Nationale wedstrijden A.Z. P.C. LWie niets waagt wint niets Fransche schapen houders worden dupe Duitsch geld voor Pijlkruisen? Slowakije „zuivert" het leger PLECHTIGHEID IN PRAAG Aankomst in den mist Groote deelname Anti-semitische maatregelen Ruiterwedstrijden op de Leusderheide MEYER EN KRAUS NAAR ASSEN WIMBLEDON IN ZICHT LAGA WINT VAN NJORD UIT DEN U.P.D.B. Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 JUNI 1939 Wij willen aldus Goebbels alles heroveren, wat ona in de geschiedenis heeft toebehoord BERLIJN. 22 Juni. (Havas). Rijks- minister Goebbels heeft bij gelegenheid van de Zonnewendeviering een rede uitgesproken, waarin hij o.m. verklaar den: „Wij kennen slechts één doel: her overen, wat ons in de geschiedenis heeft toebehoord. Ieder vredesprogram, dat daarmede geen rekening houdt, behelst slechts holle phrases. Het is een gewaagde po litiek. Wie niets waagt wint niets. Wij willen, dat het Duitsche volk deel heeft aan de rijkdommen en de Engelschen hebben daarmede niets te maken. Wij hebben een groote mogendheid gemaakt .van een machteloos volk. Thans maakt men geen geschiedenis meer zonder Duitschland, maar met Duitschland. Men wil dat niet begrijpen, in Parijs, noch in Londen, noch in Warschau. Iro nisch oefende spr. critiek uit op de En- gelsche politiek, waaraan hij toevoegde: Engeland 20ü goed doen, wanneer het 'de kwestie Danzig zoo spoedig mogelijk liet oplossen. Vervolgens verklaarde hij: dat de be richten over Duitsche troepenbewegin gen in Slowakije onjuist zijn. Dat alles laat ons koud. Wij hebben een zeer goeden vriend in Europa. Wij zijn de aterk- iten ter wereld. Wij weten wat wij willen en wij willen wat wij weten. Wij zijn vastbesloten. De Führer leidt ons sinds zes jaar van over winning naar overwinning. Wij en het Duitsche volk zijn onoverwinne lijk. Het Zonnewendfeest is met de groot ste plechtigheid gevierd. Honderddui zend menschen hadden zich in het Olympische Stadion te Berlijn verza meld voor de feestelijkheden. 8.000 meis jes en Jongens marcheerden binnen, waarop 1800 vaandels rondom den sym- bolischcn brandstapel geplaatst werden. 15.000 S.A.-mannen. die fakkels droegen, defileerden, waarna de brandstapel werd aangestoken. Von Iagow, generaal der S.A., hield een toespraak. Hij zeide, dat het feest bedoeld is, „als een protest tegen de ver molmde wereld, die zich heeft losge maakt van de heiligste beginselen van het Duitsche volk". Hij vroeg de menig te „eerst rust te nemen, wanneer vrij heid en brood voor altijd voor Duitsch land verzekerd zullen zijn". Na hem sprak Goebbels. Toen volgde een groot vuurwerk. 1 Italië wil het verdrag van 1861 ongedaan maken GRENOBLE, 22 Juni (Havas). Een redacteur van „Le Peilt Dauphinois' heeft vandaag op den Mont Cenia het voorbijtrekken van de bejvoners van de Fransche dorpen Lanslebourg, Bramans en Sollières bijgewoond, die als ieder jaar zich met hun kudden naar de Al penweiden op den Mont Cenis op Ita- llaansch gebied begeven, overeenkom stig het verdrag, dat in 1861 is gesloten tusschen Frankrijk en Sardinië. Deze kudden blijven vier maanden op de Al penweiden. In 1937 en 1938 hebben de Italiaansche autoriteiten de weiden van verscheidene tientallen Franschen ont eigend. deze werden thans aan de grens teruggezonden. De Italiaansche regeering heeft bo vendien medegedeeld, dat alle wei den aan het einde van dit seizoen ont eigend 2ullen worden