AMEKSFOOKT5CH DAGBLAD JAPAN'S ANTWOORD OP HET BRITSCHE DREIGEMENT De rechten van derden geëerbiedigd, tenzij Poolsche minderheid Nieuwe maatregelen De Krakatau CITROEN in Duitsche Rijk bitter gestemd DE ZEVENDE DAG in het Protectoraat DE EEMLANDER Dinsdag 20 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 335 CRAIGIE BIJ ARITA Groote brand in Saint Pierre blijft werken Britsche bommen werper neergestort Kwijtschelding van politieke straffen in Bohemen Strijd tegen alles wat Poolsch is uitgebreid tot de jongste kinderen Achtergrond van Gewezen Nederlander in een hoog ambt in de Ver. Staten Goebbels' rede De blokkade - moeilijkheden in Tientsin nog altijd niet opgelost BOVEE VOOGT LONDEN ONTVING NOG GEEN Arabisch ultimatum aan Engeland? BERICHT Licht op: 9 uur 53 min. ABONNUntfilSfRUS oer 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per ii i ii- week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD pdi it nrn invfBTFNTiFN i—105 mcl v,n t>«»i>s"umra«r- PRIJS UtK flUftK tn Itn t|ke (025 L;c(Jadjghj.ids-ad ver lent i3n voor de helft ver. Jen prije. - Kleine Advertentidn „KEITJES" bij vooruitbelalin« 1-5 rejele 50 cent, elke regel meer 10 cenl, driema.t oleetsen f I.- Bevriisnnmmer eelr» I 0 05 DE ZEVENDE lsLUi\ivADE-DAG IS KALM VERLOOPEN TIENTSIN, 20 Juni. (Reuter). De Japansche militaire autori teiten te Tientsin hebben een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Japansche regeering herhaaldelijk heeft gezegd, dat de rechten van derde mogendheden in China eerbiedigd zullen wor den. Niettegenstaande de moeilijkheden, welke dit meebracht voor de strategie hebben de Japanners zich hieraan gehouden- Indien de Britsche regeering meent nu maatregelen te moeten toepassen als economischen druk, dan zullen de Japanners zich van de verplich ting tot het eerbiedigen van de rechten ontslagen achten. De Japansche autoriteiten verklaren verder de moeilijkheden voor Amerikanen, Duitschers en andere vreemdelingen, die geen concessie hebben te Tientsin, zoo klein mogelijk te houden. DE Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, heeft een be zoek gebracht aan den Japanschen minister van buitenlandsche za ken, Arita. Naar verluidt heeft hij een krachtig protest ingediend tegen de wijze, waarop Britsche onder danen worden behandeld door de Japansche schildwachten, bij het passeeren van de afsluiting van de Britsche nederzetting te Tientsin. De Japansche ambassadeur heeft een bezoek aan het Foreign Office gebracht teneinde met Halifax den toestand in het Verre Oosten te bespreken. Uiterlijk is de zevende dag van de Blokkade van de Britsche nederzetting te Tientsin kalm. De Britsche autoriteiten trachten een regeling te treffen, waarbij allen, die dit wenschen. per schip naar Tsjing Wang Tau, Pei Tai Ho of andere zo merresidenties worden gebracht. Ten aanzien van de verklaring van den minister van buitenlandsche zaken. Cordell Huil, dat de Vereenigde Sta ten verontrust zijn door de grooler af meting. welke de ontwikkeling van het incident van Tientsin aanneemt, schrijft de „New York Times", dat deze verklaring even tijdig als rechtstreeks is. Het blad voegt hieraan toe, dat de Japanners van een onbelangrijk inci dent gebruik hebben gemaakt om een aanval te doen op de Britsche rechten in China. Als een land, dat eveneens rechten heeft in China, moeten de Ver eenigde Staten wel verontrust zijn door de methode van de Japanners. Duidelijke woorden van de „Times" Ten aanzien van de woorden van minister-president Chamberlain, dat hij veronderstelt, dat de Japansche regee ring evenmin verlangt „het conflict uit te breiden", schrijft de „Times" in een