Chineesche nood en TIENTSIN: EEN GEVAARLIJK PRECEDENT Goebbels is uitermate openhartig DE EEMlANDEü Europeesche deugd Alle Engelsche partijen vatten zaak ernstig op Donderdag 15 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 330 Londen's perikelen in China Nederlander Bourdrez door China geëerd Strang heeft een drukken dag Een bestorming der barricaden door Britsche troepen verhinderd DREIGT TOCH NOG VOEDSELGEBREK? Antwoord van Hitier op 1 Juli? EXTRA-UITVOER NAAR DUITSCHLAND BERICHT Licht op: 9 uur 51 min. ITALIË STRAFT DE deviezensmokkelaars streng AMERSF00R1SCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS OER AOVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 üNGELAND's moeilijkheden in 't ■*-' Verre Oosten nemen sterk toe. De Japansch-Chineesche oorlog, waaraan vooralsnog geen einde lijkt te zullen komen, brengt voor de Britsche belan gen in het Hemelsche Rijk gevolgen met zich, die Londen tot heel ernstig nadenken, zoo n o g n i e t tot hande lend optreden, noodzalcen. Meer en meer blijkt, dat de Japanners zich ten doel hebben gesteld om definitief een einde te maken aan de bevoorrechte positie, welke eenige Westersche lan den en inzonderheid Engeland sommige Chineesche steden bezitten. De maatregelen, welke de Japanners te Tientsin dezer dagen hebben geno men, toonen dit ten duidelijkste aan. De Britsche concessie in deze belang rijke Chineesche stad is door de Ja- pansche militaire blokkade in feite ge sloten. Voedingsmiddelen mogen we liswaar binnen de concessie worden gebracht, doch er zullen vermoedelijk weinig Chineesche kooplieden en han delaars zijn, die als leverancier zullen willen optreden, daar zij, door zulks te doen, riskeeren, de boosheid der Ja panners te wekken. De Britsche han del op China, die jaarlijks in de tien tallen millioenen ponden sterling loopt, dreigt door de houding der Japanners gevoelige klappen te zullen krijgen. Het Britsche prestige in China en in de andere Aziatische landen niet min der. Het is dan ook niet overdreven, ah wij schrijven, dat de .incidenten' van Tientsin een mijlpaal in de Brit sche imperiale geschiedenis beteeke- nen. Op dit oogenblik bevindt Enge land zich op een Chineesch kruispunt. De quasi-hoffelijkheid der Japanners verandert hier weinig aan. In Londen zit men, naar het zich laat aanzien, met de handen in het haar. Te diep heeft Engeland zich gestoken in de Europeesche vastelandszaken, dan dat het zich hieruit nu halsoverkop zou kunnen terugtrekken. Te groot zijn de Britsche belangen in China en de overige Aziatische landen, dan dat Londen zich de laatste grievende be handeling der Britten en de ernstige bedreiging zijner rechten en belangen in China door de Japanners zonder meer kan laten welgevallen. Opnieuw blijkt, dat Londen in dit tijdsgewricht slechts eene Europeesche politiek kan voeren, die louter en alleen een onder deel is van de Britsche imperiale poli tiek. Dit was de politieke rechtvaardiging van Engeland's ge dragslijn inzake Tsjecho-Slowakije. Dit fundamenteel principe der Brit sche staatkunde te hebben verwaar loosd, is de politieke fout ge weest van hen, die de Britsche regee ring hebben gedrongen in de richting van de .anti-agressie-politiek'. Lord Halifax heeft reeds eenige pogingen gedaan om aan den anti-agressie-ban te ontsnappen. Welke zullen de vol gende stappen zijn, die de Britsche regeering zal doen om dit doel te be reiken? HOE men de hangende internatio nale quaesties ook beziet, buiten kijf is het, dat het probleem Tientsin voor het Britsche wereldrijk van zeer veel grooter beteekenis is dan het probleem Danzig. Immers, in Tientsin staan op het oogenblik vitale Britsche rijksbelangen materieel zoo imma terieel op het spel. De groote vraag, waarop thans in tal van hoofd steden