Voor luchtverdediging De militaire wetsontwerpen goedgekeurd is ook lichter geschut noodig Uitslagen uit den omtrek Grootste veiligheid bij de kleinste financieele offers OPLICHTER VOOR DE RECHTBANK Invalidewagentje door tram gegrepen Dure wandelingen in Diemen Gesteunde tot geldleening gedwongen Auto tegen boom gebotst Het nut van de kabelballons is dubieus AMSTERDAM GAAT f 10.000.000 LEENEN 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG IS JUNI 1939 TWEEDE KAMER VGRAVEXHAGE. 14 Juni. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag het wetsontwerp wijziging van de dienstplichtwet, evenals de belde ontwerpen, waarbij het onder de wapenen blijven van opgeroepen dienstplichtigen en het in werkelij ken dienst houden van dienst plichtigen worden geregeld, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alvorens den minister aan het woord te laten komen, voerden nog vijf afge vaardigden het woord bij de behande- ilng van de militaire ontwerpen. Van dezen verklaarden zich tegen de hee- ren Wijnkoop (Comm.) en Van Houten (C.D.U.). De heer Ba jet to (R.K.j kon nagenoeg geheel met het dienstplicht ontwerp instemmen. Met eenige reser ve konden de heeren Zandt (Staatk. Geref.) en Amelink fC.H.) zich er mede vereenigen. De minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk. wees er In zijn rede o.m. op. dat het dienstplichtont- werp beoogt een grootere vredessterkte en niet een grootere oorlogssterkte te verkrijgen. Het stelsel, dat vergrooting van het contingent beoogt, heeft veel aanlokkelijks, doch men was gedwon gen een stelsel te kiezen, dat de groot ste veiligheid bracht bil de kleinste fi nancieele offers. Wat de oproeping van oudere lich tingen betreft, merkte de minister op, dat. dit een gevolg was van de in 1936 gemaakte voorbereidingen. Bovendien zou door vervanging door jongere lich tingen de organisatie van het, veldle ger in gevaar zijn gebracht. De minis ter deelde mede. dat in verband hier mede in de toekomst de jongere lich tingen niet eerder bij het veldleger zul len worden ingedeeld, dan wanneer de Wettelijke termijn, waarin de oproeping mogelijk is. voorbij is. Tot slot bestreed de minister de bezwaren tegen de hui dige regeling der luchtbescherming. Hij achtte het zeer juist, dat do staat de be hulpzame hand hiedt. wanneer parti culieren het initiatief nemen tot be scherming van hun bedrijf. Immers het is ook een staatsbelang, dat deze bedrijven niet vernietigd worden. De heer Alharda (S.D.) diende hier op een motie ln. waarin de Kamer ver klaart, dat de zorg voor de verdediging tegen luchtgevaar bij het rijk behoort en dat de beslissing of objecten verde digbaar zijn, niet afhankelijk mag zijn van de bereidwilligheid van de eigena^ ren van die objecten om vrijwillig bij te dragen in de kosten daarvan. Deze motie werd, nadat zij door den minis ter ontraden was, verworpen met 44 tegen 25 stemmen. Het amendement-Albarda. dat be oogde den duur van de machtiging tot 1 Januari 1942 te beperken, werd vervolgens, nadat het door den voorsteller op aandrang van den heer Schilthuis (V.D.) was ge wijzigd, zoodat de duur tot 1 Januari 1944 wordt beperkt, aange nomen met 3& tegen 82 stemmen. Morgenmiddag zal de Kamer een aanvang maken met de behandeling van het wetsontwerp wijziging de ongevallenwet en de land- en tuin- bouwongevallenwct. AMSTERDAM, 14 Juni. Voor de rechtbank stond vandaag terecht een koopman, die reeds herhaal delijk veroordeeld is wegens op lichting en verduistering en die vroeger ter beschikking van de re geering gesteld is geweest. Ditmaal stand