WAAROM Mr. J. A. DE WILDE Vijftien en tien jaar gevangenisstraf ALS MINISTER AFTRAD voor de daders Slechts meeningsverschil over de begrooting van 1940 in het kabinet Colijn antwoordt Wijnkoop AUTO IN KANAAL GEREDEN Britsch Koningspaar reist naar Engeland terug V akver eenigingsleider doodgeschoten Vijftig jaar musicus Het drie-windoe feest van den Mangkoenegoro Officier van Justitie had twintig en twaalf jaar geeischt De heler krijgt acht maanden B1 Tennistournooi te Hilversum Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 JUNI 1939 Ossche zaak speelde geen rol IN de heden gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de heer Wijnkoop gelegen heid gehad zijn lang verbeide in terpellatie te houden over het af treden van den minister van Finan ciën mr. J. A. de Wilde. De vragen van den heer Wijnkoop luidden als volgt: 1. Wat zijn de uitgaven, nieuwe en oude, waartegen van de zijde van den ex-minister van financiën De Wilde bij de samenstelling van de ontwerp-be- grooting voor 1940 bezwaren zijn gere zen en die tot zijn aftreden op 19 Mei j.l. aanleiding gaven? 2. Worden de nieuwe en andere uit gaven, waartegen de afgetreden minis ter bezwaar had, nu toch door het mi nisterie aanvaard? 3. Wat zijn de verdere verschillen in den boezem der regeering op grond waarvan het blijkbaar noodig werd dat de minister van financiën ingevolge het financieel verschil thans aftrad? en was er ten dezen eenig verschil van opvat ting tusschen den minister-president en den afgetreden minister? en zoo ja, welk? 4. Heeft de behandeling van de zoo genaamde quaestie-Oss ook een rol ge speeld bij de meeningsverschillen in den boezem der regeering, die op 19 Mei j.l. tot het aftreden van minister De Wilde hebben geleid? Zoo ja. in hoe verre? 5. Welke bezuinigingen heeft de mi nister-president, minister van algemeene zaken, minister van Financiën a.i. op het oog om voor 1940 een zoogenaamd budgetair evenwicht te erlangen? En in hoeverre wijken deze maatregelen even tueel af van die welke de afgetreden minister noodig oordeelde? 6. Wil de minister-president voorts mededeelcn de groote lijnen van zijn thans te volgen financïeele politiek, vooral met betrekking tot sociale en economische zaken, onderwijs en defen sie? En in hoeverre is daarbij afwijking dan wel overeenstemming met het financieel beleid dat de afgetreden minister voorstond? 7. Is thans no? de homogeniteit in het kahinet aanwezig, noodig voor de mogelijkheid van verder regeeren op de zoogenaamde smalle basis? Of moet thans een zoodanige verandering in het kabinet worden aangebracht dat bet, in overeenstemming is met de democrati sche volksuitspraak van 1937? 8. Waarom heeft de regeering niet uit zich zelf de mogelijkheid gedocht om de Kamer zoo snel mogelijk te infor- meèren omtrent de motieven van het aftreden van den minister van Finan ciën en is de regeering bereid, ingeval een dergelijke situatie zich weer mocht voordoen, harerzijds datgene te doen wat tot snelle opheldering van zaken in de volksvertegenwoordiging kan leiden? Antwoord van dr. Colijn HIEROP heeft de minister van Algemeene Zaken dr. H. Colijn het volgende geantwoord. 1. Gelijk uit de gedane inleiden de mededeelingen blijkt, golden de bezwaren van minister De Wilde minder het doen van bepaalde uit gaven dan het ontbreken van de noodige bezuinigingen, die het tegen wicht hadden behooren te vormen van nieuwe voor het eerst opge brachte of uit het normaal accres voortvloeiende uitgaven. Zulke uit gaven kwamen bii meer dan een departement voor. het meest intus- schen bii Defensie en Sociale Zaken. 