Rijwielvergoeding voor den politiedienst De verdachte ontkent STADSNIEUWS DURANTON beweringen van zijn vriendin B. en W. contra commissaris Zilveren Jubileum Begrafenis van J. Kooiman Kleinigheden werden berecht Hij zou niet gezegd hebben„Ik rijd ze het kanaal in" Districtsdag Kamer van Koophandel DE ROODE HAAN ZAL KRAAIEN! Het gesprek met den priester TOURINGCARS EN „WILDE BUS" 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 JUNI 1939 r De kwestie van de klerken der politie te Amersfoort in behandeling bij den Centralen Raad van Beroep Er kunnen dienstrijwielen worden gekocht T_TEBBEN de klerken bii de ge- -1" meentepolitie te Amersfoort recht on een vergoeding voor het ge bruik van een eigen rijwiel in den politiedienst, waartoe de Commissa ris hen heeft verplicht? Deze vraag, die eenigen tijd geleden door het Ambtenarengerecht in bevestigenden zin werd beantwoord, is thans voor gelegd aan den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, die hedenmorgen zitting hield onder voorzitterschap van mr. dr. E. J. Beumer. ter behan deling van het beroep, dat het col lege van B. en W. van Amersfoort tegen de beslissing van het Ambte narengerecht had ingesteld. Men zal zich herinneren, dat de be trokken politieambtenaren, die de eenige zijn. die bij de Amersfoortsche politie geen vergoeding ontvangen voor het ge bruik van eer. eigen rijwiel in dienst, aan B. en W. hadden gevraagd, even eens voor zulk een vergoeding in aan merking te komen. Dit college had ech ter afwijzend op dit verzoek beslist, waarna de beide klerken bij het Amb tenarengerecht te 's-Gravenhage, zitting houdende te Utrecht, in beroep waren gekomen. Bij de behandeling van deze zaak voor dit gerecht werd de Commis saris van Politie te Amersfoort, de heer G. Goorhuis, als getuige gehoord, die verklaarde, dat hij aan de klerken had opgedragen bepaalden buitendienst te doen. die per fiets moest worden ver richt, in het belang van den dienst, waarvan hij aan het hoofd stond. Dit gaf bij het Ambtenarengerecht den doorslag om het besluit van B. en W. van Amers foort te vernietigen en te verklaren, dat de betrokken politiemannen alsnog voor een rijwiel vergoeding van f28,— per jaar, te beginnen met 1 Januari 1938, in aanmerking dienden te komen. Voor den Centralen Raad van Beroep heeft vanmorgen de heer J. Haars. hoofdcommies tpr gemeentesecretarie te Amersfoort, als vertegenwoordiger van B. en W. dezè beslissing bestreden. Hij zeide, dat aan de agenten van politie in het begin van het jaar telkens een rij wiel vergoeding wordt uitgekeerd, in ver band met de verplichting, die aan hen is opgelegd om hun eigen rijwiel in dienst Ie. gebruiken. Ook bii ziekte wordt de toelage onverkort genoten. Aan de klerken wordt zulk een toelage niet ge geven. omdat aan hen een dergelijke verplichting niet is opgelegd. Nu had de Commissaris van Poli tie wel verklaard, dat hij aan de be wuste politie-ambtenaren werk had opgedragen, waarbij zij hun rijwiel moesten gebruiken, doch de vraag was, volgens pleiter, of de Commis saris de verplichting tot het gebruik van een eigen rijwiel kan opleggen, wanneer niét van te voren deze ver plichting is vastgesteld, dan wel of hij gerechtigd is. bepaalde opdrach ten te geven, waarvoor dan een rij wiel ter beschikking moet worden FAILLISSEMENTEN Beëindigd R. Boerma, wonende te Soest, Curator mevr. mr. J. C. M. 