met spanning het antwoord wordt verbeid, is: Wat zal Engeland (beproeven te) doen om de Japanners tot matiging te brengen? Dat Londen ook ditmaal zich zou bepalen tot pla tonische protesten, is haast ondenk baar. Mocht het zulks echter wel doen, dan, ja dan zou dit eene sterke indi catie vormen voor de juistheid der meening van hen, die zeggen, dat John Buil op dit oogenblik nog slechts tot passieve resistentie in staat of be reid is. Of. en zoo ja, in hoeverre, de Britten in de Chineesche zaken (kun nen) rekenen op steun van Parijs en Washington, is eveneens een vraag, waarop het antwoord van de aller grootste beteekenis zal zijn voor del positie en de belangen der Wester sche mogendheden in het Verre Oosten. Het feit, dat het Ameri- kaansche mariniers zijn geweest, die nabij Amoy het eerst aan land zijn gegaan, mag als eene aanwijzing worden beschouwd, dat Washington onder bepaalde omstandigheden be reid zou zijn om voor de handhaving van de .open deur' in het Hemelsche Rijk (een deel van) zijn militair ap paraat in te zetten. Het ware struis vogelpolitiek om te verhelen, dat de inzet van de gebeurtenissen in China van wereldhistorische beteekenis is en bovendien van vitaal belang voor het geheele Westen. Zal Londen onder den druk dier gebeurtenissen zich bereid verklaren om Berlijn de door Duitschland verlangde koloniale concessies te geven? Zal Londen thans, nu de Britsche nood in China steeds grooter wordt, Berlijn door daden toonen, dat het de Britten ernst is met hun wensch naar pacifi catie van Europa? Zal, kort gezegd, Londen van zijn Chineeschen nood een Europeesche deugd maken? De komende weken zullen het ons leeren, gelijk de achter ons liggende weken ons leerden, dat de in het begin dezer eeuw door Britsche marine-officieren op de reede van Nagasaki uitgespro ken toast ter eere van hun Japansche collega's: ,To our brothers the monkeys', geen toast van heden zou kunnen zijn. Uit het Louvre in Parijs werd een Watteau, getiteld l'lndifférentge stolen. Na den diefstal van de Mona Lisa in 1911 is dit de meest sensatio- neele gebeurtenis in het Louvre. Het stuk wordt getaxeerd op drie a vier millioen francs. TSJOENGKING, 15 Juni. (A.N.P.) - De Chineesche regeering heeft een of ficieel communiqué uitgegeven, waar in zij haar erkentelijkheid betuigt voor de door den in China om het leven ge komen Nederlandschen waterbouwkun dige Bourdrez bewezen diensten. Heèft hij een formule mee gebracht die tegemoet komt aan den Russi- schen eisch? MOSKOU, 15 Juni (Reuter). Strang heeft een drukken dag gehad. Hij ge bruikte de lunch bij den Britschen Am bassadeur Seeds, en confereerde mét hem, waarbij hij zijn laatste instructies uit Londen ter kennisbracht. Later bespraken Seeds en Strang de Britsch-Fransche voorstellen met den Franschcn Ambassadeur, waarbij ver moedelijk de tekst werd voorbereid van een nota, die aan Molotof zal worden overhandigd, met wien waarschijnlijk voor vandaag een onderhoud zou wor den aangevraagd. Niet-officieel gelooft men, dat StranR een formule heeft meegebracht, welke tegemoet kan komen aan den Russi- schen eisch betreffende waarborgen voor de onaantastbaarheid der onafhanke lijkheid van de Baltische landen. Seeds is thans hersteld van zijn aanval van influenza en zal in staat zijn de .onder handelingen te hervatten. De Russische woordvoerders leverden geenerlei com mentaar. RATIFICATIE HANDELSVERDRAGEN GOEDGEKEURD BUENOS AIRES, 15 Juni (Havas). De Kamercommissie voor Buitenland- sche Zaken heeft goedkeuring gehecht aan de ratificatie van de economische en handelsovereenkomsten met België, Zwitserland, Nederland, Luxemburg Finland, Roemenië, Hongarije, Polen, Denemarken, Littauen en Duitschland. LONDEN, 15 Juni (Reuter). Butler heeft een deputatie ontvan gen