hij terecht wegens twee gevallen van oplichting. Hij had zich voorgedaan als handelsagent, die belast was met inkoopen voor zieken huisinrichtingen en pensions in Zand- voort en Den Haag. Van een textielmaatschappij wist hij op deze wijze een groot aantal mon sters los te krijgen. Bij een grossierszaak in bijouterieën hier ter stede deed hij een groote be stelling en een deel werd hem in goed vertrouwen zonder betaling meege geven. Dit is nog slechts een bloem lezing uit een groot aantal oplichtingen, die den laatsten tijd door hem zijn gepleegd. Zijn aanhouding werd in Maart door de politie gevraagd, eerst in April kon hij op straat op aan wijzing van een burger worden in gerekend. De man legde ter zitting een be kentenis af. Gisteren stond hij in Utrecht terecht wegens oplichting ten nadeele van een boer. van wien hij een koe had gekocht, zonder een cent te betalen had hij het hee^t laten ver voeren naar de markt te Weesp, waar hij de koe verkocht heeft. Het geld heeft hij ten eisen bate aangewend zonder den oorspronkelijken eigenaar, noch de vracht te betalen. In Utrecht hoorde hij twee jaar te gen zich eischen. Thans eischte het O.M. een jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. De verdediger mr. Rob. P. Kokosky Jr. verzette zich tegen de terheschlkklng stelling, waar z.i. geen aanleiding voor behoeft te zijn. Verd. heeft zeer ver mogende familie en wanneer die hem na ziin ontslag uit de gevangpnis zou den helpen, zou deze man, die reeds op middelharen leeftijd is. gered kun nen worden van een zekeren onder gang. Met een beroep op clementie be sloot de verdediger zijn pleidooi. De inzittende aan de opgeloopen verwondingen overleden AMSTERDAM, 14 Juni. Vanmiddag omstreeks vier uur is op de Rozengracht een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een oude man om het leven Is gekomen. Ter hoogte van de Eerste Rozendwars straat werd een Invalidewagentje hij het oversteken van den rijweg, door een mo torwagen van lijn 13 eegrepen en omver geworpen. De 80-jarige heer dip het wa gentje bestuurde, geraakte onder de haansrhuiver van de tram. waarbij de bejaarde man hoogst ernstige kneuzin gen opliep. Een juist passeerende geneesheer ver leende da eerste hulp. waarna dp onge lukkige per ambulance-auto van den G.G. en G. D. naar het Binnengasthuis werd overgebracht. Kort na aankomst is het slachtoffer overleden. 't Was op straat zwart van de menschen en niet van de verduistering Belangstelling voor de luchtbescherming AMSTERDAM. 11 Juni. - In Diemen werd op 21 October een luchtbescher- mingsoefening gehouden. Een uur lang zou het dorp in volkomen duisternis ge huld zijn. Maar de Diemer bevolking was op luchtaanvallen nog weinig inge steld. Zorgeloosheid en nieuwsgierigheid bleken de oefening niet ten goede te komen. Niet alleen waren vele ramen onvoldoende afgesloten maar tientallen inwoners van het dorp liepen in strijd met de voorschriften kalm op straat om te kijken of er misschien bij een van de buren noe licht brandde en om te zien, wat de politie tegen dergelijke lieden deed. Het regende processen-ver- 1. Vandaag stonden eenige nieuws gierigen terecht wegens overtreding van de lurhtheschermingswet. Burgemeester L. E. de Geer van Oude gein. die als getuige door den politie rechter werd gehoord, verklaarde, dat de oefening tijdig was afgekondigd mid dels bekendmakingen en publicaties ln plaatselijke bladen. Er waren echter juist „abnormaal veel menschen op straat". Politierechter: „Als ik het goed be grijp was 't in Diemen zwart van de menschen en niet van de verduiste ring". De eerste verdachte „wist 't niet zoo zeer". Hij dacht, dat hij wel op den stoep mocht loopen. Samen met zijn broer was hij gaan kijken hij de huren, die door den veldwachter werden gewaarschuwd dat de lichten niet voldoende waren af geschermd. De menschen hooren conform de voorschriften thuis te blijven, meen de de officier en niet den boel in de war te sturen door op straat te loopen. Eisch f 25.