STADSNIEUWS] „Vrijheid en Eenheid" De U.P.V.B. kampioens competitie ten einde Mr. P. J. Oud: Speeltuindag N.U.S.O. Qnq&yonjd&n Landdag der V.D.J.O. Mr. Joekes besprak „Verweer en Opbouw" Vrachtauto reed een portiek binnen HET WAPEN VAN BAARN Jubileum te Hoogland Benzine tank ontploft D.W.S.V. door D.O.S. uitgeschakeld Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 19 JUNI 1939 r LJ" ET openluchttheater Birkhoven is gisteren het tooneel geweest van een grootsche demonstratie van de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie. De kernpunten van het programma voor dezen landdag werden gevormd door een toespraak van den burge meester van Rotterdam, mr. P. J. Oud over „Vrijheid en Eenheid" en een rede van m'r. A. M. Joekes. lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal over „Verweer en Op bouw". Tegen elf uur trokken de verschil- .ende groepen met hun vaandels het terrein op, terwijl de korpsen Ex celsior uit Amersfoort en Voorwaarts uit Baarn voor een pittige muzikale illustratie zorg droegen. De heer F. H. Parigger, voorzitter van de plaatselijke afdeeling der V.D.J.O. eprak een kort welkomstwoord. Hij uit te hierbij den wensch, dat de geestdrift voor de verheven idealen steeds hoo- ger op mocht laaien. Voorts bracht hij dank aan het hoofdbestuur voor de or ganisatie van dezen grooten dag. Het woord was hierna aan den voor zitter van het hoofdbestuur, de heer D. J. A. G e 1 u k, die in zijn openingsrede opmerkte, dat hij gaarne het aantal deelnemers nog grooter had willen zien. Doch militaire dienst en examentijd wa ren factoren, die hierbij ook een rol 8Deelden in het geheel genomen mocht er over de opkomst echter stellig geen reden tot klagen zijn. In het bijzon der heette spr. mr. Oud en diens echt- genoote welkom, alsmede mr. Joekes en ir. Posthumus. Vervolgens begroette hij ook prof. van Embden en diens echtge- Jioote de vertegenwoordigers van de Sociaal-Democratische Studentenclub de afgevaardigden van de Vrijz. Chr. Jeugdgemeenschapsbond. Spr. stelde het op prijs, dat 's middags ook een der afgevaardigden van het Ned, Jeugdlei dersinstituut, de heer Barmes, aanwezig zou zijn. Wij beleven thans een moeilij ke tijd vol spanningen en conflicten. Ve len wanhopen aan den tijd van het he den dit mag echter niet de houding der V.D.J.O.-ers zijn. Want deze jongeren imoeten blijven gelooveh in de toekomst en zich met kracht geven aan de ver breiding van hun beginselen in de maat schappij. Overigens is men wel in de organisatie actief geweest: verleden jaar kon men immers 18 nieuwe afdeelingen begroeten, terwijl het ledental met eeni- ge duizenden is toegenomen. Hierna heesch de heer Geluk de Bondsvlag en werd staande het Bonds lied gezongen. Na een ceestig schetsje, getiteld „Een Zangrepetitie" opgevoerd door de damesleden van de afdee ling Assen, sprak ir. S. A. Posthumus over: „Wij wagen het met de toekomst, ook nu." Het ochtendprogramma werd verder gevuld door gemeenschapszang geleid door Jan Haan en de opvoering van een politieke satyre, die door de afdee ling Haarlem voor het voetlicht ge bracht werd „Een parlementszitting bij de Batavieren. Voor de pauze werd nog aan een aantal nieuwe afdeelingen vlaggen uit gereikt. Aansluitend was een vlaggen- defilè aan de orde, waaraan de teo- kenning van een prijs voor de mooiste afdeelingsvlag was verbonden. In de jury namen o.m. mr. Oud en mr. Joekes zitting, terwijl