en dat het vol gend Jaar niemand meer met zijn kud den toegang zal hebben tot het plateau van den Mont Cenis. De kudden van de 'drie genoemde dorpen tellen verschei dene duizenden dieren, die niet kunnen wórden gevoerd fonder de welden van iden Mont Cenis, Interpellatie in de Hongaarsche Kamer BOEDAPEST, 22 Juni (Havas). De leider van de „Pijlkruisen", Coloman Hubajr, heeft de regeering geïnterpel leerd over de fondsen uit het buiten land. in het bijzonder Duitschland. wel ke bestemd zouden zijn voor deze partij en waarover de minister-president heeft gesproken in zijn rede te Debrecen. Hu- bay verzocht de regeering bewijzen te leveren voor deze bewering. De minister-president zeide vervol gens, dat 8 en 9 Mei op do beurs van Zürlch een buitenlander 600.000 pertgoe heeft gekocht. Uit het rapport van de Hongaarsche Nationale Bank ia niet ge- bloken, dat deze som het economisch leven van hot land ten goede is geko men en volgena Teleki ia hot duidelijk, dat dit bedrag in verband stond met dc verkiezingen. De minister-president verklaarde vor der, dat men hem niet verantwoorde lijk kan stellen voor hetgeen de kran ten schrijven. Iliibav verklaarde door de uiteenzet ting van den minister-president niet tevreden te zijn gesteld. De Kamer ver klaarde evenwel in meerderheid wel te vreden te zijn. Gedurende de behande ling van de interpellatie waé de zitting van de kamer zeer rumoerig. Alle Joden worden er uit verwijderd De nieuwe grondwet BRATISLAVA, 22 Juni. (Havas). Sano Mach heeft een „zuivering van het Slowaaksche leger" aan gekondigd. Alle Joden en allen, die „hun oude wereldopvattingen niet hebben prijsgegeven", zullen uit het leger worden verwijderd. Volgens do verordening op "het Staatssecretariaat der Duitsche volks groep wordt de staatssecretaris voor de belangen van de Duitsche volksgroep in Slowakije door den Minister-president benoemd op voorstel van den leider der Dultscho volksgroep. De staatssecretaris kan ook de leider van do Duitsche volksgroep zijn. De Slowaaksche Stoat draagt de kosten voor het onderhoud van het staatssecretariaat. De ministerraad heeft zijn goedkeu ring gehecht aan het wetsontwerp op het staatsburgerschap en het regeerings- ontwerp op de organisatie der opcnbflfe binneniandsche besturen. Hij hechtte goedkeuring aan dc verordening betref fende het ontslag der Joden uit het le ger en de conscriptie van het landbouw- bezit, voor zoover dat in handen van Joden is en in handen van buitenlan ders. De Slowaaksche propagandachef Sano Mach heeft de beginselen van de nieuwe grondwet, die 26 Juni in stemming zal worden ge bracht, uiteengezet. De Slowaaksche Staat zal een republiek zijn. De pre sident zal voor zeven jaar gekozen en met autoritaire macht bekleed zijn. Hij zal terzijde worden gestaan door een .Staatsraad, bestaande uit de verte genwoordigers van de Slowaaksche Volkspartij, van de nationale minder heden en van de vijf corporaties die in Slowakije zullen worden gevormd. Een der artikelen voorziet in sancties tegen denationalisatie van minderheden. Ter wijl echter de positie van de Hongaar sche minderheid in de grondwet is vast gelegd, zal die van de Duitsche minder heid worden bepaald door een accoord tusschen Slowakije en Duitschland. De Tsjechen bedelven een bloemenkrans met haken kruis onder andere bloemen PRAAG, 22 Juni, (Havas). De Tsjechen hebben gisteren de terecht stelling herdacht