— boete. De politierechter maakte er een boete an 20.— van. alleen omdat hij geen sabotage vermoedde. Was dit wel het geval geweest, dan zou hij gevangenis straf hebben opgelegd. De nieuwsgierige broer van dezen ver- dachte hoorde zich tot dezelfde straf veroordeelen. Een derde verdachte verklaarde „in de war" te zijn geweest. Hij had de voorschriften niet goed gelezen en dacht dat de trottoirs niet onder „openbaren weg'* vielen. „Trouwens" vond hij „geen en kel weldenkend mensch zal met opzet de voorschriften voor een luchtbescher- mingsoefening niet nakomen". Politierechter: ,,'t Was dien avond zwart van de weldenkende menschen in Diemen". De ..vergissing" werd met 15.— boete bestraft. Een vierde verdachte had nog een ander verweer. Hij was „zuiver uit be langstelling" op straat gaan wandelen. Een belangstelling die hem f 20.— kostte. WIELRIJDSTER DOR AUTO AANGEREDEN TJSSELMONDE. 14 Juni. Vanmor- gen is hij het oversteken van den rijks weg alhier de 51-jarige wlelrijdster mej. van Zwol door een personenauto aangereden, welke bestuurd werd door den heer H. J. A. B. uit Rotterdam. Mei. van Zwol werd tegen den grond geslingerd en met een ernstige hoofd wonde en een hersenschudding naar het Diaconessenziekenhuis te Rotter dam overgebracht Zij is aldaar in den loop van den dag aan de gevolgen van haar verwondingen overleden. Ambtenaar van Maatsch. Steun voor het Amsterdamsche Hof Opnieuw een jaar geeischt AMSTERDAM. 14 Juni. Het ge rechtshof behandelde vandaag de strafzaak tegen een geschorsten ambtenaar van socialen arbeid te Amsterdam. Hij stond terecht we gens het onder dreigementen af dwingen van een geldleening van een gesteunde onder belofte het feit dat zij geld had, voor zijn dienst te verzwijgen. De rechtbank had den man veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, van welk vonnis hij in beroep kwam. Verde diger was mr. I. Maareen. De verdachte gaf in hoofdtrekken het gebeurde toe. Hi| had van een vrouw, die van M.S. een wekelijksche uitkee- ring ontving, een bedrag van 30.— geleend. Bij een onderzoek, dat hij voor zijn dienst instelde ten huize van de vrouw, had hij een spaarbankboekje ge vonden. HIJ haalde haar over een deel van het geld hem ter leen te geven Hij zou dan verzwijgen, dat zij een kapitaal tje bezat. Een familielid van de vrouw, die achter de geschiedenis kwam. liep naar de politie en deed aangifte. De procureur-generaal mr. J. Versteeg requireerde bevestiging van het vonnis: veroordceling tot een jaar gevangenis straf. Ook in verhand met de generale preventie dient naar het oordeel van het O.M. een strenge straf te worden opge legd. temeer daar deze afdreiging is ge pleegd door pen ambtenaar. De verdediger mr. I. Maarsen, hield een uitvoerig betoog, waarin hij ver- dachtes leven schetste. Xa als onderoffi cier te hebben gediend kocht hij een koffie- en theehandel. Door weinig be drijfskapitaal en ziekte in het gezin ging verdachte failliet in 1926. Toen hij in dienst der gemeente kwam, kwamen zijn oude schuldeischers weer opdagen. Hii betaalde meer af dan zijn salaris hem toestond. In September J.I.. in de crisisdagen. had hij de schuld van f 1600 op f 40 na afgelost wegens de regeling van de I.O.O.F. Om wat geld in handen te krijgen om voor zijn gezin een kleine hoeveelheid levensmiddelen te hamsteren leende hU in strijd met zijn plicht f 30.