vrijwel alle landen gelijkelijk werkt in de richting van toenadering tot elkaar. Dit is het steeds zwaarder, om niet te zeggen ondragelijker worden van de kosten der bewapeningen en andere militaire maatregelen. Geen staat in Europa kan dit op den duur volhouden. De woorden, onlangs door den heer Trip aan deze aangelegenheid gewijd, gaven, in hun soberheid, een weinig aantrekkelijk toekomstbeeld. Dit toe komstbeeld moet ook de Duitsche, Fransche, Britsche en Italiaansche staatslieden steeds voor oogen zwe ven, als zij den internationalen toe stand en de financieel-economische situatie in eigen land onder de loupe nemen. Wellicht zal dit angstwekken de beeld er toe bijdragen, dat alle be trokken partijen bij eventu.eele onder handelingen of besprekingen althans eenigermate tot concessies bereid zijn. Al mag men niet vergeten, dat poker een gevaarlijk spel blijft. Neutraliteitswet vordert WASHINGTON, 13 Juni (Havas) De commissie voor Buitenlandsche Za ken van het Huis van afgevaardigden heeft zonder wijzigingen van belang de zes eerste artikelen aangenomen van het wetsontwerp op de neutraliteit, dat was ingediend door Bloom. Een groote Fransche vereeniging. die den teruggang van het aantal geboor ten in Frankrijk bestrijdt, geeft op 't oogenblik speciale postzegels uit. waarvan bovenstaande afbeelding een indruk geeft Nieuwe terreurdaden in Palestina PALESTINA, 13 Juni. (Reuter). Bij de ontploffing van een mijn te Tiberias is iemand om het leven gekomen, terwijl 12 mcnschen ge- -wond werden. Voor de geheele stad is de „curfew" afgekondigd. Gisteren is te Jeruzalem een jonge Joodsche vrouw veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Zij werd gear resteerd toen zij zich met een mand, waarin een tijdbom lag, ophield bij de centrale gevangenis van Jerusalem op het oogenblik, dat talrijke Arabieren voor dc gevangenis stonden te wachten om de gevangenen te bezoeken. Bij een zuiveringsactie zijn drie re bellen gedood, verscheidene gewond en vier gevangen genomen. Een te Haiffa gearresteerde terrorist is terechtgesteld. Verder zijn veertien Joodsche extre misten gearresteerd wegens aanzetting tot ordeverstoring. WOHLTAT IN SPANJE BERLIJN, 13 Juni. (D.N.B.). Minis- terialdirektor Wohltat is in Spanje aan gekomen om met de Spaansche auto riteiten overleg te plegen over de ver dere ontwikkeling van de economische betrekkingen tusschen Duitschland en Spanje. de meest gevraagde wagen voor zaken, sport en tourisme VRAAGT DEMONSTRATIE Als laatste nieuws, de 6 cyl. thans ook leverbaar N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF l.o. VLASAKKERWEG 50 Telefoon 1093 PLAN VAN ANSCHLUSS ZONDER ANSCHLUSS Hitler's taktiek t.o.v. de Vrije Stad WARSCHAU. 13 Juni. (Havas). Na de groote sportfeestcn en de betoo ging welke te Danzig zijn gehouden, houdt de Poolsche pers zich bezig met het vraagstuk van de Vrije stad. De „Wieczok Warszawski" spreekt over een plan van een Anschluss zonder An schluss. Hitler ziet. dat het onmogelijk' is Danzig bij het rijk in te lijven en daarom volgt hij thans een andere tak tiek, welke bestaat in het langzaam liquideeren van de Poolsche rechten in de Vrije Stad. Eerst de douane-in specteurs, vervolgens de posterijen en de spoorwegen en tenslotte het Pool sche arsenaal op Westerplatte. Tegelij kertijd wordenafdeelingcn van het Duitsche leger onder het. voorwendsel van betoogingen tijdens feesten op het gebied van Danzig gebracht. BATAVIA, 13 Juni (Aneta/A.N.P.). Tengevolge van een zware bandjir is een gedeelte van de S.S.-Iijn tusschen de stations Bandjar en Langen weg geslagen. Het verkeer is volledig ge stremd. Ook overstappen is niet mo gelijk, zoodat doorgaande reizigers over Cheribon moeten reizen. Van een brug met drie spanningen is een der landhoofden weggeslagen. De duur van de stremming zal vermoe delijk een week zijn. In de geheele streek staan verder alle wegen onder water, zoodat ook dit verkeer gestremd is. PARIJS, 13 Juni (Havas). De „Jour" meldt uit Londen, dat, tenzij de Sovjet-regeering op het laatste oogenblik met onvoorziene bezwa ren komt, het Fransch-Britsch-Russische verdrag de volgende punten zal kunnen bevatten: 1. De Sovjet-Unie verplicht zich Frankrijk en Engeland te hulp te komen in geval van een direcien aanval op hun onschendbaarheid en onafhankelijkheid. Zij ver plicht zich met Frankrijk en Engeland hulp te bieden aan de gegarandeerde staten: België, Polen, Griekenland, Turkije en Roemenië. 