WASHINGTON ZEER BEZORGD Tokio houdt vast aan zijn standpunt Slowakije wil leven als zelfstandige staat DE EEMLANDEU Moskou blijft gereserveerd Koningspaar Vrijdag 16 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 331 DE BLOKKADE TE TIENTSIN De Japanners willen dat de Britsche con cessie samenwerkt voor opbouw van „nieuwe orde" in China Zeer ver gaande eischen Mac Donald over Palestina Een conferentie met Molotof van twee en een half uur SNELHEID VAN 175 K.M. PER UUR Met Hongarije zijn de verhoudingen nog niet zooals ze behooren te zijn ARRESTATIES IN DANZIG op verzoek Gestapo Alle Joden in Ween en krijgen Joodsche voornamen De Duitsche Rijksbank BERICHT Licht op: 9 uur 52 min. neemt afscheid van Canada AMEKSFOORtSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 9 65: per - week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, i elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 TOKIO, 16 Juni (Domei). Als resultaat van de jongste conferentie hisschen den minister van Oorlog, Itagaki, en den minister van Bui- tenlandsche Zaken, Arita, is thans een conferentie van vijf ministers gehouden tot uitwisseling van gedachten over den toestand in Tientsin in verband met de hier uit Tientsin ontvangen berichten. Naar ver luidt steunt de Regeering de Japansche autoriteiten ter plaatse en moedigt zij ze aan voor het nemen van hun vastberaden maatregelen tot isoleering van de Engelsche en Fransche concessies, tenzij en tot dat de autoriteiten der Britsche concessie oprechtheid toonen. IN verband hiermede gelooven politieke waarnemers, dat de Japansche houding op de volgende punten gebaseerd is: 1. Sinds den aanvang van het Chineesche incident heeft de Japansche regee ring vastgehouden aan haar fundamenteele politiek van eerbiediging en bescher ming van de buitenlandsche rechten en het belang van derde mogendheden in China en heeft zij pogingen in het werk gesteld om de verschillende problemen op te lossen met een vriendschappelijke houding jegens de autoriteiten der buiten- landschéTconcessie. 2. De autoriteiten der Britsche concessie moeten de verantwoordelijkheid voor den tegenwoordigen toestand in Tientsin geheel op zich. nemen, welke toestand is ontstaan door onoprechtheid aan den kant der autoriteiten der Britsche conces sie, die geweigerd hebben de vier Chineesche moordenaars van den douanecom missaris Tsjensjikang uit te leveren. Nu die toestand reeds het huidige stadium heeft bereikt, zal Japan zijn tegen de Engelsche en Fransche concessies genomen maatregelen niet doen verslappen, tenzij en totdat de autoriteiten der Britsche con cessie hun oprechten wil toonen om samen te werken met Japan voor den oubouw van de nieuwe orde en de verwezenlijking van den nieuwen toestand in China. 3. Japan betreurt, dat als gevolg van de isoleering verschillende naties en derde mogendheden, met inbegrip van de Vereenigde Staten, Duitschland en Italië in de Engelsche en Fransche concessies thans ernstig ongemak ondervinden. Er zal ech ter geen wijziging gebracht worden in de Japansche fundamenteele politiek tot eerbiediging en bescherming van levens en ëigéndommen van derde mogend heden. Daarom hopen de Japansche autoriteiten, dat zij een kalme houding zullen handhaven en de werkelijke bedoeling zullen begrijpen van Japan in verband met het concessieprobleem. Er dreigt voedselgebrek in Tientsin ER verluidt, dat de Japansche autoriteiten in Tientsin voor Üe opheffing van de blokkade de Volgende eischen ingewilligd wil len hebben: 1. Vaststelling van alle terroris tische anti-Japansche personen «of organisaties. 2. De politie moet door de Ja panners worden gecontroleerd. 