— van de vrouw. Het is onbegrlinelijk. dat ver dachte. die zeer gunstig bekend staat, tot deze daad is gpkomen. Gezien ver* dachtes gezondheidstoestand zou een verblijf in de gevangenis funest voor dezen man zijn. Pleiter drong met klem op een voor waardelijke veroordeeling aan. Arrest 28 Juni. Inzittenden, w.o- twee militairen gewond SLOTEN. 15 Juni Hedennacht ongeveer 4 uur is een personen auto, bestuurd door een bewoner van de Prinsengracht te Amsterdam, op den Sloterweg. nabil het dorp, tegen een boom opgebotst. Zoowel de bestuurder als twee in zittende militairen, die momenteel te Sloten dienst doen, werden ge wond. Deze laatste zijn naar hun post overgebracht en aldaar verbon den. De bestuurder, die er het minst erg aan toe was. kon naar zijn wo ning worden vervoerd. De auto is ernstig gehavend en moest worden weggesleept. GOEDEREN VERKOCHT EN GELDEN NIET AFGEDRAGEN AMSTERDAM, 14 Juni. Een Hon- jtaar, vertegenwoordiger van buiten- "andsche huizen hier ter stede, heeft bij de Politie van het bureau Marnix- straat aangifte gedaan van verduis tering van f 1470.tegen twee Duit- sche emigranten. Deze hadden voor den vertegenwoordiger aan verschillende firma's conserven verkocht, de gelden geind en deze niet afgedragen. VIERHONDERD GULDEN UIT PORTEFEUILLE GESTOLEN AMSTERDAM. 14 Juni Een bezoe ker van 'n café in de Voetboogstraat had het zich gisteravond huiselijk gemaakt en zijn jasje en vest over een stoel ge hangen. Toen hij later elders was. be merkte hij dat hij zijn portefeuille met ierhonderd gulden miste. De man ging naar het café terug en bij een ingesteld onderzoek vond men de portefeuille in een hoek op den grond. Het geld was er echter uit verdwenen DE „VALK" VERTROKKEN BATAVIA, 15 Juni (Aneta). De „Valk" is vanmorgen van Tjililitan ver trokken met medeneming van 296 K.G. post, 20 K.G. pakketpost en 120 K.G. racht. Voor tusschentrajecten zijn zes tien passagiers geboekt. DORUS RIJKERS-FONDS DEN HELDER, 14 Juni. De algemee- ne vergadering van het Dorus Rijkers- fonds zal worden gehouden op Zater dag 1 Juli te 11 uur v.m. in hotel Belle- vue te Den Helder. De onthulling van het borstbeeld-van wijlen Dorus Rijkers zal plaats hebben op 15 Juli a.s., 's na middags te 3 uur te Den Helder. Aldus luit. gen. van Ermel Scherer, naar aanleiding van de plannen tot bijeen brengen van een garantiefonds van een millioen AMSTERDAM, 15 Juni. In ver band met de plannen van het comi té luchtafweer Amsterdam om met medewerking van industrie, scheep vaart, handel en bankiers een ga rantiefonds bijeen te brengen van een millioen gulden voor het aan schaffen van een aantal luchtnf- weerbatterijen, bestemd voor de luchtverdediging van de hoofdstad, heeft de gep. luitenant-generaal H. A. F. G. van Ermel Scherer gister middag in een bijeenkomst van enkele comitéleden en vertegen woordigers der pers enkele uiteen zettingen gegeven van het begrip luchtverdediging en de elementen, die voor een behoorlijke verdedi ging tegen vliegeraanvallen noodig zijn. Luitenant-generaal van Ermel Sche-, rer, die commandant is van den lucht verdedigingskring Amsterdam, begon zijn even belangrijke als interessante beschouwingen met er op te wijzen., dat het beste verdedigingsmiddel tegen vliegeraanvallen hierin bestaat, dat dp aangevallene den vijand zelf attaqueert voor hij zijn tegenstander aanvalt, m.a v\. zijn vliegvelden