Reclame verkoop ZOMERSCHOENTJES Önêepehkte keuke f IN FLEURIGERE KPECHT JEUGDIGE EN TOCH VAN HAREN'S ONGELOOFELIJK LAGE PRIJZEN Deen trachtte juweelen aan den man te brengen Vele personen van heling verdacht A. v. d. WEG PARTIJ NIEUWE KARPETTEN Gebouw Eben Haëzer Grafwerk 59 89 35 Instituut voor Physische Therapie Langestraat 16 - Amersfoort Maar in Rotterdam liep hij tegen de lamp Hooibroei, en wat men er tegen kan doen Kantoorbediende tot zes maanden veroordeeld Staande magistratuur blijft tot 65e jaar Aantal ingeschreven studenten liep achteruit ADVERTENTI EN I Eenlge en algemeene kennisgeving. Heden overleed, plot seling, tot onze diepe droefheid, onze lieve Man en Vader HENDRICUS ADRIANUS ANTON SITSEN, Kapitein 5e Regiment Infanterie, in den ouderdom van 57 jaar. D. SITSEN- VAN DER POLL. TON en verloofde. Amersfoort. 15 Juni 1939 Stephensonstraat 77. De teraardebestelling zal plaats hebben Maan dag, 19 Juni a.s.. te 2.30 uur. op de begraafplaats „Rusthof" te Amersfoort. Commandant en Of ficieren van het 5e Re giment Infanterie geven met leedwezen kennis, dat hun kameraad H. A. A. SITSEN, kapitein der Infanterie, Officier-Commissaris 4e Militaire Afdeeling, is overleden in den ouderdom van 57 jaren. Amersfoort, 15 Juni 1939 Echt Victoriawater, Spuitwater, Minerale wateren. Lnngestraat 23. Tel. 217 Een ongeregelde fabrieks- partij met kleine dessinfou- ten. Zeer rware velours, mo quette e. a. karpetten van prima kwaliteit: 2*31 5 f 8; 3 i t 10—I 13; ook 16 els. Eenige salontapijten Afghan en Chiraz dess. voor spotprijs. Alléén heden en Zater dag van 10—12 en 2—8 uur. Muurhuizen 139B Amersfoort GLASPLATEN voor Salon- en Theetafels HET VERFHUIS JO WOERDMAN Tel. 146 Naast Heck's Lunchroom Steenhouwerij R. VAN DIJK Arnhemscheweg 6 Tel. 405 BON 1 Tegen afgifte dezer bon 1 geplatteerde zijden dames onderjurk in diverse kleuren BON 2 Tegen afgifte dezer bon zware charmeuse zijden dames onder- jurk met mooie zij den pas BON 3 Tegen afgifte dezer bon 1 geplatteerde zijden dames directoir in roze, zalm of bleu BON 4 Tegen afgifte dezer bon 1 dames camisole in t Q mooie fantasie lL() weefsels IM BON 5 Tegen afgifte dezer bon l.ii l charmeuse zijden heeren overhemd in moderne tinten Langestr. 30 Amersfoort Courantenreclame is niet te vervangen UTRECHT TEL. 11115 WESTERSTRAAT 4 SPECIAAL VOOR RHEUMATIEK-BEHANDELING Dr. i. JONGBLOED PRAKTIJK HERVAT. Spreekuur Ma.- Do.- Za. 1 uur en volgens afspraak. Schitterend gesloagdë^mólière met prachtige en luchtige perforatie. In zeer fijne combinatie London Tan en mooi bruin Buitengewoon «mooie collectie in Heerenschoenen. Zeer fijne uitvoeringen in zwart, oxblood en London Tan. Het schit terende handwerksy- steem4.90 ROTTERDAM. 16 Juni IN den nacht van 19 op 20 Decem ber is in den goudsmidswinkel van de firma I. Holm in de Deensche hoofdstad een inbraak gepleegd, waarhij een zeer groot aantal gouden voorwerpen den inbrekers in handen is gevallen. Zij hadden zich tot den winkel toegang verschaft door het uitzagen van een deurpaneel. Toen de eigenaar van de zaak. de heer K. Jacobson. den volgenden morgen in den winkel kwam. ontdekte hij tot zijn grooten schrik, dat een belang rijk aantal gouden armbanden, hals snoeren, diamanten en brillanten en andere kostbare sieraden waren ver dwenen. De waarde van de gestolen juweelen bedroeg in totaal 6S.000 Kronen. Direct werd de politie in de zaak gemengd, aanvankelijk echter zonder succes; eenige