ook de oud minister van Economische Zaken mr. SJingenberg die iets later was ge arriveerd in deze ook een functie kreeg te vervullen. Na rijp beraad werd de eerste prijs toegekend aan Nieuwer-Amstel, terwijl Jourc de twee de en Heiloo de derde plaats bezette. Na de pauze sprak de heer Slingen- berg een hartelijk woord, waarin hij zeide, dat de ouderen er trotsch op zijn, dat de jongeren zich in zoo hooge mate getrokken voelen door de vrij zinnig-democratische beginselen. Mr. P. J. Oud, de burgemeester van Rotterdam kwam vervolgens aan het Woord met „Vrijheid en Eenheid". Er is een tijd geweest zij ligt nog biet zoover in het verleden dat de ouderen in de partij de ontwikkeling der dingen met zorg gadesloegen en de vraag stelden: „Vinden onze be ginselen nog wel voldoende aanhang onder de Jongeren?" De laatste tien jaren is er echter een groote en belangrijke verandering gekomende jongeren sluiten zich steeds meer aaneen. Het stemt tot dankbaarheid, dat in deze zorgvolle tijden het besef doorrdringt, dat de be ginselen van vrijheid en democratie uitkomst zullen brengen. Het is 'n ty pisch verschijnsel dat men bij welvaart en gestadige groei in de maatschappij door de materieele zaken de geestelijke problemen gaat vergeten. Doch de heele wereldgeschiedenis leert, dat dit aan ons wordt gewroken wij kun- enn niet ongestraft onze beginselen in den steek laten. Er is thans in ons volk een steeds sterker wordende roep 'naar eenheid, ten einde de gevaren van binnen en van buitenuit te keeren. De vraag rijst: Is die eenheid wel bereikbaar, zonder dat men de vrijheid prijs geeft? Er zijn stroomingen in het buiten land, die bewijzen wilden, dat met de eenheid de vrijheid ten onder gaat. Daar is het parool geworden: Gij moogt niet meer denken een ander zal wel voor u denken. Voor Mr. P. J. Oud velen is dit het beeld der eenheid en van de ecnig mogelijke eenheid geworden. Doch wij zeggen: neen! Die een heid is ook bereikbaar met de vrij heid wij gaan zelfs nog een stap verder de ware eenheid kunt gij slechts verkrijgen onder voorwaar de van die vrijheid. Er is een groote verscheidenheid in de maatschappij op allerlei gebied dit geeft de kracht en de schoonheid aan het leven. Maar het gaat erom, deze verschillen zóó te zien, en te ontwikke len, dat zij leidt tot een eenheid van harmonie. Men moet zichzelve zien als onder deel van het groote geheel men moet de verantwoordelijkheid als indivi- dueele persoonlijkheid willen dragen voor 't geheel. Want dit is zeer belang rijk in deze dagen: hoe staan wij -als persoon tegenover de gemeenschap. Spr. zei vervolgens, dat door het kam pen met moeilijkheden van stoffelijk en aard tegenstellingen ontstaan. Wan neer men denkt aan den klassenstrijd en aan de vele belangentegenstellingen, moet men echter toch beseffen, dat .men daarboven uit kan stijgen: de tegen stellingen moeten opgelost worden in de hoogere eenheid. In onzen tijd is het houden vair den gemeenschapsband zooveel moeilijker geworden, dan in vroeger dagen de gemeenschap is immers zoo uitgebreid geworden. En men verliest uit het oog, dat heropbouw der wereld slechts mo gelijk is, wanneer men het geheel over ziet en de verhoudingen internationaal begrijpt. De groote fout van dezen tijd is, dat men zegt: er is maar één volk en dat is ons volk. De Vrijzinnig-Democraten willen ver andering brengen op de basis van de •rijheid want vrijheid is