2. Frankrijk en Engeland verplichten zich de Sovjet-Unie te hulp te komen bij een rechtstreekschen aanval tegen haar grondgebied en met haar samen te wer ken in geval van een aanval, die, zonder direct tegen haar gericht te zijn, haar onafhankelijkheid en onschendbaarheid in gevaar zou brengen. 3. De drie mogendheden verplichten zich overleg te plegen met het oog op een gemeenschappelijke actie tot het onderdrukken van iedere daad van agressie in Europa. 4. Zij verplichten zich, wanneer zij eenmaal in een oorlog gewikkeld zijn, niet afzonderlijk vredes- of wapenstilstandsonder handelingen aan te knoopen. De preambule zal vaststellen, dat het verdrag een strikt defensief karakter heeft en in overeenstemming is met het ideaal van het Vol kenbondshandvest. Het verdrag zal voor tien jaar gelden en onver wijld zullen technische besprekingen over de practische samenwer king begonnen worden. De Randstaten zullen niet genoemd worden, doch niets zal de militaire deskundigen verhinderen alle mogelijk heden van indirecte aggressie te bestudeeren. LONDEN, 13 Juni (Reuier). Lord Halifax zeide in het Hoogerhuis met betrekking tot Sjanghai, dat er geen waarheid ligt in de geruchten over liet terugtrekken van troepen uit Sjanghai. De regeering weet wel, dat Japansche militaire autoriteiten onder het voor wendsel van militaire -noodzaak daden rechtvaardigen, welke de Britsche be langen en rechten te kort doen, doch ne Britsche regeering kan dit niet aan vaarden, in het bijzonder niet in plaat sen, waar thans een einde is gekomen aan de militaire operaties. Nog minder kan men een eenzijdige wijziging van de verdragen tusschen Engeland en an dere mogendheden toestaan. Ten aanzien van het geval-Tink ler zeide Lord Halifax, dat de fei ten thans nauwkeurig moeten wor den onderzocht. De Regeering heeft evenwel een zeer slechten indruk van hetgeen is geschied tusschen het wonden van Tinkler en zijn dood. De Britsche Ambas sadeur te Tokio heeft opdracht ontvangen bij het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche zaken te protesteeren en alle rechten van Groot-Britannië voor te behouden schadeloosstelling te eischen. De noodlottige maal- 'ijd te Nanking Het ministerie van buitenland sche zaken te Tokio deelt mede. dat twee Japansche consulaire ambte naren, die gisteren hebben aange zeten aan den maaltijd in het con sulaat-generaal te Nanking ter ecre van den Japanschen onderminister van buitenlandsche zaken Sjimitsoe tengevolge van dc tijdens den maal tijd opeeloopen vergiftiging zijn overleden. Complot tegen Kerr? In verband met inlichtingen, welke door de Britsche autoriteiten te Sjang hai zijn ontvangen over een complot om den Britschen ambassadeur, Kcrr te vermoorden, zijn uitgebreide maat regelen genomen. De Britsche ambassade is onder sterke bewaking gesteld. Ook draagt de ambassadeur en zijn secretaris een kogelvrij vest en is do auto van den ambassadeur voorzien van ko gelvrij glas. Bommen op een Zen- dings Hoogeschool In den afgeloopen nacht hebben 26 Japansche vliegtuigen Tsjengtoe, de hoofdstad van Tsetsjoean gebombar deerd. Een Amerikaansche vrouw werd gekwetst en acht Chineesche studenten gedood, doordat zes bommen vielen op de West China Union-universiteit. wel ke wordt geleid door de Amerikaansche en Canadcesche zending. In de stad zelf werden ongeveer 500 menschen gedood en talloozcn gewond. De ambassadeur van de Vereenigde Staten te Tokio, Grew, is te Washing ton aangekomen en heeft een onder houd gehad met den minister van Buitenlandsche Zeken. Huil. alsmede met Sumner Wel'es en andere func- tionnarissen van het departement van Buitenlandsche Zaken, over de gebeur tenissen in het Verre Oosten. Vandaag zou Grew een onderhoud hebben met president Roosevelt, Roemenië zal geen duimbreeds grond afstaan ANKARA, 13 Juni (Havas). Na het onderhoud van twee uur dat Gafencoc met Saradlogloe heeft gevoerd, is geen communique uitgegeven. Men meent echter to weten, dat dit onderhoud be trekking had op de positie van Roeme nië na het Britsch-Turksche accoord, op Huslands rol als scheidsrechter in de betrekkingen tusschen Bulgarije en Roemenië hoewel aangenomen kan worden dat Roemenië geen duimbreeds grond zal afstaan en op de gevolgen van de houding van Joegoslavië ten op zichte van de Balkanentente. Gafencoe wordt Donderdag te Athene venvacht, waar hij vier dagen als gast van de Grieksche Regeering zal blijven. Geen verdere represaille maatregelen Weer