NED.-INDIE DOORSTOND TEGENSLAG GOED VERDACHTE VOLHARDT in zijn verklaringen Ook voor het Amsterdamsche Hof blijft melkrijder ontkennen Een nieuw stadion bij Londen? Voetbalprogramma Kampioenschap van den U.P.D.B. Inschrijvingen voor de Asser T.T. T.T. races op Man weer voor Woods Het vraagstuk van de hond TIJDENS RUZIE GEDOOD Japan verliest op de katoenmarkt Ronde van Duitschland 2e BLAD PAC. 4 AMtRSFOORTSCH DAGBLAD T DINSDAG 13 JUNI 1939 Aldus het verslag van den president der Javasche Bank Het drama te Koedijk Plannen voor een reusachtig gebouw in verband met de Olympische Spelen 1944 LONDEN, 12 Juni. Het verluidt dat, nu de Olympische Spelen 1944 aan Londen zijn toegewezen, overwogen wordt een nieuw, reusachtig stadion bij de Engelsche hoofdstad te bouwen. Dil stadion zou 163.000 zitplaatsen tellen waarvan 119.000 overdekt. Er zou een parkeerplaats worden aangelegd, dat aan 10.000 auto's een plaats zou bieden terwijl door een onrlergrondsche gang 1000 toeschouwers per minuut het sta dion zouden kunnen verlaten. Het voetbalprogramma voor Zondag a.s luidt: Kampioenschap van Nederland. D.W.S.—N.E.C. AchillesAjax. Afdeeling 1. Promotie derde klasse: A.W— S.E.C. Afdeeling 5. Promotie eerste klar G.R.C.—W.V.V. (Tweede beslissinrswedrtrfH.S.C.-ter- rein). MOTORSPORT AMSTERDAM, 13 Juni. De eerste inschrijvingen voor de T.T.-races, welke op 1 Juli op het Circuit van Assen zul- lcn worden gehouden, zijn binnengeko men. De B.M.W. fabriek komt met twee speciale fabrieksrace machines met com pressor, machines die een topsnelheid hebben van tegen de 220 k.m. De berijders van de machines zijn nog niet bekend. Nu Karl Gall in Engeland is gevallen, is het waarschijnlijk, dat Meijer zal komen, of mogelijk Kraus. Het is niet onmogelijk, dat onze Neder- landsche crack Bertus van Hamersveld de tweede machine zal berijden. Een Nederlandsche overwinning in de 500 cc klasse internationaal, behoort dan geenszins meer tot de onwaarschijnlijk heden. Het tweede belangrijke nieuws is de inschrijving van twee 350- cc N.S.U. ma chines. eveneens met compressor. Ook hiervan zijn de berijders nog niet be kend. Daarnaast zijn de volgende buiten- landsche particuliere inschrijvingen te vermelden: Otto Kohfink op een 250 cc D.K.W., Karl Rührsclineck op een 500 cc Norton, H. Thorn Prikker op een 350 cc Velocette. Pius Hierrl op een 250 cc D.K.W., Fr. Vaasen op een 500 cc Nop ton. W. Scheunig op een 500 cc Norton en C.harlier op een 500 cc F.N. de eerst genoemden zijn allen Duitschers, de laatste rijder is een Belg. Van Nederlandsche zijde werd inge schreven door Willy van Gent op een 350 cc Velocette en Jac. Schot op D.K.W. of B.M.W. Beide rijders starten in de internatioale klasse. AMSTERDAM, 13 Juni. jVT A een sensatinneele terechtzit- ting van de rechtbank te Alk maar sprak dit college den melkrij der B. uit Bergen vrij van den hem tenlaste eelegden moord op zijn drie jeugdige kinderen Anna, Enne rentia en Wilhelmina en poging tot moord op ziin vrouw en zijn baby Een afsehmveliik misdrijf, dat door den officier van Justitie te Alkmaar bewezen werd geacht en waarvoor hij tegen verdachte na een bewogen zitting levenslange gevangenisstraf eischte. Het O.M. ging van h^t vrijspreken de vonnis in appèl en vandaag stond de melkrijder terecht