van 26 edelen, die in 1621 door de Habsburgers werden ge- executeerd na de nederlaag van deil Witten Berg en wier hoofden tentoon gesteld werden op de kanteelen van de brug van Karei IV. Reeds vroeg in den morgen verdrong de menigte zich voor het Raadhuis, rondom het zwarte kruis, dat in de straatsteenen is aangebracht en dat de plek aangeeft, waar de executie ge schiedde. Het zwarte kruis en het praf- teeken voor den onbekenden soldaat werden met bloemen overdekt. De poli tie had veel moeite om het verkeer op het plein gaande te houden. Een aanwezige zette het volks lied In, doch werd onderbroken door een politieman. Op dat oogen- bllk verscheen een groep met een enormen bloemenkrans met een rood lint, voorzien van het haken* kruis. De Tsjechen weken achteruit en de Duitschers legden stilzwij gend hun krans neer. Toen zij weg gingen, kwamen de Tsjechen terug en weldra was de bloemkrans onder andere bloemen verdwenen. Cetaka publiceert een communique, waarin medegedeeld wordt, dat het proces tegen de beide Duitsche politie agenten, die schuldig zijn aan den moord op den Tsjechischen politieman te Nachod, is voortgezet Deskundigen kwamen tot de conclusie, dat de be klaagden volkomen verantwoordelijk zijn voor hun daden. Het Britsche Koningspaar zal niet door de vloot begroet worden LONDEN, 22 Juni (ReuterA.N.P.). Te Southampton wachten tienduizenden menschen uit de omliggende steden en dorpen op de aankomst van den koning en de koningin, die heden van hun reis door Canada en de Vereenigde Sta ten, tcrugkeeren. IntU8schen moet de begroeting door de vloot achterwege blijven in verband met den mist. Het plan was, dat de ..Empress of Britain" ter hoogte van Solent door oen haag van oorlogssche pen van do thuisvloot zou varen. Daar van heeft men nu moeten afzien. De gezagvoerder van de „Empress of Britain" is sedert gisteravond op de brug geweest. Er staat een hongo zee, terwijl het zicht word bemoeilijkt door zwaren regen, gevolgd door mikt. De twee prinsessen, Elisabeth en Mar garet, zijn aan boord van een torpedo- hootjgger gegaan óm dê „Empress" te gemoet te varen. ZWEMMEN Verschillende bekende zwem- mers(sters) zullen aan den start verschijnen OP Zondag, 25 Juni a.s. zullen in Pesie's Bad door de A.Z. en P.C., nationale zwemvvedtarljden ge houden worden, waaraan door een twintigtal verecnlgingcn uit den lande zal worden deelgenomen. Vanochtend heeft de voorzitter van A.Z. en P.C., de heer P. Colder, enkele bijzonderheden meegedeeld over deze wedstrijden. De deelname is groot en behalve de bekendste Nederlandsche zwemsters en zwem mers, zooals Cor Kint, Iet van Feg- gelen, Dini Kerkmeester, Rie van Veen, Willy den Ouden, Doortje Hecselaars. Dolf van der Kuil, Mer- kestein, Overhagen en A. Inder- maur, hebben vertegenwoordigers van de volgende vereenlgingen in geschreven: A.D.Z. Inter Nos, Am sterdam, Nereus, Zaandijk, D.Z.C., Rotterdam, Dolfijn. Amsterdam, De Otter, Hilversum, Dc Kroosduikers, Westzaan, R.Z.C. 1890, Rotterdam, R.D.Z., Rotterdam, D.W.R., Haar lem, Z.C. Haarlem, Zwemlust, Utrecht, U.Z.C. Utrecht, O.D.Z., Rot- terdam, A.Z.C., Apeldoorn, H.D.Z., Amsterdam, A.Z. 1870, Amsterdam, H.G.A., Den Haag en A.Z. en P.C., Amersfoort. Rie van Veen start op den 100 meter vrijen slag dames, evenals Dini Kerk meester. Op dit nummer zal een ge duchte strijd geleverd worden tusschen deze twee rivalen. Op de 400 meter