Schaduwen aan de kust „Wij leven in een tijdperk van machtspolitiek" Het lichten van de Thetis Zitting van het Hoogerhuis Beschadig mij niet) .Gebruik VIM. Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 Arbeidsplicht voor Duitsche meisjes Openbare meening vertrouwt dat men slagen zal De Gijsbrecht in open lucht KREYMBORG Radio-programma s J. Jefferson Farjeon. Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 13 JUNI 1939 LORD HALIFAX: „Zoolang geweld in de plaats van een scheidsgerecht staat, moet men beslissen voor welk doel men geweld zal gebruiken" LONDEN, 12 Juni (Reuter). Bij het hervatten van rte debatten over huilen landsche 7,aken in het Honwe huis. wpIUp Donderdag j.l. waren nfirehrnken. 7.ei de libpralp Lord MnüWfonp. dat hij de cnn feronfie van Münehen enedkeurde. Hii VPrklaarrie fp nelonven in conferentie5 voor hef heeinnen van een oorlog. Hii stelde vorder pen andero wijze van uit drukkpn vnnr ten aanzien van dp top kormtiee Rritcrhp politiek. Men zou kunnen zpffffen dat FnvelRnd aan he' hoofd «ta^t van een hond voor eerlijk «pel om top te »|en dat de kleinp man niet door den srmofpn man wordt tekort «redaan \fpn zou Hit een hond vont TnenarheHikheld kunnen noemen en dat men nooort menschlleven 1 ontreden te Stellen tegenover hrufale mpthoden. Vprder «telde T.ord Motfl«fone voor het dtilkhontu anen af te schaffen aan gezien men thans nvpr middelen hp- schikt om dirikhnoten te vernipten wplk-p snpller werken dan men nieuwe schepen kan houwen. Sn"pkpndp uit de h^nk van de labour- dpnositip. reide T.ord Cecil, dat hii gaarne zou zien. dat dp minister van hiiitenlnndsche zaken niet alleen He verzekering zou treven van «vmnathie me' China nnntfpzien iedereen in hel Huis svmnnthie hpeff voor China doch dat h'l zal zr«"»en dat alles mopst Wordpn trednan om China te helnen pn de .Tanansrhe invallers van de ChinpP ache kusten teruw te driiven. Fnreket Ziet liever pen collectief cvefoem dan PeO vredesfont er moet pen soort nermanen ♦e instellïnf» ziin om pen eipdp fp maken aan aanvallen, niet a'leen door haast»? in hef loven «»erornen verbonden van landen, die eon aanval vreezen. dorh als alepmeen hpfidnspl van de infprna tionale pnlftlea. Ten aanzien van de bilaterale be sprekingen met Duitschland zeide Lord Ceeil njpl fe Tplooven. dat deze •tieces ztillpn hehhen. Men zal veel meer kans hehhen. wanneer men de geheele wereld hii deza besprekin gen betrekt en hii Voegde hieraan toe, dat indien men den Volkenhond ala actief lichaam zou hehhen be waard. men than- een permanent lichaam zou hebben eehad. dat van nut kon r.tfn. De conservatieve Lord F.llbanks zelde dat hij een verdrag met de Sovjet Unie ondersteunt, zoolang geen sprake ia van een militair Verbond Wat betreft hpt Verre Oosfen zeide hij. dat hel gerucht, da, de Japanners zich meester wildpn maken van Sianehai «reen loos gerucht fa geweest. De gpvaarlijke datum ia Juli a.s. Hij steldp dPrhalve voor, in plaats van de strijdkrachten te Sjang hai te verminderen ze veeleer te verster ken. Lord Hallfax antwoordt In zijn antwoord zelde de minister van buitenlandsche zaken. Lord Halifax, ten aanzipn van d« onderhandelingen met de Sovjet-Unie. dat hij niet ':an spreken over het vraagstuk van begin sp|, aangezien dit een academische vraag is. de regeering heeft haar wea gekozen en kan hier niet meer van af wijken Dpzo onderhandelingen zullen >n Moskou beëindigd worden. Stranu hoopt Woensdagochtend in Moskou te 'ijn en derhalve kan op het nngenblik niet nader op deze kwestie worden tn- gegaan. Wat Danzig helreff zeirie Lord Hall fax. dat Lord F.lton dp aandacht heeft jevpsiied op dit probleem en hierbij hepff gewezpn on het ingewikkelde