voor het ge rechtshof te Amsterdam, gepresi deerd door mr. Joh. M. Jolles. Raads- heeren waren mr. W. Smit en mr. S. G. Canis. De advocaat-generaal, mr. dr. D. Reilingh nam het O. M. waar. In den laten avond van den 2en Ja nuari van het vorige iaar had een vree- selijk ongeluk plaats, door het O.M. in de dagvaarding beschreven als opzet telijk veroorzaakt. De melkrijder was dien dag per huurauto, die door hem zelf werd bestuurd, van Bergen naar ziir. schoonouders te de Weere gereden. Op den tenigweg. dien hii aanvaardde met zijn vrouw, de babv en ziin drie jonge kinderen, merkte hii. dat de weg glad was. Bij Koediik reed hii langs het Noord-Hnilandsrh kanaal, de auto slip te hii het uitwijken voor een hond. al dus verklaarde de man en reed het wa ter in. De auto verdween vrijwel geheel onder water. De verdachte, ziin vrouw en hun hahv konden worden gered. De drie dochtertjes verdronken jammerlijk. Aan verdachte is poging tot moord op ziin vrouw en babv ten laste ge legd. Tengevolge van aan zijn wil onafhankelijk*» omstandigheden is deze poging mislukt. Dan is ten- laste gelegd dat hij ter uitvoering van zijn tevoren beraamd plan en genomen besluit om opzettelijk zijn kinderen Anna Emerentia B., Erne- rentia Elisabeth B. en Wilhelmina Cornelia B. door verdrinking van het leven Ie herooven. opzettelijk na kalm beraad en rustig overlee. Het Hof hoefi twee dagen, n.l vandaag en Donderdag voor deze zaak gereser veerd. De zitting Op de ragen van den president naar naam. woonplaats en geboortedatum antwoordt verdachte me» een kort woord Hii is kalm en beheerscht. staande hoort hit het voorlezen van dp dagvaarding aan. Het O.M hpeft twintig gptuigpn ee dagvaard, dp verdediger heef» zijnerzijds geen gpfuigen opgeroepen. Blijft it hii uw verklaring in eersten aanleg? ...Ta." zegt verdachte. „Dus it blijft cr bij. dat het een ongeluk was?" „Zeker" „U hebt dus niets aan uw verkla ringen toe te voegen? H hebt er ook nooit ovpr gedacht of gesproken, dat u uw vrouw door verdrinking om het levpn wilde brengen?" „Ook nietik ben volkomen on schuldig" De eerste getuige is de landbouwer Prins Hij had van epn afstand het on geluk zien gebeuren De weg was tamelijk glad. de auto was hem met een kalm gangetje voor- biigereden. plotselina hoorde hii een vreemd geluid. Getuige keek om en zae den waeen pardoes in liet kanaal ver dwijnen. Direct was hii te hulp gescho ten Verd. was al uit de aulo en stond in het water en srhreeuwde om hulp „Hij deed zoo vreemd, dat ik dacht dat hii eek was, De' aulo stond parallel aan den wee on een afstand van een paar meter uit den wal. De konlichmn brand den. maar in de auto weren dp lichten uit." ..President: ..En wat deed verdachte?" Getuige: „Hii wilde het water in en riep: „Help. help, m i. vrouw en de kin deren." President: ..En sprak verdachte direct na de redding reeds over een hondje, dat ovei den wee had ee'oopcn?" Getuige: „Neon. daar praattp hii pas over. toen ik hem in het ziekenhuis be zocht." Getuige vertelt dan nog. dat ter plaatse geen kuil in den wee was: ..Ik hen huur der van de bermen, dus ik weet *t." Wel was de linkervoorband van de huurauto glad. Pres.: „En weet u lets van honden In de buurt?" „Neen." antwoordde de getuige, daar is me niets van bekend. Ik ben een van de weinigen in de huurt die een hond heeft er de niiinp lag kalm arhtpr de kachel. Getuige vertelt dan nog het een en an de.