'I Hart-Tondu, te Amsterdam. Beëindigd door het. verbin dend worden der slot uitdeelingslijst met een uitkeering van 60.93 J. de Beus, koopman, wonende te Schalkwijk, Curator mr. J. Goslinga te Utrecht. Beëindigd door vernietiging op grond van verzet. G. van Oostrum, wonende te Utrecht, Willem Barentszstraat B 62, Curator mr. H. N. J. Bink te Utrecht. Beëindigd door ophpffing wegens gebrek aan actief. M. J. van 't End, wonende te Maar tensdijk, Curator mr. E. W. Hoenders te Utrecht. Beëindigd door opheffing we gens gebrek aan actief. C. A. Middelkoop, aannemer, wonende te Zijderveld, gemeente Everdingen, Curator mr. H. J. W. Esvekl te Tiel. Beëindigd door opheffing wegens ge brek aan actief. Uitgesproken J. van Doorn, expediteur, wonende te Utrecht, Nieuwe Kade 28 bis. Rechter commissaris mr. A. D. van Regteren Al- tena, Curator mr. W. Th. D. A. van Eek te Utrecht. D. Baars, wonende te Utrecht, Burge meester Reiger Lraat 11 bis a. Rechter commissaris mr. A. D. van Regteren A1- tena, Curator mr. jhr. J. C. Schorcr te Utreeht. Joh. J. Belt, architect, wonende te Bilthoven, gemeente de Bilt, Gezichts laan no. 36. Rechter-Commissaris mr. A. D. van Regteren Altena, Curator mr. C. L. Eldering te Utrecht. gesteld. Pleiter meende, dat het laatste het geval was. Het Ambtenarengerecht heeft de zaak juist omgekeerd. Naar de meening van B. en W. moet zulk een rij wiel vergoe ding vooraf bij wijze van begrootings- post worden aangevraagd en. wanneer de hegrootine dan aldus is vastgesteld, kan zij worden gegeven. In dat geval is ook vooraf de verplichting tot het ge bruik van een eigen rijwiel opgelegd en kan de Commissaris van Politie eischen dat daarvan voor den dienst gebruik wordt gemaakt. Verlangt de Commissa ris toch, dat een bepaalde dienst per rij wiel wordt verricht, dan moet hij daar voor een dienst rijwiel ter beschikking stellen, waarvoor, naar pleiter meende, een bedrag van f200 per jaar op de be grooting is gebracht. Waarschijnlijk had de Commissaris daaraan niet gedacht en er zijn uit dezen begrootingspost ook nimmer nog rijwielen aangeschaft. Pleiter bestrcedt tenslotte de opvat ting, dat B. en W. gebonden zouden zijn aan een beslissing van den Commissa ris van Politie, die het gebruik van een eigen rijwiel noodzakelijk acht. De beslis sing daaromtrent kan niet worden over gelaten aan de hoofden der verschillen de takken van dienst, daar er op deze wijze uiteenloopende beslissingen zou den kunnen worden genomen, die in één hand behooren te blijven, namelijk in die van het college van Burgemeester en Wethouders. De uitspraak van den Centralen Raad werd bepaald op Woensdag 5 Juli. De heer J. Pothoven Czn. 25 jaar in dienst van Openbare Werken DE heer J. Pothoven Czn, tech nisch ambtenaar 1ste klasse bij den dienst van Openbare Wer ken, herdenkt vandaag den dag, dat hij voor 25 jaar bij dit gemeen tebedrijf in functie trad. Door de werklieden van Openbare Werken is den jubilaris hedenmorgen een cadeau aangeboden in den vorm van een leeslamp, terwijl de dochter van den heer Pothoven bloemen in ont vangst kreeg te nemen. Door de ambtenaren van Openbare Werken en ook andere diensten werd de heer Pothoven verrast met een bu reaustoel met tijdschriftenbak en een bloemenhulde. Vanmiddag hebben velen van de ge legenheid gebruik gemaakt, om den ju bilaris, die zich in onze stad in den loop der jaren een grooten kring van vrienden verworven heeft, te compli menteeren. Daarnaast werden tal van bloemstukken gezonden. BEKENDMAKING B. en W. maken bekend, dat de door den Raad der gemeente in zijn verga dering van 25 April 1939 vastgestelde verordening betreffende het tegen ver goeding verschaffen van inwoning, kost en verzorging aan pleegkinderen -gedu rende drie maanden ter lezing voor een ieder op de Secretarie der gemeente