borstcrawl dames komen uit Rie van Veen en N. Ladage. Ook de 100 meter schoolslag dames belooft spannend te zullen worden, want daarop komen uit Doortje Heeselaars, J. Boen en J. KI ij nood. Op den 100 meter rugcrawl komen do moest bekende zwemsters, zooals Cor Kint, Dini Kerkmeester, A. van Veen, S. Cnts en H. Hoving uit Dolf van der Kuil heeft ingeschreven op 200 meter vrijen slag. Betreffende de Amersfoortsche deel nemers en deelneemsters kan worden gezegd, dat de inschrijvingen zeer groot zijn. Voor de 100 meter schoolslag: Alie van Slooten, Nellie Huisman, Cobie van Veen. 100 meter rugslag dames: G. Hoo- gevest, mevrouw M. Meijer; 100 meter vrije slag dames: Truus van Berkel en Mieke de Vries; 100 meter rugslag hee- ren: W. van Woudenberg; 100 meter vrije slag hecrcn: C. de Jager en L. Brink. Voor dit nummer is een wissel beker beschikbaar gesteld door mejuf frouw N. Kerkmeester. 5X50 meter es tafette hceren: Groep I. bestaande uit: J. de Jager. C. de Jager, A. do Jong, G. W. van Ommeren en L. Brink; Groep II, bestaande uit: R. Bottinga, L. H. J. Posie, J. Spanjersberg, L. Mut- saers en E. van Silfhout. U.Z.C. uit Utrecht heeft op dit nummer met vijf ploegen ingeschreven. 5X50 meter es tafette dames: Alie van der Wiel, mej. W. Broere, M. de Vries, mevrouw Meijer en Truus van Berkel. BERLIJN, 21 Juni (Havas). In over eenstemming met het ministerie van propaganda heeft het ministerie van binneniandsche zaken bepaald, dat niet- Ariërs de Duitsche badplaatsen slechts mogen bezoeken op voorschrift van hun Joodschen arts met toestemming van het bureau voor hygiëne. In de bad plaatsen moeten de Joden worden on dergebracht in aparte hotels en pen sions, waar geen vrouwelijk personeel beneden 45 jaar in dienst mag aijn. Op bepaalde uren mogen de Joden gebruik malcen wan baden, doch de openbare parken, concerten, leeszalen e.d. mogen zij niet bezoeken. Deze voorschriften, gelden ook voor buitenlandsche joden. Op grond van een decreet van den Fuehrer heeft de Rijksprotecfor voor Bohemen en Moraviö een verordening gepubliceerd, waarbij wordt bepaald dat Joden, Joodsche ondernemingen en Joodsche vercenigingen het beheer over landerijen, economische ondernemingen waardepapieren van eiken soort, als mede de verpachting hiervan, slechts met bijzondere schriftelijk te verlee- nen toestemming, is veroorloofd. Deze toestemming wordt door den Rijkspro tector verleend. Voor 31 Juli moeten de Joodsche on dernemingen of vereenigingen hun be zit aan landerijen, bosschen e.d. opge ven. Verder moeten Joden hun bezit aan goud, platina, zilver en edelsteenen voor dien datum hebben opgegeven. POLEN EN JAPAN TOKIO, 22 Juni (Domei). De Pool- sche ambassadeur heeft een bezoek ge bracht aan den minister van buiten landsche zaken Arita, met wlen hij een half uur lang van gedachten wisselde over Danzig en andere Europeesche kwesties. OOST-1NDIË PROF. VAN ITERSON NAAR NEDERLAND Rapport over de industrialisatie BATAVIA, 22 Juni (Aneta). Met de „Wielewaal" keerde naar Nederland terug prof. dr. van Iterson, lid van de directie der Nederlandsche Staatsmij nen, die in Nederlandsch-Indiö het vruagstuk der industrialisatie heeft be studeerd. Prof. van Iterson werd uitge leide gedaan door den heer van Mook, directeur van het departement van eco nomische zaken, den commandant der zeemacht, en vele anderen. Prof. van Iterson verklaarde zeer tovreden te zijn over