- over de diepte van het kanaal. „Bij mij voor de deur even verder is het veel dieper, daar zou van de auto niets meer te zien ziin geweest. „Verdachte," zegt de president, „u blijft, er dus bij. dat u bij het uitwijken voor een hondje slipte." „Ja." zegt verdachte met zachte stem en op de kaart, die op de tafel voor het gerechtshof ligt. wijst hij aan welke manoeuvre de auto maakte. President: „En wanneer sprong u er uit?" Verdachte: „De auto hing boven het water, op dat oogenblik sprong ik er uit en kwam half in het water terecht. Ik voelde bij het slippen, dat het niet gopd eing. ik schreeuwde en rukte het por fier open Even later zakte da^uto weg." Een juffrouw uit de buurt had in de verte de auto zien aankomen. Zij zag de lichten, plotseling hoorde zij een plons, en de autolichten waren verdwenen. Een hond had zij pvenniin nis de an dere getuigen in de huurt gezien. Tegen een agent van politie uit Alk maar. die korf na hef ongeluk ter plaat se verschypn. had verd. gezegd: „Wat ben ik sfon geweest." „Herinnert u zich dat. verdachte?" vraagt de president. „Ik herinner me daar niets van. maar het is wel mogelijk. Ik zal dan bedoeld hehben. dat het stom was om te gaan rij den met die gladheid. De chef-veldwachter A. van der Kooy uit Bergen was ter plaatse gekomen, toen alle inzittenden zich op het droge bevonden. Verd.'s ias was droog. Uitvoe rig bespreekt het T-Tof met dezen getuigp de situatie, waarin de auto door hem werd aangetroffen. Een slipspoor had ge. fuige niel gevonden, wel had hii een wiel spoor op den wegberm gezien. Dr. H. W. J. M. Poot uit Bergen is verd.'s huisarts. Hii heeft den dood- schouw op de drie meisjes van drie. vier en vijf iaar verricht. Tn het ziekenhuis was verdachte nog overspannen. Hij riep voortdurend om vrouw en kinderen. Deze getuige had geen moment aan een misdrijf gedacht, hij vond dat verd. hoewel uiterst op gewonden normaal reageerde. Pres.: „En vond u het gezin vroe ger gelukkig?" Deskundige: „Buitengewoon!" Pres.: „Maar toen wist u niets van een onwettige verhouding?" „Neen." antwoordt de dokter. Dr. Poot is ook niet van oordcel, dat verd. in het ziekenhuis simuleerde ol zijn toestand overdreven heeft. De dok ter heeft verd. die psychisch gestoord was, een slaapkuur laten ondergaan. Het is mogelijk, dat vcrd's herinnerings vermogen verzwakt was in den tijd, door hem in het ziekenhuis doorgc bracht. Zoo kan hij zich misschien ook niet nauwkeurig herinneren of Maria D. hein alleen of in gezelschap van zijn vrouw heeft opgezocht. Een religieuse verpleegster uit Alk maar had verd. van 2 tot 17 Januari verpleegd in het R.K. ziekenhuis te Alk maar. Aanvankelijk riep hij voortdu rend om zijn vrouw en kinderen. En kreeg hij wel eens bezoek? Getuige: ja, een meisje bezocht hom. Pres.: was dat Maria D. of zijn zus ter? Getuige weet dit niet, want de bezoek ster had zich niet voorgesteld. Pres.: en hpeft verd. toen een stuk gc •eekend? Getuige: daar weet ik niets van. Pres.: maar het meisje beweert, dal u pen en inkt hebt gegeven. Getuige: dat is absoluut niel waar. Tijdens het bezoek was cetuige niet in de kamer gebleven. Ze wist ook niet. l»oe