is nedergelegd. Gisteren heeft onder groote belang stelling op de algemeene begraafplaats te Gouda de teraardebestelling plaats gehad van onzen vroegeren stadgenoot den heer J. Kooiman, oud-kolonel van den generalen staf. oud-burgemeester van Berg-ambacht en Ammerstol. Bij deze plechtigheid was een depu tatie van den generalen staf aanwezig, bestaande uit majoor ir. J. Govers en kapitein A. F. J. Pender. Verder waren, aldus de N.R.Ct., o.a. aanwezig de heeren W. Jansen, gep. ko lonel intendant; P. van Hal, gep. kolo nel der militaire administratie; gep. luitenant-kolonels J. W. Kleijn en P. L. Stennekes; gep. majoor W. D.. Knijff; gep. kapiteins P. J. de Ruijter en M. A. Pont; C. O. Wicherts, oud-hoofdcom mies van de koninklijke hofhouding Voorts res. kapitein G. F. Boulogne, namens de nationale landstormcommis sie en het voltallig bestuur der gewes telijke landstormcommissie, benevens de heeren J. H. Winkler, burgemeester van Bergambacht: S. J. van Oordt bur gemeester van Krimpen aan de Lek. H. de Blouw, inspecteur van het lager on derwijs; C. H. Hagedorn. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken: mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen en jhr. C. H. van den Brandeler uit Soest. Als eenige spreker heeft een neef van den overledene, ds. W. J. Kooiman. Lu- thersch predikant te Amsterdam het woord gevoerd. Een zoon dankte voor de belangstel ling. Clqanda KAPITEIN H. A- A. SITSEN t In den leeftijd van 58 jaren is geheel onverwachts overleden kapitein H. A. A. Sitsen van 5e Regiment Infanterie. De overledene was hier officier-Com missaris in de 4e militaire afdeeling. Op 23 September 1907 werd hij tot 2en luitenant benoemd. Vier jaar later volg de zijn bevordering tot ten luitenant, terwijl hij 16 Juni 1924 kapitein werd. Kapitein Sitsen droeg het. eereteeken voor langdurigen Ned. dienst als offi cier. WIJKVERGADERINGEN VAN DE S.D.A.P. Door de S.D.A.P. worden in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezingen hedenavond en Maandagavond op verschillende punten in de stad wijk vergaderingen gehouden. Hedenavond treden als sprekers op de heeren B. Noordewier en I. de Groot; Maandag avond spreken de heeren A. van Wijn gaarden en J. W. Polder. Voor bijzon derheden verwijzen wij naar de desbe treffende advertentie in dit blad. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 233 wagens aangevoerd. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 66 gr. F. óf 19 gr. C. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 15 Juni 1939 Geboren: Wilhelm Erwin z.v. A. A. Geuping en C. Bosboom; Adrianus Leo- nardus Antonius z.v. C. P. Rijs en J. A. M. Oursouw. Ondertrouwd; J. G. Pot en Chr. W. H. Uitzinger; J. van Vulpen en J. S. Brouwer; H. L. W. Voskuilen, en J. de Valk; G. v. d. Steeg en J. Bunschoten; H. J. van Nus en C. J. Barten. Getrouwd: G. C. van Zanten en C- van den Hoek. Overleden: Wilhelmina ten Ham. 74 j. ongeh. Xicolaas v. d. Berg, 47 j., echtg. v. P. J. Wijnen. KANTONGERECHT Pas op met zitten in Bunschoten! "p EN aanvallig meiske van het •1—11 sportieve type was de eerste verdachte hedenmorgen voor het kantongerecht. Met het optimisme, dat (gelukkig) nog eigen is aan een groot deel der jongere generatie, had zij, om de bus naar Utrecht op tijd te kunnen halen, haar fiets een voudig tegen een hekje gezet, en daar onafgesloten laten staan, 's Avonds vond zij haar karretje terug op het politiebureau. De amb tenaar eischte twee gulden. Met het oog op het zakgeld van de ver dachte maakte de kantonrechter er ƒ1.van. Een tweede voorbeeld van een spor tief