mensclien- recht en menschenwaarde. Spr. besloot: Wij staan hier in onze kleinheid en zijn doordrongen van onze nietigheid vergeleken bij de groote ver houdingen in de wereld. Doch ondanks dat leeft in ons allen de kiem van het groote, dat ons trekt naar onze Begin selen. De vrijheid heeft ons volk altijd in het bloed gezeten wij hebben gezien, dat het zijn eenheid heeft gevonden in dc moeilijkste perioden der historie. En thans moeten wij door deze vrij heid weer tot de eenheid zien te komen: de V.D.J.O. zal hiervoor strijden. Na declamatie door Frans van Deinum, die verschillende verzen suggestief wist voor te dragen, sprak mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaa, adviseur van het hoofdbestuur, over „Verweer en Opbouw". Wij zijn er allen van doordrongen, dat wij op een plekje grond leven, dat gezegend mag worden genoemd. Voor de geestelijke goederen van ons natio naal erf, die wij straks aan anderen moeten overdragen .moeten wij strijden. De vrijheid van de geest in de eer ste plaats de vrijheid der geloofsbelij denis ligt ten grondslag aan onze cul tuur en de beschaving van Nederland. Spr. ging vervolgens nader in op het staatsgezag en do rechten van het. indi vidu, om vervolgens de vraag te stellen: Zijn onze beginselen nog wel zoo sterk gebleven als tijdens een vorige genera tie? Verschillende van die grondslagen van het geestelijk leven zijn over onze grenzen aangetast. En er zijn onder ons enthousiaste navolgershiertegenover past een gesloten verweer. De jonge mcnschen dienen voor oogen te houden, dat naast dit verweer echter ook de taak wacht, de groote leemten in de samenleving en de sociale nooden op te heffen. Dit stuk maatschappelijk!» opbouw kan slechts groeien door rus- tclooze activiteit. Na een folkloristische dans, Scotse Trije, door de leden van de afdeeling Hecrenveen, sprak de heer Geluk het slotwoord. Best ons nog te vermelden, dat tijdens het programma ook nog door Heeren veen een goede rhytmische dans ge toond werd, getiteld „Tegenstelling". Ter hoogte van perceel Langestraat 8J had Zaterdagmiddag een aanrijding plaats, welke nog goed afgeloopen is. Omstreeks half vijf reed in de richting van'de Kamp een 44-jarige chauffeur uit Utrecht. Deze moest uitwijken voor een wielrijdster en raakte daarbij de bumper van een tegemoetkomende auto, welke bestuurd werd door een 44-jarig koopman uit Amsterdam. De Utrechtenaar slingerde daarop naar rechts en reed het portiek van ma gazijn „De Rooster" in, gelukkig even wel zonder ernstige gevolgen. De materieele schade van de auto was echter zoodanig, dat (hij weggesleept moest worden. De wielrijdster bleef on bekend. Aan het slot van het verslag in ons blad van Zaterdag j.l. over den speel tuin van de N.U.S.O. hebben wij ver meld, dat do heer Dubois in zijn hoe danigheid van voorzitter een propagan- da-rede hield. Hierin heeft de spreker gewezen op het nut van de spccltuin- verccnigingen, welke voorkomen, dat de jeugd in haar vrijen tijd de straat óp gaat met alle gevaren daaraan ver bonden. De speeltuinen houden de kin deren onder goede leiding bezig en bo- teekenen voor dc ouders een groote ge ruststelling. Een speeltuindag als deze bewijst eens te meer, dat ook de jeugd zich tot dezen vorm van organisatie aangetrokken voelt. Spreker dankte tenslotte voor de van vele zijden onder vonden medewerking en vertrouwde erop, dat deze dag welgeslaagd zou zijn. Inderdaad heeft deze bijeenkomst van de jeugd aan alle verwachtingen beantwoord. Het weer werkte ten volle mede en zorgde ervoor, dat het uren lang verblijf op het groene grastapijt van het A.B.v.L.O.