JtcwlAisi dt&iichLw De Tweede Kamer over EEN BOMMENREGEN OP TSJOENGKING de wijzigingen in de ongevallen-wetgeving De afwijking bij algemeenen maatregel Geheimzinnig geval van verdrinking HAARLEM KRIJGT NIEUWE HAVEN Een bekwaam officier DE REIS VAN HET MARLENE DIETRICH HEEFT BELASTINGSCHULD De Engelschen voelen zich vernederd DUITSCHE CASINO'S GESLOTEN Gedoode Tsjechische HULL OVER DEN TOESTAND TE TIENTSIN Joodsche en Spaansche vluchtelingen Een „round-robin" Verschrikkelijke scènes in de oorlogshoofdstad van China VLUCHT VOOR HET VUUR De Batavieren naar Amerika Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 JUNI 1939 BINNENLAND Verzekering bij luchtbeschermingswerkzaamheden dient ook te gelden, als er geen staat van oorlog of beleg is, aldus de heer Drees VGRAVENHAGE, 15 Juni. De Tweede Kanier kwam hedenmiddag bij een onder voorzitterschap van rar. J. R. H. van Schaik(. Aan de orde zijn de wetsontwerpen wijziging van de Ongevallenwet 1921 en van de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922. De heer Drees (S.D.)is van oordeel, dat men niet volstrekt kan zeggen, dat alle burgers in gelijke mate bij een gewapend conflict risico loopen. Er zijn zeker bedrijven, die meer risico zullen loopen. .Spr. kan zich voorstellen, dat men speciale regelingen maakt voor de ze speciale risico's; Is het niet heter, dat de receerinc de voorgestelde uitschake ling van de Ongevallenwet voor deze gevallen laat rusten totdat de aangekon digde voorzieningen in andere sociale wetten zün aangebracht» Spr. is van oordeel, dat de verze kering hij werkzaamheden bij de luchtbescherming juist isr doch- hij acht het niet juist, dat dit slechts geldt zoolang de staat van oorlog of beleg niet is.afgekondigd. Er is misschien een andere voorziening voor dit geval? Hetzelfde geldt voor de werkzaamheden.bij hét in staat van ver dediging brengen"van het land. Waar schijnlijk zullen de arbeiders, die de par ticuliere bedrijven verdedigen, vallen onder de militaire regelen. Zullen die vrijwilligers een^ea-verplichte uitkeering bij een ongeval ontvangen. De heer H i l g«-n ga (S.D.) juicht de voorgestelde wetswijzigingen inzake dagloonberekening toe. Hij vreest ech ter, dat. de beantwoording.van de-vraag, of buitengewonei werkloosheid aanwe zig is, tot moeilijkheden zaj leiden. Te recht heeft de minister bestreden', dat de dagloon berekening eon extra-last op het bedrijfsleveij .zal leggen. De heer van den Heuvel (A.R.) stemt met de meeste wijzi gingen in. Spr, kan zich echter niet vereenigen met.-:de- bepalingen in zake de kost-'êh inwoningsvergoe- dingen, de toestanden op dit gebied zijn over 'het gehe'ele land te ver schillend, Ook acht spr. het niet juist, bij algemeenen maatregel- van bestuur van de'wettelijke bepa lingen af te vyijkeij. De heer van Poll (r.k.) acht een lacune, dat onder de Verzekering niet vallen leden van burgerwachtvereeni- gingen. Burgerwachtérs, die zich vrij willig beschikbaar stellen ter handha ving van do openbare orde, hebben evenzeer recht op verzekering tegen ongevallen; Kan dé minister eenige toe zegging in deze 'richting doen? De heer Loe-akker (R.K.) acht de ontwerpen eveneens-een verbetering. Spr. ziet het groote bezwaar van don heer van den Heuvel ten aanzien van de regeling hij algemeenen maatregel van bestuur, niet. Ook hot vaststellen van buitengewone werkloosheid in een be paald bedrijf is zeer wel mogelijk. De minister van Sociale Zaken, de heer R o m m e, is van oordeel, dat men onderscheid mnëët maken tussr.hen de vraag, of het oorlngsrisico ten !at»te van het hedrijfsleven kan worden