type voor de balie. Ditmaal was het echter een jongen. Hij had, meegezo gen door de windhoos, die vrachtwa gens blijkt te volgen, met een snelheid zooals brave menschen die alleen maar in de bioscoop zien, achter een vracht auto gereden en was toen bekeurd. Overeenkomstig den eisch kwam het hem op vier gulden te staan. Minstens één borrel per dag komt den werkenden man toe, heeft een mi nister eens gezegd. Er hadden zich van morgen eenige personen te verantwoor den, die dat woord minstens als een zeer rekbaar begrip bleken te hebben beschouwd. Ook zij hadden gewerkt. En gedronken. Dit laatste zoo intensief, dat hun evenwichtsorgaan van de wijs was geraakt. Hetgeen het drietal twaalf gulden de man kostte. Een bakker, die zoo listig was. de overheid het mes op de keel te willen zetten, door aan te kondigen, dat hij de aan hem wegens overtreding der arbeidswet opgelegde boete door zijn winkeljuffrouw zou laten betalen, werd ijlings gedwongen te retireeren, toen mr. Albarda hem voorhield dat het dan wel eens op hechtenis kon uitdraaien. Waardig schikte de man zich tóen in het onvermijdelijke. Een geval dat eenigszins aan den principieelen kant lag, was dat van de ziekenautobezitter, die, een zielszieke patiënte vervoerend, gebruik gemaakt had van zijn drietonige hoorn. Daartoe had hij het recht. Vandaag bleek ech ter, dat een ziekenautobestuurder niet gerechtigd is, bij inhalen, het tegenlig- gend verkeer te doen stilhouden. De drietonige hoorn van de ziekenauto is een verzoek, in tegenstelling tot de sirene der brandweer, die een bevel ge noemd zou kunnen worden. De bestuurder, die voor zijn handel wijze een redelijke verklaring gaf, bleek teveel op de magische uitwerking van zijn hoorn te hebben gespeculeerd. De eisch was 4.De veroordeeling luidde twee gulden. In Bunschoten, unicum op velerlei gebied, bestaat o.a. de wettelijke be paling, dat iemand niet op de stoep of zoo men het daar noemt den dor pel van eens andermans huis, mag gaan zitten. Eenige Bunschoters hadden dit toch gedaan, echter met toestemming van den eigenaar van 't huis. Desondanks werden zij bekeurd. De kantonrechter besloot deze zaak nog een week aan te houden, tot vastgesteld zou zijn, of genoemde eigenaar inderdaad zijn toestem ming tot bovenbedoeld zitten had gegeven. GRANDTHéüTRE. Van Vrijdag 9 t.m. Donderdag 15 Juni vertooning van de film „Vernon en Irene Castle". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.80 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m CITY THEATER. Van Vrijdag 9 t.m. Don derdag 15 Juni vertooning van de film ,,'t Begon in China". ■Voorstellingen; Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m REMBRANDT THEATER. Vertooning van „De strijd om de Omar diamant" en „Het meisje met de vier vaders". MUSEUM FLéHITE. Westsingel. - Geopeno dagelijks van 1012 en 1—4 uur. uitga- tonderd Zondaes. '«Zaterdags 1012 en 1.303 uur. fStadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). SIERHUIS Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. - Voorjaarstentoonstelling A K G. 'REN BA RE LEESZAAL MEI JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9 R.K LEESZAAL - Wtfersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85. EBEN HAëZER. 15 Juni. Vergadering van de A.-R. Kiesver. 8 uur. AMICITIA. 16 Juni Bijeenkomst S.D.A.P 8 uur n.m. DE WAPENROEM. 16 Juni. Openbare bijeenkomst van de Liberale Staatspartij. 8.15 uur n.m. IMMANUëL. 16 Juni. Bijeenkomst C.H.U. 8 uur. A B. v. L. O.-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni, Kinderfeestdag van de N.U.S.O. 3.15 uur nam. 18 Juni Landdag der BIRKHOVEN. V.DJ.O. BIRKHOVEN. 