vernielt, alsmede zijn vliegtuigen, voor deze zijn opge stegen. Daartoe zijn echter noodig een groq/ aantal bombardeurs en een over macht aan gevechtsvliegtuigen om de lucht schoon te vegen. Een dergelijk middel is voor een klein land als Neder land Aiit den aard der zaak uitgesloten. Een tweede middel is den vijand aan te vallen gedurende zijn vlucht naar de opgegeven doelen. Een luchtverdedigingtzoo zeide spr. is dan niet compleet als daarbij de lichtere kanonnen ont breken. Men heeft een 'tijdlang ge dacht het te kunnen stellen met mitrailleurs van een kaliber, bene den 2 c.M. In ons land is er een groot aantal van 7.9 m.m., doch de werkingssfeer i6 te klein om het hiaat behoorlijk aan te vullen. Wel zijn zij een krachtige versterking van de verdediging tegen vliegtui gen op zeer geringe hoogte. In het vervolg van zijn uiteenzetting stelde de luitenant-generaal de vraag, wat nu de toestand is ten aanzien van de luchtverdediging van Amsterdam en andere grootere plaatsen. Met het 7.5 c.M. kanon, die de regeering noodig heeft, om haar eigen militaire objecten te dekken, zijn de binnen een kring van 5 tot 15 k.m. daaromheen liggende ob- ccten gedekt tegen hoogvliegende vlicg- uigen, tegen laagvliegende toestellen dekken deze vuurmonden maar een zeer beperkten kring. Nu is op dit ge bied zooveel noodig zoowel voor het eigenlijke leger als voor de voor de defensie onmisbare binnenlandsche ob jecten dat de regeering niet in staat is meer te doen dan zij thans reeds doet. De kosten voor materiaal zouden onmogelijk maken het verhelpen van andere ontoelaatbare leemten en het personeel zou veel te veel aan het zoo noodige leger onttrekken. Bovendien kan de regeering, die aller belang te verzorgen heeft, geen schifting maken en slecht hier en daar wat beveiligen. Vandaar het bekende denkbeeld van de vereeniging voor nationale veilig heid om de oplossing te vinden door samenwerking tusschen de regcering en particulieren, die er prijs op stellen zoo goed mogelijk beveiligd te zijn. De re geering heeft dit denkbeeld aanvaard Als van particuliere 2ljde het geld wordt bijeengebracht voor de aan schaffing van het geschut met een eerste munitieuitrusting, als de be diening te vinden i6 uit vrijwillig Consulaire posten Bij beschikkinK van den minister van huitenlandsche zaken zijn de consulaire ressorten der hierondergenoemde Neder- landsche consulaire posten opnieuw astgesteld als achter iederen post is aangegeven: Het consulaat-generaal te Weenen: de rijksgouwen Weenen. Neder-Donau en Opper-Donau: het consulaat tc Gras: de rijksgouwen Stiermarken en Karinthië; het consulaat te Salzburg: de rijks gouw Salzburg: het consulaat te Innsbuck: de rijks- gouw Tirol en het district Vorarlberg; het consulaat te München: Beieren, met uitzondering van de regeerings- districten Opper-, Neder- en Midden- F ran ken; hot consulaat te Leipzig: de Kreis- hauptmannschaften Leipzig. Chemnitz en Zwickau, alsmede het regeerings- district Eger; het consulaat te Dresden: de Kreis- haupfmannschaftert Dresden en Baut zen. alsmede het regeeringsdi&trict Aus- sig; het consulaat te BresJau. Silezië, als mede het regeeringsdistrict Troppau. personeel ter plaatse, dan zorgt de regeering verder voor kleeding. uit rusting. bewapening, oefening en bij actieven dienst betaling van dit per soneel, voorts voor een aanvulling van de munitie tot de benoodigde oorlogshoe veelheid. Er wordt dus als het ware in onder linge samenwerking een afweer gescha pen. die in de eerste plaats dekt de in gebouwen en machines vastgelegde economische waarden, voorts de in do omgeving wonende particulieren met hun bezittingen, doch ook de arbeiders die in de beschermde bedrijven werken en de arbeidsgelegenheid. De oorlog in Spanje en ook in Ghina heeft geleerd, dat waar een behoorlijke luchtdoelartil lerie bestaat, luchtaanvallen achterwe ge blijven. Aan het slot van xlin uiteenzettingen be handelde spr. nog een ander belangrijk Luit.