lang hel meisje gebleven was. Wc! had zij erg aangedrongen om bij verd te worden toegelaten. De zitting wordt dan geschorst tol twpp uur. •de voetbaltwist te Deurne met het mes beslist uEt'RNR. 13 Juni. In den afge- 'ooppn nachl is hii een vechlpartij een 25-jarige ioneen met een mes zoo ernstig gewond dat hij onmid dellijk dood was Omstreeks hei middernachtelijk uur ontstond nabij café Den Dolder. in de Sint .loze fpa roc hie alhier twist tussehen eenige jongelui, waarbij de circa 25-jari gpYan G. zoodanie door den 21-iarieen L. met pen mes werd gestoken, dat hii vrij wel onmiddellijk dood was. Zekere F liep bovendien een snijwonde in den schouder op Hii werd door doktpr Wie- gersma behandeld pn kon naar ziin wo ning worden overgebracht De gpmnpntenoütip hpeft den dader in zijn woning gearresteerd. Hii heeft een volledige bekentenis afgelegd. Omtrent de oorzaak van den noodlot- tigen twist verkeert men nog in het on zekere. Vermoedelijk heeft men met een oude vnetbalkwestie te doen. L. wordt naar Roermond overgebracht Het liik is in beslag genomen H. J. DE ROOY OVERLEDEN GORSSE!.. 13 Juni Vandaag is al hier overleden de hper H. J de Roov. de bekende „boerengeneraal" van de folkloristische dansen. De overledene, die in 1*69 te Zutfen werd geboren, was zoowel in binnen- als in buitenland bekend om de dansen welke hij leidde. Hij was voorts een groote liefhebber van de paardensport. Vooruitzichten der staatsfinanciën weinig gunstig BATAVIA, 13 Juni. Indien men in aanmerking neemt, dat politieke rust vanouds als eene noodzakelijke voorwaarde voor economische ont wikkeling werd beschouwd, moei het eigenlijk verwonderlijk heeten. dat de economische wereldtoestand zich gedurende het afgeloopen jaar. zoo vol van bijwijlen het breekpunt naderende internationale spannin gen. op een redelijk niveau heeft kunnen handhaven en zelfs hier en daar eene verbetering heeft onder gaan. Aldus vangt het jaarverslag aan van den president van de Javasche Bank, den heer dr. G. G. van But- tingha Wichers, uitgebracht in de heden te Batavia gehouden alge- meene vergadering van aandeelhou ders. Dat zulks het geval is geweest, zoo vervolgt het verslag, vindt naar het mij voorkomt zijn oorzaak eenerzijds in het conjunctuurherstel, hetwelk sedert me dio 1938 in de Vereenigde Staten is in getreden, anderzijds in de steeds groo- tere beteckenis, welke gedurende het afgeloopen jaar aan de herbewapening en daarmede samenhangende overheids opdrachten als stimulans van het eco nomisch leven is toebedeeld geworden. De bedrijvigheid in tal van landen baseert zich laatstelijk voor een meer of minder- belangrijk gedeelte op oor logsvoorbereiding ook door het aanleg gen van reservevoorraden van voedings middelen en grondstoffen, welke laatste omstandigheid de markten voor deze producten tijdelijk gunstig beïnvloedt. Daarbij brengt het karakter oorlogsvoor bereiding automatisch eene steeds groo tere controle van de overheid over het economisch leven met zich mede en vindt als gevolg van de toenemende overheidsopdrachten aanvankelijk slechts eene aanvulling, doch naar ge vreesd moet worden geleidelijk ook eene verdringing van het on winst gerichte particulier initiatief door een op an dere doeleinden gericht overheids-initia- tief plaats. Ned. Indië