AMERSFOORTSCH DAGBLAD JAPAN EISCHT VERTREK VAN BUITENLANDSCHE SCHEPEN Britsch en Amerikaansch schip blijven in Swatau Koninklijke inspectie op den vroegen ochtend DE EEMLANDER Donderdag 22 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 337 De blokkade in Tientsin wordt onverminderd gehandhaafd Vreemdelingen in Swatau veilig? W einig N ederlandsche belangen te Swatau Roosevelt voor de derde maal president Roosevelt zelf zwijgt Alexandrette bij Turkije H.M. de Koningin bezoekt grensversterkingen De Krakatau houdt zich kalm Franco als imperialist De „Atlantic Clipper" heeft slecht weer op terugreis TOEN COLIJN ALS BERICHT Licht op: 9 uur 54 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1;95; pëf maand (fc6S; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRI ie nCD inVFRTFNTIFN I—™e«l» f l-05 met inbegrip van een bewijsnummer, mJS UtK HUÏtKltWIItW cIke reêe] f0 25 Liefdsdi8teids.,d,ertenti«n voor de helft van den prijs. - Kleine AdvertentiSn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 re^e|® 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0. SWATAU, (Zuid-China), 22 Juni. (Reuter). De Japansche marine-autoriteiten hebben tot de commandanten der buitenlgnd- sche oorlogsschepen te Swatau een ultimatum gericht, waarin zij aankondigen, dat de buitenlandsche bodems de haven van Swatau te 15 uur plaatselijken tijd moeten hebben verlaten. Daarna zullen de Japanners de veiligheid der vreemdelingen aan land niet kunnen garandeeren. Op het oogenblik bevinden zieh in de haven de Britsche torpedobootjager „Thanet" en de Amerikaansche torpedobootjager „Pillsbury", doch niets wijst er nog op, dat zij aan het Japansche ultimatum zullen voldoen. Marine-autoriteiten te Hongkong dêelden mede dat de „Thanet" ïe Swatau zou blijven ter bescherming van de belangen van Britsche onderdanen. Naar verluidt blijft ook de „Pillsbury" te Swatau. ADMIRAAL YARNELL', com mandant der Amerikaansche vloot in de Chineesche wateren, heeft geweigerd het Japansche ul timatum tot terugtrekking van de Pillsbury" uit Swatau in te willi gen. Hij heeft verklaard, dat de Ver- eenigde Staten Japan aansprake lijk zullen stellen voor schade aan 'den persoon en den eigendom van 'Amerikaansche burgers, voort vloeiende uit militaire operaties te Swatau. Inmiddels zullen de Engelsche vrou wen en kinderen te Swatau en ook on derdanen van andere landen, die de stad wenschen te verlaten, worden geevacu- eerd door een Engelsch en een Noorsch schip, die in den middag zullen vertrek ken, daar hevige gevechten verwacht worden als gevolg van Chineesche te genaanvallen. Het ultimatum heeft betrekking op alle buitenlandsche schepen, ook oor logsbodems. De Britsche torpedobootja ger „Scout", die buiten de haven van Swatau ligt, is gereed om zich zoo noo dig bij de „Thanet" te voegen. Volgens berichten uit betrouwbare bron vertrekt de Amerikaansche kanon neerboot „Asheville" vandaag naar Swa tau. Alle buitenlanders te Swatau, zijn vol gens een Reuter-telegram uit deze ha venstad, veilig. In de haven liggen thans zeven Japansche torpedoboot jagers. De toestand te Tientsin De Japansche militaire en diplomatie ke leiders te Tientsin hebben voor het eerst sedert 14 Juni, toen de blokkade begon, vergaderd. Besloten werd, dat de Japanners hun houding niet zullen wij zigen, zoolang Engeland niet zijn gehee- le politiek van steunverleening aan Tsjang Kai Sjek verandert en met Ja pan samenwerkt bij de vestiging van een nieuwe orde in Oost-Azië en de handhaving van de orde in Noord-Chi- na. Geen moratorium De Chineesche banken te Sjanghai, waarvan men verwacht had, dat zij met ingang van heden een moratorium van drie dagen zouden afkondigen, teneinde de buitenlandsche banken te dwingen hun deviezen vlotter te verkoopen, waardoor de Chineesche dollar zou stij gen, hebben vanochtend haar loketten op de gewone wijze geopend, doch de terugbetaling van deposito's werden be perkt tot 500 Chineesche dollar. SVEN HEDIN GEWOND De bekende Zweed6che geleerde en ontdekkingsreiziger Sven Hedin is bij een auto-ongeluk in Stockholm ernstig gewond. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. KOLONIALE TENTOONSTELLING TE DRESDEN DRESDEN, 22 Juni (D.N.B.). De Duitsche koloniale tentoonstelling Dres den 1939. die den eisch tot restitutie der vroegere Duitsche koloniën illustreert, is gisteren geopend. ANTI-DUITSCHE FILM IN CUBA GOEDGEKEURD HAVANNA. 22 Juni (Havas). De Cubaasche filmkeuringscommissie heeft de film .„Bekentenissen van een nat- soc. spion", het protest van de Duitsche legatie ten spijt, goedgekeurd. IN verband met de gebeur tenissen te Swatau ver neemt Aneta, dat de Neder- landsche belangen aldaar te genwoordig niet meer zoo groot zijn als vroeger. De JavaChinaJapan-lijn heeft daar nog steeds een agent schap, doch de Kon. Paket- vaart Mij. heeft er geen rechtstreeksche belangen meer. De Nederlandsche ko lonie is er zeer klein. Een Senator trekt voor de eerste maal openlijk partij ten gunste WASHINGTON, 22 Juni. (Havas). De democratische senator voor New Jersey, Smathers, heeft tegenover de pers verklaard, dat hij zich uitsprak ten gunste van een derde ambtsperiode van president Roosevelt. „Twee en der tig stemmen der democratische gedele geerden van New Jersey zullen voor Roosevelt zijn, tijdens de democratische conventie van 1940". Dit is de eerste maal, dat een senator openlijk partij trekt voor een derde ambtsperiode voor Roosevelt. Smathers voegde aan zijn verklaringen toe: „Roo sevelt is de eenige democraat, dien La Guardia, de progressist, zal steunen te gen Dewey, of iederen anderen reaction- nairen republikein". Tot dusverre heeft Roosevelt gewei gerd aan te duiden, of hij een derde mandaat zou aanvaarden, hoewel een campagne te zijnen gunste in politieke kringen reeds krachtig is aangevat. PARIJS, 22 Juni. (Havas.) Morgen middag zullen te Parijs en te Ankara de Fransch—Turksche overeenkomsten geteekend worden. Het verdrag over de aanhechting van het Sandjak Alexan drette bij Turkije wordt te Ankara ge teekend, de verklaring van wederzijd- schen bijstand te Parijs. Een speciale verklaring, waarbij Frankrijk de verzekering geeft, dat het do onafhankelijkheid van Syrië tijdens den duur van het mandaat niet zal prijsgeven ten voordeele van een derde mogendheid, zal op 24 Juni door den Franschen ambassadeur te Ankara ter kennis van de Turksche regeering wor den gebracht in den vorm van een nota. Dr. H. COLIJN 70 JAAR: De jarige met zijn echtgenoote, omringd door kinderen en klein kinderen in den tuin van zijn woning DE KR1M, 22 Juni. TJ ET voorgenomen bezoek van H.M. de Koningin was te De Krim niet geheel tl onbekend gebleven. Vooral de militaire activiteit trok de aandacht en hier en daar wist men te vertellen, dat Hare Majesteit ook door deze plaats zou komen. Overal stonden vanmorgen rgilitairen gereed voor de ontvangst, toen de Ko ningin omstreeks acht uur arriveerde. De stoet bestond uit vijf auto's. Bij de hier gelegen grensversterkingen werden de vorstin met Haar gezelschap begroet door luitenant van Rink, die belast is met de leiding van de hier aan wezige militairen. Het gevolg van H.M. de Koningin bestond uit jkvr. C. M. barones van Asbeck, hofdame; majoor H. J. Phaff, adjudant; kapitein W Romswinckel. adjudant, en de eerste luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke, ordonnans-officier. H.Mwerd vervolgens rondgeleid door overste J. Veenbaas, bevelhebber van Friesland, Groningen en Drente; majoor H. W. G. R. Dietz, commandant van het eerste ba taljon en kapitein Baas, commandant van de eerste compagnie, eerste bataljon, 36ste regiment infanterie. Terwijl de Koningin de versterkingen van de grensbewaking bezichtigde, stroom de van alle kanten het publiek toe om de Vorstin toe te juichen. Spon tane hulde Per auto vervolgde de Koningin Haar reis naar Coevorden. Bij het vertrek hief het samengestroomde publiek spontaan het eerste couplet van het Wilhelmus .aan, waarvoor de Vorstin vriendelijk wuivend dankte, om bij den rondrit, welke voor het vertrek uit het dorp volg de, nogmaals haar