van dit vraaesfuk. Hef Hul» zal derhalve er kennen dat het met het meeste geduld •n terughoudendheid moet worden hP handeld. wil men gevaarlijke ronsp- ouenties vermijrlpn. De minisfpr sloot zich aan bij de wnorden van den minister president, dit onlangs heeft gezegd, dat de garantie6 aan Polen duidelijk en helder ziin. De minister zal hlii zijn. wanneer het geschil tusschen Polen en Duitschland langs vriendschappelij- ken wee zal worden geregeld door middel van hesnrekingpn Hii is van meening. dat dit mogelijk is. doch indien gppoogd zou worden door ge weld den toestand te wijzigen en wel 7.oodanig. dat de onafhankelijkheid van Polen wordt hpdreigd. dan zou onvermijdelijk ppn oorloe uitbreken, waarin Engeland gewikkeld zou worden. Naar aanleiding van de rede van Lord Ponsonby. Donderdag j.l. zeide Lord Halifax dat men, of men wil of niet. moet erkennen, dat men leeft in een tijdperk van machtspolitiek en zoo lang geweld in de plaats van een scheidsge recht staat, moet men zijn besluit nemen, voor welk doel men ge weld zal gebruiken. Indien men ziet, dat door geweld rechtvaar digheid en orde worden vernield en indien men niet wenscht, dat deze dingen verdwijnen uit de we reld wanneer men het kan voor komen, dan moet men zeker be reid zijn geweld tegenover geweld te stellen. De minister gaf vervol gens Lord Ponsonby de verzeke ring. dat iedere verplichting, welke de Britsche regeering op zich neemt, openbaar zal worden ge maakt. Auto's met waschtafels Voorspelling omtrent het vervoermiddel der toekomst NEW YORK, 12 Juni (A.N.P.). In genieur Edwin L. Allen heeft voor het World Automotive Engineering Con gress. dezer dagen te New-York gehou den, een voordracht gehouden over „De automobiel van de toekomst". Hij voor spelde dat de auto's in niet ver verwij derde toekomst, voorzien zouden zijn WA TETEN WIJ MORGEN VOOR DE KOFFIETAFEL Gevulde komkommer Bereiding: Schil een groote komkom mer en snijd ze in de lengte door. Neem met een lepel de pitten er uit. Kook de komkommer in water met azijn en zout en zet ze daarna in koud water. Neem ze er vervolgens uit. laat ze uitlekken en droog ze af. Bestrooi verder den hollen kant van de kom kommer met wat zout en nootmuskaat en laat dit even introkken. Vul de kom kommerhelften met luchtig aange maakt gehakt. Bestrooi de oppervlakte met paneermeel en hier en daar een klontje boter. Zet den schotel vervol gens in den oven om gaar en bruin te worden. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kalfslapjes. Peultjes en worteltjes. Aardappelen. Griesmcelschoteltje met rozijnen. Bereiding: 1 L. melk. 30 gr. boter, 1 mespunt zout, 100 gr. griesmeel, 75 gr. suiker, wat geraspte citroenschil. 50 gr. sultanarozijnen in rum gedrenkt. Breng de melk met de boter en het zout aan den kook. Vermeng ze daar na al roerende met de griesmeel, de suiker en het geraspte citroenschilletje. Laat de griesmeel roerende op zacht vuur 10 a 15 minuten doorkoken. Drenk de gewasschen rozijnen in wat rum en roer ze door de puddingmassa. Vul hiermede een met koud water ontge- spoelden puddingvorm en stort den pudding na bekoeling. TOERISTENKOEKJES bijzonder lijn van «maak per blik 2S ct. Dlvarse merken RIJN- en MOEZELWIJNEN per flesch ÏOO 110 - 120 MAAGDENBURG, 12 Juni (D. N. B.) De staatssecretaris op het rijksministerie van arbeid, dr. Sy rup, heeft in een rede aangekon digd, dat waarschijnlijk nog dit jaar een wet zal worden uitgevaar digd, volgens welke alle meisjes tot 25 jaar een jaar arbeidsdienst plicht zullen hebben te vervullen. Tot dusverre gold deze plicht slechts voor meisjes, die later in loondienst wilden gaan. Door de aangekondigde uitbreiding zal het aantal