JAPANS GEDULD UITGEPUT Belangrijkste nieuws De Britsche concessie in Tientsin geblokkeerd De dader van „Kladno" nog niet gevonden De plannen voor vliegveld in Limburg maken voortgang DË EËMLANDEn Woensdag 14 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 329 Aan de Britsche zijde hoopt men nog op een regeling UITTOCHT VAN DE BEVOLKING Ds.C.A. Lingbeek overleden EEN ENGELSCH Bankdirecteuren krijgen zware straffen Stakingen in Bohemen en Moravië verboden Burgemeesters kunnen zich vereenigen met de financieele berekeningen DE JOODSCHE vluchtelingen BERICHT Licht op: 9 uur 50 min. op andere pagina's GAFENCOE IN ANKARA Militair verbond in het zicht? AMEKSFOOMSCH DAGBLAD ABONNtMENiSPRIJS pcr tnaanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS OER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 T"\ OMEI meldt uit Tientsin, dat de woordvoerder van het Japan- sche garnizoen verklaard heeft: „Er is een grens aan het geduld en ons geduld is thans uitgeput. Wij hebben besloten de noodige maat regelen te nemen voor de handhaving van orde en rust in Noord- China en ook voor onze zelfverdediging. In Maart en April zijn drie Japansche soldaten door Chineesche terroristen gedood." De woord voerder zeide verder, dat het geen nut had, met de Britsche autori teiten nog langer te onderhandelen over de uitlevering der moorde naars van Tsjeng-Sji-Kang. De commandant van het Japansche garnizoen te Tientsin heeft gistermiddag een proclamatie uitgevaardigd krachtens welke het ver keer van voetgangers en voertuigen tusschen de Japansche concessie en de Chineesche wijken eenerzijds en de Fransche en Britsche con cessies anderzijds Woensdag te zes uur wordt verboden. De inter nationale brug zal van 6 uur tot 24 uur gesloten zijn, terwijl twee straten van 622 uur zullen zijn afgezet. Voetgangers en voertuigep zullen op zeven punten door de Japan ners gecontroleerd worden, terwijl alle schepen op de rivier de Pei doorzocht zullen worden. GISTEREN heeft men een grooten uittocht uit Tientsin kunnen aan schouwen van vrouwen en kinde ren van Britsche en andere nationali teit, die in de groote hitte, welke thans heerscht, niet in de kleine concessie op gesloten wenschen te blijven. Vele vrouwen en kinderen zijn zee waarts getrokken naar PeitQjho en Sjan- haikwan, terwijl anderen naar Peiping gekomen zijn. De Japansche bladen kondigen open lijk aan, dat op 14 Juni strenge maatre gelen worden genomen en dat slechts zij, die voor officieele aangelegenheden in de concessie moeten zijn, zullen mo gen passeeren zonder grondig gefouil leerd te worden. Japanschen onderdanen wordt den raad gegeven, de concessies niet te bezoeken, tenzij zij daar voor zaken beslist moeten zijn. De woordvoerder der Japanners te Peiping toonde zich. toen hem vragen gesteld werden, terughoudend, doch wel verklaarde hij. dat levensmiddelen vrij tot de concessie toegelaten zullen wor den. Gemeld wordt, dat de uittocht van menschen en goederen uit de Fransche en Britsche concessies tot 's avonds Iaat voortduurde. Geen enkele Japanner en geen enkele Japansche firma is achter gebleven. Er beslaat ongerustheid onder de buitenland'sche kolonies, bestaande uit 600 F.ngelschen. 400 Dnitschers, 160 Franschen en 4000 Wit-Russen. Velen zijn uit de concessies vertrokken. De F.ngelsche majoor Law is gis teren te Tientsin aangehouden. Hij wordt er van beschuldigd foto's te hebben genomen in een verboden zóne. Vastberadenheid De Britten te Tientsin zoo meldt Reu ter. hebben besloten met vastberaden heid de Japansche blokkade van de con cessie te verdragen. De toestand is ern stig, doch in de concessie voelt men meer woede dan vrees. Afdeelingen in fanterie van het Britsche leger patrouil-, leeren in vrachtauto's langs de grenzen van de concessie. In het. Lagerhuis, aldus Reuter, heeft de onder-staatssecretaris van Buiten- landsche Zaken, Butler, gezegd, tenaan- zien van den toestand te Tientsin, dat volgens opvatting van de Japansche autoriteiten het Britsche antwoord niet bevredigend was en derhalve maatrege len waren genomen de concessie te iso- leeren. De toestand is ernstig, doch de onderhandelingen duren nog voort en men hoopt een regeling tot stand te brengen. Britsch voorstel De Britsche regeering heeft voorge steld aan de Japansche