-generaal van Ermel Scherer afweermiddel, vooral van moreelcn aard: de kabelballon of kabelvlieger. Deze vormen bij duisternis of bewol king een. groote hindernis, vooral ook te gen duikvluchten door de bevolking heen. Zii kunnen echter ook een groot gevaar voor de eigen vliegtuigen opleveren. Daar om mag het gebruik slechts met groote omzichtigheid eebeuren door een goed ge oefend en fuchttactisch goed ontwikkeld militair corps. Zij komen voor vrijwillige luchtafweer dus niet in aanmerking, hoe gewenscht of het gebruik naar het oordeel van luitenant-generaal van Ermel Scherer overigens ook zii. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN BAARN Bij de gemeenteraadsverkiezingen in deze gemeente werden uitgebracht 6735 geldige stemmen (1935; 6018). Hiervan kregen: 19. 9 1935 st. zet. st. zet. A.R. 1079 2 1026 3 C.H. 1279 3 926 2 Lib. Staktspartij 776 .2 586 2 R.K. Staatspartij 1047 1 855 2 S.D.A.P. 1531 4 1403 4 Vrijz. Dem. 245 320 1 Onaf. Arb. Partij 127 Gemeentebelang 651 2 584 1 HILVERSUM Stemm. Zetels Perc. Totaal geldig 35692 S.D.A.P. 9080 9 25,43 R.K. Staatspartij 7483 7 20,06 Anti-Rev. Partij 41S8 4 11,73 Liberale Staatspartij 3997 3 11,20 Christ. Hist. Unie 5228 5 14,65 Vrijz. Dein. Bond 2205 .,2 .6jl§ Comm. Partij. Ned. 1187 1 3,33 Christ. Nat. Volksp. 234 0,66 Christ. Dem. Unie 773 2,17 R.S.A.P. 504 1,41 Kath. Dem. Partij 343 0,96 Staatk. Geref. Partij 470 1,32 De gemeenteraadsverkiezingen in 1935 hadden het volgend resultaat: Stemm. Zetels Perc. S.D.A.P. 7602 9 25,74 R.K. Staatspartij 5785 7 19,58 Anti-Rev. Partij 3434 4 11,63 Lib. Staatspartij 3063 4 10,37 Christ. Hist. 2977 3 10.08 Nat. Herstel 1473 1 4,99 Christ. Nat. Volksp. 981 1 3,32 Vrijz. Dem. 795 1 2,69 Comm. Partij Holland 7S0 1 2,64 AMSTERDAM, 14 Juni. B. en W. deelen den raad mede. dat zij met den directeur van de rijkspost spaarbank onderhandelingen heb ben gevoerd omtrent het sluiten van leeningen bij enkele rijksin stellingen. ten einde in de naaste toekomst te kunnen voorzien in de behoefte van de gemeente aan kasmiddelen. Als resultaat van deze onderhande lingen ontvingen zij van genoemden directeur, mede namens de andere rijksinstellingen en de Indische pen sioenfondsen, een aanbieding tot het voorzoover noodig onder voorbe houd van het. verkrijgen van de ver- eischte goedkeuring of machtiging verstrekken van loeningen op onder- handsche schuldbekentenis tot een to taal bedrag van f 10.000.000. Aangezien de voorwaarden, waarte gen de leeningen zullen worden ver strekt, hun aannemelijk voorkomen, stellen zij den raad voor de volgende leeningen aan te gaan: Met den directeur van de rijkspost spaarbank tot een bedrag van f 5.000.000. Met de rijksverzekeringsbank tot een bedrag van f 2.500.000. Met het algemeen burgerlijk pen sioenfonds tot n bedrag van f 1.500.000 en met de directie van de Indische pensioenfondsen tot een bedrag van f 1.000.000. Te beginnen met het jaar 1940 zal telkenjare op de leeningen 1/40 gedeel te worden afgelost. De rente zal wor den betaald ln halfjaarlijkschc termij nen, waarvan de eerste verschijnt op 1 Februari 1940. De gemeente behoudt zich de be voegdheid voor. op den jaarlijkschen aflossingsdag