NADAT de economische positie van Nederlaadsch-lndië in den aanvang van het verslagjaar als gevolg van de dalende opbrengst van de exportpro ducten nog verder was achteruitgegaan, trad medio 1938 als gevolg van de reeds besproken wijzigingen in de buitenland- sche situatie een tijdperk van betrekke lijke stabiliteit in op een hier en daar weder iets hersteld niveau. Deze gang van zaken toonde nog eens weer dui delijk aan. hoe de mogelijkheden in dit land practisch uitsluitend door externe factoren worden beheerscht en hoe nut tig en noodzakelijk het derhalve is ge weest, dat Nederiandsch-lndië zich in het agn de opleving van 1936—'37 voor afgaande tijdperk zonder toepassing van overigens tot mislukken gedoemde kunstgrepen heeft aangepast aan de toenmaals bestaande laagconjunctuur Uitsluitend deze omstandigheid toch heeft het mogpiiik gemaakt het in dit land geldende kostenpeil zoo wel ten aanzien van cultures en be drijven als van de overheidsorgani satie zoodanig te verlagen, en hel levensniveau in algrmeenen zin zon danig in te stollen, dat de reactie oi MINISTER SARRAUT NAAR AMSTERDAM Ter opening van de tentoon stelling ..Rondom Rodin" AMSTERDAM, 13 Juni. - De ten toonstelling honderd jaar Fransche sculptuur „Rondom Rodin" welke dezen zomer in het stedelijk museum te Amsterdam zal worden gehouden, wordt naar wij verne- men hoogstwaarschijnlijk ge opend door den Franschen minis 'er van Binnenlandsche Zaken, den lieer Albert Sarraut, in zijn kwali teit van voorzitter der association Francaise d'-artion Artistique. De ••pening vindt plaats op 30 Juni a.s. DE POSTVLUCHTEN DE „WIELEWAAL" VERTROKKEN AMSTERDAM, 13 Juni Hedenmor gen om 6.13 uur is van Schiphol het Indië-vliegtuig P.H.-A.L.W, „Wielewaal" vertrokken mei de volgende bemanning: gezagvoerder Roth, 2e bestuurder Groen, werktuigkundige Jonker, radio-telegra fist Slinger en steward Boddeus. Aan boord van dit vliegtuig bevindt zich 373.154 k g. briefpost, 16.675 pakket- post en 187.032 k.g. vracht. Zeven passa giers hebben geboekt voor Amsterdam- Karachi, één AmsterdamCalcutta en één AmsterdamBataria. de snelle prijsstijging van 1936'37 Nederlandsch Indië weliswaar van een belangrijk deel van zijn win sten heeft beroofd, doch niettemin voor het land in zijn geheel geen economische moeilijkheden heeft doen intreden. De resultaten van het Indische bedrijf in zijn geheel zijn uiteraard wel verre bij die van 1937 ten achter gebleven .doch mogen niettemin in absoluten zin toch redelijk worden genoemd. In de in- heemscho sfeer op Java was de situatie, mede als gevolg van de groote mate van zelfvoorziening, de goede oogsten en de door de regeering gevoerde rijstpolitiek. betrekkelijk gunstig. Slechts in sommi ge streken van de Buitengewesten, waar de bevolking hare inkomsten in het bij zonder ontleent aan den export van ge wassen als copra en koffie, was de toe stand moeilijk, ofschoon bijna overal nog beter dan in het jaar 1936 In algcmeenen zin schijnt de conclusie gewettigd, dat Nederlandsch-! ndië ondanks zijn karakter van grondstoffen-producee- rend land, in vergelijking met andere soort gelijke gebieden den tegenslag van 1937 1938 behoorlijk heeft doorstaan, in zekere mate dank zij de verscheidenheid van zijn exportproducten. Voor het Europeesche