-terrcin voor allen een waar genoegen was. De kinderen van de afdeelingen Soestcrkwarticr en Lcusderkwartier het waren er zeer velenhebben handbal en korfbal gespeeld, gezongen en gymnastisek gedemonstreerd. Wat zij te zien en te hooren gaven, was lang niet slecht. De leiders en leidsters kunnen daarover tevreden zijn en ook de ouders hebben een en ander met be langstelling gevolgd. Ondertuschen deed het zonnetje zich gelden en liep dc jeugd tusschen de be drijven door storm om ijsco's en andere lekkernijen. Met al een ware feestdag voor jong en oud. VERZOEK Onze clienten, die per auto naar onze zaak komen, verzoeken wij vriendelijk hun wagen aan de Langestraat te wil len plaatsen. Het parkeren van een auto in ons portiek (zoals o.a. Zaterdag 1.1. gebeurde kunnen wij slechts bij hoge uitzondering toestaan, omdat wij voor stalling niet zijn ingericht. „DE ROOSTER" Langestraat 83 (Adv.) Doopsgezinde gemeente Verbeterd bericht Drietal te Deventer Ds. W. F. Golter- man te Amersfoort, Ds. H. P. Fulmer te Makkum en Ds. Dufour te Sappe- meer. UIT HET POLITIERAPPORT Zaterdagavond ruim acht uur is een Amsterdamsche auto, die ter hoogte van perceel 21 in de Langestraat voor ander verkeer moest stoppen, aan de achter zijde aangereden door een vrachtauto. De luxe auto kreeg eénige schade. Te gen den bestuurder van den vrachtauto is proces-verbaal opgemaakt. Tegen twee 21-jarige dames is pro ces-verbaal opgemaakt, omdat zij over het wandelpad op den spoorwegover gang aan den Soesterweg fietsten. BERMBRANDJE AAN DE VLASAKKERS Zaterdagmiddag werd de politie door een bewoonsters van de Barchman Wuytierslaan gewaarschuwd, dat aan de Vlasakkers een bermbrandje woed de. Politie en brandweerlieden hebben ter plaatse hulp verleend en het vuur met een slang op de waterleiding en zand spoedig bedwongen. OMTREK De heer F. H. Segers herdenkt Zondag zijn 40 jarig ambts jubileum als onderwijzer HOOGLAND Zondag 25 Juni a.s. zal het hoofd der St. Henricusschool, de heer F. H. Segers zijn 40-jarig ambts jubileum als onderwijzer herdenken. Des morgens 10 uur wordt door Pastoor W. S. J. de Jong tot intentie van den jubilaris een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Na de H. Mis bestaat de ge legenheid voor de diverse standsorga nisaties en andere genoodigden den heer Segers in de St. Henricusschool aan de Langenoord te komen compli menteeren: terwijl andere belangstellen den hiertoe in dc gelegenheid worden gesteld des namiddags uit 't Lof van 6 uur. Buiten verantwoordelijkheid der Red.) MIDDENSTANDS-DIPLOMA MULO-DIPLOMA In het maandblad Middenstands- opleiding" werd reeds het vorig jaar een artikel geplaatst onder den titel „Ge drang rond de Middenstands-opleiding". En waar gedrang is, daar worden som migen plat gedrukt. Zoo nemen aan spoedcursussen tal van personen deel, die in een klas van 30 of 40 leerlingen spoedig achterop raken. De successen an dc eerste spoedcursussen zijn te verklaren, deels door de aanvankelijk gemakkelijke examens, deels door dc langs den weg van examenstudie, pri- aatlesscn en de practijk verkregen ont wikkeling. Meer en meer zal blijken dat het veld van studie nog breed is, zelfs zoo breed, dat als men straks iets dieper gaat, er vele