hoofdartikel, dat deze woorden van den ministerpresident zeer wel gegrond kunnen zijn. Tot nu toe zijn van de Japansche regeering nog geen formeele mededeelingen aangaande het incident ontvangen, hetgeen doet veronderstel len, dat de Japansche staatslieden den toestand met minder drift en meer be zadigd zien dan het Japansche leger in China. De openbare meening vraagt even wel of de toestand kan worden verbe terd door protesten alleen. Wal ook duister mag zijn in den toestand, dit eene is duidelijk, dat een passieve on derwerping aan de blokkade van de Britschp nederzetting het Britsche pu bliek niet .kan bevredigen pn alieren kan dienen om vprdrp mishandelen van dp Rritsrhp burgers te Tientsin aan te moedigen en aanleiding zal ziio tot herhaling in andpre deelen van '"hina. Moei China Hongkong koopen? Het Japansche blad „Kokumin Sjim- hoen" schrijft, dat in rogeeringskringen te Nanking de meening veld wint, dat China Hongkong van de Engelschen moPt koopen. lipt hlad voegt hieraan toe dat Hongkong zijn economise he en militaire waarde heeft verloren tenge volge van de blokkade van de Chinee sche kust door de Japanselie viool en de bezetting van Kanton door de Japan ners. waardoor de spoorweg Kanton— Hankau is afgesneden. Door onbekende oorzaak in bioscoop ontstaan SAINT PIERRE, 20 Juni (Reuter) De Zakenwijk van Saint Pierre, de hoofdstad van de eilandjes Saint Pierre en Micruelon, ten Zuiden van New Foundland, is geteisterd door een feilen brand, welke nog werd aangewakkerd door den krachtigen wind. Enkele regeeringsgebouwen, een bank, verscheidene winkels en een twaalftal woonhuizen werden een prooi der vlammen. Tot nu toe is nog geen melding gemaakt van dooden of gewonden. De brand is door onbekende oorzaak in een bioscoop ontstaan. H.M.S. KRUISER „SUMATRA" NAAR OBAN 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. H.m.s. kruiser „Sumatra", onder bevel van ka pitein ter zee C. H. Brouwer, is gisteren uit Den Helder vertrokken met bestem ming Oban. BANDOENG, 20 Juni. (Ane- ta). De werking van de Krakatau duurt onverminderd voort- Gisteren zijn tusschen zes uur des morgens en zeven uur des avonds 1706 erupties geteld, met een maximum hoogte van de opwerping van vast materiaal tot 1500 meter. Ook hedenmorgen werkte de Krakatau nog. doch het uit zicht wordt door wolken be lemmerd. LONDEN, 20 Juni. Tijdens een nachtelijke oefening is een bombarde mentsvliegtuig van de Britsche lucht macht tijdens het vliegen in brand ge raakt en bij Salisbury omlaag gesfort. Twee inzittenden wisten zich door mid del van hun parachute te redden, de derde inzittende is, doordat zijn para chute weigerde, te pletter gevallen. GROOTE OEFENING IN LUCHTBESCHERMING LONDEN', 20 Juni. (Reuter). Te Chelsea is gisteren de grootste oefe ning in de bescherming tegen aanvallen uit de lucht gehouden, welke ooit in Engeland heeft plaats gehad. Het voor naamste doel was het nagaan van het reageeren van het verkeer op de alar- meering. Het geheele verkeer werd stop gezet. vijfduizend kinderen van 21 scho len verlieten de scholen en begaven zich naar de stations van de elecfrische trei nen of werden met autobussen wegge voerd. de meest gevraagde wagen voor zaken, sport en tourisme VRAAGT DEMONSTRATIE Als laatste nieuws, de 6 cyl. thans ook leverbaar N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF l.o. BERLIJN, 20 Juni (D.N.B.). In de Staatscourant is een decreet van den Führer gepubliceerd, wnf'V'i kwijtschelding van straf wordt ver leend voor sommige politieke mis drijven in verhand met den terug keer van het Sudatengehied tot Duitsehland en het aanvaarden van het protector""' RoViernen en Moravië. Geen