gebracht en de vraag, hoe het risico der gedu peerden moet worden gedekt. WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND Aanrijding te de Meern niet zoo goed afgeloopen, als zich aanvankelijk liet DE MEERN, '15 Juni. Heden morgen om half negen kwam de 26- jarige veehouderszoon Spruit uit Reyerskop. na zijn stemplicht ver vuld te hebben op zijn rijwiel het café van den heer Hu.vgen uitrijden, zonder acht te geven op het verkeer op den weg. Een uit Harmeien komende auto greep hein, en slingerde hem over den weg. Hij werd het café binnen gedragen waar hem de eerste medische hulp werd verleend door Dr. Lfrnibcrs en de E.H. B-0. .Hoewel zijn toestand zich aanvan kelijk gunstig liet aanzien, bleek liet naderhand torh noodzakelijk het slacht offer nadat hertt geestelijke bijstand was verleend naar het St. Antonius Gasthuis te Utrecht over te brengen. ZAANDAM, 15 Juni. De mon teur D. uit Zaandam, die gearres teerd is omdat hij ervan verdacht wordt, schuldig te zijn aan het ver drinken van zijn vrouw tijdens een tochtje per kano op Zaterdag J.I., is naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. De man blijft ontkennen. Werkobject van ruim een half millioen HAARLEM, 15 Juni. Reeds ge- ruimen tijd bestonden er bij het gemeentebestuur van Haarlem plan nen om over te gaan tot den aan leg van een haven in den Waarder- polder aan het Noorderbuiten- Spaarne en de omringende gron den te bestemmen tot industrie terreinen. Daar de gemeente onlangs de be schikking heeft gekregen over deze gronden, hadden B.. en W. thans een voorstel bij den raad ingediend, om tot een gedeeltelijke uitvoering van het havenplan over te gaan, en de grond en riolceringswerken in werkverschaf fing te doen geschieden. De kosten van het geheele werk wor den geraamd op 634.734. Het Werk fonds had' zich hereid verklaard een bedrag van f 386.255 te financieren en van den minister van sociale zaken was bericht ontvangen, dat op een bij drage uit het werkloosheidssubsidie- fonds ad 198.478 kon worden gerekend. De raad vereenigde zich gistermid dag zonder hoofdelijke stemming met het voorstel. Op voorstel van B. en W. werd voorts besloten een bijdrage van f 2000 te ver- leenen aan het comité, dat momenteel feestelijkheden voorbereidt ter herden king van het honderdjarig bestaan van de Camera Obscura en van den spoor weg Haarlem—Amsterdam. De loopbaan van schout-bij nacht C. E. L. Helfrich, de nieuwe commandant der zeemacht in Indië VGRAVENHAGE, 15 Juni. De nieuw benoemde commandant der zee macht en hoofd van het departement der Marine in Nederlandsch Indië, schout bij nacht C. E. L. Helfrich, werd op ll Octoher 18SG te Semarang gebo ren. Hij ving zijn opleiding bij het Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord in 1903 aan. destijds een vier jarige opleiding, zoodat hij in 1907 be noemd werd tot adelborst eerste klas se, een rang welke gelijk staat met den tegenvvoordigen rang van luitenant ter zee derde klasse. Met de H. Ms. „Noord-Brabant" ver- trok hij naar Indië, op welk schip hij daar drie jaar diende. Tn 1010 keerde de heer Helfrich. die inmiddels bevorderd was tot luitenant ter zee tweede klas se naar het moederland terug en werd aangesteld bij den torpedndienst te Den Helder, later bij denzelfdcn dienst te Hellevoejsluis. Hij werd 'in 1034 bevorderd tot kapi tein Ier zee en aangesteld als comman dant van II.Ms. .Hertog Hendrik", welk schip als opleidingsschip voor adel borsten en matrozen voor den huitcn- landschen dienst bestemd was. De heer Helfrich hoeft als commandant met de Hertog Hendrik verscheidene huiten- landsche