teleurstellingen en dus te leurgestelde jonge middenstanders zul len komen. De 4-jarige Handels(dag)school geeft een aardige kennis voor onze toekom stige zakenmenschen. Bij een eerlijke ergelijking blijkt, dat de goed geoutil leerde MULO-school (eveneens 4-jarig) die aan leerlingen van denzelfden leef tijd als op dc Handelsschool een oplei ding geeft, die niet. voor die der Han delsschool onderdoet, en die velen aan lokt. Na het MULO-diploma te hebben erkregen, kan men nog in verschillen de richtingen verder gaan: de beroeps keuze kan verschoven worden naar het 17e levensjaar. Voor hen die de eindstreep, hier het MULO-diploma, niet halen (door te groote moeilijkheden met de talen of geen aanleg voor wiskunde) bestaat door de combinatie van dagpractijk en avondonderwijs nog een mogelijkheid, zich behoorlijk op de taak van Midden stander voor te bereiden. Dan zijn er nog velen die na de lagere school maar heel weinig schoolsche ken nis meer opdeden. Ook voor lien zijn de Handels(avond)scholen en de cursussen van de Middenstandsbonden in het le ven geroepen. Zij die het MULO-diploma wel kunnen halen, moeten daarna niet meer op een Handelsavondschool of middenstands cursus terecht komen, omdat zij een breederc vooropleiding genoten. De meerbegaafde 17-jarigen, die een 4-jarige MULO-school met succes volgden, kan men moeilijk gelijkschakelen met vele minderbegaafde 15-jarigcn aan liet einde van de tweede klas Handelsavond school. Een vergelijking tusschen de Handels avondschool en de MULO-school wil ik nu maken. En dan moet ik denken aan het verslag van een vergadering van de Kamer van Koophandel der Geldersche Vallei, dat meedeelt, hoe opnieuw zal worden gepleit voor een volledige vrij stelling van het middenstandsexamen Handelskennis voor gediplomeerden Handelsavondschool 3de klasse B. te Amersfoort. Zou de K. v. K. de vier goed georgani seerde MULO-scholcn in onze stad (met ongeveer tienmaal zooveel leerlingen in de hoogste of examen-klas) hetzelfde willen vragen (en met meer recht) aan den betreffenden minister? Maar deze vrijstelling kou over het. geheele land moeten worden gegeven aan de MULO- schoflcn, die de handelsvakken volledig onderwijzen. En als do minister deze vrijstelling aan de MULO-scholen niet wenscht te geven, dan zal Z. Ex. dit nog veel minder aan de Handelsavondscho len kunnen doen. Bezitters van het MULO-diploma, die daarna de handelsrichting inslaan doen bij voldoende studiclust het beste, een olubles te volgen voor vier of vijf gclijk- ontwikkelden bij een ervaren vakleoraar en dan gelijktijdig te werken voor het Middenstandsdiploma en de Practijk- examens in Boekhouden; dat is de kort ste weg naar het succes. Van de candi- daten 1938 Mulo-examen zijn zij. die deze richting hebben gekozen, van de MULO- school Leusderweg 30, allen in de prac tijk werkzaam en allen zijn reeds ge slaagd voor het middenstandsexamen met uitzondering van één candidaat, die niet org geschikt is, om mondeling exa- nion af te leggen. Ook zijn allen nu reeds half op weg om te komen tot een prac- tijkdiploma Boekhouden (Mercurius e.a.). Het snelheidsdiploma voor typen hebben ze er tusschendoor ook nog bij gebaald. Het zij hier nog eens 'duidelijk her haald: bezitters van een MULO-diploma, die voor de handelsvakken goed hebben gewerkt, moeten op ongeveer 17-jarigen leeftijd niet meer naar de Handels avondschool of middenstandscursus. Niet, dat men