landbouwbe drijf hier te lande is het jaar 193S in het algemeen minder gunstig geweest dan 1937. Voor de Javasuikerindustrie bleven de uitkomsten in 1938 bij die van het voor gaande jaar ten achter. De theecultuur gaf in 1938 nog alles zins bevredigende uitkomsten, al was de theeprijs iets lager als gevolg eener min der gunstige ontwikkeling der statisti sche positie door het ten achter blijven van het verbruik bij de productie. Daar entegen waren de resultaten voor de rubbercultuur teleurstellend. Een sterk afgenomen rubberverbruik, vooral in de Vereenigde Staten, met als gevolg eene scherpe prijsdaling, noopt andermaal tot eene drastische beperking van de pro ductie. Ook voor de Deli-tabakscultuur bracht 1938 minder bevredigende uit komsten. Met betrekking tot de herkomst der katoenen manufacturen viel een verdere stijging van het aan deel van Europa ten koste van dat van Japan waar te nemen. De vooruitzichten Kon in 1937 met betrekking tot de staatsfinanciën voor het eerst sedert ge- vuimen tijd weder worden gewezen op een overschot van de begrooting in haar geheel, over het afgeloopen jaar sloot het Indische budget opnieuw met een belangrijk tekort. Deze teleurstellen de ontwikkeling kan slechts ten deelc worden toegeschreven aan verminderde inkomsten als gevolg van den terug slag in de conjunctuur; voornamelijk houdt zij verband met eene door ver schillende nader te noemen oorzaken opgetreden belangrijke stijging in het uitgavonpcil. Bij den gewonen dienst wogen de inkomsten en uitgaven juist tegen elkaar op. Dc buitengewone dienst sloot met een tekort van f 52.8 milliocn. De vooruitzichten voor het jaar 1939 laten zich evenmin gunstig aanzien. Volgens de laatst bekende ramingen zou thans moeten worden rekening ge houden niet een totaal aan inkomsten gewone dienst van f 365.1 milliocn te gen 375.1 milliocn in 1938, zulks niet tegenstaande met ingang van 1939 de inkomsten- en loonbelasting, alsmede de invoerrechten zijn verhoogd. Ook het jaar 1940 zal, zooais de situa tie zich thans afteekent, een belangrijk bcgrooti ngstekort opleveren, hetwelk slechts in beperkte mate door verdere verzwaring van lasten zal kunnen wor den gedekt. DE K.N.A.C. EN DE GEMOBILISEERDE MILITAIREN Teneinde het hare bij te dragen tol het verschaffen van aangename ont spanning aan de militairen, die voor tijdelljken actieven dienst zijn opgeroe pen, heeft hot Bestuur van de K.N.A.C. den Minister van Defensie aangeboden ten honderdtal exemplaren van „De Auto", liet officieele orgaan der K.N. A.C., gratis voor hen ter beschikking te stellen. Hel Departement heeft de daarvooi meest in aanmerking komende eonhc don aangewezen, zoodat thans mot de verzending een aanvang zal worden gemaakt. SPORI FN SPKI A.Z.A.C.-NIEUWS De uitslagen van de in den loop der vorige week gespeelde wedstrijden lui den: Eerste klasse: Posthoorn—H. on W. 23 PrestoC.Z. v. W. 63 Tweede klasse: H.B.B.H.Meursing 0-*-12 WOLOS—ROD A 4—19 Het programma van deze week luidt: Eerste klasse: li Juni: H. pn W.Eysink. Tweede klasse: 13 Juni: RODA-H AP A M. 15 Juni: Meursing— H B B II Behalve de wedstrijd II en YV.— Eysink welke op Birkhoven gespeejd wordt, vinden de wedstrijden allen op het A.Z.A.C.