reizen gemankt en was o.a. commandant van het oefeningskader in de Oostzee. Op 1 September werd de heer Helfrich bevorderd tot schout-hij-nacht. De nieuw benoemde commandant der zeemacht is officier der Orde van Oran- ie-Nassau. en drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen Kleine Shenda-eilanden 1905—1909. Schout hij nacht Helfrich zal vermoe delijk in September van dit jaar naar Ned. Indië vertrekken. DE BRANDSTICHTING TE ZUIDBROEK GRONINGEN, 15 Juni. De recht bank alhier veroordeelde vandaag den 25-jarigen gehuwden houtbewerker B. T. te Zuidhrook, thans gedetineerd, wegens opzettelijke brandstichting in zijn wo ning aan den Kleiweg te Zuidhrock op 29 April j.l. tot negen maanden gevan genisstraf. waarvan zes maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De eisch was één jaar gevangenis straf. Onderscheiding voor mr. J. C. Graaf van Randwijck Bij Kon. Besluit van 8 Juni 1939 is aan burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck verlof verleend tot het aan nemen van het eereteeken van groot officier der Orde van Leopold II van België. HVll EXl.ANU Britsche Koningspaar loopt ten einde OTTAWA. 15 Juni (Reuter) Aan den vooravond van het vertrek van het Koningspaar uit Canada is het konink lijk recht van gratievcrleening toege past op iederen gevangene in het domi nion. die een straf van drie maanden of langer ondergaat wegens overtreding van hot. strafrecht. Elk dézer straffen zal piet een maand worden verminderd. In zijn antwoord, op het adres van welkom van den provincialen minister president, op Prins Edward-eiland heeft de koning gezegd, dat hii hoopt nog maals een-bezoek aan Canada te zullen kunnen brengen, vergezeld van zijn dochters. Hot is vandaag de laatste dag van het koninklijk bezoek aan Canada. Van avond te 19 uur zouden de hooge gasten aan boord van de ..Empress of Britain" naar Engeland terugkeeren. NEW VORK, 15 Juni. (Reuter.) Federale agenten hebben aan boord van de Normandiö, enkele minuten voor het schip naar Europa zou ver trekken, alle bagage van de filmster Mariene Dietrich in beslag genomen. Dit is geschied op last van de belas tingautoriteiten, die verklaren, dat de actrice 284.000 dollar inkomstenbelas ting te weinig heeft betaald. Nader wordt gemeld: Mariene Diet rich heeft tenslotte toch toestemming gekregen om te vertrekken met mede neming, van haar bagage. Enkele, juweelen echter werden als onderpand vastgehouden. De Norman die is met dat al ongeveer drie uur te laat vertrokken. TIENTSIN, 15 Juni (Reuter). De fouilleering door de Japanners is nog even streng als gisteren. De contröle is voornamelijk gericht te gen Engelschen en vele Britten wor den op vernederde wijze behandeld. Men dwingt hen bijvoorbeeld schoe nen en sokken uit te trekken. In de lange, rijen voor de contrólcposten staan leidende buitenlandsche za kenlieden naast Chineesche koelies te wachten. Het voedselvraagstuk geeft aanleïdincr tot ernstige be zorgdheid. Er zijn ruime voorra den rijst en meel, doch er heerscht gebrek aan groenten, vleesch en zuivelproducten. Een Engelschman, die vandaag tegen de fouilleering protesteerde, werd door een Japansch officier met een sabel- scheede in het gezicht geslagen. WARSCHAU, 15 Juni (Havas) De Poolsche autoriteiten hebben de Duit- sche casino's te Bydgoszcz en te Lodz gesloten in antwoord op de sluiting van het Poolsche tehuis te Ratibor. politieman begraven PRAAG, 15 Juni (Havas) Gisteren is te Yelke Porici de Tsjechische poli tiebeambte Muller, die te Nachod ver moord is, ter aarde besteld. Hierbij wa ren vertegenwoordigers van de Duitsche