het verloop van zjjn reis. Ilij legde de eigenlijke resultaten van zijn studie vast in een raoport, dat aan do Indische regeering is aangeboden. Hij consta teerde. dat de Javaan in het algemeen een bijzondere geschiktheid toont voor het bedienen van machinale inrichtin gen, waardoor het wel zeker lijkt dat op don duur de industrialisatie in dit dichtbevolkte gebied een steeds grooter omvang zal nemen. Als conclusie sprak hij uit, dat dc Europeesche leiding een zegen is voor de snel toenemende bevol king. Bij een strikt rechtvaardige be handeling en hoogere karaktereigen schappen zuljen waardeering en ach ting van de zHjde der inhoemscbe bevol king voor de Europeesche leiding niet kunnen uitblijven. NAAR EUROPA BATAVIA, 22 Juni (Aneta). 'Aneta verneemt, dat de heer R. A. Schotman, voorzitter van den Ned. Indischen Plan. tersbond, het voornemen heeft een be zoek aan Europa te brengen van een maand. Waarschijnlijk zal Üit reede voor October geeéhledert. De K.M.S.V. organiseerde heden in samenwerking met den Ned. Hip- piechen Sportbond een voorbereiden de proef voor de Military Olympi sche Spelen. Om half elf vanmorgen werd een aan vang gemaakt met de dressuurproef van den samengestelden ruiterwedstrijd op hot springterrein aan de Leusder heide. Aansluitend stond een individueel te rijden steeple parcours op het pro gramma. Het weer werkte voor dit militair evenement in alle opzichten mede. Dé jury werd gevormd door luitenant-ko lonel van de Wall Bake en ritmeeeter baron Sir.tema van Grovestins. Het dressuurprogramma van de Prix Caprilli duurde voor eiken deelnemer ongeveer tien minuten. Om 2 uur in den middag werd een aanvang gemaakt met het steeple par cours van 2200 meter, dat gereden werd op de steeple-baan van de Leusderheide. In het terrein waren zes hindernis sen aangebracht, waarvan de losse on geveer 1.50 M. hoog waren en de vaste 1.10 M. De wedstrijden hadden een vlot verloop. Er werden zeer mooie sprongen gedemonstreerd. De uitslag van de steeple luidt: 1 Luit. jhr. C. Röell op „Hurry on" 3 min. 9 sec. 2 Luit. H. L. F. Ubbink op „Show'' 3 min.'19 sec. 3 en 4 Luit. baron J. van Lynden op „Hunze" en Kapitein G. Timmer op „Peggy II" 3 min.. 31 sec. 5 Kapitein L. H. Lefèvre de Montigny op „Muse R.P." 3 min. 34 sec. 6 Ritmeester L. C. Cnopius op „Tat- jana" 3 min. 36 sec. De uitslag van de dressuurproef is: 1 Kapitein G. Timmer, 286 punten. 2 Ritmeester L. C. Cnopius, 281 pun ten. 3 Kapitein L. H. Lefèvre de Montig ny 269.5 punten. 4 Luit. baron J. van Lynden, 253% punt. 5 Lult. Jhr. C. Röell, 244 punten. 6 Luit. H. L. F. Ubbink, 230 puntert. AMSTERDAM, 21 Juni. De offici- eele mededeeding is thans binnengeko men, dat de Duitschers Meijer en Kraus, beiden 500 cc B.M.W. compressorma chines zullen berijden, voor den „Groo- ten prijs van Nederland der K.N.M.V.", welke volgende week Zaterdag wordt verreden op het circuit van Drenthe. Voor dc nationale races kwamen tot nu toe 54 inschrijvingen binnen, waar van 18 in de 125 cc., 10 in de 250 cc., 8 in de 350 cc. en 18 in de 500 cc. klasse. De nationale races worden des mor gens verreden en de internationale races vangen des middags te 2 uur aan. A. Z. Ill—A.Z. en P.C. II 2—3 A.Z. P.C. II speelde gisteravond In Amsterdam tegen het derde zevental van A.Z. Het resultaat was, dat onze stadgenooten na een spannenden strijd, met 3—2 wonnen. De dameswedstrijd A.Z. P.C. Blikkenburg