regeering een commissie te benoemen, bestaande uit een Japanner, een Engelsehman en een neutraal voorzitter, welke commissie moet onderzoeken of de Chineezen. wel ker uitlevering door de Japannezen te Tientsin wordt gevraagd, schuldig zijn aan den hen ten lasten gelegden moord en derhalve uitgeleverd moeten worden. De Japanners hebben hun bedrei ging ten uitvoer gelegd en vanoch tend de Britsche concessie geblok keerd. Rondom de concessie zijn barricades aangebracht. Naar verluidt hebben de plaatse lijke militaire autoriteiten der Ja panners Dinsdagavond laat den Britschen autoriteiten medegedeeld, dat zij. terwijl zij waardeering hadden voor den geest, waarin het Britsche voorstel tot instelling van een gemengde commissie gedaan was van meening waren, dat lid nog al laat was ingediend. De Ja panners. zeiden zij, hadden alle voorbereidingen voor de blokkade getroffen en konden het program ma onmogelijk op zoo korten ter mijn veranderen. Slechts twee wegen, die naar de Britsche concessie leiden, zijn open ge bleven, een voor het binnenkomende en een voor het uitgaande verkeer. De correspondent van Reuter, die in den ochtend den toestand bij de grens in de concessie in oogenschouw heeft ge nomen, zag bij de zeven controlepunten lange rijen wachtenden. Duitschers en Italianen ondervonden weinig moeilijk heden, doch de Engelschen werden streng gefouilleerd en ondervraagd. Sommige Chineezen moesten in wacht lokalen hun kleeren uittrekken. Een bekende figuur op staat kundig en theologisch gebied, oud-lid der Tweede Kamer VOORTHUIZEN. 14 Juni In den afgeloopen nacht is in zijn woning alhier plotseling ovèrleden ds. Cas per Andries Lingbeek. emeritus pre dikant en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Ds. Lingbeek is 5 Februari 1867 gebo ren en studeerde theologie aan de ste delijke universiteit te Amsterdam. In 1S93 werd hij candidaat in Noord-Brabant, om 11 Maart 1894 te Voort huizen het pre dikambt te aanvaarden. In 1896 ging hij naar Cubaard, welke stand plaats hij in 1899 met Blun dert verwissel de. In 1903 ver- Us. C 4 UM.ÖkkK ds' Voorst, om in 1908 te Spijk (Gron.) zijn intrede te doen. In 1918 werd hij predi kant te Steen wijk, vanwaar hij in 1919 reeds naar Reitsum vertrok. Hier was hij werkzaam tot 1925. toen de Herv. (Geref.j Staatspartij, aan welks oprich ting ds. Lingbeek een actief aandeel had genomen, hem als haar eersten afge vaardigde naar de Tweede Kamer zond. Ds. Lingbeek was gedurende zijn eerste Kamerperiode ook lid van de Prov. Sta ten van Zuid-Holland en van den ge meenteraad van 's-Gravenhage. In 1931 stelde hii zich niet meer her kiesbaar en nam een beroep aan naar de Ned. Herv. gemeente van Urk. waar hij 10 Januari 1932 zijn intrede deed. Bij de Kamerverkiezingen van 1933 was Ds. Lingbeek opnieuw lijstaanvoerder en nam hij onnieuw zitting op het Binnen hof. In 1937 keerde hij na de verkiezin gen van dat jaar niet meer in de Ka mer terug. Sinds dien tijd was hii woon achtig te Voorthuizen. Ds. Lingbeek. die een leerling en geest verwant was van wijlen dr. Ph. J Hoe- demaker. behoorde tot de confessionee- le richting en was ook lid van het hoofd bestuur van de confessioneele vereeni- ging alsmede mederedacteur van haar orgaan „de Geref. Kerk". Ds. Lingbeek was eveneens redacteur van bet week blad der H.G.S. „Staat en Kerk". OVERLEDEN Te Daarle overleed op 55-jarigen leef tijd ds. M S. Verkerk, Ned. Herv. pre diker aldaar. Ds. Verkerk stond te Ar- "omuiden, Tbolen, Oude Tonge, Pols broek. Gouderak, Puttershoek, Mij drecht. nogmaals Oude Tonge en Daarle. „propaganda"-ministerie LONDEN, 14 Juni (Reuter) Het ka binet zou in zijn heden te houden bij eenkomst het voorstel bespreken tot in stelling van een ministerie van inlich tingen, dat zich in hoofdzaak zal bezig houden met de kwestie der huitenland- sche aangelegenheid en het op doeltref fender wijze aan de wereld uiteen zet ten van de Britsche zaak. Men venvacht dat Lord Perth, de ge wezen ambassadeur te Rome, een voor- aanslaande rnl zal spelen in het werk der nieuwe organisatie. Rechtbank veroordeelt verdach ten in de zaak Wiegerinck Muschter en Co. resp- tot IV2 en 2Vi jaar gevangenisstraf AMSTERDAM. 