maanden later echter slaagde de Rotterdamsche politie erin een partij waardevolle juweelen in beslag te ne men en een ntan van Deensche nationa liteit. die deze voorwerpen in Rotterdam aan den man trachtte te brengen, aan te houden pii in bewaring te stellen. De man poogde in verschillende kleine hars en gelegenheden aan den Stationsweg en Diergaardelaan zijn sieraden kwijt te ra ken. Daarbij is hij in aanraking gekomen met een Shipshandler. die hem evenwel later niet vertrouwdp en door diens toe doen werd de Deen daaron gearresteerd. Voor de personen, die een of meer juwee len van den man hadden gekocht, was deze. arrestatie niet prettig, want zij wer den allen, als verdacht van heling, voor de Rotterdamsche rechtbank gedaagd. Deze heeft zich gisteren tien geheelen dag met hen bezig gehouden, niet min der dan zestien personen waren gedag vaard. De groote groene tafel in de rechtszaal was met een groot aantal aardevolle voorwerpen bedekt. De eerste van heling verdachte per soon. die terecht stond, was de 32-jarige juwelier M. R. uit Rotterdam, de man. die de juweelen in Rotterdam aan den man had gebracht; de 30 jarige tandtcch- nikcr Axel O. H. Petersen uit Kopenha gen en de eigenaar van de gestolen voor werpen de heer K. Jacobson, eveneens uit Denemarken, werden als getuigen ge hoord waartoe de rechtbank de hulp van tolken had ingeroepen. De heer Jacobson deelde mede, dat niet minder dan 241 voorwerpen wa ren ontvreemd. Daarna vertelde verd. M. B. dat Petersen in zijn zaak was gekomen en geïnformeerd had naar een ring van f 1375.— die hij wilde koopen. Later bood hij echter een aantal gouden voorwer pen als ruilmiddel aan. De heer M. B. heeft deze ruil aan vaard, echter ontving Petersen twee ringen met briljanten, elk ter waarde van 630.—. Toen de winkelier hem ver zocht zijn pas te toonen om zich te legi- timeeren zeide de Deen deze niet bij zich te hebben, doch hem den volgenden dag te zullen laten zien. Echter is hij niet meer terug geweest. Requisitoir In zijn requisitoir gaf de officier een volledig relaas van de geschiedenis der juweelen. Op 7 Februari van dit jaar verscheen Petersen met 27 Amerikaan- sche dollars ann de grens te Oidonzaal. Daar hij evenwel voor zijn verblijf in Nederland geen gegronde redenen kon aanvoeren, liet deze doorlaatpost hein weer naar Bentheirn terugleiden. Van daaruit is de man naar Kopenhagen vertrokken. Later-evenwel is hij per boot te Amsterdam aangekomen daar bleek de contróle veel soepeler te zijn. De bagage werd bijna niet gecon troleerd. Ook Petersen werd doorgela ten en hij vertrok direct, naar Rotter dam en heeft, daar een poos den „grand seigneur" gespeeld met bovenvermelde gevolgen. Verd. B. M. is een van zijn slacht offers geweest, want anders had hij kunnen merken, dat het gestolen goed was. De officier achtte schuldheling aanwezig cn eischte een gevangenis straf van drie maanden. Ook in de na volgende zaken achtte de officier de schuldheling steeds bewezen. Tegen den 34 jarigen W. W. uit Schiebroek, die in een café eenige sieraden had ge kocht, eischte hij een maand gevange nisstraf, ook tegen dc 51-jarige coupeuse E. B. en de 26-jarige verkoopster E. R., beiden uit Rotterdam, bij wie Peter sen eenige. dagen en nachten had ver toefd en wier diensten met gouden arm banden beloond waren, eischte hij een maand gevangenisstraf. De 42-jarige caféhouder M. A. V. R. uit Rotterdam, bij wien Petersen groote verteringen had