ging gisteravond niet door, aangezien de club uit Zeist, zich uit de competitie heeft teruggetrokken. COMPETITIE K.N.Z.B. Derde klasse: Veenendaal: Y.Z.C.Forel 2—0. A.P.W.C.H.V.C. Op Blrkhoven speelt Zondag a.s. A.P. W.C. tegen haar stadgenoot h.V.C. Deze wedstrijd wordt in het kader der nêdériaafwedstrijdêA van <u paars gelen gespeeld. Hongaarsche Voetbal Bond in regeeringshanden Autonomie opgeheven BOEDAPEST, 21 Juni. De minister van binneniandsche zaken heeft op verzoek van het Ministerie van Onderwijs de autonomie van den Hongaarschen Voetbal Bond opgeheven en den voorzitter van de afdeeling Zuid-Hongarlje, Gidofalvy, als commissaris belast met de lei ding van den Hongaarschen Voet bal Bond. In den loop van het onderzoek, dat maandenlang heeft geduurd, is komen vast te staan, dat de leiding Hongarije van den populairsten tak van sport den toets van deskundige kritiek niet kon doorstaan. De gezonde sportgeest was door hot bureaucratisme op den achtèr- grond gedrongen, en door den zake- lijken geest, die langzamerhand de over hand kreeg, leed ook het internationale peil van de voetbalsport in Hongarije, dat nog niet zoo lang geleden tot de vooraanstaande landen op voetbal- gebied op het continent behoorde. Wa ren de tegenwoordige toestanden ge handhaafd! dan zou een geleidelijke verwording te vreezen geweest zijn. LONDEN, 21 Juni. De loting voor de eerste ronde van de internationale kampioenschappen van Engeland, had voor de Nederlandsche spelers Hughan en van Swol het volgende resultaat: Hughan speelt tegen den sterken £uid-Slavischen speler Kukuljevic in dc tweede afdeeling, waarin Mac Neill (V.S.) de winnaar vari de internationale kampioenschappen van Frankrijk ge plaatst is. Van Swol komt in de vierde afdee ling tegen Lysaght, een Engelschen spe ler. In deze laatste afdeeling is de ge plaatste speler Bobby Rlggs (V.S.). Mej. M. Rollin Couqtierque heeft voor de eerste ronde voor het damesenkel spel van het tournooi te Wimbledon een b}Ve geloot. In de tweede ronde komt zij tegen dc Engelschc speelster Nancy Brown. Mej. Rollin Couquerque speelt in de eerste afdeeling, waarin Helen Ja cobs de geplaatste speelster is. In het hccrondubbclspel komen Hug han en van Swol tegen Avorn en Lee, een Engclschc combinatie. Mej. M. Rollin Couquerque, die met de Franijaise Panneticr als partner in het damesdubbelspel uitkomt, heeft ook thans êen bye geloot. In de tweede ron de komt het Fransch-Nederlandsche dubbel tegen mej. Thomas en mej. Trouncer (Engeland). Om den generaal Insinger beker Zaterdag a.s. vindt op de banen van het schietterrein 'Fort Biltstraat de na tionale schietwedstrijd van dén Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm om den Generaal Insinger beker plaats. Alle B.V.L. korpsen uit het geheele land sturen hun sterkste vijftallen, zoo dat de uitslag met groote spanning te gemoet wordt gezien. Momenteel is Zeeland eigenaar van den beker. De wedstrijden vangen om tien uur aan en eindigen om vijf uur. De prijs uitreiking is kwart voor zes in hotel Noord-Brabant. AUTOMOBILISME CONCOURS VAN KOETSWERKEN EN KAMPEERAUTO'S Het Concours van Koetswerken en Kampeerauto's, dat telkenjare door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club wordt georganiseerd, en in den loop der jaren tot, een vast en belangrijk nummer van bet seizoenprogramma van Scheveningcn is geworden, wordt ditmaal Zaterdag 24 Juni