dienstplich tige meisjes belangrijk vergroot wor den. Behalve door sociale overwegingen wordt de voorgenomen maatregel ge motiveerd door den wensch, dat men nog meêr dan tot. dusverre de beschik king heeft over de arbeidsreserve der vrouwelijke jeugd. van beweegbare, gemakkelijke stoelen, een zonnetent-dak, bedden, waschtafels en een Inrichting voor „air-conditlo* ning". Deze voorspelling heeft zoowel op het congres zelf als in de Ameri- kaansche pers sterk de aandacht ge trokken. Chamberlain en Butler in her Lagerhuis De Britsch-Russische onderhandelingen LONDEN. 12 Juni. (Router). - In hel Lagerhuis heeft de onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken. Butler, ver slag uitgebracht over den moord op den F.ngelschman Tinkler te Sjanghai. Butler voegde hieraan toe. dat rle Brit sche consul-generaal lieeft geprotesteerd legen het optreden van de .Tanansche mariniers, die Tinkler met bajonetste ken hehhen gedood en medische hulp hehhen geweigerd. Ook de Rritsche am bassadeur te Tokio heeft geprotesteerd. Op de vraae nf de regeering nog ver dere stannen overwoog antwoordde Butler, dat men eerst het gevolg van» de protesten af wil wachten. Verder heeft Butler medegedeeld, dat de Italiaansche regeering heeft doen weten, dat het Alhanee9Che mi nisterie van buitenlandsche zaken is opgeheven en dat derhalve de bui tenlandsche vertegenwoordigers in Albanië niet langer de diplomatieke immuniteit genieten. Butler voegde hieraan toe. dat de Britsche verte genwoordiger in Albanië niet langer een gezant zou zijn. doch zijn taak zal voortzetten als consul-generaal. Butler verklaarde voorts dat noch de vertegenwoordiger van Duitschland, noch die van Italië in de niet-inmon- gings-commissie ooit mededeeling heeft gedaan van de feiten, welke thans door Hitier en Musolini zijn onthuld ter gele genheid van het terugkeeren van de Duitsche en Italiaansche strijders uit •Spanje, in antwoord op een vraag of de Britsche regeering kennis droeg van deze feiten. Op de vraag of het nu niet duidelijk was. dat voor zoover het de Italiaansche regeering betrof, de nlet- inmenging van het begin tot het einde een wassen neus was geweest, zeide Butler, dat hij niet kon antwoorden na- meng de Italiaansche regeering. De ramp van de Thefis De minister-president heeft in het Lagerhuis verklaard, dat het lichten van de Thetis" voorloopig is uitge steld, teneinde nieuwe werktuigen aan te hrengen. Vermoedelijk zal het twee of drie weken duren, alvorens het benoodigde materiaal ter plaatse zal zijn. Fletcher, een lid van de Labour-party, vroeg den minister-president of hij zich er wel van bewust was. dat de openbare meening verwachtte, dat de ..Thetis" zou worden gelicht en dat het buitengewoon onaangenaam zou zijn, wanneer men niet zou slagen in het lichten van dit schip. gezien het succes in het lichten van de Duitsche oorlogsschepen, welke to Scapa Flow tot zinken waren ge bracht. Chamberlain antwoordde hierop, dat do regeering verwacht dat de „The tis" gelicht zal worden. Verder zeide hij, dat het onderzoek naar de oorzaken van den ramp niet zal worden gehouden voor het schip zal zijn gelicht. Het on derzoek zal worden geleld door rechter Bucknill. bijgestaan door drie assesso ren, kapitein Menzies, een duikboot-offi cier, kapitein Byley, een elder brother van Trinity House en professor Bertram Abell, hoogleeraar in de scheepsbouw aan de universiteit van Liverpool. Rech ter Bucknill heeft persoonlijk om deze drie assessoren verzocht. De onderhandelingen met de Sovjet-Unie Minister-president Chamberlain heeft voorts gezegd, dat hij niets had toe te voegen aan zijn verklaring van 7 Juni j.l. inzake de onderhandelingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. De afgevaardigde Dalton, lid van de Labourparty, verklaarde, dat de vertraging in het tot stand komen van een overeenkomst met de Sovjet-Unie onrust veroorzaakte en aanleiding gaf tot twijfel, of de re geering niet tijd wilde winnen, zoo dat zij terug zou kunnen keeren tot de politiek van Münehen. Onder toejuichingen van het huis zeide de minister-president, dat Dalton zeer agres sief was in zijn bewering. Er is geen reden om aan te nemen, dat de vertra ging moet worden toegeschreven aan de Britsche regeering TOONEEL Burgemeester en Wethouders van Amsterdam stellen voor medewerking te verleenen Waaggebouw als achtergrond AMSTERDAM. 12 Juni. - Het ge- zeischap de Zomerspelen 1939, ar tistieke leiding A. van Dalsum en A. Defresne. heeft het plan opgevat, om, als de gemeente Amsterdam hieraan medewerking zou kunnen verleenen. op een ruimte ten Noor den van het Amsterdamsch histo- risch museum (Waaggebouw) op de Nieuwmarkt naar de zijde, waar vroeger de vischhal stond, om streeks half Augustus van dit jaar eenige openluchtvoorstelllngen te geven van Gijsbrecht van Aemstel. Bij deze voorstellingen zal het Waaggebouw al» achtergrond die nen. De voorstellingen zullen staan onder regie van Albert van Dalsum en gege ven worden in vrijwel dezelfde bezetting als die van de opvoeringen inden Stadsschouwburg van de laatste jaren. Voor het publiek zal een tribune voor pl.m. 1000 personen worden opgericht. Aan de gemeente is een subsidie van 3000 gevraagd, B. en W. meenen, dat openluchtvoorstelllngen van Gtjsbrecnt van Aemstel, ln de omgeving van het Waaggebouw, zoowel voor stadgenooten als voor bezoekers uit de provincie, een attractie zullen vormen, zoodat zij ook met het oog op de bevordering van het vreemdelingenverkeer den Raad voor stellen een subsidie van ten hoogste 3000 toe te staan. doofc WAND'lAAÖS onvoorzichtigheid raakt holland z'n natuurschoon kw'jt 'nedeol- ^f\HE'0EMT WOENSDAG 14 JUNI HILVERSUM I. 1876 en 416.5 M. NCRV- Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Be richten, gram.muziek; (9.309.45 Gelukwen- echen).10.30 MorfMidienst; 11.U0 Gram.mu ziek; 11.15 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek; 12.00 Berichten; 12,15 Gram., muziek; 12.30 De Postillons en gram.muziek; 2.00 Gram.muziek. 2.40 Ilot Hollandsoh Kamermuziek-ensemble en gramofoon-mu- ziek. 4.00 Gramofoonmuziek; 4.45 Feli citaties; 5.00 Voor de jeugd: 5.45 Gram. muziek; 6.10 Causerie „Filmt nog niet?"; 6.25 Gram.muziek berichten; 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarlngsregle- ment; 7.00 Berichten; 7.15 Causerie „De actie van de CBTB in Groningen"; 7.35 7.55 Gram.muziek; 8.00 Berichten ANP. her haling SOS-berlchten; (Het avondprogram, ma zal worden onderbroken voor verkiezings uitslagen); 8.15 Causerie ,.Een kerk vol te genstrijdigheden in Indlë"; 8.35 Stafmuziek van het 5e R.I; 10.00 Berichten ANP, ac tueel halfuur; 10,30 Vervolg concert; 10.45 Oymnastiek; 11.00 Gram.muziek; ca. 11.50— 12,00 Schriftlezing. HILVERSUM II., 301.5 M. - 8.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 8.80 RVU; 7.00 VARA; 7.30 VPRO; 8.00—12.00 VARA, 8.00 Gram.muziek; (Ca. 8.16 Berichten); 9,30 Causerie ,.Onze keuken"; 10.00 Morgen, wijding; 10.20 Voor arbeiders ln de Continu bedrijven; 12.00 Gram.muziek; (Om 12 16 Berichten); 12.30 Esmeralda; 1.001.45 Or gelspel en zang; 2.00 Voor de vrouw; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 VARA-orkest; 0.28 Berichten; 6,30 Lezing „Leven en dood van. uit godsdienstig standpunt belicht"; 7 00 VARA-Kalender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Vo. caal concert; 7.30 Muziek; 7.35 Cursus: „Jeugd 1939"; 7.50 Muziek; 7.55—8.00 Toe spraak „Tot de VCJB"; 8.05 Herhaling SOS. berichten; 8,07 Berichten ANP, VARA.Va- rla; 8.17 De VARA-Zomerprljsvraag: 8,20 Gram.muziek; 9.00 Causerie ..Handschrift kunde"; 9.20 VARA-orkest; 10.00 Berichten ANP; 10.10 Esmeralda en soliste; 10.45 Or- gelspcl; 11.1512,00 Gram.muziek. DROITWICH, 1600 M. 11.25—11.50 Vo- caal concert; 12.10 Dansmuziek (gr.pl): 12.40 Harry Engleman's kwintet; 1.00 Uit Zilrich: Het Omroeporkest m.m.v. solist; 1.352.20 Het BBC-Theater-orkest; 3.10 Dansmuziek: 3.25 Sectie van het BBC-Northern Ireland- orkest m.m.v. solist; 3.55 Gram.muziek; 4.20 5.10 Vesper; 5.20 Gram.muziek; 6.40 BH- lv Cotton's Band; 6.20 Berichten; 6.40 We. tenschnppelljk overzicht; 7.00 Causerie „A mixed lot of markets; 7.15 Cowboy-program, ma; 7.50 Actueele uit7,ending; 8.20 Gevari eerd programma; 9,20 Berichten; 9.50 Zls Brussel 322 M. om 9.20; 10.20 Uit Krakow: Pianovoordracht; 10.50 BBC-Harmonie-orkest 11.55 Joe Lob9 en zjjn Band; 11.50 Gram.mu ziek; 12.1012.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 11.20 Cantrelle- orkest; 12.30 Zang! 1.25 Gram.muziek; 2.35 yioolvoordracht 3.35 Pianovoordracht; 3.50 Zang; 4.05 Vioolvoordraeht; 5.05 Pianovoor dracht; 5.25 Locntelli-orkest6.35 Viool- voordracht; 6.50 Zang; 7.50 Zang; 8.50 Por- 'ugccsch-Fransch uitwisselingsconcert: 10.20 Omroeporkest, solisten en het Noyon-koor. KEULEN 456 M. 6.50 Leo Eysoldt's or kest; 8.50 Gram.muziek; 12.20 Politie-mu. ziekcorps; 1.35 Het Omroeporkest; 2.30 Po pulair concert; 3.40 Gram.muziek; 4.20 Het Gmroepkleinorkost; 6.50 Solistenconcert; 7.35 Gram.muziek: 8.50 Militair programma; 10.55 Pianovoordracht: 11.8512.20 Het Om- roepkleinorkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 en 1.302.20 Gram.muziek; 6.20 Kamermu. ziek; 6 50; 7.20 en 8.20 Gram.muziek; 9.20 Cmroepsymphonie-orkest en soliste; 10.50— 11.20 Dansmuziek (gr.pl.). 484 M,: 12.20 en 1.30—2.20 Gram.muziek; 5.20 Omroepdansorkest; 6.36 Kamermuziek; 7,88 en 8.20 Gram.muziek; 8,50 Radiotooneöl; 3,50 en 10.30 Omroepdansorkest; 10.50 11,20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Gevarieerd programma; 9.20 „Die Krebs- krankhelt und ihre Bekhmpfung", interview; 9.35 Het Weensche Omroep-Amuaementsor- kest (opn.l; 10.20 Berichten; 10.40 Cello en piano; 11.05 Berichten: 11.2012.20 Het Om- roepkleinorkest en solisten. FEUILLETON Naar het Engelsch van 88) Root was geen genie. Toch klamte hij xich vast aan originaliteit. Terwijl hij een speurder een strever was, streefde hij ernaar het genie te worden, dat er eens de oorzaak van zou zijn dat zijn originaliteit goede vruchten zou dra gen. Maar zijn grootste deugd was volhar ding. HIJ trok hij alles zijn Jas uit en werkte gelijk een slaaf. Geen van zijn gebreken kon ooit toegeschreven wor den aan gebrek aan inspanning. Zoo gebeurde het. dat. toon Leonard Sefton na een wandeling van vijf kilo meter. aan de deur klnptp van de kleine politie post te Craverley, hij niet alleen inspecteur Root thuis vond. maar dot hij Ook onmiddellijk diens belangstelling wist op te wokken. Om er rond voor uit te komen, de inspecteur was juist bezig met, wat hij beschreef als het „Zeemeer min-mysterie,"' toen zijn bezoeker kwam. „Is er iets nieuws te vertellen over die verdwijning van mynheer Fyne?" riep hij uit, toen Leonard in het kort het doel van zijn komst had uitgelegd. „Nu ik heb alle tijd voor u beschikbaar. Dat is het werk waar ik van houd." „U bent er 2elf nog niet erg mee op geschoten. is 't wel?" vroeg Leonard. „Dat schikt nog al. Ik kan op 't oogen- hlik spreken of niet. Maar ik geef nooit mijn vertrouwen aan iemand, ten zij ik weet wat hij waard is, en dat doe ik