gevolg zal worden gegeven aan veroordeelingen we gens het lidmaatschap van de N.S.D.A.P. de Sudefenduïtsrhe par tij, het Sudctenduitsche Heimat- front, e-d.. eveneens voor veroor deelingen wegens daden begaan in len strijd mi het hehoud van het Duitsche cement. Voor andere daden, begaan uit po litieke overwegingen, wordt kwijtschel ding van straf verleend, wanneer de straf niet meer dan twee jaar gevan genis bedraagt. Hiervan uitgesloten is landverraad ten nadeele van het Duit sche Rijk. Ook Tsjechen, die veroordeeld zijn wegens politieke misdrijven, wordt, de straf kwijtgescholden, tenzij zij zijn ver oordeeld wegens het plegen van aan slagen met ontplofbare stoffen, waar door menschen zijn omgekomen, roof en moord. Eenzelfde regeling is getroffen voor het protectoraat Bohemen en Moravie. NEW YORK, 20 Juni. (A.N.P.). Prof. Harry David Gideonse van de Co lumbia universiteit te New York, is be noemd tot president van Brooklyn col lege. Hij volgt dr. William A. Boylaw als zoodanig op. Uit tweehonderd bekende paedagogen is hij als zoodanig gekozen door de „Board of higher education." Deze benoeming heeft zeer de aan dacht getrokken, daar zij zeven maan den op zich heeft laten wachten. Prof. Gideonse is in 1901 te R o 11 e r- d a m geboren en is in 1910 tot burger der Vereenigde Staten genaturaliseerd. WARSCHAU, 20 Juni- (Havas). - De Bond van Polen in Duitsch land heeft den minister van bin- nenlandsche zaken, Frick, een memorandum over den toestand der Poolsche minderheid overhan digd. „De toestand aldus zegt het memorandum onder meer wordt opnieuw slechter. Wij wen den ons tot de Duitsche regeering om uiting te geven aan de groote bezorgdheid der Poolsche ouders over de steeds ernstiger worden de vervolging van de jonge gene ratie. De strijd tegen alles, wat Poolsch is, is thans uitgebreid tot de jongste kinderen. Wij verzoe ken den leiders van het Duitsche rijk dan ook de jeugd de steeds talrijker kwellingen te besparen." De Poolsche pers betoogt, dat Goeb bels' verblijf te Danzig, dat een indruk van spontaniteit moest geven, geleid heeft tot verplichte betoogingen, in strijd -met het gestelde doel. De bladen schrijven, dat het groe der bevolking van Danzig onverschillig was voor het bezoek en dat de toejuichingen vrijwel alleen op rekening van de stormtroepen komen. Ten aanzien van de rede van Goeb- WERELDGEBEUREN VLASAKKERWEG 50 Telefoon 1093 DE DUITSCHERS OEFENEN BEPAALDE CONTROLE OP MUZIEK EN TOONEEL PRAAG, 20 Juni. (Pat.) De Duit sche autoriteiten hebben bevel ge geven dat alle Tsjechische opschrif ten op de grenspalen moeten ver dwijnen. In den vervolge zullen de grenspalen van Bohemen en Mora vië uitsluitend Duitsche opschrif ten dragen. Aan de grens tusschen Moravië en Polen zijn de opschrif ten reeds vérduitseht. De Duitsche autoriteiten hebben het dragen van de sokoluniform in Mora visch Ostrawa verboden. Tsjechische muziek- en tooneelstuk- ken worden getroffen door Duitsche ver hodshepalingen. De opera „Libuse" van Smetana is van het programma der Praagsclie opera moeten verdwijnen. Wanneer in de laatste acte Libuse uit riep: „Gij zult nnoit te.n onder gaan, Tsjechisch volk", placht de geheele zaal op te staan en het volkslied aan te hef fen. Aangezien de wet op het Tsjechi sche protectoraat de autonomie op cultureel en artistiek terrein waar borgt, hehbpn de Duitsche autoritei ten „Libuse" eigenlijk niet. verboden, doch den schouwburgdirecteuren den raad gegeven, de opera niet op het programma te plaatsen, „aange zien zij van de spelers Ie veel in spanning vergt". De „Symphonie au6 der Neuen Welt" en de „Slavi sche Dans" van Dvorak zijn even eens