van de Chineesche ondercommissie van de Lagerhuiscommissie voor Buitenlandsche Zaken. De geheele situatie ten aanzien van de Britsche belangen in China werd onder oogen gezien, waarbij speciaal de nadruk werd gelegd op de noodzakelijkheid, krachtig het hoofd te bieden aan de Japansche actie te Tientsin, niet slechts in verband met het beginsel, dat hier op het spel staat, doch ook met het oog op het gevaarlijke precedent, dat geschapen zou kunnen zijn. Butler ontving eveneens een deputatie van leden der Arbeidersfractie ter bespreking van de kwestie van Tientsin. De beide deputaties zouden er bij de rcgcering geen twijfel over hebben laten bestaan, dat de afgevaardigden van alle partijen de aan tasting van de Britsche rechten in China door de Japanners ernstig opvatten. Men meent te weten, dat het kabinet in zijn bijeenkomst van gisteren den toestand te Tien tsin van alle kanten bezien heeft. de te Tientsin begon met een incident aan de grens der Britsche concessie. Agitatoren trachtten daar een menigte van 2000 Chineezen aan te zetten tot een bestorming der barricaden.. Een detachement Britsche troepen, gewapend met machinegeweren, en een sterke politiemacht verspreid de de menigte onverwijld. TEN aanzien van de verklaring van Butler, dat maatregelen worden bestudeerd om het hoofd te bieden aan het Japansche op treden in Tientsin, meent de Lob bycorrespondent van Reuter te weten, dat de gevolgen van de Ja pansche houding ten opzichte van de Britsche belangen te Tientsin de volledige aandacht van ver schillende departementen hebben. Men gelooft, dat rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van soortgelijke aanvallen op Brit sche belangen in andere streken en dat de stappen, die in zulk een geval genomen zouden moeten worden o.a. de aandacht hebben van het ministerie van handel, waaronder het Britsch-Japansche handelsverdrag valt. Ook de Ja pansche voorkeuren op de Brit sche koloniale en imperiale mark ten vormen, naar men meent te weten, een punt dat thans bestu deerd wordt. De tweede dag der blokka- Geen aanvoer van levensmiddelen Ofschoon reeds eerder was verklaard, dat de levensmiddelenvoorraad in de concessie bij inventarisatie ruimschoots voldoende was gebleken, bleek gister avond vrees voor voedselgebrek tc be staan. Officieel laten de Japanners levens middelen in de concessie toe, doch geen Chinees wil het risico van het brengen loopen, daar hij dan als anti-Japansch zou kunnen worden beschouwd en de gebruikelijke aanvoer is dan ook uit gebleven. Uit Sjanghai wordt bericht: Britsche en andere scheepvaartmaatschappijen hebben de vrachtvaart op Tientsin ge staakt. Passagiers worden wel vervoerd. Uit Amoy wordt gemeld, dat in de overvolle internationale nederzetting te Koelangsoe een ernstig voedseltekort dreigt tengevolge van de blokkade door drie Japansche oorlogsschepen, welke voedsel aanvoer van het vasteland ver hinderen. Êrifsch onderdaan gearresteerd De Engelschman Eric Mayell is door de Japanners op de Internationale Brug te Tientsin gearresteerd omdat hij foto's maakte. Er worden pogingen in het werk gesteld hem vrij te krijgen. Majoor Law. die Dinsdag werd gear resteerd, is Woensdag vrijgelaten, na dat de Britsche autoriteiten stappen hadden gedaan bij de Japansche auto riteiten. Het Japansche telegraafagentsehap Domei meldt uit Japansche bron, dat 50.000 Japanners Zaterdag a.s. de Britsche concessie in Tientsin vreedzaam zouden binnenrukken om zich te begeven naar de begraaf plaats, waar de Japansche soldaten ter aarde besteld zijn, die „hun leven geofferd hebben ter bescher ming van Tientsin en Peking" tij dens den bokseropstand. Ook zullen 2000 Japansche reservisten in de Britsche concessie optrekken naar het kerkhof ter gelegenheid van dezelfde plechtigheid. De „Asahi Sjimboen" te Tokio zegt, dat de blokkade van Tientsin een „min der belangrijke kwestie" is. Zoolang de Britsche houding jegens Japan geen fundamenteele wijziging ondergaat aldus het blad zullen wrijvingen van allerlei aard blijven bestaan. BERLIJN, 15 Juni Reuter Naar Reuter meent te weten zal Hitier zijn vacant ie te Berchtesgaden waarschijnlijk onderbreken om op 1 Juli te Bremen den nieuwsten Duit- schen 10.000 tons-kruiser te water te laten Men oppert de veronderstellingdat de rede, die hij dan eventueel zal hou den, een antwoord zal zijn op de jongste redevoeringen van Chamberlain en Halifax. V J 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. - De regeeringspersdienst meldt: Tusschen Nederland en Duitsch land werd overeenstemming ver kregen over een extra uitvoer van ca. R.M. 3.000.000 aan Neder- landsche tuinbouwproducten naar Duitschland. Deze transactie werd bevorderd wegens den uitzonder lijk moeilijken toestand van den tuinbouw. De betaling van dezen uitvoer zal niet op de gebruike lijke wijze over de clearing ge schieden, doch op een nader te be palen wijze door het afsluiten van bijzondere transacties. Uit de voor de steunverleening aan den tuinbouw voor 1939 uit het land bouw crisis fonds beschikbaar gestelde gelden zal de betaling aan de Neder- landsche belanghebbenden op zooda nige wijze gefinancierd worden, dat,de ze geschiedt op een termijn die over eenkomt met een wachttijd, gelijk die bestaat voor den over dé clearing te verrekenen export. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. Bu.lenlandsch weeroverzicht Builenlandsch weeroverzicht, mede gedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt: De depressieinvloed breidt zich steeds verder over West-Europa uit. De hoofd depressie bij IJsland is wat opgevuld, maar op den Oceaan kwamen gisteren nieuwe storingen tot ontwikkeling, die den luchtdruk op de Rritsche eilanden flink hebben doen dalen. F.nkele sto ringsfronten passeerden de Britsche eilanden reeds zonder veel regen te brengen, maar thans passeert een front Ierland, wat daar veel regen bracht (Blacksod 14 mm). De temperatuur is er gestegen, evenals in ons land, België, Frankrijk en Duitschland. In ons land heeft zij nu ongeveer de normale waarde weer be reikt. In het noorden van Scandinavië dalen de barometers vanmorgen. Overigens handhaaft het gebied van hoogen lucht druk is het weer rutsig. alleen in Zuid- land en Frankrijk. In dezen hoogen druk ish et weer rustig, alleen in Zuid- Frankrijk waait een noordwester storm, doordat de luchtdrukgradiënt hier zeer groot is als gevolg van een depressie die over Ttalië ligt Deze veroorzaakte nog zwaren ree-en in C.entraal-F.urona (Weenen en Budapest resp. 25 en 23 mm). VVeerverwachtinf; Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond 19 uur: Zwaar bewolkt tot betrok ken met plaatselijk eenige re gen. Weinig verandering in temperatuur. Matige, tijdelijk krachtige Z. tot W. wind. Een speciale organisatie ontdekt te Bergamo ROME, 15 Juni (Havas). Verschei dene personen, die beschuldigd werden van „klandestiencn handel in effecten en deviezen" zijn streng gestraft. Een industrieel en een kantoorbediende uit Milaan zijn tot verbanning en hooge hoeten veroordeeld. In het gebied van Bergamo is het be staan ontdekt van een organisatie, die de bedragen, welke door de arbeiders uit? deze streek, die in het buitenland verblijven, naar Italië werden gezonden, tegen een iets hoogeren koers dan de officie-ele inwisselden. De buitenland sche deviezen werden vervolgens op de .Zwarte Beurs" in circulatie gegeven. Deze organisatie zou erin geslaagd zijn, geregeld een millioen Fransche francs per week aan het wettig verkeer te ont trekken. „WIJ ZIJN AANGEWEZEN OM DE WERELD TE REGEEREN" BERLIJN, 