zeker niet binnen een minuut. Leonard lachte, en vond dat hij zelf veel met dezen man gemeen had. „Uitstekend, ik zal eerst vertellen", zei hij. terwijl hij ging zitten in den stoel, dien dc inspecteur hem aanwees en Ik hoop, dat ik het waard zal zijn. om daarna nog liet een en ander met ti te bespreken. Ik heb eenige aar dige dingen om uit te wisselen," voegde hij er aan toe. „Neen. te vertellen, niet uit te wisse len." corrigeerde Root. „Ik werk op vrij willige grondslag. In dit Zeemeermin- geval help ik die ongelukkige Juffrouw Fyne, die de leiding van 't hotel heeft en als u 't zelfde doel beoogt, wel, dan kunnen we samenwerken en dan hoevpn wq ook geen overeenkomst te sluiten. En nu, vertel!" „Goed. Hier komt het eerste schot. Weet u, dat er vanmiddag een man, die vermoord was, aan den voet van het pad bij Craverley Point is gevonden?" Poot keek zijn bezoeker strak aan. vond dat hij betrouwbaar was en terwijl hij zijn groote handen op zijn lessenaar vouwde, hoog hij zich naar voren. „Dat is belangwekkend", zei hij. „Ga verder. Neen, ik wist het niet." „Hij heeft daar ongeveer tien minuten gelegen. De eenige, die hem gezien heeft, was de schoenen jongen uit het hotel. Toen ik met hem mee ging om t« gaan kijken was het lichaam verdwe nen." „Werkelijk? Nu, dat wordt nog inte ressanter!" riep Root uit, terwijl hij rechtop ging zitten. „Ik wist niet, dat de ontbinding iemand zoo snel tot stof deed inkrimpen!" „Nu ligt het lichaam op het wrak..." „Pardon, wat zegt u?" onderbrak de inspecteur met wijd open oogen van verbazing... „Ik hoop. dat. ik niet in u zal worden teleurgesteld". „Ik vertel u slechts eenvoudige fei ten." „Dan zal ik mijn best doen u te ge- looven. Wanneer werd het lichaam gevonden? En waarom werd het niet noodig geoordeeld de politie te waar schuwen?" Leonard verklaarde zijn redenen, zich afvragend hoe de inspecteur zijn uitleg gingen zou opnemen. Tot zijn verlich ting nam de inspecteur het nogal goed op. „Ik kan niet zeegen, dat u juist han delde," merkte hij op. „Eigenlijk deed u dat niet. Maar in uw plaats zou ik waarschijnlijk net zoo gehandeld heb ben „Ik weet niet of ik net zoo gehandeld zou hebben." onderbrak Leonard, „als ik geweten had. wat voor soort man u was." „Geen complimentjes, als 't u belieft." zei Root; en toon vroeg hij. zeer in consequent„En wat denkt u wel. wat voor soort man lk ben?" „Dat soort niensch, wiens instinct zegt te zullen helpen, maar niet te hin deren, Er zijn er van heide soorten in uw milieu, dat weet u!" „O," merkte de inspecteur op, terwijl hij de diagnose eens nader overdacht en zijn neus wreef. ..Nu. misschien is het nog niet zoo slecht. Laten we verder gaan, mijnheer Seftonmet een blik op het kaartje van zijn bezoekeren men kan in mijn vak niet vorder gaan, tenzij men helpen wil. Wat zoudt u er van zeggen als u mij eens de heelc ge schiedenis vertelde? Daarna durf ik wel zeggen, zal ik u wat van de mijne vertellen. Maar doe het zoo beknopt mogelijk, omdat we veel tc doen zullen hebben, naar het schijnt. Maar vergeet niets. Ik wil alles weten." Terwijl de inspecteur uitgebreide no tities maakte, vertelde Leonard alle go- beurtenissen uit de laatste twaalf uren en hij werd niet eenmaal in de rede sevallcn. Aan het slot van het relaas, bestudeerde Root de notities wel vijf minuten, ze overwegende, zo toetsende aan hun werkelijke waarde en trach tend ze te formuleeren tot een duide lijke samenhangende geschiedenis. „Het motief dat is wat ons ont breekt," barstte hij plotseling los. „Zoek het motief en alle details zullen op hun plaats komen. Maar hier hebben we een heeleboel incidenten, zonder een schijn van redelijkheid. Ook zijn er ge