FILMS voor deze Week: fSTADS NIEUWS^ SS&S1 „HOE HET GROEIDE" EXAMENS S"*V,cuSrtdfroK JOH. BOTTINGA Paradetrommen voor 21e R.I. Sociale politiek bepleit C.H.U. vergaderde 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JUNI 1939 Noord-Holland boven het IJ, uit welke streek de meeste dienstplichtigen van het 21e R. I. afkomstig zijn luitenant- generaal b.d. adj. in B.D. van H. M. de Koningin, jhr. E. J. M. Wittert, voorzit ter van het genootschap voor militaire Traditie en Uniformkunde. Voorts eeni- ge dames. Na de inspectie trad res. kapitein W. Denker namens de commissie van res. officieren van het 21e R. I. de ove rige leden waren eveneens aanwezig, nl. de res. kapitein A. C. Naarstig en D. P. Hon ijk naar voren voor het houden van een breedvoerige toespraak. Spreker ging op dezen dag in ge dachten terug naar de kameraden, die 125 jaar geleden bij Waterloo zich roemrijk onderscheiden hebben bij de verdediging van de onafhankelijkheid van Nederland. Na zijn zienswijze over den politie- ken toestand uiteengezet te hebben en den nadruk gelegd te hebben op den wil van ons volk om neutraal te blij ven, wees spreker er op, dat een goed moreel de beste uitrusting in den strijd is, gelijk ook de brigadecomman dant kolonel A. de Vries immer placht te zeggen. Ons volk, aldus spreker, is nu op den goeden weg en leeft mede met het leger. Hierna bood hij de trommen aan, als symbool van eenheid en liefde van al len, die misschien eens geroepen zul len worden, het roemrijke vaandel van het 21e R. I. te volgen. Dank bracht hij daarbij aan jhr. van Kinschot voor diens medewerking. Overste J. de Vries heette vervol gens de dames, jhr. Wittert en burge meester jhr. van Kinschot, alsmede de deputatie van res. off. welkom. Hij dankte hartelijk voor deze fraaie geschenken, welk gebaar getuigt van liefde en genegenheid voor het 21e R. I. Hierna defileerde het geheele regi ment voor de aanwezigen en deden de mooie trommen zich triomfantelijk over het terrein en later in de stad hooren. Na afloop van de plechtigheid maakte het Regiment een marsch door de stad via Hoofdpoort, Leusderweg, Arnhem- scheweg, Varkensmarkt, Utrechtsche- straat, Ütrechtscheweg, Appelweg, Ach terpoort, Kazerne. Het Regiment, waarbij ingedeeld het Regimentsvaandel, onder commando van den majoor J. P, Briët, werd voor afgegaan door de tamboers en hoornbla zers onder den sergeant-tamboer Hoo- gendorp en het vrijwillig muziekkorps onder s.m.i. de Rie. De voorste tamboers waren uitgerust met witte handschoenen met kappen en droegen aan witlederen bandeliëres de trommen van diepen toon, versierd met het wapen van Alkmaar. Daarachter volgden zes hoornblazers, die de klaroe nen met vaantjes (het geschenk der echtgenooten der onder-officieren) droe gen, waarachter gewone tamboers volg den. Het vrijwillig muziekkorps voerde de schelleboomen, het geschenk der ge meente Amersfoort, mede en bracht be kende pittige marschmuziek ten ge- hoore. EIER VEILING 15 Juni Aanvoer ong. 65.000 stuks. Witte eie ren 3.10 tot 3.50; bruine .f 3.40 tot 3.75; eendeneieren 2.70; kalkoen- eieren 5.00 tot 6.00. DAT DOET MEN NIET En dat is ook niet noodig. Maar wel noodig is om nu voor de brandstof te zorgen. Want de lage voorjaarsprij- zen, besparen U veel geld als het stoken wél noodig is. vanACHTERBERGH van EIST KOLENHANDEL KOESTEEG 5 TELEFOON 155 Te Utrecht slaagden voor het docton raai examen geneeskunde, le ged. onzé stadgenooten A. Frederikse, H. ten Bok- kel Huinink, J. Langeler, en voor het tweede gedeelte: N. L. Gerlach. Hpt tandartsen examen werd met goed gevolg afgelegd door: F. Beenhakker, Jt Reijnierse en C. G. Vink. GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak: 8 tot en met 14 Juni Damesportemonniae met inh, bad handdoek, overall, jonge kat, rijwielbe- lastingmerk, damesfiets, koerduif, ro zenkrans, tienrittenboekje, zonnebril in koker, hondje, ceintuur, regenjas, 2 da mesrijwielen. looper (sleutel), zijtasch, konijn, papagaai, zilveren armband, jonge kat, regencape met hoofddoek, dameshandschoen, uitlaat van een auto, gouden damesring. portomonnaie met inhoud, rozenkrans, muts, hand pomp, foto's, portemonnaie met inhoud, tabakszak, streng kralen, stemvork, sleutel, jongensjas, ceintuur, rijwielbo- lastingmerk in étui, heerenportemon- naie met inhoud, jongensjas, ceintuur, hond. heerenregenjas, damespolshorlo ge. damesportemonnaie. handschoen. Inlichtingen dagelijks Hoofdbureau van politie van 9 uur v.m. tot 12 uur v.m. en van 2 uur nam. tot 4 uur nam. Niet per telefoon! FRUIT- EN GROENTENVEILING 16 Jual Aardbeien 20—33, roode beseen 33—36, druiven 5155, kruisbessen 34, perzi ken 318, tomaten 714, andijvie 15— 81, bloemkool 316, dubb. boonen 33— 53. snijboonen 4346 doperwten 13—21, peulen 2123, komkommers 2060, bieten 3334, wortelen 37, postelein 3—6, rapstclcn 6—7, rabarber 2552, radijs 16—21, sla 511, spinazie 2165^ uien 125. aardappelen 39—74, tuinboo* nen 911, spitskool 45, seldery 5 peterselie 69, look 5—7. N Wethouder B. Noordewier: 1 D* veerende Supi- i voor ook u krachtige voeten. I" 0nZe SPf!oni ingerichte Salons BS verschatten per abonnement f 0.75. erkend adres. Langestraat 28 Tel. 59 Hedenmorgen aangeboden door res. kap. W. Denker namens de res. officieren van het regiment Op het voorterrein van de Wil lemkazerne aan den Leusderweg heeft hedenmorgen de aanbieding plaats gehad van paradetrommen door res. kap. W. Denker namens een commissie van reserve-officieren van het 21ste Regiment Infanterie. Door bijzondere omstandigheden, welke wij reeds eerder in ons blad van 10 Juni j.l. uiteengezet hebben, kon deze plechtigheid niet eerder plaats vinden. Om 11 uur stond het regiment onder commando van majoor J. P. Briët op het voorterrein opgesteld, nadat het vaandel ingetreden was. Het vrijwillig muziekkorps onder leiding van ser geant-majoor G. A. M. de Rie was uitge rust met de schelleboomen en met de, met vaantjes versierde, klaroenen. Het regiment werd geïnspecteerd door den commandant, luitenant-kolonel J. de Vries. Naast tal van reserve-officieren waren o.m. aanwezig de burgemeester van Alkmaar, jhr. van Kinschot, de trom men dragen het wapen van Alkmaar, omdat dit de grootste plaats is van Hij toonde zich hiermede een doodgewoon liberaal. Spreker betreurde dit. De heer Noordewier ging vervolgens na, wat alzoo in het belang van de ge meente van socialistische zijde gedaan is. Men heeft hierop kritiek uitgeoefend en zelfs werd van R.K. zijde het woord pedanterie genoemd, wat wel zeer mis plaatst was. Spreker vergeleek den toe stand van 1922 met dien van tegen woordig. Zijns inziens was de Liberale Staatspartij op het pad der reactie, door o.m. de burgerij te suggereeren, dat de bouw van arbeiderswoningen in onze stad schatten kost. De heer Bakker zeide, dat daarop ƒ70.000 is toegelegd. Maar dat kon niet anders, omdat de gemeente met wonin gen van den oorlogstijd zit, die toen f 5700 per stuk kostten en die nog heden voor de bouwwaardc van dezen hoog conjunctuur geboekt staan. I "it die on billijkheid put de