hen er niet gaarne naar too wil lokken. Wat zulke candidaten moeten leeron voor Bedrijfsleer en Han delsrecht, vraagt ook wel ongeveer een leeftijd van 16 of 17 jaar, om er ccnigen kijk op te krijgen, maar voor Boekhou den, I-Iandelsrekencn cn Handelskennis staan ze al op het peil van de geslaag den voor het Middenstandsdiploma. Hoe het nu mogelijk is, dat ook de lagere school al wil beginnen met een cursus voor het Middenstandsdiploma, is mij een raadsel en lijkt me een groot stuk boerenbedrog. Aansluitend bij de zesde klasse der lagere school zal dc op leiding voor het Middenstandsdiploma twee jaar duren. Dus op 14-jarigcn leef tijd reeds in het bezit vair het door aWc middenstanders gewenschte bewijs; als deze reclame niet inslaat, en stormen derhand de hecle Middenstand inpalmt, dan weet ik niet, welke plannen dan kunnen slagen. Bovendien is dan in dc toekomst al het andere Voortgezet, on derwijs in dezo richting overbodig; Mulo-Handels (dag- en avondschool) ailsmcde de cursusssen van de Midden standshonden worden door deze vinding overtroefd. Willen dc middenstanders zich laten be dotten, dan moeten zo zulk een vcrvolg- school kiezen. Het plan is vast en zeker in elkaar gezet door iemand dio de leer stof zelf niet beheerseht en alleen maar denkt aan het verzamelen van vedl leer lingen. Maar van zulk een gedrang rond de Middenstandsoplciding is niet anders te wachten dan teleurstelling. Men kan wel gemakkelijk met een z.g. gezaghebbend woord mooio resulta ten op 14-jarigen leeftijd voorstellen, maar als het in de practijk eens bleek, dat het resultaat werd verschoven naar den 17-jarigen leeftijd, dan is het, zonder hier meer hij te voegen, wel duidelijk, wat de ouders voor hun 12-jarige pupil len noodiig hebben. Indien H.B.S. cn Gymnasium niot in aanmerking komen, dan Handels(dag)school of Mulo-school om iets goeds te bereiken, en ligt dat te boog, vraag dan goed Eindonder wijs: Rekenen, lezen, schrijven, Ned. taal, vooral brieven schrijven. Dat men zich nooit late wijsmaken, dat het Mid denstands-diploma er tusschendoor nog wel even bijgehaald kan worden door jongens, die 14 jaar oud zijn. G. GRASDIJK BAARN. In de Vrijdag a.s. te houden Raadsvergadering komt een voorstel van B. cn W. aan de orde tot H. M. de Koningin het verzoekt te richten om aan deze gemeente, met intrekking van het thans gevoerde, een nieuw wapen tc verleenen. Aan het daarbij gevoegde prae-ad- vies ontleenen wij het volgende: Bij beschikking van den minister van Justitie van 5 Maart 1867 werd het tegenwoordige wapen verleend. Dit wapen werd verleend nadat de ge meenteraad daartoe een verzoek had gedaan. De voornaamste motieven wa ren dat door de Wet van 13 Juni 1857 zoowel de toenmalige gemeente Baarn al? de gemeente De Vuursche werden opgeheven en dat een geheel nieuwe gemeente met den naam Baam werd gevormd; dat deze nieuwe gemeente niet het wapen der vroegere gemeente kon blijven voeren en dat om bij zondere redenen prijsgesteld werd op het nieuw ontworpen wapen (Een springend paard, geleid door een Ro- meinsche slaaf op een schild van la zuur). Inmiddels kwam bij velen die be lang in de historie van Baarn stellen, den wensch op, dat dit nieuwe wapen weder zal worden vervangen door het vóór 1867 gevoerde, hetwelk in het be sluit van den Hoogcn Raad van Adel van 10 Juni 1818 is omschreven als volgt: „Een blauw schild beladen met een gouden Bisschop." Ook B. en