24 Juni. Zomermeeting Geref. Jeugd. 2.45 uur. DE WITTE. 24 Juni Vergadering Ned. Ver. voor Volks- en Schoolbaden. 10.30 uur. OPENLUCHT THEATER BIRKHOVEN. 28 Juni. Concert Amersf. Mannenkoor en Amersf. Muziekver. 8 uur. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli. Tentoonstelling schilderijen van D. Komter, WIJNHANDEL „DE MOOR" COGNAC 3 25 per flesch Het drama te Koedijk LANGESTRAA1 8 TEL. 129 De jaalijksche districtsdag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei wordt dit jaar te Driebergen gehouden in het Nuts- gebouw; de gezamenlijke maaltijd in de „Prins van Oranje". In de middagvergadering zal door den heer C. H. Hagendoorn, secretaris der Kamer van Koophandel Gouda, .een causerie gehouden worden over de ont wikkeling van het werk der Kamers van Koophandel in den laatsten tijd; hierover kan gediscussieerd en gevraagd worden. Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Rid der van Rosenthal, Commissaris dat- Koningin te Utrecht, heeft zich bereid verklaard, aan het slot van den middag een korte toespraak tot het congres te houden. VAN DE POLITIE Eenige baldadige knapen zijn giste ren door de politie onderhanden geno men. Een wielrijder, die in de voor fietsers verboden Torengang reed, werd om die reden bekeurd. Dit wond hem dermate op, dat hij den agent beleedigde. Een tweede proces-verbaal volgde! Een autobestuurder die niet in het be zit was van een rijbewijs, werd gever baliseerd. B1SNF.NI.AND Groote demonstraties op til 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. Do jaarvergadering van de Koninklij ke Nederlandsche Brandweer Vereeniging zal dit jaar te 's-Gra venhage worden gehouden en wel op 6 en 7 Juli a.s. Ter gelegenheid van dit congres zul len de Zuid-Hollandsche brandweer- bond en de commissie voor de onder linge hulpverleening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland een proefalarm voor de onderlinge hulpverleening organiseeren. Door de ze demonstratie wordt, aanschouwelijk voorgesteld, op welke wijze in de pro vincie de gemeentelijke brandweren elkander hijstaan, indien een groote brand uitbreekt en de de plaatselijke blusschingsmiddelen niet meer vol doende zijn om aan het vuurgeweld het hoofd te bicden. Naar het zich laat aanzien, zullen ook de minister van binnenlandsche zaken en de minister van staat, Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, evenals verschillende andere autoriteiten persoonlijk blijk van htm belangstelling geven. AMSTERDAM, 15 Juni. LI ET gerechtshof gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, zette vandaag de Dinsdag geschorste be handeling voort van de strafzaak tegen den Bergenschen melkrijder J. B., die er van wordt verdacht, op 2 Januari opzettelijk met de door hem bestuurde auto bij Koedijk in het Noord-Hollandsch kanaal te zijn gereden, waardoor drie zijner kin deren, meisjes van drie, vier en vijf jaar, verdronken. De vrouw van ver dachte, de baby en verdachte zelf werden gered. Bijna een jaar na het ongeluk werd verdachte gearresteerd, omdat een meisje, Maria D., waarmede B. een ver houding had, verteld had. dat verdachte opzettelijk in het Kanaal was gereden om van zijn gezin af te komen. Levenslang eischte de officier van justitie te Alkmaar, de rechtbank echter sprak verdachte vrij. Het O.M. ging in appèl en Dinsdag diende'deze strafzaak voor het hof. Vele getuigen werden toen. gehoord en vandaag zette het hof het getuigenverhoor voort. Opnieuw wordt Maria D. aan een verhoor onderworpen - zij handhaaft haar verklaringen. Verdachte