14 Juni I JE rechtbank deed vandaag uit- spraak in de strafzaak tegen de beide directeuren C. J. F. M. M. en J. C. F. W. van de bank Wiege rinck Muschter en Co., verdacht van vei'duistering van een zeer groot be drag ten nadeele van cliënten van de bank. Het tekort beliep circa twee millïoen gulden. De rechtbank veroordeelde M. tot anderhalf jaar gevangenis straf, conform den eisch van den officier van justitie. De rechtbank bepaalde, dat de straf zal moeten worden onder gaan in de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen. De verdachte W. hoorde zich veroordeelen tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had vier jaar tegen hem gerequireerd. In boide gevallen bracht de rechtbank de voorloopige hechtenis, acht maanden, in mindering. Zij overwoog dat het ver weer, als zou een gedeelte van de stuk ken in leendepot zijn ontvangen, dient te worden verworpen, want ook wanneer zij in leendepot waren ontvangen, dan waren de stukken door beide verdachten in ontvangst genomen met bet doel. ze niet terug te geven en er ook geen ge lijkwaardige stukken voor in de plaats te geven. BURGERRECHT VOOR Fransche geestelijken verzocht PARIJS, 14 Juni (Havas). Gisteren is aan de leden van de Kamer een voor stel overhandigd, onderteekend door bij na 250 leden van de Kamer, om aan de Fransche ecestelijken, die oudstrijders zijn, dezelfde rechten t verlcencn als aan alle overige Franschen, n.l. hun de vrijheid van verceniging, van onder wijs, van bezit en van erfrecht terug te geven, welk recht bun bij de wetten van 1901 en 1904 was ontnomen. Deze jonge dame demonstreert een proeve met eciu toestel voor gcluids- overbrenging, waarbij de mcnschelijke stem op het toestel wordt overgebracht door middel van den lichtbundel van een clectrische toorts. Deze proeve maakt deel uit van een serie belangrijke demonstraties in de afdecling van Ge neral Motors op de tentoonstelling te San Francisco. In deze afdeeling, ge naamd „De Parade van den Vooruitgang" vindt men bijvoorbeeld ook allerlei nieuwe synthetische materialen uit hout, glas en melk. Er wordt op aanschou welijke wijze aangegeven, welk aandeel de Laboratoria voor Wetenschappe lijk Onderzoek van General Motors hebben in den algemeenen vooruitgang der industrie PRAAG, 14 Juni (Havas). Offi cieel wordt medegedeeld, dat aan gezien de orde en de rust te Kladno na talrijke arrestaties niet langer bedreigd worden, het bevel om des nachts de deuren en vensters geslo ten te houden is ingetrokken en dc scholen haar werkzaamheid kunnen hervatten. Er is geen enkel communique ge publiceerd over de resultaten van het onderzoek, die nog volkomen onbekend zijn. Dc zender van Praag heeft het signalement verspreid van den bc- roepsinbrekor Oelinsky, den ver- mocdclijkcn moordenaar van den Duitsclicn politieambtenaar te Klad no. De Duitsclie rijksminister van justitie, dr. Gurtner, is vanmorgen in Praag aangekomen, ook Himmler is voor een officieel bezoek in Praag gearriveerd. Voorts is mgr. Wolosjin, de vroegere premier van de Karpathische Oekrainc in Praag aangekomen. De Rcgcering van het protectoraat lieeft in overleg met den Rijksprotector stakingen en uitsluitingen in het gebied ran het protectoraat verboden. De Re- MAASTRICHT, 14 Juni. - On der voorzitterschap van den heer commissaris der koningin, mr. dr W- G. A. van Sonsbeeek. heeft in het gouvernementsgebouw een nieuwe bespreking plaats gehad over den aanleg van een vliegter rein in Zuid-Limburg in de nabij heid van de gemeente Beek. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de heeren W. M. A. Gnliart cn J. H. Maonen, leden van Gedeputeerde Sta ten, den heer mr. dr. W. F. J. Fontein, president-directeur van de staatsmijnen, den heer Scholte namens de K-L.M. en de burgemeesters der gemeenten in Zuid-Limburg, welke geacht worden be lang te hebben bij den aanleg van het vliegveld. Bij. de gehouden besprekingen bleek, dat de aanwezige burgemees ters zich in het algemeen konden vereenigen met de opgemaakte bere kening inzake de voorziening in bet vereischte kapitaal en de verdeeling daarvan over de verschillende licha men van wie financieele medewer king is te verwachten. Medegedeeld werd. dat de betrokken gemeentebesturen thans spoedig door Gedeputeerde Staten zullen worden uit- genoodigd te bevorderen, dat door de gemeenteraden een beslissing wordt ge nomen inzake