-terrein plaats. A. Z. EN P. C. NIEUWS A. 7. en P. C. Ill speelt move na vond in Pesie's bad tegen VVoestduin II uit Doorn. De A. Z. en P. C. dames, die j.l. Zon dag haar eersten wedstrijd tegen U. Z. C. IY" speelden en verloren met 4—3, gaan dien zelfden avond te water tegen het tweede dames team Woestduin II. De 7de en laatste ronde van den voor wedstrijd om het persoonlijk kampioen schap 1ste klasse van den U. P. D. B. bracht eenige verrassingen. Bey-Ising 20 wegens niet opkomen. De leider Berkenbosch bracht het slechts tot een zwaar bevochten remise tegen den Baas, terwijl Morren zijn kans verspeelde door remise te spelen tegen Wildeman. Berkenbosch en Bev moeten dus een beslissingswedstrijd spelen. De stand is: Berkenbosch 7 4 2 1 10 Bev 7 4 2 1 10 Morren 7 4 1 2 9 Den Baas 7 3 2 2 8 Aarst 7 2 3 2 7 Stappershoef 7 2 3 2 7 Ising 7 1 1 5 3 Wildeman 7 0 2 5 2 DOUGLAS, 13 Juni. Gisteren zijn onder groote belangstelling de T.T. ra ces op het eiland Man begonnen. De 61 deelnemers moesten het parcours, ter lengte van 62 K.M-, zeven maal af leggen. De Ier Stanley \yoods won de race voor motoren tot 350 cc.m. voor de tiende keer achtereenvolgens, in 3 uur 10 min. 30 sec. De uitslag luidt: Race voor motoren tot 350 ccm.: 1. Stanley Woods (Ierland) op Velo cette. 3 uur 10 min. 30 sec. (gemiddelde uursnelheid 133.769 K.M.). 2. Daniel (Engeland) op Norton. 3 uur 10 min. 38 sec. 3. Fleischmann (Duitschland) op D.K.YY'.. 3 uur 42 min. 5 sec., 4. Mellon (Engeland) op Velocette. 3 uur 12 min. 28 sec. 5. Whitworth (Engeland) op Y'elocette. 3 uur 19 min. 9 sec. 6. YVün- sche (Duitschland) op D.K.YV., 3 uur 20 min. 57 sec. NEDERLAND WINT EEN BALLONWEDSTRIJD 's-GBAVENHAGE, 13 Juni. Het secretariaat van de Zwitsersche Aero- club heeft de officieele uitslag bekend gemaakt van den internationalen bal lonwedstrijd, gehouden te Zürich op 14 Mei j.l. De eerste plaats is bezet door Duitsch land (ballon „Schlczien". Op de tweede en derde plaats kwamen dp Zwitsersche ballons van Overste Herber en Dr. Til- genkamp. In dc midden-klasse heeft de Neder landsche vertegenwoordiger, ballon commandant Boesman, zich met de luchtballon der Haagsehe ballonclub ge plaatst vóór twee Franschen. een Italiaan en een Zwitser. Hiermede heeft Boes man den eereprijs der Zürichsche bal lonclub. een waardevollen zilveren beker gewonnen. De Haagsehe ballonvaarders zullen dezen zomer met hun ballon voor een aantal Oranievereenigingen en V.V.V.- organisaties belangeloos, een luchtvaart demonstratie geven. Kampioenschap van Nederland op den weg Gistermiddag zijn te Valkenburg de individuèele kampioenschappen van Nederland op den weg verreden. De uitslagen waren als volgt: Beroepsrenners: 1. Hellemons. 4 uur 47 min. 42.4 sec.: 2. Overweel, 3. Kroese. Amateurs: 1. Engel. 4 uur 4S min. 56 sec.: 2. de Groot. 3. De Hoog. Onafliankeliiken: 1. Tacken. 4 uur 50 min. 5.6 sec.: 2. Textor, 3. Willems. LAW NT EN NIS KAMPIOENSCHAPPEN VAN FRANKRIJK PARIJS. 13 Juni. De uitslagen van de wedstrijden welke gisteren voor de internationale kampioenschappen van Frankrijk zijn gespeeld, luiden: Hoeren enkelspel: Billington Frankrijk) si. Asboth 'Hongarije) 3—6 6—4. 3—6. 7-5. 6—3. Tloczvnski (Polen» sl Mitic (Zuid Sla vic) 6—9. 6— 4. 2—6. 6—0. Szicrelti (Hongarije) sl, Feret (Frank rijk) 3- 6. 6—3. 4—6. 6—4. 6—1. Boussus (Frankrijk) sl. Rogers (ler- •and) 9—7. 