wordt eveneens voor het getuigenhekjè ge roepen. Hij verlaat de verdachten- bank en gaat vlak naast zijn vrien din voor het hekje staan. Hij vertelt opnieuw, dat het meisje en hij tot de conclusie waren gekomen, dat „het zoo niet langer ging". Het meisje had toen gezegd (en dat gaf verdachte toe): „Dan zou er iets ver schrikkelijks moeten gebeuren." Verdachte had daarop geantwoord: „Dan zou je ze (zijn gezin) moeten ver drinken President: „Je begrijpt toch wel, dat dat heel bezwarend voor je is. Later zijn ze immers verdronken." Verdachte: ,,'t Was een absurde ge dachte En toen, zegt de president, zou u ge zegd hebben volgens dit meisje: „Ik rijd ze het kanaal in". Verdachte ontkent dit kalm, maar met klem. President: „En vlak voor het ongeluk zou u nog een stapje verder zijn gegaan, toen zou u haar gezegd hebben: op 2 Januari zal het gebeuren, dan huur ik een auto Verdachte: „Nooit gezegd". President: „En na het gebeurde in het ziekenhuis zoudt u, verdachte gezegd hebben, ,,'t is mislukt. Verdachte: „Dat kan ik niet gezegd hebben, ik heb misschien gesproken over „ongeluk". Dan behandelt de president weer het gesprek, dat verdachte met den priester heeft gehad. Volgens verdachte vergist deze zich bij de weergave van het ge sprek. „De priester heeft me direct aange vallen, hij had immers de gedachte dat ik het gedaan had President: „Merkte uw vrouw of haar ouders nooit iets van de verhouding?" „Neen zegt verdachte kalm, nie mand merkte er iets van. Het meis je, dat in deze zaak zoo'n groote rol speelt, staat onbewegelijk voor het getuigenhekje. Zij kijkt den man, die voor zijn leven vecht, geen moment aan. Met een enkel woord antwoordt zij op de vragen, die haar af en toe gesteld worden. Dan bespreekt de president het be zoek, dat verdachte na het ongeluk aan het meisje te Schagen heeft ge bracht. Verdachte zegt. dat hij toevallig in de buurt moest zijn. President: „Hoe i6 de verhouding met uw vrouw thans?" „Het kon niet beter zijn", zegt ver dachte. „Zij weet, dat het een zuiver ongeluk was en zij verwijt mij niets. Natuurlijk heeft zij verdriet, maar dat heb' ik ook. Hoe Maria D. bij haar beschuldigin gen komt is mij een groot raadsel. Maar nu is de verhouding uit", zegt hij nog eens met klem. De vader van Maria D. komt dan eeni ge verklaringen afleggen over de hou ding van zün dochter. De journalist K. heeft hem verteld, dat verdachte een verhouding met zijn dochter heeft gehad. En die K., zegt getuige D., heeft zelf een verhouding met Maria. De vader van Maria D. mag gaan zit ten, dan komt de moeder voor, die ook op de hoogte is van de trouwplannen van Maria met den journalist-technicus K. President: „En bent u er niet tegen?" Getuige: „Och, zooiets kan je niet te genhouden." Dan komt de oom van Maria D. getuigen. Bij hem en zijn gezin heeft Maria den oudejaarsavond ge vierd, en bij hem hoorde zij door de radio het vreeselijk ongeluk. Zij had toen o.a. gezegd: „Nu zijn die schatjes van kinderen verdronken, waren ze nu maar bij ons in Bergen bij moeder gekomen, dan leefden ze nog". Ook K. moet voor het hekje komen. Eerst draait hij er om heen, dan geeft hij toe, dat er trouwplannen zün, mits moeilijkheden uit den weg zijn geruimd en Maria een radicaal andere levenswij ze volgt. Deskundigen aan het woord Dan komen de deskundigen aan het woord. Ir. Zoetelief Norman schakelt, hoewel er geen 6lipspoor is gevonden, de mo gelijkheid van slippen van de auto niet uit. De tweede deskundige, ir. Schleur- holte Tichelaar, komt tot dezelfde con clusie. Het wegdek maakt aannemelijk, dat, wanneer de auto geslipt