afgeraden. Stukken, waarin sprake is van de Tsjeeho-Slowaak- sche legionnaires zijn absoluut ver boden. Het gemeentebestuur van Pardubice heeft bevel gekregen aan Berlijn een bedrag van 80.000 kronen te betalen en 2000 M3 eikenhout te leveren hij wijze van betaling voor de levensmiddelen, die door de Duitsche troepen verstrekt zijn aan z.g.n. werkloozcn. De Duitsche autoriteiten hebben onmiddellijk een be gin gemaakt met het kappen van een oud, speciaal beschermd hosch. Het aan bod van het gemeentebestuur om in geld te betalen, waardoor het oude hosch voor vernieling zou zijn gespaard, is door de Duitsche autoriteiten afge wezen. CONCRETE EISCHEN IJEEDS is de zevende dag van de blokkade te Tientsin gepasseerd en nog is er in de politieke situatie weinig of niets veranderd. Japansche militairen hebben wel bepaalde poli- liek-economische eischen geformuleerd, het Japansche kabinet heeft weliswaar de eischen niet gedementeerd, maar officieel heeft Japan deze vergaande pretenties nog niet naar Londen over gebracht. zelfs schijnt de Japansche ambassadeur bij zijn jongste bezoek aan Halifax zulks nog niet te hebben gedaan. Londen verkeert dus nog in af wachting en de wereld ditoTerecht schrijft intusschen de ..Times", dat als dit langer zoo voortduurt, het pres tige van het Britsche Riik er niet op vooruitgaat, terwijl de kansen groeien, dat ook elders soortgelijke maatrege len door de tegenpartij zullen worden genomen. Het Britsche verlangen blijft, dat het incident plaatselijk zal kunnen worden opgelost. Natuurlijk begrijpt men wel dat daarmee de diepere oorzaken van het conflict geenszins uit de wereld zijn, maar wie tijd wint, wint raad, en het overleg niet Parijs en Washington kan misschien leiden tot een gemeenschap pelijke gedragslijn. Want iedereen voelt, waar het in laalsten aanieg om gaal: de verdediging van de bevoorrechte positie die bepaalde staten in (.hina zich heb hen verworvn tegenover Japan, laf de ze staten, maar inzonderheid F.nge'nnd dwingen wil de „nieuwe orde" ginds te erkennen en te aanvaarden. Dit woord is een van de leuzen zooals het Duitsche „Lebensraum" die de wereld van heden in pernianenle opwinding houden. Nie mand weet er de nauwkeurige omschrij ving voor. maar de partijen, die er mee schennen, hebben ze nnodig teneinde de massa's achter zich tp krijgen Want he' is zwoals Gafencoe heeft gezegd' zulke woorden werken als mythische begrip pen; hoe vager ze zijn, hoe gemakkelij ker en doeltreffender ze te hanteeren zijn. Eenige recente symptomen duidden op een verzachting van den toestand. Wij drukten gisteren de gematigde woorden af, die de Japansche minister van marine gesproken heeft. Wij her inneren aan het feit dat de in vooruit zicht gestelde groote betooging bij de herdenking van den bokseropstand in Tientsin niet is doorgegaan, terwijl voorts een tweetal Britsche schepen gisteren niet zijn aangehouden. Ander zijds blijven er van Japanschen kan' scherpe woordpn vallen. De economi sche maatregelen waarmee van Britsche zijde gedreigd (geschermd?) is. schijnen hun doel niet te hebhen gemist, maar voorloopig lijkt het er eerder op, dat Japan ajs tegenprestatie de maatregelen uitbreidt, inplaats van ze heperkt. Dat juist gisteravond om 10 uur de prikkel draadversperringen rondom de Engel srhp. en Fransehe ronco«i'fs onder een electrischen stroom van 220 volt zijn ge zet, duidt er niet op, dat Japan inbindt integendeel. Ook de maatregelen waar mee Japan de Chineesche beambten in de Britsche concessie bedreigt, zien er weinig bemoedigend uit Nog altijd in.tusschen doet Tokio zijr best om Engeland als den booswicht „par excellence" voor te stellen, en