politie tegenwoordig, terwijl een krans op de kist wérd gelegd door den verte genwoordiger van den Oberlandsrat, dr. Pattner, die den commandant van de po litie zijn deelneming betuigde. PRINS BOUDEWIJN LAAT EEN SCHIP TE WATER ANTWERPEN, 15 Juli (Belga). - Vanochtend is op de werf te Hoboken het passagiersschip „Baudouinville" be stemd voor den dienst op den Congo, te water gelaten in tegenwoordigheid van Koning Leopold en Prins Boudewijn. Het schip is 165 meter lang en 20.69 nieter breed. De prins verrichtte de doopplechtigheid met de woorden: „Ik geef u den naam Baudouinville". De Koning en de kleine prins begaven zich vervolgens aan boord, waar een noenmaal werd gehouden. Het schip zal 15 Juli voor zijn eerste reis vertrekken. Minister Huil heeft te Washington In antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat geen speciale instructies aan den Amerikaanschen consul te Tientsin waren gezonden in verband met de blokkade van de Britsche en de Fransche concessie. Het was hem niet bekend, dat de Vereenigde Staten over bemiddeling waren gepolst. Hij sprak liet bericht., volgens hetwelk de Vereenigde Sta ten hun bemiddeling in de kwestie- Tientsin hadden aangeboden, met kracht tegen. Huil verklaarde verder, dat de verte genwoordigers der Vereenigde Staten alle mogelijke aandacht wijden aan den toestand te Tientsin en de Amerikaan- sche staatsburgers en belangen aldaar zooveel mogelijk zullen beschermen. De minister zëide, dat aan de Amerikaan- sche scheepvaartmaatschappijen eenigen tijd geleden de raad was gegeven, geen wapens, munitie of ander oorlogsmate riaal naar de oorlogsgebieden te ver voeren, o.a. naar hot gebied van Tient sin en dat zij gewaarschuwd waren, dat de schepen, die dit wel deden, hiervoor zelf de verantwoordelijkheid moesten dragen. Er is, naar Hul voorts nog verklaarde, met Tokio niet speciaal van gedachten gewisseld over de internationale neder zetting van Koelangsoe, waar de Ame- rikaansche mariniers sedert hun ont scheping in Mei zijn gebleven. De Britsche bladen verwerpen het on middellijke motief voor de Japansche blokkade te Tientsin de Britsche wei gering tot het uitleveren van vier door de Japanners verdachte Chineezen als een zuiver voorwendsel van Japan sche zijde voor het aan de orde stellen van de kwestie der exterritoriale rech ten. De ..Times" schrijft, dat het plaatse lijke incident door de Japanners wordt gebruikt om te verkrijgen, dat Enge land deelneemt aan de actie tegen China en berust in de uiteindelijke vernietiging van alle rechten in China, behalve de Japansche. De „News Chronicle" zegt. dat de Ja panners thans een aanval doen op een werkelijk belangrijke stelling der Wes- tersche mogendheden in China. Indien men te Tientsin capituleert, zal weldra Sjanghai aan do beurt zijn. Eenige krachtige woorden zullen waarschijnlijk genoeg zijn om de Japanners tot een handigen terugtocht te bewegen. In bevoegde kringen verklaart men te Berlijn, dat de blokkade geen Duit sche belangen benadeelt, omdat de Ja pansche autoriteiten in China de Duit sche regeering er van in kennis gesteld hebben, dat de afzettingen en de con- trólemaatreeelen niet zouden worden toegepast op Duitschcrs en Italianen. Er wonen 220 Duitschers te Tientsin. Mexico stelt geen enkele limiet t.o.v. de Span jaarden HAVANA, 15 Juni (Havas). De im migratiedienst deelt mede, dat 38 Jood sche vluchtelingen, die kortgeleden ontscheept zijn van het s.s. Iberia en wier papieren niet in orde zijn, naar Duitschland teruggezonden zullen wor den. Zij worden thans vastgehouden in het immigratiekamp tc Tiscornia. De