gemaakt die, zooals later bleek, niet betaald konden worden en waarvoor hij drie ringen ter waarde van f 200 in onderpand had gegeven, hoorde eveneens een maand gevangenis straf tegen zich eischen. Togen de 27-jarige buffetjuffrouw N. H. uit Rotterdam, werd vrijspraak ge vraagd, daar de door haar gekochte ring niet meer aanwezig was. De offi cier eischte twee maanden tegen dpn caféhouder J. C. S. tut Rotterdam, die ook eenige sieraden gekocht had. Tegen de 29-jarige J. K. eischte hij om dezelf de reden een maand gevangenisstraf. Eenzelfde straf eischte mr. Wilbren- ninck tegen de 25-jarige huishoudster P. W. v. d. D. en haar zuster C. H. v. d. D. De 45-jarige G. M. uit Rotterdam, die gouden ringen in onderpand voor niet betaalde vertering had genomen hoorde drie maanden tegen zich eischen. De zaak logen den 35-jarigen fabrikant H. G. uit Overschie. werd bij afwezig heid van den verdachte uitgesteld. Tegen den 36-jarigen fabrikant R. G S. uit Rotterdam vroeg de officier even eens een maand. Togen de 39-jarige caféhoudster J. S. uit Rotterdam werd een geldboete van f 23 subs, tien dagen gevorderd. De muzikante P. K.. ook Rotterdamsche, bad op verzoek van Petersen in een café een liedje gespeeld Hij was daarvoor zoo dankbaar dat hij baar een armband in de hand drukte. De officier vroeg voor baar vrijspraak Tenslotte heeft lereebt gestaan de 40 jarige shipshandler A. M.. die eerst met Petersen bevriend was geraakt en toen eenige sieraden voor hem verkocht heeft. Later kreeg hij argwaan en toen heeft hij de Deensche politie om in lichtingen over Petersen verzocht. Even wel eischte de officier ook tegen hem een gevangenisstraf van drie maanden. In 'al deze zaken zal de rechtbank op 27 Juni uitspraak doen. Het is een niet te miskennen feit, dat ieder jaar opnieuw tengevolge van brand door hooibroei aanzienlijke ka pitalen voor de gemeenschap verloren gaan. Deze schade komt grootendeelg ten laste van de verzekeringmaatschappijen en dus indirect ten laste van de land bouwers, omdat de premies voor de brandverzekering voldoende moeten zijn om deze schade te dekken. Ook de gemeente-kassen lijden er schade door, omdat aan blusschingskos- ten dikwijls belangrijke sommen moe ten worden betaald en het behoeft geen betoog, dat een nadeel voor de gemeente ook een nadeel voor de ingezetenen be- teekent. Daarom is het behalve plicht ook ieders belang alles in het werk te stel len om brand door hooibroei te voorko men. leder weet, dat hooi broeit en dat lich te broei noodzakelijk is voor een goede kwaliteit, maar zware broei, waardoor brandgevaar ontstaat, behoeft bü een kundig en voorzichtig landbouwer niet voor te komen, een hooge uitzondering iaargplaten. Enkele practische wenken om zooveel mogelijk brand door hooibroei te voor komen, mogen hier volgen. Landbouwers zorgt er voor, dat uw hooi vooral goed droog in den bqrg komt; zet, indien eenigszins mogelijk, het eerste hooi aan een klamp en tast liet hooi geleidelijk op. Stelt u minstens éénmaal per dag op de hoogte van den toestand van uw hooi. Komt de geur of kleur u verdacht voor. of wordt het hooi-ijzer in het hooi naar uw meening te warm, waarschuwt dan onmiddellijk de verzekering-maat schappij, hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van den agent, telegrafisch of telefonisch. Zii zal u dan ongetwijfeld, met. het oog op de te nemen maatregelen, ten ■spoedigs!p raad geven. Is er direct brandgevaar, dan ver dient nok