beurtenissen genoeg voor drie of vier gevallen. En allemaal eindigen zij mei de vraag, „waarom?" „En de eerste vraag is." antwoordde Leonard, „waarom verdween mijnheer Fyne?" „Juist. Als we weten waarom, zullen we ook gauw weten waar. Er schijnt geen reden voor zijn verdwijning te zijn. Dan vinden we een vermoorden man, het ziet er althans naar uit. dat dit zoo is. Waarom? Het lichaam ver dwijnt. Waarom? I-Iet wordt naar het wrak gehracht. Waarom? Er is een halve krankzinnige aan boord. Waar om? En Luigi's gedrag waarom?" „En het doorsnijden van de telefoon lijn," voegde Leonard eraan toe. „Ja, maar daarachter hoeven we geen „Waarom" te zetten," onderbrak hem de inspecteur. „Ze wilden de waar schuwing aan de politie uitstellen." „Dan zullen we een „wie" in de plaats stellen van dit „waarom", op perde Leonard. „Wie wenschte de waar schuwing aan do politie uit te stellen?" Het antwoord van den inspecteur was beangstigend. „U wilde dat," zei hij. Leonard lachte, „Ja, dat weet ik. dat ik dat wilde", gaf hij toe. „maar u durft toch niet beweren, dat ik de telefoonlijn heb doorgesneden?" „Neen, dat zou ik niet durven be weren om de eenvoudige reden, dat ik weet, dat u het deed, mijnheer Sefton." Terwijl Leonard hem aanstaarde, ging de Inspecteur voort: „Het is een gevaar lijk spel. mijnheer Sefton. maar soms hen lk zelf ook gevaarlijk. Vertel me nu het verhaal nog'eens maar dan zoo als het werkelijk Is gebeurd?" Mijnheer Root's bezoeker begon boos te worden. „Ik begrijp niot waarover u spreekt", begon hij, maar hield plotseling op. toon de inspecteur opsprong. „Begrijpt u me niet?" schreeuwde hij „O. ik geloof, dat u me zeer goed be grijpt en u zult me nog beter begrij pen voor dat u eenige minuten ouder bent geworden! U hebt ontzettend veel belangstelling voor dat wrak. hè? En u weet veel. is het niot? U werd goed bewaakt en u hebt nu slechts één ding te doen en dat ls uw geweten te zuive ren?" „Bah! Ik weet. dat u dien man dood de vanmiddag op het strand. En dat verhaal wensch ik nu te hoorenl" Er heerschte een oogenblik stilte. „Wat ik zeggen wil", zei Leonard rustig „bent u be2ig, me voor den gek te houden?" Plotseling verandert de inspecteur van tactiek. „Dat zou me niets verwonderen," zei hij grinnekend. „Maar soms komt het zoo uit. Nu ben ik zeker van u, laten we nu teruggaan tot waar we gebleven waren. Wat denkt u van mijnheer Griddle als den man, die de telefoon lijn heeft doorgesneden?" Leonard nam zijn zakdoek en veegde zijn voorhoofd af. „U moet me een paar minuten geven om weer hij te komen", zei hij. „Als Je van moord .beschuldigd wordt., heb Je er wel vijf minuten voor noodigt" „Nu, die zijn intusschen alweer ver streken. terwijl u erover sprak", zei Root. „Als hij er voor in de stemming was. zou Griddle de draden doorgesne den kunnen hebben." „Ik ben geneigd om te denken, dat hij het deed", stemde Leonard toe. „Als hij het deed, dan is het een deue- nict". eing de inspecteur voort. „En de kellner deugt ook niet. Wat 'spelen zij voor een spel? Is het er een of ziin het er twee? Als ze een spel spe en. ri^n zal er nog heel wat geheuren in het ho se! ..dp Zeemeermin'^ En die Guy Hal nes zou die er iets mee te maken heb ben?" „Het lijkt ongelooflijk!" riep Leonard uit. „Geloof me. niets is ongelooflijk." ant woordde de inspecteur ernstig. „Als het lot een misdaad komt, ie de man die het beste lijkt, dikwijls rle slechtste en degene die de beste is, kan de moor denaar in gevaar brengen. Er is meer dan een goeie kerel gehangen. Dat mag rian niet de algemeene opinie zijn, zoo bekijk ik het." Hij fronste. „Hanies kan een goede kerel zijn. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2