waardeering te toonen, toen het „Mijn schilt ende betrouwe" door het publiek werd aangeheven. Een hartelijke ovatie en een langdurig „Lang zal zij le ven" klonk Haar na, toen de Ko ningin Haar inspectietocht in het vroege ochtendvuur voortzette. Te Coevorden Tegen kwart, over acht vanmorgen arriveerde H.M. de Koningin met Haar gevolg per auto te Coevorden. Bij Haar aankomst bij de grensver sterkingen stond een detachement mili tairen opgesteld. H.M. werd rondgeleid door den gar nizoenscommandant, den heer H. J. Koning. Na de verdedigingswerken in oogen- schouw te hebben genomen, bracht H.M. nog een bezoek aan de militaire kwartieren, de verblijfplaats der on der-officieren en het christelijk militair tehuis. Bij Haar vertrek dankte Zij den heer Koning hartelijk en vertrok te 8.40 uur in de richting Dalen. Bij het afscheid werd Zij door de be woners van Coevorden hartelijk toege juicht Te Dalen Om kwart voor negen kwam Hare Majesteit te Dalen aan. Bij hotel Udema, waar zeventig manschappen ingekwartierd zijn, werd halt gehouden. Hier werden de slaap- en waschgele- genheid bezichtigd, evenals de keuken. Hierna inspecteerde Zij de wacht, die voor het hotel opgesteld stond. De Ko ningin wandelde vervolgens naar Hotel de Boer, waar vijftig manschappen zijn ingekwartierd. Ook hier inspecteerde de Vorstin de slaapgelegenheden. Vervolgens is Zij per auto in de richting Emmen vertrokken, hartelijk toegejuicht door de vele belangstellen den. Om 10.20 uur kwam H.M. de Koningin te Barnflair aan, waar zij de kazematten bezichtigde. In dit dorpje was men van het bezoek van de Koningin niet op de hoogte, zoodat hier slechts weinig be langstelling was. Om 10.35 vertrok de Vorstin naar Ter Apel. Te Sleen duurde het oponthoud geruimen tijd, ongeveer drie kwar tier. De Koningin bezichtigde, behal ve de legeringen, de militaire keu ken en de in aanbouw zijnde kaze matten, waarna zij eenige oefeningen met zware mitrailleurs gade sloeg. Gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk per auto begaf Hare Majesteit, omstuwd door een juichende menigte, zich door liet met vlaggen getooide dorp. De Koningin nam in het voorbijgaan ook het nieuwe raadhuis in oogen- schouw, waarbij de bux-gemccstcr mr. G. L. Mens Fiers Smeding, aan haar werd voorgesteld. Toen de Koningin een be zoek gebracht had aan de voormalige Christelijke school, waarin een gedeelte van het detachement gelegerd is, kwa men de leerlingen van de na^ijstaandc school naar buiten en zongen Hare Ma jesteit twee coupletten van het Wilhel mus toe. Bij het verlaten van het dorp stelden zich de leerlingen vaif de open bare school met vlaggen en wimpels op, om op hun beurt Ilare Majesteit toe le zingen. De Koningin nam deze jeugd- hulde vriendelijk neigend in ontvangst, waarna de auto's vertrokken, om via Noord-Slecn naar Emmen te rijden. Te Emmen hadden zich op de markt de aldaar gelegerde troepen opgesteld, om door Hare Majesteit te worden ge ïnspecteerd. Hoewel te Emmen het tijdstip van aankomst geheim gehouden was, had zich een groote menigte op de markt opgesteld, die H.M. hartelijk toejuichte. In verhand met den aard van het bezoek was echter alle officieel vertoon achter wege gebleven en werd van officieele gebouwen niet gevlagd. RANGKAS BETOENG, 22 Juni. (Aneta). Nadat de Krakatau Dinsdagavond nog erupties had vertoond van 1200 en 1500 meter, is de vul kaan gisteren den geheelen dag rustig gebleven. De kansen op verbetering der Fransch-Spaansche betrekkingen EL FERROL, 22 Juni. (Havas). Bij zijn bezoek aan El Ferrol heeft Franco een redevoering uit gesproken, waarin hij o.m. zeide: „El Ferrol kan de zee den rug niet toekeeren. In zijn arsenalen zullen wij de oorlogseenheden smeden, die Spanje zijn imperium terug zullen geven". De kansen op verbetering der Fransch-Spaan6che betrekkingen wor den door Duitsche politieke kringen zonder genoegen gezien. Men blijft te Berlijn dan ook niet in gebreke met na druk te wijzen op de tijdens de burger oorlog bewezen diensten en de regee ring van Burgos voor de