synagoge afgebrand PRAAG, 13 Juni (Reuter). Hot. in cident. van Kladno is nog niet opgelost.. De politie volgt echter zekere aanw ijzin gen, welke naar zij gelooft zullen kun nen leiden tot de arrestatie van de moor denaars van den Duitschen politieman, of definitieve beschuldigingen zullen kunnen opleveren tegen reeds gearres teerde personen. Dat is ook de reden, waarom geen eerdere represaillemaat regelen in het district zijn genomen, al dus deelde een hooggeplaatst Duitsch ambtenaar Reuter mede. Kinderen mo gen weer naar school gaan en de ramen mogen open blijven tijdens de uren, waarvoor het verbod om op straat te zijn niet geldt. De overige maatregelen blijven echter gehandhaafd. De Rijksprotecfor heeft, een krans ge zonden voor de teraardebestelling van den Tsjechischen poiltieman, die te Nocbod gedood is. Gisteren is een synagoge afgebrand nabij Moravisch Ostrava de vierde in deze maand. De „Nnrodny Politika" meldt, dat in Zuid-Moravië, ten Z.O. van Brno, be langrijke petroleumvelden zijn ontdekt, die, naar men gelooft, voldoende zullen zijn om de behoeften van Bohemen en Moravië te dekken. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. SOERABAJA, 13 Juni (Aneta). Gis- termiddag is boven Soerabaja een wolk- breuk losgebarsten, zooals men in jaren niet heeft gekend. Vele stadsgedeelten zijn onder water gezet. Tal van pak huizen zijn overstroomd, terwijl de in aanbouw zijnde schuilkelder in het nieuwe middenstandsgebouw geheel vol liep. De toegang tot het raadhuis op Kc- tapang stond lang nadat de wolkbreuk reeds was afgeloopen nog 20 centimeter onder water. W eerverwachting Wisselende bewolking, enkele plaatselijke regenbuien. Koude nacht, iets warmer overdag. Matige tot zwakke Noordwes telijke tot Zuidwestelijke wind. WAT IN JUNI DE AANDACHT VRAAGT TT ET kan in deze maand behoorlijk fi warm zijn, zoodat de planten meer behoeften krijsen aan water, en het gieten dan ook een belangrijke plaats gaat innemen op het lijstje van tuin- werkzaamheden. Bij voorkeur doen we dat met regenwater en dan 's morgens vroeg of 's avonds na zonsondergang. Doch nooit midden op den dag als de zon de meeste kracht heeft. Niet iedereen kan echter over regenwater beschikken en dun moeten we onze toevlucht wel nemen tot leidingwater, dat niet alleen kouder doch veel harder is. De bovenste aard laag gaat daardoor min of meer een korst vormen, zoodat we meer moeten schoffelen om den grond open te houden. Het is beter om eens per weck alles goed doornat te spuiten dan et dagelijks even met de gieter over te gaan. waar door alleen het bovenste laagje gedrenkt wordt. Boomen en planten tegen muren moeten-we in de warmte goed in het oog houden, zij verdrogen nl. eerder. Om pas geplante heesters, alsseringen, sneeuw ballen en rhododendrons, die gauw slap hangen, graven we geulen, die we dage lijks vol water laten loopen. Uitstekend is het om dc planten in den tuin eens met een insecticide te bespui ten Luis en rupsen komen veelvuldig voor en wanneer we dit af en toe op een donkeren dag doen, kunnen we dit onge dierte gemakkelijk bestrijden. Van de uitgeplanlc dahliaknollen, die nu reeds etteliike spruiten boven den grond vertoonen. nemen w><? het meerendeel weg. Rij voorkeur laten we er slechts een of twee doorgroeien, anders zouden de plan ten te dicht in het blad groeien en weinig bloemen geven. Over de aardbeien, bessen en frambo zen moeten we netten leggen, om ze te gen dc vogels te besehermen. En wie er en beetje geld voor over heeft, kan voor de aardbeien bakken van kippengaas la ten maken, die naar we uit ervaring we ten uitstekend voldoen en tevens een ver zorgden indruk geven Om bessen- en frambozensfruiken wor den in groote tuinen wel eens op dezelfde manier kooien gebouwd, maar voor cm kleinen tuin is dit geen fraai gezicht. We houden ons hier dan ook meestal maar bij dc netten Als de eerste erwten in de schok staan, kiezen we de mooiste en sterkste uit voor zaadwinning en bij dc boonen passen we later hetzelfde toe. I.atc erwten kunnen nu nog gelegd worden, ierwül wortelen en wmterramenas nog gezaaid kunnen worden De uitgebloeide bloemen van de vaste olantcn nemen wc altijd meteen weg om ren tweeden bloei te bevorderen, terwijl de plekken in de border, waar bolgewas sen gestaan hebben, spoedig aangevuld worden met één-lang zaaigoed, om op die wiizc den geheelen zomer door in de bloemetjes te kunnen zitten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1