2. Deze vraag is niet voor beant woording vatbaar, omdat de afgetreden minister van financiën, zooals zoojuist ffozegd is. niet zoozeer bezwaar had te- Kpn bepaalde uitgaven als tegen de ver storing van het hudgetair evenwicht in het algemeen. Het onderzoek naar de mogelijkheden van herstel van dat even wicht is nog gaande en het is. daarge laten of zulks zou moeten geschieden bii gelegenheid van een interpellatie, niet mogelijk te zeggen welke uitgavpn ge hapdhaafd kunnen bliiven en welke ge schrapt dienen te. worden. 3. Andere verschillen dan dat over den budgetairen toestand zijn er in den boezem van het kahinet niet geweest. Dat er ten aanzien van den budgetairen toestand in het algemeen ook geen verschil van op vatting bestond tusschen mr. de Wilde en den minister-president, blijkt met genoegzame duidelijk heid uit het den 20sfen Mei gepubli ceerde bericht van den regeerings- persdionst. Dit bericht luidde als volgt: De minister van algemeene zaken, dr. H. Colijn. die ad interim is belast met het beheer van het departement van financiën, heeft op zich genomen door bezuinigingen de taak, die óók mr. de Wilde zich voor oogen had ge steld, nl. on") voor 1940 hudgetair even wicht te liereiken, tot een goed einde te brengen. Hieruit blijkt zonneklaar, dat het streven van mr. de Wilde om voor 1940 budgetair evenwicht te bereiken, de volle instemming van d'en minister-pre sident had, anders zou deze niet zelf gelijk doel nastreven. 4. Deze vraag moet met stellig heid ontkennend worden beant woord. De Ossche zaak is tijdens het financieele meeningsverschil zelfs met geen woord ter sprake gekomen. Geen bepaalde bezuinigingen geëischt De afgetreden minister van financiën heeft geen bepaalde bezuinigingen ge- eischt. Dat doet ook de waarnemende minister van financiën niet. Het budge tair evenwicht moet worden verkregen door de gezamenlijke inspanning van alle ministers, die ieder voor hun eigen departement de verantwoordelijkheid voor de te nemen maatregelen hebben te dragen. Zoolang het onderling overleg niet tot definitieve resultaten heeft geleid, kun nen, gelijk reeds in het antwoord op vraag 2 werd opgemerkt, over de aan te brengen bezuinigingen geen mede- deeling werden gedaan. Geen luchthartige politiek 6. De minister-president is niet be reid mededeelingen te doen over de groote lijnen van de te volgen finan cieele politiek, vooral met betrekking tot sociale en economische zaken, onder wijs en defensie, al ware het alleen maar omdat de regeering geen opening van zaken kan doen over voornemens, die nog geen vasten vorm hebben aan genomen. De minister-president wil echter wel zeggen, dat hij niet bereid is eene lucht hartige financieele politiek, een politiek van voortdurend regeeren met tekorten op den gewonen dienst, zooals die in onze dagen nog al een aanbevolen wordt met zijne verantwoordelijkheid te dek ken of zich daarbij neer te leggen. 7. Op deze vraag kan geen antwoord worden gegeven. Eerst als het overleg over den budgetairen toestand be ëindigd is, zal kunnen blijken, of het kabinet voldoende homogeen is om ver der het bewind te kunnen blijven voeren. Uit de antwoorden op de vorige zeven vragen gegeven blijkt afdoende, dat "de beteekenis van de mededeelin gen, die de regeering in staat is te doen, niet zoo groot is, dat er voor haar aan leiding bestond zich eigener beweging tot de Staten-Generaal te richten en dit te eer, waar zulks bij het heengaan van een minister, althans in de latere jaren, nimmer geschied is. Nadere toelichting De minister-president, minister van Algemeene Zaken en minister van Fi nanciën a.i., de heer Colijn, is