3. De buitenlandsche conces sies moeten gevoegd worden in de politiek der regeering te Peiping. Het financieele wezen in Noord- China mag op geenerlei wijze ge stoord worden. 4. Onmiddellijke uitlevering der in de concessie in deposito liggen de 50 millioen aan zilver. Amevikaansche stap De Amerikaansche Regeering heeft tegenover de Japansche regeering uiting gegeven aan haar bezorgdheid over de blokkade te Tientsin. De zaakgelastigde te To kio heeft het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken mede gedeeld, dat de Vereenigde Staten te Tientsin belangen hebben en bezorgd zijn voor een mogelijke bedreiging dier belangen door de blokkade. De Amerikaansche belangen wor den begroot op 26 millioen dollar. De juridische deskundigen der Regeering hebben verklaard, dat de Japansche blokkade geen recht vaardiging in het internationale recht vindt. De buitenlandsche concessies te Tient sin, Sjanghai, Koelangsoe en elders zijn tot stand Kekomen door onderhandelin gen tusschen China en de regeering en zij zijn neutraal eigendom. De blokkade Is daarom aldus deze juristen even onwettig als een blokkade teKen een neutrale mogendheid in oorlogstijd. Minister Huil heeft in een persconfe rentie medegedeeld, dat tusschen Was hington, Londen, Parijs en Tokio van gedachten wondt gewisseld over den toe stand te Tientsin, doch dat. hij niets kon zeggen omtrent een mogelijke gezamen lijke actie door Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Twee Chineezen dood geschoten In den ochtend van den derden dag der blokkade hebben de Japan ners hun maatregelen nog ver scherpt. In de vroegte werden de buitenlanders uit hun slaap gewekt door schoten, gelost bij de barricade voor de renbaan. Er ontstond een groote opwinding, die niet vermin derde, toen men vernam, dat twee Chineezen, die manden met groenten over de barricaden aanreikten, wa ren neergeschoten „om een voorbeeld te stellen". Zeer weinig Chineezen mogen de concessies binnenkomen of verlaten. In het door de Japanners beheersch- te gebied wakkeren agitatoren de anti-Engelsche en anti-buitenland- sche gevoelens aan. De voedseltoestand blijft critiek. In den afgeloopen nacht is wat melk en wat groente in de concessie gebracht, doch niet genoeg om aan de behoeften der be woners te voldoen. De Engelschen wagen zich, gedachtig aan de vernederingen van de vorige dagen, over het algemeen niet buiten de concessie. Alle marktkramen zijn leeg, terwijl de voorraden der kruideniers snel vermin deren, ofschoon de prijzen met 50 tot 70 procent gestegen zijn. Ondanks de mededeeling der Japan ners, dat zij hem zouden vrijlaten, was de Britsche persfotograaf Meyel gister avond laat nog niet in zijn woning te- ruegekeerd. Kort nadat bet hedenochtend vroeg was vertrokken, is het vrachtschip Hai- peng, dat de Noorsche vlag voert, door de Japanners aangehouden en bijna vijf uur lang doorzocht, alvorens het zijn reis mocht voortzetten. In zijn nota aan den Japanschen con sul-generaal protesteert de Britsche con sul-generaal eveneens tegen de aanhou ding en het doorzoeken van het Brit sche s.s. Kaitai door een gemengde af- deeling gewapende Japansche troepen en Chineesche politie, toen het schip giste ren de rivier afvoer. De nota besluit: „U zult mij verplichten met onmiddellijk antwoord, opdat ik dit kan doorgeven aan mijn regeering, die van bovenstaan de feiten op de hoogte is gesteld." GEXÈVE, 16 Juni (Reuter). De Britsche Minister van koloniën Mac Do nald heeft voor de permanente man- datencommissie van den Volkenbond de voorstellen uiteengezet, welke ver vat zijn in het Britsche Witboek. Ten aanzien van de inrichting van den Palestijnschen Staat zeido hij, dat de beste regeling wellicht zou zijn, het vormen van (een) overwegend Arabi sche provincie(s) en van (een) overwe