heer Bakker argu menten om te bewijzen, dat bet schat ten geld kost. Hadden de Liberalen in 1918, aldus spreker, maar meer goedkonpe won in gen gebouwd dan een klein aantal dure! Over 25 jaar komt er 400000 vrij en over 50 jaar 4.600000 door aflossing, ter wijl men dan nog het gratis bezit van 900 woningen heeft. Ons nageslacht zal dus veel woningen bobben, die alleen maar behoeven op te brengen, wat voor belasting en onderbond gevraagd wordt. Dat is. aldus spreker, socialistische gemeentepolitiek, en bovendien natio nale politiek. In hot vervolg van zijn betoog bracht bij andere kwesties ter sprake, waarbij do S.D.A.P, op tegenstand stuitte. Hij wist «tri» in do R.K. partij ook de mocraten waren, die sociale politiek wilden. Voor hen zou het te hopen zijn. dat do P.n.A.P.-fraetie sterk vertegen woordigd is. Qrand-Theatre „Gestolen Levenen Achter de Maginot- Linie" ET leven schept soms situa- 11 ties, zooals een schrijver ze niet zou durven bedenken", zegt Michael Redgrave, de tegenspeler van Elisabeth Bergner in een dia loog van de film „Gestolen leven". De romanschrijver K. J. Bencs heeft het gegeven van de dramati sche verwikkelingen, die voort vloeien uit het als twee druppels op elkaar gelijken van twee zusters, echter aangedurfd. En de Para- mountfilm van Paul Czinner met Elisabeth Bergner in de dubbelrol bewijst, boe groot e artisten de ele menten kunnen doorlichten mei de persoonlijke ontroering, die hot on gerijmde in de harten der toeschou wei's in een lévende werkelijkheid herschept. De twee zusters, uiterlijk niet van el kaar te onderscheiden, vormen innerlijk eikaars tegenpolen. Martina is een ern stige, stille figuur, voorbeschikt vooreen enkele, groote liefde... in de film „Gestolen Leven" Grand Theatre Haar zuster Sylvina, speelsch dartel en behaagziek, zoekt sensaties in het leven en vindt slechts verveling. Wanneer Martina in de Zwitsersche bergen Alan (Redgrave) ontmoet,, en da delijk voelt, dat deze man de groote ge zel van haar leven zal zijn, wil zij hem niet blootstellen aan de verwarrende verlokking van haar zuster, en houdt zij hem buiten het hotel, waar deze met haar vader woont. Het lot wil echter anders. Door een toeval ontmoet Alan de zuster in het postkantoor en hij wordt gevangen in haar bekoring. Wanneer Martina de trap van het ho tel afkomt, ziet zij haar zuster »n ge sprek met Alan. Bescheidenheid en trots doen Martina retireeren. Haar zus ter Sylvina trouw» met den man die alles voor Martina beteekende. Deze, op zichzelf reeds dramatische gang van zaken, vormt echter slechts het begin. Wanneer Alan een expeditie in Tibet leidt, maken de twee zusters een zeil tocht. Een van hen: Sylvina verdrinkt. In een laatste poging, haar zuster de band te reiken, voelt Martina een hard voorwerp in de hare glijden: de trouw ring. Wanneer men Martina beeft gered, en den trouwring in haar krampachtig gesloten hand heeft gevonden, denkt men, dat zij mevr. Me. Kennedy is. En nnnoor Martina bedenkt dat zij, door die rol vol te houden, den door baar ge liefden man winnen kan. doet zij -lit. Droeve bijzonderheden uit het leven van haar zuster worden haar bekend, Niet veel sterren kunnen beweren, dat zij ongewild ontdekt werden, doch het schijnt van deze charmante Frangaise werkelijk waar te zijn en we kunnen niet anders dan deze ontdekking toe juichen. Zij speelt haar rol met gratie en élan, terwijl haar zuivere, muzikale stem een ware verrassing is. Deze ver rassing is te grooter omdat deze natuur lijke gave niet. werd misvormd tot de gelukkig al weer verdwijnende „croon- stem". Een film met zeer goede eigen schappen, amusant en vlot, terwijl de humor hoogelijk te waardeeren valt. Ook de tweede film is aan den zang gewijd, al is de stem van Paul Robeson dan van een aanmerkelijk zwaarder kaliher. Deze neger is een bijna legendarische figuur. Groot, forsch, sterk is deze oer.