van oordeel, dat uit de agenda niet blijkt, dat hier gelegenheid is voor een groot politiek debat of een financieel-econo- misch debat. Daaraan dient een behoor lijke schriftelijke voorbereiding vooraf te gaan. Reeds in Augustus van het vorige jaar had mr. de Wilde ernstige bezwa ren tegen de begrooling. Toen had de minister reeds het voornemen ontslag te vragen. Hij heeft er echter vanaf ge zien, daar men stond vlak voor het nieuwe zittingjaar van de volksverte genwoordiging. Hij stelde echter als voorwaarde, dat het eindcijfer van den gewonen dienst niet zou uitgaan boven dat van het voorafgaande jaar. Tegen over alle verhoogingen door werkloos heidsbestrijding moesten dus besparin gen elders staan. De opbrengst van de nieuwe belasting voorstellen moest tot. dekking van de meerdere uitgaven dienen. Daarom heeft spr. bepaald, dat de voorloopige begrootingen eind April moesten worden ingediend om aftreden vlak voor de opening van de Staten- Generaal te voorkomen. Er bleek toen echter bij verre na niet te zijn voldaan aan de voor waarden van mr. de Wilde. Het eindcijfer wees een tekort aan van enkele tientallen millioenen, voor opgesteld, dat de nieuwe belasting voorstellen de verwachte 55 millioen zouden opbrengen. Daarom is mr. de Wilde afgetreden. Naar zijn oordeel, moesten ten behoeve van de mili taire uitgaven andere uitgaven van den staatsdienst worden beperkt. In verband met dit aftreden rezen ook andere vragen. Welke gevolgén moeten hieraan verbonden worden? Naar spr.'s oordeel moest eerst beproefd worden het door mr. de Wilde gestelde en door spr. beaamde einddoel te bereiken. Daarom nam spr. de portefeuille van financiën erbij. De bezuinigingen moeten door de betrokken ministers worden voorgedra gen, daar zij er de verantwoordelijkheid voor dragen. Het overleg over de voorloopige hegrootingen is nog niet ten einde. Een beslissing zal niet lang kunnen uitblijven. Zij kan voor het einde van deze maand worden tegemoet- gezien. Inzittenden komen er met lichte verwondingen af APPINGEDAM, 16 Juni. In den afgeloopen nacht om één uur is een personenauto uit Appingedam met bestemming Groningen bij Appinge dam na het passeeren van een D.A.M.-bus in botsing gekomen met een truck met trailer. De personenwagen, waarin zich een dame en twee heeren uit Groningen be vonden, die in Appingedam op visite weest waren, kwam in het Damsterdiep terecht. De drie inzittenden riepen luid keels om hulp. Den chauffeur van de truck en den chauffeur van de D.A.M.- bus mocht het gelukken na veel moeite de drie inzittenden door het achter portier uit de geheel onder water lig gende auto te halen. Zij hadden lichte verwondingen opgeloopen. Nadat dokter Siemelink uit Appingedam ben had ver bonden, zijn zij met een anderen wagen naar Groningen vervoerd. De auto, die totaal vernield is, is door een kraanwagen uit Groningen gelicht. BUITENLAND POLITIEKE MOORD IN HAVANNA HAVANNA, 16 Juni. (Havas). Kapitein Miguel Rodriguez, agent van den geheimen dienst van oud-president Machado. js in het centrum van Ha vanna door een onbekende met een mes steek om het leven gebracht. Omstreeks middernacht ver liet het schip de Cana- deesche wateren HALIFAX, 16 Juni (Reuter). De Koning en de Koningin zijn gisteravond naar New Foundland vertrokken met de Empress of Britain, die door de Brit- sche kruisers Glasgow en Southampton begeleid wordt. Een groote menigte had zich verzameld om het vorstelijk paar goede reis te wenschen. De Empress of Britain, aan boord waarvan het Engelsche Koningspaar zich bevindt, is om 22 uur green wi oh tijd uitgevaren. De „Empress of Britain", aan