gend Joodsche provincie (s), en aan elk dezer politieke eenheden een groote mate van plaatselijke autonomie te ge ven, met een centrale regeering voor de behandeling van de zaken van gemeen schappelijk belang. Wat het belangrijk ste is, aldus Mac Donald, is dat de Ara bier en de Jood vrij moeten zijn om hun eigen leven te leven, in overeen stemming met hun eigen tradities en geloof. Slechts door deze vrijheid voor ieder volk kunnen de vrede, vriend schap en voorspoed in Palestina her steld en op blijvenden grondslag wor den geplaatst De Britsche Regeering beweert niet, dat de door haar aange kondigde politiek tot dit doel zal leiden, doch zij heeft ertoe besloten, omdat zij gelooft dat. deze in de eerste plaats erop berekend is, den blik naar dat groote doel te richten. Duitsch ambassadeur uit Moskou te Berlijn BERLIJN, 16 Juni (Havas). De Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf von Schulenburg, is gisteren hier aan gekomen om zijn regeering verslag uit te brengen. In gezaghebbende kringen verzekert men, dat het bezoek in het geheel geen buitengewoon karakter draagt. MOSKOU, 16 Juni (Reuter). Molotof heeft gisteravond 2 uur en 2 kwartier lang besprekingen ge voerd met den Britschen en den Franschen ambassadeur, waarbij ook Strang tegenwoordig was. Na de besprekingen, die in het Kremlin werden gehouden, weiger de Strang zich over de conferentie, die de langste was sedert het begin der onderhandelingen met de Sov jet-Unie, uit te laten. Wel verklaarde hij, dat de onderhan delingen werden voortgezet en dat spoedig een nieuwe bespreking met Mo lotof zou worden gehouden. De confe rentie werd ook bijgewoond door Po- temkin, die als Fransch tolk fungeerde. In een mededeeling omtrent het onderhoud tusschen Mo lotof eenerzijds en den Fran schen en Britschen ambassa deur benevens Strang ander zijds wordt gezegd, dat de .voornaamste punten van mee- ningsverschil besproken zijn. De teksten van de Engelsch- Fransche formuleering betref fende de ter onderhandeling zijnde problemen werden aan Molotof overhandigd. Kringen van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken noe men de resultaten van dit eer ste onderhoud en van de be studeering van de Engelsch- Fransche formuleeringen niét geheel gunstig. OPLEIDING IN DEN GUERILLA- OORLOG TSJOENGKING, 16 Juni (Reuter). De Chineesche militaire autoriteiten hebben een school voor het onderricht in den guerilla-oorlog voor mannen en vrouwen opgericht. Na een opleiding van zes maanden worden de leerlingen uitgezonden om de guerilla-benden te leiden of anti-Japansche activiteit onder de Chineesche bevolking achter het Ja pansche front te organiseeren. Nevenstaande foto geeft een beeld van de nieuwste Duit sche locomo tief, in Kassei gebouwd, een gestroomlijnde machine, die een maximale snelheid van 175 K.M. kan behalen en uit gerust is inste- de vkn de ge bruikelijke twee cylinder met een drie cylin der-motor. BRATISLAVA, 16 Juni (D.N.B.). - Voor het Slowaaksche parlement heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Durcansky, een redevoering uitgespro ken, waarin hij o.m. het volgende ver- klaax-de: In Slowakije is thans ieder er van overtuigd, dat de Slowaaksche natie alleen als zelfstandige staat waardig kan leven. Ieder, die er aan denkt de zelfstandigheid van den Slo- waakschen staat aan te tasten, moet zich er van bewust zijn, dat hij staat tegenover een aaneengesloten natie, die liever zou sterven dan zich te laten be- rooven van haar vrijheid. Dat beteekent echter niet, dat de Slowaaksche natie niet met de andere volken tot weder- zijdsch nut wil samenwerken. Er had Duitschland niets in den weg gestaan om Slowakije geheel of gedeeltelijk te annexeèren, wanneer