Spaansche oud-minister van bui tenlandsche zaken. Alvarez Del Vayo, die teruggekeerd is uit Mexico, is scheepgegaan naar Frankrijk. Hij ver klaarde o.m., dat, het eerste schip met Spaansche vluchtelingen zoojuist in Vera Cruz was aangekomen en dat het gevolgd zou worden door talrijke ande re. „Er is geen enkel cijfer gesteld als limiet voor de politieke immigratie in Mexico". Vernomen wordt nog, dat andere Amerikaansche landen, in het bijzonder Chili, bereid zouden zijn vluchtelingen op te nemen. tegen Neutraliteitswet Roosevelt's kansen op her ziening der wet zeer verkleind WASHINGTON. 15 Juni. (Reuter). Een aantal senatoren, behoorende tot de isolationistische groep, heeft een „Round-robin" geteekend een verzoekschrift, waarbij de handtee- keningen in cirkelvorm geplaatst zijn, opdat niet blijkt, wie het initia tief heeft genomen waarin de hee- ren verklaren niet te zuilen toela ten, dat de neutraliteitswet gewij zigd wordt. De inlassching van de „Cash and carry-clausule", aldus het document, is een uitvlucht en het zou eerlijker zijn, wanneer men een openlijk bondgenootschap sloot met Engeland of Japan of Frankrijk of Rusland. Dit document verkleint Roosevelt's kansen op herziening der wet zeer, aangezien de senatoren dreigen met obstructie. VERDACHT VAN 111 MOORDEN Uit Valencia (Spanje) wordt bericht: Te Burriana is een zekere Antonio Lo pez gearresteerd, die er van verdacht wordt in de streek lil moorden gepleegd te hebben. (Van een bijzonderen correspondent) TSJOENGKING. begin Juni. TSJOENGKING de oorlogshoofd stad van China was in de laatste dagen het doel van een grooten Japan- schan luchtaanval. De uitwerking van het bombardement op deze licht gebouw de millioencnstad was verschrikkelijk. Een geweldige brand woedde en dreef de be woners op de vlucht. Van de dramati sche scènes, die zich daarbij afspeelden, wordt in dezen brief een verslag gegeven. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft men steeds den grooten luchtaan val op Tsjoengking gevreesd. Wegens haar bijzondere ligging en haar lichte bouw zijn luchtbombardementen voor deze stad een bijzonder groot gevaar. Nu zijn zoo juist twee dagen achter elkaar Japansche eskaders boven Tsjoengking verschenen. De stad werd als door een vcrlammenden slag getrof fen; maar ook de Japanners hadden wellicht het zwaarste luchtgevecht van dezen oorlog te leveren: want Tsjoeng king was op den strijd voorbereid. De eerste dag was voor de aanvallers het moeilijkst, terwijl Tsjoengkine den tweeden dag het ergst te lijden had. De aanval had plaats van de Japansche vlootbasis ten Westen van Hankau uit. Maar ook van daar uit hadden de bommenwerpers nog een afstand van 709 km. in vogelvlucht af te leggen een vlucht rijk aan afwisseling en bui tengewoon schoon: Na een uur bereikt nicn de bergen van de provincie Setsjoean, die ongeveer 2500 meter hoog zijn, daarna volgt men de Jangtse, die zich in een diepe kloof door dit bergmassief wringt. De jonken op de rivier vluchten ijlings naar de oevers en de menschen verbergen zich in de holen dor rotsen. In de weinige ste den en dorpen aan de oevers wordt het werk gestaakt, zoodra men het zoemen der propellers hoort. Alles schijnt voor den vijand te vluchten. Maar de vlie gers weten, dat telefoon en telegraaf hun plicht doen, dat ieder dorp het aantal waargenomen vliegtuigen meldt en dat zij in Tsjoengking vernacht worden. Toen de Japanners den heuvel za gen, waarop de Chineesche oorlogs hoofdstad ligt. kwamen hen reeds de Chineesche jachtvliegtuigen tegemoet. Een zwaar luchtgevecht begon, waarhij zoowel Japansche