boord waarvan de Koning en de Koningin naar Engeland terugkeeren, heeft tien minuten na middernacht green wi ebtijd de Canadeesche wateren verlaten. De volgende kogel voor den praeses van den Z.A- Bond van mijn werkers JOHANNESBURG, 16 Juni. (Reuter). Charles, de secretaris-generaal van den Zuid-Afrikaanschen Mijnwerkers- bond een een der meest vooraanstaan de leiders van de vakbeweging in Zuid- Afrika is hier voor zijn kantoor dood geschoten. Hij heeft herhaaldelijk deel genomen aan de vergaderingen van het internationaal arbeidsbureau te Genève. Eenige oogenblikken na den moord op den vakvereenigingsleider Harris is een man gearresteerd, die verklaarde mijnwerker te zijn. Mevrouw van den Bergh, de vrouw van den voorzitter van den Zuid-Afri kaanschen Bond van Mijnwerkers heeft de telefonische boodschap gekre gen, dat haar man den volgenden ko gel zou krijgen. In den bond hebben zich den laatsten tijd strubbelingen voorgedaan. MIDDEN-N EDERI. AND De heer Kok te Doorn gehuldigd Koninklijke onderscheiding en gelukwenschen van het ex-Keizerlijke echtpaar DOORN. 16 Juni. Dezer dagen gaf de Harmonie haar eerste zo- merconcert in het IJskelderbosch. Hoewel het weer niet erg aanlokke lijk was, waren toch zeer velen geko men, omdat dezen avond de dirigent, de heer Kok, gehuldigd zou worden, zoo wel in verband met zijn 50-jarig jubi leum als musicus, waarvoor hem een Koninklijke onderscheiding is ten deel gevallen als met zijn -40-jarige werk zaamheid als dirigent van de Doorn- sche Harmonie. In de pauze besteeg allereerst de burgemeester, de heer J. H. E. ba ron van Nagell, de muziektent en sprak den heer Kok toe namens het gemeentebestuur van Doorn. De heer van den Klashorst sprak als voorzitter van de Harmonie en wet houder de Haan namens de V.V.V. Schriftelijke felicitaties werden over handigd namens het ex-keizerlijk echt paar en namens de Chr, Oranjevereenv Ring. Vele gelukwenschen werden verge zeld van geschenken, terwijl het Man nenkoor den heer Kok een tweetal lie deren toezong onder leiding van zijn dirigent Keereweer. Grootsche festiviteiten- Vele geschenken overhandigd SOLO, 16 Juni (Aneta-A.N.P.). Het drie-windoe-jubileum van den Mangkoenegara is gisteren aange vangen met een bidstonde in de missigits. Te middernacht werd een stille rondgang gemaakt door den Mangkoenegara en zijn gevolg, om de astana (het complex paleisge bouwen). Hierbij liepen 10.000 man mede. Hedenmorgen is het feest aangevan gen. Hierbij waren, behalve de Mang koenegara en zijn gemalin, aanwezig de stedehouder van Karang Asem, het hoofd van het Pakoe Alamsche huis, de gouverneur van Soerakarta, en ver schillende hooge Europeesche en in- heemsche ambtenaren. Tevens waren er verschillende hoofdofficieren uit Mage- lang. De groote voorgalerij van het pa leis was geheel versierd. In totaal waren 600 Europeesche en inheemsche gasten tegenwoordig. De gouverneur van Soerakarta, de regent- Patih en de superintendent van de Mangkoenegarasche ondernemingen hielden toespraken, waarop de jubilaris antwoordde. De gouverneur wees in zijn rede op het vele dat onder het beheer van den Mangkoenegara tot stand is ge komen. De rcgent-Patih sprak namens alle ambtenaren en bood een boekwerk aan, waarvan de inhoud herinnert aan de afgeloopen regeeringspcriode. Dit boek bevat verschillende bijdragen, o.a. ook van den minister van koloniën en van den Soesoehoenan. Ir. Steuerwald, de superintendant van de Mangkoene- gara-fondsen, bood, namens de com missie van beheer, de portretten aan van den jubilaris en zijn gemalin. Na de redevoeringen stelde de Mangkoene gara een