het dat gewild had. Wanneer Duitschland een dergelijken stap niet heeft ondernomen, heeft het een bewijs geleverd, dat het niet de onderwerping wil van kleinere vol keren. Integendeel heeft Duitschland zich belast met de garantie van de grenzen en de politieke onafhankelijkheid van Slowakije. Voorts verklaarde Durcansky, dat niets in den weg 6taat aan een ontwik keling van de Poolsch-Slowaaksche be trekkingen ten prof ij te en tot voldoe ning van de beide landen. De betrekkingen met Hongarije zijn den laatsten tijd weliswaar relatief be ter geworden, maar toch is lang nog niet dien graad van verbetering bereikt, die tusschen staten met goede betrek kingen verondersteld wordt. De oorzaak is, dat de Hongaarsche openbare mee ning langen tijd versterkt is in de dwa ling, dat het Slowaaksche volk ieder oogenblik bereid is een politieken zelf moord te begaan. Het streven, dat onder den naam „St, Stefanskroon" etc. bekend is, beteekent oor Slowakije slechts een inhoudlooze historische herinnering. Verder zijn de betrekkingen tusschen Slowakije en Hongarije door de behandeling der Slo waaksche minderheid, die 600.000 zielen omvat, bepaald. Havas meldt nog, dat de Minister zei- de: „De Slowaaksqhe Republiek be schouwt zich als een staat, behoorende tot de invlocdzone van de spil. Ik heb geen volle vrijheid tot' defihieering van de Slowaaksche buitenlandsche. politiek, maar die beperking komt niet voort uit een druk op ons, maar. uit onzen traditio- neelen strijd tegen de Hongaren cn de Tsjechen. Het Slowaaksch-Duitsche ver drag heeft Slowakije politiek ingelijfd in het systeem van de spil. want Slo wakije staat niet alleen onder bescher ming van Duitschland, maar ook van de spil RomeBerlijn." Rcsumeerend constateerde de minis ter, dat Slowakije de aanvankelijke moeilijkheden met succes te boven is ge komen. WARSCHAU, 16 Juni (Havas). De Czas, het conservatieve orgaan, meldt, dat 17 arrestaties zouden zijn verricht in Danzig op verzoek van de Gestapo. De arrestanten zouden zijn overgebracht naar Koningsbergen. Voorts meldt het blad, dat verscheidene arrestaties in Oostpruisen zijn verricht. De „Kurjer Polski" meldt uit Danzig, dat de autoriteiten der Vrije Stad een begin hebben gemaakt met de restaura tie van oude versterkingen in Danzig, waar wapenen en munitie zouden wor den opgeslagen, clandestien in het ge bied van Danzig binnengebracht, en bestemd voor de S.A.-eenheden, die zich in de Vrije Stad bevinden. De Poolsche autoriteiten bebben Donderdag het Evangelische Vereeni- gingshuis te Posen, alsmede het Chris telijke Hospitium gesloten. De Poolsche pers bericht verder, dat de Poolsche autoriteiten de Duitsche grootgrondbezitters von Rodenacker te Zelban en von Grass te Klenin levens lang het. verblijf in het grensgebied heeft verboden. WEENEN, 16 Juni (Havas) Met in gang van heden moeten alle Joden zich melden bij de politie om aanwijzingen in ontvangst te nemen omtrent de Jood sche voornamen, die zij moeten dragen in plaats van Duitsche. Zij moeten er zich verder rekenschap van geven, dat zij aan hun naam hebben toe te voegen den voornaam Israel of Sara. onmiddelijk ondergeschikt aan den Führer BERLIJN, 10 Juni (D. N. B.) De Führer heeft de „Wet op de Duitsche Rijksbank" onderteekend, welke van daag met het publiceeren in de staats courant in werking treedt. In een persconferentie heeft de mi nister van Economische Zaken en presi dent van de Rijksbank Fünk, een uit eenzetting van de nieuwe wet gegeven. Bij deze wet wordt de Rijksbank on middellijk ondergeschikt gemaakt aan den Führer en wordt het onbeperkt ge zag van den staat over de circulatie bank hersteld. Dit brengt mede, dat al leen de führer beslissingen kan nemen over bijv. de