de andere mogendheden ervan t" overtui gen. dat deze huitpn het conflict staan. De houding van Japan in de andere hnitenlnndsclip concessies en nederzet tingen laat evenwel weinig twijfel over nopens zijn eigenlijke bedoelingen Men moet daarbij niet vergeten, dat de Ame rikanen weinig minder positief zijn ge weest in het verwerpen van dp .Tapan sche eischen op financieel en ander ge bied. Ook dp Amerikanen steunen de Regeering van Tsiang Kai Siek met ere dieten. en bobben bü de hnndhavtno van de Chineesche zilverpolitiek, die door de .Tanansrhe manire«elen gevan» •nopt. een zeor aanzienlijk bo'ang Voor' vraagt de Times nuchterfips. waaron la nan zich niet tee-en DoitcrhUand e- "alië keert, die de laatste twee iaar tori- stelselmatig wapens naar China behh"-- vervoerd De vraag is nog altijd, wat Washing ton in de verdere ontwikkeling van de situatie zal doen. Een positieve uit spraak heeft men zich daar nog "iet veroorloofd. De pers is duidelijk cenoeg, maar de pers is nog de regee ring niet. Vermoedelijk heeft het Brit sche kabinet ook nog niet op een con creet omschreven standpunt van Washington aangedrongen, daar de hoop immers nog altijd leeft, om het conflict binnen plaatselijke grenzen tc houden. bels merken de bladen op, dat het vraag- stuk-Dan/.ig volgens den Duitscheu mi nister geen cultureel of elhnisrh pro bleem, maar een politiek vraagstuk is en dat Goebbels daarmede erkent, dat de noodzaak tot inlijving van 400.000 Duitschers hij het Rijk slechts een voor wendsel is ter bereiking van het wer kelijke doel: de hebeersching van het strategisch helangrijkp Danzig als uit gangspunt voor het verkrijgen van de hegemonie in Europa. De president der republiek zal op 20 Juni een rede houden, die door. binnen- en buitenlandsche zenders zal worden verbreid.' De persdienst van den Senaat van Danzig deelt mede: „Op 16 Juni is de koffiehuishouder Brenk uit Kohling, burger van de Vrije Stad, op doorreis door den corridor te Dirschau om on bekende redenen gearresteerd. Tevens werd de vrouw van den hulpwachtmees ter bij de douane, Mfiller, in hechtenis genomen. Zij werd echter na een uit voerig verhoor op vrije voeten gesteld en kwam na 12 uur terne te Kohling, waar zij het gebeurde vertelde." BERLIJN, 20 Juni. (Havas). De Duitsche pers maakt melding van een ultimatum, dat volgens de Italiaansche pers door Emir Faical namens zijn vader, koning Ibn Saud, zou zijn ge richt tot de Britsche regeering en waar in zou worden gedreigd met het afbre ken van de onderhandelingen tusschen Arabia Saudia en Groot-Brittannië, wanneer de Palestijnsche kwestie niet wordt geregeld op een wijze, welke de Arabieren verlangen. De Duitsche pers merkt verder op, dat men in Italiaansche politieke kringen groot belang hecht aan de besprekingen tusschen den Führer en den afgezant van Ibn Saud over de politiek in het Nabije Oosten. Het onderhoud tusschen den Nuntius en Beek Het ging niet over de Danzigsche kwestie WARSCHAU. 20 Juni. (PAT). - Wel ingelichte kringen verklaren, dat het door een Parijsch blad gepubliceerde be richt, volgens hetwelk het onderhoud van enkele dagen geleden tusschen der» Apostolischen nuntius ie Warschau, mgr. Cortesi en Beek betrekking zou hebhen gehad op de Danzigsche kwestie en de mogelijkheden van een minnelijke regeling van het Poolsrh-Dnitsche ge schil, van elke grond ontbloot is. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. Weerverwachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond 19 uur: Zwakke tot matige wind uit Z. richtingen, gedeeltelijk be wolkt, geen regen van bef ee kenis, iet*. warmer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1