als Chineesche toe stellen brandend neerstortten. /I NOPHOUDELIJK aangevallen door de Chineesche jagers, bereikten de Japansche bommenwerpers op een hoogte van ongeveer 4000 meter de eigenlijke stad. Onmiddellijk blafte het afweerge schut, Vijftig batterijen stonden opgesteld en vuurden uit alle deelen van de stad. Bijzonder heftig was het vuur uit de za kenwijk, die in het centrum van deze heu- velstad ligt. Daar bevinden zich de ban ken. vele regecringsgebouwen, het hoofd kwartier, maar ook het Fransche en En- gclsche consulaat, waarin zich juist de Britsche ambassadeur Kerr bevond. De Japansche vliegers hadden bevel gekregen, de eigendommen der vreem delingen zooveel mogelijk te sparen. De daken van alle vreemde gebouwen zijn derhalve met reusachtige Union Jacks, Tricolores enz. beschilderd. Maar de Japanners denken natuurlijk in de eer- sto plaats aan hun militaire doel en iedere Europeaan verkeert derhalve op het oogenblik in Tsjoengking in ge vaar. Bij den eersten aanval scheen het er den Japanners in de eerste plaats om te doen te zijn, het luchtafweerge schut onschadelijk te maken. Hoe ge vaarlijk de kleine splinters dezer lucht- shrapnells zijn, hebben de Japanners zelf wel bij don terugkeer van de eer ste vlucht bemerkt: want vele deelen van de aluminiumwanden der vlieg tuigen werden om zoo te zeggen geper foreerd. De tweede vlucht had 's nachts bü hel der maanlicht plaats. Het vuur van het luchtafweergeschut was toen zwakker en (Ie Japanners leden geen verliezen. Hun doel was ditmaal de vernieling van de militaire gebouwen, waarop men de bom men liet necrhagelen. Spoedig braken overal branden uit. hoewel er waarschijn lijk geen brandbommen gebruikt werden. Maar Tsjoengking brandt nu eenmaal als tonder. De vlammen omsloten heele stads- deelen, toen de Japanners weer vertrók ken. A AN dit vuur is het voor het groot ste deel toe te schrijven, dat de oorlogshoofdstad door een catastrophe getroffen is. Het eigenlijke Tsjoengking ligt op een landtong, die eenige hon derden meters hoven de uitmonding van de Siao (Kleine Rivier) in do .Tangtse ligt. De Kleine Rivier men denke aan de Aziatische verhoudingen is aanzienlijk breeder dan de Donau bij de IJzeren Poort. Tsjoengking is een stad van trappen en bergpaden. Slechts op den top vindt men eenige straten, waarin automobielen kunnen rijden. Voor het overige moet men klimmen of zich in een draagstoel naar boven of beneden laten vervoeren. Dat de steden van Setsjoean zoo dikwijls op heuvels liggen, heeft zijn goede re- don: De rivieren in het Westen van China, dié. door do bergwateren van Tibet gespijsd worden, wassen in den zomer meer dan 39 meier boven haar normalen waterstand. Op het oogen blik is de Jangtse nog betrekkelijk laag. De torens van den ouden stads muur liggfcn 40 meter boveh den ri vieroever. En van den stadsmuur tot de rivier is een afzonderlijke stad uit matten en bamboe ontstaan, waarin meer dan 109.999 inensclien wonen, ha venkoelies en transportarbeiders, die de jonken lossen en de vracht op den heuvel dragen, Wanneer de rivier wast, kan deze stad in weinige uren afge broken worden. Wanneer echter een bom tussrhen deze „huizen" valt. is or aan het biusschen van het vuur niet moer te denken. Sinds Tsjoengking China's opr- logshoofdstad geworden is. heeft zich de bevolking verdubbeld. Er woonden voor deze luchtaanvallen meer dan 1 millioen menschen. Daarbij is Tsjoeng king volstrekt geen typisch Chineesche stad. Men vindt er kantoren met een lift. „wolkenkrabbers" met 10 11 vér- diepingen. Maar hoe goedkoop dege huizen gebouwd ziin. heeft