W. stellen herstel van het oude wapen op prijs daar dit reeds vele eeuwen geleden op oude stukken werd aangetroffen. Dc vraag rees ech- etr, of het doel, het historische wapen dep gemeente te herstellen, wel het nauwkeurigste zou worden benaderd door het tevoren gevoerde wapen van 10 Juni 1S18, weder te verleenen. Oude afbeeldingen (uit 1447 en 1461) van het wapen wijken hier n.l. vrij belangrijk vanaf. Uit nadere onderzoekingen is B. en W. gebleken dat op historische gron den een Bisschop als de eigenlijke fi guur voor het wapen dezer gemeente moet worden beschouwd. In het mid den latende of het oorspronkelijk de afbeelding van een bepaalde bisschop was, verdient het aanbeveling het wa pen in zijn oudst bekenden vorm, dit is, met een bisschop, gezeten in een armstoel, te herstellen. Op grond van het hierbovengenoem- den stellen B. en W. voor tot H. M. de Koningin het verzoek te richten aan de gemeente Baarn het volgende wa pen te verleenen: „Een blauw schild, beladen met een Bisschop gezeten in een middeleeuwsche armzetel, in den linkerhand een kromstaf houdende, de rechterhand opheffende met de bin nenzijde naar voren gekeerd, alles van goud; het schild gedekt met een gou den kroon van drie bladeren en twee paarlen, en gehouden door twee leeu wen, profiel van goud, getongd en ge nageld van rood." In verband met gemaakte en nog te maken kosten te dezer zaken vragen B. en W. tenslotte een crediet van f 350.—. ÜqsMjda GRONDTHéaTRE. Van vrijdag 16 t.m. Donderdag 22 Juni vertooning van de films „Gestolen Leven" en „Achter de Maginot-Linie". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zateidag matinée om 2.30 uur Overige avonden 8.15 uur n m CITY THEATER. Van Vrüdag 16 t.m. Donderdag 22 Juni vertooning van de films „Z'n Groote Kameraad" en „Op jacht naar Carrière". Voorstellingen; Zondag 1.45; 4 00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8 15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Het Monster van Frankenstein" en „De strijd om den Gouader." MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 nur, uitge zonderd Zondags. *8 Zaterdags 1012 en 1.808 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). STERHUIS Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A. K. G. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wb'ersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85. BIRKHOVEN. 24 Juni. Zomermeeting Geref. Jeugd. 2.45 uur. DE WITTE. 24 Juni, Vergadering Ned. Ver. voor Volks- en Schoolbaden. 10.30 uur. OPENLUCHT THEATER BIRKHOVEN. 28 Juni. Concert Amersf. Mannenkoor en Amersf. Muziekver. 8 uur. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli. Tentoonstelling schilderijen van Dj Komter. BINNENLAND Motorrijder bij Abcoude zwaar gewond ABCOUDE, 18 Juni. Hedenmiddag om vijf uur had op den rijksstraatweg onder deze gemeente een ernstig onge luk plaats. Toen de heer J. K. bezig was zijn motorrijwiel te repareeren vloog plotseling de tank uit elkaar, waardoor de heer K. ernstig werd gewond. Een Juist passeerende agent van de gemeentepolitie vond den heer K. op den weg liggen en waarschuwde den burge meester, die spoedig ter plaatse was. Per auto van den G.G. en G.D. is de motorrijder naar het Ziekenhuis ver voerd. Beslissingswedstrijd noodzakelijk De Zebra's winnen met 5-1 van Amersfoortsche Boys Twee belangrijke kampioene wedstrijden stonden er op dezen zo- merschen Zondag op het program ma. Het waren o.i. heel wat beter geweest om in dc avonduren te spelen, nu was dc temperatuur on geschikt voor voetballen en van in vloed op het spel. D.W.S.V. heeft den uitwedstrijd tegen D.O.S. 3 verloren met 3—2 zoodat de geeltjes revanche namen voor de destijds aan de Inundatie kade geleden nederlaag. Door deze uitslag is de club van praeses Van Dijk uitgeschakeld voor den titel U.P.V.B.