- mensch met een stem als een orgel. E'-n weergaloos talent heeft, deze sympathie ke acteur, hij is het dan ook, die deze film bijna geheel vult. Een alleraardigst tegenspelertje vindt hij in Eldon Grant, die een heerlijk Ni- taal en koddig 10-jarig jog uitbeeldt. Veel om het lijf heeft het filmverhaal niet, doch er zijn uitermate rake voortreffelijk weergegeven scènes uit de havenkroegen van Marseille, wolk een pracht.type is b.v. Roy Emerlon n.s Spike, Deze film bekoort in hooge mate, door de naïeviteit en het enthousiasme, waarmee allo spelers hun rol weet ge ven, we zouden ons thuis kunnen voe len in de havcnkrocgjes en vergelen, dat. de bonhommic er wel eens minder troed genteend zou kunnen zijn. En dan zingt Robeson z'n liedjes. Hij zingt Heintweh uit naar de Mississippi en hij zingt een curly headed negerbal-y in slaap en in zijn zeemansliedjes legt hij zijn heele goedmoedige, kinderlijke, négerziel. Paul Robeson, Elisabeth Welch en Eldon Grant in de film ..Z'n Groote Kameraad" (City Theater) Kritiek op de verkiezingspro paganda van de Liberale Staatspartij S.D.A.P.-vergadering in Amicitia MET het oog op de a.s. ge meenteraadsverkiezingen hield gisteravond de afdeeling Amersfoort van de S.D.A.P. in Amicitia een openbare ver gadering. Als spreker trad op wethouder B.- Noordewier over het onderwerp „Hoe het groeide". De afdeelingsvoorzitter, de heer A. van Wijngaarden, leidde de ver gadering in, waarna de heer Noorde wier zijn betoog aanving met te wijzen op de kleingeestige en vaak onwaarach tige wijze, waarop in vergaderingen pro paganda is gemaakt. Allereerst nam hij daartoe de Libe rale Staatspartij onder de loupe, welke twee bijeenkomsten hield, waarin de heeren van Gent en Bakker elkaar we derzijds hulde hebben gebracht. Spre ker begreep het waarom niet. De heer van Gent sprak over stimulcc- ring van het vrije bedrijf. Dat heeft hij meer gedaan en nooit is recht duidelijk geweest, wat. hij bedoelde. Zeer waar schijnlijk beoogde de heer van Gent het practisch buiten werking stellen van bouwverordeningen, waardoor nien een knoei-maar-raak-systeem zou krijgen, zooals dat vroeger onder liberale leiding het geval was. De heer van Gent heeft ook gesproken over het wegenplan, een zaak, welke bij eenig nadenken, niet te verdedigen was en is. Het Rijksgeld mocht niet zoo maar weggesmeten wor den. De heer van Gent streed voor een verloren zaak, aldus spr. De heer Bakker bepleitte verlaging van den gasprijs, maar vergat daarbij, dat in 1900 de gasprijs 7 cent was en nu 9 cent is en dat in al die jaren de loonen etc. aanmerkelijk verhoogd zijn. En uit de f17000, welke dit bedrijf in 1938 maakte, kon heusch geen verlaging voortvloeien. Ook had de heer Bakker het over Openbare Werken, welke dienst toe vallig in 1937 een winst maakte van 10.000. Hij vergat, aldus spreker, dat in 1938 het verlies op dit bedrijf bijna ƒ6000 was en dat men, gere kend over de achter ons liggende jaren, steeds maar net uitkomen kon. Openbare Werken moet geen winst maken, maar ook geen ver lies. Toch suggereert de heer Bak ker, dat deze dienst de burgerij plukt. Hij vergat misschien ook te zeggen, dat men een .bouwbureau heeft, dat geen opdrachten krijgt en dus niets anders oplevert dan ver liezen, zoodat in tien jaar tijds ƒ79.000 bijgepast moest worden uit gewone middelen. In een vergadering van de C.H.U. ver klaarde de heer van Galen Last. zich tegenstander van het grondbedrijf, dat zooveel belangrijk sociaal werk verricht en waardoor o.m. speculatie wordt ge weerd. Wat zou er zonder gemeentelijk grondbedrijf hier geworden zijn van ar beiderswoningbouw? De heer van Ga len Last uitte zich reactionnair en gaf blijk geen socialen inslag te hebben. De S.D.A.P. wil alles ruim bezien en niet als enkele partijen in den Amers- foortschen Raad, die de arbeidersklasse geen brokje arbeid of brood toewen- schen. Na het beleid der S.D.A.P. in groo te trekken gerechtvaardigd te heb ben, vroeg spreker zich af, wat de toekomst zal brengen. Dit is heel moeilijk te zeggen met het oog op den internationalen toestand, waar op het kleine Nederland zoo wei nig invloed heeft. Wel is men poli tiek afhankelijk van de machtspo sitie der arbeidersklasse. De regeeringspolitiek van minis ter Colijn brengt met zich mede, dat het beleid voor de gemeenten steeds moeilijker wordt In Amersfoort is, aldus spreker, arbeid in overvloed te vinden voor geschoolde werkloo- zen. Maar zoover is men nog niet, omdat het geld ontbreekt Men kan slechts ingeschakeld wor den in het plan van den opbouw, zooals de S.D.A.P. dat voor oogen heeft. Spr. bestreed de vorming van kleine partijen en wekte tenslotte op om niet te stem men op de R.S.A.P. en de Communisten. Het programma werd verder aange vuld met zang van „De Stem des Volks" en declamatie van Willem van Cap- pellen. Gisteravond hield de Christelijk-histo- rische kiesvereeniging „Amersfoort" in het gebouw „Immanuel" een openbare vergadering, waarbij drie sprekers het woord voerden: ds. M. G. Gerritsen sprak over „onze verantwoordelijkheid". De heer J. C. van Nieuwenhuizen wijd de een beschouwing aan onze overheids bedrijven, terwijl de laatste spreker, de heer H. van Galen Last een rede hield met als titel: „Het beginsel voorop". wanneer zij naar het huis gaat, waarin 1 zij voortaan meesteres zal zijn. Alan komt uit Tibet terug, en wan neer hij eenige uren in Martines gezel schap is, weet hij, w ie verdronk. Op den Acropolis, vinden de twee men3Chen el kaar en hun liefde. De diepte van Bergners talent komt in deze bewogen romance gaaf naar voren. In Redgrave vond zij een waardi- gen tegenspeler. De regie muntte uit door strakke en sobere formuleering en omkleeding der scènes. City-Theater Z'n Groote kame raaden „Op Jacht naar carrière" O IMONE SIMON („la tendre sauvage", zooals de Franschen haar noemen) vervult de hoofdrol in „Op jacht naar carrière" en laat zich daarin kennen als een talent vol zangeres. Het spreekt vanzelf, dat de ma kers van deze film woekerden met dit talent. Zij componeerden een film, die Simone's talrijke en voor treffelijke kwaliteiten in het volle Elisabeth Bergner licht van de camera heeft gezet. In tegenwoordigheid van tal van militaire en burgerlijke autoriteiten werd hedenmorgen voor het front van den troep bij het 21ste R. I. te Amersfoort, namens de reserve-officieren een drietal paradetrommen aangeboden, in verband met de herdenking van het 125-jarig bestaan van het regiment. Onze foto toont het moment, waarop door de betrokken tamboers een roffel op de nieuwe trommen wordt geslagen. In het midden de res-kap. W. Denker, die de trommen aanbood

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5