heildronk in op H.M. de Ko ningin en den Gouverneur-Generaal. De moord aan de Lindengracht AMSTERDAM, 16 Juni. Vandaag heeft de rechtbank, gepresi deerd door mr. J. Boon, uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 19-jarigen Fr. E., en den 27-jarigen L. K., die terecht hebben gestaan wegens doodslag op en berooving van de hoogbejaarde grootmoeder van Fr. E., wonende op de Lindegracht en gepleegd in Januari van dit jaar. De rechtbank veroordeelde Fr. E., den kleinzoon tot vijftien jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en zijn vriend L. K. tot tien jaar gevangenisstraf, eveneens met aftrek der voorloopige hechtenis. De straf werd opgelegd wegens doorslag ge pleegd om een strafbaar feit, in dit geval de roof van het geld, te ver heimelijken. De officier van justitie mr. C. J. van Arkel, had tegen E. twintig jaar en tegen K. twaalf jaar gerequireerd. EIDE jongemannen hadden zich op een avond in Januari onder een voorwendsel toegang tot de woning verschaft. Zij overvielen de oude vrouw, honden haar, duwden haar een prop in den mond, waarover zij een handdoek honden en legden haar op het bed. Zij doorzochten de woning cn namen al het geld dat zij in de rokzak van de vrouw en in haar geldkistje vonden mee. In middels bemerkten zij dat de grootmoe der overleden was. Den volgenden dag werden zoowel de kleinzoon als zijn vriend gearresteerd. Enkele uren later legden zij een bekentenis af en zij ver klaarden, ruim vierhonderd gulden te hebben gestolen. Geruimen tijd vertoef den zij in het huis van hewaring, waar een onderzoek naar de geestvermogens werd ingesteld. De kleinzoon Frans was geheel toerekeningsvatbaar, zijn oudere vriend was aanmerkelijk verminderd toerpkeningsvathaar. Nadat de officier van justitie respectievelijk twintig en twaalf jaar had gerequireerd legde Frans den dag nadat hij deze zware straf tegen hem had hooren eischen, een nadere bekentenis af. Hij ver klaarde, dat zij niet vierhonderd, doch ruim vierentwintighonderd gulden hadden gestolen. In verband hiermede wees de recht bank een interlocutoir vonnis en werd het onderzoek ter terechtzitting hervat. Bij die gelegenheid stond ook een broer van Frans, S. E., terecht wegens heling van tien gulden. Hij had voornamelijk bij de verdeeling van de buit, die plaats gehad heeft in de woning van de twee de grootmoeder van Frans, tien gulden aangenomen. Deze S. E. werd vandaag veroor deeld uniform den eisch: acht maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. De preventieve hechtenis werd in mindering gebracht. Ten aanzien van de hoofddaders per sisteerde de officier bij zijn vordering. De jongens hoorden de uitspraak kalm aan. E. vroeg aan den president of hij nog iets mocht vragen, waarop de president antwoordde, dat dit schrifte lijk moest geschieden. K. zweeg, waar na zij door den veldwachter wegge voerd werden. BATALJONS WORDEN ANDERS INGEDEELD BATAVIA, 16 Juni (Aneta). Aneta verneemt, dat het legerbestuur 1 Juli a.s. vaststelde als datum waarop alle infanterie-bataljons zullen zijn voorzien van een eigen mitrailleurscompagnie. Dit beteekent voor de bataljons met vier compagniën, dat een daarvan wordt ver vangen door een mitrailleurcompagnie. Aan de bataljons, die thans slechts drie compagnieën bezitten, zal de mitrail leurcompagnie echter worden toege voegd, zoodat de formatie in feite met 1 compagnie wordt uitgebreid. De op te heffen compagnieën zullen over de andere compagnieën worden verdeeld. DE 100ste K.N.I.L.M.-VLUCHT NAAR AUSTRALIë BATAVIA, 16 Juni (Aneta). Met het vertrek van de PK-AFO van het vlieg veld Tjililitan naar Australië, is heden de 100ste K.N.I.L.M.