-kampioen. De geeltjes daarentegen hebben ni een puntenaantal gelijk aan dat van de Zebra's. D.W.S.V. heelt met dezen wedstrijd afscheid genomen van den Utr. Prov. Voetbalbond en zal nu het a.s. seizoen in den K.N.V.B. uitkomen Wij zijn er van overtuigd dat deze sym pathieke club het daar eveneens goed zal maken. De Zebra's hebben hun laatstcn kans benut, den uitwedstrijd tegen Amersfoortsche Boys 2 werd met liefst 51 gewonnen. Wel een bewijs dat de Boys de zwakste zijn in deze competitie, een puntje uit zes wedstrij den is wei een erg sober resultaat. De Zebra's en D.O.S. 3 staan nu in puntenaantal gelijk zoodat een beslis singswedstrijd om den eeretitel zal moe ten plaats vinden. De stand is nu: De Zebra's D.O.S. 3 D.W.S.V. Amersf. Boys 18—10 14—14 15—11 12—24 De uitslagen Kampioenschap U.P.V.B. D.O.S. 3—D.W.S.V. Amersf. Boys 2—De Zebra's 3—2 1—5 AMERSF. BOYS 2—DE ZEBRA'S 1—5 Er bestond voor den wedstrijd om het Bondskampioenschap van den U.P. Star 3—S.Z.P.C. 2 V.B. tusschen Amersf. Boys 2 en De Ze bra's" een zeer matige belangstelling. De eerste tien minuten namen de Hilversummers het spel geheel in han den. Na 12 minuten spelen namen De Zebra's door A. Poort de leiding, door dat hij een goed aangegeven hal van J. Poort langs doelman Gerritsen wist te zenden. 0—1. Na dit doelpunt kwam de voorhoede van de thuisclub los doch door slecht schieten ging menig kans verloren. A. Poort slaagde er wederom in met een fraai schot voor Dc Zebra's te scoren 02. Direct na dit doelpunt wist J. Poort, het derde doelpunt voor zijn club te scoren 0—3. Hierop volgde een tijdlang een gelijk op en neer gaande strijd. Met een nuttigen 3—0 voorsprong voor de Zebra's brak de rust aan. Na de hervatting hadden De Zebra's voortdurend het beste van het spel, aoch de Amersfoortsche Boys gaven zich geenszins gewonnen. Na 15 minu ten spelen bracht Melon op keurige wij ze den stand op 04. Doelman Kok van De Zebra's wist door tijdig uitloo- pen een zeker doelpunt te voorkomen. Eindelijk wist Ruitenberg met een hard schot den achterstand tc verkleinen. 14. De thuisclub bleef nu iets meer in den aanval doch de voorhoede wist verder geen doelpunten te maken. Tien minuten voor het einde slaagde A. Poort er in, uit lastige positie, den stand op 15 te brengen; waarmede tevens het einde kwam. WIELRENNEN SEVERGNINI WINT VAN METZE TE MILAAN MILAAN, 18 Juni. Tijdens interna tionale wedstrijden op de Vigorellibaan te Milaan won de Italiaan Severgnini den wedstrijd achter motoren over 80 K.M. met 30 meter voorsprong op den Duitschen wereldkampioen Erich Met- ze. Achter Metze plaatsten zich Evert, Slaats en Michaux. COMPETITIE K.N.Z.B. De uitslagen van de in de afgeloopen week gespeelde wedstrijden voor de re serve klassen luidden als volgt: Dames: 2e Klasse C. H.Z. P.C 2—DK.R. 2 Heeren: Reserve le klasse A. Zian 2—Star 2 Reserve 2e klasse G G.Z.C 2U.Z.C. 4 Otter 2Zwemlust 2 Reserve 3e klasse B. IJ 4Brandenburg 2 2-0 10-1 0-2 0-0 13 2-1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3