deelneming in het ann- deelcnkapitaal der op te richten N.V. geering zal binnenkort een verordening publiceeren, op grond waarvan een re geling der loonen en andere arbeids voorwaarden de voorafgaande goedkeu ring van den minister voor sociale voorzorg behoeft. In hot district Moravisch Ostrau is in don afgeloopen nacht weer een synago ge de vijfde in deze maand afge brand. Een groot Dviitsch circus, dat Zater dag te Praag was aangekomen, heeft plotseling order gekregen, het grondge bied van bet protectoraat, onverwijld te verlaten. De Duitsclie militaire autori teiten hebben auto's beschikbaar ge steld. <opdat het nog 's avonds kon ver trekken. De redenen van dezen maat regel zijn niet bekend. Twee Tsjechen, Kabac cn Chlodobak gehooten, vroeger adjudant-vliegers bij de Tsjechische luchtmacht, die door de Duitschc autoriteiten evenals duizenden hunner landgenooten. die geen werk bobben, naar Oost-Pruisen worden ge zonden om daar aan de fortificaties te werk gesteld te worden, zijn uit den trein gesprongen, toen deze door Poolsch Pnmmoren reed. Zij verzochten den Poolschen autori teiten hen niet naar Duitschland terug te zenden. PARIJS, 14 Juni (Havas). Frankrijk. Engeland. België en Ne derland zijn tot overeenstemming gekomen inzake het verleenen van asyl aan de vluchtelingen aan boord van de „Saint Louis" die niet op Cuba aan land mochten. De Ameri can Joint Distribution Comitee' heeft een waarborgsom van 500 dol lar per persoon -gestort, hetgeen een totaal van ongeveer 700.000 gul den maakt. Dit is een garantie, dat deze menschen niet ten laste van de schatkist zullen komen. Besloten is, dat Frankrijk, België en Engeland elk 250 vluchtelingen zullen opnemen, terwijl Nederland aan 194 onderdak zal verleenen. Zoodra de „Saint Louis" te Southampton zal ko men. zullen dc contingenten verdeeld worden. Men merkt verder op. dat van de 94 4 passagiers aan boord van dc „Saint Louis" reeds 700 toestemming hebben zich nanr de Yereenigde Staten te be geven, zoodat zij zich na de bij de iin- migratiebepalingen vastgestelden tijd naar dit land zullen kunnen begeven. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. Weerverwachtir. Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Toenemende bewolking, geen regen van beteekenis. Iets warmer. Zwakke tot matige Z. tot W. wind. STADSNIEUWS Vier Amersfoorters bij auto-ongeluk ts Soest vannacht gedood. (2e blad pag I) Belangen en opvattingen van Roemenië en Turkije zijn identiek ANKARA, 14 Juni. (Havas). De Roemeensche Minister van Buiten- landsche Zaken, Gafencoe, heeft voor de persvertegenwoordigers het resul taat zijner besprekingen met Inonoe als volgt samengevat: 1. De belangen en opvattingen van Roemenië en Turkije zijn identiek en dc beide landen kunnen op elkan der rekenen; 2. beide landen hechten aan een heid. onafhankelijkheid en vrede voor de landen van de Balkan-ententp; 3. De Entente verwelkomt ieder land. dat zich bij haar wenscht aan te sluiten: 4. de heide Regeeringen hebben het voornemen een instituut voor de be studeering van de economische, cultu- reele, geografische, en politieke be langen der Entente op te richten. Zij zullen dit denkbeeld aan de Grieksche regeering voorleggen. Het instituut zou Istanhoel gevestigd worden. Gafencoe verklaarde tenslotte tegen over een correspondent van Havas, dat er geen verandering is gekomen in de Fransch—Roemeensche vriendschap. Wij hebben geen verdrag aldus zei- de hij maar iets beters: een diepe en oprechte vriendschap. ROME, 14 Juni (Havas) Serano Suner heeft zijn officieele bezoek aan Rome besloten met langdurige bespre kingen met Mussolini en Ciano. Het schijnt niet, dat het bezoek aanleiding zal geven tot de publicatie van een communiqué. Volgens Romeinsche diplomatieke kringen zou het gaan om voorafgaand overleg, evenals dat geschied is tus schen de Italiaansche deskundigen en de Spaansche militaire en vlootcommis- sies, waarvan het doel zou zijn den weg te banen voor onderhandelingen, strek kende tot de afsluiting van- cultureele, economische en w a a r s c h ij n I ij k ook militaire overeenkomsten. Ciano zou op zijn reis naar Burgos de accoor- den afhandelen, die Franco in Septem ber a.s. in Rome zou komen ondertee kenen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1