tot algeheele of versterk te aflossing der lecning over te gaan, met inachtneming van een opzeggings termijn van drie maanden. Indien van deze bevoegdheid binnen vijf jaren na het sluiten der leening wordt gebruik gemaakt, zal die aflossing geschieden tegen 101 Kath. Dem. Partij 757 2,56 Chr. Dem. Unie 700 2,37 R.S.A.P. 653 2,21 Staatk. Geref. Partij 539 1,82 Totaal aantal geldige stemmen: 29.539 De liberalen verliezen een zetel, de Chr. Hist, verliezen 2 zetels. Nat. Her stel en Chr. Nat, Volkspartij verdwij nen uit den Raan. de Vrijz. Democra ten winnen 4 zetels, de Communisten één zetel. De namen der gekozencnen zijn: S.D.A.P,; D. Lopes Ilias, W.H.Meijer, T. van der Heeg, mevr. H. Straalman— Kremer, D. van der Ploeg. J. B. Broeksz, B. Meijering, A. J. J. van Leeuwen, A. Suijk. R.K. Staatspartij: mr. R. E. A. J. Her mans, C. F. J. Verbeek, H. Hom, M. A. G. Aliessie, G. J. H. de Rooij, mr. F. J. Strèter, G. Kramer., Anti-Rev. Partij: Pieter Knijper Dzn., J. de Jong Czn., P. Binnendijk, C. Schtl- macher. Lib. Staatspartij: B. H, Bakker, I. Jaarsma, .T. Boonacker. Christ. Hist. Unie en Chr. Nat. Actie: mr. J. P. A. A. Lens,. J. van Dillewijn, J. Dékkef- Azp„ J. G. Dekker Rzn., M. Smits. Vrijz. Dem. Bond: mr. J. Roelse, mej. dr. G. Andreae. Comm. Partij Nederland: D. Lam mes. UTRECHT Het aantal door de voornaamste par tijen te Utrecht behaalde stemmen bedroeg, vergeleken bij de raadsverkie zing van 1935 en de Statenverkiezing van dit jaar: Raad Staten Raad Partijen 1935 1939 1939 Lib. 4616 4363 4444 V.D. 1011 4305 4123 S.D.A.P. 23514 23450 23395 Gem. Bel. 1700 1651 A.R. 9301 12762 11554 ~C.II. 5711 6024 6692 R.K. 19890 23695 23061 Staatk. Ger. 1133 888 877 Comm. 1785 2277 2872 Rev. Soc. 429 258 256 Chr. Dem. 1317 1188 1270 Werklieden 403 217 Tot, aant. g. st. 71710 82374 30412 Deze uitslag beteekent: l zetel verlies voor S.D.A.P.. 1 zetel verlies voor Ge meentebelang, welke groep uit den Raad verdwijnt. i zetel winst voor A.R. en 1 zetel winst voor V.D. De namen van de gekozenen zijn: H. Ploeg Jr., Mevr. A. J. Wol t hers— Arnolli, mr. H. B. J. Waslander. J. A. Bos. G. Veldhuysen, N. M. II. Louis* berg, H. F. Stekelenburg, H. van der Vlist. J. C. de Haas, L. Sparenburg. J. A. van der Vlugt, Mevr. E. Ossendrij verJacobs, M. J. Goedec (allen s.d.), H. A. Bekker, dr. A. J. B. Oomen, G. D. Zegers, F. W. Swane, jhr. mr. C. A. J. van Sasse van IJsselt, A. H. C. Drie- donks, mej. A. A. M. Hutten, ir. G. M. Leeuwenberg, mr. J. H. Nieuwenhuijs, M. van den Broek. B. F. II. Spelbos, mr. C. H. J. W. van Soest (allen r.k.), H. Botterweg, M. J. p. Vermooten, J. M. van Nierop, C. de Haan. Sj. Wouda. A. Stapelkamp (allen a.r.), P. j. NahuiJ- sen, C. G. Paap, mr. dr. W. Schuur- mans Stekhoven (allen c.h.), mr. N A. Stempels. D. C. Zuidam (beiden lib.), mr. G. A. E. B. Meijer, H. B. Berg- huijs (beiden v.d.), H. J. Bastiaanse (comm.). VEENRNDAAL Uitgebrachte stemmen 5194 (3929) Anti-Rev. 2115 1407 5 (5) Chr.-Hist. 1152 (859) 3 (3) S.D.A.P 892 (452) 2 (2) R.K. 21 Lijst Hekster 453 (382) 1 St. Geref. Partij 561 (392) 2 (1) Niet meer herkozen de heer van Zon. WOUDENBERG Gemeentebelang 581 stemmen. 4 zetels. Gekozen: H. Methorst, G. de Jong, A. H. van Arkel en W. Roelofsen. S.D.A.P. 313 stemmen, 2 zetels. Geko zen: H. Vermeulen ?n G. Meerbeek. Chr. Hist. 436 stemmen, 3 zetels. Geko zen: P. Haansehoten, W. Veenvliet en A. Boshuizen. Staatk. Geref. Partij 149 stemmen, 1 zetel. Gekozen: D. Meerveld. Anti-Revol. 185 stemmen, 1 zetel. Ge kozen: H. van Ravenhorst.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6