e.k. des mid dags van 25 uur gehouden. Evenals vorig jaar heeft de K.N.A.C. de be schikking gekregen over het Gemeente lijk Parkeerterrein en het daarvoor ge legen gedeelte van den Boulevard, waar de schier onbeperkte ruimte voor een zeer groot aantal automobielen de mo gelijkheid schept de deelnemende wagens op zeer overzichtelijke en daar door voor deelnemers en bezoekers aantrekkelijke wijze op te stellen. En ongetwijfeld heeft de mogelijkheid tot onbeperkte inschrijving stimulee- rend gewerkt op de lust om aan het concours deel te nemen. Want evenals vorig jaar is het aantal ingeschreven automobielen boven de 200 gekomen; om juister te zijn, de bezoekers zullen hiet minder dan 203 automobielen kun nen bewonderén! Dat is een aantal dat alle waarborgen biedt voor een volledig overzicht van hetgeen de internationale automobiel-industrie voor dit jaar aan de markt brengt. Het aantal merken bedraagt ditmaal niet minder dan 48, een meer zelfs dan vorig jaar, en als volgt over de ver schillende landen verdeeld: 15 Ameri- kaansche, 12 Duitsche, 11 Engelsche, 8 Fransche cn 2 Italiaansche. TWEE WERELDRECORDS ERKEND PARIJS, 21 Juni. De Fédération In ternationale Halterophile heeft het we reldrecord lichtgewicht, t weehandig stooten van Ibrahim Cham (Egypte) met 151 kg. en het wereldrecord iicht- gewicht tweehandig trekken eveneens van Ibrahim Cham met 114 kg. erkend. De records stonden beiden reeds op den naam van Cham. Het eerste met 147.5 kg., gevestigd op 30 Juli 1938 te Alexandria, het tweedo met 112,5 kg., gevestigd op 5 Mei 1938 te Cairo. KIELER WOCHE KIEL, 21 Juni. Vandaag heeft de Rijkssportleider von Techamrner und Osten een ontvangst gehouden, waar voor de buitenlandsche en Duitsche deelnemers uitgenoodigd waren. In de Sharpieklase won de Duitsdher Fischer voor den Duitscher Mueller on den Nederlandschen zeiler Ott. Bij de olympia jollen won Gruenor- wald (Duitschland). Bickei, die reeds drie wedstrijden won werd derde terwijl onze landgenoot Daan Kaghellafld de tiende plaats bezette. Om den Telegraafbeker AMSTERDAM, 21 Juni. Van avond hebben de achten van Laga en Njord op den Amstel tusschen 't Kalfje en het clubgebouw van „De Hoop" elkaar het bezit van den „Te- legraaf-beker" betwist. Het is een race geworden, waarbij de Delftena ren een aanzienlijk beteren stijl de monstreerden en voortdurend de lei ding hadden. De ploegen moesten tegen een stijven bries optornen, zoodat een snélle tijd niet verwacht kon worden. Laga start te aan boei twee met een tempo van 11 slagen in de eerste kwart minuut, 20 in de eerste halve minuut, 38 in de eer ste minuut. De overeenkomstige cijfers voor Njord waren 11, 21 en 39. Laga liep direct Uit. Zijn voorsprong bedroeg gedurende eenigen tijd een lengte, doch daarna kwam er licht tusschen de-boo ten. Bij de stadswallen bedroeg het ver schil anderhalve lengte. Het baantempo van Laga was toen 32 slagen. Njord spurtte in de binnenbocht en bij Zorg- vlied was zijn achterstand tot driekwart lengte verminderd. De volgende bocht, die bij den wandelweg, bracht Laga ech ter weer op anderhalve lengte aan den kop. Bij de Berlagebrug vérhoogden beide ploegen het tempo. Njord had toen nog steeds een behoorlijke kans, maar ter hoogte van Willem III kregen de Leide- naren een inzinking, die de beslissing bracht. Laga. roeiende met een tempo van 36 slagen in de minuut, liep steeds verder uit. Bij