is, toch niets meer van het slip6poor te zien ie korten tijd na het ongeluk. Het is mo gelijk, dat het hortend geluid van de auto, dat enkele getuigen hebben ge hoord, ontstaan is door het langzaam rijden op een te hooge versnelling. Die zelfde geluiden verklaarden, dat verd. 10 a 15 k.m. reed, wat naar het oordeel van de deskundigen te langzaam was bij dezen gladden weg. Verdachte vertelt, dat hij bij het uit wijken voor het hondje, vlak voor het slippen, debrailleerde. De deskundigen achten het hoogst onaannemelijk, dat verd. op een dergelijken gladden weg voor een hondje is uitgeweken. Een goed chauffeur doet dat in dergelijke gevaarlijke omstandigheden niet. Ook 1e verklaring van verd. hoe hij uit de auto is gekomen en hoe hij de auto toen rechtop heeft kunnen houden, noemden de deskundigen onaanvaardbaar. Desk. Zoetelief Norman is van oor deel, dat verdachte vlak voor de auto in het water reed er uit is ge sprongen en aan den kant in het water terecht kwam. Hij acht het onmogelijk, dat verd. het portier opengerukt heeft, toen de auto al in het water lag. Om zich een hou ding te geven zou verdachte volgens dezen deskundige verder in het water zijn geloopen. Een ooggetuige, die in de verte het on geluk had zien gebeuren, en die weer door het hof werd gehóórd, had er niets van gezien, dat verd. uit den wagen sprong. Vergadering om te komen tot een oplossing der moeilijk heden veroorzaakt door het optreden van „wilde bus sen" als touringcars AMSTERDAM, 15 Juni Toen eenige dagen voor Pinksteren het arrest van den Hoogen Raad kwam, waardoor het rijden van vaste dien sten met wilde bussen een einde nam, zaten de wilde bus-onderne mers plotseling met hun wagenpar ken. die zij niet productief meer konden maken. Zij zagen uit naar andere exploitatie mogelijkheden en wierpen zich op het touringcarbedrijf, dat daardoor plotse ling zijn capaciteit zag stijgen met cir ca 40 procent. Er ontstond een overmatig aanbod van reisgelegenheid met touringcars en ten einde op dit voor hen nieuwe terrein met succes te kunnen concurreeren te gen de reeds jaren gevestigde touring carondernemingen, boden de voormalige wilde bus-ondernemers reizen aan tegen prijzen, die ver beneden de tot dusver daarvoor geldende tarieven lagen. Gisteravond is te Amsterdam een bij eenkomst gehouden van de voornaam ste touringcar-ondernemers uit Noord- Holland, waar 45 ondernemers, yoorna- melijk uit Amsterdam en Haarlem, aan wezig waren. Na een uitvoerige discussie bleken 40 aanwezigen bereid hun medewerking aan de uitvoering van een plan te ge ven en onderteekenden zij een verkla ring in dien zin, waarbij de vergadering het voorbehoud maakte, dat men dan ook rekende dat van overheidszijde maatregelen zouden worden getroffen, om degenen die vrijwillig aan sanee ring van het bedrijf wilden medewerken, te beschermen tegen unfaire concurren tie. Het plan luidt als volgt: Ten eerste alle tochten van langer dan een dag moeten zgn. verzorgde tochten, dus met logies en verzorging in den prijs inbe grepen, zijn. Ten tweede, de dagtrips naar Antwerpen, hoewel eendaagsch, dienen eveneens verzorgd te zijn, ten einde de mogelijkheid, dat hiervan een verkapte wilde busdienst wordt ge maakt. tegen te gaan. Ten derde, de prijzen die golden voor het arrest van den Hoogen Raad. dienen gehandhaafd te wQrden. Ten vierde, in den kortst mo gelijken tijd zullen de touringcaronder nemers de verkeersinspectie en den mi nister een rapport doen toekomen, met een plan van ordening, det in bedrijfs- kringen zelf is ontstaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5