men juist bij deze luchtaanvallen kunnen waar nemen. Bankpaleizen sprongen alleen reeds door den luchtdruk uit elkaar. Do vlammen sneden het hoogste deel van de stad geheel van de Jangtse af.en het vuur kroop over de lichte houten hui zen naar beneden. De bewoners van do benedenstad vluchtten naar de rivier; de jonken cn booten werden bestormd. Er waren ontzettende 'tooneelen tijdens den luchtaanval op Tsjoengking te aan schouwen: Menschen. die onder de in stortende huizen begraven werden en verbrandden. Vrouwen cn kinderen, die in de nauwe straten door de vluchtelingen onder den voet geloopen werden. Men schen, dié zich in de rivier wierpen en verdronken. Men had in Tsjoengking sinds een laar dit oogenblik gevreesd. De gezant schappen en. buitenlandsche onderne mingen hadden bomvrije schuilplaat sen laten bouwen. De stad Tsjoengking zelf had een grootsch project voor de veiligheid harer burgers laten ontwer pen. Een tunnel dwars door den heu vel, waarin honderdduizend menschen plaats zouden kunnen vinden. Eenige maanden geledén is men ook inder daad met den bouw van deze tunnel begonnen, maar toen de Japanners kwamen was hii nog lang niet gereed en was er voor de honderdduizenden geen bruikbare schuilplaats. Sinds maanden had de regeering ge tracht de ontelbare menschen uit de oorlogshoofdstad te krijgen. Maar er was veel geld in Tsjoengking. Dienten gevolge hielpen deze pogingen niét. Iederen dag groeide de bevolking. Eerst sinds de luchtaanvalleh is een reus achtige uittocht begonnen. Reeds op den eersten dag verlieten 29.990 men schen de stiel. Maar liet "hoofdkwartier en de autoriteiten willen 'ondanks het gevaar in Tsjoengking achterblijven. Een besluit, dat begrijpelijk is in een situatie, waarin iedere stad in bet Verre Westen van China door de Ja pansche vliegers bereikt kan worden. TWINTIG NIEUWE Poolsche douane inspecteurs naar Danzig BERLIJN. 15 Juni. Het Duit- sche Nieuwsbureau meldt, dat van officieele zijde te Danzig wordt me degedeeld, dat gisteren twintig nieu we inspecteurs der Poolsche douane zijn aangekomen. SPORT EN SPEL AMSTERDAM, 15 Juni. Het is thans definitief beslist dat de Bata vieren met een goede ploeg begin September naar Amerika trekken voor ongeveer 5 a 6 weken. Op uitnoodiging van de „Field Hockey Association of Amerika" zul len onze landgenooteh wedstrijden spelen op een terrein van de Wereld tentoonstelling té New York, Phila-. delphia, Baltimore, te Princetown- tegen de beroemde Universiteit cn vermoedelijk Washington, Onze landgenooten zullen niet in hotels togeeren, doch zijn overal de gasten van de clubs, meestal van de uni versiteiten. De toer staat onder leiding van den president van de Batavieren, mr. J. W. Schuit en van diens medebestuurslid den heer C. van der Hagen, die tevens als aanvoerder van het elftal zal fungoe- ren. Definitief maken voorts de reis mee: H. Schnitgcr en Wisseling (PW), Wib- bens (Togo), Wijnberg. Dijkstra en Cu penis (ex-SCHC) (HHYC), Jacobsen (Kieviten) en Fesevur (DcventerV. die bpt doel bewaken zal. Met enkele spe lers, o.a. de internationals Fsser en Cn- viet en de oud-internationals.- Hevhroek en Schook, alsmede met. den HHYC-cr Van der Graaf wordt nog overleg ge pleegd. OLYMPISCHE WINTERSPELEN 1940 BERLIJN, 15 Juni, (A.N.P). Hoe wel men nog geen definitieve beslissing hepft genomen, is het zoo goed als ze ker, dat de Olympische winterspelen te Garmisch-Partenkirchen van 3 tot 11 Februari 1940 zullen worden gehouden. Deze data zijn dezelfde als die, welke door St. Moritz waren vastgesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3