het waarschuwen van de plaatselijke brandweer dringend aanbe veling. AMSTERDAM, 16 Juni. De rechtbank veroordeelde een 20-jari- gen kantoorbediende, die had inge broken en gestolen bij de firma waar hij in dienst was, tot zes maan den gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Op Zaterdag 22 April had hij zich in het kantoorgebouw aan de Keizers gracht laten insluiten en toen het ge- heele personeel naar huis was, trok hij op roof uit. Hij forceerde een ruit in een deur, wist in het privé-kantoor van de directie te dringen en vandaar in het kantoor van den procuratiehouder. Hier forceerde hij een schrijfbureau, waarin zich de .sleutels van de brand kast bevonden. Uit de brandkast eigen de hij zich negenhonderd gulden aan Nederlandsch én buitenlandsch geld toe evenals een groot aantal plak- en post zegels. Hij kon echter het kantoor niet verlaten, omdat, de deuren gesloten wa ren. Eenige uren later kwam de con cierge terug en de jongen, die kalm naar buiten wandelde, vertelde dat hij bij ongeluk was ingesloten. De Maandag d.a.v. kwam hij niet on kantoor, doch stuurde een brief, waarin hij mededeel de dat hij ziek was. Tevens stond in dat epistel dat men niet moest denken dat hij ingebroken had. Den volgenden dag werd hij gearresteerd. 's-GRAVENHACE. 16 Juni. Naar wij vernemen, is in een circu laire van den minister van Justi tie bevestigd, dat de leeftijdsgrens van 65 jaar, welke voor rijksamb tenaren geldt, van 1 Januari 1940 mede zal gelden voor de procu reurs-generaal en de advocaten-ge neraal bij de gerechtshoven en voor de leden van het Openhaar Minis terie hij dé rechtbanken en kan tongerechten. Ten gevolge van de nieuwe rege- geling tot betaling der college gelden aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam AMSTERDAM, 16 Juni In den aanvang van 1938 wendde de rector- magnificus van de universiteit van Amsterdam zich tot den directeur van het hoofdstedelijke bureau van statistiek, den heer R. Claes, met de vraag of het mogelijk was cijfers te verstrekken, waaruit kon worden afgeleid, welken invloed de met in gang van het academisch jaar 1933/'34 ingevoerde collegegeldrege ling heeft gehad ten aanzien van de inschrijvingen aan de universiteit en van de studieresultaten. In verband met deze vraag stelde het bureau een omvangrijk onderzoek in. De resultaten werden in nota's vastgesteld. Nu het vraagstuk van de wijziging der college-geldregcling steeds meer actueel is geworden, leek het den directeur van het bureau gewenscht om in ruimeren kring bekendheid te geven aan den in houd dezer nota's. Zij zijn afgedrukt in de statistische mededeclingen van het bureau no. 111. In de samenvatting van deze zeer uit voerige nota's wordt o.m. gezegd, dat sinds de invoering uer nieuwe college- eeldregeling in 1933/'34 het aantal stu denten, dat de studie door jaren van niet-inschrijving onderbreekt, belangrijk is toegenomen. Van dc in het acade misch jaar 1936/'37 ingeschrevenen had niet minder dan 18 procent zich voor dien één of meer jaren niet laten >n- schrijven. In 1932,'33 dus vóór de nieuwe regeling, was zulks slechts niet 6 pro cent der ingeschrevenen liet geval. Voor de 3de t.ni. 7de jaarsstüdenten bedroe- een deze percentages resp. 25 en 4 cn was het verschil dus nog belangrijk groot er. Deze onderbreking der studie heeft, tot een groote beperking van het totaal aan tal inschrijvingen geleid.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8