toekomst de verzekering te geven van den volledi- gen steun der spilmogendheden bij haar vvederopbouwwerk. Naar aanleiding van een door een Engelsch Persbure.au gepubliceerd be richt, volgens hetwelk de Spaansche regeering het verzoek van Rome, met Dviitschland en Italië een militair bondgenootschap te sluiten, zou heb ben afgewezen, verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde, dat van een derge lijk verzoek aan Spanje tot het sluiten van een bondgenootschapsverdrag niets bekend is. De Senaat te Brussel heeft een wets voorstel verworpen betreffende amnes tie voor degenen, die als vrijwilligers gestreden bobben in de Spaansche le gers. Met 58 tegen 56 stemmen en 11 onthoudingen werd n.l. het eerete ar tikel van het ontwerp verworpen. MARSEILLE, 22 Juni (Havas). De „Atlantic Clipper" is vanochtend van Marignane vertrokken voor de reis naar de Vereenigde Staten, over Lissabon en Horta. In verband met de slechte weersom standigheden op het traject maken acht in plaats van dertien journalisten de reis mede. In totaal bevinden zich 20 personen aan boord, SCHIPBREUKELING AANSPOELDE Eert voorspelling over hem in 1909 IN een pakkend boek, geschre- ven door E. Stark, die als krasse j zestiger in het begin dezer eeuw ngar Indië trok en later zijn reis- indrukken verzamelde onder den - titel „Uit Indië, Egypte en het Hei- i lige Land" lezen wij op blz. 122: „Aan boord van de „Duymaer van Twist" maakte ik kennis met den heer Colijn. Z.H.Ed. Gestr. was, j als Adviseur voor de Buitenbezit- tingen. met „de Snip", een Rijks- stoomvaartuig, op de Zuid-kust van Soembawa, toen het schip op een rif liep en de opvarenden een oogen- blik den dood vlak voor oogen hadden. Gelukkig kwam er een zee. die het schip, dat dwars op de golven lag. in eens 90 deed draaien, waar door de opvarenden een oogenblikje verademing kregen en een goed zwemmer een tros kon uitbrengen naar een rots. dicht onder den stel len wal. Langs dien rots zijn allen gered. Die tros was aan de zijde van het schip natuurlijk lager dan aan de landzijde, zoodat de meeste passa giers er niet tegen op konden. Zij werden echter gered door de beman- i ning, die hen een touw om het lijf bonden en hen zoo langs de tros naar boven hebben gesjord. Het beetje kleeren, dat ze nog aan hadden, verdween bij die exer- citie heelemaal. zoodat ze. tenslotte een pad vindende dat hen boven op een steilen oever bracht, nagenoeg' in Adams-costuum acht uren doorI de wildernis hebben moeten dwa-f len, vóórdat ze menschelijke wonin gen vonden. In dien staat heeft de comman dant van onze boot Z.H.Ed Gestr. opgenomen, doch hem toen gauw in de kleeren gestoken. Aan boord kreeg de heer Colijn, de eereplaats rechts van den ka pitein en toen ik. die van de schip-'- breuk nog niets vernomen had. niet' begreep hoe iemand, die zoo slecht1: in de kleeren zat, op dat plekje kwam, met de passagiers daarover sprak, vernam ik, dat hij nog wel op een höógcr plekjT zal komen." De memoires schreef de heer Stark in het jaar 1909. Onze lezers zullen al licht de opmerking ma ken, dat de passagiers den heer Stark nog niet zoo slecht hebben in gelicht DE HYPOTHECAIRE LEENINGEN OP SCHEPEN BRUSSEL, 22 Juni (A.N.P.). Gis termiddag heeft de Kamer een ontwerp van wet aangenomen tot het goedkeu ren van de overeenkomst tusschen Bel gië en Nederland over de toepas sing van hypothecaire leeningen op schepen en vaartuigen door Nederland sche ondernemingen. Hierdoor worden de contrftle-formaliteiten op Nederland sche instellingen voor hypothecair cre- diet, gevestigd in België, soepeler ge maakt. TIEN MENSCHEN DOOR BLIKSEM GEDOOD Gisteren hebben zich boven het gebied van Wilna (Polen) zware onweders ont last. Tien menschen zijn door den blik sem gedood. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. Weerverwachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Toenemende bewolking, r gen cn onweersbuien met aanmerkelijke afkoeling, zwakke tot matige, tijdelijk krachtige O. tot N. wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1