Poseidon bedroeg het verschil 2 lengten, bij de Nieuwe Am- stelbrug 2'/s lengte. Laga ging het eerst door de finish met oen voorsprong van 2% lengte. De ploeg had den afstand afgelegd in 16 minuten 44.4 sec. Zij bestond uit de hoe ren P. Niks (boeg), P. A. E. Ronardel de Lavalette, J. A. Reus, H. K. Roessingh W. K. Gunst, W. Tj. Hepkema, H. van Swaay, D. J. Koeleman (slag) èn L. ÏL J. Leesen (stuurman). DAMMEN In de hoofdklasse werd de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van den Utr. Prov. Dambond voortgezet met de volgende partijen: Groep A: Th. Werdler—H. v. d. Brandhof 0—2 J. B. Wind—D. de Zwart 1—1 G. van OsN. J. Notenboom 1—1 Hangpartij G. van Os—H. v. d. Brandhof 0—2 Om de eerste plaats in deze afdeeling gaat het nog slechts tusschen de heerên N. J. Notenboom (Ons Gen. Utrecht) en H. v. d. Brandhof (V.D.C. Veenendaal). De V.D.C.-er startte met een nederlaag tegen Notenboom, doch wist vervolgens het maximum aantal punten te oogsten. Wanneer hij in de laatste ronde over Wind zegeviert, brengt hij het nog tot eeij beslissingspartij. Gelijk bekend, be haalde de heer v. d. Brandhof verleden jaar den kampioenstitel. De stand luidt: N. J. Notenboom 6 4-2-0 10 1,67 H. v. d. Brandhof 5 4—0—1 8 1,60 G. van Os Gzn. 6 2—3—1 7 1,17 J. Horsmeier 6 1—3—2 5 0,81 Th. Werdler 6 1—3-2 5 0,83 D. de Zwart 0 03—3 3 0,50 J. B. Wind 5 0-2—3 2 0,40 Groep B: B. VermeulenA. Kooymans 11 J. W. van Arkel—C. iJff 1—1 P. v. d. Heuvel—A. J. Ummels 0—2 De Zeistenaar C. IJff, die het de vo rige maal tot de finale bracht, ziet zich thans uitgeschakeld. De heer A. J. Ummels (Ons Gen. Utr.)' heeft de laatste jaren geweldige vorde ringen gemaakt. Met name het laatste Jaar trad hij op den voorgrond. Na een enerveerenden strijd, waarin de spanning tot de slót- ronde voortduurde, is het Ummels mo gen gelukken het groepskampioenschap to behalen. De einstand luidt: A. J. Ummels 6 4—2—0 10 1,67 C. IJff 6 3—3—0 9 1,50 B. Vermeulen 6 2-3—1 7 1,17 A. Koovmans 6 22—2 6 1,00 J. W. van Arkel 6 1—3—2 5 0,S3 H. Damkat. 6 1^-2—3 4 0,67 P. v. d. Heuvel 6 0—1—5 1 0,1* K.N.M.V. sterrit naar Dordrecht De K.N.M.V.-sterrit naar Dordrecht, Zaterdag a.s., ter gelegenheid van de opening van de nieuwe brug over de Oude Maas, belooft een groot succes te zullen worden. Reeds gaven zich 700 motorrijders en 200 automobilisten als deelnemer op en nog steeds komen inschrijvingen voor den sterrit binnen, zoodat het aantal sterrijders Zaterdag beslist d e 1.000 zal overschrijden. De organisatoren hebben besloten de inschrijving open te houden tot Zater dagsmiddag a.s. Motorrijder* die dus op den dag zelve .wenschen in te schrijven kunnen tusschen 4 en 8 uur terecht in café N. A. B. Steeoversloot te Dordrecht terwijl de automobilisten in den zelfden tijd zich moeten melden in de Haven straat, bij de tunnel, eveneens te Dor drecht. WIELRENNEN :nternationale wedstrijd te MUNCHEN VGRAVENHAGE, 22 Juni. Op Zon- dag 25 Juni a.s. wordt te München een internationale wielerwedstrijd verreden voor amateurs. Het programma bevat een wegwed strijd over 85 K.M. en eön omniumwed strijd op een sintelbaan van 400 Mj lengte. Uit Nederland komen 2 renners uit, voor de Stad Amsterdam. De N.W.U. heeft afgevaardigd de amateurs Jaap Engel en Cor dé Groot resp. de le en 2e aankomende amateur van het kampi oenschap van Nederland op den wei 1939.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2