-vlucht Batavia- Sydney v.v. aangevangen. Tot dusver heeft de regelmaat van den dienst 97 procent bedragen. SPORT EN SPEL Het weer verleende ook gisteren zijn volle medewerking aan het tournooi van het district Utrecht te Hilversum en onder de vlotte leiding van drs. Na gels kon een behoorlijk aantal partijen worden afgewerkt. Aan enkele verras singen heeft het daarbij niet ontbroken. De uitslagen zijn: A-tournooi. Heeren-enkelspel, 2e ronde: C. J. Boegheim sl. L. Strater 6—3, 60; S. Cochius sl. W. Knottenbelt 63, 75. 3e ronde: Dr. N. Schut sl. H. van Putten 63, 60; jhr. R. de Brauw sl. C. J. Boegheim 6—0, 62; P. de Ruwe sl. prof. mr. Chr. Zevenbergen 7—5, 1—6, 6—4; B. H. van Erk sl. jhr. P. J. van Swinderen 61, 6—3; H. C. A. Kop- pejan w.o.; A. C. van Putten sl. W. Bensdorp 75, 60: mr. G. W. van Sta- pële sl. mr. F. C. Vorstman 61, 61. 4e ronde: G. A. Hartwig sl. H. C. A. Koppejan 3—6, 6—3, 6—1; mr. G. W. van Stapele sl. K. Kaufels 61, 61. Dames-enkelspel, 2e ronde: mevr. K. Smith Homans w.o mej. M- Bensdorp sl. mevr. N. van Lith de Jeude 6—3. 9—7. Kwart-finale: mevr. K. Smith-Ho- mans sl. mej. N. Brouwer 7—5, 64; mej. R. Mechel sl. mej. A. Bensdorp 6-2, 6-2. Heeren-dubbelspel, 2e ronde: C. J. Boegheim en G. A. Hartwig sl. N. Kloots Jr. en H. van Ameyde 60, 62; H. C. A. Koppejan en „Tessina" sl. A. van Lierop en H. H. Berns 6—2, 6—2. Gemengd - dubbelspel, kwart - finale: mej. R. Mechel en I. Rinkel sl. mej. Hamilton en A. v. d. Vliet 6—0. 6—2. B-tournooi. Heeren-enkelspel. 2e ronde: M. R. Perrin sl. A. Vos 6—3. 6—2. 3e ronde: E. J. Lihourel sl. H. de Looper 5—7, 6-1. 6—2: H. H. Berns sl. jhr. P. J. van Swinderen 6—4. 7—5. 4e ronde: J. Moens sl. H. H. Berns 6—2, 6—1. Heeren-dubbelspel, 2e ronde: P. J. Versluis én J. Moons sl. D. Nieman en Weidema 6—0. 6—1: dr. M. Brouwer en N. Kloots Jr. sl. G. H. Smit en O. de Vries 86, 6—2; R. Mendes de I.eon en M. R. Perrin sl. J. P. Klautz en F. H. Ruinen (I—1. 64. Gemengd dubbelspel. 2e ronde: mevr. Vorstman en mr. F Vorstman sl. mevr. Dienerink en .1. Weidema 6—2. 6—0; mevr. N. Citroen en A. Citroen sl. mevr. Stutterheim en J. Plaisier 7—5, 6—2: mej. S. Ras en A. L. de Wolf w.o. mej. OOST-IN Dl WIELRENNEN WIELERWEDSTRIJDEN OF DE HILVERSUMSCHE BAAN De Gooische Wielerbaan heeft gis teravond, na ongeveer twee jaren op non-activiteit te hebben gestaan, haar poorten weer voor wielersportliefheb bend Gooi geopend. Slaats, Pellenaers en Jean Aerts, die waren gecontracteerd zoo men weet konden de wedstrijden Zondag j.l. in verband met de weersomstandigheden geen doorgang vinden moesten ver stek laten gaan. Voor hen waren ge charterd de Hollanders Van der Linden en Van der Voort en de Belg Naye. De uitslagen waren: Omnium landen-wedstrijd vopr profs, (over 3 ronden), te verrijden over 3 wed strijden met puntentelling. Ie rit: 1. Pijnenburg. 2. Nave. 2e rit: 1. Van de Vijver. 2. J. Ver- reyken. Nieuwelingenwedstrijd over 5 K.M. 1. C. van der Vaart; 2. C. de Vries; 3. H. Janson; 4. M. Byster; 5. H. Veer man. 2e rit: 1. J. tJltee, 2. A. Bernard, S. E. Egrif, 4. D. Puit, 5. G. van Berkel. Sprint der profs. 3e rit: 1. Pijnen-» burg, 2. Verreyken. 