6—2, 6—2. Took (VS.) Kuku'jevic (Zuid-Slaviö) 62. 21. Kukuljevic terufuretrokken. Rig-s (V.SA sl Cnmhomale (Frankrijk) 6—8 6- 4 6—4. S 6. Mac Neill (Y'.S sl Destremau (Frank rijk) 6—2, 1-6. 6-3. 4—6, 6—2 JUBILEUM-TOTTRAJOOT DISTRICT UTRECHT Yroor het districts-iubileum-tournooi van het district Utrecht, dat deze week te Hilversum gehouden wordt, bestaat bij de spelers aleemeene belangstelling Zoowel het A- als liet B-tourftooi zijn zeer goed bezet. In liet heeren-enkelsjvM van het A-toufrinoi komen o.a. uit: de Brauw, Wissel ink, Jacohson, „Tcssina". Hoeke, mr. van Stapelc. prof. mr. Zeven bergen. Rinkel, c.a. In het dames-enkel spel zullen mej. Meehel. mej. Knotten belt, mevr. Vleugels Schutter trachten het districtskampioenschap te winnen. WIF.LRENMIi SALZBURG, 13 Juni. Gisteren is do tiende etappe van Graz over Bruck, Triehen, Bad Ischl en St. Gilgcn naar Salzburg, een afstand van 278 K M. ge reden. Deze rit werd in den sprint door den Belgischen renner Spiessens in een tijd van 9 uur 3 min. 58 sec. gewon nen. Georg Uinhenhauer (Duitschland) bezet nog de eerste plaats in de alge- mcene rangschikking. De uitslag luidt' Tiende etappe GrazSalzburg, 278 K.M.: 1. Spiessens (België), 9 uur 3 min. 58 sec. 2. Oberbeek (Duitschland). 3. Canardo (Spanje). 4, Amberg (Zwitser land). 5. Level'(Frankrijk), allen zelf den tijd. De algemeene rangschikking luidt: 1. Umbenhauer. 71 uur 29 min. 15 sec. 2. Scheller, 71 uur 34 min. 5 9cc. 3. Zimmermann, 71 uur 34 min. 11 sec. 4. Oubron, 71 uur 39 min. 6 sec. 5. YVie- rinckx, 71 uur 44 min. 25 sec. 6. Thier- bach, 71 uur 45 min. 52 sec. Het landenklassemcnt luidt: 1. Zwitserland. 215 uur 26 min. 17 sec. 2. België. 215 uur 39 min. 36 sec. 3. Frankriik. 215 uur 53 min. 35 sec. 4. Duitschlnnd 216 uur 20 m'"n 35 sec. 5. Gemengde ploeg. 216 uur 37 min. 11 sec. olympische spelen RUIM 61.900 PLAATSEN IN HET O.S. STADION HELSINKI, 13 Juni. De verbou wing van het Olympisch Stadion te Helsinki is thans zoo ver gevorderd, dat liet juiste aantal zit- en staanplaatsen vrijwel vastgesteld kon worden. Er ko men in totaal 61463 plaatsen waar van 47163 zit- en 14300 staanplaatsen. Ongeveer 6300 zitplaatsen zullen ge reserveerd worden voor genoodigden, officieele vertegenwoordigers en do pers. athlf.tiek ITALIË—FRANKRIJK GAAT NIET DOOR PARIJS, 13 Juni. De Ifaliaansche Athlelick Federatie heeft aan de Fran sche Athletiek Federatie medegedeeld, dat de landenwedstrijd ItaliëFrank rijk. welke op 18 Juni te Y'enetië z°u worden gehouden, geen doorgang zal vinden. Reeds vorige weck waren er ge* nichten in de Italiaansche pers. dat de wedstrijd niet zou doorgaan, doch of ficieel was echter toen niets bekend. AMERSFOORT II—ZWALUWEN II Woensdagavond speelt Amersfoort II den return wedstrijd tegeri Zwaluwen II. In de eerste ontmoeting bleek Amers foort, dat toen een 93 overwinning be haalde, goed op schot te zijn. Of het YVocnödagavond evenzoo zal gaai, moeten we afwachten Dat de beide punten in Amersfoort blijven, is vrij wel zekpr. GOOISCKE WIELERBAAN De wielerwedstrijden op de Gooische Wielerbaan te Hilversum welke Zon dagmiddag in verband met den regen geen doorgang konden vinden, worden a.s. Donderdagavond gehouden,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8