15 Juni. (Havas.) Minis ter Goebbels heeft in een rede voor de nationaal-socialistische studenten van den gouw Berlijn een aanval gedaan op hen, die het Hitleriaansche stelsel critiseeren en vooral oo de intellec- tueelen. Hij wilde geen internationale vraagstukken behandelen, doch hij kon niet nalaten een toespeling te maken op de bekende stelling vnn cle bezit tende en de onterfde volken. Hij zeide onder meer: „Natuur lijk hangt de politieke evolutie van de omstandigheden af en het is mo gelijk, dat men thans verder van het doel verwijderd is dan eenigen tijd geleden. Doch alleen die critiek is gerechtvaardigd, die den toe stand, waarin het rijk zich bevond voor Hitier aan de macht kwam, vergelijkt met den tegenwoordigen toestand. Andere volken hebben zich vergist, toen zij dachten, dat Duitschland geen politiek hoofd had. Met die andere vol ken moest een conflict ontstaan alleen al, doordat zij ook ons op imperialis tisch terrein trachten te brengen." Goebbels zeide voorts: Indien er in de zeventiende eeuw een man ge weest was. sterk genoeg om Duitsch land te vereenigen, dan zou thans Duitschland over de wereld regeeren en niet Engeland, want wij zijn daar toe aangewezenWat Duitschland se dert eeuwen verzuimd heeftmoet thans in decaden worden ingehaald. Er zijn menschen, die de volken verdee- len in bezittende en nict-bezittende en die van meening zijn, dat God het zoo gewild heeft. Dit standpunt is buitengewoon ergerlijk. Degenen, die alles bezitten, wat zij noodig hebben, kunnen gemakkelijk moreel zijn. Als zij ons verwijten immoreel te zijn. dan doen zij dat. omdat zij hun historie achter zich hebben, terwijl wij de onze vóór ons hebben. De Jeugd is nu een maal een beetje immoreeler dan be jaarde lieden, dat ligt in den aard der dingen Een oud spreekwoord zegt, dat de meest schaamteloozen later het meest devoot worden. Bij de politiek is het hetzelfde. Wij zullen ons recht als ont erfden laten gelden. De democratische staten kunnen praten, zij kunnen zich die weelde veroorloven. Maar wij leven voor niets. Wij moeten een ge heel andere discipline aanvaarden. Het is niet moeilijk een regeering te steu nen, die verstandig regeert, doch het is nuttiger een regeering te steunen, als zij een fout maakt." Goebbels verklaarde er zich over te verheugen, dat de democratie in Duitschland is uitgeroeid, omdat, zoo als hij zeide, een volk opstandig is, als het geen krachtige hand op zich voelt wegen. Duitschland heeft zich nooit zoo sterk gevoeld als thans, nu het niet langer democratisch geregeerd wordt. Engeland en Frankrijk kunnen niet meer steunen op een deel van het Duitsche volk. De minister zeide hun, die vragen: ,Wat zoudt gij gedaan hebben als Chamberlain niet naar Miinchen tvas gekomen?", te antwoorden: „Hij is wel naar Miinchen gekomen." Hij kwam niet voor zijn genoegen, maar omdat hij geen andere oplossing had. Wij hadden hem in een hoek gedrukt en hij was schaakmat gezet. Goebbels maande vervolgens de jour nalisten tot discipline aan en eischte voor de Regeering het recht op een deel van dc waarheid te verbergen. Hij zeide in dit verband: „Gelooft ge dat ik, toen ik in de „Völkiseher Beob- achter een artikel tegen Engeland schreef, alles zeide wat ik van de F.n- gelschen wist of dat ik als ik de reke ning met Polen vereffen, niet moor zou kunnen zeggen?" De minister betoogde, dat de Duit sche overwinningen meer met de pen dan met kanonnen behaald zijn. De nationaal-socialisten verwerpen da formule, die van de Duitschers een yolk van denkers en dichters maakt, niet, doch Duitschland zal zijn taak eerst goed kunnen vervullen, wanneer het, na een herverdeeling de.r wereld, is teruggekeerd in den kring der be zittende volken."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1