4e rit: 1. van den Vijver, 2. Naye. Eigen kracht wedstrijd voor profs over 10 K.M, 1. Boeyen, 8 pt. 2. Meerschaert, 4 pt. 3. Loncke 3 pt., 4. Daneels 2 pL Finale nieuwelingen: 1. Bijster, 2. van der Vaart, 3. Veerman, 4. Bernard, 5< UI tee. Koppelachtervolging HollandBelgiëJ Het Belgische koppel Nave-Verreyken wordt in de achtste ronde ingehaald in' den tijd van 2 min. 21 sec. Uitslag landenwedstriid: Holland 9 pL België 6 pt. Achtervolging over vijf kilometer tus schen Ben van der Voort tegen den Belg De Kuyscher. Met twintig meter wordt de Utrechtenaar geklopt. Tijd over 5 K.M. 6 min. 29 sec. Het hoofdnummer van dezen wieier- avond bestond uit een koppelwedstrijd over 50 K.M. Aan dezen wedstrijd name$ acht koppels deel. Het is een eentonige strijd geworden, waarbij de Belgen uit blonken. Uitslag: 1. DeneefNaye, 2. De- kuvscherDaneels, 3. BoeyenKre» mers. Op één ronde: 4. Van de Broek Van de Vijver; 5. MeerschaertVer reyken; 6. LonckeThyssen. VIERDAAGSCHE PER RIJWIEL AMSTERDAM, 16 Juni Van 30 Juli tot en met 2 Augustus wordt voor de derde maal de Vierdaagsche per rijwiel, georganiseerd door de A.S.C. Olympia te Amsterdam, verreden. Het parcours is voor 30 Juli: Amster dam, Nieuwersluis, Utrecht, .Vianen, Breda, Antwerpen. Voor 31 Juli: Antwerpen. Mechelen, Waterloo, Brussel, St. Nicolaas. Antwer pen. Op 1 Augustus: Antwerpen, Turnhout, Gheel, Lier, Antwerpen en op 2 Augus tus: Antwerpen, Breda, Utrqcht, Am sterdam. De totale afstand is 600 K.M. Op 10 September volgt tot sluiting van het tourismeseizoen een populaire Gooi- rit, afstand 110 K.M. INTERNATIONALE FRANSCHE KAMPIOENSCHAPPEN 12 SEPT. PARIJS, 16 Juni. De voornaamste' uitslagen van de wedstrijden, welke voor de internationale kampioenschappen van Frankrijk zijn gespeeld, luiden: Heeren enkelspel, halve eindstrijd: Riggs (V.S.) sl. Szigetti (Hongarije)] 6-3, 6-0, 6—4. Dames enkelspel: Mej. Jedzrejowska (Polen) sl. mevr, Lebailly (Frankrijk) 6—3, 2—6, 6—3. Halve eindstrijd: Mevr. Mathieu (Frankrijk) sl. mej, Pannetier (Frankrijk) 62, 6—2. Heeren dubbelspel: Baworowski en Tioczynski (Polen) sl, Puncec en Mi tic (Zuid-Slavië) 64, 46f 4—6, 7—5, 6—3. Borotra en Brugnon (Frankrijk) sL Riggs en Cooke (V.S.) 63, 62, 97. Feret (Frankrijk) en Gaborv (Honga rije) sl. Sanglier en Dessair (Frankrijk)] 6—3, 5—7, 6—3, 2—6, 6—4. Gemengd dubbelspel: Mevr. Fabyan en Cooke (V.S.) sl. mej. Goldschmidt (Frankrijk) cn Smith (En geland) 6—3, 6—2. Mej. Pannetier en Journu (Frankrijk)] sl. Somogyi en Szigetti (Hongarije) 6—4, 1-6, 6-3. ZWEMMEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE ZANDVOORT AMSTERDAM, 16 Juni. Naar wij vernemen zal, behalve de ploeg Deen- sche meisjes, ook de Engelsche zwem- sier Doris Storey deelnemen aan de in ternationale zwemwedstrijden, welke op 23 Juli in het Noorderbad te Zandvoort worden gehouden. Zij zal uitkomen op de 200 en 400 m schoolslag. Voorts zullen waarschijnlijk de Duit- sche schoolslagzwemstar Erika Pichai- da en Heina, de wereldrecordhouder op de 400 en 500 M. schoolslag aan den start te Zandvoort verschijnen. Dit is echter nog niet geheel zeker, daar op dienzelfden dag de ontmoeting Duitsch- 1 and—Zweden te Hannover wordt ge houden. VOETBAD DENEMARKEN—FINLAND KOPENHAGEN, 16 Juni. Gisteravond is de tweede wedstrijd van het interna tionaal juhileum-tournooi van den Deenschen voetbalbond gespeeld. In tegenwoordigheid van 25000 toeschou wers won Denemarken met 5—0 van' Finland, nadat de rust reeds met een 30 voorsprong was ingegaan. A.P.W.C.—AMERSF. BOYS Zondag zet A.P.W.C. haar nederlaag- wedstrijden voort. Als tegenstandster der paars-gelen treedt nu in het strijd perk Amersf. Boys. Znoals men weet eindigde de wedstrijd teeen Quick in een 3—3 gelijk spel, ter wijl .Sopla geklopt werd met 5—0. B. Thonus en D. Nieman sl. mevr. Rid der en J. Nikkessen 62. 6—1. 3e ronde: mej. S. Ras en A. L. de Wolf sl. mevr. de Jong en H. H. Berns 2—6, 6—4, 6—4; mrs. Perrin en M. R, Perrin sl. mej. B. Thonus en D. Nieman 6—3, 9—7.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3