hoogte van het, bedrijfs- crediet van de bank, het bedrag van de schatkistwissels e. d. Voor het onderhouden van de betrek kingen tusschen de leidende persoonlijk heden van het Duitsche economische léven en de bank zal een „Beirat der Dcutschen Reichsbank" worden opge richt. De kapitaal-basis van de bank blijft als tot-nu loc. Slechts Duitsche onder danen kunnen aandeelhouder zijn. De goudvoorraad en de deviezenvoorraad van de bank zullen op een dusdanige hoogte worden gehouden als noodig is voor de regeling van het betalingsver keer met het buitenland en tot. het hand haven van den koers van de Rijksmark. De aandcelen van de Rijksbank wor den, onttrokken aan de speculatie door de bepaling, dat zij niet meer dan vijf procent mogen opbrengen, de eventueele hoogere-winst komt het Riik ten goede. Het grondkapitaal bedraagt 150 mil lioen mark. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschonende num mers gratis. VV eerverwachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond 19 uur: Helder tot licht bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer in het Z.W., zwakke tot matige wind uit Z. richtingen. Buitenlandsch weeroverzicht De gisteren genoemde storingsfronten op de Britsche eilanden drongen maar weinig verder door, en oefenen nog geen invloed uit op het weer in ons land. Wel veroorzaken zij in Engeland en Bretagne somber weer met regen. In het afgeloopen etmaal vielen daar groote hoeveelheden. Te Brest viel 12 mm, te Plymouth 21 mm. De hoofddepressie ligt tusschen IJs land en Schotland, deze is wat minder diep geworden en veranderde weinig van plaats. In Frankrijk begon de luchtdruk gisteren regelmatig te dalen, deze daling is hedenmorgen echter tot staan gekomen. Over het Oostzeegebied is de hooge drukking in beteekenis toegenomen. Het weer is hier rustig met winden uit uit- eenloopende richtingen. In vrijwel geheel West-Europa is de temperatuur vergeleken bij gistermor gen aanzienlijk gestegen. In -ons land is zij drie tot vier graden boven nor maal. Alleen op IJsland en Ierland werd het wat kouder. „Groot deel der aarde, waar geen oorlog tusschen buren mogelijk is" Een rede tot de bevolking HALIFAX, 15 Juni. (Reuter). Het Britsche Koningspaar is hier aangekomen en heeft definitief den trein verlaten, welke hen achtdui zend mijl door Canada en de Ver eenigde Staten heeft gebracht. In zijn antwoord op het adres van welkom zeide de' Koning, dat het een schitterende overwinning was van de beginselen van democratie en verdraag zaamheid, dat het volk van een ander ras op Nieuw Schotland zich heeft ge voegd hij zijn broeders elders, om te zamen het Canadeesche burgerschap te vormen. Alvorens zich in te schepen aan boord van de Empress of Britain, heeft de Koning zich in een afscheidsrede tot het Canadeesche volk gericht- Na woorden van erkentelijk heid, zeide de Koning, troost en inspiratie te putten uit gedachte, dat zich van den Atlantischen tot tot den Stillen Oceaan en van de tropen tot het Poolgebied een groot deel van de aarde uitstrekt waar zich niet de mogelijkheid voordoet van een oorlog tusschen buren, welks volken zich geheel wijden aan het streven naar vrede en allen menschen tot voorbeeld strekken voor de wijze, hoe be schaafde naties tezamen moeten leven. Het is goed te wetendat er zulke streken zijn. Want wat de mensch eens kan doen, kan hij met God's hulp nogmaals doen. Wellicht zult gij het voorbeeld geven, dat de geheele wereld zal volgen. De Koningin richtte haar afscheids woord in het bijzonder tót de vrouwen en kinderen van Canada. Deze wonder- schoone reis, zoo zeide zij, heeft mij herinneringen geschonken, die de tijd nooit zal doen vervagen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1